J| AMSTERDAMSCHE k 1 BRIEVE MODEPR AATJE in de terrine, schenken er de op tem peratuur gebrachte wijn op en laten dit ongeveer 25 minuten met gesloten dek sel staan. Het beste is, het kruid tot een bosje te binden, waardoor men het ge makkelijker kan verwijderen. Wil men een pikanter bowl, dan legt men het kruid gedurende 25 minuten in een schaaltje, waarin 3 a 4 glazen kirsch worden gedaan en schenkt deze later in de terrine bij de wijn; daarna maakt men de bowl zoet met eenige lepels suiker of met honing en voegt de vruchten erbij. 's Zomers hebben we keus genoeg en maken perziken-, aardbeien- of andere bowl, maar in den winter zullen we ons moeten bepalen tot blikken of flesschen geconserveerde vruchten. Bowl wordt geserveerd in speciale glazen, doch bij gebrek hieraan ge- bruike men b.v. mineraalwater of champagneglazen, die half gevuld wor den met wijn en vruchten en verder met spuitwater. Vragen worden beantwoord door de Redactrice „Onze Keuken", Hofzicht- laan 4, Den Haag. vsmmsmwimm i Huisjapon. (Nr. 78). Deze eenvoudige huisjapon is zeer practisch van gewerkte katoenen mou- seline of cretonne, dat men eveneens in allerlei aardige dessins vindt, die tevens kleurecht zijn; bovendien is cretonne een sterke waschstof. Het lijfje heeft een opknoopbaar kraagje van effen popel' ne of linnen en sluit met knoopen en knoopsgaten; het heupstuk omsluit de heupen en de onderwijdte van den rok wordt ver kregen door eenige platte plooien, die aan de voor- en achterbaan komen en gedeeltelijk worden opgestikt; een een voudig glad mouwtje en smalle cein tuur voltooien dit geheel. Geschikt voor de maten 42 tot 50. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Jonge meisjesjapon. (Nr. 158). Aardige vacantiejurk, die wij van alle mogelijke vroolijk gekleurde zo merstoffen kunnen maken, van voile, zijde, zoowel als van gewoon linnen, kunstzijde, cretonne, ja wat al niet, want jonge meisjes kleeden zelfs in de meest eenvoudige jurken al aardig, omdat zij jeugd en figuur mee heb ben. Daarom mogen gerust ook de min of meer holle kleuren gekozen wor den, vooral omdat deze getemperd worden door de effen witte kraag en mouw-opslagen. De jurk zelf is hoogst eenvoudig. De blouse is ingehaald, de ruimte verdeeld en aan den gladden bovenkant van den rok gezet. De cein tuur dient als afwerking. Het mouwtje is klein en glad en heeft een effen op slag. Patronen verkrijgbaar in de maten 40, 42 en 44 voor 0.58. School ju rkje voor kleine meisjes. (Nr. 306b Dit jurkje bestaat uit een glad lijfje zonder mouwtjes met een effen ge schulpt bovendeel, terwijl het ruim val lende rokje aan het lijfje gestikt en om het middel met een ruime ceintuur wordt afgewërkt, die achter in een losse strik eindigt. Het jurkje kan gedragen worden door kinderen van vijf tot zeven jaar. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. Speelpakje. (Nr. 92). Dit aardige speelpakje is zoowel voor jongens als meisjes geschikt en is zeer vlug te maken. Niets is dan ook gema- kelijker, dan eenige van deze pakjes te naaien, die niet alleen vlug klaar, maar tevens vlug gewasschen en gestreken zijn. Men kan ze maken van effen-, wasch- en zonecht linnen met een ge werkt kraagje, mouwtjes, ceintuur en zakjes of van cretonne of vlisco. Het speelpakje bestaat uit voor- en achterstuk, dat aan de zijnaden, schou ders en onderkant met een Engelsche naad wordt afgewerkt; aan de mouw gaten wordt een bies gezet en de hals heeft een rond kraagje met splitje; de broekspijpjes worden omgezoomd. Geschikt voor kinderen van 1 tot 4 jaar. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. Amstelrust, Artis. Dilettan ten-wedstrijd. Ternauwernood was mijn klacht over de geringe hoeveelheid wandelterrein en speel ruimte voor de jeugd in de onmiddellijke na bijheid der stad uit de pen en in deze brieven neergelegd, of het Gemeentebestuur deed een zet die ons ten dezen, in afwachting van de uitvoering van het groote bosch-plan (dat nog een goed eind verwijderd in het ver schiet ligt), tenminste al een stuk op den goeden weg, d.w.z. weer wat meer in het bosch en de natuur brengt. B. en W. hebben namelijk bekend gemaakt, dat het in hun voornemen ligt binnenkort bij den Raad een voorstel in te dienen tot aankoop van de bui tenplaats Amstelrust aan den Amsteldijk. De Gemeente ziet kans deze buitenplaats, die tot de enkelen behoort welke nog zijn overge bleven van de vele fraaie en statige dergelijke plaatsen die eertijds aan de boorden van den Amstel te vinden waren, voor een kleine drie ton in handen te krijgen. Alhoewel dit op zichzelf zeker geen al te groote som mag heeten, zou de gemeente in deze tijden toch waarschijnlijk niet tot het doen van zulk een niet direct noodzakelijke uitgave bereid zijn, ware het niet, dat zij er min of meer op rekent, dat zich binnen niet al te langen tijd wel een „gegadigde" zal voordoen die de bui tenplaats in haar geheel wenscht te huren tegen een, in verhouding tot den koopprijs aanvaardbare huursom, om haar te bezigen voor ons doel, b.v. als belangrijk sport centrum, waardoor breede lagen van de bevolking in de gelegenheid worden gesteld van het landgoed te profiteeren, gelijk het in de toelichting heet. Zoolang echter zulk een gegadigde nog niet op komt dagen, willen B. en W. dit nieuwe „park" kosteloos open stellen voor het publiek als wandelterrein en „plaats, waar het in rustige omgeving ont spanning kan vinden". Het is inderdaad een loffelijk plan en veel tegenstand zal het in den Raad waarschijnlijk ook wel niet ont moeten. De plaatsen waar in rustige om geving kosteloos ontspanning te vinden is, zijn er in de hoofdstad te weinig. Wél zijn er enkele van die plaatsen waar men dat tegen betaling kan vinden en het zou ondank baar zijn niet te erkennen dat er daaronder zijn die het publiek zooveel mogelijk waar voor zoo weinig mogelijk geld trachten te geven en, zonder op winst uit te zijn, alleen maar het in stand houden van hun instelling verlangen. En Artis staat wat dit betreft wel vooraan. Het Bestuur is er den laatsten tijd voortdurend op uit onzen onvolprezen dieren tuin voor het groote publiek, dat het Artis- lidmaatschap niet kan bekostigen en dus uit dagjesmenschen moet bestaan, steeds aan trekkelijker te maken. Een van de nieuwste maatregelen is het verlagen van de entree prijs voor avondbezoek (na zes uur) tot op 50 ets. Een zeer aantrekkelijke nieuwigheid is verder de z.g. kinderdierentuin die op het voorplein werd aangelegd en die in den kor ten tijd van zijn bestaan reeds een groot suc ces werd. In deze kinderdierentuin worden, kan men zeggen op moderne, vrije, Montes- soriaansche wijze, kinderen en dieren bij elkaar gebracht. De ouderwetsche manier, door middel van ezeltje of ponny-rijden dan wel het rijden boven op een, enkele uren van den dag door den tuin wandelende olifant, heeft afgedaan. Echt elkaar nader komen deden kind en dier elkaar met deze, van beide zijden gedwongen en onder toezicht plaats hebbende rondritjes, tenslotte niet. Binnen de omheining van dezen nieuwen kind-en-dier speelplaats, waar de grootste vrijheid heerscht en beiden zelf maar moeten zien wat zij er van maken, kan dat wel. „Maak vrienden met de dieren" staat hier, als uitnoodiging tot binnentreden, op een bordje te lezen. En die vriendschap wordt hier dan ook eiken dag door honderdtallen kinderen gesloten. Zoowel met speelsche geitjes en kroezige lammeren, rose biggetjes, rondhuppelende konijnen, een witten pauw, een deftig stappende kalkoen, met duiven, marmotten en eenden, als met de tijgerwelpen van Artis' Sumatraansche tijgerin „Diana", in wier „roofdier-baby box" de menschen-welpen, dat zijn; de kin deren mogen binnenstappen om er zich naast of temidden van de tijgerjongen te laten.... kieken! En dan heb ik nog niet eens „Dodo- ma", het grappige Afrikaansche olifanten- jong ten tooneele gevoerd, die op het onver wachtst zijn menschelijke speelmakkertjes met zijn kronkelsnuitje plaagt te omhelzen In dien kinderdierentuin kan men zien wat het dilettantisme vermag! Zijn al die kinde ren die hier dag in dag uit zoo vol overgave en vreugde met de dieren omgaan geen di- lettant-temmertjes en temstertjes, geen dilettant dieren-opvoedertjes en opvoedster- tjes? In September zullen we overigens ook op tooneelgebied een goede demonstratie krijgen van wat het dilettantisme op.... tooneelge bied vermag! Dan toch zal er in het R.A.I.- gebouw, waaruit de laatste resten van de Moeder en Kind-tentoonstelling, die deze week gesloten werd, alsdan volledig zullen verwijderd zijn, een groote wedstrijd van dilettant-tooneelgezelschappen gehouden wor den. Ik wil hier niet ingaan op de vraag in hoeverre de neergaande lijn waarin het vak- tooneel den laatsten tijd kwam te verkeeren het dilettanten-tooneel in het algemeen ten goede komt; al zou daar veel over te zeggen zijn. Ik bepaal mij alleen tot het constateeren van het feit, dat bij die gelegenheid in Sep tember de dilettanten in het bijzonder mate rieel gesproken, danig zullen profiteeren van de officieele tooneel-debacle. Men zal dan namelijk kunnen spelen temidden van de decors en met behulp van de requisieten die uit het faillissement der Koninklijke Veree- niging „los" kwamen; en de liefhebberijge zelschappen hebben dan zelfs een kans, dat zij tegen een zacht prijsje voorgoed in het bezit komen van een aantal van deze onontbeerlij ke hulpmiddelenTennslotte kan men zich bij voorbaat op dit dilettanten-tooneel- feest verheugen. Het zal ons goed doen weer eens tooneel te zien spelen uitsluitend en alleen uit liefde voor en overgave aan d« kunst en daarbij eens verschoond te blijven van heel het voorspel of al de nasleep aan in gewikkelde commercieele en andere proble men die schier iedere prestatie van promi nente, half-prominente en niet-prominente vak acteurs en actrices met zich brengt.... Schouwburgkwestie. In dit verband zij dan meteen nog even gewezen op de schouwburgkwestie waar we nog altijd, hoeveel jaren nu al niet, zitten opgescheept en die dezer dagen in den Raad weer even ter sprake kwam naar aanleiding van het afwijzend prae-advies dat B. en W. gaven op het Groote Schouwburg-plan van den heer Kooman. Naar men weet is de ex- directeur van de Ned. Opera, na eerst geko men te zijn van verschillende andere plannen (een nieuwe schouwburg op het Wetering- plantsoen b.v.), tenslotte voor den dag ge komen met zijn plan voor een groot, nieuw schouwburg gebouw op de plaats van Belle- vue achter het American-hotel. B. en W. hebben dit nu afgewezen; de van de ge meente verlangde garantie achten zij com mercieel een te groot risico en ook de plaats vinden zij ongeschikt. De heer Koop man geeft' het echter niet op en bombar deert thans den Raad zoowel als het pu bliek met uiteenzettingen waarin hij beide argumenten van het gemeentebestuur tracht te weerleggen. Hij zal daar nog wel eenige maanden mee kunnen doorgaan, het laat zich aanzien (er is reeds een voorstel in die richting) dat de Raad voorloopig geen be slissing nemen zal, maar de zaak wederom eenigen tijd gaat uitstellen. Men wil op het Prinsenhof eerst nog het rapport afwachten van de Commissie van advies inzake een nieuwen schouwburgbouw, een rapport dat men nu toch stellig tegen den herfst ver wacht. Misschien gezien het vele wachten en het vele uitstel dat er al geweest is, een wat optimistische verwachting. Een vaste zomersche glorie"? Men kan verder eigenlijk wel zeggen, dat die heele schouwburgkwestie in deze tijden maar matig de belangstelling heeft. De Kunst bevorderen: goed, maar alleen maar, nog eens: in deze tijden, als er dan ook kans bestaat dat dit directe mate- rieele baten voor de stad in haar geheel af werpt. Nu, al die vele kunst-ten toonstel lingen, in verband met onze Zomerfeesten aan den gang, schijnen dan toch wel eenige tastbare baten af te werpen. Al is er geen sprake van, zooals ik al eens opmerkte, dat het hoofdstedelijk publiek aan zijn „feesten" (hetwelk dan ook misschien een niet tenvolle verantwoord woord is!) veel zichtbare vreugde beleeft, de cijfers wijzen toch uit, dat al die exposities en andere gebeurtenis sen heel wat vreemdelingen naar de stad hebben toegelokt die anders dezen zomer Amsterdam niet zouden hebben aangedaan. Hotelliers en andere neringdoenden hebben van een en ander wel zooveel profijt gehad, dat de vraag opkwam of het geen aanbeve ling zou verdienen elk jaar Zomerfeesten te organiseeren en rond een of andere herden king of viering steeds een aantal bijzondere attracties te groepeeren. Er gaan stemmen op de Commissie voor de Zomerfeesten per manent te verklaren en reeds denkt men er over wat men het volgend jaar tot „kern" van de „feesten" zou kunnen maken. De Burgemeester deed reeds een denkbeeld aan de hand en sprak van het gouden jubi leum van den A.N.W.B. op 1 Juli 1933, als „een goede aanleiding". Men zal, mocht men op dit denkbeeld ingaan, „ook op den steun van de Gemeente kunnen rekenen", al zal „die steun voorloopig in geld niet groot mogen zijn" gelijk de heer de Vlugt er voor- zichtelijk aan toevoegde. Er wordt dus gewerkt om ons een „vaste zomersche glorie" te bezorgen, wat dan, niet in de laatste plaats zeggen wil, een vaste, aangename vermeerdering van ons zomersche inkomen! Over-bevissching of overbemoeiing moeïng". Er tanen overigens nog steeds in deze be narde dagen heel wat „glories'. Zoo is een van de glories vanwethouder de Miran da dermate gaan tanen, dat zij binnenkort geheel van het tooneel verdwijnen zal! Ik bedoel de Gemeentelijke Vischvooraiening. B. en W. hebben voorgesteld dit gemeente lijk bedrijf met ingang van een nader vast te stellen datum maar stop te zetten. In de eer ste jaren heeft dit bedrijf zich geheel volgens de verwachtingen van wethouder de Mi randa en zijn medestanders ontwikkeld. Het vischverbruik der ingezetenen nam in be langrijke mate toe en vele vischsoorten, welke voorheen bij het grootste deel der be volking vrijwel onbekend waren, vonden ge regelde verbruikers. Bovendien werkte het bedrijf, en dat was een belangrijk punt, prijsregclend ten aanzien van den particulie ren vischhandel. Maar in de laatste jaren ging het verkeerd. Er werd met een steeds stijgend verlies gewerkt; de verliezen voor

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16