HELDEISCHE COURANT TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Visscherij. Handkoffers ,5» Gemeenteraad» VAN DONDERDAG 28 JULI 1932 460e STAATSLOTERIJ Lloht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Donderdag 29 Juli 21.27 uur Vrijdag 28 21.25 OPTREDEN TEGEN PERSONEEL VAN REVOLUTIONNAIRE GEZINDHEID. De Minister van Defensie schrijft aan der Commandant der Marine, alhier: Het geval schijnt zich voor te doen, dat Rijksambtenaren bedektelijk of openlijk kennelijk propaganda maken voor onge hoorzaamheid aan het wettig gezag. De Raad van Ministers heeft besloten hiertegen met alle gestrengheid op te treden. Ik noodig u daarom uit om, wanneer zich een dergelijk geval mocht voordoen, dienaangaande aanstonds te rapportee ren en den schuldige aanstonds voor ont slag voor te dragen, zoo noodig met onmiddellijke schorsing. Het verdient aanbeveling, opdat ieder in zijn eigen be lang daarmede bij voorbaat kan rekening houden, dat het burgerpersoneel, onder u ressorteerende, onverwijld in kennis wordt gesteld met het standpunt, dat de Regeering ten deze inneemt. HAMONIEKAPEL „WINNUBST". Derde zomereoncert. Programma van het derde zomereon cert op Donderdagavond 28 Juli 1932, van 8 u. 30 tot 10 uur, in het Julianapark, onder leiding van den directeur H. B. Schenkels. 1. Groot Amsterdam H. Lureman 2. Gr. Ouverture. Fantaisie pour Concours G. Alier 3. Eerstes Walzer. Potpourri C. Robrecht 4. Heinzelmanchens Wachtparade K. Noack 5. Dramatisch Openingsstuk Sam Vlessing 6. Een Nederlandsch Volksfeest (Renefa) M. C. van de Rovaart 7. Marsch. Finale. VAKSCHOOL VOOR MEISJES VOOR DEN HELDER EN OMSTREKEN. 3-jarige voorbereidende cursus. Bevorderd van het le naar het 2e leer jaar: N. van Balen Blanken, Anna Pau- lowna; S. Beers, M. Boendermaker, J. Boon, C. Bouhof, M. v. d. Broeke, C. Claus, M. de Gier, G. Giltjes, A. de Graaf, M. la Grange, A. Greuter, H. Haak, C. Hakkert, W. Harms, A. v. Hei ningen Klinkert, W. Hessels, C. Heyden- rijk, T. Jas, A. Jongman, A. Jordens, R. Kraan, J. Leistikow, R. Leistikow, G. Lont, Wieringen, E. van Menen, M. Meyer, N. Nieuwland, S. van Nimwegen, W. Nijveld, J. van Pelt, W. van Poelje, H. Polier, C. Portegijs, A. Pijl, J. Raat, G. Rump, D. Schrander, N. Sirach, D. Smink, Ali Smit, Annie Smit, J. Smit, Texel, V. Smit, M. Tromp, G. van Twui- ver, M. Verfaille, W. Verhage, G. Vinke, E. Visser, Wieringen, H. Vlas, M. Wig- gerts, M. de Wit, A. Woud, J. van Zand bergen, M. van Zandbergen, T. van Zand wijk, T. Zwolsman. Niet bevorderd 4. Bevorderd van het 2e naar het 3e leer jaar: A. Bakker, J. de Beurs, J. Blaau- boer, Anna Paulowna. J. Boendermaker, B. ter Bruggen, A. Bruyn, D. Gitteur, N. Dito, S. van Dok, N. van Garderen, J. Geerligs, Gallantsoog, J. Geus, M. de Groot, M. de Haan, C. van Ham, Wierin gerwaard, D. Harder, Anna Paulowna, E. Heydanus, K. Hoornsman, J. Jongman, J. Kater, Wieringerwaard, E. Kerckhof, T. Klok, C. v. d. Kolk, Wieringerwaard, 0. v. d. Laaken, C. London, A. Moorman, D. Muntjewerf, Anna Paulowna, D. Pauli, T. Postmus, A. Rooker, J. Schmidt, R. Smak, E. Smid, C. Smink, G. van Vliet, J. de Vries, A. Waiboer, Anna Paulowna. Niet bevorderd 1. Het getuigschrift werd behaald door: G. Agema, J. Agema, M. Bak, F. Been, W. v. d. Berg, A. van Ee, C. Esseveld, Breezand, M. Gakeer, L. Greeuw, N. Groot, N. v» d. Hert, A. Heyblok, J. Hoveling, J. Kruk, A. Krul, J. Maternum, C. Minnes, Wieringen, D. Schoonenwolff, W. Smit, A. Stenekes, E. Veldman, N. van Wolferen. Herexamen 2. Aan 1 leer linge kon het getuigschrift niet worden uitgereikt. Opleiding Costuumnaaister. Bevorderd van het le naar het 2e leer jaar: E. Beek, C. Borcherding, A. Bruin, A. Hoppe, G. Minneboo, A. Polling, T. Schraa, J. Verschoor, H. Vil. Voorwaar delijk bevorderd 1. Niet bevorderd 2. Opleiding huishoudster. Bevorderd van het le naar het 2e leer jaar: D. Grünwald, L. Grünwald, C. Ko kelaar, T. Kreuger, A. Kruik, J. van Noorden, F. Paap, N. Strobel, N. Tiessen, Texel. Niet bevorderd 3. VRACHT-AUTODIENST. Blijkens de advertentie in dit nummer heeft de heer F. A. J. Boot, Piet Hein- straat 59, alhier, een nieuwen vracht- dienst geopend op de Zaanstreek, Rotter dam, Texel en Wieringen. Eiken Maan dag, Woensdag en Vrijdag te 7 uur ver trekken de auto's van hier. I)E AFSTANDSMARSCH VAN DE POLITIESPORTVEREENIGING. Dat de afstandsmarsch ook buiten sportkringen belangstelling heeft ge wekt, blijkt uit het feit dat de heer Lensen, de exploitant van de welbekende lunchroom uit de Spoorstraat, een lau werkrans beschikbaar heeft gesteld voor de deelnemende vereeniging, die met het grootste aantal deelnemers den marsch zonder uitvallers volbrengt. VAARTOCHTJE CHR. ORANJEVER. Met verwijzing naar de in dit no. ge plaatste advertentie, deelt het bestuur van de Chr. Oranjevei*. mede, dut a.s. Zaterdag 30 Juli, de gelegenheid bestaat nog kaarten af te halen voor de boot tocht op 2 Aug. Een commissie houdt daartoe zitting in „Irene", Hoogsrraat, 's avonds van 78 uur. Tevens 'wordt de aandacht er op ge vestigd, dat een beperkt aantal wordt be schikbaar gesteld voor niet-leden, die deze vaartocht wenschen mee te maken. BONDSDAG VAN DEN BOND VAN VEREENIGINGEN VAN JONGE OUD-KATHOLIEKEN FN NEDERLAND. In de Langestraat alhier staat de oud- Katholieke kerk, waarnaast de Pastorie. Pastoor Moleman is de tegenwoordige voorganger dezer gemeente, hij werd de opvolger van Pastoor Jans, die ruim 40 jaren in Den Helder woonde en die bij alle inwoners van Den Helder bekend was. De oud-Katholieke kerk heeft verschil lende vereenigingen waarvan we er één noemen, de oud-Katholieke Jongelieden- Vereeniging. Hier ter plaatse is ook zoo'n afdeeling genaamd «SursumCorda*. Ieder jaar is er een z.g. «Bondsdag* waarop vele leden te samen komen. De afdeeling te Den Helder heeft het vorige jaar ge vraagd als gastvrouw te mogen optreden, dit werd door het Hoofdbestuur met beide handen aanvaard, en zoo zal dan dezen Bondsdag plaats vinden in Den Helder. Op Zondag 31 Juli a.s. gaat dit ge beuren. Ruim 300 leden hebben zich op gegeven, zoodat van heinde en verre vreemdelingen onze stad zullen binnen stroomen. In verband met den loop der treinen, gaan de Bondsdaggangers met den trein tot Alkmaar, aldaar worden zij begroet door de Commissie van voorbe reidingen en gaat het geheele gezelschap met bussen naar Den Helder. De kerkdienst, waarmede de Bondsdag wordt geopend, vindt plaats in de N. H. Kerk op het Westplein, welke voor dit doel gaarne werd afgestaan door de Ned. Herv. Gemeente. De Oud-Katholieke kerk in de Langestraat is niet berekend op zoo'n groot aantal kerkgangers, met de gemeenteleden mee worden er 500 be zoekers verwacht. De verdere dag biedt een boottocht met de „Dageraad", een bezoek aan de Donkere Duinen, Huisduinen en een wandeling over den dijk. Een gemeen schappelijke maaltijd in Casino vindt 's avonds plaats, terwijl om 8 uur in Casino een feestavond wordt gegeven waarbij alle Oud-Katholieken van den Helder zullen tegenwoordig zijn. Reeds geruimen tijd is een commissie van voorbereiding bezig een en ander te regelen. De commissie is met haar taaie klaar gekomen alleen één punt op de agenda eindigt nog met een vraagteeken, n.1. „Hoe zal het weer zijn Voor onze stad geeft het zeker een goede bekendheid zoo'n Bondsdag De verschillende vereenigingen die hierheen komen behooren thuis in de plaatsen: Dordrecht, Rotterdam, Delft, Den Haag, Leiden, Haarlem, Utrecht, Gouda, Aalsmeer, Amersfoort, Hilversum, Egmond en IJmuiden. Wij wenschen „Sursum Corda" geluk met deze onderneming. NATIONAAL MUZIEK CONCOURS TE ALKMAAR. Harmoniekapel „Winnubst" onder de deelnemers. Men schrijft ons. In den Stedelijken Muziektuin te Alk maar wordt sedert eenige weken een Groot Nationaal Muziek-Concours ge houden voor Harmonie- en Fanfare corpsen, waarvan a.s. Zondag 31 Juli de 3e en laatste dag is aangebroken en een der Heldersche muziekcorpsen, n.1. de Harmoniekapel „Winnubst", zal uit komen. Deelname. Voor dit concours, uitgeschreven ter gelegenheid van het 12l/a-jarige bestaan der Harmoniekapel „St. Caecilia" te Alk maar, bestond zeer groote deelname, zoo dat 66 corpsen hadden ingeschreven, waarvan tenslotte besloten werd 45 corp sen te laten mededingen. Deze groote deelname is deels te danken aan de gun stige ligging van Alkmaar, doch in hoofdzaak aan den schitterenden mu ziektuin een der mooiste van ons land met zijn overbekende muzieknis, welke aan de hoogste eischen voldoet. De tuin, ruimte biedende aan vier duizend personen, in een lommerrijke omgeving, is een ideaal oord om te concerteeren. „Winnubst". Haar traditie getrouw, neemt de Har moniekapel „Winnubst" ook dit jaar wederom deel aan een muzikalen strijd, en wel te Alkmaar. Na haar promotie, het vorige jaar op het muziekconcours der Amsterdamsche Postharmonie met 2 eerste prijzen en le eere-prijs in de Eerste Afdeeling naar de Afd. Uit muntendheid, zal zij voor het eerst in deze hooge afdeeling debuteeren. Dat hier zeer veel gevraagd wordt van de nog jeugdige harmoniekapel, weet een ieder, die op dit terrein thuis is. Het verplichte werk is het „Nederlandsch Volksfeest", van M. C. van de Rovaart, bestaande uit vijf deelen, t.w.: 1. Opmarsch der feest gangers, 2. Boerendans, 3. Krelis en Bet,je (minnespel), 4. Twee violen en hak- keltonen (op motief: „Waarom koken de boeren de pap zoo dun"), 5. Algemeene springdans. De titels spreken voor zich zelf, een technisch en rhythmisch zeer lastig uit te voeren nummer, waar het op een groot uithoudingsvermogen der exe cutanten aankomt. Het vrije nummer heeft de heer Schen kels gekozen, de zeer mooie compositie van Gabriel Allier, Gr. Ouverture (Fan tasie pour Concours) „Lugdunum", de oud-Romeinsche naam van de Fransche stad Lyon. Het zware koper met haar zangpartijen harmonieerend met de fij nere houten instrumenten, het bazuin geschal bij het aanrukken der horden Galliërs na de belegering, de triomf, maakt het geheel tot een dankbaar, hoog staand nummer. Eveneens wordt als vanzelf sprekend deelgenomen aan den marschwedstrijd, welke wordt gehouden op de Laat. Dat „Winnubst" tegen zware concur renten te kampen heeft, blijkt uit de deelname en uitslag in haar afdeeling Uitmuntendheid, waarin op Zondag 17 Juli j.1. werden behaald door de Arbei- ders-muziekvereeniging „Excelsior" Alk maar, 228 punten, 2e prijs; Stedelijk Mu ziekcorps, Enkhuizen, 318 punten, le pr.; Verkade's Harmoniekapel, Zaandam, 307 punten, le pr.; Zondag 24 Juli j.1.: „St. Caecilia", Leidschendam, 248 punten, 2e prijs. Ook in den marschwedstrijd werd reeds het maximum aantal punten be haald, n.1. 120, door het „Stedelijk Mu ziekcorps", Enkhuizen. Dit corps leverde ook inderdaad met haar enthousiast uit gevoerd verplicht nummer „Ned. Volks feest" een prachtige prestatie. Zondag 31 Juli komen wederom 15 corpsen uit, verdeeld over 2e en le Afd-, Afd. Uitmuntendheid en Eere-Afd., be nevens Superieure Afd., Fanfare en Har monie. In deze laatste afd. komen 6 corp sen, t.w.: „Crescendo", Westzaan, dir. A. de Vries; „Kunst na Arbeid", Zuid- Scharwoude, dir. P. Pranger; „Onder Ons", Dirkshorn, dir. A. P. Blauw; „Kunstkring", Spaarndam, dir. P. Wit met het verplichte nummer: Scenes Pit- toresque van Massenet,. „Gen. Karei v. d. Heide", Zalt-Bommel, dir. J. J. Hermans; „Zaanlandsche Kapel", Kook a. d. Zaan, dir. P. Zwager, met het verplichte num mer: Peer Gynt, le Suite d'Orchestra van Edward Grieg; vrije nummer resp. Ouverture „Oberon" van C. M. von We- ber en Ouverture „Mignon" van A. Tho mas. De „Zaanlandsche Kapel wist dit jaar op het concours in het Concertge bouw te Amsterdam reeds het hoogst aan tal punten te behalen, evenals het vorige jaar op het concours der Amsterdamsche Postharmonie. De jury bestaat uit de heeren M. C. van de Roo- vaart, Toonkunstenaar te Amsterdam, Sam. Vlessing, id. IJmuiden en Jos. de Klerk, id., Haarlem. Marsch wedstrijd heeft om 12 u. 30 plaats, de Concerten om 2 uur en de Eere-wedstrijd vangt aan te 8 uur. Het corps vertrekt uit Den Helder met trein 9 u. 38, thuiskomst waarschijnlijk 23.05. Voor de Heldersche muziekliefhebbers een zeer mooie gelegenheid deze corpsen en hun stadgenooten in deze muzikalen strijd aan het werk te zien en te hooren. Schenkels en zijn mannen hebben het er deze laatste weken ook niet bij laten, zitten, koper en hout terdege onder han den genomen, terwijl onder leiding van den heer Jb. Karsman eenige malen per week marschrepetitie's werden gehouden om de juiste pas, bochten en tempo on der de knie te krijgen. Moge hun moeite beloond worden en ook voor Winnubst gelden in „Alkmaar begint de Victorie" en zij de muzikale eer van Den Helder zullen hooghóuden. Wij wenschen Winnubst veel succes. RIJWIELBELASTINGMERKEN. Koopt tijdig een rijwielplaatje. Met ingang van 16 Juli zijn op de kan toren der posterijen verkrijgbaar de rij- wielbelastingmerken voor het belasting tijdvak, aanvangende 1 Augustus 1932 en eindigende 31 Juli 1933. De aandacht van belanghebbenden wordt er op gevestigd, dat het geval kan voordoen dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulpkantoor, tijde lijk geen belastingmerken voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stel len tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op ge wezen dat de controle op het gebruiken van geldige belastingmerken reeds dade lijk na den aanvang van het nieuwe be lastingtijdperk zal worden ingesteld. Het stormachtige weer der laatste dagen was beletsel voor het uitoefenen der zee visscherij, Door de goede uitkomsten verkregen met de garnalen visscherij bij IJmuiden, maakten meerdere schuiten zich gereed dit bedrijf te gaan uitoefenen. De korven werden aangeslagen en de kookketels gescheept, zooals het in den herfst tracht te gebeuren. Het is een ongewoon iets, dat in den zomer op deze uitgebreide wijze men zich op de garnalenvisscherij gaat toeleggen, maar het vindt zijn grond in de schaarsche garnalehvangsten om den Zuid, waardoor aan de Belgische vraag niet kan worden voldaan. Zelfs een visscher uit Stellendam is hier heen gekomen om het bedrijf uit te oefenen, hetgeen ook wel tot de groote uitzonderingen behoort. De soort garnalen, die men kan van de hand doen moet echter van buiten gewoon groote kwaliteit zijn. Deze groote soort komt anders in het Zuiden veel vuldig voor, doch thans niet. Er gaat van de hier gevangene, die kleiner van kwaliteit zijn, dus heel wat door de zeef. Maar bij flinke vangst is er toch een loonend iets. FIETS TERECHT. In onze courant van Dinsdag, meldden wij de verdwijning van een jongedames- rijwiel. Tot het meisje haar geluk ech ter, is het karretje weer boven water ge komen. Een persoon, die al eenigen tijd een damesfiets tegen een muur op de Molengracht had zien staan, heeft deze naar het politiebureau getransporteerd. Hier bleek het karretje aan de jonge dame te behooren, die Zondagavond met zoo'n bedroefd gelaat van de verdwijning van haar fiets had kennis gegeven. Het vehikeltje werd aan het meisje teruggegeven, die wel met den onver- wachten terugkeer in haar nopjes zal zijn geweest. AU BON MARCHE Of hier diefstal, of wel een smakelooze grap in het spel is, zal nog moeten uit gemaakt worden. EEN BUURPRAATJE. We schrijven Dinsdagmorgen half elf. Twee dames(?), wonende in de Vijzelstraat, waren samen in ©en aangenaam dispuut gewikkeld. Het zonnetje, dat dé laatste dagen geschitterd heeft door afwezigheid, oordeelde het noodig, de verkilde wereld in een glans van gouden stralen te zetten, tevens de beide dames de gelegenheid ge vende haar discussies een beetje warmer. een beetje hartstochtelijker te maken. En deze dames spraken over hun respec tievelijke spruiten. En, nietwaar, wanneer twee dames spreken over het opkomende geslacht, och, dan kan eir immers iets tril len in den boezem, kan er een zachte snaar van het teedere vrouwengemoed aange raakt worden, die hun met een glimlach doet spreken over hun kleine bengels en hun streken..,. Als in een romen, niet waar. Maar hier was het geen roman. Hier waren het twee kijvende vrouwen, die het heelemaal niet goed vonden, wat de sprui ten van de ander uithaalden en de een beweerd© van de ander dat haair kinderen opgroeiden voor galg en rad en meer van die liefelijkheden. En, het begon om een uur of half elf en ze stonden om goed half twaalf nog te heibelen, tot groot vermaak natuurlijk van de diverse buurvrouwen, die de wasoh in den steek hadden gelaten. Waarom ook niet, het was immers toch geen weer om het goed te laten dfogen.. Enfin, het ruzietje liep hoe langer hoe liooger, -zoo erg zelfs, dat juffrouw P. het noodig oordeelde, de ruit van de andere juffrouw P. een vriendschappelijk tikje te geven. Maar ruiten zijn nu eenmaal niet gemaakt om tikjes van vriendelijke men- scher te ontvangen, zoodat deze dan ook met razend gerinkel op straat tuimelde, echter niet, alvorens juffrouw P. een haal over haar pols gegeven te hebben, zoodat deze hevig begon te bloeden en twee art sen moeite hadden dit weer te stelpen. Juffrouw P. moest echter naar het hospi taal vervoerd worden. ERNSTIG ONGEVAL. Dinsdagavond, ongeveer 8 uur, is het twaalfjarig zoontje van den heer Mom ber, Krugerstraat, op den hoek van de Hoogerwerfstraat, met een harde vaart tegen den, op den hoek staanden tele foonpaal gereden. De schok kwam zoo hard aan, dat de jongen bewusteloos bleef liggen. Direct werd medische hulp ingeroepen. Dr. v. d. Nieuwenhuizen ad viseerde overbrenging naar het hos pitaal. KANTONGERECHT DEN HELDER. Verboden rijweg. De zitting werd geopend met den ge- meenschappeliiken roep van deurwaarder en veldwachter: „Foenke, Fünke, Funk", die echter zonder resultaat bleef.Verdachte was niet verschenen. Een landsgenoot van dezen Duitscher, men zal wel begrepen hebben dat het een buurman van ons was, was in eigen persoon aanwezig, in gezel schap van een tolk. Deze verdachte, Rudolf Stamrn, had op den Rijksweg inplaats van met zijn rijwiel op het fietspad te rijden, op den rijweg gereden. „Ich konnte es nicht lesen", veront schuldigde hü zich. „Ach kom", zed de president, ,,'t is maar een letter verschil, man, verboden of ver boten. In Duitschland is alles verboten." De slotconclusie was, dat St. tot 50 cent werd veroordeeld. Overtreding Keuringswet. De slager Ph. D., te Wieringen, had een kalf geslacht dat niet gekeurd was. Als motief had hij aangevoerd, dat hij te afge legen woonde om den keurmeester Bakker, die ter terechtzitting aanwezig was, te waarschuwen. Daar de keurmeester geen slecht getui genis van hem gaf en verzekerde, op een vraag van den ambtenaar van het O. M., dat D. geen „krengenslachter" was, werd hij veroordeeld tot een boete van 25 gul den, of een hechtenis van 20 dagen. De slager Jn. P„ eveneens van Wierin gen, kwam er met een vrij wat lichtere straf af, dooh hij had, een gemotiveerde verontschuldiging voor het slachten van een varken, dat niet gekeurd was. 't Beesie had het benauwd van de warmte gekregen en lag zoowat op apegapen, zoodat de voortvarende slager dacht, nu of nooit, zijn mes nam en een appelflauwte voor kwam door het dier radicaal af te maken. Deze mensohiievende daad kwam hem te staan op 1 gulden boete of 1 dag hech tenis. V erkeersovertredingen. De verdachte J. K„ die op 't appèl ont brak, had op den Rijksweg* zoo onverstan dig op zijn fiets gereden, dat hii door den motorrijder W. V., die behoorlijk signaal had gegeven, aangereden was. De ambtenaar vond, dat er nu maar eens een eind moest komen aan de acrobatische toeren van de jongelui, die het verkeer langs den weg onveilig maken. Hij eischte 20 gulden of 20 dagen, welke straf door den kantonrechter werd teruggebracht op 10 gulden of 10 dagen. De bakker Sch., een jongmensch, dat volgens den verbalisant een groote praat jesmaker is, had op zijn rijwiel links van den weg gereden en was daarvoor bekeurd. Hij had de heele stad „afgevent", zei de verbaliseerende agent, om het proces-ver baal te doen vernietigen en was zelfs bij den burgemeester geweest, waarover hü natuurlijk danig opgeschept had tegen over ziin kameraden. De kantonrechter meende dezen praatjesmaker maar eens flink aan den tand te moeten voelen en vorderde een boete van 10 gulden of 3 da gen hechtenis, met d:e troostvolle belofte, dat het een volgenden keer nog hooger zou ziin. Ook tegen het links rijden van den weg treedt de politie den laatsten tijd ten srengste op en zoo stond in deze zitting nog terecht K. B., diie hii „Tivoli" links had gereden. Hii hoorde een boete van viif gulden of 2 dagen tegen zich vorderen. Tot dezelfde straf werd veroordeeld J. v. d, B., die op de Kerkgracht links had gere den en de werkster M. O., die dezelfde overtreding op het Koningsplein had be gaan, terwiil de colporteur N. D. er met 3 gulden of 3 dagen afkwam, omdat hij den linkerkant van den Ruiighweg had bereden, maar dat was heusch per ongeluk. Hij was „denkende en langzaam pedde lende" van een klant weggereden. „Tuk, tuk", had een agent gezegd en er bij was ie. Nog goedkooper kwam er de melkslijt-er G. M. L. af, die op de Weststraat, aan den buitenkant van de boomen had gereden, tussohen den straatweg en de boomen. „Ik dacht dat dat tot het rijwielpad behoorde", zei L. „Ik ook", zei de kantonrechter, „en ik heb daar zelf ook wel gereden". Zeker heidshalve zal nu ter bevoegder plaatse worden geïnformeerd, doch L. kwam er zonder straf af en stapte met een verheugd gezicht weg. Nog werd veroordeeld voor het links rij den in de Violenstraat T. de KI. tot een boete van 10 gulden of 3 dagen hechtenis, F. v. Z., voor het berijden van het rijwiel pad op den Rijksweg, met een motorfiets, tot een boete van 15 gulden of een hech tenis van 10 dagen, en de werklooze bakker A„ voor het rijden door het straatje bü Gebr. Pronk, in de richting van de Keizer straat, tot 3 gulden of 2 dagen. Een duur ritje. Mej. N. T. had met een Willy Knight, op de LoodiSgracht gereden en hii de Looiiersteeg geen signaal gegeven, omdat zii juist op de tweede versnelling moest overschakelen en zelf ook geen signaal hoorde. De'chauffeur N. C. A„ die met een vrachtwagen uit de Looiiersteeg kwam en naar hij beweerde wel signaal had gegeven en de voorrang had, omdat hij van rechts kwam, was door mej. T. aangereden en had daarbij aan zijn auto een schade opge- loopen van 12 gulden. Hü had getracht een vergelijk te treffen met den vader van het meisje, doch déze was daarvoor niet te vinden geweest en had er de voorkeur aan gegeven het geval door ziin dochter te la ten uitvechten voor het kantongerecht. En dat werd een dure grap. Mej. T. werd namelijk veroordeeld tot een boete van 10 gulden, terwijl de civiele vordering ten be drage van 12 gulden werd toegewezen. Wandelaars blijft van het rijwielpad. De ambtenaar van het O. M. ontstak in deze zitting niet ten onrechte in vlammen- den toorn over de voetganger», die zich op rijwielpaden begeven, over wielrijders die de rijwegen voor het snelverkeer gebrui ken en over motorryders, die gebruik ma ken van het rijwielpad (zie hoven). Ze draaien hier altijd den boel om, zoo raasde de ambtenaar. Mevr. A. W. had in diruk gesprek met een vriendin, op den Rijksweg, op het rij wielpad gekuierd en maling gehad aan alle signalen van fietsrijders, met gevolg dat er een van hen, zekere R„ tegen haar was opgebotst en tengevolge daarvan te water was gereden. De babbelende dame werd veroordeeld tot 10 gulden boete, subs. 3 dagen hechtenis. De civiele vordering van 65 gulden, voor een nieuw pak, vond de kantonrechter wel een beetje bar en wees hü niet toe. J. D. had op denzelfden weg eenzelfde overtreding begaan en werd be boet tot 9 gulden of 3 dagen. „Ze hebben geschreeuwd om rijwielpaden", zuchtte de ambtenaar, „en nu, en nu....". W. G. F. R. had zich eveneens aan de zonde van zii n voorgangers, hl erboven overgegeven had, maar dat was gekomen omdat hii „vol zenuwen" was, aangezien hij van 's morgens 5 tot 's avonds 8 uur moest werken. Daarmede hield de kan tonrechter dan ook degelyk rekening toen hy hem veroordeelde tot 3 gulden boete, subs. 3 dagen hechtenis. Nog meer verkeersovertredingen. Daar waren nog meer verkeersovertre- ders. Om te beginnen J. (niet Jansen!), die op een rijwiel zonder licht had gere den. Vier gulden of twee dagen. Aan dat zelfde euvel had zich ook een jongedame schuldig gemaakt. Waarom ze dat gedaan had, vroeg de president minzaam. „Omdat ik geen licht op m'n fiets had, meneer", antwoordde ze logisch. Ook 4 gulden boete. En J. H. D. M„ diie ook al lichtloos op ziin vehikel gezeten had, hoorde eenzelfde straf tegen zich vorderen. Dan waren er ook nog ernstiger zaakjes ten opzichte van het overtreden van de regels van het verkeer e. a. Zoo stond de chauffeur H. T. terecht voor het feit, dat hij met een auto had gereden, waarvan de handrem niet deugde. 15 gulden of 5 da gen, zei de kantonrechter. Dat is vast ta rief, voor wie het nog niet weten mocht. Dan was er de timmerman F. A., van de Zijp, die als bestuurder van een auto het verkeer van rechts niet voor had laten gaan en die matroos O. Th. Tr. had aange reden en was doorgereden alsof er. niets gebeurd was. „Tien gulden boete", zei de kantonrechter. „Wat heb je tot je verdedi ging in te brengen?" „Dat ik 't veuls te veul vind". Volgende zaak. Op de A. Binnenhaven, hk. Nw. Brugsteeg, was de kleermaker M. P. J. aangereden door den motorrijder F., die als een bezetene op hem af was komen stuiven. F. werd veroordeeld tot een boete van 15 gulden of 3 dagen en betaling van de civiele vordering van 16.75. J. S., los werkman, had op een handwa gen een last vervoerd, die meer dan 1 me ter naar buiten uitstak. Boete 2 gulden, subs. 1 dag hechtenis. De winkelbediende S. G. had met een handwagen gezellig naast een collega geloopen, die eveneens een handwagen duwde, zoodat heide jon gelui een radicale wegversperring vorm den. Vijf gulden boete of 2 dagen hech tenis. Arbeidsovert redingen. A. B„ voor het na bezetten tiid laten werken van drie knechts, 3 maal 1 gulden boete of 3 maal 1 dag hechtenis. L. E., voor het id, id., dezelfde straf. K. M„ voor het id. id. van twee knechts, 2 maal 1 gulden of 2 maal 1 dag. J. W. H., overtreding Zondagswet, 3 gulden boete of 2 dagen hechtenis. Nog werden behandeld: een zaak tegen sohipper L. P„ die op de W.R.W. 11 geen letterteeken en nummer met olieverf had aangebracht. 1 gulden boete. Jb. V., die een paard met wagen onbeheerd had laten staan. Drie gulden boete. Een strafzaak (Niet-officieel) Trekking van Woensdag 27 Juli 1932 le klasse 3e lijst Hooge pr(jzen 12731 20.000 6910 f 5000 4822 en 16917 elk f 1600 22575 1000 5004 en 17142 elk f 400 5566 eu 8609 elk 200 1599, 12534, 12966, 18755. 22785, 22833 en 16799 elk f 100 PRIJZEN VAN 20.— 5 32 98 136 154 293 297 404 639 650 722 739 740 834 859 868 936 944 984 1142 1152 1157 1163 1182 1271 1346 1347 1396 1437 1442 1520 1652 1745 1835 1847 1848 1872 1903 1915 1922 1963 1982 2080 2062 2178 2187 2224 2308 2340 2363 2370 2387 2467 2547 2626 2635 2686 2700 2777 2800 2831 2896 3044 3047 3182 3215 3267 3278 3279 3376 3391 3421 3463 3471 3506 3698 3711 3715 3758 3827 3854 3900 3901 3935 3967 4069 4088 4165 4291 4534 4537 4546 4561 4570 4576 4588 4715 4742 4764 4820 4836 4857 4878 4975 4980 5021 5022 5023 5056 5064 5087 5115 5171 5362 5365 5470 6472 5506 5572 5681 5774 5796 5797 6012 6027 6315 6348 6369 6385 6437 6459 6653 6826 6859 6904 6933 6937 6938 6984 6999 7036 7058 7063 /072 7088 7171 7173 7302 7317 7512 7598 7604 7672 7727 7731 7764 7850 7606 7911 7929 7952 7989 8055 8121 8183 8205 8283 3413 8421 8487 8488 8542 8597 8631 8674 8705 8788 8875 8900 8951 9021 9062 9145 9212 9310 9341 9347 9356 9414 9431 6468 9518 9562 9610 9623 9638 9693 9703 8705 9874 9893 9933 9936 9976 10023 10080 10121 10144 10164 10242 10308 10390 10471 10483 10503 10667 10724 10742 10762 10781 10922 10976 11039 11045 11162 11163 11212 11215 11217 11248 11301 11314 11492 11565 11629 11701 11718 11736 11788 11867 12011 12132 12150 12171 12175 12183 12226 12245 12256 12283 12287 12332 12388 12506 12522 12545 12570 12597 12640 12651 12755 12814 12842 12936 12970 12984 13099 13165 13160 13187 13188 13191 13193 13255 13257 13432 13478 13527 13535 13620 13656 13670 13681 13709 13718 13789 13813 13821 13846 13905 13912 13977 14182 14193 14257 14261 14384 14612 14705 14712 14767 14769 14795 14920 14923 14974 14979 14985 14995 15007 16089 15094 15164 15207 15228 15235 15244 15279 15308 15365 15369 15412 15473 15516 15659 15707 15724 15741 15846 15922 15968 15984 16022 16063 16084 16117 16120 16206 16207 16230 16264 16277 16297 16309 16387 16435 16455 18456 16532 16642 16701 16761 13782 16841 16910 16924 17136 17174 17200 17209 17241 17305 17394 17397 17457 17575 17633 17689 17745 17853 17912 17953 18003 18062 18108 18113 18116 18151 18158 18286 18358 18368 18370 18376 18459 18547 18599 18629 18687 18775 18793 18843 18847 18961 18990 19043 19096 19216 19308 19339 19421 19434 19754 19802 19995 20066 20111 20244 20371 20377 20407 20414 20415 20423 20477 20492 20600 20605 20697 20708 20711 20742 20751 20765 20800 20949 20958 20979 20980 20990 21011 21021 21036 21041 21059 21153 21228 21256 21289 21424 21457 21489 21533 21622 21640 21652 21698 21701 21801 21832 21841 21858 22022 22193 22201 22345 22492 22504 22537 22749 22842 22890 22930 22990 22997 23167 23201 23290 23362 23404 23503 23591 23627 23629 23632 23647 23731 23764 23768 23801 23885 ,23886 23903 tegen J. B. N., kon wegens onbehoorlijk optreden van den verdachte niet naar ge noegen worden behandeld, zoodat de kan tonrechter hem zonder commentaar ver oordeelde tot zes gulden boete, subs. 2 da gen hechtenis. WEEST VOORZICHTIG. Hoe gevaarlijk het is, om, ondanks waarschuwingen en bekeuringen van de politie, achter auto's te hangen, heeft een ongeluk van Dinsdagavond weer eens be wezen. Om ongeveer 6 uur reed de heer S. zü'n wagen uit de garage in de Bree- straat. Een drietal jongens waren achter op den auto geklommen. Plotseling stak een der kinderen, de vierjarige J. de G., de straat over, met het gevolg dat hü door een juist passeerende auto werd overre den. Met hevig bloedende hoofdwonden en een diepe wond aan de rechterknie, werd de jongen opgenomen en naar huis vervoerd. EEN AANRIJDING. Dinsdagavond te ongveeer 11 u. werd den heer ten K., op den hoek van de SpoorstraatKeizerstraat door een per sonen-auto aangereden, waarby hij ver schillende, niet ernstige, verwondingen opliep. De heer ten K. werd naar zyn woning in de Keizerstraat vervoerd. De politie onderzoekt de schuldoorzaak en roept in verband daarmee, in een ad vertentie in dit nummer, een sergeant en eenige matrozen op, die op den hoek van de Spoorstraat stonden en het ongeval hebben zien gebeuren. Vergoeding voor vervoer van schoolkinderen. B. en W. stellen voor aan J. Siersema, C. Blokker, P. Bruin, J. H. de Wit en A. Zyderveld te Koegras over het school jaar 1932/33 een vergoeding in de kosten van vervoer hunner kinderen naar de byzondere school aan de Kortevliet uit te keeren, berekend naar het bedrag per week en per kind van 0.371/*. Verkoop van grond. Door mevrouw de wed. D. H. Munk— Brans wordt verzocht van de gemeente te mogen koopen het terrein, gelegen aan den Ruyghweg, groot ongeveer 110 vierk. meter, waarop reeds een woning is gebouwd, voor 4 per vierk. meter. De Commissie van het grondbedrü'f is met den Directeur van Gemeentewerken van oordeel, dat de prijs gesteld dient te worden op 6 per vierk. meter, aange zien het hier eenzelfde geval betreft als in Juli 1931, toen van den heer H. van Pelt eveneens 6 per vierk. meter werd gevraagd. Mevrouw Munk gaat niet accoord met dezen prijs en daarom stellen B. en W. voor op haar verzoek afwüzend te be schikken. Subsidie-verhooging „Witte Kruis", enz. Indertijd werd door den Raad goedge vonden, dat mejuffr. Chr. Dekker, assis tente in de polikliniek van den gem. geneesk. dienst, in los dienstverband, doch vroeger in vasten gemeentedienst, wederom in vast dienstverband werd aan gesteld. Als compensatie voor de hetero positie, die zü aldus verkreeg, was zy verplicht om, nevens haar gewone werk, ook werkzaamheden te verrichten voor het Consultatie-Bureau voor zuigelingen, door het Witte Kruis opgericht. Haar salaris werd wederom gebracht op 20C0, van de vroegere functie. In den laatsten tijd is de noodzakelük- heid gebleken, dat mej. Dekker meer dan tot dusver haar assistentie verleent aan den Directeur van den gem. geneesk. en gezondheidsdienst, omdat de admini stratieve hulp, die vroeger vanwege het Rijk in het hospitaal werd verleend, nu niet meer wordt gegeven; verder omdat ten behoeve van genoemden dienst ook werkzaamheden in de Sint Lidwina-stich- ting moeten worden verricht en ten

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5