Texel. China en Japan. Luchtvaart. Marineberichten. Verkeersongevallen. Familie-drama te Rotterdam. In een woning aan de Groote Visscherij- straat te Rotterdam, heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag een familiedrama afgespeeld, waarbij een yrouw om het leven is gekomen. In dien nacht hebben bewoners van de eerste etage van het pand aan de Groote Visscherijstraat, zooals wel meer, ruzie gehoord tusschen het echtpaar, dat op de tweede étage woont. Tegen half acht ging de man naar zijn werk en daarna hoorde men niets meer. Een van de buren maakte zich daarover ongerust en ging naar boven. Zij riep de vrouw, maar kreeg geen gehoor. Na eenigen tijd kwam een zuster van de vrouw, die op haar geroep al evenmin antwoord kreeg. De zuster is haar man gaan halen en die heeft de deur van de woning ingeduwd.: In de keuken vond men de vrouw liggen. Men waarschuwde een juist passeerenden agent die een voor- loopig onderzoek instelde. In de keuken rook het naar gas, maar het onderzoek wees uit, dat de dood niet kon zijn ingetreden tengevolge van gas- verstikking. Een politie-arts constateerde dan ook blauwe vlekken op de borst van de vrouw. Er ontstond verdenking tegen den man van de vrouw, die in den loop .van den ochtend op zijn werk werd aan gehouden. Op het politiebureau aan de Witte de Withstraat is de arrestant ge hoord. Aanvankelijk ontkende hij, maar later verklaarde hij met zijn vrouw, die heel jaloersch was, ruzie te hebben ge kregen. De ruzie duurde van 's nachts vier uur tot 's morgens half acht. De vrouw kleed de zich aan en wilde het huis verlaten. Daarop is een worsteling ontstaan waar bij de man de vrouw heeft geslagen. In de keuken heeft de man zijn vrouw op een stoel neergegooid en daarna is zij op den grond gevallen. De man is toen naar zijn yerk gegaan. Aanvankelijk gaf hij voor, dat er slechts één huissleutel was en wel de sleutel, die In de woning werd gevonden. Daarmede wilde hij blijkbaar voorgeven, dat de yrouw zelf de" deur had gesloten. Later heeft hij evenwel bekend, dat hij zijn huis sleutel heeft gebroken en onderweg naar Zijn werk heeft weggegooid. Hoe de gaskraan is opengekomen, weet de man niet. Hij is in bewaring gesteld t«r zake mishandeling den dood tenge volge hebbende. A. WijnvoortSmeehuizen, is ter sectie A. Wijnvoort-Smeehuizen(, is ter sectie naar het ziekenhuis aan den Coolsingel .vervoerd. Poging tot moord. De moordaanslag op wijlen president Doumer. Julianadorp. Anna Paulowna. Groote brand in Eierland. Haven van Nieuwediep. De ontwapeningsconferentie. Legerbericlvten Radiografisch Weerbericht. Postvluchten van en naar Indië Burgerlijke Stand van Den Helder loon voor vaste arbeiders, dat zijn zij. die tot 1 Febr. 1933 vast werk hebben, werd met 3 per week verlaagd en be paald op 21. Voor losse arbeiders, dat zijn zij, die met 14 dagen kunnen worden opgezegd, blijft het contractloon, dat is 24, gehandhaafd. Bovendien zullen de patroons 1 pet. kindertoeslag betalen over al het uitbe taalde loon. De patroonsorganisaties had- Het was inmiddels tüd geworden, om naar zijn werk te gaan. W. is naar de slaapkamer teruggegaan, om zich aan te kleeden. Toen hij in de keuken terugkwam, om zijn ontbijt klaar te maken, zag lui, aldus zijn verklaring, dat zijn vrouw s>ei- vende was. Hij heeft haar toen op haar rug op den grond gelegd en kort uaarop blies zij den laatsten adem uit. W. is daarop kalm naar zijn weik ge- on. Jje pairuunsuigainaaiico uw u0KWon ifcpcln den een loonsverlaging van f 6 per week ««tljgS 5?5£Lt Kp2i geslagen en de stukken weggegooid. Hij ontkent de gaskraan te hebben openge draaid. teneinde den indruk te wekken, alsof zijn vrouw zelfmoord had gepleegd. Voor het zich ontdoen van den sleutel kon hij evenwel geen afdoende verklaring geven. Na zijn gedeeltelijke bekentenis is bij den man de reactie gekomen. Hij barstte in snikken uit en toonde veel berouw over voorgesteld. LOTERIJ „DE JOODSCHE INVALIDE". Vervroegde trekking. Naar wij vernemen, gaat het met den verkoop der loten van de loterij der Joodsehe Invalide, welke slechts eenige dagen geleden begounen is, zeer naar wensch. Het aantal loten, hetwelk nog gedistribueerd kan worden, is zoo mi niem, dat men hoopt binnenkort reeds den datum der trekking te kunnen be kend maken. In ieder geval staat thans reeds vast, dat de trekking der loterij belangrijk vervroegd zal worden. DE S.D.A.P. EN DE CRISIS. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer J. Oudegeest, heeft Zaterdagavond voor zijn daad te hebben. Drie ongelukken op den Leid- schen straatweg bij Wassenaar. Eén doode. Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur wilde de heer J. M. uit Hoofddorp het landgoed Ter Horst te Wassenaar oprijden. De heer F; G. Th. uit Amsterdam, die met groote snelheid achter hem aanreed, is toen tegen den auto van M. aangereden. De materieele den V.A.R.A.-microfoon een rede gehou- schade was groot, doch d-e -inzittenden bie den, waarvan we in het Volk een uit- ven ongedeerd, voerig verslag vinden. De heer Oude geest zeide, dat de commissie-Weiter geen geneesmiddelen voor de crisis geeft, enkel maar pijnstillende middelen. Hij wil: geen stopzetting van de Zuiderzee werken; zeer sterke verhooging van de wegenbelasting; ontwapening; rentever laging van de Staatsschuld tot 3Va pet.; heffing van vermogens en hooge inko mens; een tabaks- en lueifersmonopolie; een weeldebelasting, een staatshypotheek, een staatslevensverzekering en brand verzekering. Vanwege de S.D.A.P. zijn Zondag in eenige steden vergaderingen gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de be zuinigingsplannen volgens het rapport van de commissie-Weiter. Binnenland. Een vrouw gedood. Haar man, verdacht van mishandeling, aangehouden. Aangezien de mogelijkheid van gasver- etikking verviel, werd de man eens nader aan den tand gevoeld, met het gevolg, dat hjj tenslotte door den mand viel en een nieuwe verklaring aflegde, welke op een gedeeltelijke bekentenis, neerkomt. W. vertelde n.L, dat tijdens de ruzie zijn vrouw is opgestaan en dat zij zich heeft aangekleed, met de bedoeling weg te gaan. Hierover is opnieuw twist ontstaan. Ook de man heeft zijn bed verlaten en in de gang. later in de keuken, werd de ruzie voortgezet. Hierbij heeft hij zijn vrouw mishandeld en op een gegeven oogenblik menu, heeft hp haar hi de keuken op een stoel i moest gegooid, Zaterdagmiddag kwart vóór 12 reed op den Leidschen Straatweg te Wassenaar nabij de Maaldrift de heer V. uit Apel doorn, vergezeld van zijn echtgenoote, per auto in de richting Den Haag. Hü werd ingehaaW door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde pas- seeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestelde richting eveneens een auto. B. is toen waarschijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken: zijn rechterach- terwiel heeft vermoedelijk gehaakt aan het linkervoorwiel van den auto van den heer V., welke daardoor tegen een boom re-ed en geheel werd vernield. Mevrouw V. werd gewond naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij eenige uren later is overleden. De heer V. kon na ver bonden te zijn, naar huisterugkeèren.De auto van den heer V. is in beslag geno men. De vrachtwagen was licht bescha digd; de bestuurder daarvan ongedeerd Verder is nog op denzelfden verkeers weg, ter hoogte van Persijn, de heer A. O. J. P. uit Den Haag, die met zijn auto den weg wilde oversteken, aangereden door een auto uit Wassenaar. Beide auto's wer den zwaar beschadigd; persoonlijke onge lukken vonden er niet bü plaats. VERMIST MEISJE TERECHT. Het sedert 11 Juli in Den Haag ver dwenen meisje Jacoba B., is Zondag dooi de recherche in de Spoorwijk aldaar op gespoord en voorloopig aan de ouders teruggegeven. BRAND TE PETTEN. Hedennacht omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Bruin aan den Delperweg. Het vuur, hetwelk door hooibroei is ontstaan, heeft de geheele plaats in de asch gelegd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl er ook geen vee verbrand is. TRAGEDIE. Vrouw vermoordt haar kind. Te Kerk Avezaat heeft gisterenmorgen vrouw J. haar P/s-jarig kind den hals af gesneden. De vrouw wilde daarna de hand aan zich zelf slaan; zij heeft zich vrij ernstig verwond. Toen de man van de Tielsche markt thuis kwam, vond hij zijn vrouw te bed liggen. Zij is naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel vervoerd. ONGELUK MET ELECTRISCHEN STROOM. Te Groningen. De 23-jarige monteur E. E. te Gronin gen is gistermiddag bij het provinciale electrisch bedrijf in aanraking gekomen met den stroom van de hoogspanning. Het linker-onderbeen is geheel verkoold en de man heeft een wonde aan de borst. Hij is in levensgevaarlijken toestand in het diaconessenhuis opgenomen. Doordat de stroom moest worden afge sloten, was Groningen eenigen tijd zon der electriciteit. Echtgenoot wreekt zich op den kostganger. Bü vonnis van 4 Mei j.1. veroordeelde de Haarlemsche Rechtbank een los arbeider uit IJmuiden wegens poging tot drie jaar gevangenisstraf. De veroordeelde ging te gen dit vonnis in hooger beroep en heeft thans terecht gestaan voor de Vacantie- kamer van het Amsterdamsche Gerechts hof. Het bleek dat een kostganger van ver dachte met diens vrouw in een naar ver- dachte's opvatting te intieme verhouding was kome., te staan. De verdachte had den kostganger uit zijn huis gewezen, doch dit veranderde niets aan den ontstanen toe- stanc. verdachte's vrouw zeide ronduit tegen haar man, dat zij den gewezen kost ganger boven hem verkoos. Toen verdach te bleek, dat zijn vrouw en de gewezen kostganger elkaar nog regelmatig ont moetten, was in hem de gedachte opgeko- mei dat, wilde aan den ondragelijken toe stand een einde komen, een van de beide mannen meost verdwijnen. Verdachte heeft zich toen in den mor gen van 9 Januari opgesteld achter een schutting, waarlangs de kostganger iede- ren morgen passeerde. Toen de man dien morgen voorbij kwam, bracht hij hem over de schutting twee slagen met een dissel, een soort houweel, toe; door een van deze' slagen werd het bovenlid van een pink van het slachoffer afgehouwen, de andere slag trof hem op den schedel, evenwel zonder zware verwondingen te veroorza ken. Toen Iemand, afkomend op het g- <rii van het slachtoffer, verdachte had be merkt, zou deze geroepen hebben: „Het een van ons beiden, was te veel". ganger verklaarde geen nadeelige gevol gen meer te hebben van de verwondingen, bevestigde de echtgenoote de medcdeeling van verdachte, dat hü en zijn vrouw zk-b weer verzoend hebben. De proe.-generaal, mr. S. J. M. van Geuns, achtte de poging tot moord be wezen, doch was van meening, dat er ver schillende omstandigheden waren die vermindering van straf wettigden, Spr. eischte daarom bevestiging van het von nis der Haarlemsche rechtbank, behou dens ten aanzien van de strafmaat, die spr. op twee jaar gesteld wilde zien. De verdediger, mr. F. W. Meyer, zette uiteen, dat verdachte in een sterke af fect-toestand had gehandeld en pleitte de uiterste clementie. Een straf, nog kor ter dan door den proc.-generaal geëischt, zou naar pleiters meening het rechtsge voel volkomen kunnen bevredigen. Arrest 4 Augustus. Buitenland. Gorgoelof voor de rechtbank. Onder reusachtige belangstelling is Maandag te Parijs het proces begonnen tegen Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. Reeds tegen 4 uur des nachts had zich voor het gerechtsgebouw een file gevormd en vroeg in den ochtend stond een reusachtige menigte te wachten, in de hoop tot de tribune te worden toe gelaten. Aangezien er slechts vijftig plaatsen voor het publiek beschikbaar zijn, konden werkloozen, die reeds den avond te voren een plaatsje bij den ingang ingenomen hadden, een plaats voor 100 francs en meer verkoopen. De perstribune, die voor deze gelegen heid is uitgebreid, werd gevuld met ruim honderd journalisten van schier alle nationaliteiten. Even voor twaalven betrad Gorgoelof tusschen twee politiebeambten de zaal en nam plaats op de beklaagdenbank. Zijn opvallende kalmte vormde een groote tegenstelling met de nervositeit van de ambtenaren en bijna alle aanwezige in de zaal. De actie van beschuldiging brengt uit den aard der zaak geen nieuws. De be klaagde wordt door een tolk bijgestaan. Hij zal zich vooral tegen de beschuldiging van met voorbedachten rade gehandeld te hebben, moeten verdedigen. Mevrouw Gorgoelof doet niet anders dan snikken en mompelt voor zich heen: Mijn God, hij had dat nooit moeten doen. Wat is hij mager geworden. Gorgoelof begon in onsamenhangende zinnen over den aanslag en zijn politieke opvattingen te spreken. Hij is te Rostof a. d. Don onder den naam Koskol tooneel- speler geweest en heeft onder het pseudo niem Paul Bréde boeken geschreven. Hij heeft nooit betrekkingen onderhouden met de bolsjewiki. Hij had contact gezocht MUZIEK- EN ZANGAVOND. Op Woensdag 27 Juli a.s. zullen de bewoners van Koegras en Julianadorp verrast worden door een muziek- en zang- avond, die bij gunstig weer gegeven zal worden in de muziektent op liet dorp, welke welwillend is afgestaan door het bestuur der muziekvereenigmg „Kunst zin". Het concert wordt gegeven door het Ciir' Mannenkoor van Den Helder, dir. de heer J. A. v. d. Vliet en de muziek vereniging „Kunstzin" van Julianadorp, directeur de heer J. v. Glabbeek, te Den' Helder. Wij hopen dat velen hiervan gebruik zullen maken en de lezers van deze courant de anderen opwekken om naar het dorp te gaan tot bijwoning van het concert. MOTOR IN DE SLOOT. In den eersten kermisnacht, dus van Zondag op Maandag, wilde de heer E. M. van de kleine Sluis z'n duorijdster mej. A. B. naar Breezand brengen. Op de Molenvaart, ongeveer bij den molen van den heer Dekker, stak een man plotseling van links naar rechts den weg over. De heer M. z'n best doende hem niet aan te rijden door heel sterk links uit te halen, bereikte dit doel wel, maar Lon niet verhinderen, dat de motor de sloot inreed. Rijder en duorijdster schijnen er vrij goed afgekomen te zijn. De laatste was nog in onzachte aanraking met een boom gekomen. De motor werd Maandag morgen op het droge gebracht en zat toen onder het »dopjeskroos« verloren. Die zal er echter wel niet beter op ge worden zijn. Zondagavond, omstreeks 8 uur, brak brand uit in de schuur der groote boe- rephofstede »Vlijt«, in Eierland. Toen de b6woner, de heer Zeeman, die tevens eigenaar der boerenplaats is de brand ontdekte, viel aan blusschen niet meer te denken. Toen het groote gezin van den eigenaar zich in veiligheid had gebracht, stond het geheele gebouw reeds in lichter laai. Het was een geweldige vuurzee, die ver in den omtrek werd waargenomen. Aanvankelijk was men nog van meening dat 't woonhuis dat door een nieuwe muur van de schuur was gescheiden, behou den zou blijven, toen de wind echter om liep was hiervan echter geen sprake. Daar het prachtig stil weer was, stroom den van alle kanten nieuwsgierigen toe per auto of per rijwiel. Het dorp Den Burg, waar gewoonlijk op Zondagavond een groote drukte heerscht, liep als 't ware leeg, een ieder spoedde zich naar de plaats met hoeren, doch nooit politiek bedreven. rieV nnheils Ook de hnrffemeeqter was PTn rmnit. nnnhnncrev ven Ue mnnaveUio üeS OnüeilS. OOK ae DUlgemeeSter W aS spoedig ter plaatse. Hij is nopit aanhanger van de monarchie geweest, want de monarch heeft zijn vaderland verraden. De president merkte op, dat een kozak, Lazaref geheeten, in het voorloopig onderzoek heeft verklaard, dat Gorgoelof agent van de Tsjeka is-geweest, en dat hij door Gorgoelof, die zich toen Mongol noemde, mishandeld was. Gorgoelof: „Dat is gelogen!'* Van de bijzonderheden van zijn aanslag zeide de beklaagde zich niets meer te herinneren. Hij weidde echter uitvoerig uit over de motieven, die hem tot zijn daad gebracht hadden en verzekerde, dat hij niet Doumer had willen dooden, tegen wien hij geen wrok koesterde, doch den man, die de noodlottige politiek tegen Rusland leidde. Na het verhoor van den beklaagde gaf oud-minister Reynaud een uitvoerige be schrijving van den aanslag. Omtrent den eersten dag geeft de Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. eenige indrukken. De beklaagde is in de voorloopige hech tenis vermagerd. Hij ziet bleek en spreekt met doffe, eentonige stem. Zij klinkt als die van een slaapwandelaar of een ver bijsterde,die aan vervolgingswaanzin lijdt. Elk oogenblik springt hij op om te ge tuigen. Zichzelf betitelt hij als een apostel en een idealist, die alleen recht vraagt. Hij is fascist, communist noch monarchist, maar een republikein en democraat in de lijn van Kerensky. Met Kerensky had hij echter evenmin aanraking als met andere leiders of stroomingen bij de Russische uitgewekenen. Hij staat op zichzelf en ziet overal om zich heen verraad. Het getal van zijn aanhangers heeft de dertig niet overschreden. Na langeren of korteren tijd brak hij met alle mede standers. Den aanslag schrijft hij toe aan zuiver politieke beweegredenen. Hij herhaalt den president van de republiek, niet Doumer, gedood te hebben en van Frankrijk te houden. De staatsrechtelijke positie van het staatshoofd stond hem niet helder voor oogen. Als de voorzitter met klem den ouderdom en het smartelijk leven van Doumer in het licht stelt, blijft Gor goelof onbewogen. De buitenwereld dringt niet tot hem door. Hij leeft in een andere sfeer, die met de onze niets te maken heeft. Het verschijnen voor het gerecht gebruikt hij om propaganda te maken. Zijn denkbeelden zijn uitermate vaag en verward. De Indruk met een warhoofd te doen te hebben, is vandaag bevestigd. Hij wil de honderd millioen Russische boeren tegen de bolsjewiki beschermen. Als een bolsjewiek kan hij zeker niet aangemerkt worden. Wel erkent hij tijde lijk als ziekenoppasser in hun dienst ge staan te hebben. Heden wordt hij geconfronteerd met den kozak Lazaref, die zegt door hem mishandeld te zijn. 25 Juli 1932. Aangekomen als bijlegger Duitsche motor schoener „Magda", geladen met hout, van Danzig, bestemd voor Rotterdam. 2Ó Juli 1932. Aangekomen van Toen echter omstreeks half tien de mötorbrandspuit van den Burg, bij het brandend gebouw aankwam, viel er niets meer te redden, slechts op de in de nabij heid gelegen arbeidswoningen en een hooischelf werden waterstralen gericht. De boerderij brandde tot den grond af, terwijl de geheele inboedel, benevens landbouwwerktuigen en hooi, in de schuur geborgen, geheel verbrandde, zoo goed als niets is uit het brandend gebouw ge- haald.Alleen enkele varkens werden gered. De oorzaak van den brajid is onbekend. Naar wij vernemen is bij de brand nog een ernstige vechtpartij ontstaan, een arbeider van elders wilde n.1. zijn eigen dommen, die zich nog in de schuur be vonden gaan halen, daar dit levensge vaarlijk was werd hem door een zoon van den eigenaar belet de deuren in te trap pen; waaruit later een vechtpartij ontstond en de vechtenden met messen en gummi stokken elkander te lijf gingen. MARKTOVERZICHT. Reeds eerder wezen wij er op, dat dit jaar de lammerenaanvoer op de latere markten groot zou zijn, omdat vele vee houders hun lammeren nog vasthielden vandaar dan ook dat heden de markt nog van grooter omvang was. Helaas echter gaat de prijs nog steeds achteruit, de zwaarste dieren konden heden slechts f 7.50 per stuk opbrengen minder goede lammeren moest men voor slechts 5 of 6 gld. geven. De aangevoerde oude schapen hadden een gemiddelde waarde van f 11. Ook werden er eenige koeien aange voerd, een forsche koe bracht slechts pl.m. 150 gld., een vette ongeveer 25 ct. per pond. De kalverenhandel bleef bij het oude, nuchtere kalveren vanaf f 5. zwaardere dieren tot f 15, graskalveren tot f 70.— De varkensprijzen loopen op de boer derijen van 14 tot 15 cent per pond. Met den verminderden aanvoer aan de eierveiling stijgt de prijs een weinig, de middenprijs bedroeg heden (voor eieren van 60 K.G. gemengd) f 1.85 per 100 stuks. SCHAAP DOODGESLAGEN. Tijdens een kort hevig onweer, dat Zaterdagavond omstreeks 8 uur in de nabijheid van Oosterend op Texel losbrak, is te Zevenhuizen een schaap van den heer Jac. Boersen, door den bliksem ge dood. Te Westerbuurtbij Oost werd een radio- paal bij de woning van den heer G. Eelman in splinters geslagen door het onweer Henderson acht de resolutie onbevredigend. De voorzitter der Ontwapeningsconfe rentie Arthur Henderson en de Britsche minister van binnenlandsche zaken Sir Herbert Samüel, zijn Zondagmiddag uit Genève te Londen aangekomen. Hender son werd door eenige honderden personen, waaronder de leider van de Labour Party en de oppositie in het Lagerhuis George Lansbury, aan het station verwelkomd. Tegenover journalisten verklaarde Hen derson, dat de ontwapeningsresolubie, zon der twijfel onbevredigend was. Dat zij een zekere waarde heeft, kan echter niet ont kend worden. Het gedeelte betreffende de ontwapening in de lucht, is van zeer groote beteekenis. Sir John Simon en Herriot hebben eiken twijfel weggenomen omtrent hun meening, dat het besluit om het lucht' bombardement ten volle te verbieden, de finitief is, en dat de bombaixlementsvlieg tuigen afgeschaft moeten worden. De ont wapeningsconferentie heeft hiermede een beslissenden stap gedaan in de richting van een vérstrekkend plan voor de ontwa pening in de lucht. In ander verhand is de resolutie echter onbevredigend. De alge- meene besprekingen hebben aangetoond, dat de conferentie in haar volgende zitting vastberadener moet optreden. De publieke opinie mag niet in twijfel worden gelaten over het feit, dat de volken bereid' zijn hun bewapening te verminderen, zoowel over eenkomstig het plan Hoov-r als overeen komstig de afgelegde beloften. OPHEFFING STAAT VAN BELEG IN DUITSCHLAND. Heilen met zekerheid te ver wachten. Het W. B. telegrafeert dat het te Ber lijn vernomen heeft dat de opheffing van den militairen uitzonderingstoestand met zekerheid heden, Dinsdag, te verwachten is. Het wordt bevestigd dat het Rijks- kabinet gisteren besloten heeft den Rijkspresident een desbetreffend voor stel te doen. Het staatsgerechtshof heeft het verzoek van Pruisen afgewezen. Gisterenmiddag om een uur heeft voorzitter Bumke, van het staatsgerechts hof te Leipzig meegedeeld, dat het Hof het verzoek van Pruisen om een voor loopige beslissing in den strijd tusschen Pruisen, en het rijk te geven, heeft af gewezen. Tsjao-Jan door de Japanners bezet. Japansche elschen inge willigd. Vaz Dias meldt, dt Japansche bombar dementsvliegtuigen Tsjao-Jan opnieuw met bommen hebben bestrooid. Er werden 40 bommen geworpen, waardoor de stad gedeeltelijk verwoest werd. Na vrii lang durige gevechten zijn Japansche troepen Tsjao-Jan binnengetrokken en hebben zij de stad bezet. Naar het Japansche ministerie van oor log mededeelt, hebben de Chineesche auto riteiten tegenover het Japansche opper bevel vecklaard, dat alle eischen van het Japansche opperbevel zullen worden inge willigd. Zii zullen er zorg voor dragen dat den verdwenen Japanschen stafofficier niets zal worden misdaan. Op grond van deze verplichting heeft de Japansche minister van oorlog, Arakd, den opperbevelhebber instructie gegeven Tsjao Jan binnen 24 uur weer te ontruimen. Nog in den loop van Zondag zou de stad wbrden ontruimd. Hr Ms. Sumatra naar de marinekazerne Goe- beng 'de kap.-I'uit. ter zee J. Lagaay en belast me de functie van ien officier; van Hr. Ms. Java naar Hr. Ms. Sumatra de kap.-luit. ter zee C. Schliiter en belast met de functie van ien officier. i EEN CONGRES. De Bond van Marine Onderofficieren hield op» Vrijdag 22 en Zaterdag 23 Juli 1932 t? V iSsingen zijn XXVIe Algemeenc Vergade ring. Behalve de op de agenda voorkomende punten, werd uiteraard pok met buitengewone belangstelling van het dezer dagen uitgeko men rapport-Weiter door het congres kennis genomen, zij het dan ook maar zeer vluchtig. De algemeen vertegenwoordiger de Nijs hield er een korte inleiding over, waarna de vol gende resolutie zonder discussie en met alge- meene stemmen werd aangenomen. 1 Resolutie. Het XXVIe Congres van den Bond van Marine Onderofficieren, hijeen op 22 en 23 Juli 1932 in de zaal van den heer Moeliker, Badhuisstraat 8, Vlissingen. Gehoord de besprekingen over de voor hef Marine-personeel geldende soldijregeling, zoo als die er na de pas 1 Maart 1932 toegepaste tijdelijke korting uitziet; Gelezen het rapport van de Commissie-Wel- ter en speciaal dit deel van het rapport dat aangeeft dat wederom, doch nu permanent, een verlaging op de loonen van het Rijksper soneel zal moeten plaats hebben van 8 voot de gehuwden en 13 voor de ongehuwden; dat deze verlaging voor de zooveelste maal, oorzaak vindt in een geraamd tekort op de a.s. in te dienen Staatsbegrooting voor het' dienstjaar 1933 en derhalve de voornoemde korting op de loonen per 1 Januari a.s. zal moeten plaats hebben; dat verder in dat rapport die verlaging op; de loonen wordt billijk geacht op grond van de daling van het indexcijfer; Constateerende dat de loonen van het' grootste deel van het Marinepersoneel bene den den rang van officier thans reeds te laag zijn om daarvan ook maar op eenigerlei wijze behoorlijk rond te komen en elke verderé verlaging dier loonen, van deze menschen ge haald wordt van hun nooddruft; dat het onjuist geacht wordt ook thans we derom het overheidspersoneel alleen voor ge raamde tekorten in de Staatskas te willen laten opkomen en zij, die niet in Rijksdienst zijn en veel hoogere inkomens bezitten, aan dat tekort niet zullen behoeven bij te dragen; dat een heffing op de groote inkomens naari de meening van het Congres beter, juister en' derhalve ook noodzakelijker moet worden geacht. Besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 26 Juli: Heen. De „Duif" is 25 Juli van Djask vertrok ken en 25 Juli te Jodpoer aangekomen. De „Havik" is 24 Juli om 5.40 van Medan vertrokken en 16.45 te Bandoeng aangekomen. Terug. De „IJsvogel" js 25 Juli om 5.3 van Rangoon vertrokken en 13 te Jodpoer aangekomen. VON GRONAU ZET ZIJN TOCHT VOORT. Naar de Associated uit Ottawa meldt, is de Duitsche vlieger von Gronau gis termiddag om vier uur M.E.T. van Ivig- tut vertrokken met de bedoeling te vlie gen naar Cartwright op de kust van Labrador. Luits. ter zee ie kl. J. G. van den Berg, L. G. L. van der Kun cn J. A. L. Muller worden binnenkort eervol ontheven van hun detachee ring bij de hoogere marine-krijgsschool te s-Gravcnhage en ter beschikking gesteld. Bij hesch. van den M. v. D. is de ie luit. E J. Ennen van het rag. kustartillerie met ingan valn i September a.s. overgeplaatst bij het 5 regt. veldartillerie te Amersfoort. Bij K.B. is aan den den reserve-luitenant kolonel M. A. K. J. Vis van den Staf III artillerie brigade met ingang van 27 Juli 1932 een eervol ontslag uit den militairen dienst verleend. De reserve-xe luitenant C. C. Pouleijne en P. J. Davidse van het reg. kustartillerie ko men op 27 Juli a.s. onder de wapenen voor herhalingsoefeningen. Bij Kon. hesl. zijn benoemd tot reserve officier van gezondheid de heeren F. J. M. Jansen en M. Lietaart Peerbolte bij hel dienstvak mil. geneesk. dienst. De dienstpl. 2e ploeg 1932 toegewezen aan het reg. kustartillerie en bestemd voor oplei ding: tot dienstplichtig onderofficier-admini strateur zullen op 1 Augustus a.s. in werke- lijken dienst komen bij de School dienstpL onderoff. adm. te Breda. i, De dienstplichtigen van de lichting 1926 van het reg. kustartillerie en herkomstig van de 3e schoolcompagnie zullen op 28 Juli a.s. voor herhalingsoefeningen onder de wapenen ko men, plaats van opkomst Den Helder. Stoomvaart Mij. Nederland. Johan van Oldenbarnevelt t., pass. 23 Juli Gibraltar. Marnix v. St. Aldegonde, u., 24 Juli te Sabang, P. C. Hooft, t., 24 Juli v. Sabang. Poelau Roebiah, u., 22 Juli v. Napels. Poclat Tello, 24 Juli te Hamburg. Tabian, t., 24 Juli v. Port Said. Kon. Holl. Lloyd. Alrich, u., 21 Juli v. Bahia. Flandria, u., 24 Juli v Oporto Montferland, 24 Juli te Hamburg. Munster, 24 Juli te A'dam. Salland, 24 Juli te A'dam. Zaanland, t., 23 Juli v. Las Palmas. Hercules. 25 Juli te Alxandrië. Montferland, 23 Juli v. A'dam. Kon. Paketvaartmaatschappij. Houtman, 22 Juli v. Mombassa. Le Maire, 22 Juli te Soerabaja. N. Zeeland, 20 Juli v. Melhourne. Rotterdamsche Lloyd. Baloeran, u., pass. 22 Juli Perim. Dempo, t., pass. 24 Juli Perim. Kota Gede, 23 Juli v. Batavia. Kota Inten, 24 Juli te Batavia. Kota Nopan, t., 23 Juli v. Belawan. Kota Radja, t., 24 Juli te Londen. Kota Tjandi, u., pass. 23 Juli Kaap del Armb Modjokerto, t., 23 Juli v. Port Said. Tapanoeli, 23 Juli te Hamburg. Off. van gez. ie kl. der zeemacht P. C. Broekhof, onlangs uit Oost-Indië terugge- keerd, wordt i Augustus geplaatst aan boord Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch v;m Hh. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.3 Jan Mayen. Laagste stand 747.6 Stornoway. Verwachting: Meest matige Z.W. tot N.W. wind, Bii het getuigenverhoor, waarbij de kost- 4 Nondelje (Zweden), be-i-Zwaar bewolkt met tijdelijke opklaring stcmd voor Antwerpen, de Duitsche ,1"~<- v r - --3' tjalk „Lisa", geladen met hout. OOST-INDIE. Overgeplaatst: van den dienst conservatie torpedobootjagers naar het station voor on derzeebooten de kap.-luit. ter zee E A Vreede en belast met het bevel; van de mari- jxwuui uewuiM mei iijaenjKe opklaring, r V van ma"- kif k°„PeIeTkele M8enl,ulen' A»''vankeli*STS r. Eikenboom en belast met het bevel; van 23 en 25 Juli 1932. ONDERTROUWD: C. de Vries en L. H. C. Licher. BEVALLEN: E. BlootRiesling, z. C. M. MahieuGouwenberg, d. A. M. Woer- leeKeizer, d. K. TebbesPostma, z. J- C. J. ScheerSnip, z. J. K. C. Stad'v. d. Vlis, d. J. J. O. Herdt—Schouffoer, d. OVERLEDEN: G. H. L. Kuipers, 2 da* een. H. Smitshuiizen. 78 iaar.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2