Luchtvaart. Nieuwe Uitgaven. Od de stations zal men thans allerwegen Stadsnieuws. Postvluchten van en naar Indië KONIJN'S LEVERKAAS Waschdag. Marineberichten. LegerbericMen Burgerlijke Stand van Den Helder Tijdschriften en Weekbladen. ïssnst JSJU r„'2,s:'ri rrss-c J Van links en rechts „gegaan, toe,, de jongeman veilige Ben verjoek om «MI. ia plaats voor het wapen ging zoeken. EEN KKASSE GRIJSAARD. Te Dinxperlo heeft de 85-jarige VV. F. v. d. Heuvel nog zelf zijn rogge gemaaid. Het waren 600 garven. BRAND TE LAREN (N.-H.). Huize „Mataram" afgebrand. Het landhuis „Mataram", staande aan de esterheide tusschen den Hoeflooweg en der Kinderen laan te Laren (N.-H.) en bewoond door de familie Ph. Weyn- schenk, is Donderdagmiddag vrijwel ge heel door brand verwoest. Omstreeks drie uur werd de brand ontdekt. Onmid dellijk werd de plaatselijke brandweer gealarmeerd. Tegen de vuurzee viel vrijwel niets uit te richten, want reeds voordat de brand weer ter plaatse verscheen, sloegen de vlammen al hoog uit het rieten dak, rond de middelste schoorsteenpijp van het uit drie verdiepingen bestaande gebouw. In geen enkel opzicht heeft men zich meer kunnen bepalen tot het redden van het een of andere gedeelte van het groote huis. Om ongeveer half vijf stonden niets meer dan enkele muren, omgeven door rookende puinhoopen, overeind, Vrijwel niets van den kostbaren inboe del, waaronder veel antiquiteiten, vooral uit Indië, alsook schilderijen e. d., kon worden gered. Huis en inboedel waren tegen brand verzekerd. Omtrent de juiste oorzaak van den brand tast men volkomen in het duister. Bij het ontdek ken van den brand was de familie thuis. Het landhuis werd ongeveer zestien jaar geleden onder architectuur van den thans overleden Larenschen architect v. Caspel gebouwd. DOOR EEN RAT GEBETEN. Jn den nacht van Woensdag op Don derdag is het lVü-jarige dochtertje van den boerendaggelder T. de G. in den Haarlemmermeerpolder door een rat in het gelaat gewond. Er werd o.a. een stuk uit het neusje gebeten. Het meisje is ter verpleging naar een ziekenhuis te Am sterdam overgebracht. BOERDERIJ AFGEBRAND. ^Tengevolge van hooibroei is heden te Tjamsweer (Gr.) het van 1725 dateerende boerenhuis met schuur, toebehoorend aan jhr. van Polman Gruis te 's-Gravenhage en bewoond door de Vries, een prooi der vlammen geworden; 140 voer hooi zijn verbrand. Alles was verzekerd. ONGELUK IN EEN LIFT. Spoorwegarbeider doodgedrukt. Gisteravond reed aan het Centraal Sta tion te Amsterdam een 26-jarig spoorweg arbeider een motortransportwagentje in een goederenlift. Waarschijnlijk is de man van het wagentje afgesprongen voor het stilstond de bestuurders staan voorop niet het gevolg dat hij tusschen het wa gentje en de liftwand bekneld geraakte. Onmiddellijk schoten andere leden van het personeel ie hulp, maar het mocht niet b. ten, de man bleek te zijn doodgedrukt. Buitenland. DE OUD-STRIJDERS TE WASHINGTON. Botsing met de politie. De vrees is uitgesproken, dat de poli tie te Washington wtl eens gedwongen zou kunnen worden hardhandig tegen de oud-strijders, die weigeren Washington te verlaten, op te treden. Deze vrees is bewaarheid. Blijkens een telegram uit New-York is het Donderdag tusschen politie en oud-strijders tot botsingen ge komen, toen de laatsten weigerden het regeeringsgebouw te verlaten. Er is met steenen geworpen en er zijn aanhoudin gen gedaan. Toen bekend werd, dat de oud-strijders, die in de omgeving van de stad kam peerden, van plan waren naar de stad op te rukken, heeft het hoofd der politie gelast, al het beschikbare politie-perso- neel bij het Kapitool samen te trekken. Een later telegram meldt, dat de over heid militaire troepen had ontboden om de orde te herstellen, nadat het tusschen de politie en de oud-srtijders tot schieten was gekomen. Er zijn een politie-man en een oud-strijder doodgeschoten en een andere oud-strijder is levensgevaarlijk gekwetst. Er zijn in alle haast eskadrons cava lerie naar het Witte Huis gezonden, dat zij afzetten. Er zijn rond Hoover's woning tevens infanterie-troepen met machine-geweren en gepantserde auto's samengetrokken. Het verzet opgegeven. Naar uit Washington wordt gemeld, hebben de oud-strijders Donderdagavond hun verzet geheel opgegeven. Een groot aantal van hen heeft Washington onmid dellijk verlaten. Behalve het kampement der betoogende oud-strijders in Washington hebben de regeeringstroepen ook het veteranen- kamp te Anacostia op 8 km van de stad doen ontruimen. In dat kamp waren 7000 veteranen ondergebracht benevens 300 vrouwen en 488 kinderen. Ook hier werd met traanverwekkende gassen gewerkt terwijl de boel werd in brand gestoken. Het totale aantal dergenen die bij de gevechten met de politie zijn gewond bedraagt volgeus een later bericht 50; de meeste kwetsuren zijn onbelangrijk. DE BOEDAPESTER COMMUNISTEN. Tot den strop veroordeelden terechtgesteld De standrechter te Boedapest heeft de beide communistische leiders Sallai-Hol- lünder en Fürst, die beklaagd waren van samenzwering tegen den staat en de maatschappelijke orde, veroordeeld tot den dood door den strop. Het vonnis is gistermiddag om kwart voor vijf voltrokken. DUIKBOOT DOOR KRUISER AANGEVAREN. Gezonken, doch weer aan de oppervlakte gekomen. Dinsdagmiddag is tusschen Malmö en Karlskrona, bij het houden van oefenin gen, de onderzeeër „Bavern overvaren door den kruiser „Fylgia". De „Bavern" bevond zich op dat oogenblik op een diepte van vijf nieter; door den periscoop had men op de duikboot geen uitzicht en daar de „Fylgia" een diepgang heeft van 6.5 m, was het niet te ontgaan, dat de „Bavern" geramd wrd. Het bovenge deelte van de brug van de duikboot kreeg averij en een der periscopen werd ver bogen, terwijl een deel van den toren vernield werd. Na de botsing, ging de „Bavern" on middellijk naar den zeebodem, op een diepte van 17 m. Het duurde evenwel niet lang voor men kon beginnen met het lenspompen van de waterreservoirs, zoo dat de boot weer aan de oppervlakte kon komen. De averij bleek niet groote te zijn, zoo dat de duikboot onder convooi naar Karlskrona kon gaan. Door de botsing werd niemand aan boord gedeerd. HEVIGE BENZINE-ONTPLOFFING IN TSJECHOSLOWAKIJE. Zes dooden, 24 gekwetsten. Wolff meldt uit Sillein, dat in een dorp in het district Kriz een noodlottige ben- zine-ontplofflng het leven van 6 menschen heeft geëischt. De koopman Knoefelmacher was in zijn kelder bezig een vat benzine te vullen. Zijn dienstbode, die een brandende kaars in de hand hield, was hem daarbij behulp zaam. De ontsnappende benzinedampen vatten plotseling vuur, waardoor het vat benzine ontplofte. De gevolgen waren ver schrikkelijk. Het dak van het huis stortte in, de ruiten en andere deelen van het huis wer den ver weg gescblingerd. Zes menschen werden gedood, negen ernstig en vijftien licht gekwetst. Terug. De „Duif" (heenreis) vertrok 29 Juli van Medan en ^arriveerde te Bandoeng. De „Ibis" (heenreis) vertrok 29 Juli van Athene en is te Cairo aangekomen. Heen. De „Uil" (terugreis) vertrok 29 Juli van Batavia en is te Medan aangekomen. De „Ijsvogel" (terugreis) vertrok 29 Juli van Mersamoetra en arriveerde te Leipzig. Het toestel werd vanmorgen omstreeks 9.30 te Schiphol verwacht. DE VERDERE PLANNEN VAN VON GRONAU. Wolfgang von Gronau heeft in een lang telegram mededeeling gedaan van zijn verdere plannen. Vrijdag zal hij naar Ottawa, de Canadeesche hoofdstad, door vliegen. Zaterdag is zijn landing te Chi- cago te verwachten. De volgende week Woensdag zal hij met zijn Dornier-Wal- vliegtuig een bezoek aan de Duitsehe ko lonie te Milwaukeee brengen. POOLSCHE VLIEGTUIGEN VERONGELUKT. Vier dooden. Twee Poolsche militare vliegtuigen zijn Donderdag verongelukt, het een bij Konin aan de Warte, het andere bij Lem- berg. De 4 inzittenden zijn gedood. EEN AANVLIEGING. Een doode. De Junkers 52, een vliegtuig met drie motoren, dat in den Zwitserschen Alpen wedstrijd voor verkeersvliegtuigen den eersten prijs gewonnen had, is op den terugweg naar Berlijn boven het vlieg veld Schleissheim aangevlogen door een sportvliegtuig, waardoor het linker on derstel van de Ju 52 van het toestel af getrokken werd. Het toestel moest een noodlanding maken in een korenveld en werd daarbij zwaar beschadigd. De zes inzittenden bleven ongedeerd. Het sport vliegtuig stortte neer en de bestuurder daarvan werd zwaar gewond en is later aan zijn verwondingen bezweken. VLIEGTUIGONGELUK. Drie dooden. Mevrouw Bossom, de vrouw van het conservatieve lagerhuislid voor Maid- stone en haar zoon, zijn bij een vliegtuig ongeluk bij Farnham in Surrey om het leven gekomen, evenals de 23-jarige Duitsehe graaf Otto Erbach Fürstenau, die als gast bij de familie Bossom ver toefde Het toestel werd bestuurd door den jongen Bruce Bossom, een 21-jarig jong- mensch, dat in het bezit was van beide vliegbrevetten A en B. Het ongeluk is gebeurd tijdens een onweersbui en een toeschouwer meent gezien te hebben, dat het toestel door den bliksem werd getrof fen en daarop onmiddellijk neerstortte. De inzittenden werden uit het toestel ge worpen. Hun lijken werden ongeveer 200 M. uit elkaar gevonden. Zij waren onherkenbaar verminkt. Bossom werd ge ïdentificeerd uit zijn papieren, graaf Otto doordat zijn naam op zijn cigarettenkoker stond. Bruce Bossom was een geestdriftig vlieger en had plannen voor groote vluchten naar Amerika, Australië en Zuid-Afrika. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper DE VERDWIJNING VAN FIETSEN. Sinds 1 JuU 25 fietsen wegge nomen. Een 8-jarige Jongen de schuldige. De paartjes van het strand, en alle an dere personen, die om verschillende re denen hun fiets onbeheerd moesten laten staan, keken met angstige oogen. zoodra ze terugkwamen, naar de plaats, waar ze hun karretje hadden neergezet. En deze maand stond het er in 25 gevallen niet en 25 maal weid een fiets als gestolen opge geven aan de politie, steeds echter werd het vehikel weer. al was het dan ook op een andere plaats, teruggevonden. De politie nam de uiterste waakzaam heid in acht en hierdoor gelukte het om een Woensdagmiddag den fietsenwegpik- ker op te pikken. Hij nam juist het '2de karretje dien middag weg, of liever bij reed er reeds op, toen de heilige Herman dad hem te pakken kreeg. En wat bleek. Ja. nu komt de deception cruelle. De dief bleek te zijn een achtjarig jongmensch, die wel fietsen kon, maar geen fiets had, ook geen centen had om een fiets _te huren. Daarom nam het joch, zoodra hij een fiets onbeheerd zag staan, deze weg om te pro- heeren of hij het nog wel kon. 't Zal nu wel afgeloopen zijn met zijn praktijken, maar toch zullen velen hier door geleerd hebben hun fiets maar niet onbeheerd te laten staan. Als ze op de regenbak stond dan kon ze net met d'r armen over het schuttinkje leunen en met buurvrouw een genoege lijk praatje houden. Ja, die regenbak was er nou eenmaal nog, en och, je had d'r een massa plei- zier van. Niet alleen om genoegelijke praatjes met buurvrouw te houden, maar voor de wasch ging 'r niets boven regen water. Het water was niet zoo dor en schraal; het was vettiger. Neen, voor de wasch ging d'r niets boven regenwater. Ben je daar, buurvrouw? Ja, büvrouw! En weldra was het gesprek in vollen gang- Lekker weertje, gister! 'k Zei zoo tegen m'n man, we moesten d'r is naar Huisduinen gaan. Och, mensch, zeit ie, 'k zien alle dag water meer dan me lief is. En dan nou nog zand d'r bij. Da's goed as je schure moet. Nou zeg ik, jij bent de heele week van huis en altijd op 't water. Ik wil ook wel d'r is uit m'n kotje weg en 'rs wat anders zien. Afijn, na lang zeure, binne we toch gegaan. Mijn man op de fiets en ik met de kin deren met de bus. 't Was daar fijn. Nou kon Jaap 'rs op de kinderen passen en ik lee rechtuit tegen duin en nam 't er 's lekker van. 't Duurde niet lang of ik was buite weste en ik piepte fijn. Ja, t' was misschien wat schaamtelijk, maar ja, het geval lag d'r nu eenmaal. Maar opeens schrik ik wakker, want Pietje rolde over me heen en had 'n lol van nog zoo. „Kijk moeder d'rs!" had ze geroepen, „kijk moeder d'rs!" Nou, toen kwam mn' man met Klaasje ook hard aanloopen en Jaap schaterde van de pret. „Dat hebben ze je fijn gebakken, moe der!" „Wat gebakken?" riep ik en maakte me nijdig, dat ze me zoo uit ston den te grinniken..., Melk! Melk! riep de melkboer. Ja baas, het pannetje staat op de aanrecht. Vier maatjes vandaag.... Vier? Ja baas, ik eet vandaag rijstepap, da's makkelijk as je de wasch hebt en niet zooveel tijd Om te praten, meesmuilde de melk boer. Zal jou 'n zorg zijn! Och, zet het pannetje meteen even op het gas, wil je? Jawel juf! Dag juf! Dank je, goedzak! Waar was ik ook weer? O, ja. Nou, ze stonden me allemaal uit te grinniken en ik werd woest en riep: wat is er dan? Nijdig wilde ik op staan, maar ik schrok met het apenzuur, want door m'n hoed en door m'n haar hadden ze een paar vlaggestokkies met je weet wel, van dië papieren vlaggetjes, gestoken en je begrijpt, dat deed zeer toen ik op wilde staan. „Help me dan toch!" riep ik. Maar Jaap, die gooser, sloeg dubbel van de lach. Dat hebben z'm reuze gelapt, zei Jaap, reuze". En toen ie uitgelachen was en er meteen een heele hoop volk om ons heen stond, heeft ie de vlaggetjes weg getrokken. Da's gemeen, Jaap, om me zoo voor mal te laten staan. Maar, dat heb ik niet gedaan, zei Jaap. Wie dan? Weet ik veel, zei Jaap. Ik was met de kinderen op bloote pootjes gegaan en jij bent gaan piepen. En toen hebben een paar leuke jongens je dat gelapt. Nou, het was 'n heele alterasie en 't erg ste vond ik, dat al die menschen om me heen stonden, want je slaat Wat 'n lucht, buurvrouw! Ruik je het ook niet? Goeie genade, me melk, me melk! O help, help....! Er klonk een luide gil en buurman, die schoenen zat te lappen en zich al dood had geërgerd had aan al die kletsika, smeet hamer en schoen in een hoek en was met één sprong op het plaatsje, greep den bovenkant van de schutting en was in een minimum van tijd d'r overheen en keek in het gelaat van Jaap. Wat is hier loos? bulderde Jaap. Je vrouw gaf een gil en kijk naar den regenbak. En ja, het deksel was doorgeknakt en de mannen hoorden het plonsen in het water en daaruit klonk gekreun. Jaap trok de rest van het deksel weg, zag dat zijn vrouw goed met het hoofd boven water uitkwam en hoorde haar ge lamenteer. Geen gevaar, zei Jaap. Bindt dit endje nou om mij vast en hou 't goed in je knuisten. f'p het lawaai waren meerdere buren aangestormd en met vereende krachten wisten we Jaap en diens vi'ouw naar boven te krijgen. De buurvrouw bad inmiddels het gas uitgedraaid. De melkplakken hingen "ver het gasstel, melkklonters dropen van het tafeltje en het smeurde over den vloer. De waschdag was bedorven. Robinson. Bij beschikking van den minister van defen sie zijn de volgende mutatiën gelast: met 29 Juli: luit. ter zee 2e kl. Q. de Booy en de off. van den M.S.D. 2e kl. A. Govers zijn geplaatst bij de onderzeedienstkazerne te Willemsoord; met i Augustus: luit. ter zee 2e kl. D. Ge stel is geplaatst bij de Marinekazerne te Am sterdam; met to Aug.: luit. ter zee 2e kl. D. L. van E'k is geplaatst bij de Marinekazerne te Wil lemsoord; met 12 Aug.: kap. der mariniers J. J. A. Kcuchenius, ie luits. der mariniers F. J. van der Ende en H. Liefrink zijn gepaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord; met 15 Aug.: luit. ter zee 2e kl. S. A. 1 Ho- noré Naber is geplaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord; met 22 Aug.: luit. ter zee 2e kl. C. Hen- drikse is geplaatst bij de Marinekazerne te Willemsoord; met 24 Aug.: luit. ter zee 2e kl. B. C. uit de Bos is geplaatst bij de Onderzeedienstka zerne te Willemsoord; de off. van den M.S.D. 2e kl. M. A. W Bos is geplaatst te Rotter dam. Off. van gez. 2e kl. der zeemacht W. H. H. Krul, dienende in Oost-Indië, is met ingang van i Aug. bevorderd tot off. van gez. ie kl. (kapitein). Aan luits. ter zee 2e kl. K. G. Th iel en J. C. Jurrjens is vergund uit Oost-Indië naar Nederland terug te keeren. Off. van adm. 2e kl. der zeemacht G. van Beusekom, onlangs uit Oost-Indië terugge keerd, wordt 9 Aug. geplaatst bij het Marine hospitaal te Willemsoord. Bij beschikking van den minister van defen sie is de luit. ter zee der 2e kl. marine-reserve C. C. Medema den i Au. geplaatst aan boord van Hr. Ms. Wachtschip te Willemsoord. Onderstaande schepelingen worden, behou dens geneeskundige geschiktbevinding, aan gewezen om in een der eerstvolgende maanden naar Oost-Indië te worden uitgezonden: Bootsman M. van Dijk, id. A. Davidse, id. H. H. Schipperijn, id. J. C. Breedveld, id. J. F. Boelhouwer, id. G. A van den Braak, id. G. v. Weerdenburg, kwartiermr. J. J. van Rooijen, id. S. v. der Scheer, id. J. J. de Veij, id. H. Hoogeland, id. A. Schillemans, id. J. Comelissen, id. J. C. Kuiper, serg.-konst. J. Kocks, matr.-konst. R. Overdijking, id. E. A. Vastenhout, seinersmaat C. J. v. den Ende, id. H. C. v. Wingerden, id. J. W. Hartog. id. H. J. Slendenbroek, id. C. J. Rademaker, korp.-torp.mr. A. Kats, id. W. Hup, majoor macht. J. G. Donker, id. L. Valster, id. D. Plooij, serg.-macht. A. Hammer, korp.-macht. P. W. J. Walhaber, id. G. Jorissen, id. C. Ko men, id. P. J. Roosenbeek, id. B. A. L. Rut ten, id. A. de Bruijn, id. H. Sprong, id. J. Fa- ber, id. C. Dubbeldam, id. P. de Groot, id .A. Roest, id. C. Meijer, id. P. de Nooijer, id. A. Baars, id. J. van Amerongen, id. A. F. Bos, stoker-o.man F. Kost, id. G. Planting, id. W. Visser, id. H. Koster, id. J. Bink, id. P. A. Peeters, id. R. Grootenboer, majoor-timm. J. Toering, id. *F. F. Felkers, korp.-vltmr. H J. E. Hermes, id. K- Lijbrink, serg.-vltmr. B W. Hogenes, majoor-bott. P. L. F. de Vries, serg.-bott. W. Huste, majoor-schr. J. den Boer, id. J. F. A. van Ling, korp.-schr. J. A. Kok, id. W. Moens, kleermaker H. G. v. Eijsden, korp.-monteur A. Bakkenis. id. C. A. van Hoek, marinier ie kl. A. Eijkelen- boom, id. 3e kl. A. Eising, id. C. J. Dumernit, id. J. H. Lejeune, id. 2e kl. G. v. den Brink, id. J. Smeding, id. 3e kl. G. J. Rieter, id. 2e kl. G. van Dijk, id. P. M. Giebelen. Bevordering. Matroos der ie kl. F. Feenstra j Juli '32 tot kwartiermeester. Marin. ie kl. J. J. v. d. Laan 1 Juli '32 tot korp.-konstabel. Door den bootsman A. Blonkland werd den 2Óen Juli j.1. met gunstig gevolg het examen voor hoogeren rang afgelegd. Met ontslag uit den zeedienst. Serg.-torpedomaker W. J. Zurburg, 1 Sep tember '32. Bootsman G. Boogert, 4 Augustus '32. De le luit. C. A. Bijlaard van het reg. kust- artilleiie, gedetacheerd bij de artillerie-inrich tingen aan de Hembrug, is bij besch. van den M. v. D. met ingang van 1 Aug. a.s. overge plaatst bij het 7e regt. veldartillerie te Bergen op Zoom. Ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Koningin-Moeder op 2 Augustus a.s. zal van de militaire gebouwen in het garni zoen de ylag worden geheschen of uitgestoken vanaf de reveille tot zonsondergang. Gedurende de afwezigheid van den garni- zoens-commandant van 1 tot en met 23 Aug. a.s. luitenant-kolonel J. M. Ridder van Rap- pard zal het commando over het garnizoen waargenomen worden door den majoor H. J. Karei. De ie luit. H. Alting, van het reg. kust- art., gedetacheerd bij de artillerie-inrichtingen aan de Hembrug, wordt met ingang van 12 September a.s. gedeacheerd te Delft tot het volgen van een cursus voor hoogere techni sche vorming. Bij Ministerieele beschikking is de rant- soenprijs gedurende de maanden Augustus, September en October 1932 voor het garni zoen Den Helder vastgesteld op 0.31 per ration en de vergoeding voor het gemis van levensmiddelen op 0.32 per ration. De reservc-ie luit. S. C. Verbrugge van het reg. kustartillerie, voor herhalingsoefeningen onder de wapenen, is op 28 dezer in het genot van groot verlof gesteld. Van 28 en 29 Juli, ONDERTROUWDT. Bakker en I. P. Müller. GETROUWD: M. v. d. Kuijl en G Rubbens; A. Kooij en G. Hollander; A. H. Brouwer en J. Sluiter. BEVALLEN: M. NootKoorn, d.; A. Braak-de Graaf, z.D. Schenk—de Haan, d. OVERLEDEN: J. C. Jansen, 81 j.; F. H. v. Koningsbruggen, 10 mnd. Mork's Magazijn, Juli. De karakterschets door 11. G. Cannegieter is gewijd aan C L. Walthcr Boer kapitcin-4'^'eur ^an^e sen bij, er komen er nog meer. H. berg wijdt een beschouwing aan den teek.naar Theo van Eisen; verschillende zijner k.abb s zijn in dit artikel gereproduceerd - Verder. Indische vertellingen, De "J®14®*'1* si t schiedcnis van Dordrecht, III, Folk^® loapik en de oogst, Populaire wetenschap, Tooneel: De man in pyjama door A. J. ctep- man (eerste bedrijf); Prof. Cas.mir schrijft over de Jeugdherbergbeweging. In de boeken tafel o.a. een biographie over den overleden leider der Wereldbibliotheek I. Simons door G. van Hulzen; in de rubriek „Van heinde en ver" een artikel over van Reden en René de Clerck. Het maandblad „Zij" bevat weder om correspondentie inzake de nieuw-feniinisti- sehe beweging. M. Favai-Kieviets schrijft over de vrouw in de tweejaarlijksche internatio nale tentoonsteling te Venetië. De Wandelaar, Juli. Dr. Niko Tinbergen vervolgt zijn artikel over de roofvogels van Nederland; het zijn thans de boomvalken, die aan de beurt zijn. P. van der Lijn schrijft over prachtig lagenprofiel bij Amersfoort. Jan P. Strijbos begint een artikel over het Oostza- nergat en geeft daarvan interessante photos. „Keverevereering in de oudheid heet een ver handeling door C. A. Kruis geschreven, en J. B. Bernink schrijft over een onbekende plant in een mooie streek. De mooie streek is een beekje bij Denekamp, de onbekende plant is de knollathyrus. A. Joman is met zijn school- klas uitgeweest en ze hebben in een jeugdher- berg gelogeerd. Hij vertelt daarvan en heeft er ook een paar kiekjes van. Het was een waar echt feest, al was het ook heel armoe- digjes opgezet. A. B. Wigman vervolgt zijn beschouwingen „door het kijkglashij heeft den buizerd, een onzer zeldzame broedvogels, voor de lens gekregen. Verder bevat het nummer nog korte artikelen over „Buiten leven": Hollands glorie, n.1. de kip en haar verzorging, over den tuin in Juli, over cactus- liefhebberijen, en wedre de uitgebreide rubriek „van en voor de lezers". Sport in Beeld, 26 Juli. Op den omslag een afbeelding avn het winnende jacht van de Kaagweek, de „Ster 2". En op de voorpagina het Hollamdsche team in den athletiekwedstrijd BelgiëHolland te Antwerpen. H. A. Meerum Terwogt schrijft over de opening der Olympische Spelen te Los Angeles; er is een goede photo van het stadion en er zijn diverse portretten van vroegere deelnemers. Bert Prinsen Geerligs schrijft over den grooten prijs van Duitschland. Dan krijgen we een serie photos van den wedstrijd te Antwerpen en van zwemwedstrijden. De eene natte juf frouw zoent de andere natte dito. Honkbal te Haarlem, nogmaals de zeilwedstrijden op de Kaag vullen een volgende pagina. G. J. Nij- land schrijft over Roeiwedstrijden, die achter ons liggen en die nog moeten komen. Ook hondensport is in dit nummer vertegenwoor digd. De Stad Amsterdam, 29 Juli heeft een aan tal opnamen betreffende een Zondag in Hyde- park en betreffende de gestadige uitbreiding, welke Amsterdam ondergaat. Van den Rijn en zijn bergen is er een typische opname (De bekende Loreley-rots), en in het Amsterdam- sche ghetto heeft de photograaf verschillende interesasnte opnamen gemaakt. Ook Parijs is vertegenwoordigd, n.1.' de openluchtbeurs aldaar. Van Sumatra's westkust een fraaie opname van het z.g. Karbouwengat. Ook van de tabakscultuur op Java vindt men kieken en van de badplaats Muiden. Tenslotte noemen wij nog het haventjes van het dorpje Nieuwen- dam, nabij Amsterdam. Het Weekblad UFA-koerier van deze week bevat een reproductie naar L. Robbereecht „Het oude brugje", een serie photos van filmsterren aan boord van hun 'acht, een ar tikel over Florence Nightingals, mededeelin- gen o.a. over de nieuwe film „De gravin van Monte Christo", oevr een belangrijke nieuwig heid, namelijk „Symmetrische dansen", een mooie kleuren-photo van Nancy Browns, enz. Amusementslectuur. De uitgever J. Philip Kruseman te 's-Gra venhage zendt ons een viertal nieuwe uitgaven ter bespreking. Twee ervan behooren, blijkens een pakkende reclamestrook, om het omslag heen gevouwen, tot het genre „super detec tive stories": spannend, geheimzinnig, boeiend; de beide andere zijn „gewone" romans. „De moord aan de bridge-tafel" door Anne Austin is een inderdaad spannende moordgeschiede nis, die door de energieke en intelligente po gingen van den jongen speurder Bonnie Dun- dee tot klaarheid wordt gebracht. 340 blad zijden druks. Maar „Het geheim van Hun- ting's End" (Eberhart) spant in geheimzin nigheid de kroon, en het is ook beter geschre ven dan het vorige. Het is een griezelig-ge- heimzinnige geschiedenis, waarbij de auteur, zooals zijn Amerikaansch lezerspubliek dat zoo gaarne wil, tot het einde toe de spanning weet te bewaren. Alle griezelig- en geheim zinnigheden zijn hier tezamen gebracht; letter lijk in elk hoofdstuk is er weer iets anders ge heimzinnigs en onverklaarbaars. Het verhaal speelt in een zeer afgelegen landhuis, waar een aantal personen bijeengebracht zijn. Door een sneeuwstorm, die een dag of drie aan houdt, is het niet mogelijk contact met de buitenwereld te hebben en in die drie dagen spelen zich de geheirtizinnigheden af. Voor liefhebbers van griezellectuur om van te wa tertanden. Twee andere, ons gezonden werken, zijn van geheel ander genre, en zouden kunnen worden omschreven als genre Courts-Mahler, W erner, Marlitt, e.d. „En toen het berouw kwam door mrs. Baillie Reynolds is wel een aardig verhaal, indien men het ietwat onmo gelijke van de geschapen situatie heeft aan vaard. Het tweede boek is „Na feilen strijd" door Joan Sutherland. Bij uitstek litteratuur voor bakvischjes en om in den trein te lezen bijvoorbeeld. De prijs dezer vier romans is 2.15 inge naaid, 2.90 gebonden; het zijn stuk voor stuk lijvige, omvangrijke boeken, zoodat men waar krijgt voor zijn geld. Reclameplaat Nederl. Spoorwegen, Door de directie eer Nederlandsche Spoor wegen is een reclameplaat ontworpen voor stellend een seinbrug met opstaand veilig sein Daaronder strekken zich de rails uit, zoodat geheel de illusie gewekt wordt van een breed wisselspoor, waarop de seinbrug domineert. Jammer is het, dat op de groote plaat de kleuren met in alle opzichten voldoen, waar door de rails te wit zijn gebleven en als veer- 'i" W1lte s,trrpfn te veel het Reheel behcer- schen. Tegelijk hiermede zond de spoorwegen ons een verkleinde reproductie in den vorm vin ,v,0.c,F,ad; h.ler°b komt de bedoeling van de pl^ beier ult. Nog een andere recla meplaat is uitgegeven, waarvan eveneens een verkleinde reproductie aan ons werd geC- Naar B r e t a sr n e. VI. Het is merkwaardig hoe in het leven alles van futiliteiten afhangt. Hoe byvoor beeld één enkel woord, door een ambte naar geschreven, je halve vacantie kan vergallen. U denkt natuurlijk direct aan een ambtenaar van den Burgerlijken Stand. Maar 't geval is onschuldiger; nmn ambtenaar dient de Nederlandsche Spoor wegen. Of hii ook het reizend publiek dient meen ik 11a onze ervaringen te mo gen betwijfelen. Grande vitesse accélérée, express! Altlus het imposante wachtwoord, dat volgens den ambtenaar in Den Haag onze koffets zou veranderen in projectielen, die in sui zende vaart recht op het doel zouden af schieten, de tooverstaf, die by aa"k°m8t in Bretagne de doos van Pandora voor ons zou openen, met alle frivoliteiten erin, welke ons in staat zouden stellen, ons ie nieten met de chicards van den overnam van het Kanaal Helaas den eersten avond 111 Dinara, én den tweeden, en den derden kon men in de weelderige eetzaal van het Hotel de la Mer vier gedeprimeerde toeristen zien zitten, wier schamele, met het stof der Fransohe landwegen bestoven, reisplunje armzalig afstak by de gesoigneerde avond jurken en de veel te goed zittende smo kings van hun Angelsaksische eetge- nooten. „Grande vitesse accélérée", hoonde d© ervaren portier in Romeinsch Fransch, „maar weet mijnheer dan niet, dat dat de langzaamste manier van verzen den is?" Wy keken' den portier en elkander aan met. blikken, waarin een wereld van wan hoop en weemoed moet hebben gelegen. Wanneer men drie Fransche woordenboe ken uit het hoofd heeft geleerd, wat weet men dan nog van de diepe verscholenhe- den dezer ondoorgrondelijke taal? „Grande vitesse accélérée", vervolgd© het orakel, „dat is een uitdrukking di© men gebruikt bii het verzenden van koop waren. Eh bien, ca dure toujours quelques seniaines. Op een ochtend viel Slem als een wer velwind mijn kamer binnen: De koffers.... staan in Parijs.... Er is getelefoneerd.... Over '11 kwartier gaat de treinZe moeten vrijgemaakt worden bij de douane.... Wil je erheen? VÜf uur heen en vijf uur terugEn anders willen ze den chasseur van het hotel wel sturen De chasseur werd. a raison van eenig© honderden francs, met 'n heel klein sleu teltje naar de Viile Lumière afgevaardigd, tien uur reizen bii elkaar plus 'n halven dag oponthoudom een vreemden man met wit-gebiesden pet in Parijs te toonen, wat Marion en Sietske, Siem en ik wel voor mooie bullen voor hun vacantie mee namen. Ondertusschen hadden wy gele genheid, aan de Bretonsche kust te bepein zen, hoeveel energie er in het leven ver spild wordt om niets. Den volgenden ochtend kwam de jonge man terug. De koffers.waren zelfs niet geopend, rapporteerde hii trotsch.... „ca c'est Paris!" smaalde een van ons. En de koffers; Die waren vanuit Nederland naar een: verkeerd station geadresseerd. Gare St. Lazare in plaats van Gare Montparnasse. Ze komen nu vanavond. Ze kwamen. Twee dagen later. Een dag vóór ons vertrek. Op den vrachtbrief la zen wii de woorden: Dédouanement Quiévreux. Op de Fransch-Belgische grens! Het woord Quiévreux had ons een week in lompen gehuld.... den zin „Een welvarend spoorwegbedrijf ook uw belang" aantreffen. De bedoeling van deze woorden is de volgende: De Nederlandsche Spoorwegen ondervinden door de algemeene crisis een ernstige tegenslag, welke voor hen bovenien nog wordt verzwaard door de onge breidelde autoconcurrentie. Vervoer en ont vangsten loopen terug, zoodat tot het moge lijke en toelaatbare bezuinigd wordt. Vee mindering van het vervoer doet de ontvang sten dalen en moet op de duur ten nadeel* van schatkist en belastingbetaler, leiden tot nieuwe spoorwegtekorten en tot verhooging van spoorwegtarieven. Vermeerdering van het vervoer daarentegen doet de ontvangsten stij gen en_ schept de mogelijkheid tot verlaging der tarieven. Ieder Nederlander voor zich of zijn bedrijf heeft groot belang bij een goed functionncerend spoorwegbedrijf en bij lage spoorwegtarieven. Het is echter duidelijk, da» de Spoorwegen alleen hunne taak in het alge meen belang naar behooren kunnen vervullen, indien zij gesteund worden in hunne pogingen! het vervoer van reizigers en goederen te be houden en de vermeerderen. „Zandbergen". Wij ontvingen het Jaarverslag van de maat schappij tot opvoeding van weezen en andere minderjarigen in het huisgezin „Zandbergen"* Bezuiniging in het leger. Door de Vereeniging van Onder-of ficierert „Ons Belang", gevestigd te Amersfoort, is een brochure uitgegeven (Memorie betreffen de eene wijziging in de encadreering van het Vredersleger) waarin wordt aangetoond, dat een doelmatiger en iggrijpender bezuiniging] dan de commissie-Weiter voorstelt op het leger kan worden verkregen, indien men een aantal beroepsofficieren, welke thans voor de vervulling van allerlei eenvoudig werk wor- den gebruikt, vervangt door beroeps-ondcr- ofncieren. Verschillende functies in het leger worden namelijk waargenomen door personen met academische opleiding, en daarop geba seerde loonen, welke functies van eenvoudi- gen technischen of administratieven aard zijn' en even goed zelfs beter zouden kunnen worden vervuld door personen met een min der wetenschappelijke opleiding en lager loorf (onderofficieren). Aangetoond wordt, dat naast een, zeker niet onbeteekenende, bespa ring van 625.000 of meer, ook andere ver beteringen het gevolg van den voorgestcldert maatrgel zullen zijn. Exemplaren van deze brochure zijn koste loos te verkrijgen bij den heer W. J. Vaatstra, Utrechtscheweg ,3. Amersfoort. Jaarboekje voor de Bloembollenstreek. I Voor de zesentwintigste maal is door de n ^crccn'R'nR voor Bloembollencultuur te Haarlem een Jaarboekje voor de Bloembollen streek uitgegeven (1932—33). Het boekje i*. niet in den handel en natuurlijk aan bollen-

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6