progJra>.mfn& Weer boerderijen verbrand. Fabrieksbrand te Zaandam. Het vergaan van de Niobe. Kijkjes uit mijn venster. De verdediger, mr. clementie. Uitspraak 30 Juli. H. Bavinck, pleitte „Doorloopen! Er wordt geschoten!" Een beeld uit den Duitschen burger oorlog 19311932. van kunnen opmaken. Doch wij kunnen wel reeds een voorloopige balans opstel len en nagaan, hoeveel slachtoffers er reeds in deze enkele maanden zijn ge vallen. Volledige cijfers voor geheel Duitschland zijn niet te verkrijgen, doch in Pruisen heeft men wel eenigszins een overzicht van den toestand. Het Pruisi sche ministerie van binnenlandsche zaken publiceert bijv. elk jaar een verslag van de werkzaamheid der Pruisische politie. Zoo'n verslag is meer dan een droge statistiek; het is tevens een gedenkteeken van hen, die vielen als slachtoffer van hun plicht bij het handhaven van orde en recht. Men vindt er een lijst in met 35 namen, welker dragers rust hebben gevonden na een leven van trouwe plichtsvervulling. En dan ziet men tot zijn ontsteltenis, dat die namen slechts over de laatste vijf jaar verdeeld zijn. In 1927 vielen 1 politieagent en 3 land- jagers, in 1928 zelfs 8 politieagenten, 4 landjagers en 3 beambten van de crimi- neele politie. Van de vijf jaar was 1928 het ergste, want in 1929 vielen 1 politie agent en 1 landjager, in 1930: 1 politie agent, 2 landjagers en 1 beambte van de crimineele politie en in 1931 reeds 8 politieagenten, 2 landjagers en 1 beambte van de crimineele politie. Dit jaar is dus bijna zoo erg geweest als 1928. De cijfers voor het eerste halfjaar 1932 kon men ons nog niet verstrekken, doch men kon ons reeds als vaststaand mededeelen, dat zij in elke categorie het totale aantal van de vijf voorafgaande jaren zouden over treffen! De onlusten van de laatste jaren heb ben alleen reeds de Pruisische politie 35 dooden gekost. Hoeveel slachtoffers zijn er nu gevallen onder de bevolking zelf? Binnenland. Donderdagmiddag half-één is brand ontstaan in de boerderij van de weduwe Noort, bewoond door haar zoon, gelegen aan den Kennemer Straatweg bij Alk maar, gemeente Heiloo. De bewoners waren in den voormiddag aan het hooi- spitten geweest; tijdens het middaguur is waarschijnlijk lucht gekomen bij de bi'oeiende hooimassa. Weldra stond alles in lichte laaie. De brandweer van Alk maar, die spoedig ter plaatse was, kon alleen een aangrenzende schuur behou den. Twee paarden en eenig huisraad konden worden gered; al het overige is verbrand. De boerderij was verzekerd bij de On derlinge Verzekering te Schermer, die rju in ongeveer een week tijds drie van 'bij haar verzekerde boerderijen zag ver branden. In den Horn, gemeente Aduard (G:'o- hingen), is de boerderij, bewoond door den heer J. Muller, eigenaar de heer R. Dijkhuis te Leek, tengevolge van hooi- broei afgebrand. Alles was verzekerd. I e Zaandam is Donderdagochtend vroeg de brandweer gealarmeerd voor een feilen uitslaanden brand aan de Pie- ter Ghijsenlaan in de nabijheid van de geehaven. De brand woedde in de kisten fabriek van de Gebr. Happe. Kort nadat de brand ontdekt werd, stond de. fabriek, welke grootendeels van üput was opgetrokken, in lichte laaie, en gas het te zien, dat de fabriek niet be houden zou kunnen worden. De brandweer, die heel spoedig met materiaal aanwezig was, tastte het JKfur krachtdadig aan en slaagde er in, brand tot de fabrieksgebouwen te beperken. fDe brand werd het eerst waargenomen por de echtgenoote van den heer Happe, ie, toevallig ontwakende, het gevaar be merkte. Slechts met moeite gelukte het de bewoners, te ontkomen. De fabriek is zoo goed als geheel af gebrand. De firma Happe is tegen brandschade verzekerd, echter niet zoo hoog. dat de geleden schade geheel wordt vergoed, ongerekend het nadeel als gevol- van het stilliggen van het bedrijf Daarover zijn natuurlijk in het geheel geen volledige gegevens beschikbaar. Het volgende staatje heeft alleen be trekking op de gerapporteerde gevallen. In Duitschland zijn bij politieke onlusten doodgeschoten, doodgeslagen of doodge stoken: van Maart tot Sept. 1930.: 18 menseden, van Oct. tot Dec. 1930: 8 van Jan. tot Dec. 1931: 36 van 1 Jan.18 Juli 1932: 104 Dat zijn dus 166 dooden in nog geen anderhalf jaar. Daarnaast zijn gerappor teerd 614 zwaar- en 2781 lichtgewonden. Al deze getallen zijn echter onvolledig. Er zijn honderden, ja duizenden gewon den, die zich niet aangemeld hebben, die door een kennis verbonden zijn en thuis hun wonden laten heelen of die zoo licht gewond zijn, dat het niet de moeite waard is, de zaak aan de groote klok te hangen. De voorloopige balans van den Duit schen burgeroorlog 19311932 luidt dus: 35 dooden bij de politie, 166 dooden bij de bevolking, 614 zwaar- en 2781 licht gewonden. Over Duitschland luiden de doodsklokken, een verwijt aan de extre misten van links en van rechts, die op den burgeroorlog aansturen. Eenmaal zal het nageslacht rekenschap vragen va» deze 201 dooden en 3395 gewonden, wier aantal nog dagelijks toeneemt. Wat bij dit alles vooral bitter stemt, is, dat het geen oorlog is, waarin ge vochten wordt als een vanzelfsprekende plicht en op bevel van hoogerhand, doch dat de extremisten vechten uit eigen be weging, om hun eigen haat en moord lust te koelen. Dit is eigenlijk nog erg*»!- dan het feit, dat het hun eigen landge- nooten zijn, die zij aanvallen. IN AANRAKING MET DEN ELECTRISCHEN STROOM. Donderdagmorgen omstreeks half-elf is de ongeveer 30-jarige G. Klokgieters, eigenaar van een electrische timmer fabriek te Oss, in zijn fabriek in aanra king gekomen met den electrischen stroom. In levensgevaarlijken toestand is hij naar het St. Anna-ziekenhuis ver voerd. VERDRONKEN. Woensdagmiddag is het 9-jarig zoontje van den heer H. Rykenberg te Purme- rend spelenderwijs te water geraakt en verdronken. Zijn vriendje, die het onge val zag gebeuren, is naar huis gewandeld en heeft niets gezegd, 's Avonds heeft een lid van de Purmerender reddings brigade het lijk van het jongetje opge haald. Buitenland. Het bergingswerk. De bergingswerkzaamheden aan het gezonken opleidingsschip „Niobe" zijn Donderdagochtend voortgezet. Om 6 u. 50 is een duiker naar het wrak afgedaald, om 7 uur nog één en om 8 u. 45 een derde. Het wrak ligt bijna horizontaal op de bakboordzijde. De toegang tot de rui men is door een groote wirwar van zeilen en touwen op het oogenblik nog steeds niet mogelijk. Tot nu toe zijn geen dooden geborgen. Op de plaats van het ongeluk ligt het bergingsvaartuig „Simson" met een sterke tros aan de groote mast van de „Niobe" bevestigd. Donderdagmorgen zijn nog meer tor pedoduikers uit Flensburg met het stoomschip „Mürwik" naar de plaats des onheils vertrokken. De kruiser „Köln" en de snelvarende booten, die nasporingen naar wrakstuk ken van de „Niobe" hebben gedaan, zijn naar Kiel teruggekeerd. Berging der dooden vooreerst onmogelijk. Naar luitenant t. z. Ie klasse Boie, de leider van het bergingswerk, meedeelt, is, volgens den stand der werkzaamheden van Donderdagmorgen, de berging van de in het wrak opgesloten dooden van de „Niobe" voorshands onmogelijk. Deelneming van den koning van Engeland. De koning van Engeland heeft Hin denburg een betuiging van deelneming gezonden met het verlies van de Niobe. Eerst over zeven dagen kunnen de lijken geborgen worden. Omtrent het bergen van het wrak van de Niobe wordt nog uit Kiel gemeld, dat men, in het gunstigste geval voor zoover het weer betreft, pas over zeven dagen in het binnenste van de Niobe zal kunnen doordringen en aan het bergen der lijken denken. Zooveel tijd heeft men noodig om de takelage van het schip te verwij deren, wat eerst moet gedaan worden. NOG EEN VAARTUIG VERGAAN? In verband met het vergaan van de Niobe, wordt te Kopenhagen gevreesd dat tijdens den storm, welke Dinsdag plotseling in de Oostzee kwam opzetten, nog zes menschen om het leven zijn ge komen. Het lichtschip Gjedser meldt n.d. dat een vaartuig, dat twee dagen lang by Gjedser had gelegen, Dinsdag kort voor dén opkomenden storm zee had gekozen. Na den windstoot was het vaartuig plot seling verdwenen, zoodat men denkt, dat de opvarenden, een uit zes personen be staande familie, om liet leven zijn geko men. EEN DIPLOMATIEK „INCIDENT". Naar de correspondent van de Times te Kaïro aan zijn blad meldt, heeft zich te Alexandrië een gewichtig diplomatiek „incident" voorgedaan. Aan het strano aldaar heerscht een strenge tucht. Don derdag woei de zwarte vlag ten teeken, gen. dat er wegens de ruwe zee niet gebaad mocht worden. Niettemin verscheen er toch een bader, baron Versbach, de Oos- tenryksche gezant. De inspecteur van de zeebaden, de Kanaalzwemmer Isjeik Ef- fendi Hilmi, verbood hem heftig te wa ter te gaan. Er ontstond een woordenwis seling en het slot was, dat de diplomaat in zijn pvama werd opgebracht naai liet politiebureau. Daar haastte men verontschuldigingen aan te bieden, doch de booze excellentie was niet voldaan en heeft voeling gezocht met zyn regeenng. Het is misschien maar goed, zegt ae correspondent van de Times, dat Oosten rijk geen oorlogsschepen meer heeft. EEN POLITIEKE SCHIETPARTIJ. Eén doode. Bij een schiet pa itij tusschen een com munistische en nat.-soc. groep plakkers is het in de nabijheid van Eilendort tot een schietpartij gekomen, waarbij een nazi is doodgeschoten. EEN WELRIEKEND THEATER. Een der Loiidensche schouwburgen, London Pavillion, heeft iets nieuws be dacht. Langs het balcon is een groote pijp met fijne gaatjes aangebracht, waar door men welriekende wateren de zaal in laat stuiven. Bij iedere handeling op het tooneel krijgt men een bijpassende odeur. Zoo slaat men twee vliegen in één klap, men houdt de lucht zuiver en men brengt de menschen in de goede sfeer voor het genieten van het vertoonde. De vraag is nog maar, welke odeurs men de zaal in moet werpen. Smaken verschillen en zijn vaak afhankelijk van opvoeding en be schaving. Men overweegt daarom in het Pavilion twee verschillende luchtjes tege lijk te verspreiden, een voor de ..voor name" bezoekers en een voor de „galerij" De veelbeproefde schouwburgdirectie heeft nog andere zorgen gehad voor zij haar sproei-apparaat in werking stelde. Zij moest odeurs vinden, die onontvlam baar waren. Zij verzekert daarin geslaagd te zijn. Niet alleen het publiek mag van de geurtjes genieten. Ook in de kleed kamers zijn sproeiers aangebracht, om de artisten in de gewenschte sfeer te bren- KON GEEN KNIE BUIG' Invalide door zenuwpijnen. By het schrijven over de pijneni en ui gemakken, die zij leed door neuritis, ver r..i, .i„,„l- 111w zii zich hieivan telt deze vrouw ook, hoe zij zich li bevrijdde. „Ik heb Kruschen Salts genomen tegen neuritis en het heeft zonder twylel een wonderbaarlijke uitwerking gehad Myn knieën deden erge pijn en het werd my onmogelijk ze te buigen. \V aar ik myn heele huishouden zelf doe kunt l1 zien wel indenken, wat dit voor mij beteekent. Twee maanden geleden begon ik kru sdien Salts te gebruiken en ik zou nu werkelijk voor geen geld ter wereld myn flesch Kruschen in huis willen missen Ik beweer dat Kruschen zyn gewicht waard is in 22-karaats goud. Neuritis, evenals spit, rheumatiek en ischias, is het gevolg van een aanwezig heid van vlijmscherpe, steenhaide uiine- zuur-kristallen die de zenuwen doorbo ren en die stekende pijnen veroorzaken. Kruschen Salts werkt direct m op deze kwellende kristallen en zet ze 0111 m een onschadelijke oplossing, die daarna vol- kojnen verwijderd wordt langs^ den na tuurlijken weg: de nieren. En omdat Kruschen Salts de inwendige organen zoo regelmatig in werking houdt en vrij van gistende afvalstoffen, kunnen zulke lichaamsgiften als urinezuur nooit meer de kans krijgen zich opnieuw op te hooipen. Kruschen Salts is uitsluitend .verkryg- baar by alle apothekers en drogisten a 0.90 en 1.60 per flacon. (Adv.) EEN SCHIP VAN DE OOST-INDISCHE COMPAGNIE. ERNSTIG MOTORFIETSONGELUK. Donderdagochtend 7 uur is op de vaarlijk» bocht van den Wintraekerberg nabij Sittard een ernstig motorfietsonge luk gebeurd. Een motorfiets, afkomstig uit Heerlen, botste tegen een personen auto. De duoryder, de 28-jarige onge huwde L., uit Heerlen, werd van de mo torfiets geslingerd en kwam terecht onder de electrische tram, rydende in de rich ting Heerlen. De man werd gegrepen en op slag gedood. De bestuurder van de motorfiets, K. uit Heerlen, ook onge huwd, liep een zware hoofdwond op en werd in bewusteloozen toestand naar het hospitaal te Sittard vervoerd. Voor zijn leven wordt gevreesd. OOODELIJK ONGELUK MET EEN IJZEREN DEUR. De 12-jarige C. Bruggeling uit Mon ster kreeg by het spelen in het veilings gebouw aldaar, een zware ijzeren deur op het lichaam. De jongen werd op slag gedood. VERDUISTERING VAN F 12.6é#. Voor de Rotterdamsche rechtbank heeft Donderdag terecht gestaan de 32- jarige kantoorbediende T. P. v. d. D. gedetineerd, wien ten laste was gelegd', dat hij zich in den loop van de jareu 1929 tot 1932 zou hebben schuldig ge maakt aan verduistering in dienstbetrek king door gelden, die hy voor de firma Bütz Co., waar hij in dienst was, ont vangen had, niet af te dragen. Subsidair wordt hem ten laste gelegd twee gevallen van oplichting door zich door het aanne men van een valsche hoedanigheid gel den, die bestemd waren voor anderen door de eassière van Blitz Co. te doen uitbetalen. Verdachte legde een volledige beken tenis af. Vele geïnde kwitanties heeft verdachte niet verantwoord en het ont vangen geld heeft hy in zijn zak gesto ken. Ook met remboursementkwitanties knoeide verdachte en eveneens is het voorgekomen, dat verdachte zich gelds bedragen deed uitbetalen op kwitanties van anderen, die reeds door de kas wa ren betaald. In totaal heeft verdachte zich onge veer 12.000 toegeëigend. Getuige J. Blitz moest bij zijn verhoor egeven, dat de controle op de boekhou ding niet in orde was geweest. Het was „ewoonte, dat kwitanties met een naam stempel werden geteekend. Alle bedien den konden zich in het bezit stellen van dit stempel. Het O.M. wilde er rekening mee hou den, dat het verdachte wel zeer gemak kelijk is gemaakt te knoeien, evenals u u-.e omstandigheid, dat verdachte zich by de politie heeft gemeld, toen hii geen uitweg meer zag. Dat alles neemt ei liter niet weg, dat een ernstig mis bruik van vertrouwen heeft gemaakt, een einel, dat in den laatsten tijd weer sterk voorkomt. Verdachte was niet gehuwd. Al het verduisterde geld heeft hij te eigen pleziere aangewend. Het OM' ziet weinig verzachtende omstandigheden en Het eischt 1 jaar gevangennistraf. ZONDAG 31 JULI. Hilversum, 1875 M. 9.0012.00 VARA. 12.005.00 AVRO. s.00 6.00 VARA. 6.008.00 VPRO. 8.0012.00 AVRO. 9.009-05 Postduiven- en Voetbalberichten. 9.05 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga. 9.30 Orgelspel John Brookhouse Ms. Carthy. 10.00 VARA-klein-orkest o.l.v. H. Wiggelaai. 10.30 Literair halfuurtje door A. M. de Jong. 11.00 Vervolg VARA-klein-orkest. 11.30 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 12.00 Haagsche Toonkustenaars-orkest o.l.v. Henri Zeldenrust. In de pauze: Grammo- foonpl. 2.00 Boekenhalfuur. 2.30 Han Beuker en Wouter Denijs (Jazz pianisten). 3.00 Uit het Kurhaus te Scheveningen: Resi dentie-orkest o.l.v. Ignaz Neumark, m.m.v. Jo HendrichsZalsman (zang). In de pauze: Grammofoonpl. 4.30 Dansmuziek uit het Palais de Danse, Scheveningen. 5.00 Concert. Kinderkoren „De kleine Stem" o.l.v. J. A. Sturm en H. Stolp, en Grammo foonpl. 6.00 Boekbespreking. 6.45 Wijdingsuur uit de Studio, m.m.v, mevr. Corrie KummerHeeroma (zang) en Hen- riette Bosmans (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Utr. Sted. Orkest o.l.v. A. van Raalte, m.m.v. Jacques Urlus (tenor), o.a. uit „Die Meistersinger" en „Lohengrin", Wagner. 9.00 Voordracht door Mr. A. W. Kamp. 9.25 Vervolg concert, o.a. Ouv. „Le Roi d'Ys", Lalo en aria's uit „Tosca", Puccini. 10.30 Liedjes a. d. vleugel door A. de Haas. 11.0012.00 Grammofoonpl. Hulzen, 296 M. 8.30 KRO. 9-30 NCRV. 12.15 KRO. 5.00 NCRV. 7.45—11.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9-30 Orgelspel L. Blaauw. 9-50 Kerkdienst uit de Ger. Kerk H. V. „Park- kerk" te Amsterdam. 11.30 Orgelspel L. Blaauw. 12.15 Sextetconcert. I.40 Lezing. 2.00 Grammofoonpl. 2.10 Causerie. 2.30 Koorzang. 3-00 R.K. Bijeenkomst te 's-Hertogenbosch. 4.00 Vervolg koorzang. 2.30 Zickenhalfuurtje. 5.00 Kerkdienst in de Ned. Herv. Kerk te Vlaardingen. Hierna: Gewijde muziek. 7-45 Lezing. 8.10 Sportnieuws. 8.1510.40 Orkestconcert, m.m.v. soliste, ca. 9.30 Vaz Dias. 10.4011.00 Epiloog. MAANDAG 1 AUGUSTUS. Hilversum 1875 M. Algemeen programma, verzorgd door de AVRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.30 Voordracht door Mr. Ph. La Chapolle. II.00 Orgelconcert door Frans Hasselaar m.m.v. Di Moorlag (sopraan). 12.00 Concert door het ensemble Rentmeester. In de pauze: grammofoonpl. 2.00 Pauze. 2.15 Amsterd. Damestrio (viool, cello, piano). 0.00 Max tak: Humor in de muziek (met grammofoonpl.) 400 Pianorecital door Herman Kruyt. 4.30 Kinderuurtje. 5.30 Manders doedelzaktro en mej. Slavn Rezmckkova (zang). 6.30 Boekenhalfuur. 7.00 Draaiorgelmuziek. 7-30 U. G. de Bas: De Fransche tijd. 8.00 Omroeporkest o.l.v. Albcrt van Raalte Marche lorraine, 9.00 Grammofoonpl. io.oo Vaz Dias. 10.10 Vervolg concert, o.a. Albumblatt, Wag ner en Fragm. „Coppelia", Delibes. 11.0012.00 Dansmuziek uit het Palais de Danse te Scheveningen door Ambrose's Blue Lyres. Huizen, 296 M. Uitsl. NCRV-uitzending. 8.00 Schriftlezing. 8.159-30 Grammofoonmuziek. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Chr. lectuur. 11.30 Grammofoonpl. 12.15 Pianorecital door mej. P. J. Bevoort. 12.30 Orgelconcert Jan Zwart. 2.00 Grammofoonpl. 3-15 Knipcursus. 3-303.45 Hoedenmaakcursus. 4.00 Ziekenuur. 5.00 Concert. II. Hermann (viool), T. G. v. d. Haar (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst-Bleekrode (piano). 6.30 Vragenuurtje. 7-45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Concert. Meisjeskoor o.l.v. Louis Schwirtz, m.m.v. mej. Corrie Bijster (so praan). 9.00 Carillonbespeling door J. Vincent. 10.00 Vaz Dias. 10.10 Vroolijk programma. 11.0011.30 Grammofoonpl. DINSDAG a AUGUSTUS. Hilversum, 1875 M. AVRO-uitzending. 7.007.30 R.V.U. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 morsenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Concert. Mej J. C. v. Riemsdijk (piano) en Martha Rolloos (zang). 11.00 Causerie door mevr. L. M. Pierson. 11.30 Vervolg concert. 12.00 Tuschinkski's Select Salon-orkest o.l.v Max Tak. i-30 „The Two Hodlars" (accordeon en zang) 2.00 Pauze. 2.15 Grammofoonpl. 2.30 Kon. Milit. Kapel o.l.v. Kap.t C. L. Wal- ther Boer. 3.30 Uit het Kurhaus, Scheveningen: Ivinder- Matinée. 4-30 Baarnsch Meisjeskoor o.l.v. Jacob Hamel. 5.00 Uit het Palais de Danse, Scheveningen: Ambrose s Blue Lyres. 6.00 Tokkel-octet o.l.v. Bram Kwist. 700 R.V.U. Dr. J. v. d. Hoop: Over ons Ge voelsleven. 7-30 Joodsche liederen door Cantor Samuel v'Koda A. d. vleugel: Egbert Veen. K40 D. Hans: De Koningin-Moeder 9.oo Omroeporkest o.l.v. Ignaz Neumark. 0.a. Fragm. „Le Lac des Cygnes" Tsrh-,; Strauss Wa'S "DCr Roscnk'lvalicr". R 10.00 Vaz Dias. '°-45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Dansmuziek ut sterdam. „La Gaïté", Am- Huizen, 296 M. Uitsl. KRO-uitzending. 8.009^15 Grammofoonpl. 10.00 Grammofoonpl. ii.30 Godsd. halfuurtje. 12.15 Trioconccrt. '•45 Grammofoonpl. 2.00 Vrouwenuurtje. 30°3-30 Grammofoonpl. 3-45 Grammofoonpl. s.00 Orkestconcert. Koo Onderwijsfonds Binnenvaart b.30 Vervolg concert. 7-'o Lezing. 7-45 Causerie. 8.0011.00 Orkestconcert pauze voordracht. Dat in 1678 in de Tafelbaai is gezonken. Reuter meldt uit Kaapstad: Mr. G. E. Austin zal trachten, het in 1678 gezonken schip Haarlem II, van de Oost-Indische Compagnie, te lichten en de lading: zilveren staven, ivoor en Clii- neesch porselein, te bergen. Het wrak ligt in de Tafelbaai, diep onder zand, zoodat duikers het niet kunnen bereiken. Austin is voornemens een baggermolen te gebruiken om het zand te verwijderen. Eenige weken geleden heeft hij met een dreg een groot ijzeren stuurwiel van een zeilschip opgehaald, dat van de Haarlem II afkomstig moet zijn. De baggermolen kan onder gunstige omstandigheden in één dag 1000 ton zand wegbaggeren, zoo dat het wrak vermoedelijk in enkele uren bloot zal liggen. Uit oude papieren blijkt, dat het Chi- neesche porselein aan boord van het schip goed was verpakt in. kisten. Hèlcne". OffcnbacK"" °UV> »U «"M^Vaz Dias.. 11.0012.00 Grammofoonpl. m.m.v. solist. In de China in Den Helder. Aan het station is een gezellige drukte van vacantiemenschen en onder de vreemde gezichten op het plein zijn er die van twee Chineezen, die heen en weer wandelen, min of meer in zeer levendige discussie met elkaar. Zij dra gen groote koffers. De een heeft meer van een kluchtspelfiguur dan van een zwerver uit het millioenen-rijk, van eer) koopman, die behoort tot de klasse der brave zwoegers, die niet anders verlan gen dan hun kostje op eerlijke en heuseh niet altijd gemakkelijke manier langs den weg by elkaar te scharrelen. Hy heeft geelkleurige wangen en een heel onsmakelijk gebit en een verknepen vriendelijk gezicht en vroolijke wijze lachjes. En de ander is een type met smalle schoudertjes en kortgeknipt jon genshoofd. In zijn schuingezakt, schuw uiterlijk heeft hy een grijzende stoppel baard en met vreemde droomgebaren kijkt hy uit zijn oogen. Een intelligent klein mannetje, dat er uitziet als iemand, die een vermaarde buitenlandsche zaak heeft verspeculeerd. Waar de nieuwsgierigen zoo snel van daan gekomen zijn, is een raadsel, maar het zijn een paar Chineezen zonder zenuwen, want zy stellen daar op eens rustig in het publiek hun •agage op, zonder zich iets te bekomme ren om het feit, dat men hun den door gang verspert. Zoo blijven ze dan maar lijdzaam wachten. Een locomotief strooit zyn veilige ver trouwde klanken over de buurt van den 1 arallelweg. Dan komt er een stampende trein bin- finf vf'l 0 het talryke reisgezelschap, at het perron afkomt, springt het meest in het oog tusschen het kakelende volk een lange, magere Chinees, die na een ontzettend vermoeiende tournée van maanden door Rotterdam en Amsterdam 0I1f ,ei\ HaaS> n°g glimlachen kan en ratelend praten over duizend dingen die blykbaar niet ophouden de andere twee landgenooten t,e interesseeren. •,nn u6 (^hine,ezen> afgezakt naar dit oord aan de Noordzee, om hier hun toevlucht te zoeken en wat geluk te beproeven „aan aanstonds de Spoorstraat in en' steken over naar de Keizerstraat ,J\PaS 5earriv<*rde slaakt een kreet Den Sr 6"?', m heeft ont(lekt, dat Den Helder vele buurten bezit met stra ten en huizen - een nieuwe wereld «aai vat uit te halen is. Het streelt den waren Nieuwediener "e« eroote rijk o^='an vanwege onze st.arl „„-l - s uiiim» jn visc- vanwege onze stad en het spOt ons allee," dat we er niets van verstaan Daar komt een Urker achter zi kar, die nog trouw zijn nationale mond en zweetend en fier in den nek Hii schreeuwt zyn vischkreet over de straat en de Chineezen letten speciaal op zyn levendige mimiek .en intonatie en schjj- nen zeer te genieten van dezen Helder- sc'hen straathandel en schudden mede lijdend de hoofden over de wijde broek, een zonderlingheid, welke juist Holland bekend maakt in den vreemde. Een der Chineezen stapt vrijmoedig op den Urker toe en met beminnelijkheid in formeert hy in een soort Engelsch, wat voor soort visch in den wagen wordt ver kocht. Een Chineeséh houdt veel van visch, maar by voorkeur oud van dagen en gedroogd. DoCh zij, tuk op handel, harken met hun handen on de schol en bot en met onbewogen gelaat voelen en knijpen ze in de dikke vette visch. Grom mend en lijzig laat de Urker de Chinee- sche belangstelling maar oogluikend toe. „Yuan-tsi-kai-mi?" „Yes," zei de Urker en wist er geen betere verklaring voor. „Y un-Y at-sen-ki-wian „Yes". En schouderophalend ging de Urker er vandoor, met het onschuldigste gezicht van alle omstanders. Een Chineesch is een uiterst beleefd mensch. Ze knikten vriendelijk en liepen vlug een kookwinkel binnen. Zij spreken niet luid en gebaren rustig. Een oude marine-matroos staat ook voor de toon bank, bedenkt zich eerst en helpt dan een handje by de discussie. En de juffrouw die er eerst mee zat, heeft aardigheid in den tolk en de klanten van Hong-Hing, die een scherpe lucht bij zich hadden en zy ademde verlicht in de onverstaanbare atmosfeer. Weer buiten, nam Den Helder het drietal opnieuw met verdere belangstel ling op en de Chineezen gaan onver stoord hun weg. Een kuiert de Bree- waterstraat in en een ander zoekt de Weezenstraat op. Ze schreeuwen niet langs de huizen. Wanneer ze ergens hel len of kloppen, hoort men een vriende lijk, zangerig geknauw van klanken en voor uitvoerige conversatie zijn ze ontoe gankelijk. Als ze iets verkoopen, toonen ze groote blijdschap en hebben ze geen succes, dan is het of ze moedeloos terug zinken en zwijgen en zich vergenoegen met een glimlach. Maar onder de laatste der drie de lange Chineesch, die zich niet verder in liet met de andere twee en er alleen op afging schuilde een interessant figuur, een Chineesch met ware kunstaspiraties. Hij heeft lang in de groote steden van ons land geworsteld en nu brengt hy hier de sporen van zijn troosteloos zwer versleven. Zijn koffer is dik en zwaar van eigen, oorspronkelijke composities en aardige voorstellingen uit zyn oude vaderland. Als een aan lager wal geraakt kunste naar, die vroeger nog wat in zyn mars had, verkocht hij deze verzameling voor een appel-en-ei en zijn werk vond nogal afnemers. Doch een zelfportret, hier en daar verveegd als door een regenbui, had weinig of geen aftrek. En toch was dit een wonderlijk portret, dat hem in zijn tegenspoed overal vergezelde. Het was 'in Engeland en Frankrijk en Duitschland en Holland geweest. En nu keken de menschen in Den Helder er naar, die er eigenlyk geen speciaal oog voor hadden. Gp dit Chineesche gelaat lag de geschie denis van lijden en strijden, van teleur stellingen en verijdelde geknakte hoop. Hed was het gezicht van den schilder bedelaar, die, hoewel de harde maat- si happy hem onder den voet heeft gp- 100pen, zyn schoonheids-idealen niet ver loren heeft. „PIPS" WAS VE.RHWAAL& T „EN HAK 'TOIURWN P^OOMEN „&AT Hy OPEEN ADVERTENTIE T „WEER TERECHT 2 OU I^OMEN

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2