China en Japan. Luchtvaart. Breezand» Arma Paulowna. Wieringen. Wieringerwaard. Schagen. Texel. RBW» Ingezonden. ROOK NIET IN BOSCH OF HEI KONIJN's OSSENROOKVLEESCH Beieren steunt de oude Pruisische regeering. Posivluchten van en naar Indië Het Zuid-Amerikaansche ver keersvliegtuig verongelukt. De uitvoer van visch naar België. HOOFDKANTOOR: KONINGSTRAAT 67 Branden De overval in de boerenleenbank te Schipluiden. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper voor officieren. Toen zij uit het hoofdbu reau werden weggebracht, werden zij door een groot aantal ambtenaren van politie begroet met den kreet: „Leve de repu bliek!" Alle Pruisische ministers afgezet. Naar Wolff meldt, heeft het rijkskabi net gisteravond besloten ook alle overige Pruisische ministers af te zetten. Severing, die om half zes zijn departe ment had verlaten om aan een conferentie der Pruisische ministers deel te nemen, welke in het departement van Hirtsiefer (waarnemend minister-president was ge houden), is om half acht in zijn departe ment teruggekeerd. Te Berlijn heerscht rust. Ondanks de afkondiging van den mili tairen uitzonderingstoestand heerschte gister te Berlijn volkomen rust. De stra ten, ook in de regeeringswijk, vertoon den het gewone beeld. Protest bij Von Hindenburg. De gebeurtenissen te Berlijn hebben hier geweldige opschudding gewekt en het Beiersche kabinet, dat uit andere hoofde zou zijn bijeengekomen, heeft zijn agenda onmiddellijk veranderd en deze gebeur tenissen besproken. Met algemeene stem men heeft het kabinet-Held besloten de oude Pruisische regeering te blijven er kennen en bij Von Hindenburg zoowel als bij Von Papen ten scherpste te protestee ren tegen de benoeming van een rijkscom missaris die tegen de grondwet strijdt. De Beiersche regeering heeft het hoogge rechtshof te Leipzig terstond telegrafisch van haar opvatting in kennis gesteld. Grzesinski, Weiss en Heimanns- berg weer in vrijheid gesteld. Hoofdcommissaris Grzesinski, vice- hoofdcommissaris dr. Weiss en oomman- deur Meimannsberg zijn gisteravond weer in vrijheid gesteld. Na uit het huis van bewaring te zijn ontslagen, begaven zij zioh tezamen onmiddellijk naar prof. dr. Alsberg, den bekenden Berlynschen verdediger ter bespreking van hun aan gelegenheid. van Santiago. Van de tien inzittenden was niemand meer in leven. Het schijnt, dat de machine, bezwaard door een afzetting van ijs, in den strijd tegen den storm verpletterd is, terwijl de bestuurder naar een landingsplaats zocht. Een verbod voor nistische partij. de eommu- Volgens een gerucht, dat gisterenmid dag hardnekkig de ronde deed, kan wel dra een verbod der Duitsche communis tische partij worden verwacht. Ook in communistische kringen wordt met deze mogelijkheid rekening gehouden. Een nieuw conflict. Aan de Chineesch-Mantsjoerijsche grens dreigt een nieuw conflict tusschen China en Japan. De Japanners dreigen het ge bied van Jehol, op zoo wat honderd mijl ten noord-oosten van Peking, binnen te rukken. De gouverneur van Jekol heeft aan Tsjang Sjoe-liang geseind, dat zes Japansche vliegtuigen Tsjaojang op 20 mijl van de grens hebben gebombardeerd. Er worden Chineesche troepen gecon centreerd om tegenweer te bieden. Tot nu toe zijn er enkel maar scher mutselingen geweest tusschen Japanners en ongeregelde Chineesche troepen. Een nieuwe leening voor Japan. De Japansche regeering is voornemens een nieuwe leening te sluiten ter bestrij- dihng van de kosten van het onderhoud der Japansche troepen in Mantsjoerije. De ministerraad heeft reeds zijn goed keuring gehecht aan een leening van om streeks 50 millioen gulden. DE NIEUWE STAAT „MANSJOEKWO" Erkenning door Japan. De Japansche minister van buitenland- sche zaken, graaf Oesjida, deelde mede, dat d© Japansche regeering principieel be sloten heeft de regeering van Mansjoekwo te erkennen. Het tijdstip, waarop deze er kenning zal geschieden, is echter nog niet vastgesteld. De Japansche regeering ver klaart, dat zjj bereid is in verband met de werkzaamheden van de Volkenbondscom missie voor Mantsjoerije en het door deze commissie uit te brengen rapport, de er kenning voorloopig nog uit te stellen. Wanneer de commissie een politiek van afwachten adviseert, zal de Japansche regeering Mantsjoerije voorloopig nog niet als onafhankelijke staat erkennen, doch wel als zoodanig behandelen. Voorstellen inzake een toezicht van den Volkenbond gedurende de periode van afwachten zul len niet worden aanvaard. Heen. De „Ekster" vertrok 20 Juli om 5.27 u. van Djask en arriveerde om 16.58 u. te Roetba. Heen. De „Havik" vertrok 20 Juli om 5.26 u. van Jodpoer en landde om 15.08 te Cal- cutta. De tien inzittenden omgekomen. Het verkeersvliegtuig San Jose van de Pan-American Airways, dat Zaterdag, op de vlucht van Santiago naar Buenos Aires, verdwenen was, is in de sneeuw begraven gevonden, volledig verongelukt, in de Las Conchas-vallei, 40 mijl ten Noordoosten De correspondent van de »N. Rott. Crt.» te Brussel meldt thans: Dinsdag heeft de regeering besloten, niet lauger te wachten met de afkondi ging van het Koninklijk besluit betref fende reglementeering van den invoer van versche visch. Het besluit is Woensdag ochtend in de »Moniteur Beige» ver schenen. Het draagt den datum 25 Juni; bepaalt, dat de invoer afhankelijk wordt gemaakt van het overleggen van speciale concenten, die door den minister voor de transportmiddelen worden afgeleverd, en treedt Woensdagmorgen in toepassing. EN PLATEN-ALBUM VAN PRINS LEOPOLD VAN BELGIË. Aan den Indischen Archipel gewijd. De correspondent van de N. Rott. Crt. te Brussel meldt, dat het platen-album, door Prins Leopold van België, naar aanleiding van zijn jongste reis in de Oost samengesteld, binnenkort bij de firma J. H. de Bussy te Amsterdam zal verschijnen. Het wordt getiteld„De Reis door den Indischen Archipel van Prins Leopold van België", en zal geïllustreerd zijn met ongeveer 250 reproductie's van foto's, in Indië door Prins Leopold en Prinses Astrid vervaardigd. Voorafgaat een inleiding van den Prins. De repro ductie's zullen voorzien worden van bij schriften in het Nederlandsch, Fransch, Engelsch, Zweedsch en Duitsch. 10 AUGUSTUS NATIONAAL BLOEMENCORSO TE BERGEN. De V.V.V. te Bergen (N.-H.), die reeds eerder succesvolle bloemencorso's organi seerde, houdt 10 Augustus, des middags om 3 uur, in het Van Reenenpark weder om een bloemencorso. Dit corso belooft buitengewoon interes sant te worden. De Berger Kunstenaarsvereeniging, waarin alle te Bergen wonende artisten vereenigd zijn, zegde hare medewerking toe. In Bergen is men vindingrijk in het sa menstellen van nummers voor een bloe mencorso en ook dit jaar mag verwacht worden, dat 10 Augustus voor Bergen een gloriedag wordt. De dag wordt des avonds besloten met gratis concerten te Bergen aan Zee en een groot vuurwerk, dat wordt afgestoken op een duin vlak aan het strand. Vermelding verdient nog, dat de V.V.V. 20 Juli te Bergen een verlichtingsavondl organiseert. 10.000 verlichte oranje-lam pions sieren dan in Bergen het groene bladerendak en maken dien avond Bergen tot een sprookjesland. OBLIGATIE VERKOOPING. Ten overstaan van notaris J. Koomen van Wieringerwaard had Woensdagavond de veiling plaats van een huis met een perceel bouwland, groot 1.00.60 ha. en een perceel bouwland groot 1.31.30 ha., eigendom van den heer P. Wagenmaker. De inzetten waren resp. f 260b en f 1450. Er werd niet afgemijnd, zoodat een en ander gecombineerd voor f 4050 overging aan de heeren D. van Duin van Wie- ringen, D. Kooij van Nieuwesluis en L. Raven te Breezand. Dinsdagavond werd de heer A. Borst, rijdende met een vrachtwagen in den Meerweg, bij het passeeren vanjden auto van den heer J; Benema, welke bestuurd werd door J. H., gedwongen zoo ver van den weg af te wijken, dat hij tegen een paal van het electrisch licht botste. De achterwand van de cabine werd losge scheurd. Persoonlijke ongelukken kwa men niet voor. De heer Meeldijk, pas een week rijdend met z'n mooie, nieuwe bestelwagen, bot ste op Cères bij het achteruit rijden tegen de stilstaande auto van den heer Zwager man uit Den Helder. Een groote buil in de carosserie en het ontzetten van een deur van de nieuwe auto en een geha vend spatbord aan de auto van den heer Z. waren de gevolgen. DE A. S. KERMIS. Zal er druk kermis gevierd worden? We gelooven het niet. In dezen tijd, nu we elk dubbeltje wel tweemaal omkeeren eer we het uitgeven, zal er, dunkt ons, niet veel geld stuk gemaakt worden op de kermis. Maar misschien zeggen anderen wel: We willen tenminste een paar dagen alle narigheid vergeten en eens flink de bloementjes buiten zetten» en daarom willen we toch maar weer, als andere jaren, even vertellen wat er al zoo zal zijn. De trouwe bezoekers van Schinkei's Cinema zullen deze weer present vinden. Ook de andere vermakelijkheden zijn vrijwel dezelfde als die van verleden jaar: luchtschommel, zweefmolen, Turksche schommel, Lunapark en de inrichting, waarin ge u in de rondte kunt laten slingeren en waarvan ons de naam onbe kend is. Voor de sportliefhebbers en krachtmenschen zijn er schiettenten, werptenten, slagmachines oftewel Kop van Jut en het sportkanon. En natuurlijk zal er ook gelegenheid zijn z'n hart op te halen aan de heerlijkheden van gebak paling en fruitkramen. Wat onze zaalhouders aangaat, ver namen we, dat de heer Jonker in de groote tent een uitstekende band zal laten spelen, terwijl men ook zal kunnen dansen op de electrisch opgenomen en weergegeven muziek, die uit verschillen de in de zaal opgestelde luidsprekers zal schallen. De heer Slikker heeft Willy Derbij geëngageerd en bij den heer W. Kossen spelen weer de bekende har- manica virtuozen „the three Williams' en zal de soubrette Mimi Höfer met haar liedjes afwisseling in het programma brengen. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen:. H. Raap, van Den Haag; J. Visser en echtg., van Den Haag; M. Amat en echtg., van Den Haag. Vertrokken: K. Schiphof en gez., naar Wieringen; A. J. Bruin en gez., naar Barsingerhorn; mej. G. E. Kiers, naar Noorddijk. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. ONDERTROUWD: D. van Dam en P. K. M. van Dijk. GESLAAGD. H. Jonker Hz. Is geslaagd voor het eindexamen H. B. S. 5-jarigen cursus. SLEOHTE TIJDEN VOOR DE VISSCHERS. Zoolang het sluitgat „De Vlieter'' van den verbindingsdijk den Oever-Friesland open bleef was er voor de visschersnog een stuk brood te verdienen. Zoodra dit sluitgat werd gedicht, werd dit bij den dag minder, 't Is of alle viseh, alsmede schelpvisch en zeegras langzaam weg kwijnt, omdat er geen stroomend water meer is en de vischplaatsen evenals de wierwaarden beginnen te verzanden. Hierdoor worden de visschers ten zeerste gedupeerd en staan de verdiensten zoo goed als stil. Voor allen is dit een ge duchte tegenslag, want wat nu te beginnen en wat moet men met die kostelijke schepen en inventaris, die men zoo langzamerhand boven water heeft gewerkt? Velen, zeer velen begeven zich dan thans ook naar het raadhuis ter invulling der lijsten tot aanvrage om steun enz. van de Generale Zuiderzee-Steuncommissie. VERKORTING VAN DIENSTTIJD DOOR MILITAIRE VOOROEFENING. Naar wij vernemen zal op Vrijdag 21 Juli a.s., des avonds om 8 u. 15 in de concertzaal „Concordia" van den heer Bruul te Hippolytushoef een bijeenkomst worden gehouden, waar de voordeelen van de militaire vooroefening door een deskundige worden besproken. De oefeningen voor de nieuwe klasse zullen 1 Octoher aanvangen. Jongelui, die voor de nieuwe lichting moeten op komen, kunnen dus van deze bijeenkomst gebruik maken. BEVORDERINGEN. Onze plaatsgenoot, de jongeheer S. Min nes Dz., leerling van de Hoogere Han delsschool te Den Helder is bevorderd van de 3e naar de 4e klas, terwijl de jon gedames H. Meyer en N. Kooij, leerlin gen der M.U.L.O. van de le naar de 2e klasse overgingen. Vrijdag 22 Juli a.s. des avonds 8 uur houdt de Doopsgezinde Jongerenkring een bijeenkomst in de Doopsgezinde Kerk te Hippolytushoef. Hippolytushoef. POLITIE. Gevonden: een onderstel van een fototoestel en een damesrok. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. SCHOOLREISJE. J.l. Dinsdag werd met 50 leerlingen der hoogste klassen van de R.K. School een schoolreisje ondernomen. Met 2 autobus sen ging het onder 4 geleiders(sters) naar Heiloo, Castricum, Bakkum aan Zee, Bergen, Schoorl en Alkmaar. De voornaamste bezienswaardigheden dezer plaatsen werden bekeken en van tijd tot tijd de inwendige mensch verzorgd. Dat de kinderen van de reis genoten, be hoeft geen vermelding, want het was op aller gezichten te zien, dat ze nu eens recht uit waren. Ook de heen- en terugreis gaf hun veel moois te zien. Voldaan over dezen mooien en genotvollen dag, keerden dan ook 's avonds allen weer behouden terug en thuisgekomen zijnde, kwamen zij niet uitgesproken over al hetgeen ze dien dag hadden gezien en genoten. Den Oever. AANLEG VAN EEN BETONWEG TUSSCHEN „DE KOOY" EN VAN EWIJCKSLUIS. Aanbesteding. Op Woensdag 10 Augustus a.s. zal door den Directeur-Generaal der Zuider zeewerken worden aanbesteed, het onder profiel brengen van een aarden baan en het daarop aanbrengen van een beton weg tusschen „de Kooy" en Van Ewyck- sluis, met bijkomende werken. Raming 168.000.—. Bestek 162 Z. W. DIENST DER GENIE. Aanbesteding. De chef van het technisch bureau van den inspecteur der Genie te 's-Graven- hage zal op 3 Augustus a.s. aanbesteden: Het bouwen van verdedigingswerken als gevolg van de afsluiting der Zuider zee; het maken van een granaatvrij werk van gewapend beton c.a. op het Korn- werderzand. Raming 52.300. Bestek Genie No. 155. NIEUWBOUW. Aan de Nieuwesluis alhier zal voor re kening van den heer P. Woudenberg een burgerwoonhuis worden gebouwd. Het werk is aan dien aannemer A. Schouten bij inschrijving opgedragen. STEUNREGELING VEEHOUDERS. Naar ons werd gemeld is in deze ge meente aan de veehouders in verhand met de steunregeling een bedrag van 2000,25 uitbetaald. OPENBARE VERKOOPING. Uitslag van de openbare verkooping door de Notarissen Mr. C. J. de Lange en M. C. Roos van het heerenhuis met erf en tuin, groot 4.35 aren, eigendom van den heer P. Hartog, Plantsoen, Schagen. Geboden werd hij opbod 7200.Het werd bü afslag niet gemijnd. Eigenaar werd de eerste hypotheekhouder de „Le vensverzekering Maatschappij Arnhem" te Arnhem. GESLAAGD. Onze plaatsgenoaot, de heer J. J. de Vries, onderwijzer L.O., is geslaagd voor de hoofdacte. GEGUND. De verbouwing van het Bijkantoor der Rotterdamsche Bankvereeniging te Scha ken is gegund aan den heer C. Blaau- boor te Schagen. O u d e s ch i 1 d. AUTO-ONGELUK. Woensdagmorgen reed een auto met zoo'n vaart tegen het huis van den heer W. Kuflper aan, dat er een groot gat in den muur kwam. Gelukkig kwamen geen persoonlijke ongelukken voor. ONDER EEN KOZIJN. Een zoontje van den heer Room speelde voor de timmermanswerkplaats van den heer K. in de Nieuwstraat te Den burg. Spelenderwijze kwam het ventje in aan raking met een kozijn, dat daar was neer gezet, waardoor het kozijn omviel en boven op het knaapje neerkwam. In vrij ernstigen toestand' werd het ventje opge nomen. De inmiddels geroepen genees heer constateerde een hersenschudding. WINKELSLUITINGSWET. De winkels in deze gemeente mogen ge durende deze week en de volgende week op werkdagen 's avonds tot 9 uur geopend zijn, ingevolge de uitzonderingsbepaling der wet op de winkelsluiting. Binnenland. Te Niekerk (Gron.) is Dinsdag, tenge volge van hooibroei, de landbouwers woning van den heer J. Koning grooten- deels afgebrand. Eenige landbouwwerk tuigen en inboedel konden worden gered. Alles was verzekerd. Drie varkens zijn in de vlammen omgekomen en 90 voeg hooi ging verloren. Te Oldehove (Gron.) is Dinsdag de boerderij van den heer T. de Boer af gebrand. Hooibroei was de oorzaak. SCHAKING EN DIEFSTAL. In verband met een verzoek om op sporing van de vermiste ruim 17-jarige Jacoba H. J. Balster, uit Den Haag, wordt gemeld, dat de politie proces-verbaal heeft opgemaakt tegen den 19-jarigen slagers knecht Gr. aldaar, met wien het meisje omgang had, wegens schaking. Deze Gr. is Zaterdag opgesloten als verdacht van diefstal van een gouden ring. Hij beweert, niet te weten, waar het meisje zich dien dag bevond, noch eenig vermoeden te heb ben, waarheen zij zich kan hebben be geven. Gisteren is Gr. terzake van dief stal van een gouden ring overgebracht naar het huis van bewaring. WEER BEN MEISJE VERMIST. De commissaris van politie dier afd. C in Den Haag, verzoekt namens de moeder de opsporing en thuisbezorging van de minderjarige Sophia Duran, geboren in Den Haag en wonende Van Ostadestraat 558 aldaar. Zij heeft Zaterdag 16 Juli des ochtends 11 uur de ouderlijke woning ver laten. Het meisje past slecht op en is meermalen weggeloopen. Haar signalement luidt: plm. 1.70 m lang, lichtblond haar, smal gezicht, tenger postuur, heeft sproeten in het gelaat. Kleeddng: lange blauwe mantel, vermoe delijk zwarte japon, zwarte lage schoenen, grijze kousen en lichtblauwen hoed. Het gerechtshof te 's-Gravenhage heeft isteren in hooger beroep behandeld de aak van den overval op den kassier van e Coöp. Boerenleenbank te Schipluiden, en heer H. M. v. V., gepleegd op 7 ovember van het vorige jaar. Terecht stonden: de 33-jarige kellner Jj. J. M. D., de hoofddader, door de Haag- sche rechtbank veroordeeld tot 10 jaar Gevangenisstrafde 27-jarige meubel maker J. v. L., die tot 7 jaar is veroor deeld; de 30-jarige havenarbeider M. S., telt 5 jaar veroordeeld, alle drie te Rotter dam, en de 28-jarige boerenarbeider A. J. v. U., uit Vlaardinger-Ambacht, die is vrijgesproken van de hem ten laste gelegde uitlokking van het misdrijf (ge- eischt was tegen hem 2 jaar. Het eerst werden behandeld de zaken van v. L. en S. Verdachten zeiden in hooger beroep te zijn gekomen, omdat zij na uitzitting van hun straffen geen betrekking meer zouden kunnen bekomen. Beiden bekenden. De advocaat-generaal, mr. Brants, meende, dat men hier met een der ergste misdrijven te doen heeft. De wijze waarop dit misdrijf is op touw gezet, maakt de zaak nog ernstiger. Dat de kassier niet doodgeschoten werd, is alleen te danken aan het feit, dat de kogel eerst door zijn hand ging. Zware straffen zijn hier nood zakelijk. Mr. Brants vroeg bevestiging van de vonnissen. Vervolgens werden behandeld de zaken tegen J. J. M. D. en A. J. v. H. D. zeide, dat hetgeen bewezen is ver klaard, niet al'Ies waar is. Daarom is hij in hooger beroep gekomen. v. L., die in de vorige zaak verdachte was, werd nu ais getuige gehoord. Verdachte ontkende, dat hij den kassier heeft willen doodschieten. Hij heeft slechts een alarmpistool gebruikt, dat ech ter, van dichtbij gebruikt, iemand kan raken. President: De kassier zegt, dat er 11.000 gulden was. U heeft maar 4500 gulden verdeeld. Waar is de rest gebleven? Verdachte weet dat niet. Misschien heeft S. dat weggenomen. Getuige v. L. zeide gezien te hebben, dat verdachte een automatisch pistool met zes scherpe paronen gebruikte. Hü had geroepen tegen getuige: maakt hem af (den kassier), of ik doe het! De advocaat-generaal, mr. Branta, zeide, dat D. de ledder si geweest hij de volbren ging van het misdrijf. Hii vroeg vernieti ging van het vonnis en veroordeeling tot 12 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. C. Oostrijck, kwam ertegen op, dat op verdachte de volle zwaarte van het misdrijf is komen te rusten. PI. bestreed de dagvaarding en be toogde, dat niet vaststaat, dat van een vuurwapen is gebruik gemaakt Het was voor pl. onbegrijpelijk, dat zulk een groot verschil in de strafmaat is toegepast ten opzichte van dezen verdachte. Pl. wees op verdachte's opvoeding, die alles te wen- schen heeft gelaten. Pl. concludeerde tot vrijspraak, subs. aftrek van voorloopige hechtenis. Ten slotte stond v. U. terecht, die door de rechtbank is vrijgesproken van de ten laste gelegde uitlokking van het misdrijf. Als getuige a décharge werd gehoord de caféhouder K. uit Vlaardinger Am bacht. Bü hem was v. U. in dienst ge weest. Hü was zeer oppassend en eerlijk. Getuige acht verd. niet in staat tot het geen hem ten laste is gelegd. Verdachte verklaarde, dat D. hem ge vraagd had: „Weet je niets te zitten?" Verd. heeft D. toen verwezen naar de Boerenleenbank te Schipluiden. President: U moest geld van D. heb ben, hè? Verdachte: Ja. President: Het is hoogst vreemd, dat u toen gezegd' heeft, dat er maar één kassier was, en u D. geheel inlichtte over de in richting van de Boerenleenbank. Verdachte: Ik heb geen gedachte aan diefstal gehad. Mr. Brandts zeide, dat verdachte voor den rechter van instructie verklaard heeft, dat hü begrepen had, dat D. met zijn vraag: Weet je niets te zitten? bedoelde, een adres te weten te komen, waar kon worden gestolen. Verd. houd zich nu van den domme. Spr. heeft de overtuiging, dat verdachte zich schuldig maakte aan provocatie en eischte vernietiging van het vrijsprekend vonnis met veroordeeling van verdachte tot 2 jaar gevangenisstraf. De verdediger, mr. J. W. Gerdes Ooster beek, pleitte vrijspraak, subs. een voor waardelijke veroordeeling. In deze vier zaken zal het hof Donder dagmiddag 21 dezer uitspraak doen. NAAR DUITSCHLAND GEVLUCHT? Het was de Haarlemsche politie bekend, dat L., de Duitsche inbreker, met wien zij een sentationeel vuurgevecht had ge leverd in de Duvenvoordestraat, in den korten tijd, dat hij te Haarlem verbleef, zich met een Duitsch meisje had verloofd. Dit meisje werd door de politie streng bewaakt, maar L. liet zich in haar om geving niet zien. Toen het meisje Dins dagavond een brief uit Essen in Duitsch- land ontving, was de politie, die het hand schrift van L. herkend had, er spoedig bü om dezen brief in beslag te nemen. Uit den inhoud moest büjken, dat L. zich sedert Zondag te Essen bevindt. Men acht het echter niet uitgesloten dat hjj nog te Haarlem vertoeft en met behulp van Duitsche vrienden of bekenden de politie heeft willen misleiden. Het mis drijf dat hem ten laste wordt gelegd, in braak en poging tot doodslag op twee politiemannen, acht men belangrijk ge noeg om eventueel een verzoek tot uit levering te motiveeren. Buitenland. EEN BOTSING TUSSCHEN EEK TREIN EN EEN AUTO. 15 dooden, 20 gewonden. Bü een botsing tusschen een trein en een tram zyn te Mexico (Stad) vijftien mensehen gedood en ongeveer 20 gewond, EEN SCHADEVERGOEDINGSEISCH VAN FINGERHUT. Meer dan vier millioen mark. Wolff meldt uit Wupperthal, dat de fabrikant Fingerhut uit Vohwinkel, die in hooger beroep van zyn proces, wegens bewezen onsohuld van de aanklacht van heling is vrügesproken, een schadever- goedingseisch heeft ingediend van meer dan vier millioen mark, onulat h(j on schuldig in voorloopige hechtenis heeft gezeten en wegens de schade aan zyn zaken toegebracht. DIE ARME FILMSTERREN 35 pet. verlaging. Ook de filmsterren worden aangepakt, en moeten een veer laten van hun salaris. De Metro-Goldwyn-Mayer filmmaat- schappü heeft de salarissen van eenige beroemde filmsterren in haar dienst flink verlaagd, tot 35 pet. toe. Jackie Coogan krygt „nog maar" 1.300 per week in plaats van 2.000, evenals John Gilbert en Ramon Novarro, Norma Shearer, de gebroeders Barrymore, Marion Davies, Buster Keaton, om maar de bekendste te noemen, zullen het met flink wat minder moeten stellen, evenals John Crawford, die op het oogenblik met haar echtgenoot, Douglas Fairbanks Jr. in Londen ver toeft. Greta Garbo is aan de verminde ring ontsnapt van haar 6.000 per week, omdat haar contract met de M.G.M. eenige weken geleden eindigde. Er is één troost voor hen: ze kunnen er nog wel van rondkomen. KORTSLUITING. Na een copieuzen maaltijd roept een eerbiedwaardig uitziende oude heer den kellner om sigaren. Met aandacht kiest hy er een uit en juist op het moment, waarop hy' de Havana wil opsteken, valt zyn blik op een monteur, die op een trap bezig is aan de electrische leiding. De oude heer legt zyn after-dinner op den aschbak en verlaat haastig het lokaal. Onmidd'ellyk klimt de monteur de trap af en pakt de sigaar weg. „Maar dat komt toch niet te pas" zegt de oberkellner „die meneer zal dadelyk terug komen". „Geen kwestie van" zegt de mon teur „die man laat zich niet meer zien. Hü is de voorzitter van onze anti-tabak- vereeniging, waarvan ik de secretaris ben". („Der Raucher"). ZELFMOORD VAN EEN AAP. Bezoekers van den dierentuin van Upton te Chester zün getuige geweest van een geval, dat veel weg had van een opzettelüke zelfmoord van een aap. Mot- tershead, de eigenaar van den dierentuin, zei, dat^y in zy'n heele leven nooit van een dier gehoord had, dat zelfmoord pleegde. De aap had eerst de bezoekers vermaakt, door van het klimtouw in z\jn buitenkooi een stuk van ongeveer 2 M. af te knagen. Toen klom hü met het stuk touw in en boom in zyn kooi en bond het eene uiteinde vast aan een tak. Van het andere eind maakte h;j een lus, die hy om zyn hals legde en dichttrok. Toen klom hü zoo hoog mogelijk in den boom en sprong naar beneden. Hjj was op slag dood. De bezoekers en de oppasser had den alles aangezien, maar geen oogenblik vermoeden gehad van wat er zou gebeu ren. De heer Mottershead laat de andere apen in zijn diergaarde thans nauwlet tend bewaken uit angst, dat eenige hun ner het voorbeeld van hun makker zou den volgen, denkende, dat hy een nieuw spelletje had uitgevonden. RADIO-UITZENDING HERV. KERK. Zondagavond j.l. beluisterde ik de goed geslaagde Radio-uitzending uit de Her vormd© Kerk alhier. Velen zullen met mij hebben genoten van het mooie spel van Feike Asma en het koor onder leiding van Toon de Hoogh. Toch was er iets (daar voor dient dit stukje), dat müns inziens niet in orde was. Het geluid van den pre diker, Ds. v. d. Poel, was perfect in orde en kwam zeer zuiver over, het andere ge luid' leek meer van verre te komen en hoe wel zuiver, haalde het in weergave niet bü de uitspraak van den spreker. Zou het bü een eventueele herhaling niet mogelijk wezen met meerdere microfoons het ge heel beter te doen doorkomen? Of zou de oorzaak ook aan de constructie van den bouw der kerk liggen? Misschien is er bü U, geachte Redactie, wel een Radio-dokter, die hierop advies kan verieenen en ook kan vertellen, hoe de uitzending moet geschieden, om als volmaakt geheel over te komen. Met dank voor de plaatsing. Uw dw. dienaar, J. GROENENDIJK. IOU men niet missen. Maar jaarlijks gaan duizenden hec tares bosch door brand ver loren I En die mist men wèl Spaar ons nationaal bezit,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6