N.V. ZEEBAD HUISDUINEN Derde BIrcL China en Japan. PER FIETS ER OP UIT! Verkiezingen Eerste Kamer. Het visscherijbedrijf te IJmuiden. De Europeesche overeenkomst. Het lersch-Engelsche geschil. Politieke godsvrede in Duitschland. Door de Geldersche ValleiGooi- en Eemland langs Twenthe's kasteelen en door den Achterhoek. Binnenland. De invoer van boter Duitschland. in BADPAVILJOEN. lederen Zondag van 3-6 en van 8 - II uur HOTEL-PENSION. Lunch ff 1.75. Diner ff 2. De juweelendiefstal in Oen Haag. 460e STAATSLOTERIJ De brand te Raamsdonk. Verkeersongevallen. DE KONINGIN TERUG UIT HET BUITENLAND. De Koningin is gisteren per trein uit het buitenland te Nijmegen aangekomen en vandaar per auto naar Soestdfik ver trokken. I)E BOTER PRIJS. De Leeuwarder noteerlng. De boternoteeringscommissie deelt me de, dat de Leeuwarder boternoteering voor Vrijdag '29 Juli is vastgesteld op 80 cent per kg. LOONSVERLAGING IN HET DRUKKERSBEDRIJF. De looncoinmissie in de typografie heeft Donderdag vergaderd onder voorzitter schap van prof. mr.P.S. Gerbrandy. Bij meerderheid van stemmen is besloten, in dit bedrijf een loonsverlaging toe te pas sen ten bedrage van 3 cents per uur voor 23-jarigen en ouderen2 cents voor werk nemers van 19 tot en met 22 jaar, en 1 cent voor de jongste werknemers. De verlaging zal ingaan op 29 Augustus a.s. In het besluit is opgenomen de bepa ling, dat van de zijde der werkgevers gedurende den verderen duur van het huidige contract geen nieuwe bijeenkomst van de looncommissie zal worden aange vraagd, behoudens uitzonderingstoestan den dit laatste ter beoordeeling van ge noemden onpartijdigen voorzitter. Bij de gisteren gehouden verkiezingen voor 25 leden van de Eerste Kamer zijn in de provincie Zuid-Holland gekozen: Vrijheidsbond 2; S.D.A.P. 3; Chr. Hist. Unie 2; Anti-Revolution. 2; Roomsch- Kath. Staatspartij 2; Vrijz. Dem. Bond L Namen der gekozenen: Vrijheidsbond: J. Koster, Heerlen, Mr. P. Drooglever Fortuyn, Rotterdam. S.D.A.P.: A. B. de Zeeuw, Rotterdam, F. L. Assendorp, Amsterdam, P. Danz, Amsterdam. Chr. Hist. Unie: A. van der Hoeve, Rotterdam, Jhr. N. C. de Gijselaar, Was senaar. Anti-Rev. Partij: A. Anema, Haarlem, P. E. Driebaret, Leiden. Roomsch Kath. Staatspartij: A. M. A. A. Steger, Heemstede, F. L. D. Nivard, Rotterdam. Vrijz. Dem. Bond: M. Slingenberg, Haarlem. In de partijverhouding is geen ver andering gekomen. Het eenige nieuwe lid, dat gekozen is in de platas van den heer N. Rink, die zich niet meer be schikbaar heeft gesteld, is de heer Mr. Drooglever Fortuyn, burgem. van Rot terdam. Groep II. In groep 2: Gelderland Overijsel, Gro ningen en Drente zijn voor dertien leden uitgebracht 188 geldige stemmen. Gekozen zijn: V. B. 2 leden: Mr. Harm Smeenge Amsterdam, Joh. Gelderman, Lochem. R. Kath. partij 3 leden: J. J. W. v. IJsselmuiden, Arnhem, H. Ruiter, Arn hem, A. J. Schoemaker, Deventer. V. D. 1 lid: J. B. Westerdijk, Uithui- zenmeeden. S.D.A.P. 3 leden: Mr. M. Mendels, Am sterdam, E. Rufiger, Groningen, L. H. Hermans, Arnhem. Anti-Rev. 2 leden: Jhr. S. v. Citters, Brummen, P. A. Diepenhorst, A'dam. Chr. Hist. 2 leden: Mr. W. L. baron de Vos v. Steenwijk, Nijen, J. W. J. baron v. Vos, Diepenheim. In de partijverhoudingen zijn geen wijzigingen gekomen, wel doet hiermede een groot aantal nieuwe leden hun in trede in de Kamer. Dit zijn: J. J. W. IJsselmuiden, H. Ruiten, A. J. Schoemaker, R. Kath.; J. W. J. baron de Vos v. Steenwijk, Chr. Hist. Van de 25 leden der Eerste Kamer gekozen in Zuid-Holland, Gelderland, Groningen, Overijsel en Drente is de verdeeling als volgt: S.D.A.P. 6 leden; R. Kath. 5 leden; V. B. 4 leden; Chr. Hist. 4 leden; Anti- Rev. 4 leden; V. D. 2 leden. Daar door deze verkiezing geen wijzi ging in de politieke verhouding is ge komen, blijft de samenstelling als volgt: R. Kath. 16 zetels; S.D.A.P. 11 zetels; Chr. Hist. 7 zetels; Anti-Rev. 6 zetels; V. B. 6 zetels; V. D. 4 zetels. De navolgende periodiek aftredende leden zullen niet meer terugkeeren. J. F. C. Arntz, P. Th. H. M. Dobbel- mann, J. C. H. L. v. d. Lande, R. Kath.; Mr. O. J. E. baron v. Wassenaar v. Kat wijk, Chr. Hist.; Mr. P. Rink, V. B. In hun plaats zijn gekozen: J. J. W. IJsselmuiden, H. Ruiter, A. J. Schoemaker, R. Kath.; J. W. J. baron de Vos v. Steenwyk, Chr. Hist.; Mr. P. Droogleever Fortuyn, V. B. DE UITVOERING VAN DE CRISIS- ZUIVELWET. De prijs van het merk voor boter op 0.55 per K.G. vast gesteld. De minister van oeconomische zaken en I arbeid heeft met ingang van 31 Juli als prijs voor het meirk van boter 0.55 per kg vastgesteld. Voorts wordt met irtgang van denzelf den datum de vervoervergunning voor bo- ter op 55 «ent bepaald. De uitbetaling van den bijslag op de melk door zuivelfabrieken. Omtrent de te volgen wijze van uitbeta ling van den bijslag van de crisis-zuivel- centrale op de door veehouders aan zuivel fabrieken geleverde melk, brengt de crisis- zuivelcentrale het volgende ter kennis van belanghebbenden: coöperatieve zuivelfa brieken, die uitsluitend melk van deelge- nooten verwerken, en dus geen inbrengers of losse leveranoiers hebben, kunnen den ongesplitst van het overige melk- geld, dus in één totaal bedrag uitkeeren. Daaientegen dienen de coöperatieve zui velfabrieken met inbrengers of losse leve ranciers voor deze personen en de parti culiere fabrieken voor alle leveranciers (•■en bijslag afzonderlijk te vermelden. Het ligt in de bedoeling om door nauw gezette controle de juiste naleving van deze bepaling te bevorderen. Bij nalatigheid kan iiitiekking van de erksnning als pro ducent door de crisis-zuivel-oentrale vol gen. Uit IJmuiden schrijft men aan de Nw. Rott. Crt.: De directie der Vereenigde Exploi tatie-Maatschappij heeft aan het geheele personeel tegen 1 September ontslag aan gezegd. Het geheele bedrijf van deze Het contingenteeren van den boter- invoer sluit echter het treffen van een nieuwe regeling van het botertarief niet uit. Indien de industrie zich bereid verklaart, haar goedkeuring te hechten aan een algemeen botertarief van 75 mark per 100 kilo, dient er op te worden gewezen, dat de landbouw een tarief van 100 mark als minimum beschouwt. Een dergelijk tarief is bovendien slechts mo gelijk, indien op de dumping-invoer van landen met zoogenaamde zwakke valuta nog een aanzienlijke valutabijslag wordt geheven. maatschappij komt stil te liggen alleen de nog in de vaart zijnde schepen van deze reederij zullen worden opge legd, maar ook haar ijsfabriek, haar che mische fabriek en de werkplaatsen zullen worden stopgezet; ook het geheele kan toorpersoneel krijgt ontslag. Daardoor komen weer 200 menschen op straat. Men kan gerust zeggen, dat dit de ge nadeslag beteekent voor het visscherij bedrijf te IJmuiden. De Vereenigde Ex ploitatie-Maatschappij toch is de grootste reederij van IJmuiden, haar 70 schepen maken 40 procent uit van het totaal der IJmuider visschersvloot. Verleden jaar had deze maatschappij nog een personeel van 1000 menschen. Zij had van de 70 schepen er nu nog 9 in de vaart. Er zijn nu nog een paar reederijen, die een enkel schip in de vaart hebben, maar dat beteekent voor IJmuiden niets. En wanneer het contingent grove visch voor Frankrijk binnenkort bereikt is, zullen deze paar schepen ook wel moeten op leggen. Het is ongelooflijk, dat onze regeering den ondergang van IJmuiden's vissche rijbedrijf aanziet, zonder iets te doen, om het bedrijf te hulp te komen; ook omdat het Rijk in het Staatsvisschershaven- bedrijf aan gebouwen, havens, dokken, enz., een kapitaal van 6 millioen gulden heeft zitten. En het is een bedrijf, dat vroeger steeds een gunstigen invloed heeft geoefend op onze handelsbalans,! doordat van de aangevoerde visch het grootste deel naar het buitenland ging. Voor millioenen aan visch ging uit IJmui den naar België, Engeland, Duitschland, Frankrijk, Zwitserland en Italië. Duizen den menschen, niet alleen uit de ge meente Velsen, maar ook uit Egmond, Katwijk, Scheveningen, Vlaardingen en tal van andere plaatsen, verdienden in dit bedrijf hun brood, en de middenstand van IJmuiden dreef voor een groot deel op de visscherij. Alle landen beschouwen de visscherij als een nationaal bedrijf en beschermen dit. Frankrijk en België voerden voor de visscherij contingenteering in, Engeland heft invoerrechten op visch, Duitschland beschermt de visscherij met deviezen- maatregelen en verminderde vracht tarieven. De Nederlandsche regeering doet niets. Duitsche, Engelsche, Deen- sche en Belgische schepen blijven onge hinderd visch te IJmuiden aanvoeren; eenige weken geleden waren er 5 vis- schersvaartuigen uit Oostende op één dag. In onze gevangenissen wordt geen Nederlandsche visch geconsumeerd, maar Noorsche stokvisch. Het aantal werkloozen in de gemeente Velsen wordt nu weer met 200 vermeer derd. Nu reeds zijn er 2300 op een be volking van 43.000 zielen. Er zullen wei nig gemeenten in ons land zijn, die zoo- tijd onder- Vaz Dias meldt uit Londen: De Spaansche ambassadeur heeft gis teravond medegedeeld, dat zijn regeering voornemens is toe te treden tot de Euro peesche overeenkomst van vertrouwen. De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph weet te berichten, dat jNjiet'00^ Letland tot de overeenkomst zal toe treden. De aandrang van mogendheden, die zich bij de overeenkomst aansluiten is zoo groot, dat de handhaving van de oor spronkelijke bedoeling erdoor in gevaar komt, nog afgezien van het feit, dat thans een dubbelganger van den Volkenbond en van de Europeesche commissie aan het ontstaan is. De oorspronkelijke Engel sche bedoeling om de overeenkomst te beperken tot de vijf groote mogendheden wordt vooral in Engelsche kringen veel gezonder geacht dan de uitbreiding tot alle mogendheden. Frankrijk echter had aangedrongen op toelating van alle ge allieerde bondgenooten. Engeland wenscht het gevecht, zegt De Valera. In een toespraak tot een vergadering van 10.000 man te Dublin heeft De Valera o.a. gezegd: »Ik waarschuw u tegen de 1 voorstelling als zou het heel gemakkelijk zijn om met Groot Britannië tot een ver gelijk te komen. De Britsche regeering wenscht klaarblijkelijk dit gevecht af te dwingen en het zou groote dwaasheid zijn als wij meenden, dat eenigerlei tegemoet komendheid van onze zijde het zou kun nen voorkomen.» Na de verkiezingen. Men meldt uit Berlijn: De riiksregeering heeft een politieken godsvrede van veertien dagen afgekondigd, die onmiddellijk na de verkiezingen in gaat. Deze godsvrede zal ongeveer dezelfde strekking hebben als die, welke door het kabinet Brüning verleden jaar het Kerst- mL en ook nog met Paschen van dit jaar werd geproclameerd. De bepalingen inzake den nieuwen godsvrede worden vastgelegd in een noodverordening, die gisterenavond is verschenen. De godsvrede begint op 31 Juli en duurt tot en met 10 Augustus. Alle politieke ver gaderingen en betoogingen zijn gedurende den duur van den godsvrede verboden. Generaal Jen Si-sJan elscht terugroeping van maarschalk Tsjang Sjoe-liang. Volgens Russische berichten uit Peking doen aldaar geruchten de ronde dat gene raal Jen Si-sjan, die een belangrijke rol in Noord-China speelt, de Chineesche regeering heeft medegedeeld dat hij ont heffing van maarschalk Tsjang Sjoe-liang uit alle functies eischt en dat hij voorts zijn eigen benoeming tot opperbevelhebber van alle Noord-Chineesche strijdkrachten verlangt. Wanneer de Chineesche regee ring deze eischen niet zou inwilligen, zou hij niet langer borg kunnen staan voor de orde in Noord-China. Hij verklaarde voorts dat maarschalk Tsjang Sjoe-liang als bevelhebber bij de jongste gevechten nabij Moekden volkomen had gefaald en derhalve niet langer aan het hoofd van het Chineesche leger kon staan. Tsjiang Kai-sjek en de strijd tegen Japan. Maarschalk Tsjiang Kai-sjek heeft van de Chineesche centrale regeering opdracht gekregen zich naar Peking te begeven om daar het opperbevel op zich te nemen over alle Chineesche strijdkrachten ter verdediging van de provincie Jehol. Gevechten bij Tsjintsjau. Volgens te Londen ontvangen berichten hebben zevenhonderd Chineesche vrijwil ligers een aanval gedaan op het door Japanners bezette plaatsje Soeitsjoen tus- schen Tsjintsjau en Sjan Hai Kwan. De aanval zou echter zijn afgeslagen na een gevecht, waarbij tweehonderd Chineezen zouden zijn gedood, terwijl de Japansche troepen slechts zes dooden zouden hebben verloren. schoonste tochten gerekend worden, die men in ons land maken kan. Daar, op die eenzame heide, dan weer door dichte bos- schen, waar geen „beschavingsuitingen" de rust verbreken, gevoelt de mensch zich weer één met de natuur. Globale route-aanduiding. (Afstanden in km). I. Zwolle Ommen Lemele Luttenberg Haarle Nijverdal Almelo Tub bergen Denekamp De Lutte 25.1 Oldenzaal 123.3 32.9 Hengelo 133.7 Delden 139.5 Goor 148.6 57 Lochem 165.3 71.6 Warnsveld 179.1 84.1 Gorssel 186.5 105.6 Deventer 193.8 117 Zwolle 227.1 II. Arnhem Velp 4.9 Winterswijk 98.2 Rozendaal 6.4 Groenlo 112.1 Zijpenberg 11 Ruurlo 125.6 de Steeg 22.2 Lochem 134.6 Doesburg 28.8 Almen 147.2 Hummelo 38.6 Zutphen 155.9 Doetinchem 45.4 Hall 165 Zeddam 62.S Eerbeek 167.S Terborg 64.5 Imbosch 174.5 Aalten 80.9 Arnhem 187.9 III. Amsterdam (Leidsche Plein) Abcoude 14 Nigtevegt 18.5 's-Graveland 26.7 Lage Vuursche 38.7 Soesterberg Maarsbergen Veenendaal Amerongen Leersum 49.7 62.8 76.5 86.6 88.6 Sterkenburg 101.1 Odfik 106.8 Bunnik 109.9 de Bilt 115 Utrecht 121 Kast. de Haar 132.2 Wilnis 142.6 Ouderkerk 157.3 Amsterdam 167.9 (Leidsche Plein). IV. Zutphen Oud Leusden Hall 9.1 Soest 89.9 Loenen 16.3 Baarn 95.8 Beekbergen 22.6 Bussum 109.3 Apeldoorn 29.1 Weesp 122.5 Assel 38.8 Amsterdam 137.3 Barneveld 61.9 (L. Pi.). Hamersveld 76.3 Ruim drie millioen fietsen zijn er in ons land is het dan niet verwonderlijk, zeer de ongunst van dezen rya onaer- €r nog njej. m6er mensohen zijn, die vinden, als Velsen, dat ook nog zit et j,11T, „apanfiA nAr rmxn«i nns tuooïa va- 600 werklooze bouwvakarbeiders, die de rijkswaterstaat er gebracht heeft met den bouw van de nieuwe schutsluis en andere groote werken. De verlangens van den Duit- schen landbouw. Men meldt uit Berlijn aan de Nw. Rott. Crt.: in hun vacantie per rijwiel ons mooie va derland doorkruisen? Waar vindt men een zoo uitgebreid net van rijwielpaden waar ontbreken de bergen, die het fiet sen zouden belemmeren, zoozeer, als juist in Nederland? „Per fiets er op uit" het is een leuze, die juist dit jaar meer belang stelling verdient dan anders, omdat het rijwieltoerisme niet alleen heerlijk vrij is, maar bovendien goedkoop. Wij hebben reeds eerder een aantal denkbeelden gepu bliceerd voor rijwieltochten door ons land, ditmaal maken we een rondtoer, (wederom samengesteld door den A.N.W.B. Toe ristenbond voor Nederland), door Over- In verband met de aanstaande nieuwe yss8i>s lustwaranden, door den Achter- regeling van den boterinvoer deelt de hoek,, de Ge]dersche Vallei; we gaan fiet- rijkslandbond mede, dat in de eerste helft sen over de heidevelden bii de Vuursche, van 1932 35.504 ton boter in Duitschland jgjjgg ^e weteringen in Zuid-Holland, zijn ingevoerd, tegen 46.532 ton _in de jan„s de Vecht met zijn praohtige 18e eerste helft van het vorige jaar. Dit be teekent een vermindering van den invoer 23.9 pet. Een beperking van den invoer eeuwsche buitenverblijven. De eerste van deze ritten, aangegeven op twee derden van den invoer van het op bijgaand kaartje, begint in Zwolle. Langs de fraaie Wipstrik Allee gaat het langs Wijthmen naar het schitterende kasteel Rechteren en vervolgens langs en teekenen. De landbouw verlangt daarom flver de heuvels, die hier aan het landschap een maximum invoercontingent van 50.000 e8n bijzondere 'bekoring verleenen. Langs Hellendoorn en Almelo, voorbij Tubbergen (waar een monument voor den bekenden staatsman Dr. Schaepman staat, die hier geboren is), naar de aan natuurschoon zoo .rijke omgeving van Ootmarsum, Dene- kamp en de Lute. Voor vele bewoners van i verder afgelegen provincies zal deze streek met recht een „openbaring" zijn! Olden- zaal, Hengelo: het hart van de textielin- dustrie; vóór Delden rechts het kasteel j Weldam en Diepenheim naar Lochem, om i via Warnsveld naar Deventer en Zwolle I te komen. De tweede tocht begint in Arnhem en voert langs den fraaien Veluwezoom (kas- j teel Rozendaal, Zijpenberg, Posbank, Koe- I pels van de Kaap en Viruly) naar de Steeg. 11 Wie dezen rit te vermoeiend mocht vin- iden, kan den grooten weg volgen over Velp naar de Steeg, waar de beroemde i Middaohter Allee bereik wordt. Via Elle- j kom den Achterhoek in, over Doesburg, j Hummelo en Doetinchem naar Montfer- land en dan vervolgens door een liefelijk landschap op Winterswijk aan. (Een fraaie 'excursie langs d" Hor<xelsciie beek, door vorige jaar zou dientengevolge slechts een zeer onwezenlijke beperking van de te verwachten verderen boterinvoer be ton of ongeveer de helft van den boter invoer van verleden jaar. prachtige bosschen is met een lijn aangegeven). Ook de verdere rit, over Groenlo en Ruurlo naar Lochem is mooi, doch bijzonder interessant is weer de om weg langs het kasteel Ampsen, huize de Ehze, Almen en kasteel de Voorst naar Warnsveld, en vervolgens naar Zutphen, waar nog zoo menig Renaissancegeveltje schijnt te droomen van lang vervlogen eeuwen. Wie een gemakkelfiken weg naar Arnhem terug wil fietsen, rijde via Brum men en Dieren, maar de geoefende wiel rijder, die genieten wil van een uniek brok natuurschoon, moet onzen tocht over Hall, Eerbeek en den Imbosch niet vermijden. Deze rit gaat vrijwel geheel over rijwiel paden, aangeduid door de bekende A.N. W.B. „paddenstoelen", welke als trouwe gidsen overal langs de route hun diensten aanbieden. Van Amsterdam uit. Ook vanuit Amsterdam zijn prachtige tochten te maken; onze eerde route gaat eerst door laag polderland naar Abcoude, terecht beroemd vanwege het schilderach tige Gein. Over 's-Graveland naar de prachtige omgeving van de Vuursche, daarna via Soesterberg, steeds langs schit terende rijwielpaden naar Maarsbergen, de Haar en Veenendaal, waar de terugweg aanvaard wordt. Men kan nu de hoofd route volgen over Amerongen, Leersum, Doorn, Driebergen en Zeist, waarlangs on getwijfeld zeer veel schoons te genieten valt, maar een typische omweg (van 6 km), welke de Langbroeksche Wetering volgt, kan wellicht een welkome afwisseling bie den voor hen, die deze route reeds kennen. Men rijdt dan van Leersum langs Sanden- burg, Sterkenburg en Odfik naar de Bilt. Ook de terugweg naar Amsterdam wijkt van de meest gebruikelijke af. Van Utrecht namelfik allereerst naar het fraaie kasteel de Haar en vervolgens door een echt-Ne- derlandsch polderlandschap over Wilnis en Ouderkerk op de hoofdstad aan. Wie de smalle grintwegen op deze route ver mijden wil, kan van de Haar regelrecht naar Breukelen rijden en zoo vervolgens via Nieuwersluis en Loenersloot, Amster dam bereiken. Ofschoon de Veluwe wel algemeen he kend worct geacht, meenen wfi toch een buitengewoon mooien tocht van Zutphen naar Amsterdam niet ongepubliceerd te DOOR ELECTRISCHEN STROOM GEDOOD. Een Ingenieur heeft schuld. Bij het onderzoek naar de oorzaak van het ongeluk bfi de provinciale electrische centrale te Groningen, waarbij de 23 jarige monteur Ettema om het leven is gekomen, is gebleken, dat de stroom niet was uitgeschakeld en aan Ettema en den chef-monteur was meegedeeld, dat dit wèl het geval was. Dit niet uitschakelen van den stroom was een gevolg van een ver gissing, begaan door een bedrijfs- ingenieur. Het resultaat van het onderzoek is meegedeeld aan den officier van justitie, met het gevolg, dat thans proces-verbaal is opgemaakt tegen bedoelden ingenieur ter zake van het veroorzaken van dood door schuld. Een gewezen huisknecht als de vermoedelijke dader aangehouden. Omtrent den belangrijken juweelen diefstal ten nadeele van dr. Ir. Philips in het flatgebouw aan de Van Hogen- houcklaan in Den Haag wordt thans ge meld, dat de politie er in geslaagd is, den vermoedelijken dader te arresteeren. In het bericht van Donderdag werd er reeds op gewezen, dat de dader iemand moest zijn, die met de plaatselijke om standigheden, zoowel van de flat als van de appartementen van de familie Philips, zeer goed op de hoogte was. Iemand, die niet tot in kleinigheden op de hoogte was van de inrichting van de vertrekken, zou dezen diefstal nooit zóó gemakkelijk hebben kunnen uitvoeren. In deze richting heeft de politie dan ook aanstonds haar onderzoek geleid; zij heeft zich aanvankelijk beperkt tot den uit den aard der zaak kleinen kring van personen, die geacht konden worden ge heel van deze bijzonderheden op de hoogte te zijn. Reeds Zondagavond beschikte de po litie - over zoodanige gegevens, dat zij meende te moeten overgaan tot arrestatie van den gewezen huisknecht van dr. Ph., die eenige maanden geleden uit diens dienst ontslagen was. De aandacht van de politie werd op dezen man gevestigd door dr. Philips zelf. Zondagavond laat, omstreeks half- twaalf, is deze man, een Oostenrijker van afkomst, 28 jaar oud, genaamd D., op straat gearresteerd, juist toen hij zijn woning wilde binnengaan. In dienzelfden nacht is hij door commissaris Kramer aan een verhoor onderworpen. Hij ont kende echter zeer stellig, iets met den diefstal te maken te hebben. Over de aanwijzingen, welke de politie tegen den aangehoudene heeft, worden voorloopig, in het belang van het onder zoek, geen mededeelingen gedaan. Wel kan worden gemeld, dat hij geen alibi j heeft voor de uren, in welke de diefstal j gepleegd is. Daarbij is hij vrijwel de eenige, die in staat geweest is, een dupli caat-sleutel te laten maken. Medeplichtigen? Bfi een huiszoeking in de woning van den thans gearresteerde zijn geen juwee- len gevonden. Zeer waarschijnlijk zijn er echter meer daders geweest, gezien ook het feit, dat de buit van zulk een omvang (Niet-officleel) Trekking van Donderdag 28 Juli 1932. Ie klasse 4e lfist Hooge prijzen 19584 /1000 PRIJZEN VAN 20.— BI 319 390 547 1032 1111 1507 1563 2194 2408 2816 3092 3651 3685 3754 4014 4161 4810 4965 5139 5489 5520 5591 5630 5821 6254 6748 6794 7020 7048 7071 7470 7541 7745 7826 7861 9239 9358 9603 9795 9848 9905 10013 10603 10752 11229 11537 1103» 11890 12205 12306 12624 13447 13781 13951 14327 14410 14540 14664 15587 15637 15822 15875 15920 16414 16741 16870 16887 16898 17196 17680 17709 17807 18168 18692 19437 19620 19661 19742 (9919 20251 20449 20574 20589 20688 21051 21337 21420 21669 21700 21940 22678 23007 23324 23341 23481 23674 23817 23850 mogen laten. Ook deze rit gaat vrijwel uit- is, dat één man dezen vrijwel onmogelijk sluitend over rijwielpaden; zfi mag tot de alleen ongezien heeft kunnen wegvoeren. De aangehouden gewezen huis knecht ontslagen uit de voor- looplge politiebewaring en ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. De justitie heeft geen termen aanwezig geacht, den gewezen huisknecht van dr. Philips, den 28-jarigen Oostenrijker D., die was aangehouden als verdacht be trokken te zijn bfi den grooten juweelen diefstal, doch die steeds alle schuld ontkend heeft, in het huis van bewaring op te sluiten. Gisterenmiddag is de man uit de voorloopige politiebewaring ont slagen, doch ter beschikking gesteld van den vreemdelingendienst. I Drie millioen kilogram hooi in vlammen. Omtrent een brand in de hooiperserij van de firma Lonkhuyzen en van Dongen te Raamsdonk, werd gisterenochtend gemeld Donderdagavond en den geheelen nacht door zfin de groote hooihoopen blijven doorbranden. Een wacht, bestaande uit politie en brandweerlieden, was samen gesteld om bij eenig dreigend onheil direct handelend te kunnen optreden. Over een oppervlakte van ongeveer 6000 vierk. meter staan de vastopeengeperste hooihoopen te branden, wat een fantas tisch schouwspel biedt. Ondanks het slechte weer, kwamen velen uit Breda, Waalwijk, Waspik, Oosterhout en Geer- truidenberg een kijkje nemen. Naar men thans meedeelt, bedraagt de hoeveelheid hooi, die in vlammen staat, ongeveer 3 millioen kg. Reeds eenige dagen geleden, zoo ver tellen omwonenden, viel er een eigen aardige lucht waar te nemen, zoo zelfs, dat de politie daarvan op de hoogte werd gesteld. Op last van het hoofd der politie werd daarop in de boerderijen in de om geving een onderzoek naar hooibroei ingesteld, echter zonder resultaat. Ook de hooiberg, die in vlammen is opgegaan, werd onderzocht. Ondanks den aanhoudenden regen, blijven de hoopen hooi branden. Gevaar voor uitbreiding van den brand is thans uitgesloten. Motorfiets aangereden dooi een auto. Te Leek (Gron.) is Woensdag de motor rijder W. v. d. Velde, koopman te Tolbert, aangereden door een auto, welke bestuurd werd door den heer J. de Vries te Buiten post. De heer van der V. kwam er goed af, maar de duorijder, de heer K. Noord te Tolbert, werd met een gebroken dij been opgenomen. Hij is naar het Aca demisch ziekenhuis te Groningen vervoerd Te Zuidwolde (Dr.) is Woensdag de heer J. Jansen uit Hoogeveen met zfin flets tegen den auto van den eierhandelaar M. uit Deventer gereden. J. werd ernstig gewond aan het hoofdhij is naar het ziekenhuis te Hoogeveen vervoerd. Door een tram gegrepen. Gisteravond reed de 19-jarige J. S., horlogemaker, wonende in de Scheper straat te Haarlem, per flets op den Kleinen Houtweg in de richting van de Paan. Voor het Doopsgezinde weeshuis stond een auto rechts van den weg, dien hij wilde passeeren. Even te voren keek hij nog om en zag, dat er een tramtrein van de Noord-Zuid-Hoilandsche aan kwam rijden uit dezelfde richting, vlak achter hem. Hij wilde probeeren, nog lang3 den auto te komen, voor de tram uit, doch dit mislukte; hfi werd door den trein gegrepen en eenige meters mee gesleurd. Per ziekenauto is hfi naar de Mariastichting vervoerd. Zfin toestand is levensgevaarlijk. Auto tegen een boom gereden; een heer en een dame ernstig gewond. Gisterenmorgen om elf uur is een per sonenauto, komende van Amsterdam en gaande in de richting Purmerend, even vóór Purmerend aan den Jaagweg, in volle vaart door de gladheid van den weg geslipt en tegen een boom gereden. Van de inzittenden werden een dame en heer zwaar gewond en bewusteloos op genomen; drie kinderen werden lichter gewond. Dr. Meyer, die per ziekenauto ter plaatse kwam, legde een eerste ver band, waama de heer en de dame, nog steeds bewusteloos, naar het gasthuis te Purmerend vervoerd werden. Men vreest voor hun leven. De drie kinderen zijn naar Amsterdam getransporteerd. De schok was zoo hevig, dat de boom afknapte en de auto geheel vernield werd. DOOR EEN REVOLVERSCHOT GEDOOD. De 21-jarige J. R te Driesum, bfi Dok- kum, is gisterenochtend 5 uur dood op het erf van zfin ouders gevonden met een schotwond in het hoofd. Het vermoeden bestaat, dat de jonge man, zonder dat zfin ouders dit wisten, een revolver in zfin bezit had en dit wapen heeft meegenomen naar Kollum, waar een muziekconcours werd gehou den en waar personen zouden komen, die hem eerder hadden bedreigd. De revolver schfint gisterenochtend te vroeg te zfin

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5