ingezonden. Het opleidingschip Niobe omgeslagen. Callantsoog. Wieringerwaard. De moordenaar van president Doumer ter dood veroordeeld. Samenhang. Voor een groot bedrag aan kostbaarheden gestolen. «lotte wijl de geneeskundige armenprak tijk voortdurend toeneemt De door mej. Dekker ten behoeve van den gem. ge- neesk. en gezondheidsdienst te verrich ten werkzaamheden zijn zoodanig toege nomen, dat zij daaraan een volledige dag taak heeft, zoodat zij eigenlijk niet in staat is hulp voor het Consultatie-Bureau te verleenen. Bovendien zal zij voortaan ook zijn te belasten met het administra- HET SANEERINGSPLAN-WELTER EN DE CONTRA-ACTIE. De heeren E. L. Maddiix en Cy., verze- ren êën keraars, Rue de la Paix 23 te Parijs, bie den uit naam van Lloyds Assuradeuren dengene, di- inlichtingen kan geven, wel ke leiden tot ontdekking van het gesto- lene, als belooning 16.000 aan, uit te be talen in verhouding tot de waarde van het teruggevondene. Inlichtingen worden ingewacht bii den Geachte Redactie. Nu wii midden in de vacantie zitten (of commissaris van politie der afdeeling B te J U r\rv 'C-T r ra Vl O fT.r> béve" werk, dat" de" heer S. Heijman tot liggen), "aan strand, boseh ofheide en 's-Gravcnhage dusver voor dezen dienst deed, en waar- men zich daar vermaakt en geniet van voor ue de heeriyke natuur; Zal onwillexeurig bq voor hij per jaar 104 genoot. En in de tweede plaats is het, aldus B. en W., wanneer men er prijs op stelt, dat het Consultatie-Bureau blijft voort bestaan, noodag. dat er meer hulp voor dat Bureau wordt beschikbaar gesteld, welke beschikbaarstelling door de afd. Den Helder van „Het Witte Kruis" be hoort te geschieden. Immers, het huis bezoek voor- en de assistentie aan het Bureau eischen den laatsten tijd en zeer zeker ook in de toekomst, meer hulp dan iemand kan geven, die een deel van zijn tijd aan andere werkzaamheden moet be- stödGn Nu achten wij, gaan B. en W. voort, evenals de Directeur van den gem. ge neeskundigen en gezondheidsdienst en de geneeskundigen, die in het bestuur van ..Het Witte Kruis" zitting hebben, het in het belang van de jonge kinderen in onze gemeente zeer gewenscht, dat het Consultatie-Bureau voor zuigelingen en kleuters blijft voortbestaan, terwijl het menigeen het gesprek van den ^dag zijn „Weiter" eri nog eens „Weiter en terecht! Nu is mijn bedoeling niet, dat plan- Welter stuk voor stuk te beoordeelen, want dat zou een veroordeeling worden, niet van 456 bladzijden druks, doch zeker te belangrijk om opname daarvoor in uw blad te mogen vergen. Daarbij vrees ik, dat het voor plaatsing zelfs niet in aan merking zou komen, wegens zijn opstan dige strekking, welke er in voorkomen zou. Ik waag mij daaraan dus niet! Maar waar ik wel de aandacht op wil vestigen, door middel van uw blad, is, op de actie tegen het plan-Welter. Neen, laat ik mij duidelijker uitdrukken, n.m.: over d e w ij z e van actie voeren. Dezer dagen hebben wij een circulaire in onze brievenbus gevonden, waarin S.D.A.P. en N.V.V. protesteeren en ma nifesteeren tegen het plan-Welter. Aller lei organisaties trommelen hun leden tot Nadere bijzonderheden. Nader wordt gemeld: De benadeelde is dr. ir. Ph., wonende in het flatgebouw van Hogenhoucklaan. De familie Ph. is zeer gefortuneerd, en toen de diefstal ontdekt werd, heeft zij aan de politie met den meesten aandrang verzocht, de zaak in alle stilte te behan delen en geen opgave aan de pers te doen De huismeester en het verdere perso neel van het flatgebouw hadden opdracht gekregen, in geen geval bijzonderheden mee te deelen. In verband met het uitlo ven van een groote belooning door een assurantiemaatschappij, heeft de politie echter besloten, een kort bericht te publi- ceeren, zonder vermelding van naam of woning. Verdere bijzonderheden heeft zij niet verstrekt. Van andere zijde vernamen wij echter het volgende: De heer en mevrouw Ph. waren Zon dagmiddag eenige oogenblikken uitge gaan, en dit moment heeft de dader afge- jaar gevangenisstraf geëischt. J. had op 18 Mei des avonds te Roosendaal in een café zijn vader met een mes aan gevallen en zeer ernstig verwond. Uitspraak doende, veroordeelde de rechtbank verdachte tot 2 jaar gevangenis straf wegens poging tot moord. HET GESTRANDE DEENSCHE JACHT. Vlot gekomen. Het Deensche jacht, dat gisteren op de Engelschmanplaat bij Oostmahorn is ge strand, is gisterenmiddag om vier uur bij hoog water vlot gekomen. Ofschoon het schip lek is. heeft de bemanning de aan geboden hulp geweigerd. De reddingboot Insulinde en de sleepboot zijn toen ver trokken. Het jacht is in diep water ten anker gegaan, waar men bezig is het gat te dichten. Buitenland. Uit Parijs wordt gemeld, dat het Hof van assiesen Gorgoelof, den moordenaai van president Doumer, schuldig heeft bevonden aan moord met voorbedachten ^oe zjjrl geen scheepsdeelen gevonden Vannacht is de zee ter plaatse met zoeklichten grondig, doch zonder succes, afgezocht. Later ontstond een zware dei ning. Bij het aanbreken van den dag zijn twee Deensche vliegtuigen, één kustred- dingsboot uit Gjedser en de Deensche kruiser lsland Falk van de visscherq- inspectie aangekomen. Op het oogenblik is men bezig de juiste ligging van het wrak te bepalen. Tot nu rade. Verzachtende omstandigheden niet aanwezig achtend, heeft het hof den moordenaar ter dood veroordeeld. Aan het slot van zijn requisitoir, waarin hij uit naam van de treurende natie de doodstraf voor Gorgoelof had geëischt, zeide de procureur-generaal, dat de ge zworenen zich niet mochten onteeren. door voor den moordenaar verzachtende omstandigheden te laten gelden. Voor Gorgoelof kon niet de strafkolonie maar slechts het schavot in aanmerking komen ons bekend is, dat de plaatstelijke afd. vergaderen bijeen, om te protesteerenwacht om binnen te komen. Hij moet zich van Wiff.A Kruis" finanripel niet in tooron den aanslag op liet levens- in fiatgebouw bevonden hebben en van „Het Witte Kruis" financieel niet in tegen staat is, om de noodig zijnde meerdere hulp geheel voor hare rekening te nemen. Op bovenstaande overwegingen is een nadere regeling ontworpen voor de werkzaamheden van mejuffrouw Dekker, terwijl tevens in verband daarmede een subsidie van 1600 per jaar wordt ver leend aan „Het Witte Kruis". Mü viel het voorrecht ten deel te mogen luisteren naar koorzang, orgel- en piiano- epel, toen ten gehoore werd gebracht het geducht van Ds. Ten Kate, muziek van Bernard Zweers, „De Kosmos", getrokken uit Psalm 104 en dat alles deed verheffend en weldadig aan. Het is goed den tekst in handen dan te hebben. Die tekst toch is van een schoon heid en bestrijkt het kosmische gebied in zoo'n volmaaktheid als menschelüke be perktheid vermag het volmaakte, dat toch altijd blijft het onvolmaakte, te geven. En het is eigenaardig, dat, hetgeen in druk op je heeft gemaakt, later, plotseling en ongezocht, je weer kan beïnvloeden en je doet terugdenken aan dat indruk-wek kende. En dat kan soms gebeuren bii voor vallen, die, oppervlakkig beschouwd, met dat voorafgegane, ondervondene, weinig uitstaande hebben, doch die, nader over denkend, weer sterk bewijzen, dat alle din gen verband met elkaar houden en dat, in den Kosmos, elke gebeurtenis het overige beïnvloedt en dat is de groote samenhang, die men soms wel poogt te verstoren, doch dat het ten slotte toch gaat in de richting, zooals het in den Kosmos is vastgesteld. En deze gebeurtenissen, die mijn ge dachten terug joegen naar het gedicht „De Kosmos" waren de radiorede van den mi nister-president Ru.ys de Beerenbrouck en de radiorede van den heer Oudegeest, voor zitter der S.D.A.P. Menschen, die ieder, naar we gerust kunnen veronderstellen, een eerlijke le vensbeschouwing tot uiting brachten en diie elkaar, al schijnen het tegenvoeters, toch tot de volle 100 tegemoet willen komen. En hoe onmogelijk het nu nog moge schijnen, voor mü staat onwrikbaar vast, dat uiteindelijk deze schijnbaar diametraal tegenover elkaar staande levensbeschou wingen, met alle tusschen-nuancen, elkaar zullen vinden. En de radiorede van den laatsteij spre ker overdenkende met hetgeen de eerste spreker had gezegd, deed me grijpen naar d.en tekst van het gedicht „De Kosmos" en ik schrijf daaruit deze regelen over: „U wachten die millioenen scharen, O. Bron van alles wat bestaat; Geeft gii hun spijze, zü vergaren: Ontsluit Ge uw hand, zii zijn verzaad!" En we weten, die hand is altijd ontslo ten. Er is overvloed aan alle kanten. Al leen er is niet de ordening, die er voor zorgt, dat er een juiste distributie plaats hebbe. Maar deze tijd, die, door zijn druk andere gedachten en andere beschouwingen naar omhoog hevelt en de zware last doet ver zinken onder dat nieuwere, komende, zal ruimere kringen bewust maken, dat er iets hapert aan de juiste verspreiding van het geen de Schepper in zijn overvloeiende weldadigheid de aarde schenkt. Ook daarom is het goed de heide radio- redevoeringen, die in groote waardigheid werden gehouden, te hebben mogen be luisteren. De een mag het wat anders zien dan den ander, nochtans zullen ze elkaar steunen tot de volle 100 mits En nu komt het er op aan, de dingen in kosmisch verband te durven zien, want als onomstootelijke waarheid uit het gedicht geldt: „Ontsluit Ge uw hand, zij zijn verzaad!" Niemand toch ontkent, dat de aarde niet in overvloed geeft. Niemand ontkent, dat iedereen daarvan ruim zijn deel zou kun nen hebben; niemand ontkent, dat er nog ruimte voldoende is op aarde voor millioe nen en millioenen en dat ook deze niet hebben te verkommeren, want dat er voed sel door de aarde wordt gegeven in over vloed. En nochtansMaar nu, juist in dezen tqd, komt de ombuiging in de meeningen en gedachten en beschouwingen, waardoor ruimer plaats zal worden geruimd voor den onverbreekbaren samenhang der din gen in den Kosmos. Dat voor oogen te houden, ruimt ook plaats voor de_ bemoediging, die ieder in dividu op z'n tjjd zoo geweldig behoeft. En naar een vriend als stelregel houdt: „Het kwade zal wijken voor het goede", hebben ook wij ons in te stellen. het levens peil onzer staatsburgers, hetwelk het plan-Welter beoogt, 't Is een storm- loopje, hetwelk te pletter loopt tegen de geharnaste pantserplaat, waar achter de commissie-Weiter zich veilig voelt, n.m.: de Nederlandsche regeering. Zij toch heeft het saneeringsplan-Weiter zoo goed als aanvaard en zq zal het ook uitvoeren. Hier en daar is er al een aan vang mede gemaakt, waarvoor de ge voerde actie dus al te laat is. Er vallen al slachtoffers. Ook onze gemeente zal het aan den lijve voelen en het sluitend maken van de gemeente-begrooting 1933 zal met kunst- en vliegwerk gepaard gaan. Men lette reeds op de bezuiniging van 20.000 arbeidsloon op de Marine' werf. Of daar geen andere weg voor te vin den is? Ik wil daar niet verder op in gaan, omdat dit object niet tot mqn com petentie behoort. Noopt men mij er toe, dan gaarne. Wanneer men een daadwer kelijke, een op succes gevoerde actie wil voeren, dan is daarvoor (althans door een parlementaire bril bezien), de eenige weg: Kamerontbinding en directe nieuwe 2e Kamerverkiezing, met inzet: het plan Weiter. Ik bezweer u, geachte redactie, dat zelfs boer Braat er voor zwicht en tegen het plan Weiter zal stemmen. Daarbij heeft het Nederlandsche volk er recht op, door middel van het stemrecht, zich uitspreken over eèn zoo ingrijpen den maatregel, hetwelk ons volksbestaan bedreigt. Daarvoor geen papieren motie's, circulaire's, meeting en anderszins, een uitspraak van ons volk door nieuwe ver kiezingen en het plan-Welter mislukt. Hoogachtend, J. J. Schoeffelenberger. Binnenland. Robinson. VERDRONKEN. Dinsdagmiddag is het 13-jarige zoontje van den koopman M. Casteleijn te Lange Ruige Weide in de Wiericke geraakt en verdronken. EEN ZEILJACHT GESTOLEN. En In den steek gelaten. Dinsdagavond hebben zich bij den bur gemeester van Veere twee personen aan gemeld, die per roeiboot aan wal waren gekomen en zeiden, zich aan diefstal van een jacht te hebben schuldig gemaakt. Het bleken te zijn de 32-jarige Edgar Lake, een Engelschman, en de 44-jarige Johan de Wit, een Zuid-Afrikaner van geboorte. Zij deelden mee, te Whitstable Kenteen jacht te hebben gestolen en met dit schip op avontuur te zijn gegaan. Zonder kom pas staken zij naar Ostende over en voe ren van daar in de richting van ons land. In het Veersche Gat gekomen, zagen zij Veere liggen, en daar zij honger en dorst hadden, lieten zij het jacht in den steek en voeren met de roeiboot naar den wal. De burgemeester hield de beide mannen aan en bracht hen naar Middelburg over, waar zij op het politiebureau werden op gesloten, in afwachting van hun voorgelei ding voor den officier van justitie. Gisteren zou getracht worden het jacht alsnog op te pikken en te Veere binnen te brengen. fiatgebouw in het bezit zijn geweest van een sleutel, welke past op de deur van de apartemen- ten.van de familie Ph. Toen hy eenmaal binnen was, vond hq de sleutels van de kasten, waarin de sieraden geborgen waren. Zonder eenige moeite kon hij deze kasten openen en de sieraden er uit halen. Daarna sloot hij de appartementen weer af en moet hij kalm het fiatgebouw uitgewandeld zqn. Naar ons bq geruchte ter oore kwam, had de heer Ph. voor een aanzienlijk be drag aan sieraden en geldstukken in huis, omdat de waardepapieren in den laatsten tijd zoo sterk gedaald zqn. De heer Ph. achtte het veiliger, een gedeelte van zijn vermogen in edelgesteenten en goud te beleggen. Iemand, die dit geweten moet hebben, heeft van die wetenschap gebruik gemaakt en is met een buit, welke niet ver onder de twee ton is, vertrokken. Een uitgebreid onderzoek volgde dade lqk op de ontdekking. Echter heeft dit tot heden geen resultaat opgeleverd. SCHIETPARTIJ TE 'S-GRAVENHAGE In een perceel aan de Kemperstraat te 's-Gravenhage, waar F. G. A. O. W. woont, is gisterenavond een familieruzie j Er waren 100 opvarenden aan boord, van wie er nog slechts 40 als gered gemeld worden. De berichtendienst van de Duitsche rqksmarine meldde Dinsdagavond: Vanmiddag om half drie is het oplei dingsschip „Niobe" van de marine in een onweersbui bij het lichtschip „Fehmarn Belt" omgeslagen. De booten van het lichtschip zqn dadelqk naar de plaats des onheils gegaan, waar ook het stoomschip „Therese Rust" is aangekomen, dat meldt 40 geredden aan boord te hebben. Het reddingswerk der marine is begonnen. Een aantal snelle booten en de kruiser „Koeln" hebben last gekregen zich naai de plaats des onheils te begeven. De „Niobe", een vroegere viermastschoener, die in 1922 verbouwd is tot opleidings schip als schoenerbark met motor, had ongeveer 100 man aan boord. Het schip diende tot opleiding van adelborsten en aspirant-onderofficieren Het kruiste meestal in de Oostzee en bezocht vaak Scandinavische havens, doch kwam ook wel in de Noordzee en heeft zelfs wel eens een reis naar Santander gemaakt. Het schip mat 600 ton en had een motor van 240 P.K. De bemanning bestond uit zes officieren, 50 adelborsten 18 aspirant onderofficieren en 25 onderofficieren en schepelingen. Het schip was Dinsdag uit gevaren voor een oefentocht die tot half September had moeten duren. De eerste commandant van het schip, dat pas na den oorlog in dienst is gesteld, was de bekende graaf Luckner, Luitenant ter zee le klasse (Kapitan-Leutnant) Ruhfuss j was de huidige commandant. Het schip is in een zwaar onweer bij „Koeln" de door het stoomschip „The rese Rust" geredde opvarenden van de „Niobe" heeft overgenomen. Behalve de gezagvoerder is nog een eerste luitenant ter zee, Lott, gered. Er worden 69 opva renden vermist. Het wordt waarschijnlijk geacht, dat zq om het leven zqn geko men. Naar Wolff uit Berlqn meldt, houdt men zich in deskundige kringen met de vraag bezig wat de oorzaak van de ramp kan zijn geweest. Het opleidingsschip was van Kiel naar Warnemünde onder weg en moet op dien tocht plotseling door een zeer hevig onweer overvallen zqn, dat het schip heeft omgeworpen. On der de geredden zqn 17 man van de vaste bemanning, waaruit men opmaakt dat deze ervaren zeelieden aan het dek wa ren toen het schip kapsqsde en dus de bediening van het want niet uitsluitend aan de adelborsten was overgelaten. De overlevenden te Kiel aan gekomen. De 40 overlevenden van de Niobe zqn vanmorgen aan boord van den kruiser Königsberg te Kiel aangekomen. ontstaan. Daar was o.a. op bezoek een plotseling uitschietende bui omge- W. schoonvader, de 47-jarige D. H. R., j slagen, éven nadat het de „Do X", die van wonende in de Koningstraat. Deze heeft I Travemünde naar Kiel onderweg was. in zijn woede drie ruiten en een sponningwas gepasseerd. Het schip is zeer snel gezonken; binnen 2 a 4 minuten. Een later bericht meldt, dat nadere bij zonderheden nog ontbreken, wat vermoe delijk hieraan is toe te schrijve#, dat de schepeh, die aan het bergingswerk deel- nemetf, geen draadlooze zenders hebben. Tot de geredden behoort luitepant ter zee Ruhfuss. Nopens het lot van de vermis ten verkeert men nog in het onzekere. Men mag er echter op rekenen, dat de booten van het lichtschip „Fehmarn Belt" nog verscheidene opvarenden ge red hebben. Toen de bui over was, is het kalm weer geworden, zoodat het ook mo gelijk is dat nog andere schepen opva renden, die zich zwemmende bov^i water hebben weten te houden, gered hebben. Aan boord van de „Koeln" bevindt zich schout bij nacht Kolbe, de chef van de op leiding. Ook de kruiser „Koenigsberg", de vier S booten en twee vliegtuigen zqn naar de plaats des onheils gezonden. Nog wordt gemeld, dat de kruiser van het perceel vernield. Toen de politie er bij te pas gebracht werd en zij den woesteling arresteerde, ondervond zij op straat last van het pu bliek, dat dermate opdrong, dat eenige waarschuwingsschoten gelost werden, waarvan één den arrestant trof. Deze is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal ge bracht. Zijn toestand scheen niet direct levensg evaarlijk. POGING TOT MOORD. De arrondissements-rechtbank te Breda ïeeft Woensdag uitspraak gedaan in de zaak tegen den 17-jarigen C. L. B. J., los werkman te Gastel, thans gedetineerd in het Huis van Bewaring te Breda. Tegen verdachte was de vorige week wegens poging tot doodslag op zijn blin den vader in een zitting met gesloten deu- iopro$£ra>.mm& VRIJDAG 29 JULI. Hilversum, 1875 M. 9.00 Amsterd. Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen. 10.00 Morgenwijding VPRO. 8.0012.00 VARA, 10.00 v.m. VPRO, 12.00)1015 Voor Arb. in de Continubedrijven: Amst. Nader meldt men: Het Engelsche jacht Lapwing, waar schijnlijk toebehoorend aan den heer Goldfield, te Whitstable, is te Veere bin nengebracht. Bii de politie is aangifte gedaan van diefstal van kostbaarheden en sieraden ten nadeele van een ingezetene van Den Haag, wonende in de omgeving van de Van Hogenhoucklaan. De bewoners van het bedoelde perceel, een bejaarde heer en dame, waren Zon dagmiddag tusschen 3 en 6 uur afwezig; bii hun thuiskomst bemerkten zq, dat er iemand in hun woning was geweest. Gestolen zijn een aantal kostbaarheden en sieraden, waaronder een paarlencollier ter waarde van ongeveer 80.000 en 1000 gouden Engelsche ponden, die in een lin nen geldzak geborgen waren. Voorts is er nog een groote partij edelgesteenten, gevat in platina gestolen. AVRO, 4.00 VARA, 8.00—11.00 AVRO en VPRO, 11.0012.00 VARA. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 VARA-septet o.l.v Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht W. van Cappellen. 10.30 VARA-septet. 11.00 Vervolg voordracht. 11.15 Vervolg VARA-septet. 12.00 Amsterd. Orkest-Vereeniging o.l.v. Fr. van Diepenbeek en grammofoonpl. 2.00 Causerie over Salzburg. 2.30 Kovacs Lajo^en zijn orkest. Refreinzang: Bob Scholte. 4.00 Grammofoonpl. 6.00 Orgelspel John Brookhouse Mac Carthy. 6.30 A. M. de Jong. Mijn Roemeensche reis. 7.00 Vervolg orgelspel. 7.20 VARA-orkest. 8.00 VPRO-nieuws. 8-1510.15 Uit het Kurhaus, Scheveninjgen: Residentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht. O.a. 7de Symphonie, Brucker. In de pauze om 9.00 Ds. H. de Jonge: Esperanto en relegie. 10.15 Ds. O. v. d. Veen: Mozes. n.0012.00 Grammofoonpl. (VARA). Hulzen, 296 M. Algemeen programma, verzorgd door den KRO. 8.009.15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.30 Voor zieken en ouden van dagen. 12.15 Kwintetconcert. i-452.30 Grammofoonpl. 3.00 Kwartetconcert. 4 30 Orkestconcert. In de pauze, causerie. 6.10 Vlaamsch programma. 7-io Causerie. 7-45 Sportpraatje. 8-°°10.15 Orkestconcert uit den Haag. 9.00 Vaz Dias en voordracht. 10 15—12.00 Uitzending van de Indische Ten toonstelling, den Haag. M.m.v. sextet. ZATERDAG 30 JULI. Hilversum, 1875 M. VARA-uitzending. 10410 VPRO. 8.00 Grammofoonpl. Solistenkwintet o.l.v. L. Cohen, Groot Volkstooneel o.l.v. Herman Bouber en Ben Groeneveld, Leo Fuld (refreinzang) en gramntofoon.pl. 2.15 D. van Staveren: „Met de natuurvrien den naar het Roode Weenen". 2.30 Grammofoonpl. 3.00 Sportpraatje door Dr. B. Luza. 3-30 Henriette Davids in haar repertoire en grammofoonpl. 4-15 Actueel Allerlei door het N.V.V. 4-30 Grammofoonpl. 4-45 Uit de Roode Jeugdbeweging. 5.00 Grammofoonpl. 5.30 Orgelspel door John Brookhouse Mac Garthy en grammofoonpl. 6.30 Kinderuur. 7-30 Grammofoonpl. 7-45 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Bonte avond m.m.v. VARA-orkest o.l.v. Harry Wiggelaar, VARA-toonel o.l.v. W! van Cappellen en Teun de Klepperman, o.a! „De Moderne Othello", blijspel van Arkady Awertschenko, en Fant. „Traviata", Verdi 10.00 Vaz Dias. VARA-varia en voetbalnieuws 10.30 VARA-orkest. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Uitsel. KRO-uitzending. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00 Orkestconcert. 11.30 Godsd. halfuurtje. I2-i51.45 Sextetconcert. 2.00 Grammofoonpl. 2.30 Kinderuur. 4 00 Grammofoonpl. 5.15 Esueranto-nieuws. 5-30 Grammofoonpl. 6.10 Causerie. 6.30 Grammofoonpl. 7-IO Lezing. 7-45 Sportpraatje. 8.00— n.00 Caabretprogramma, orkest en so listen. 11.0012.00 grammofoonpl. Verklaring van den kapitein der „Therese Rust". Kapitein Müller van de Therese Rust, welk stoomschip veertig overlevenden der Niobe heeft gered, heeft aan een vertegenwoordiger van het Wolff-bureau het volgende verteld: „Ik bevond roq op weg van Trangsund in Finland naar Holtenau. In de nabijheid van het licht schip Fehmarn-Belt zagen wq de Niobe, die ons naar het doel van onze reis vroeg. Ik gaf de gevraagde inlichting en nam daarop de noodige maatregelen in ver band ifiet een naderende onweersbui Toen ik mij op ongeveer een zeemijl af stand van de Niobe bevond, bereikte de bui het zeilschip met volle kracht. Het schip sloeg naar bakboord om en zonk binnen twee minuten. Ik schat de snel heid van den wind op acht a negen meter per seconde. Toen de ramp geschiedde, regende het niet, doch het zicht was slecht. Wij maakten dadelqk onze beide redding booten gereed, doch werden bq het red dingswerk gehinderd door de deining. Met behulp van de motorboot van het lichtschip, waar men het ongeluk even eens bemerkt had, gelukte het ons veer tig schipbreukelingen, die te water lagen, w.o. de commandant, te redden. Allen waren uitgeput, en het is wel mogelijk, dat eenige der schipbreukelingen door uitputting zijn verdronken, voor zij gered konden worden. Een der geredden, die zich tqdens het omslaan in de kombuis bevond, heeft zware brandwonden opgeloopen, een ander heeft een arm verstuikt. Wq hebben de geredden, van wie sommigen slechts ge deeltelijk gekleed waren, eerst van de noodige kleeren voorzien, waarna zq wat te drinken en te eten kregen. De ge wonden zijn door den scheepsdokter be handeld. Wij zijn verscheidene uren blijven rond varen op de plaats van het ongeluk, zon der dat het ons gelukte nog meer op varenden te redden. Later arriveerden de kruiser „Königsberg" en verscheidene snelvarende booten, alsmede twee vlieg tuigen, die het zoeken voortzetten. Wij voeren door naar Holtenau, nadat wijde geredden aan boord van de „Köln" had den overgebracht. Kapitein Müller is van meening. dat toen de ramp geschiedde alle luiken van de „Niobe" open moeten zqn geweest, zoodat het schip snel vol water liep en de weg naar boven werd afgesneden aan de leden der bemanning, die zich onder dek bevonden. De Niobe, die in 1913 gebouwd was, was aanvankelijk een Noorsche vracht vaarder, Tyholm genaamd, die in 1916in den oorlog prijs is gemaakt en later tot opleidingsschip is verbouwd. Openbare vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Maandag 1 Augustus 1932, des namiddags Vla uur (Zomertqd), ten Raadhuize. Agenda. 1. Opening. 2. Notulen. 4. Ingekomen stukken en verslagen. 4. Mededeelingen: a. Huishoudelijk reglement voor de Commissie van Toezicht op de Arbeids bemiddeling en den dienst der Werkloos heidsverzekering. b. Instructie vooi; den Agent der Ar beidsbemiddeling, tevens ambtenaar der Werkloosheidsverzekering. 5. Goedkeuring van de rekening over het jaar 1931 van de Gezondheidscom missie, gezeteld te Schagen en mede- deeling van de begrooting van die com missie voor het jaar 1933. 6. Aanbieding van de gemeentereke ning van het Algemeen Armbestuur, dienst 1931. 7. Aanwijzing van de Raadscommissie tot onderzoek der bovengenoemde reke ningen. 8. Benoeming van een agent der Ar beidsbemiddeling, tevens ambtenaar der werkloosheidsverzekering. Aanbeveling van B. en W.: 1. A. O: Brussaard. 2. G. Baken. 9. Rondvraag en sluiting. Den commandant, noch de be manning treft schuld. De admiraals Albrecht en Kolbe hebben gisteren ter plaatse van het ongeluk het onderzoek naar de oorzaak van de ramp geleid. Daarbij zijn zij tot de overtuiging gekomen, dat niemand, noch de comman dant, noch eenig lid van de bemanning schuld aan het ongeluk heeft. De on weersbui, die het schip noodlottig is ge worden, is met zulk een hevigheid plot seling losgebarsten, dat het op één kant liggende schip zich door geen manoeuvre weer kon oprichten. De gebeurtenissen hebben zich in onderdeelen van seconden afgespeeld, 't geen ook hieruit blijkt, dat aan het bevel van den commandant om zwemvesten aan te doen en de booten gereed te maken geen gevolg kon wor den gegeven. ^•Ta"ing v?n een Kielschblad.dat de Niobe te veel zeil voerde, waardoor het ongeluk zou zijn veroorzaakt, is vol gens de rqksmarine niet juist Naar bekend wordt, zijn reeds onder handelingen aan den gang om de Niobe ligt °P onSeveer 20 M. diepte —j Het duikerswerk begonnen. Het bergingsvaartuig Simson is giste renmorgen op de plaats van het ongeluk mot u ^h^}arn Belt aangekomen en is mtt het duikerswerk begonnen. CENTRAAL ZIEKENHUIS. Het verpleeggeld in het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar, dat voor gemeenten die bijdragen in de kosten 3 per dag en voor gemeenten die dit niet doen 6 per dag en per persoon bedraagt, zal met ingang van 1 Augustus a.s. voor beide categoriën 3 bedragen. 0 BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. hebben de volgende bouw ver- guninigen verleend: Aan den heer J. Hoek voor een land-* ar beid ers won i 11 g. Aan den heer J. Baken Azn. voor een kippenhok. Aan den he^r H. Kruisveld eveneens voor een kippenhok. OUDERAVOND. Hedenavond half acht vindt een ouder-1 avond plaats in een der lokalen van <Te O. L. School alhier. STRANDFEEST. Zondag a.s. vindt een strandfeest plaats, georganiseerd door de nering.- doenden en pensionhouders. Het feest zal bestaan uit het maken van zandhoopen. Onze plaatsgenooten de jonge dames T. v. Ham en T. v. d. Kolk, leerlingen van de Vakschool v. Meisjes voor Den Helder en Omstreken, zijn overgegaan van de 2e naar de 3e klasse. GEMEENTERAAD. Vergadering van den Raad der Gem. Wieringerwaard op Zaterdag, 30 Juli '32t n.m. 3 uur ten Raadhuize. Agenda: Ingekomen stukken o.a.: Verzoek Jb. Zeeman, ontheffing Hon denbelasting. Idem W. Goedhardt vrijstelling School geldbetaling. Idem afd. Alkmaar van het Ned. Ga- nootschap tot zedelijke verbetering van gevangenen om subsidiie. Idem B. en W. van Jisp, inzake steun verlening verlaging tarieven P. E. N. en P. W. N. Idem Hoofdbestuur Witte Kruis bij drage ontsmettingsinrichting. 2. Benoeming lid der Commissie tot wering van Schoolverzuim, wegens bedan ken van den heer A. Kaan Kz. 3. Benoeming lid der schattingscommis sie, vacature Waiboer. 4. Aanbieding Gemeenterekening 1931. VERGADERING SPORTCLUB. Woensdagavond vergaderde de vereeni- gin.g portclub alhier, onder leiding van den voorzitter, den heer H. Limpers, ten huize van den heer H. v. d. Woude. De voorzitter opent de vergadering en heet de aanwezige led,.,, hartelijk welkom. Spreker betreurt het dat de opkofhst zoo gering is en seeft daarna hte woord aan den secretaris, en heer A. Sleutel, die overgaat tot het voor- zeen der notulen. Daar niemand wat heeft P o aan te merken, worden deze onder dankzegging goedgekeurd. Voorts werden de ccren Sleutel en H. v. d. Woude aangewezen ais commissie voor htet nazien der rekening. S TT, Renoemde personen deze is nage zien, blijkt dat de rekening sluit met een batig saldo. De voorzitter brengt den heer A. Rot aank voor zijn uitstekend beheer. Daarna licht de voorzitter toe dat de ver sweg is anagesloten bij den Bond van narddraverijvcreenigingen te Alkmaar en (fat de datum vastgesteld kan worden op 21 Aug. c prijzen, die zullen worden verreden, kunnen, wegens den toestand, niet hooger worden gesteld en zullen als volgt zijn: 100, C" f5' ,or sluiting van aangifte is als datum vastgesteld Dinsdag 16 Augustus. Als Olv Zï wor<le'1 verzocht de heer P- e Den Haag en als starter de heer D. '(mines te Anna Paulowna. Loting 12 uur. onvang der draverij 2 uur. Als keurmeestar»

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6