T inn De toestand in Duitschland. VAN ZATERDAG 23 JULI 1932. Derde Blrd. MET PENSIOEN Tegen het rapport-Weiter. Conferentie van Ottawa. De houding van Beieren. UW ADVERTENTIE BEREIKT ALLE KRINGEN ZY KOMT ZOOWEL OP ...BE EEN...ALSOP..BEANC£f^E TAFEL. MIN. RUYS DE BEERENBROUCK VOOR DE GELUIDSFILM. De minister-president, die Dinsdag avond zijn bekende radio-rede heeft ge houden, hepft nu ook nog de sprekende flim te baat genomen om zich tot het Nederlandsche volk te kunnen wenden. Hij had daartoe een uitnoodiging gericht tot de filmfabriek Polygoon te Haarlem, en gisterenmorgen was de historische torenkamer-van het ministerie van bin- nenlandsche zaken veranderd in een klein filmatelier. Schijnwerpers stonden opgesteld, kabels lagen over de tapijten en in het midden stond jhr. mr. Ruys de Beerenbrouck achter een katheder. Hij sprak met duidelijke stem de vol gende rede uit. „De wenschelijkheid van grootere een heid en saamhooriglieid tusschen bevol king en overheid in een ernstig tijdsge wricht, is voor mij aanleiding geweest, door middel van de radio de openbare meening tijdig vertrouwd te maken met den zorgwekkenden toestand des lands. Weliswaar is den laatsten tijd bij her haling aangetoond en uiteengezet, hoe zeer de wereldcrisis, van verontrusten den omvang, het Nederlandsche wel vaartspeil heeft neergedrukt, doch het is plicht der overheid, ook harerzijds tijdig een beroep te doen op den werke lijkheidszin en het verantwoordelijkheids besef van ons volk, dat zich in zijn ge heel niet langer aan den teruggang en versobering zal mogen onttrekken en dat zich in zijn levenswijze daaraan zal dienen aan te passen. Daarom heb ik met overtuiging de verwachting uitge sproken, dat het uithoudingsvermogen en de historisch bewezen veerkracht van het Nederlandsche volk, nu het moet, in staat zullen blijken offers te brengen, welke het algemeen welzijn en de over gang naar een herlevenden en herstel lenden toestand eischen." Van gisterenavond af zal in vele Ne derlandsche bioscooptheaters deze film te zien en te hooren zijn. LONNEKER IN MOEILIJKHEDEN. Raad weigert om de gemeente in een hoogere belastingklasse te brengen. Spoedmaatregelen. Ged. Staten van Overijsel hebben de gemeentebegrooting van Lonneker voor het dienstjaar 1932 niet goedgekeurd, daar de gemeenteraad heeft geweigerd te voldoen aan het verzoek van Ged. Staten om de gemeente in een hoogere klasse voor de belasting te brengen. Slechts indien dit geschiedt en in totaal nog f 100.000 op de begrooting wordt bezuinigd, zal goedkeuring kunnen ge schieden. In verband hiermede heeft een depu tatie uit den gemeenteraad van Lonneker deze week te Zwolle een onderhoud ge had met Ged. Staten, doch deze bleven bij hun standpunt. In verband met het feit, dat de ge meente Lonneker na 31 Juli geen enkele uitgave meer kan doen, hebben B. en W. maatregelen genomen, ten einde te trach ten uit de moeilijkheden te komen. Zij hebben den raad in spoedvergade ring bijeengeroepen en een begrootings- wijziging voorgesteld, waardoor een be zuiniging van f 100 000 kan worden ver kregen. Een bedrag van ruim f 66.000 denkt men te vinden in grootere belas tingsopbrengst. TEGEN HET CADEAUSTELSEL. Particuliere actie ln Twente. Een winkelier te Almelo is op het denk beeld gekomen om een nieuw systeem ter bestrijding van het cadeaustelsel te ont werpen. Hij heeft reeds 700 winkeliers in Hen gelo, Almelo en omliggende plaatsen be reid gevonden om een contract te teeke nen, waarbij zij zich met ingang van een nader vast te stellen datum verplichten ln hun zaken geen cadeaux meer te geven Dit zal door middel van groote biljet ten in eiken winkel vooraf worden be kend gemaakt. De ontwerper van het systeem zal in elke zaak persoonlijk de biljetten aanplakken. OPLEVING BIJ PHILIPS? Vierhonderd meisjes zijn aan genomen. De Phiüpsfabrieken vragen de laatste dagen in groote advertenties in de plaat selijke pers vrouwelijke arbeidskrachten. Wij vernemen dat in de laatste vier weken ongeveer 400 meisjes weer werk hebben gevonden. („Het Volk"). STEUN VOOR DEN TUINBOUW. Een regeling ln voorbereiding. Van den Langendük schrijft men aan de Nw. Rott. Crt.: Afgevaardigden van de r.-k., christ. en neutrale tuinbouworganisaties hebben in een onderhoud met den minister van oeco- nomische zaken en arbeid, dezen bewinds man gewezen op den noodtoestand in den Westfrieschen tuinbouw, ernstig ver scherpt door de buitengewoon lage prijzen van de vroege aardappelen. Men deelde ons mee, dat de regeering een steunregeling voorbereidt, welke in September in de Tweede Kamer in behan deling kan komen. Deze regeling zal ge baseerd zyn op garandeering van een minimum-prijs voor bepaalde producten.1 De afgevaardigden bepleitten terug- j werkende kracht van deze steunregeling.! Een toezegging dienaangaande kon de mi nister niet doen. DE OPHEFFING VAN DE ALKMAARSCHE RECHTBANK. Van de noodzakelijkheid om de rijks- begrooting in evenwicht te brengen, zijn wij evenzeer overtuigd als de regeering. Geschiedde dit niet, er zou inflatie in treden, de geldswaarde zou dalen en alle loonen en andere inkomsten zouden aan koopkracht inboeten. Maar wij meenen, dat die overbrugging van het begroo- tingstekort van honderd millioen gulden niet op de ruwe, onverantwoordelijke en reactionnaire wijze moet geschieden, als de commissie-Weiter dit wil. Reeds had de Algemeene Raad uit S. D.A.P. en N.V.V. een vijftigtal ge westelijke openlucht-betoogingen in het gansche land uitgeschreven, ten einde de bedreigde werkloozenzorg te beschermen en het geheel der regeeringspolitiek te brandmerken, zooals deze de laatste maan den door verhooging van margarine- en varkensvleeschprjjzen en vele andere scha delijke maatregelen aan den dag getreden was. Na de publicatie van het gevaarlijke rapport-Weiter zullen deze demonstraties ook gewijd dienen te worden aan een fel protest tegen de daarin vervatte insla gen. Wij sporen aan tot een ma saai be zoek dezer meetings, wier stem iuUe in ons land weerklinken moet". AUTOMOBILISTEN NAAR DUITSOHLAND. contingenteeringen en restricties. Hij j wenschte ook een oplossing voor het .herstel- en oorlogs$chuldenvraagstuk en een verlaging van de belastingen en den rentevoet. Baldwin zeide, dat hij een grootere samenwerking bü den handel in het Brit- sche Empire sterk aanbeval, maar nie mand zou wel beweren, dat een geheel vrij ruilverkeer in het rijk mogelijk zou zijn. Dr. Bracht verzoekt om over dracht der functies. De gevolmachtigde van den rijkscom missaris voor Pruisen, dr. Bracht, heeft ook tot de overige leden van de Pruisi sche regeering, die uit hun fracties gezet zijn, doch hun functies nog niet hebben overgedragen, de vraag gericht, op welke wijze zij uit hun functies wenschen te worden ontheven. Zooals bekend is, is ook de Pruisische minister van binnenland- sche zaken Severing volgens een ge maakte overeenkomst „met geweld" uit zyn functie ontzet, en ditzelfde zal thans waarschijnlijk voor de overige ministers j geschieden. Daar had ie allang op gevlast. Gepen- sionneerd zijn en dan een beetje liefheb beren. Ja, hii zou een volkstuintje nemen, wis en waarachtig! En toen het zoover was, nam ie een volkstuintje. Het eerste wat ie deed, was een tuin huisje maken. Hii was een liefhebber van knutselen, altijd geweest, en van wat af braakhout, dat ie voor een prikkie had ge kocht, had ie een aardig tentje in elkaar geprutst, een verfje gegeven; en nu mocht je 't zien. Piek-fijn! Hij timmerde er een opklapbare bank in', een tafeltje, een kastje. Gereedschap kon je ruim in bergen. Neen, 't was voor de bakker! Nou aan het spitten. Er stond nogal wat rommel van gras en onkruid op. Tsjonge, dat viel niet mee. In lange jaren had ie niet zoo'n warmen rug gehad. En stijf, dat je er van werd, stijf....! 's Avonds had zijn vrouw gezegd: „Nou Kees, aanstonds gaan we 'n Spoorstraatje pakken. Dat hebben we al een heele tijd niet kunnen doen. Maar je hebt nu de ge legenheid. Trek je beste spullen maar gauw aan en dan gaan we". Kees had zachtjes gekreund. Hii was zoo blij nu even lekker te kunnen uitbla zen. Met zijn rug stevig tegen dien stoel, zijn beide beenen languit op een anderen stoel en leunend, met het hoofd op de hand, op tafel. Een bakkie thee van moe dor en zijn ph'pie. Wat wou 'n mensch nog meer verlangen! Fijn uitblazen zoo! B. en W. wenden zich tot den minister. Het college van B. en W. van Alkmaar heeft zich schriftelijk tot den minister van Justitie gewend, inzake het voorstel in het rapport-Weiter, om over te gaan tot de opheffing van de arrondissements rechtbank te Alkmaar. B. en W. drukken hun groote teleur stelling uit over dit voorstel. Van de in voering der rechterlijke organisatie af is te Alkmaar steeds een rechtbank geves tigd geweest en de opheffing hiervan be rooft de stad van een instituut, dat zij niet kan ontberen, zonder een deel van haar beteekenis als intellectueel centrum van Noord-Holland-Noord te verliezen. Niet alleen Alkmaar, ook de omgeving zal daarvan de gevolgen ondervinden. Bo vendien is het college van meening, dat het vraagstuk door de commissie te een voudig is gesteld. Voor het geheele ge bied benoorden Alkmaar zal in de afstand naar een rechtbank met 30 a 40 km wor den verlengd, wat belangrijke verhooging der kosten voor getuigen en deskundigen met zich mee zal brengen. Niet minder dan 70 gemeenten, met een inwonertal van 244.500, behooren tot het arrondissement Alkmaar en het zal voor de bevolking financieel allerlei bezwaren medebrengen, wanneer men voortaan niet meer met een bezoek aan Alkmaar kan volstaan. Het college acht het uitgesloten, dat de werkzaamheden der Alkmaarsche rechtbank aan andere rechtbanken kun nen worden opgedragen, zonder dat die colleges uitbreiding ondergaan. Blijkens de justitieele statistiek over 1930, blijkt Alkmaar van de 21 rechtbanken, wat be treft het aantal vonnissen, zaken enz., ge middeld in rangorde ongeveer nummer 6 te staan. Het college weet op te komen voor een belang, dat ver uitgaat boven het gemeentelijke en verzoekt den minister met den meesten aandrang aan het voor stel geen gevolg te geven. S.d.-actie. De s.d. pers bevat een manifest van het partijbestuur der S.D.A.P. en het bestuur van het N.V.V. tegen het rap- port-Welter. Het volgende is er aan ontleend »Aan de socialistisch georganiseerde arbeidersklasse valt de taak toe, om dit ondragelijke complex van bezuinigings voorstellen, dat het levens- en bescha vingspeil der bevolking op de schrome- lijkste wijze zou aantasten, uit alle macht te bestrijden en een volksbeweging van zoodanige kracht en uitgebreidheid te verwekken, dat het regeering en volks vertegenwoordiging onmogelijk wordt gemaakt, dezen jammerlijken aanslag te voltrekken. Laat de vlaggetjes thuis. De Koninklijke Nederlandsche Automo biel-Club verzoekt er op te wijzen, dat de automobilisten, die thans naar Duitsch land gaan, verstandig zullen doen, de veel gebruikte vlaggetjes, welke meestal ter zijde van een der spatborden worden aangebracht, thuis te laten. Zoolang de politieke strijd in Duitschland voortduurt, kan het gebruik van zulk een vlag aan leidinggeven tot prikkeling van menschen, die meenen daarin een of andere partij- vlag te moeten zien. EERSTE KAMER. Ziet van een huldiging van haar oudste leden, wegens de crisis, af. Naar wij vernemen, is de Eerste Kamer voornemens geweest een maaltijd aan te bieden aan hare medeleden, jhr. mr. van Sasse van Ysselt en mr. Smeenge, die onlangs den tachtigjarigen leeftijd moch ten bereiken. Aan dit voornemen is echter geen uitvoering gegeven wegens de hui- j dige crisis, welke het betrachten van soberheid op elk gebied en door een ieder, noodzakelijk doet zijn. De Kamer meende, ook anderen ten voorbeeld, van het aan- richten van een gastmaal te moeten afzien. En daar komt me waarachies je vrouw met het voorstel te gaan wandelen en win kelen! Je beste pakkie aan, je stijve boordje om, je schoenen aan en dan slen teren van den eenen winkel naar den an dere. En dat, als je half geradbraakt bent. Maar ja, wat doe je, je bent nu eenmaal gepensioneerd; je vrouw heeft ook recht op je vrijen tijd. Vooruit dus met de geit. „Loop 'rs 'n beetje kwieker", had zijn vrouw gezegd. „Ben je nou meteen 'n ouwe kerel geworden, nou dat je je pen sioen hebt?" ,,'k Heb de spa in rniin rug, moeder!" „Eigen schuld. Jij wou en zou 'n volkstuintje. En je hebt 't 'n blauwe dag en nou loop je al as 'n ouwe kerel". Kees voelde zich als gekraakt. Hii poog de flink rechtop te loopen, net zooals ie dat altijd had gedaan, maar het was of zijn botten uit elkaar gerekt werden. Maar hii hield zich goed en zijn vrouw maakte tenminste geen aanmerking meer op zijn houding. Ofschoon ze hem nu en dan van terzijde scherp gadesloeg. „We moesten hier een potje bier gaan drinken", had hii cp het Konings plein gezegd. „Nee, mannetje, stel dat maar uit ie hoofd. Dat is uit, dat kan bruintje nou niet meer trekken. En.... je hebt pas je kopje thee op". Ook dit probeersel om weer tot zitten te komen, was mislukt en met moeite ging hii kaarsrecht naast zijn vrouw. Deze had de tijd. Ze profiteerde van het prachtige voorjaarsweer. Kees zag er piek- fijn uit. Alle kennissen kregen een vraen- deliiken knik. Ze kon d'r Kees nog laten Redevoering van Baldwin. Donderdagmorgen werd de groote rijks- conferentie te Ottawa, de hoofdstad van Canada, geopend, waarbij verscheidene sprekers het woord voerden. Baldwin zeide, dat de regeering van het Vereenigd Koninkrijk als het doel van de conferentie beschouwt het verkrijgen van een algeheele expansie van den handel in het Rijk; welke zooveel mogelijk in de hand moet worden gewerkt door verlaging van de tarief muren tusschen de leden van het Empire. Het bereiken van dat doel zou het meest geschikt zijn om de voortduren de stabiliteit in het Rijk te verzekeren en het zou de welvaart van de volken ver- hoogen. Wü gelooven, aldus spreker, dat wü door het versterken en verlevendigen van den handel tusschen de leden van het Empire, de belangen van de beschaafde wereld in het algemeen en het economisch herstel van de wereld verhaasten. Baldwin hoopt, dat het mogelijk zal zijn de preferentieele tarieven, die in het Em pire van kracht zijn, te verhoogen, maar hij staat er op, dat zulks zal geschieden met verlaging van de douane-tarieven in het Biritsche Rijk. De tarieven tegenover de overige landen moeten niet verhoogd worden, want hoe groot onze bronnen ook zijn, wij mogen ons niet isoleeren. Het is de politiek van het Vereenigd Koninkrijk om mede te werken aan elk practisch internationaal plan, waardoor het herstel van de wereldprijzen verzekerd zou kunnen worden. Spreker drong daar om aan op afschaffing van tarieven, van De zitting van het Rtjkskabinet. i Vóór de zitting van het nieuwe Pruisi- sche kabinet is het rijkskabinet bijeenge komen in een vergadering, waarin de toestand werd besproken en waarin be raadslaagd werd over de personen der nieuwe regeering. Verbod van algemeene staking. De militaire bevelhebber heeft aan de commissarissen van poijtie te Êerlijn en in de provincie Brandenburg het vol gende medegedeeld: Een algemeene staking als politiek strijdmiddel tegen de verordening van den Rijkspresident zou de openbare orde en veiligheid in gevaar brengen. De op wekking tot een zoodanige algemeene staking, door woord en geschrift (dag bladen, pamfletten) is derhalve handelen in strijd met art. III der verordening. Tegen sprekers, samenstellers en ver spreiders van vlugschriften, waarin tot algemeene staking wordt aangespoord, is derhalve art. III van de verordening van toepassing. Het nieuwe Pruisische kabinet. Rijkskanselier Von Papen heeft Don derdagochtend zijn pogingen tot het vor men van een nieuw Pruisisch kabinet voortgezet. Dr. Bracht is belast met de leiding van het departement van binnen- landsche zaken en heeft deze functie Donderdagochtend officieel aanvaard. Dr. Ernst, de Pruisische commissaris der Rijksbank, zal de portefeuille van handel en nijverheid beheeren. Mussehl, staatssecretaris van het rijksdepartement van landbouw, zal het Pruisische depar tement van dien naam beheeren, staats secretaris Schleusener, van het Pruisi sche departement van financiën, is belast met de leiding van dit departement. Schleusener was Donderdag nog lid van de staatspartij, de vroegere democratische partij en genoot het bijzondere vertrou wen van dr. Höpker-Aschof, een der op richters van de staatspartij, die jaren lang Pruisisch minister van financiën is geweest. Von Papen en Otto Braun. Op Brauns protestbrief heeft Von Papen geantwoord, dat zijn ontzetting uit zijn ambt van Pruisisch minister geschied is op grond van artikel I van de Woens dag bekend gemaakte noodverordening betreffende de handhaving van de open bare orde en rust in Pruisen. De tijdelijke bezetting van het ministe rie is geschied op bevel van generaal Von Rundstedt en komt niet voor schrij vers rekening. Beieren stelt beslissing van staatsgerechtshof voor. De Beiersche premier dr. Held heeft den Rijkspresident een telegram gezon den, waarin hij mededeelt in de aange legenheid van den Pruisischen regee- ringscommissaris een uitspraak van het staatsgerechtshof over de juridische zijde hiervan te hebben aangevraagd. Aan den Rijkskanselier heeft dr. Held eveneens een telegram gezonden, waarin hij mede deelt dat de aanstelling van een Rijks commissaris en het uit hun functie ont heffen van landsministers volgens de op vatting van het geheele Beiersche minis terie niet in overeenstemming kan wor den gebracht met de Rijksgrondwet. Na mens de Beiersche staatsregeering eischt Held formeel een rechterlijke uitspraak. zien. Zoo, in zijn spullen, nog een flinke vent. Knap van uiterlijk en postuur. Ze mochten naar hem kijken. Thuisgekomen had hü met moeite zijn schoenen uitgetrokken, terwijl moeder druk doende was de permanent wave in de takels te zetten. „Zie je", zei ze, „dat is nou nog 'rs echt gezellig. Zoo met z'n beidjes de straat op. Dat is wat anders dan vroeger, toen ik temet altijd alleen den tijd had dood te krijgen". „Ja, dat geloof ik ook", had Kees meesmuilend geantwoord. Toen hij den volgenden ochtend op stond, was hii lekker uitgepiept en zijn stijfheid en zijn pijn in den rug was hij goeddeels kwijt. Dus trok hij weer naar zijn tuintje, want thuis was hü nu te veel, omdat moeder daar rondbaasde en alles tegelijk door el kaar scheen te smijten. Het volkstuintje was zijn toeverlaat. Het was al een beetje laat in het voor jaar, maar hü zou toch nog wat spinazie zaaien en wat radijs en worteltjes en peul tjes, en zoo. Lekker, zoo uit eigen tuintje, versch en malsch. Nou, het groeide allemaal prachtig. Kees onderhield zijn bedjes goed. Geen vuiltje was er bii hem te zien. Het werk was daar dus zoo'n beetje aan kant, maar thuis liep ie toch maar in den weg, zoodat hii eiken dag weer naar zijn tuintje trok. Daar trof hii allerlei oude bekenden aan en nu het ergste werk achter den rug was, buurtten ze een beetje bü elkaar. Oude bakken weiden getapt, oude her inneringen opgehaald en allerlei belevin gen opgedischt. Eén hunner, die, zooals hii zei, thuis altijd een betrokken lucht had, had een primus geplaatst in zijn hut, een koffie kannetje en een keteltje en ander derge lijk spul zich aangeschaft en nu zaten ze daar knusjes eiken dag bü elkaar en dron ken smakelijk hun kopje koffie, zoodat je er haast niet toe kan komen naar huis te gaan. Ze deden botje bii botje voor de onkos ten, zoo met een man of vijf, zes en het was temet weer net als aan boord, zoo genoegelijk en knus en zoo ver van alle vrouwelijk gekrakeel. „Man, je koffie wordt koud". „Ja, ik heb niet veel trek". „Ben je niet goed?" „Jawel, maar ik heb niet veel trek er in". „Dat heb je me gisteren ook ge bakken. Je laat me eiken dag met een volle pot koffie zitten. Denk je soms, dat ik altijd opgewarmde koffie wil drinken?" Kees zei niks. Hij dacht alleen: „be trokken lucht! Zou hij, net als z'n maat, ook z'n potje klaar stoomen in zijn tent?" Eiken dag ging 't hetzelfde gangetje. Alleen in zijn tuintje was er druk iets bezig te veranderen. Op alle bezaaide bed den kwamen de plantjes boven en op het spinazriebed was het net een grasgroen kleed. Allemaal sprietjes eerst, maar van dag tot dag zag je meer blaadjes er aan. „Kan je de spinazie nog niet snifen, man?" had z'n vrouw gevraagd^ Tevens heeft dr. Held een telegram ge zonden aan het staatsgerechtshof te Leip- zig, waarin hq'uitspraak vraagt over de juridische ontoelaatbaarheid van de aan stelling van een Rqkscommissaris in Elaats van landsregeeringen en het ont- effen uit hun functies van landsminis ters. De Bayrische Volkspartei-Kor responden z over de gebeurtenis sen. De Bayrische Volkspartei-Korrespon- denz schrijft o.a.: „De stap der rijksregeering beteekent de afzetting van een steeds nog grond wettige regeering door de rijksmacht. De rijksregeering heeft geen bevoegdheden landsregeeringen, die zich in het bezit van de grondwettige macht bevinden, om politieke redenn af te zetten. Het behoeft niet gemotiveerd te worden waarom de buitengewoon gewaagde stap der rijksre geering in Beieren de grootste onrust en ontsteltenis gewekt heeft. Een zoo ern stig ingrijpen in het recht der landen treft alle landen. Hier gaat het om een ernstigen inbreuk op de rechtsspheer. De rüksregeering gelooft misschien, met deze maatregelen haar positie te verster ken. In werkelükheid graaft zq haar eigen graf. De „Rote Fahne" niet ver schenen. De communistische „Rote Fahne" is Donderdagmorgen niet verschenen, daar de drukkerij gesloten is wegens het druk ken van een ongeoorloofd strooibiljet, waarin opgeroepen werd tot algemeene staking. Incidenten. Te Berlqn hebben zich Woensdag kort na middernacht op den Kottbusser Damm een tweehonderd communisten verzameld. Zq hielden een tram en een autobus aan en dwongen de passagiers uit te stappen. Van de tram werd de verbinding met den voedingdraad onbruikbaar gemaakt, zoo dat de tram niet verder kon en den auto bus, waarvan alle ruiten ingeslagen waren, trachtte men omver te werpen. Toen het overvalscommando verscheen, gingen de daders er vandoor en ontkwa men. Terwql de beambten de buurt zui- I verden, werden zq heftig beschoten. Geen van hen werd gewond. De politie beant woordde het vuur. Een van de betoogers werd zoo zwaar gewond, dat hq kort na aankomst in het ziekenhuis overleed. Duitsche persstemmen. In een artikel onder het hoofd „Het einde van het Severing-spook", schrqft de nationaal-socialistische Korrespondenz o.a.: De Rijksregeering heeft na het open- lqk uitbreken van den rooden burger oorlog in Pruisen de eenige consequentie getrokken, die er voor de hoogste autori teiten tot herstel van de orde en de vei ligheid was. Severing heeft met zqn snel le ontzetting uit zqn ambt een even roem loos als langverdiend einde gevonden. Steeds heeft 't systeem-Severing gediend om de roode dictatuur door te voeren. Spoedig zal gerechtelqk een onderzoek tegen de hoofdschuldigen van het systeem moeten plaats hebben. De groote afreke ning komt nog. De nationaal-socialisti sche staat zal voor rechters weten te zor gen. Engelsche persstemmen. De Britsche ochtendbladen besteden zooveel ruimte aan de gebeurtenissen in Pruisen, dat de overige belangrqke ge beurtenissen van Woensdag, zooals de wqziging in het Italiaansche kabinet, de publicatie van het ontwerp van een ont- wapeningsbesluit te Genève en zelfs de Imperiale conferentie te Ottawa geheel op den achtergrond worden gedrongen. Over het algemeen bepalen de bladen zich echter tot het geven van de feiten, zonder commentaar, zooals zq deze van hun Berlünsche correspondenten ontvan gen. Hierin komt het streven tot uiting het Engelsche publiek op objectieve wqze in te lichten over het standpunt van de Rqksregeering en van de vroegere Prui sische regeering. Alleen wordt hier en daar de vraag op geworpen, of de maatregelen, door de Rqksregeering genomen, wel wettig zün. „Neen, neg niet, maar het is er om te doen. En dik, dat ze staat. Ga d'r 's mee". „Ik mee; 'k zou je danken, 'n Half uur tippelen en dan naar zoo'n omgeving". „Nou, dan niet". „Maar krijgen we nou eindelijk spi nazie, of niet? Anders lust ik ze niet meer. Je koopt ze al voor 5 cent het pond". „Ja, ja, maar van mijn akker krijg je ze versch, malsch, versch". „Nou ja, ze gooien je d'r aanstonds mee dood". En met een paar dagen bracht Kees een zak vol spinazie mee. „Man, schei uit. Ik heb voorloopig voor een maand spinazie genoeg gegeten. Ik moet ze nou niet hebben". „Dan geef ik ze aan de buren". „Buurvrouw", riep Kees over het schuttinkje. „Wil je wat spinazie hebben?" „Dank je buur. Ik heb me d'r zat an gegeten voorloopig". Kees probeerde het aan den anderen kant. Maar ook daar ving hij bot en het scheen, dat de geheele straat den laatsten tijd was overvoerd met spinazie. En de heerlijke, malsch-versche spina zie, die hij met zooveel zorg en moeite had gekweekt, kon hii in het vuilnisvat depo- neeren. Ook zijn kameraden schenen dergelijke ervaringen te hebben opgedaan. Want toen ze elkaar den volgenden ochtend ont moetten, was er een ergernis-stemming en ze keken naar de spinazie niet om, stop-j ten hun pijpen en gingen in het hokje I zitten, waarde koffie al stond te pruttelen, Weldra waren ze alle misère van groen- De „actie tegen Pruisen geëindigd" Het rijkskabinet heeft Donderdags avond vergaderd en zich op het stand punt gesteld, dat zqn actie tegenover Pruisen voorloopig als geëindigd kan worden beschouwd. Dr. Bracht aan den arbeid. Dr. Bracht, gevolmachtigd rijkscom- missaris van Pruisen, heeft gisteren een begin gemaakt met zqn werkzaamheden op het Pruisische departement van bui- tenlandsche zaken. In de eerste plaats heeft hq staatssecretaris Abegg en minis- terialrat Hirschfeld ontslagen uit hun functie. De ministers dr. Schmidt en Klepper, financiën, van het vorige kabi net, waren gisteren niet op het departe ment verschenen, daarop hebben de mi-i nisters dr. Schreiber, handel en dr. Stei ger, landbouw, verklaard dat zq slechts voor geweld zullen wijken. Zq zullen dus vermoedelqk op dezelfde wqze uit hun functie worden ontheven als Donderdag met Severing is geschied. Te verwachten is dat van de 12 Prui sische regeeringscommissarissen vjj-f of zes zullen worden afgezet en wel in de eerste plaats zq, die lid van de sociaal democratische partü zqn. De voornaam ste dezer is Noske uit Hannover. Voorts zqn een twintigtal hoofdcommissarissen van politie telegrafisch ontslagen of uit hun functie geschorst. Dr. Weismann, staatssecretaris van Priusen, heeft om „gezondheidsredenen" ontslag uit zqn functie aangevraagd en onmiddellqk verkregen. Het protest van den sociaisti- schen partijraad. Het partqbestuur en de partqraad van de sociaal-democratische partü hebben Donderdag met algemeene stemmen de volgende resolutie aangenomen: Het gewelddadig ingrijpen, dat door de nationaal-socialisten geëischt en door de rqksregeering voltrokken is, heeft den verantwoordelüken arbeid voor den wederopbouw in den Pruisischen vrij staat, voorloopig onderbroken. Evenals in het rqk is thans ook in Pruisen de alleenheerschappij van enkelen geves tigd. Ook Baden protesteert De regeering van Baden heeft ook van haar kant een afzonderlijk protest bij het staatsgerechtshof te Leipzig ingediend tegen de benoeming van een rijkscom missaris in Pruisen, omdat bedoelde maatregel in den zin van artikel 48 der grondwet onnoodig was, en het bonds- karakter van den Duitschen staat ern stig door wordt aangetast. Dr. Goebels spreekt. Te Ohemnitz heeft dr. Goebels Don derdagavond in eien verkiezingsrede ge zegd: „Wat gisteren en vandaag te Ber lqn is gebeurd, is het begin en het einde van Marxistische heerschappq van ge weld. Met diepe voldoening kunnen wij zeggen: het is zoover. Gisteren is op ons initiatief de groote kentering begonnen. De beslissing nadert. Het Duitsche en het anti-Duitsche Duitschland staan tegen over elkaar. Hé volk moet thans beslis sen wie van beide de markt in handen krügt." Fransche persstemmen. De Parijsche bladen nemen tegenover de geburtenissen in Duitschland een afwachtende houding aan. Wel wordt eenige vrees tot uiting gebracht over de tenteelt vergeten en toefden hunne gees ten op zee en op de ree van Soerabaai. Toen ze opstapten, riep één hunner: „Kees, moet je geen spinazie voor moeder de vrouw meenemen?" „Van mü krügt die spinazie de keiera". En na een paar dagen stond de spinazie in het zaad. Op alle bedden begon het on kruid' welig op te schieten en de nieuwe schoffel, haast niet gebruikt, stond te roesten in het schuurtje. Kees keek naar de heele rommel niet om. Toch hield hü zijn uitstapje naar het tuintje gaande, want daar leefde nog de oude kameraadschap van boord en daar was niet het gekrakeel van moeder de vrouw. Maar ja, toen de zomer voortschreed en de langste dag al een heel eind achter den rug was en de gesprekken wat begonnen te tanen, kwam er nu en dan een hiaat in de dagverdeeling. Ze keken weer naar hun „bedjes" en voor al het gezaaide viel niets meer te ont dekken. Het was één woestenij van on kruid, met hier en daar iets er tusschen, dat geleek op groente. „Je kunt wel weer gaan spitten, Kees". „Aan mijn lijf geen polenaise. Van mijn part stuur je d'r een geit in. Ik heb d'r genoeg van. Mü'n vrouw eet het niet en ik werk me d'r niet meer krom voor". „Hei je nou niks geen groente meer, man, uit je tuintje?" had Kees' vrouw ge vraagd. „Geen snars, vrouw. D'r is vlek- typhus in den grond1, zeggen ze, en dan groeit 't niet. 't Is bii al de lui hetzelfde."

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5