Julianadorp. Callantsoog. Anna Paulowna. Gemeenteraad. Wieringerw aard. Wieringen. Texel. Verkeersongevallen. FamiHe-drama te Botterdam. Poging tot moord. De moordaanslag op wijlen president Doumer. Haven van Nleuwediep. kermis. moTor in de sloot. motorsport. autotocht ouden van dagen. benoeming. aardrijkskundige namen wieringermeer. de kermis. j.v.o.-berichten. in verband met de kermis staat deze week de gymnastiek stil. De deelnemers Groote brand in Eierland. loon voor vaste arbeiders, dat zijn zij, die tot 1 Febr. 1933 vast werk hebben, werd met 3 per week verlaagd en be paald op f 21. Voor losse arbeiders, dat zijn zjj, die met 14 dagen kunnen worden opgezegd, blijft het contractloon, dat is 24, gehandhaafd. Bovendien zullen de patroons 1 pet. kindertoeslag betalen over al het uitbe taalde loon. De patroonsorganisaties had Het was inmiddels tijd geworden, om naar zijn werk te gaan. W. is naar de slaapkamer teruggegaan, om zich aan te kleeden. Toen hii in de keuken terugkwam, om zijn ontbijt klaar te maken, zag nn, aldus zijn verklaring, dat ziin vrouw ster vende was. Hii heeft haar toen op haai rug op den grond gelegd en kort daaiop blies zij den laatsten adem uit. W. is daarop kalm naar zijn werk ge- 55 «n ÏSn».fl«lng vai 5 per mek geslagen en de stukken weggegooid. Hii ontkent de gaskraan te hebben openge draaid, teneinde den indruk te wekken, alsof ziin vrouw zelfmoord had gepleegd. Voor het zich ontdoen van den sleutel kon hii evenwel geen afdoende verklaring geven. Na zijn gedeeltelijke bekentenis is bij den man de reactie gekomen. Hij barstte in snikken uit en toonde veel berouw over voorgesteld. LOTERIJ „DE JOODSCHE INVALIDE". Vervroegde trekking. Naar wij vernemen, gaat het met den verkoop der loten van de loterij der Joodsehe Invalide, welke slechts eenige dagen geleden begonnen is, zeer naar wensch. Het aantal loten, hetwelk nog gedistribueerd kan worden, is zoo mi niem, dat men hoopt binnenkort reeds den datum der trekking te kunnen be kend maken. In ieder geval staat thans reeds vast, dat de trekking der loterij belangrijk vervroegd zal worden. DE S.D.A.P. EN DE CRISIS. De voorzitter van de S.D.A.P., de heer J. Oudegeest, heeft Zaterdagavond voor den V.A.R.A.-microfoon een rede gehou den, waarvan we in het Volk een uit- ven ongedeerd voerig verslag vinden. De heer Oude geest zeide, dat de commissie-Weiter geen geneesmiddelen voor de crisis-geeft, enkel maar pijnstillende middelen. Hij wil: geen stopzetting van de Zuiderzee werken; zeer sterke verhooging van de wegenbelasting; ontwapening; rentever laging van de Staatsschuld tot 31/» pet.; heffing van vermogens en hooge inko mens; een tabaks- en lucifersmonopolie; een weeldebelasting, een staatshypotheek, een staatslevensverzekering en brand verzekering. Vanwege de S.D.A.P. zijn Zondag in eenige steden vergaderingen gehouden, waarin werd geprotesteerd tegen de be zuinigingsplannen volgens het rapport van de commissië-Welter. zijn daad te hebben Drie ongelukken op den Leld- schen straatweg bij Wassenaar. Eén doode. Zaterdagmorgen ongeveer 10 uur wilde de heer J. M. uit Hoofddorp het landgoed Ter Horst te Wassenaar oprijden. De heer F. G. Th. uit Amsterdam, die met groote snelheid achter hem aanreed, is toen tegen den auto van M. aangereden. De materieele schade was groot, doch de inzittenden ble- Binnenland. Een vrouw gedood. Haar man, verdacht van mishandeling, aangehouden. In een woning aan de Groote Visscherij- straat te Rotterdam, heeft zich in den nacht van Zondag op Maandag een familiedrama afgespeeld, waarbij een yrouw om het leven is gekomen. In dien nacht hebben bewoners van de eerste etage van het pand aan de Groote iVisscherijstraat, zooals wel meer, ruzie gehoord tusschen het echtpaar, dat op de tweede étage woont. Tegen half acht ging de man naar zijn werk en daarna hoorde men niets meer. Een van de buren maakte zich daarover ongerust en ging naar boven. Zij riep de vrouw, maar kreeg geen gehoor. Na eenigen tijd kwam een zuster van de vrouw, die op haar geroep al evenmin antwoord kreeg. De zuster is haar man gaan halen en die heeft de deur van de \voning ingeduwd.: In de keuken vond men de vrouw liggen. Men waarschuwde een juist passeerenden agent die een voor- loopig onderzoek instelde. In de keuken rook het naar gas, maar het onderzoek wees uit, dat de dood niet kon zijn ingetreden tengevolge van gas- Verstikking. Een politie-arts constateerde dan ook Blauwe vlekken op de borst van cje vrouw. Er ontstond verdenking tegen den man van de vrouw, die in den loop ,Van den ochtend op zijn werk werd aan gehouden. Op het politiebureau aan de Witte de Withstraat is de arrestant ge hoord. Aanvankelijk ontkende hij, maar Jater verklaarde hij met zijn vrouw, die keel jaloersch was, ruzie te hebben ge kregen. De ruzie duurde van 's nachts vier uur tot 's morgens half acht. De vrouw kleed de zich aan en wilde het huis verlaten. Daarop is een worsteling ontstaan waar bij de man de vrouw heeft geslagen. In dé keuken heeft de man zijn vrouw op een stoel neergegooid en daarna is zij op den grond gevallen. De man is toen naar zijn Werk gegaan. Aanvankelijk gaf hij voor, dat er slechts één huissleutel was en wel de sleutel, die in de woning werd gevonden. Daarmede Wilde hij blijkbaar voorgeven, dat de Vrouw zelf de deur had gesloten. Later heeft hij evenwel bekend, dat hij zijn huis sleutel heeft gebroken en onderweg naar Sijn werk heeft weggegooid. Hoe de gaskraan is opengekomen, weet de man niet. Hij is in bewaring gesteld ter zake mishandeling den dood tenge volge hebbende. A. WijnvoortSmeehuizen, is ter sectie A. Wijnvoort-Smeehuizen(, is ter sectie naar het ziekenhuis aan den Coolsingel Vervoerd. Aangezien de mogelijkheid van gasver- stikking verviel, weixl de man eens nader gan den tand gevoeld, met het gevolg, dat mi tenslotte door den mand viel en een $ieuwe verklaring aflegde, welke op een gtdeelteiyke bekentenis neerkomt. W. vertelde n.l„ dat tijdens de ruzie zijn vrouw is opgestaan en dat zij zich heeft f ngekieed, met de bedoeling weg te gaan. ierover is opnieuw twist ontstaan. Ook i man heeft zijn bed verlaten en in de fang, later in de keuken, werd de ruzie cgrtgezet. Hierbij heeft hii ziin vrouw mishm^lékl en op een gegeven oogenblik 3£cft im haar ia de keuken op een stoel «ewookk Zaterdagmiddag kwart vóór 12 reed op den Leidschen Straatweg te Wassenaar nabü de Maaldrift de heer V. uit Apel doorn, vergezeld van zijn echtgenoote, per auto in de richting Den Haag. Hii werd ingehaald door een vrachtauto, bestuurd door B. uit Katwijk, die hem wilde pas- seeren. Op hetzelfde oogenblik naderde uit tegenovergestejde richting eveneens een auto. B. is toen waarschijnlijk te vroeg naar rechts uitgeweken: ziin rechterach- terwiel heeft vermoedelijk gehaakt aan het linkervoorwiel van den auto van den heer V., welke daardoor tegen een boom reed en geheel werd vernield. Mevrouw V. wend gewond naar het academisch ziekenhuis te Leiden overgebracht, waar zij eenige uren later is overleden. De heer V. kon na ver bonden te zijn, naar huis terugkèeren. De auto van den heer V. is in beslag geno men. De vrachtwagen was licht bescha digd; de bestuurder daarvan ongedeerd. Verder is nog op denzelfden verkeers weg, ter hoogte van Persijn, de heer A. C. J. P. uit Den Haag, die met ziin auto den weg wilde oversteken, aangereden door een auto uit Wassenaar. Beide auto's wer den zwaar beschadigd; persoonlijke onge lukken vonden er niet bii plaats. VERMIST MEISJE TERECHT. Het sedert 11 Juli in Den Haag ver dwenen meisje Jacoba B., is Zondag door de recherche in de Spoorwijk aldaar op gespoord en voorloopig aan de ouders teruggegeven. BRAND TE PETTEN. Hedennacht omstreeks 1 uur is brand uitgebroken in de boerderij van den heer Bruin aan den Delperweg. Het vuur, hetwelk door hooibroei is ontstaan, heeft de geheele plaats in de asch gelegd. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor, terwijl er ook geen vee verbrand is. TRAGEDIE. Vrouw vermoordt haar kind. Te Kerk Avezaat heeft gisterenmorgen vrouw J. haar P/s-jarig kind den hals af gesneden. De vrouw wilde daarna de hand aan zich zelf slaan; zij heeft zich vrij ernstig verwond. Toen de man van de Tielsche markt thuis kwam, vond hij zijn vrouw te bed liggen. Zij is naar het ziekenhuis Bethesda te Tiel vervoerd. ONGELUK MET ELECTRISCHEN STROOM. Te Groningen. De 23-jarige monteur E. E. te Gronin gen is gistermiddag bij het provinciale electrisch bedrijf in aanraking gekomen met den stroom van de hoogspanning. Het linker-onderbeen is geheel verkoold en de man heeft een wonde- aan de borst. Hij is in levensgevaarlijken toestand in het diaconessenhuis opgenomen. Doordat de stroom moest worden afge sloten, was Groningen eenigen tijd zon der electriciteit. Echtgenoot wreekt zich op den kostganger. Bij vonnis van 4 Mei j.1. veroordeelde de Haarlemsche Rechtbank een los arbeider uit IJmuiden wegens poging tot drie jaar gevangenisstraf. De veroordeelde ging te gen dit vonnis in hooger beroep en heeft thans terecht gestaan voor de Vacantie- kamer van het Amsterdamsche Gerechts hof. Het bleek dat een kostganger van ver dachte met diens vrouw in een naar ver- dachte's opvatting te intieme verhouding was komen te staan. De verdachte had den kostganger uit zijn huis gewezen, doch dit veranderde niets aan den ontstanen toe stand. verdaohte's vrouw zeide ronduit tegen haar man, dat zij den gewezen kost ganger boven hem verkoos. Toen verdach te bleek, dat ziin vrouw en de gewezen kostganger elkaar nog regelmatig ont moetten, was in hem de gedachte opgeko men dat, wilde aan den ondragelijken toe stand een einde komen, een van de beide mannen meost verdwijnen. Verdachte heeft zich toen in den mor gen van 9 Januari opgesteld achter een schutting, waarlangs de kostganger iede- ren morgen passeerde. Toen de man dien morgen voorbij kwam, bracht hij hem over de schutting twee slagen met een dissel een soort houweel, toe; door een van deze' slagen werd het bovenlid van een pink van het slachoffer afgehouwen, de andere slag trof hem op den schedel, evenwel zonder zware verwondingen te veroorza ken. Toen iemand, afkomend op het gegil van het slachtoffer, verdachte had be merkt, zou deze geroepen hebben: „Het moest, een van ons beiden was te veel". Bij het getuigenverhoor, waarby de kost ganger verklaarde geen nadeelige gevol gen meer te hebben van de verwondingen, bevestigde de echtgenoote de me<ledeeling van verdachte, dat hij en zijn vrouw zich weer verzoend hebben. De proc.-generaal, mr. S. J. M. van Geuns, achtte de poging tot moord be wezen, doch was van meening, dat er ver schillende omstandigheden waren die vermindering van straf wettigden. Spr. eischte daarom bevestiging van het von nis der Haarlemsche rechtbank, behou dens ten aanzien van de strafmaat, die spr. op twee jaar gesteld wilde zien. De verdediger, mr. F. W. Meyer, zette uiteen, dat verdachte in een sterke af fect-toestand had gehandeld en pleitte de uiterste clementie. Een straf, nog kor ter dan door den proc.-generaal geëischt, zou naar pleiters meening het rechtsge voel volkomen kunnen bevredigen. Arrest 4 Augustus. Buitenland. Gorgoelof voor de rechtbank Onder reusachtige belangstelling is Maandag te Parijs het proces begonnen tegen Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer. Het proces zal waarschijnlijk drie dagen duren. Reeds tegen 4 uur des nachts had zich voor het gerechtsgebouw een file gevormd en vroeg in den ochtend stond een reusachtige menigte te wachten, in de hoop tot de tribune te worden toe gelaten. Aangezien er slechts vijftig plaatsen voor het publiek beschikbaar zijn, konden werkloozen, die reeds den avond te voren een plaatsje bij den ingang ingenomen hadden, een plaats voor 100 francs en meer verkoopen. De perstribune, die voor deze gelegen heid is uitgebreid, werd gevuld met ruim honderd journalisten van schier alle nationaliteiten. Even voor twaalven betrad Gorgoelof tusschen twee politiebeambten de zaal en nam plaats op de beklaagdenbank. Zijn opvallende kalmte vormde een groote tegenstelling met de nervositeit van de ambtenaren en bijna alle aanwezige in de zaal. De actie van beschuldiging brengt uit den aard der zaak geen nieuws. De be klaagde wordt door een tolk bijgestaan. Hij zal zich vooral tegen de beschuldiging van met voorbedachten rade gehandeld te hebben, moeten verdedigen. Mevrouw Gorgoelof doet niet anders dan snikken en mompelt voor zich heen: Mijn God, hij had dat nooit moeten doen. Wat is hij mager geworden. Gorgoelof begon in onsamenhangende zinnen over den aanslag en zijn politieke opyattingen te spreken. Hij is te Rostof a. d. Don onder den naam Koskol tooneel- speler geweest en heeft onder het pseudo niem Paul Bréde boeken geschreven. Hij heeft nooit betrekkingen onderhouden met de bolsjewiki. Hij had contact gezocht Onze plaatsgenoote, mej. G. Tichelaar, is bevorderd van de tweede naar de derde klasse der Rijkskweekschool te Alkmaar. MUZIEK- EN ZANGAVOND. Op Woensdag 27 Juli a.s. zullen de bewoners van Koegras en Julianadoip verrast worden door een muziek- en zang avond, die bfj gunstig weer gegeven zal worden in de muziektent op het dorp, welke welwillend is afgestaan door het bestuur der muziekvereeniging „Kunst zin". Het concert wordt gegeven door het Cbr. Mannenkoor van Den Helder, dir. de heer J. A. v. d. Vliet en de muziek vereeniging „Kunstzin" van Julianadorp, directeur de heer J. v. Glabbeek, te Den Helder. Wij hopen dat velen hiervan gebruik zullen maken en de lezers van deze courant de anderen opwekken om naar het dorp te gaan tot bijwoning van het concert. STEUNREGELING. tl: In het lokaal van den heer P. de Haan alhier, vond Zondagmorgen j.1. een confe rentie plaats tusschen de besturen van den Helderscheri Bestuimlersbond, de afdee- ling „Callantsoog" van de S.D.A.P. en de plaatselijke afdeelingen van den Bouw vakarbeidersbond: en Land- en Tuinders- ^°ïri den loop der vergadering bleek, dat de Heldersche gasten over een rijkssteun regeling voor werklooze arbeiders te Cal lantsoog geen inlichtingen konden ver strekken. Zii namen op aich om een des kundige op dit gebied, n.1. den heer Bar- ger, uit te noodigen, om in Callantsoog hierover te komen spreken. Hierna ging men over tot de bespreking van de meeting op 7 Aug. a.s. te Den Hel- de'r. De heer Minnes wekt de aanwezigen op zooveel mogelijk propaganda voor deel name te maken in Callantsoog. Hoe meer deelnemers, hoe grootscher de betooging ziin zal. Hierna kwam het laatste punt aan de orde, dat echter niet bestemd was voor de pers. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Anna Paulowna op Woens dag 27 Juli 1932, des namiddags te drie uur, ten Raadhuize. 1. Notulen. 2. Mededeelingen a. van den heer G. H. Geerligs is be richt ingekomen, dat hij zijn benoeming tot lid der Plaatselijke Commissie van met boeren, doch nooit politiek bedreven. Toezicht óp het lager onderwijs aanneemt; Hij is nooit aanhanger van de monarchie (je verordening regelende de heffing der bouwvereeniging om de huren met f 1.per week te verlagen. 6. Verzoek van J. Paardekooper om een voorschot ingevolge de bepalingen van de Landarbeiderswet. 7. Wijziging cüer begrooting 1932 in ver band met daaromtrent door Ged. Staten gemaakte opmerkingen. 8. Vooistel om te besluiten tot het aan gaan van verschillende geldleeningen. 9. Rondvraag. ONTWAPENING. Door de afdeeling Anna Paulowna der S.D.A.P. werd in het begin dezer maand een schrijven gericht aan de ontwape ningsconferentie te Genève, waarbij een dringend beroep op de conferentie werd gedaan, het voorstel Hoover te aanvaar- den. Op dit schrijven werd door de afd. het volgende antwoord van den heer Hen- derson, de voorzitter dezer conferentie, ontvangen »Ik dank u voor de resolutie, waar uit bleek, dat u en uwe leden de ont wapeningsvoorstellen van de Vereenig- de Staten en de voorstellen om deze en andere ingrijpende maatregelen ter vermindering der bewapening drin gend te steunen, op sympathieke wijze hebben ontvangen. »Ik hoop, dat er gedurende de enkele weken, die nog volgen, belangrijke be sluiten zullen worden genomen en ik zou daarom alle vredesvrienden willen aanvuren alles te doen om aan hunne regeeringen bekend te maken, dat hun volken hen willen steunen in alle maat regelen om vermindering van bewape ning te bereiken. »Ik zal voorstellen uwe resolutie in het Journaal des Conferentie te ver melden, zoodat zij onder de aandacht der delegaties zal worden gebracht.* Uw toegenegen (w.g.) Henderson, voorzitter. geweest, want de monarch heeft zijn vaderland verraden. De president merkte op, dat een kozak, Lazaref geheeten, in het voorloopig onderzoek heeft verklaard, dat Gorgoelof agent van de Tsjeka is geweest, en dat hij door Gorgoelof, die zich toen Mongol noemde, mishandeld was. Gorgoelof: „Dat is gelogen!'' Van de bijzonderheden van zijn aanslag zeide de beklaagde zich niets meer te herinneren. Hij weidde echter uitvoerig uit over de motieven, die hem tot zijn daad gebracht hadden en verzekerde, dat hij niet Doumer had willen dooden, tegen wien hij geen wrok koesterde, doch den man, die de noodlottige politiek tegen Rusland leidde. Na het verhoor van den beklaagde gaf oud-minister Reynaud een uitvoerige be schrijving van den aanslag. Omtrent den eersten dag geeft de Parijsche correspondent van de N. Rott. Crt. eenige indrukken. De beklaagde is in de voorloopige hech tenis vermagerd. Hij ziet bleek en spreekt met doffe, eentonige stem. Zij klinkt als die van een slaapwandelaar of een ver bijsterde,die aan vervolgingswaanzin lijdt. Elk oogenblik springt hq op om te ge tuigen. Zichzelf betitelt hij als een apostel en een idealist, die alleen recht vraagt. Hij is fascist, communist noch monarchist, maar een republikein en democraat in de lijn van Kerensky. Met Kerensky had hij echter evenmin aanraking als met andere leiders of stroomingen bij de Russische uitgewekenen. Hij staat op zichzelf en ziet overal om zich heen verraad. Het getal van zijn aanhangers heeft de dertig niet overschreden. Nalangeren of korteren tijd brak hij met alle mede standers. Den aanslag schrijft hij toe aanzuiver politieke beweegredenen. Hij herhaalt den president van de republiek, niet Doumer, gedood te hebben en van Frankrijk te houden. De staatsrechtelijke positie van het staatshoofd stond hem niet helder voor oogen. Als de voorzitter met klem den ouderdom en het smartelijk leven van Doumer in het licht stelt, blijft Gor goelof onbewogen. De buitenwereld dringt niet tot hem door. Hij leeft in een andere sfeer, die met de onze niets te maken heeft. Het verschijnen voor het gerecht gebruikt hij om propaganda te maken. Zijn denkbeelden zijn uitermate vaag en verward. De indruk met een warhoofd te doen te hebben, is vandaag bevestigd. Hij wil de honderd millioen Russische boeren tegen de bolsjewiki beschermen. Als een bolsjewiek kan hij zeker niet aangemerkt worden. Wel erkent hij tijde lijk als ziekenoppasser in hun dienst ge staan te hebben. Heden wordt hij geconfronteerd met den kozak Lazaref, die zegt door hem mishandeld te zijn. 25 Juli 1932. Aangekomen als bijlegger Duitsche motor schoener „Magda", geladen met hout, Danzig, bestemd voor Rotterdam. 26 Juli 1932. van van veriofsrecht en de verordening rege lende de heffing van vergunningsrecht zijn resp. bij Kon. Besluiten var. 7 Juni jl. No. 37 en van 23 Juni jl. No. 77 goed gekeurd c. bij Kon. Besluit dd. 14 Juni jl. No. 28 is goedgekeurd de wijziging der ver ordening tot heffing van opcenten op de hoofdsom der gemeentefondsbelasting d. door Ged. Staten dezer provincie zijn goedgekeurd: 1. dd. 29 Juni jl. No. 155 het besluit tot verlaging van de huur voor een per ceel weiland, verhuurd aan C. Wijdenes Spaans 2. dd. 6 Juli jl. No. 76, de op 15 Juni jl. vastgestelde suppletoire begrooting voor 1931; 3. dd. 13 Juli jl. No. 77, het op 15 Juni jl. vastgestelde besluit tot af- en over schrijving op verschillende posten der begrooting voor 1931 4. dd. 13 Juli jl. No. 75, de op 16 De cember jl. vastgestelde suppletoire be grooting voor 1931; 6. dd. 29 Juni jl. No. 196, de op 4 Mei jl. vastgestelde verordening voor het agentschap der arbeidsbemiddeling en den dienst der werkloosheidsverzekering 6. dd. 22 Juni jl. No. 222 het op 15 Juni jl. vastgestelde besluit tot het aan gaan van een geldleening groot f 20.000 e. Ged. Staten hebben hun beslissing ten aanzien van het besluit tot aankoop van grond dd. 13 Juli jl. No. 45 verdaagd f. van den Dir. v. d. Rijksdienst der Werkloosheidsverzekering en Arbeids bemiddeling is bericht ontvangen, dat door het Rijk in de jaarwedde van den agent der Arbeidsbemiddeling slechts kan worden bijgedragen 40 °/0 van f 300 g. verslag van den Keuringsdienst van Waren h. van de Gezondheidscommissie te Schagen zijn ontvangen de rekening over 1931 en de begrooting over 1933. i. van den Anna Paulownapolder is be richt ingekomen dat over 1931 aan de gemeente zal worden uitgekeerd f 3200, als bijdrage in de kosten van de wegen verbetering. j. verzoek van het Gemeentebestuur van Jisp om adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente gericht verzoek aan Ged. Staten dezer provincie om steun voor verschillende bedrijven en verlaging der tarieven van het waterleiding- en het electriciteitsbedrijf. k. door Z. E. den Minister van Finan ciën is genoegen genomen met aflossing op de voorschotten, ontvangen ingevolge de bepalingen der Landarbeiderswet door J. Blaauboer en N. Keppel, tot een be drag van 60 °/0 der koopsommen voor ver kochte perceelsgedeelten. 2. Aanbieding der rekening over 1931. 3. Voorstel tot gewijzigde vaststelling van de verordening als bedoeld in art. 9, lid 1, der Winkelsluitingswet 1930, in ver band met een daaromtrent ontvangen brief van den Minister van Economische Zaken en Arbeid. 4. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het verleenen van een bijdrage aan den Anna Pauwlonapolder in de kosten van het nemen van een proef met het teren van het gedeelte N. Molenvaarts- weg van Zandvaart tot Ballastvaart en Aangekomen van Nondelje (Zweden), be- van het gedeelte Zwinweg vanaf Kruis stemd voor Antwerpen, de Duitscb# m* tjalk „Lisa", geladen met hout {weg tot voorbij de school. |aan de rein nn7i"^T'rv'"i*'tu®IJ,Iiemers 6. Adres van bewoners van woningen berg krijgen nader blrSt! gdheF" Zondag trok de kermis vrij veel be langstelling. In de dansgelegenheden was het zelfs voortdurend vol. Alles verliep heel rustig en het eenige incident dat voorkwam was niet eens van persoonlijken aard. Ter hoogte van café Slikker was een buis van de waterleiding gesprongen. Door drie man werd den weg opgebroken en het lek gedicht. Natuurlijk ondervonden de omwonenden door het afsluiten van den toevoer wel eenigen hinder, doch het leed was spoedig geleden. In den eersten kermisnacht, dus van Zondag op Maandag, wilde de heer E. M. van de kleine Sluis z'n duorijdster mej. A. B. naar Breezand brengen. Op de Molenvaart, ongeveer bij den molen van den heer Dekker, stak een man plotseling van links naar rechts den weg over. De heer M. z'n best doende hem niet aan te rijden door heel sterk links uit te halen, bereikte dit doel wel, maar kon niet verhinderen, dat de motor de sloot inreed. Rijder en duorijdster schijnen er vrij goed afgekomen te zijn. De laatste was nog in onzachte aanraking met een boom gekomen. De motor werd Maandag morgen op het droge gebracht en zat toen onder het »dopjeskroos« verloren. Die zal er echter wel niet beter op ge worden zijn. Onze plaatsgenoote mej. G. Bron, leerlinge van R.H.B.S. te Alkmaar is over gegaan van de 2de naar de 3e klasse. Gisteren hield de alhier gevestigde Motorclub een wegwedstrijd. Als no. 1, die op tijd binnenkwam, was de heer C. Bakker,2 was de heer Jb. Zander en 3 was de heer C. Zander. De gemiddelde snelheid, die mocht worden gereden be droeg 35 K.M. Daar hier ter plaatse de gelden voor de autorit voor de ouden van dagen zijn binnengekomen, is besloten de reis dit jaar van hier naar Velsen Haarlem en Am sterdam te maken. Als datum is vastge steld Woensdag 3 Augustus. Wanneer het weer meewerkt, belooft het voor de oudjes weer een genoeglijke dag te wor- dene. Tot hoofd van de school der Ver. voor Christelijk Nationaal Schoolonderwijs te Den Oever is benoemd, als opvolger van den heer S. Juisting, de heer G. van Steenbergen te Rotterdam. In de Staatscourant van 20 Juli is op genomen een door den Minister van Wa terstaat vastgestelde lijst van aardrijks kundige namen (polderafdeelingen, dor pen, wegen, kanalen, enz.) in de Wie- ringermeer. Als namen van dorpen wor den o.a. aangetroffen Wieringerwerf (bij de Terp), Robbenoord, Houkessluis, Ul- kesluis, Oostwaard, Oostgroet, Nieuw- Gawijzend, Nieuw-Almersdorp, Lager- does, Slootdorp, Middenmeer, Oude Zeug Westzeug en Wagendorp. Tijdens de a.s. kermis is het politie- te°rsS gebreid mRt v«f rijksveldwach- UITBREIDING GARAGE-BEDRIJF. Naar wij vernemen heeft de heer A. Veltman. alhier, zijn garage-bedrijf met een zeer moderne electrische shjpinncht.ng uitgebreid. Dit is voor Wieringen een novite.t. Automobiel-bezitters kunnen thans hun cylinder-blok hier laten uitslijpen, lutgeen vroeger elders moest geschieden. Het ap paraat werkt zeer nauwkeurig en bevat een contróle-meter, welke in honderdste milimeters aangeeft, hoeveel weggeslepen wordt. Wij zien dus weer, dat Wieringen zich meer en meer aanpast bij de moderne stads-bedrijven. Intusschen wenschen wij den heer Veltman veel succes met zijn nieuwe installatie. Zondagavond, omstreeks 8 uur, brak brand uit in de schuur der groote boe renhofstede Vlijt*, in Eierland. Toen de bewoner, de heer Zeeman, die tevens eigenaar der boerenplaats is de brand ontdekte, viel aan blusschen niet meer te denken. Toen het groote gezin van den eigenaar zich in veiligheid had gebracht, stond het geheele gebouw reeds in lichter laai. Het was een geweldige vuurzee, die ver in den omtrek werd waargenomen. Aanvankelijk was men nog van meening dat 't woonhuis dat door een nieuwe muui- van de schuur was gescheiden, behou den zou blijven, toen de wind echter om liep was hiervan echter geen sprake. Daar het prachtig stil weer was, stroom den van alle kanten nieuwsgierigen toe per auto of per rijwiel. Het dorp Den Burg, waar gewoonlijk op Zondagavond een groote drukte heerscht, liep als't ware leeg, een ieder spoedde zich naar de plaats des onheils. Ook de burgemeester was spoedig ter plaatse. Toen echter omstreeks half tien de motorbrandspuit van den Burg, bij het brandend gebouw aankwam, viel er niets meer te redden, slechts op de in de nabij heid gelegen arbeidswoningen en een hooischelf werden waterstralen gericht. De boerderij brandde tot den grond af, terwijl de geheele inboedel, benevens landbouwwerktuigen en hooi, in de schuur gebox-gen, geheel verbrandde, zoo goed als niets is uit het brandend gebouw ge haald. Alleen enkele varkens werden gered. De oorzaak van den brand is onbekend. Naar wij vernemen is bij de brand nog een ernstige vechtpartij ontstaan, een arbeider van elders wilde n.1. zijn eigen dommen, die zich nog in de schuur be vonden gaan halen, daar dit levensge- vaai-lijk was werd hem door een zoon van den eigenaar belet de deuren in te trap pen; waaruit later een vechtpartij ontstond en de vechtenden met messen en gummi stokken elkander te lijf gingen. MARKTOVERZICHT. Reeds eerder wezen wij er op, dat dit jaar de lammerenaanvoer op de latere markten groot zou zijn, omdat vele vee houders hun lammeren nog vasthielden vandaar dan ook dat heden de mai-kt nog van grooter omvang was. Helaas echter gaat de prijs nog steeds achteruit, de zwaarste dieren konden heden slechts f 7.50 per stuk opbrengenminder goede lammeren moest men voor slechts 5 of 6 gld. geven. De aangevoerde oude schapen hadden een gemiddelde waarde van f 11. Ook werden er eenige koeien aange voerd, een forsche koe bracht slechts pl.m. 150 gld., een vette ongeveer 25 ct. per pond. De kalverenhandel bleef bij het oude, nuchtere kalveren vanaf f5. zwaardere dieren tot f 15, graskalveren tot f 70.- De varkensprijzen loopen op de boer derijen van 14 tot 15 cent per pond. Met den verminderden aanvoer aan de eierveiling stijgt de prijs een weinig, de middenprijs bedroeg heden (voor eieren van 60 K.G. gemengd) f 1.85 per 100 stuks. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der gem. Texel op Woensdag 27 Juli 1932 des na middags te vier uur. Te behandelen onderwerpen. 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Aanbieding rekening Algemeen Wees huis over 1931. 3. Idem Algemeen Armbestuur over 1931, 4. Idem gemeenterekening over 1931. 5. Wijziging verordening op de school gelden voor de zeevaartschool. 6. Verhuring van gronden. 7. Bijdrage voor wegverbreeding. Burgerlijke Stand van Texel van 23 t.m. 25 Juli 1932. ONDERTROUWD: Hendrik Willen! Hoogerheide en Geertje Bakker. GETROUWD: Jan Snitjer en Frouw- tje Dogger. Oosterend. HOOIBROEI. Zaterdag werd op de hofstede van do heeren Gebrs. Brak in 't Noorden sterken hooibroei geconstateerd. De motorbrand spuit van den Burg werd nabij het be dreigd gebouw opgesteld en direct begon men het hooi uit te rijden. Hoewel veel hooi verloren is gegaan, is er geen brand ontstaan. De brandspuit kon ongebruikt weer teruggebracht worden. SCHAAP DOODGESLAGEN. Tijdens een kort hevig onweer, dat Zaterdagavond omstreeks 8 uur in de nabijheid van Oosterend op Texel losbrak, is te Zevenhuizen een schaap van den heer Jac. Boersen, door den bliksem ge dood. Te Westerbuurtbij Oost werd een radio- paal bij de woning van den heer G. Eelnxan in splinters geslagen door het onweer.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6