Julianadorp. Wieringen. Anna Paulowna. L Marineberichten. ZIT U IN GE GREEP VAN 'TNOOGLOT VAST AGVERTEERT en 'T BEvr^yivr u van qie last. Gemeenteraad v. Anna Paulowna Burgerlijke Stand van Den Helder Haven van Nieuwediep. worden aangeschreven de heeren K. Zijn, C. Blauboer, Rempt, J. Poppen en J. Hoogland. Vervolgens komt ter tafel bestuursverkie zing. Aftredend zijn de heeren H. Limpers, A. Rot en A. Sleutel. Allen worden met alge- meene stemmen herkozen en wordt door allen aangenomen. Hierna volgt de rondvraag en welke niets oplevert en sluit de voorzitter de vergadering. Hij spreekt een woord van dank uit voor het gestelde vertrouwen in het nog bestaande be stuur en, zegt spreker, we zullen hopen op een goede deelname en een mooien dag, dan volgt de rest vanzelf wel. CONCERT VAN „KUNSTZIN" EN HET CHR. MANNENKOOR. Woensdagavond werd door beideboven- genoemde vereenigingen een muziek-en zangavond gegeven in de muziektent van «Kunstzin* in het Loopuijtpark alhier. Niettegenstaande het nogal frissche weer waren toch nogal wat luisteraars present, zoodat de moeite, die beide vereenigin gen zich gegeven hebben om een en ander voor elkander te zetten, zeer zeker is beloond geworden. Het al te werken programma werd door «Kuntzin*, dir. de heer J. van Glabbeek, geopend met een drietal nummers en vervolgens voort gezet door een viertal zangnummers van het Chr. Mannenkoor, dir. de heer J. A. van der Vliet uit Den Helder, daarna weer twee muzieknummers, drie zang nummers en tot slot nog een tweetal muzieknummers. «Kunstzin*, dat in den laatsten tijd be langrijk in ledental is vooruitgegaan, kan zich door deze sterkere bezetting ook veel beter tot zijn recht doen komen, hetwelk dan ook zeer goed op te merken is. Van de geboden zang van het man nenkoor ging door den wind nogal wat verloren, zoodat op sommige momenten bijna niets te hooren was, hetwelk niet zeggen wil, dat ook deze vereeniging niet haar best heelt gedaan, om iets goeds ten beste te geven. De muziek en zang bij elkander ge nomen, was voor ons dorp een welkome alwisseling, en het is te hopen, dat in dit seizoen nog een ol meermalen zal opgetreden worden. De bouw van eenige kleedlokaaltjes bij de zwemgelegenheid te De Haukes is na ©nderhandsche prijsopgaven opgedragen aan P. Doves te Westerland. BENOEMING SCHOOLHOOFD OOSTERLAND. De voordracht aan den Raad voor deze benoeming luidt als volgt: 1. J. Lammes te Amsterdam; 2. H. J. C. van der Snoek te Middelburg; 3. H. O. Nuijs te Winters wijk. DE RECHTBANK TE ALKMAAR. Het gemeentebestuur van Wieringen heelt adhaesie betuigd aan het protest van de gemeente Alkmaar tegen de voor genomen ophelling der arrondissements rechtbank. WINKELSLUITING EN VENTEN TIJDENS KERMIS. In verband met de kermis worden be langhebbenden er aan herinnerd, dat volgens de winkelsluitingsverordening de winkels in de kom van Hippolytushoel op de kermisdagen voor het publiek ge sloten moeten zijn tusschen 2 en 5 uur voormiddags. Dit wil dus zeggen, dat de winkels 's nachts tot 2 uur open mogen zijn. Op den Zondag moeten de winkels gesloten zijn tot 's middags hall vier. Voor het venten in de kom van Hippo lytushoel gelden dezellde bepalingen, Zondags echter niet ten aanzien van ge ringe eetwaren. BEVORDERINGEN. Aan de U.L.O.-school te Schagen is bevorderd van de 3e naar de 4e klasse, de jongeheer S. Bakker Mz., te Ooster land en aan de R.H.B.S. te Den Helder van de le naar de 2e klasse, de jonge juffrouw G. C. Bosker te Hippolytushoef. NIEUWBOUW. Bp publieke aanbesteding van den bouw van een nieuw burgerwoonhuis voor den heer C. Jb. Kaan, aan den Zwin- weg te Den Oever, was de aannemer, de heer P. Ev. Bakker, aldaar, de laagste inschrijver. Onze plaatsgenoote Cath. A. Minnes, behaalde te Den Helder haar einddiploma aan de Vakschool voor Meisjes. STEMMING HOOFDINGELANDEN voor „Het Heemraadschap Wieringen". Dinsdag had in 't Hotel van den heer D. Lont Dz., te Hippolytushoel de stemming plaats van 3 hoofdingelan den voor bovenvermeld heemraadschap, met als uitslag dat de drie aftredende heeren: J. C. Kooij, te Westerland-Dam, Snooij, te Zandburen en Jb. M. Tijsen, te de Gest, werden herkozen. POLITIE. Gevonden: een vaatje bier. Verloren: een bruine damesporte- monnaie inhoudende eenig geld en 4 postzegels. Inlichtingen bij den gem.-bode te Hip polytushoef. WIERINGER-KERMIS. Van Donderdag 28 Juli tot en met Maandag 1 Augustus wordt te Hippoly tushoel de vijfdaagsche kermis gehou den. Het aantal kermisvermakelijkheden dat opgebouwd is, is weer bijzonder groot. Men treft er aan een: draaimolen, lucht- schommel, onderzeesport, werptent, schiet tent, railwaysport, poffertjes- en oliebol- lenkramen, diverse palingkramen, lijn- trekkramen, galanteriekramen, fruit- en suikerkramen, vliegbomsport, hoofd van jut, zweefmolen, minerva-tent, schimmy- trap, schouwburgtenten, sportkanon, enz. Ook de noodige ijscowagens ontbreken niet, terwijl een 40 woonwagens van al lerlei slag, mede naar hier zijn gekomen aan de kermisgangers met alles en van nog wat, te verkoopen. In de diverse café's is gelegenheid tot dansen, zoo dat de kermis elck wat wils biedt, als 't nu maar mooi weer is, dan zal alles best gaan. AANBESTEDING. Uitslag der door B. en W. gehouden aanbesteding op 26 Juli 1932. Rioleering ged. langs Noord- en Zuid zijde van den straatweg i.d. Elft te Hip polytushoef. Joh. BalsHollebalg f 1.35 per M. riool, f 20.per straatkolk met inlaadstuk en rooster en f 32.50 per schepput. P. Doves, Westland, in massa f 899. (ongeldig). P. Bakker Ez. den Oever, f 1.49 per M1 riool, f 21.50 straatkolk, f 22.— per schepput. A. Doves, Hipp., f 1.41 per M. riool, f 22.99 per straatkolk, f 25.50 per schepput. Gebr. D. en S. Lont, Hipp., f 1.34 per M. riool, f 17.95 per straatkolk en f 30.— per schepput. KI. Blokker, Hipp., f 1.90 per M. riool, f 30.— per straatkolk, en f 24.per schepput. Gegund aan Gebr. D. en S. Lont. Aanbesteding 26 Juli 1932. Schilder- en behangwerk aan de Onderw. woning te Oosterland. L. Boomsma, te Slootdorp, binnenschil- der- en behangwerk f 435, buitenverf- f 80.—. Jb. Lont, Hipp., binnenschilder- en behangwerk f 265, buitenverfwerk f 50. G. v. d. Wal, Hipp., binnenwerk f 447.— buitenwerk f 90. Gebr. N. en J. Lont, Hipp., binnen werk, f 300.buitenwerk f 60.—. A. Kraak, te Den Oever, binnenschilder- en behangwerk f 307.90, buitenverfwerk f 84.20. Gegunt aan Jb. Lont Ez. Aanbesteding 26 Juli 1932 van buiten verfwerk aan de O. L. school aan de Elft, de onderwijzerswoning aldaar afzonder lijk en het Waaggebouw te Hippolytus hoef: L. Boomsma te Slootdorp: schoolge bouw f 325.—, onderwijzerswoning f 70. Waaggebouw f 75. G. van der Wal te Hippolytushoef: schoolgebouw f 337.onderwijzerswo ning f 79.—, Waaggebouw f 87. A. Kraak te Den Oeverschoolgebouw f 222.50, onderwijzerswoning f 43. Waaggebouw f 55. Gegund aan N. en J. Lont. Gebr. N. en J. Lont te Hippolytushoef: schoolgebouw f 200.onderwijzerswo ning f 30.—, Waaggebouw f 30. GIDS VOOR DEN WIERINGER- MEERPOLDER. In den boekhandel en drukkerszaak van den heer C. J. Bosker te Hippoly tushoef, is verschenen „Gids voor den Wieringermeerpolder". Deze gids bevat een uitvoerige beschrijving van den polder, benevens vele foto's en een kaart (nieuwste druk) waarop alle benamingen van dorpen, wegen, kanalen enz. De gids kost slechts f 0.50 en is overal in den boekhandel verkrijgbaar. FIETSENDIEFSTAL. In den avond of den nacht van j.1. Zondag op Maandag werden uit de smederij van den heer P. Kreijger, aan de Belt straat, te H.-hoef, 2 rijwielen (Gazelle) ontvreemd, waarvan een zoo goed als nieuw. Van deze vermissing is aangifte bij den Brigadier der Rijjcsveldwacht gedaan. De rijwielen behoorden aan de heeren Th. Boersen en Jac. Mulder Sz., welke ze in voornoemde smederij hadden gestald. Tot heden heeft men de daders nog niet opgespoord. Hippolytushoef. CONCERTZAAL „CONCORDIA" Overgegaan in andere handen. Naar wij vernemen heeft de heer Jb. Bruul zijn schouwburgzaal „Concordia" met woonhuis, garage en inventaris, on- derhandsch verkocht aan den heer S. Halfweeg Pz., alhier. De heer Halfweeg die verscheidene jaren bij den heer Bruul in dienst is geweest, is met de zaak wel bekend en ook bij 't publiek geen on bekende De heer Bruul heeft 26 jaar zijn zaak beheerd en gaat thans tegenover het café een woonhuis bouwen. Oosterland. De heer C. D. Godefroy en echtgenoote (beambte bij M.U.Z. te Den Oever) zijn benoemd tot weesvader en moeder aan het Ned. Herv. Weeshuis te Schagen. DEMONSTRATIE VAN RIJVEREENIGINGEN. Misschien was het de frissche wind, die velen terughield Dinsdagmiddag de demonstratie van de rijvereeniging Anna Paulowna en een paar zusterverenigin gen uit den omtrek bij te wonen, mis schien ook is de geringe belangstelling voor de ruitersport in onze gemeente, waarover we meermalen klachten hoor den uiten, de oorzaak geweest van het ge ringe bezoek aan het sportveld aan de Kleine Sluis. In den loop van den mid- dag liep het aantal bezoekers nog wel wat op, maar groot werd het niet en vóór het einde was het veld al weer zoo goed als verlaten door het publiek. Dit laatste zou een aansporing voor organisatoren van dergelijke demonstraties of wedstrij den kunnen zijn, om ze niet al te breed op te zetten. Het valt meestal niet mee als toeschouwer ëenige uren in ons pol- dersch klimaat op een veld door te bren gen. Zij die actief deelnemen, hetzij als mededingenden, hetzij als leider hebben daar meestal geen erg in, maar het is een algemeen verschijnsel, dat de program ma's óf te langzaam worden afgewerkt, óf te overladen zijn en immers «niet het vele is goed, maar het goede is veel*. Zou men van meening kunnen zijn, dat het programma van Dinsdagmiddag aan overlading leed, de heer Vethman had de leiding en dus viel over de vlotheid van afwerking niet te klagen; die liet niets te wenschen over. Wat nu van de demonstratie zelf te zeggen? We zijn geen paarden noch paardensportkenner en we gelooven ook niet, dat het onze lezers veel zal inte resseeren bij welke onderdeelen foutjes gemaakt zijn, daarom willen we dan ook met enkele algemeene opmerkingen en het verloop van de demonstratie volstaan. Onze hoofdindruk hoorden we het best vertolkt door één der bezoekers: «Jebe grijpt niet hoe ze het gedaan krijgen van die boerenpeerden.* Dat was werke lijk de gedachte, die meermalen bij de verrichtingen van de wel goedverzorgde en gepoetste, maar toch in het bedrijf gebruikt wordende paarden, naar voren kwam. De parade, het binnenkomen op het veld van alle ruiters der vier deelne mende vereenigingen, met daar achter, de voor het aardige wagentje gespannen bepluimde paarden van den heer Thijssen uit Den Helder en de «pittige* ponny, die ook meedraafde, was een goed begin. Op het serieus-uitgevoerde afdeelings- school- en dressuurrijden en het rijden van de dressuurproef voor viertallen volgde de »stoelenrace«. Hierbij reden een aantal dames- en heerenruiters rond eenige stoelen. Op een fluitsignaal moesten zjj afstijgen en het paard aan den teu gel houdend op een stoel plaats nemen. Daar er echter één stoel minder was dan het aantal deelnemers bleef er natuurlijk één over die geen plaats vond. Deze was dan af en verwijderde zich met een der stoelen, zoodat er steeds één zitplaats te weinig bleef. De vier dames die aan deze race meededen, schenen er niets voor te voelen te «blijven zitten*, zij waren het eerst af. De kleinste »ruiter« (hij moest bij het opstijgen zelfs in het zadel ge holpen worden) bleef met den heer Wai- boer het langst aan,maar moest tenslotte \och het onderspit delven. Het rijden der «Hongaarsche Post*, acht fleurig opgetuigde paarden in 4 twee tallen achter elkaar, gemend door een fraai uitgedoschten ruiter, die op de ach terste twee paarden stond, was een suc ces. Het minder gelukkig slot, waarbij de paarden, onder het wegvoeren hun tuig verbraken, deed daaraan niets af. Het patrouille- en individueel springen werd, dunkt ons, wel weer het meest door het leekenpubliek geapprecieerd. Als aar digheid was nog een scène «de gestoorde theevisite« ingelascht en een «levende pyramide*. Na tweemaal geprobeerd te hebben die pyramide van paarden en ruiters op te bouwen en in gang te zetten vond men het maar veiliger te zorgen, dat de onder deelen er van levend en ongeschonden bleven en dus kregen we geen levende pyramide te bewonderen. Ligt in het mislukken van deze poging om eens iets anders te laten zien een vingerwijzing, dat men bij de landelijke ruitersport niet in die richting moet door gaan Na afloop der demonstratie dankte burgemeester Lovink met eenige harte lijke woorden de vereenigingen «De Noor der Ruiters*, «Rossinant* en «West-Fries land* voor hun medewerking en over handigde de aanvoerders een herinne ringsmedaille. De paarden van D. de Graaf (West-Friesland), mevrouw' A. P. C.Veth- manZweedijk W.F.), J acob Mooij (W.F.), F. A. Melchior (Rossinant) en A. de Graaf (R.A.P.), die resp. 0, 4, 6, 8 en 10 fouten maakten bij het springconcours, kregen het eerelint en na ook Dr. J. P. Veening, voorzitter van de prov. comm. van Noord- hollandsche rijvereenigingen, bedankt te hebben voor zijn aanwezigheid, besloot de heer Lovink met den heer Vethman te complimenteeren voor z'n kranige lei ding. BOUWVERGUNNINGEN. B. en W. verleenden vergunning aan H. Meilink, Stoomweg, voor het bouwen van een schuur en aan C. W. Zuilhof, Stoomweg, eveneens voor het bouwen van een schuur. POLITIE. Gevonden: een vulpotlood. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: P. Hijman van Leiden; A. Boelen van Wieringen; Mej. A. Nijen- huis van Schoterland. Vertrokken: D. Krabman naar Zijpe; R. Dekker en echtgenoote naar Beverwijk; Mej. M. A. Koopman naar Zijpe. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. Geboren: Iene, z. van K. Bergsma en D. VeenstraHenricus Martinus Ma ria, z. van M. J. Kolster en G. C. M. van EmmerikJohannes, z. van M. Amat en J. W. M. Toorenburg; Franciscus Ber- nardus, z. van J. Zwirs en C. P. van Loon. Ondertrouwd: J. L. Asselman en J. Otten J. N. Leijen en J. G. Pennekamp. Getrouwd: P. Lont en Ghr. Hoog moed. Overleden: R. Bakker, Wed. van A. Roozelaar, oud 64 jaar. Opening en notulen. Na een kort welkomstwoord van Burge meester Lovink volgde lezing der notulen door den secretaris, den heer G. Keijzer. De heer Dekker maakte de opmerking, dat hij, niettegenstaande de geruststel lende opmerking van den voorzitter over de verminderde uitkeering van het bur gerlijk armbestuur, toch een geval weet in het rayon van den heer van Stipriaan, waarin, terwijl de omstandigheden het zelfde bleven, de uitkeering met een derde is verminderd. Voorz. wist niet over welk geval het ging, maar zal een onderzoek instellen. De notulen werden onveranderd vast gesteld. Mcdedeelingen. We verwijzen hiervoor naar ons num mer van Dinsdag j.1. Er zijn nog enkele stukken ingekomen na het verzenden van de aganda die we hieronder vex-melden. 1. Een brief van Ged. Staten over de rentebetaling van aan akker- en tuin bouwers verleende voorschotten. Bij niet betaling van de rente worden de voor schotten met het rentebedrag verhoogd. Alleen in bijzondere gevallen, tuinbouwers betreffende en ter beoordeeling aan den raad overgelaten, kunnen Ged. Staten goedvinden dat de rente over 1932 voor 30°/o voor rekening van de gemeente en voor 70 van de provincie genomen wordt. 2. Een schrijven van het Centraal Zie kenhuis te Alkmaar deelt mede dat op geheven wordt bét verschil in verplegings- kosten dat bestond voor personen die kwamen uit gemeenten die wèl en die niet subsidieeren. De heer Keuris merkt op dat wel-subsidieerende gemeenten het eerste recht hebben op barakverpleging. Voorz. erkende dit, maar onze gemeente is voor dat geval toch aangewezen op Den Helder. 3. Het Dagelijksch Bestuur van den A. p. polder schreef over de drooglegging van den boezem. Het wil medewerking verleenen om werkverruiming te krijgen daarom aan het polderbestuur voorstellen 29.40.70 H.A. af te staan aan de gemeente voor f 20.000. Voorz. heeft aan den secretaris ge vraagd of er soms een fout is gemaakt bij het typen, zoodat er een nulletje te veel staat. Maar dat was niet zoo. Men zal er dus vanaf moeten zien. De polder- lasten zouden al f 825.bedragen. Een ding had spr. aangenaam getroffen in dit aanbod. De heemraden zijn allen land bouwers. Zij schijnen toch nogal optimis tisch gestemd, ze willen tenminste niet naar de lage prijzen De heer Dekker noemde het een aanbod, dat naar niks lijkt. Hier was nu een prachtig object voor werkverschaffing. Het zou echter alleen door de onkosten al duur genoeg worden. 4. Een verzoek om verlaging van school geld door den heer Van Nuland werd toegestaan en alle mededeelingen voor kennisgeving aangenomen. De rekening over 1031. De aangeboden gemeenterekening over 1931 vermeldde het volgende: A. Gewone dienst: Inkomstenf 270.948.88 Uitgaven240.128.11 Batig saldo f 30.820.77 B. Kapitaaldienst Inkomstenf 447.393.35 Uitgaven490.877.28 Nadeelig saldo f 43.483.93 Gemeentel ij k Grondbedrijf. Afdeeling I (Baten en Lasten): Batenf 2.547.91 Lasten4.311.05 Nadeelig saldo f 1.763.14 Afd. II (Kap. inkomsten en uitgaven): Kap. inkomsten f 60.013.83 Kap. uitgaven. 55.693.47 Batig saldo f 4.320.36 Burgerlijk Armbestuur. Ontvangstenf 23.031.93 Uitgaven23.031.93 Subsidie gemeente 18.398.96 Gemeentelijk Electriciteits- b e d r ij f Afdeeling I (Baten en lasten): Batenf 64.578.82J Lasten63.366.83J Batig saldo f 1.211.99 Afdeelingll (Kap. inkomsten en uitgaven): Kap. inkomsten f 8.974.34 Kap. uitgaven. 29.802.85J Nadeelig saldo f 20.828.51J De heeren Van der Berg, Smit, Stammes en Dekker werden aangewezen voor het controleeren der rekening. De heer Smit maakte wel eenige tegenwerpingen, achtte zich niet capabel en voelde er meer voor een accountant te nemen, maar, merkte de voorzitter op: «Hoe zou u over de gemeente-financiën willen oordeelen als u ze niet wilt nagaan?* Winkelsluiting. Naar aanleiding van een brief van den Minister van Economische Zaken en Arbeid worden enkele wijzigingen in de plaatselijke verordening aangebracht. Op Zondagen, dat een sportfeest of concours gehouden wordt,mogen bepaalde winkels van 12 uur tot 's avonds 8 uur open zijn. Dit verlof geldt slechts voor 6 Zondagen in een jaar. Voor Bre'ezand kan bovendien voor 6 bollenzondagen hetzelfde verlof verleend worden en mogen dan ook bloemen verkocht worden. Het melkventen op Zondag kwam ook weer ter sprake en men wees op de on billijkheid, dat zij die wel Zondagsrust willen hun klanten verliezen aan degenen die toch venten. Het wegbrengen van bestelde melk is toegestaan aan hen die een mclkwinkel hebben, zei voorzitter. De politie zal een onderzoek in moeten stellen of de wet niet overtreden wordt en of werkelijk alleen op bestelling geleverd wordt. De barbierswinkels mogen tot 9 uur open zijn voor verkoop van verschillende artikelen. Volgens de arbeidswet mag het barbiersbedrijf niet na 8 uur uitge oefend worden. Burgemeester zal hier over nog eens met den Inspecteur van den arbeid spreken. Teren van wegen. B. en W. stellen voor deel te nemen in de kosten van een proef met het teren van enkele weggedeelten, maar het daar ook bij te laten en zich niet vast te leg gen om in de toekomst bij te dragen in het onderhoud. De heer Dekker wilde alleen bij dragen als de gemeente medezegging schap krijgt over loonen en arbeidsvoor waarden. Zijn voorstel werd met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. (Tegen de heeren Komen, Kuiken, Stammes, Rezelman en Lubbert). Huurverlaging. Bewoners van woningen der bouwver- eeniging vroegen in een adres aan den Raad de huren te verlagen en dit mo gelijk te maken, door het .daardoor ont stane tekort op de exploitatie voor re kening van de gemeente te nemen. B. en W. stelden voor aan den minister te verzoeken te huren met f 1.te ver lagen en dit mogelijk te maken door steun van het Rijk, bestaande in verla ging van de rente van de verleende voorschotten of in verhooging van de bijdrage in het exploitatie-tekort. Men was het niet eens of voor allen de huur gelijkelijk verlaagd moest worden. Voorz. stelde voor maar af te wachten wat de minister voor inlichtingen over deze zaak zou vragen, die zal waarschijnlijk zelf wel rekening houden met de ver schillende inkomens der bewoners. Voorschot voor landarbeiders plaatsje. Het verzoek van den heer J. Paarde- kooper om een voorschot ingevolge de bepalingen der landarbeiderswet werd ingewilligd. Langdurig besprak men weer of het te bouwen huis aanbesteed moet worden of niet. Het voorstel van den voorzitter den betrokkene in dit geval vrij te laten, vond instemming en elk geval zal men in den vervolge af zonderlijk beschouwen. Aannemers, die knoeien, komen op een zwarte lijst. Wijziging begrooting 1932. In verband met aanmerkingen van Ged. Staten bracht de raad eenige wijzigingen in de begrooting voor 1932 aan. 0.a. was het loon uit te betalen voor werkver schaffing geschat op f 7.500.en gere kend op 40 toeslag van rijk en provincie elk. De provincie wil niet meer dan 10 geven en samen met het rijk niet meer dan 75%. Geldleeningen. Voor verschillende objecten heeft de gemeente in totaal f 235.000.geleend tegen 5%. Het rijk eischt f 16.000. aflossing per jaar, dat is 8 zoodat dus in I2V2 jaar alles afgelost moet zijn. B. en W. stelden voor deze schuld in te lossen en bij anderen te leenen, desnoods tegen 6 maar dan met minder aflossing per jaar, terwijl men zich wel het recht voorbehoudt van vervroegde aflossing. Aangenomen werd het voorstel te lee nen: f 63971.56 (f 39000 bouw r.k. school en f 24971.65 uitbreiding School met den Bijbel) af te lossen in 30 jaar; f 30.000 (veiling) af te lossen in 20 jaar; f 122.000 (grondbedrijf) af te lossen in 40 jaar; f 22809.04 (uitbreiding electrisch bedrijf) af te lossen in 20 jaar. Alles, zooals boven gezegd, tegen ten hoogste 6 en met recht op vervroegde aflossing, „Denken B. en W. rente en aflossing dan uit de gewone middelen te kunnen halen", vroeg de heer Komen. Voorz. antwoordde bevestigend. Rondvraag. Veiling. Electrisch licht. Incident. De heer Stammes vroeg, wanneer de begrooting behandeld zal kunnen worden. De volgende maand antwoordde Voorz. Aan onderhoud van scholen, enz., zullen we weinig doen. Wordt de tijd goed, dan halen we de achterstand wel in en zoo niet, ja dan zal 't toch minder moeten. De heer Smit bracht eenige gevallen naar voren van verminderde uitkeering aan bedeelden, waarmee hij zich niet kan vereenigen. Voorz. vond het verkeerd, dat de heer Smit zelf op de meuschen los trok. Uit zich zelf zouden ze niet geklaagd hebben, omdat er reden was te korten en de menschen altijd uiterst climent zijn behandeld. Er wordt over het algemeen meer geleden door menschen die een klasse hooger staan. Spr. kreeg er Zaterdag nog een bij zich om een beetje steun en tijdens de kermis zag hij denzelfde persoon in de bioscoop en bij het cabaret achter een glaasje bier. We misgunnen hem dat niet zegt spr., maar men moet toch ook rekening houden met hen die 't geld moeten opbrengen. De heer Smit informeerde verder hoe veel plaatsen zijn aangevraagd in de stichting „Westerlichten hoeveel de onkosten zijn. De gemeente heeft geen enkele plaats aangevraagd. Toch gaan er menschen naar toe, antwoordde Voorz. De volgende vraag van den heer Smit betrof de veiling te Breezand. Er gaan geruchten dat de bloembollenveiling wan kel staat. Als dat zoo is, is het dan niet noodig maatregelen te nemen, zoodat de gemeente haar geld binnen krijgt. Voorz.: Er wordt inderdaad veel over de veiling gesproken en er is gezegd: ze zal liquideeren. Maar voor zoover ik weet is het niet zoo. De toestand is na tuurlijk niet rooskleurig. De kosten per bunder zijn ongeveer f 2000 en de men schen halen er enkele honderden guldens van. Het is dus geen vette boel. Er is een vergadering van het veilingsbestuur geweest. Daarin is een en ander bespro ken. Men heeft hoop een flinken direc teur aan het hoofd van de veiling te krijgen. De heer Smit hoorde van twee ge vallen waarin om steun gevraagd werd, terwijl die niet verleend is. Dat kan, zei voorzitter, want de aan de commissie toegevoegde rijksambtenaar is met vacantie. De heer Zondervan (van het P.E.N.) is weer op bezoek geweest bij den heer Smit. Hjj heeft een brief voorgelezen. De heer S. had niet veel tijd en weet niet goed wat er in den brief staat. Hij meende echter begrepen te hebben, dat door B. en W. of B. alleen geschreven was, dat er geen haast bij was bij het onderzoek (naar vóór- of nadeel van overgang van het gem. bedrijf van het P.E.N. - Verslaggever.) Voorzitter: Er is nooit zoo iets ge schreven. Integendeel,er is aangedrongen om Dr. Verhoex alle noodige gegevens te verschaffen voor zijn onderzoek. De heer Smit zal den voorgelezen brief opvragen. De heer Koorn toonde met een paar quitanties aan, dat hij voor 41 K.W. f 5.08 meer moest betalen, dan iemand in Zijpe, die in dezelfde twee maanden 42 K.W. gebruikte. Voorz. merkte op, dat men pas con clusies kan trekken als men de reke ningen over een vol jaar nagaat en de heer Dekker, dat ook het tegengestelde van het geval Koorn voorkomt. Met het beschouwen van individueele gevallen kome men niet tot een resultaat. De heer Kuiken vroeg het woord voor een persoonlijk feit. Het praatje gaat, dat hij vóór steun aan de bollen- kweekers stemde, omdat hij zelf daarvan zou trekken. Hij wilde graag dat voorz. vertelde, hoeveel steun hij krijgt. Voorz.: Ik wil met genoegen verklaren, dat u nooit steun gevraagd en niets ontvangen heeft. De heer Kuiken noemde ten slotte den heer Dekker als de oorsprong van dat praatje en toen bleek, dat de heer Smit aan de heer Kuiken verteld had, dat den heer D. zich in dien geest na afloop van een raadsvergadering had uitgelaten, voer deze heftig tegen den heer S. uit. Hij ontkende het ten stelligste en Voorz. wist ten slotte de gemoederen te kal- meeren door op te merken, dat men den heer Dekker toch te goed kende om zoo iets van hem te verwachten. Misschien heeft hij wel zoo iets gezegd, maar dan niet met de bedoeling die er thans aan gehecht wordt, doch nu het idee: de heer Kuiken stemde vóór, omdat hij de zaak goed kan beoordeelen, omdat hij zelf bollen heeft. De heer Van den Berg voegde er nog aan toe? „Laten we ons maar niet aan praatjes gaan storen. Van mij zeggen ze, dat ik ook op springen sta en dat de burgemeester m'n kool betaald heeft!" De heer Kuiken, in z'n eer hersteld, was tevreden en voorz. sloot de verga ring. OVERDRACHT AAN DE ZEEMACHT VAN DE ONDERZEEBOOT O 15. De bij de maatschij. Scheeps- en Werk tuigbouw „Feijenoord" te Rotterdam afgebouwde en Dinsdag te water gelaten onderzeeboot O 15 wordt 28 dezer aan de Koninklijke Marine overgedragen en komt onder bevel van luit. ter zee 2e kl. O. de Boojj. Na de overdracht vertrekt de boot naar Nieuwediep. Luit. ter zee 2e kl. A. R. Kiès, S. de Waal, B. A. W. Beijer en R. Hofstra worden bin nenkort van hun plaatsing bij den dienst in Oost-Indië hier te lande terugverwacht. Luit. ter zee 2e kl. j'hr. F. E. de Koek, die nende aan boord Hr. Ms. instructieschip van Speyk te Nieuwediep, is aangewezen voor den dienst in Oost-Indië en zal 10 Augustus met de Johan van Oldenbarnevelt uit Amsterdam zijn nieuwe bestemming volgen. De luits. ter zee 3e kl. J. A. Agelink van Rentergem, J. N. J. van der Meij, H. M. L. F. E. van Oosterom Soede, J. J. C. Korthals Altes, jhr. J. H. W. S. Laman Trip en J. Metz zijn aangewezen voor den dienst in Oost- Indië. Zij zullen hunne bestemming volgen per m.s. P. C. Hooft, dat 31 Augustus van Amsterdam zal vertrekken. ONDERZEEBOOT K. XVII. Te water gelaten. Dinsdagmorgen is de voor rekening van het departement van defensie bij Wil tónFijenoord op haar werf te FIjenoord in aanbouw zijnde onderzee boot K. XVII, bestemd voor den dienst in Nederlandsch-Oost-Indië, met goed ge volg te water gelaten. De doopplechtig heid werd verricht door mevrouw Coster- De Neve, echtgenoote van den comman dant van de onderzeedienstkazerne, al hier. van 26 en 27 Juli. ONDERTROUWD: J. G. H. Zwart en D. v. d. Brugge; P. H. Kruijff en A. Kramer; G. Visser en C. P. Looij; F. P. A. J. Verlinden en W. U. Vuurman; G. J. Vroegen en J. M. Spruit; P. Capello en M. S. Li.imburg. BEVALLEN: A. L. Versluis—Opden- kamp, z.; H. BaanAuchrak, d.; N. Pep- pinckv. Zandwijk, z.; P. A. M. F. v. Leeuwende Witte, d.; H. BremerBo- gerd, z. 27 Juli 1932. Aangekomen van toezicht op de visscherij Hr. Ms. „Vulcanus". 27 Juli 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Groningen".

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7