Hl ZEEBAD HUISDUINEN Schagen. Texel. Wieringen. Ingezonden. Verkeersongevallen. BADPAVILJOEN Eiken Zondag van 3-6 en van 8-11 uur HOTEL-PENSION: Lunch f 1.75 Diner f2.- MARKTOVERZICHT. Het was weer een aardig gezicht die aanvoer van vette koeien op onze markt van 21 Juli j.1. Het geleek meer op de vroegere markten. Er waren veel slagers uit Den Helder, Anfsterdam en Haarlem flink vertegenwoordigd, dat gaf natuurlijk een prettige indruk. Wat de handel betof was het wel aan den kalmen kant. Een Amsterdamsche slager vertelde dat de vraag wel wat hoog was, voor dien prijs konden ze niet veel wegzenden, maar het ging toch nogal met de verkoop. Er is 35 ets. besteed, maar het gros ging voor 30—35 ct. Een extra beest af komstig van den heer Simon Bost van de Keins alhier, werd verkocht aan den slager P. Snijders uit Den Helder voor 285 gld., dat was dan ook de hoogste prijs. Was er maar zooveel goeds te schrijven van de kalf- en geldekoeien. De handel hierin was zeer matig, wij zullen maar hopen dat dit aanstonds ook wel weer terecht zal komen. Van de pinken was nog geen aanvoer. De handel in pinken en stieren was trekkend. Nuchtere kalveren bleven bij het oude, dus evenals de vorige week stug. Het was de dag van de luxe paarden markt, maar de aanvoer was klein. Er waren 40 stuks in 't geheel, de hooibouw is voorbij dus er was weinig handel. Toch verkocht de paardenhandelaar K. Stam mes uit H. Hugowaard nog 5 paarden en een werd verruild, die was blijkbaar dan nog tevreden. Met de schapenhandel was het weer mis. Oude slachtschapen waren haast onverkoopbaar. Vette jonge schapen gingen tot 14 gld., de beste lam meren tot 10 gld. en voor den dood werd niet gekocht dus wel te denken dat het zeer stug toe ging. De handel in fok schapen was ook zeer stug 1113 gld., dus dit zijn onnoozele prijzen. De handel in vette varkens was vlug, aardig wat hooger dan vorige week. Biggen en schrammen matig, de prqen gingen niet vooruit. Op de kippenmarkt was meer drukte. Burgerlijke Stand van Schagen van 1421 Juli. GEBOREN: Jacobus, z. v. J. Hedder en E. Verlaat; Hermina, d. v. P. v. d. Hoek en A. de Vries; Jannie Catharina, d. v. D. B. Ruig en C. Bijpost. ONDERTROUWD: Anthonius Wilhel mus Deutekom, 25 j., te Voorhout en Helena Joanna Plukker, 22 j., te Schagen. POLITIE. V e r lo r e n een damesmanteltje, een jas, een portemonnaie met eenig geld, een leeren kussen, en een vulpenhouder. Gevonden: een rozekrans en een gym-slof. „EXCELSIOR". W oensdagavond heerschte hier een ge zellige drukte op straat. Daar de heer Pool, oud-hoofd der school, alhier, in dit dorp vertoefde, bracht het muziekgezel schap „Excelsior" een serenade aan den heer P„ die oprichter van de vereeniging was, tijdens zyn verblijf in deze ge meente. De heer Pool stelde deze. attentie zeer op prijs, hij richtte het woord tot de leden van het corps. Spr. had met genoegen ge constateerd, dat de vereeniging zeer was vooruitgegaan en sprak den wensch uit, dat het corps zijn naam eer aan moge doen en steeds hooger gaan. PREDIKBEURTEN. Zondag 24 Juli 1932 Ned. Herv. Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, de heer T. B. Visser te Den Haag. Oosterend, v.m. 10 u., Ds. Plug Waal, geen dienst. Den Hoorn, 's av. 8 u., Ds. v. Petegem De Cocksdorp 'sav. 8 u., Ds. Plug Oudeschild, v.m.10.30u,Ds.v.Pétegem Koog, v.m. 10 u., Ds. van 't Hooft extra collecte Doopsgezinde Gemeente. Den Burg, v.m. 10 uur, Ds. J. G. Fredericks van Haarlem. Vrije autobus v. d. Waal De n Hoorn, v.m. 10.30 u., Ds. Smidts van Den Helder Gereformeerde Kerk. Den Burg, gebouw Tex. Fanfare, 's av. 7.30 u., Ds. v.d. Leer Oosterend, v.m. 10 en n.m. 3 uur, Ds. v. d. Leer Gereformeerde Kerk (H.V.). O o ster end, v.m. 10 en n.m. 3 u. Ds. Buskos Burgerlijke Stand van Texel van 1922 Juli. ONDERTROUWD: Albert Backer en Jannetje van Putten. POLITIE. G e vo n d e n een jas, een litermaat en een tabaksdoos. EXAMEN. Bij het Donderdag te Alkmaar gehou den examen, werd het diploma voor cos- tumière der Ned. Modevakschoolvereen. uitgereikt aan de dames Annie Lap, te Den Hoorn; Oorn. Witte Plassendaal; en Annie Witte Cd.; Frida v. Sambeek; Sien Dernison en Alie Smit, te Den Burg. Al deze dames waren leerlingen van mej. wed. BakkerMaas, te Den Burg. ZAKENNIEUWS. Het woonhuis in de Warmoesstraat te Den Burg, waarin voorheen het kantoor van den rijksontvanger was gevestigd, en dat onlangs door den heer S. Heerschap was aangekocht, zal worden omgebouwd in een kruidenierswoning met aparte bovenwoning. Vrijdag heeft men met de verbouwing een aanvang gemaakt. Daar zich thans in de Warmoesstraat, een der grootste straten te Den Burg geen enkele kruidenierswinkel bevindt, zal deze zaak hier ongetwijfeld op haar plaats zijn. Met het korte maar hevige onweer dat hedenmorgen boven ons dorp woedde, stonden in een oogenblik de straten blank. Bij mej. de wed. Hellenius en bij den heer J. Vlas, stond het water een paar decimeters in huis. Zeil en karpet ten waren met een vette kleilaag bedekt. Onmiddellijk werd hulp geboden. Ook in de nieuwe dijk kwamen gaten door het afvloeiende zand. Pen Burg. KERKCONCERT. Ten bate van de centrale verwarming der Ned. Herv. Kerk te Den Burg, zal in dit kerkgebouw, een concert worden ge geven op Vrijdag 12 Augustus a.s. Mede werking wordt verleend,- door mevr. C. M. KaatVerbeek, sopraan; mevr. H. VisserDewald, viool; mej. E. Dijt, cello en den heer J. Visesr, orgel. Oosterend. HOOIBROEI. Vrijdag broeide het hooi, dat geborgen was in de boerderij „De Tijd", bewoond door den heer A. Wuis Sr. in het Noor den zoodanig, dat omstreeks drie uur een begin van brand ontstond. De motor brandspuit van Den Burg, was spoedig ter plaatse, en mede door hulp van vele omwonenden, wist «men den brand te blusschen en het broeiende hooi weg te rijden. Daar de toestand echter zeer critiek was, waren ook burgemeester Oort en de "olitie, van Den Burg, aanwezig. Hoewel 'et gevaar groot was heeft men brand kunnen voorkomen. De stemming voor de drie hoofdinge landen van het Heemraadschap Wierin gen is vastgesteld op Dinsdag 26 Juli a.s. v.m. 10 uur in het hotel D. Lont te Hip- polytushoef. Aftredend zijn de heeren S. Snooy Szn., Jb. M. Thijsen en J. C. Kooy. Onze plaatsgenoote G. C. Kaan werd bevorderd tot de 2e kl. der H.B.S., te Alkmaar. Den 30en Juli a.s. 12 uur zal voor reke ning van den heer M. Kooy Szn. publiek worden aanbesteed ten kantore van de heeren Peters en Baanders, de bouw van een burgerwoonhuis aan den hoofdweg hoek Slingerweg. HOOIBROEI. Gaven wij in ons nr. van j.1. Dinsdag een bericht van hooibroei bij den land bouwer N. B. te Oosterland thans bereiken ons van verschillende kanten dergelijke berichten. Overal wordt gespit en het hooi naar buiten gewerkt om zoodoende brand te voorkomen. Voor hen, die hun voorraadschuren niet al te best vertrou wen, raden wy aan de peilijzers van het Raadhuis te halen en het hooi te peilen, opdat zij tijdig de noodige maatregelen unnen nemen. WINKELNIEUWS. Aan den Elfterstraatweg heeft de heer Joch. Bruinsma een nieuwe winkelzaak geopend. Het nieuwe gebouw, gebouwd door den aannemer den heer N. J. Poel, ziet er keurig uit, eveneens het schilder werk uitgevoerd door den heer Bruul, terwijl de electrische installatie aangelegd door den heer Duijnker een keurig aan zien geeft. De zaak bestaat in diverse kruideniers waren, biscuits, drups enz. enz. alsmede tabak, sigaren en sigaretten. Aangezien aan den al meer en meer bebouwden Elfterstraatweg een dergelijke zaak nog niet gevestigd is, twijfelen wij er niet aan of ze zal zeer zeker opgang maken en wij wenschen den heer Bruinsma veel succes. SCHOOLREISJE. Met plm. 30 kinderen van de laagste klasse der R.K. School, werd j.1. Donder dag per autobus een reisje gemaakt naar Schoorl en Bergen aan Zee. Van strand, zee en duinen werd volop genoten, zoo dat ook deze jeugdige scholieren een genotvollen dag doorbrachten. Zonder ongevallen keerden allen voldaan huis waarts. SCHOOLFEEST. Het jaarlijksche schoolfeest van de O. L. School te Hippolytushoef, behoort weer tot het verleden. Vrijdag hebben de vier laagste klassen, in autobussen, een reisje gemaakt naar Schoorl. Ging men vorige jaren steeds naar Huisduinen, dit jaar meende men de proef eens te moeten nemen om wat ver der te gaan. Schoorl is een bij uitstek geschikte plaats voor schoolfeesten, het prachtige hooge speelduin, waarbij het ruime ter rein om een groot aantal kinderen tege lijk te ontvangen, de mooie speeltuin van hotel de „Roode Leeuw" in de onmiddel lijke nabyheid, zijn een waar kinder-eldo- rado. Met 5 groote autobussen werd de reis om 1 uur 's middags aanvaard, langs den weg toegejuicht door vaders, moeders en verdere verwanten, welke angstige blik ken richten naar het wolkenfirmament, waar ieder oogenblik de regen neer kon plassen. Doch dank zij de voorspelling van één der geleiders, die vertelde dat het zout droog was gebleven, en het dus goed weer zou blijven, bleef het inderdaad nog droog. Den geheelen middag hebben de jongens en meisjes geravot in duin en speeltuin. Nu en dan werden versnaperin- gen uitgereikt, en eens controle uitge- oefend of de klantjes nog allen aanwezig waren. r~ Het is een dag van pret geworden en de tijd vloog om, veel te gauw naar de jongelui hun zin. Doch toen ze eenmaal weer in de autobussen zaten, wilden ze ook wel weer gaarne naar huis. Om 8 uur arriveerde men onder luid gezang en gejoel weer in Hippolytushoef, waarna allen huistoe gingen met het vooruitzicht den volgenden morgen te kunnen uitslapen en bovendien vacantie te hebben. Hoewel de dames- en heeren-geleid- sters en geleiders een drukke dag had den, is het een voldoening te weten dat de kinderen weer heerlijk uit geweest zijn. POLITIE. V e r lo r e n een damessleuteltje. Gevonden: een tabaksdoos. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gom. Geen dienst Hervormde Kerkelijke Vereeniging (in de kapel te Den Oever) 's Morgens 10 uur, de heer O. Deen Evangelisatie (Ned. Herv. Gem., H.Hoef) 's Morgens 10 u., de heer Franck. Geref. Kerk. (Den Oever). 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst Ger. Kerk (Beltstraat). Hippolytushoef 's Morgens 10 en 's middags 3 uur, dienst. Doopsgezinde Gemeente. Hippolytushoef 'sMorgens 10.30 uur, Ds. v.d. Veen van Barsingerhorn. Binnenland. DE SCHIETPARTIJ TE HAARLEM. De voortvluchtige dader in Duitschland aangehouden. De politie te Essen heeft op verzoek van den officier van justitie te Haarlem aangehouden en in verzekerde bewaring gesteld de voortvluchtige Duitscher, die in de Duivenvoordestraat te Haarlem op de hem achtervolgende rechercheurs ge- sohoten heeft en verdacht wordt van poging tot doodslag en inbraak in voor noemde straat. Volgens de bepalingen van het uitleveringsverdrag tusschen 'Neder land en Duitschland zal de gearresteerde niet worden uitgeleverd, maar voor de rechtbank te Essen terecht staan. GROOT SMOKKELCOMPLOT ONTDEKT. Vijftien mannen bij een gegraven kuil gearresteerd. Door een gelukkig toeval zijn de Duit- sche douane-beambten te Raesfeld een uit gebreide smokkelaffaire op het spoor ge komen. Een patrouille, die door een veld trok, ontdekte, dat blijkens voetsporen kort te voren een groot aantal personen hier moest gepasseerd zijn. De sporen werden gevolgd en leidden naar een versch ge graven aardappelkuil, waarin de beamb ten een groote partij tabak vonden, die uit Nederland afkomstig was. De tabak werd in beslag genomen en de kuil weer ge sloten, waarna de beambten zich in hin derlaag legden om de smokkelaars te arresteeren. Het duurde niet lang of een bende, bestaande uit vijftien personen, daagde op. De douane-beambten slaagden er in alle smokkelaars te arresteeren. Tij dens het verhoor bekenden de mannen de tabak over de grens te hebben gebracht. De partij was bestemd voor eenige per sonen in Gladbeck, die geregeld gesmok kelde tabak betrokken. Uit het verdere verhoor en het daarna ingestelde onderzoek is gebleken, dat men te doen heef-, met een smokkelaarscomplot van zeer grooten omvang, waarbij tal van personen uit Gladbeck en omgeving be trokken zijn. Ernstig auto-ongeluk te Roo sendaal. Eén doode en drie ge wonden. Vanmorgen ongeveer half-tien is op de Bredasche baan te Roosendaal een zeer ernstig auto-ongeluk gebeurd. Uit de richting Breda kwam een personenauto, die bij het uitwijken voor een vrachtauto, tengevolge van de gladheid van den weg, slipte, over den kop sloeg en in een tuin langs den weg terecht kwam. De vier inzittenden, de heer Schonk uit Breda, diens echtgenoote en twee bejaarde dames (familieleden van het echtpaar) werden allen gewond. Omwonenden en voorbij gangers haalden hen uit den geheel ver nielden auto. Mevrouw Schonk, die er het ergst aan toe was, werd in de woning van de familie Vissenberg binnengedra gen; de beide andere dames werden op genomen in de woning van de familie Nijnatten, in welker tuin de auto was terecht gekomen. De echtgenoote van den heer Schonk is na korten tijd overleden, na voorzien te zijn van de laatste heilige sacramenten. Haar moeder verkeert in levensgevaar. Zij heeft vermoedelijk een schedelbreuk en inwendige kneuzingen gekregen. De derde dame, een tante van den heer Schonk, uit Haarlem, was er oogenschijn- lijk minder ernstig aan toe. De heer Schonk is er met eenige builen en schram men afgekomen. De auto heeft vermoedelijk met groote snelheid gereden, en de weg was door den regen zeer glad. Meisje aangereden. Te Sleeuwijk is Donderdagavond bij aankomst van de boot van kwart vóór tien bij het Gorinchemsche gemeenteveer het 9-jarige dochtertje van W.van Vuren aldaar, door een auto overreden. Nadat dr. Bauer van Gorinchem de eerste hulp had verleend, werd het meisje in levens gevaarlijken toestand per ziekenauto naar i het ziekenhuis te Gorinchem overge bracht. Door een auto aangereden. Donderdagmiddag is nabij Zevenaar de auto van baron Van Heemstra uit Arnhem bij het uitwijken voor een melkwagen geslipt. Op hetzelfde moment naderden eenige leerlingen der Rijkskweekschool te Doetinchem per flets. Een van hen, de zoon van den heer Staal te Doetinchem, werd door den auto gegrepen en kreeg ernstige verwondingen aan hoofd, arm en been. Baron Van Heemstra heeft den jongen direct met zijn auto naar hetDia- conessenhuis te Arnhem vervoerd. IN EEN KERK TE ZWAMMERDAM INGEBROKEN. De brandkast opengesneden. In den afgeloopen nacht is ingebroken in de Gereform. Kerk te Zwammerdam. Van den Ouden Rjjn af zjjn de inbrekers door een poort gegaan, welke toegang geeft tot de achter de kerk gelegen consistoriekamer, waarvan een ruit werd verhrjjzeld. De zich in het vertrek be vindende brandkast werd omgehaald, waarna aan den onderkant een gat werd geboord. De inhoud van drie collecte- zakken tot een bedrag van ca. 150 gld. wordt vermist. Het kerkbestuur was tegen inbraak verzekerd. OPLICHTING OP GROOTE SCHAAL. Naar eerst thans bekend wordt, heeft de politie te Muiden Dinsdag j.1. den 54-jarigen G. R., conciërge van het Mui- derslot, opgesloten. Deze arrestatie, die geschiedde op verzoek van den officier van justitie te Amsterdam, mr. Overbosch, houdt verband met een oplichting op groote schaal (men spreekt van een be drag van f 30.000) ten nadeele van een inwoonster van Soest. JONGEN VERMIST. Te Roermond wordt sinds Dinsdag morgen vermist de 13-jarige Hendrik Minders. Buitenland. DE SLACHTOFFERS TE ALTONA. Het aantal slachtoffers van de bloedige botsingen te Altona is tot 17 gesegen. BBUTALE JUWEELENROOF. Drie mannen hebben op klaarlichen dag in een drukke en door de politie scherp bewaakte winkelstraat in New York hun slag geslagen in een juweliers winkel en zich met edelsteenen ter waar de van 100.000 uit de voeten gemaakt. Zjj hielden het winkelpersoneel met re volvers in bedwang en dwongen den eigenaar de safe te openen, waaruit zij alle juweelen meenamen. Ofschoon da delijk nadat de mannen uit den winkel waren, het alarmtoestel in werking werd gesteld, ontsnapten zij toch aan de poli tiebewaking. EEN GRENSBEAMBTE DOOD GEVONDEN. Door een smokkelaar neer geschoten? 8 0 Nab;j het Duitsche plaatsje Straelen werd het lijk gevonden van den douane beambte Stief van het douanekantoor Auvel. Op eenigen afstand van het lijk werd de revolver van den grensbeambte gevonden. Bij het onderzoek heeft het parket geconstateerd, dat het zoo goed als. zeker is, dat men hier niet met een geval van zelfmoord te doen heeft. Men heeft reden te veronderstellen, dat smok kelaars den grensbeambte in een hinder laag gelokt en neergeschoten hebben. Zware verdenking is opgevat tegen een beruchten beroepssmokkelaar. Men is den verdachte niet op het spoor kun nen komen. Waarschijnlijk is hij over de Nederlandsohe grens gevlucht. DE HITTE IX DE VER. STATEN. Het aantal dooden tot 38 gestegen. De temueraturu bereikte in sommige oorden van de Ver. Staten Donderdag groote hoogten. In Chicago werd 97° F. gerigistreerd, te Knoxville, in Tenessee, 99°, te Raeigh in N.-Carolina en in het Z.-Westen zelfs 11°. Het aantal dooden als slachtoffers van de hittegolf is tot 36 gesegen. WAAR IS AMANOELA? Waar is Amanoela, ex-koning van Afghanistan, de man die zijn volk „Godsvrede" noemde, maar wiens poging om znij landgenocten de Westersche be- shcaving te brengen aen revolutie ont ketende? Hij schijnt in een voorstadje van Rome te leven, in een villa waarvan de ven sters steeds met luiken zijn gesloten. Bij zijn vlucht uit Afghanistan per vliegma chine schijnt hfl nog kostbaarheden van zeer hooge waarde te hebben kunnen njeenemen, die hij stuk voor stuk ver koopt om van de opbrengst te kunnen leven, aldus de „New Chronicle". HET ONGELUK VAN BAT'A. De commissie, die door bet ministerie van verkeerswezen te Praag was benoemd om een onderzoek in te stellen naar het vliegongeluk, waarbij Thomas Bat'a is omgekomen, verklaart in haar rapport, dat zij niet in staat is, de oorzaak van het raadselachtige ongeluk op te lossen. De commissie veronderstelt twee moge lijkheden: zjj acht het waarschijnlijkste, dat de vlieger in den mist den weg is kwijt geraakt en bjj een poging om den grond te verkennen, de hoogte van zjjn toestel verkeerd geschat heeft en dien tengevolge met volle kracht tegen den grond is gevlogen. Een tweede mogelijk heid is een defect aan de stuurinrichting. Bij het vertrek van het vliegtuig had Bat'a naast den vlieger plaats genomen. HONDERDDUIZEND FRANK. In een oud kassen. Een tijd geleden was er te Parijs een oude man gestorven, van wien niet bekend was, dat hij ook maar eenige familie had. Toen de wettelijke termijn verstreken iëfSlllKSlIl was, liet de staat den zeer bescheiden inboedel verkoopen. De opbrengst zou voor den staat zijn. Een oud, vrijwel ver sleten kussen vond een kooper. Hij maakte er een opening in om te zien, waarmee het was opgevuld: paardenhaar of kapok en het kussen bleek honderdduizend frank aan bankbiljetten en andere staats papieren te bevatten. De som kwam aan den staat. DE BLIKSEM IN EEN TROEP SOLDATEN GESLAGEN. Het Noord-Westen van Polen is geteis terd door een hevig onweder, dat in vele plaatsen groote schade heeft aangericht. Bij Kaliscz is de bliksem in een afdee- ling soldaten, die van oefeningen huis waarts keerde, geslagen. Een infanterist werd onmiddellijk gedood, twee anderen werden zwaar gewond. Verder zijn in andere plaatsen nog vier personen door den bliksem gedood. HET PROCES TEGEN DR. ROOSEN. De eisch. Het O.M. heeft vanmorgen in het proces tegen Dr. Roosen en Kertscher, die wegens den aanslag op rijksbankpresident dr. Luther terechtstaan, tegen dr. Roosen, wegens het toebrengen van lichamelijk letsel 2V2 jaar gevangenisstraf geëischt, en wegens het onbevoegd dragen en niet aangeven van zijn vuurwapens 6 maanden gevangenisstraf samengevat. Tegen Kert scher werd een gevangenisstraf van in totaal 2 jaar en 3 maanden geëischt. DE RAMP VAN DE „GEORGES PHILIPPAR". Brandstichting? De Deli Courant ontleent aan een ar tikel in de Volonté Indochinoise over den ondergang van het Fransche stoomschip »Georges Philippar», dat naar men zich zal herinneren, enkele maanden geleden in vlammen opging, het volgende «Het is mij als vaststaand feit bekend dat een in de eerste klasse reizend per soon (wiens naam de Regeering te Hanoi bekend is doch voor het oogenblik niet genoemd wordt) tot tweemalen toe, na het vertrek van de »Georges Philippar* uit Colombo, verrast werd op speciale plaatsen van het schip, waar zijn aan wezigheid, zelfs wanneer dit bij toeval ware geschied, op zijn minst suspect was, en waaromtrent hij een vreemden uitleg gaf. Door een eigenaardig toeval was diezelfde persoon, afkomstig uit een Chineesche haven, een der eersten, die den brand signaleerden, en als bij toe val, ook een der eersten, die klaar stond om gered te worden. Ik weet uit zeer goede bron, dat deze feiten, de eigenaardigheid waarvan ieder een moet verbazen, ter kennis zijn ge bracht van de Regeering te Hanoi en het onderwerp zijn geweest van een zeer langdurig onderhoud tusschen den alge meen secretaris Pagès en een andere op het oogenblik niet nader aan te duiden persoonlijkheid. Het publiek, waaronder zich personen bevinden, die met bovengenoemde details op de hoogte zijn, zou er prijs op stellen te vernemen of de noodige maatregelen genomen zijn, om den bedoelden passa gier de noodige inlichtingen te laten verschaffen, welke de justitie verplicht is van hem te eischen. Verder komt het mij onbegrijpelyk hoe het mogelijk is dat men z o n u e r concessie een personendienst kan blijven onderhouden tusschen den Helder en Amsterdam. Is hier ook wel steeds tegengewerkt «voor zoover de wettelijke bepalingen zulks toelaten?* Er heerscht nu eenmaal een verkeers chaos, hetgeen een nogal vanzelfsprekend onderdeel is van den wereld-chaos. Een paar regelende wetjes zijn niet in staat hieraan een einde te maken. In tegendeel. Daarvoor is heel wat anders 1 noodig. Maar de wetten die er nu eenmaal zijn moeten op elkeen in hun vollen omvang wordentoegepast. Ik ben dus nog steeds Mr. EERLIJK. In de kwestie HeemanPrins contra Koningsbruggen willen wij ons-liever niet mengen; mr. Eerlijk zal dat van een neu traal nieuwsblad willen billijken. Betref fende de concurrentie Koningsbruggen- Nederl. Spoorwegen wezen wij erop,dat dit niet een plaatselijk verschijnsel is, maar helaas een algemeen. Overal in het land is een schérpe concur rentiestrijd ontstaan tusschen de spoor wegen en de autobusdiensten, en wij heb ben getracht daarvoor eenige oorzaken aan te geven. Over het zonder concessie onderhouden van een autobusdienst naar Amsterdam kunnen wij niet oordeelen. Dat er wel goedkoope dagretours naar Amsterdam bestaan, was ons en ver moedelijk velen met ons onbekend; wel weten wij, dat de Kamer van Koop handel herhaaldelijk heeft aangedrongen op het invoeren vau buurtverkeer voor Alkmaar, hetwelk door de Spoorwegen nog zeer onlangs is afgewezen, omdat zij daarvan vermindering van inkomsten vreezen. Overigens lijkt het ons beter en in het belang van de spoorwegen zelf, dat wij maar niet op andere punten in gaan; het doel van ons onderschrift was te doen zien, hoezeer de ontwrichting van het bedrijf voor een groot deel de schuld is der spoor zelve en het kan niet in het belang van dit lichaam zijn daar over in nadere details te treden. Wij verwijzen voorts mr. Eerlijk naar een artikel van een onzer medewerkers in dit nummer, waarin deze betoogt hoe zeer goedkoope tarieven het personen vervoer bevorderen. Maar de Spoorwegen hebben de vacantiekaarten eenige jaren terug in prijs verhoogd en de afstanden ervoor verlengd (in een lilliputlandje als het onzezoodat praktisch slechts een klein deel der bevolking er iets aan heeft. Red. Held. Crt. (Buiten verantwoordelijkheid der redactie) Den Helder, 22 Juli 1932. Geachte Redactie. Naar aanleiding van Uw onderschrift betr. mijn ingezonden stuk d.d. 16 Juli j.1., moet ik zoo vrij zijn nog even op e. e. a. terug te komen. Ik zou Uw onderschrift onpartijdig vinden als... het niet zoo partijdig was. U begint te vermelden, dat ik aan een enkelen ondernemer in onze stad verwijt, dat hij de concurrentie tusschen de N.S. en de autobusdiensten heeft geschapen. Het spijt me, Redactie, maar ik heb dit in mijn stukje tot nog toe niet kun nen lezen. Wat betreft het 5 ets. boekje, veronder stel ik dat de gezonden 250 stuks wel te beschouwen zijn als een voorloopig aantal. (Zijn er dan niet meer bijgekomen Het drukken van zóó'n oplaag als de NS hiervan uitgeven, zal toch niet in een paar uur klaar zijn. Het lijkt mij tenminste nog wat anders dan het drukken van de «Held. Crt.«. Kan men in den Helder niet per dag retour naar Amsterdam Ook al niet waar Redactie! Hoe kunt U zoo iets dan schrijven Verder begrijp ik het doel niet van Uw onderschrift. Niet alleen dat hetgeen U schrijft niet waar is, maar ook raakt het mijn ingezonden stukje niet. Indien U op mijn vragen geen antwoord kunt of wilt geven, schrijf dan niets. Als ik iemand vraag hoe laat het is en hij weet zelf geen tijd, dan kan hij toch beter zeggen dat hij het niet weet dan b.v. te antwoorden, dat het slecht weer is. Intusschen zijn mijn vragen nog steeds onbeantwoord gebleven. Ik weet nog steeds niet het verschil in handelwijze tusschen Koningsbruggen tegen N.S. en Heeman en Prins tegen Koningsbruggen. Geachte Redactie, Beleefd verzoek ik u het volgende naar aanleiding van het onderschrift op mijn ingezonden stukje in uw blad van 16 dezer te willen plaatsen. De heer Burgemeester heeft zich zeker vergist, want ik heb noch met den Bur gemeester noch met den Secretaris een bespreking gevoerd over den autobus dienst Den HelderHuisduinen. De heer Smits, wethouder, heeft er met mij wel over gesproken en dezen raad ge geven: hij adviseerde mij op denzelfden voet door te gaan, maar dan met zes bus sen, enkel voor den dienst Den Helder—- Huisduinen, wat voor mij niet was te aan vaarden. Het is mij voorts niet duidelijk dat de heer Burgemeester ontkent, dat voor de inschrijving de autobusdiensten al in kalk en cement zaten en de heer Van Konings bruggen vooraf wist wat er zou geschie den. Wat betreft de vier processen-verbaal voor arbeidsovertreding merk ik op, dat dit een vergissing moet zijn, omdat mij hiervan tot heden niets bekend is. Het is wel erg moeilijk, wanneer alle mid delen te baat worden genomen, buiten een bekeuring te blijven. Vandaar het spreekwoord: je kunt niet op alle slakken zout leggen. Geachte Redactie, ik merk tevens op, dat de vereeniging „Huisduiner Belang"- niet bevreesd behoeft te zijn voor een winterdienst. Dit is immers maar een dreigement van den heer Van Konings bruggen. Voorts is het mij niet duidelijk, dat de voorzitter van „Huisduiner Belang" schriftelijk beweert dat de autobusdienst op Huisduinen goed functionneert, daar hij zelf heeft ondervonden dat de bus te vroeg was vertrokken en hij een ander vervoermiddel moest kiezen om nog op; tijd aan het spoor te komen. Maar dat er behoefte is aan een goed functionneerenden autobusdienst Dei HelderHuisduinen zal een ieder wel met mij eens zijn. Geachte Redactie, dank voor de plaats ruimte en ik zie van verder geschrijf af, H. HEEMAN. De Burgemeester, aan wien wij over het bovenstaande zijn oordeel vroegen, wenscht hierop niet in te gaan, doen handhaaft ten volle zfln vorige opmer king. Red. Verzoeke beleefd eendge plaatsruimte voor 't volgende: F pioniersters van 't N. M. G. zijn van plan Woensdag a.s., 27 Juli, een fancy- fiar te houden in 't jongenstroephuis aan de Difkstraat. Deze fancy-fair wordt ge houden ten bate van arme kinderen, waar mee eind Augustus een strandfeest wordt gehouden. Voor dat strandfeest is veel geld noodig. daar we minstens 50 kinde ren een leuken dag willen bezorgen. We roepen daarom ieder op onze fancy-fair te komen bezoeken. Tevens willen we hierbij alle winkeliers hartelijk danken voor de vele geschenken, die zii ons gegeven hebben. Heldersche kindervrienden, stelt onze hoog gespannen verwachtingen dus niet te leur en komt allen in grooten getale op. We heffen geen entrée, dus u kunt allemaal een kiikje komen nemen; ook voor u is er allicht iets bij. Opening om 7 uur. Met dank voor de plaatsing. G. ZUIDERBAAN, r. 1. Pioniereter»

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11