Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. J) Indrukwekkende natuurverschijnselen. Is een Vrijdag een ongeluksdag. Schubert-vereering. „De tram om naar huis te rijden!" „Nou, jij bent ook nooit tevreden! Wat mankeert er nou weer aan?" („Journal".) door Dr. H. WESTERMAN. De hemellichamen verschillen ten zeerste in grootte; wij zouden de zeer kleipe splintertjes, die een onderdeel (van een gram wegen en soms in den dampkring van onze aarde als snel verschietende „sterren" zichtbaar Worden, ook hemellichamen kunnen noemen, doch aan den anderen kant 'heeft men de grootste vaste sterren, reusachtige zonnen, die als gloeiende gasbollen door de wereldruimte snel len. Daarbij vergeleken is onze zon een dwerg, maar voor onze begrippen is zij toch reusachtig. Als men een rij aardbollen als kralen aan een ketting reeg, zou men er 109 noodig hebben, voordat de ketting zoo lang was als de middellijn van de zon. De zon is ongeveer 149 millioen km van ons verwijderd; met zijn snelheid van 300.000 km per seconde heeft het licht ruim acht minuten noodig, om dien weg af te leggen. De groote zon nebol bestaat uit dezelfde chemische elementen als de aarde, doch in ver band met haar hooge temperatuur kunnen deze elementen daar niet an ders dan in gasvormigen toestand aan wezig zijn. Nergens op aarde bestaat een temperatuur, die ook maar bij be nadering gelijk is aan die op de zon. In het middelpunt van de zon bedraagt de temperatuur misschien wel 40 mil lioen graden; in de licht uitstralende laag bedraagt zij nog ongeveer 6000 graden Celsius en zelfs in de allerbui- tenste lagen, die aan de wereldruimte grenzen, daalt zij niet onder de 5050 graden. De massa van de zon is ongeveer 300.000 maal zoo groot als die der aarde en iemand, die op aarde 100 kg weegt, zou op de zon een gewicht van 2780 kg hebben mee te sleepen, zoo groot is haar aantrekkingskracht. An ders zou zij de planeten niet in vaste banen om zich heen kunnen laten wen telen. De gasbol der zon bestaat ech ter niet alleen uit weegbare materie, maar ook uit groote hoeveelheden energie, die uit haar binnenste naar buiten dringen en een reusachtigen stralingsdruk veroorzaken. Hierdoor wordt het licht als het ware in de we reldruimte weggeslingerd en er wor den zelfs stofdeeltjes door voortgedre ven tot zelfs in den dampkring van onze aarde en van de verst verwijderde planeten. De reusachtige krachten, die hier ontketend worden, houden de opper vlakte der zon in voortdurende beroe ring. Zooals kokend water geen oogen- blik in rust is, zoo vormen ook in de buitenste lagen der zon de gloeiende gassen een soort van lichtende wol ken, die een aaneengesloten laag vor men, de fotosfeer genaamd. Daarin vormen zich als storingshaarden machtige draaikolken, die zich aan ons oog voordoen als lichtende fakkels en donkere zonnevlekken. Op plaatsen, waar de werking bijzonder hevig is, verheffen zich boven de laag van gloeiende waterstof, welke zich buiten de fotosfeer bevindt en om haar rood achtige glans de chromosfeer wordt genoemd, groote gaswolken; als een fontein schieten de gloeiende gassen van een of meer chemische elemen ten omhoog tot reusachtige hoogten. Als bij een zonsverduistering de zwarte maanschijf de lichtende foto sfeer geheel bedekt, kan men deze erupties (z.g. protuberansen) uit de roodachtige chromosfeer goed zien. Men heeft er wel gefotografeerd, die een hoogte van 225.000 km hadden; ter vergelijking deelen wij mede, dat de aarde een middellijn heeft van 12.786 kan. De allerbuitenste lagen van den zon nebal hebben een zoo geringe dicht heid, dat kometen er met groote snel heid onbeschadigd doorheen kunnen vliegen. Deze lagen kan men zien, wanneer bij een totale zonsverduiste ring de donkere maanschijf de lich tende zonneschijf geheel bedekt. Op dat oogenblik schijnt de donkere maan plotseling omgeven door een zilverigen stralenkrans, de z.g. corona. Een Engelschman verwedde zijn fortuin en zijn leven om de menschen te toonen, dat Vrijdag geen ongeluks dag is. Hij verloor evenwel beide. Men vertelt van hem, dat hij de kiel van een schip legde op een Vrijdag, het deed afloopen op Vrijdag, het den naam Vrijdag gaf, een een schipper nam die Vrijdag heette, en schip en equipage gingen beide verloren. Niettegenstaande deze treurige uit komst, zijn er toch bewijzen, dat Vrij dag geen ongeluksdag is. In de ge schiedenis van Engeland en andere Europeesche staten komen voorbeel den voor, dat Vrijdag integendeel de gelukkigste dag der week is. Op Vrijdag den 21sten Augustus van het jaar 1492 zeilde Christoffel Colum- bus op zijn eersten ontdekkingstocht uit. Op Vrijdag den elfden October ontdekte hij voor het eerst land. Op Vrijdag den vierden Januari vertrok hij weer naar Spanje, waar hij op een Vrijdag veilig landde. Op Vrijdag den elfden Juni 1494 ontdekte hij het vaste land van Amerika. Tot de groote mannen in de geschie denis of op wetenschappelijk gebied, die op Vrijdag geboren zijn, behooren: George Washington, Gabriël Fahren- heit, Maarten Luther, George Steplien- son, Bismarck en anderen. Koningin Victoria trouwde op Vrij dag. Op Vrijdag 17 Januari 1808 werd de slavenhandel in de, Vereenigde Staten afgeschaft. „Wanneer kan ik u eens bezoeken om die lieve tweeling van u te zfèn?" „Nou, komt u dan om twee uur van nacht, dan zijn ze 't levendigst!" Zeg, vent, wat zou je graag op je verjaardag hebben? 'n Trompet, pa. Nee hoor, zoo'n lawaaierig in strument krijg je niet. Maar pa, ik beloof heusch dat ik er alleen op zal blazen als u slaapt. Wie de kunst verstaat woord te hou den tegenover zich zeiven, behoeft niet te leeren het jegens anderen te doen. Het kan ver koeren! Nog niet lang geleden word op een handschriftenveiling in Duitse lil and een brief aan Schubert verkocht voor veertienhonderd vijftig mark. Met de jaren is de roem van den jong ge storven muziek poëet gegroeid, en toen in 1928 in heel de wereld zijn honderd sten sterfdag werd herdacht, werden overal Schubert-herinneringen opge haald, kocht ieder Schubert-boeken en Schubert-niuziek. Wel heeft de publieke opinie zich gewijzigd! Toen de een en-dertigjarige componist den laatste» adem uitge blazen had bestond zijn nalatenschap waarvan het gerecht zich meester maakte uit drie overjassen en drie jassen, tien pantalons, negen vesten, een hoed, vijf paar schoenen, twee paar laarzen, vier hemden, negen hals- en zakdoeken, twee beddelakens, een matras, een peluw en een deken, die tezamen een waarde van amper vijf tig gulden vertegenwoordigden. Boe ken bezat hij niet; een paar oude bun dels muziek, die op tien gulden ge schat werden was al, wat de in meer dan een opzicht onfortuinlijke toon dichter naliet. En thansveertien honderd vijftig mark voor een enkelen brief! Weken van te voren uitver kochte zalen voor een Schubert-con- certterwijl de eenige uitvoering, die Schiroert zelf eens gaf, in Maart 1828, weliswaar vele toehoorders trok, en zelfs achthonderd gulden in het laatje bracht, door de critici werd doodgezwegen. DRIEMAAL SCHERP DENKEN. -*v NO MO J Hier vinden jullie de oplossing van de vorige week. 204. Kikker Karei moedigde de anderen aan om al het hout wat maar te vinden was bijeen te brengen. Het was een heel karwei voor de arme kikkers, maar ze klaagden niet en droegen zooveel op hun rug als maar mogelijk ,was. Tuimeltje zelf hielp zoo goed mo gelijk mee en hij maakte soms van die gekke sprongen om de kikkers aan het lachen te krijgen. 203. De kikkers riepen Tuimeltje luid „hoera" toe en zeiden, dat ze allemaal hout zouden gaan sprokkelen. Als je de ooievaar kunt krijgen, schreeuwden ze hem toe, dan zullen wij je tot koning benoemen en met hun allen gingen ze aan het werk om hout te vinden u Ji 205. Wat hadden ze een massa hout bij elkaar ge bracht. Tuimeltje ging op een laddertje staan en sta pelde het hout hoe langer hoe hooger op. De ooievaar was gelukkig niet in het nest en kwam pas terug toen het al donker begon te'worden. De kikkers en I uimei tje hielden zioh stil en toen het nacht werd slopen ze naar den brandstapel ,mut 433 206. Ze namen een brandende kaars en zetten die onder den boutstapel. Deze begon te rooken en in en kele minuten stond alles in brand. De ooievaar lag nog altijd int zijn nest te slapen en toen hij wakker werd van de rook en weg wilde vliegen raaktten zijn vleugels in brand. Zoo gauw hij vloog hij naar een sloot en dook onder water, maar toen hij er uit kwam, ontdekte hi1 tot zijn schrik, dat hij niet racer ken vfcegen, maar dat was Biet attes.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17