T VIERDE EN LAATSTE BLAD Stadsnieuws. IHEEREN-BAAI GRATIS TOUWTREKKEN Julianadorp. Schagen. BOXEN GARAGE RlilfirlE STALLING BELANGRIJK LAGER TARIEF Vier landrotten op een heuschen reddingstocht. VAN ZATERDAG 30 JULI 1932. PREDIKBEURTEN 1 AUGUSTUS TEL. 509 0. GL0TZE Neemt U in acht! SCHOENMAKERS-VACANTIE. AU BON MARCHE Zooals de laatste jaren gebruikelijk 55 L i K1, m O R hebben de schoenmakers dit jaar weder hun vacantie, welke bepaald is van 813 Augustus. Onze lezers raden wij dus aan 1 ti.jdig hun te herstellen schoenwerk heen nieuwste dessins. j te brengen. Licht op voor allo voertuigen: Zaterdag 30 Juli Zondag 31 Maandag 1 Zomertijd. 21.53 uur. 21.51 21.50 Mej. A. Koch slaagde te Den Haag voor het theoretisch gedeelte piano, af genomen door de Kon. Ned. Toonkunste naars Vereeniging. Mej. Koch is leerlinge van de Muziek school van het A'damsch Conservatorium (dir. Sem Dresden). EEN JUBILARIS. Onze stadgenoot, J. H. L. Leder, her denkt 1 Augustus den dag, dat hij voor 40 jaar bij de firma de Jong, Zuidstraat, in dienst trad. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 1 Aug. wordt avond en Zondagdienst waargenomen door W. H. Kingma, Kanaalweg. DE ZAAK D. C. A. DE ZWART. Naar wij vernemen is thans het rapport van den rijks-accountant inzake de kwestie-D. C. A. de Zwart uitgebracht. De conclusie van dit rapport heeft den verdediger, mr. Buiskool van Schagen, aanleiding gegeven een verzoekschrift om opheffing van de preventieve hechte nis bij de rechtbank in te dienen. Dit verzoek is door de rechtbank afgewezen, aangezien het voor-onderzoek nog niet volledig werd geacht. De verwachting is, dat de zaak eind September of begin October in openbare zitting zal worden behandeld. Hr. Ms. „BANCKERT" NIET NAAR WEST-INDIË. Het personeel hier met zonierverlof. Schout-bij-Nacht Brutel de la Rivière, Commandant der Marine, brengt ter kennis: dat de aanwijzing van Hr. Ms. „Banc- kert", om eventueel op korten termijn naar West-Indië te worden uitgezonden, wordt ingetrokken; dat de aanwijzing van het personeel voor dien bodem derhalve eveneens wordt ingetrokken; dat aan dit personeel zomerverlof moet worden verleend op de gewone wijze in het tijdvak van 4 tot en met 17 Augustus. STEDELIJK MUZIEKKORPS. Dir. Joh. F. Pala. 4de Zomerconcert op Dinsdag 2 Aug., des avonds van 8.30 tot 10 uur, in de Muziektent Julianapark, ter gelegenheid van den verjaardag van H.M. de Ko ningin-Moeder. 1. Volkslied. 2. Vive la Broye. Marsch J. Chaillet 3. Thetis. Ouverture Jul Watelle. 4. Alma G. Falier Solo voor trombone door den heer F. Bruijn. 5. Araumideals. Walzer J. Fucik i arr. J. ter Hall 6. Triolette Francois Polka voor piccolo door den heer IC. Bregman. 7. Rigoletto. Fantasie sur 1'Opéra G. Verdt 8. Alte Kameraden. Marsch C. Teike arr. E. Larue 9Wilhelmus van Nassouwe Bew. ICapt.-Dir. C. L. Walther-Boer ECHTE FRIESCHE 20-50 cl. per onS verschaft U walken van penokf KAPPERSZAKEN GESLOTEN. Per advertenie wordt in dit nummer door den Kappersbond bekend gemaakt, dat de kapperszaken a.s. Maandag wegens vacantie gesloten zullen zijn. IIELDERSCHE ZWEM VEREENIGING EN REDDINGBRIGADE. Wij herinneren nog eens aan de zwem wedstrijden, welke morgenmiddag om drie uur door de Heldersche Zwemver- eeniging vanuit haar kleedlokaal op den dijk zullen worden gehouden. Behalve wedstrijden, vermeldt het pro gramma ook eenige komische nummers. Muziek zal de wedstrijden opluisteren. De heer van Baaren heeft, evenals ver leden jaar, zijn installatie „De Stem van den Reus" weder belangeloos beschikbaar gesteld. Mochten de wedstrijden door het weer geen voortgang kunnen vinden, dan zal dit des morgens aan ons bureau bekend worden gemaakt, terwijl in dat geval de vlag van het gebouwtje vanaf des mor gens tien uur niet geheschen zal zijn. Voor verdere bijzonderheden zie men. de advertentie in dit nummer. Vooral de deelnemers aan de wedstrijden gelieven deze zorgvuldig te lezen. BOTER-VERPAKKING. De heer J. J. v. d. Plaat, Spoorstraat, heeft in verband met de nieuwe bepalin gen betreffende den verkoop en de fabri- katie van margarine een fijne melange „Favoriet" genaamd, in den handel ge bracht, die bereid is volgens wettelijke voorschriften en uit de allerbeste grond stoffen. Hiervoor was aanschaffing noo- dig van de nieuwste meng- en pakmachi- nes, die het product automatisch en zeer hygiënisch bereiden. Persoonlijk konden wij ons overtuigen, dat ook de installatie, j wat inrichting betreft, aan hooge hygië nische eischen voldoet; zoo zijn de wan den geheel betegeld en overal is de groot ste zindelijkheid betracht. WINKELNIEUWS. Het is ditmaal niet een nieuwe zaak, die wij onder dit hoofdje aankondigen. Of eigenlijk is het dat ook weer wel; de heer Schol, die interijd zijn banketbak kerij in de Breewaterstraat had overge daan aan den heer Buisman, heeft, nu deze laatste wegens faillissement de zaak moest opheffen, het besluit genomen zelf maar weer te gaan bakken. En zoo heeft dus, in het aloude perceel, waarin tot 1917 de heer Schol zijn banketbakkerij dreef, deze zijn oude handwerk weer op gevat, ongetwijfeld tot genoegen der talrijke cliëntèle in dit stadsgedeelte. De zaak wordt heden heropend. Behalve een algeheele schoonmaak en restauratie heeft de winkel geen veranderingen on dergaan. EEN EENIGE TOCHT. Men schrijft ons: Als wti zouden schrijven, dat E.S.O.N.A. a.s. Donderdag 4 Augustus een tocht gaat ondernemen naar de onbekende binnen landen van Noord-Holland, dan zouden de lezers zeker lachend de schouders ophalen. En toch staat er zoo iets te gebeuren, doch laten wli er direct aan toevoegen, dat den deelnemers geen gevaar dreigt. De inboor lingen zijn goedaardige polderjongens en de laatste tijger is juist de vorige week gedood. Maar terzake. Met medewerking van de directie der Zuiderzeewerken, zal „Esona" op 4 Aug. a.s. een tocht maken langs het Balgzand- kanaal, Amstelmeer, Kanaal Oostpunt Kolhorn, door den nieuwen Wieringer- meerpolder via Middenmeer naar Medem- blik. Langs dezen weg, welke nog nooit eerder door een passagiersboot van hier is gemaakt, passeert men de nieuw gegra ven kanalen en de kunstwerken en gaat men dwars door den polder. De kanalen en kustwerken zijn nog niet officieel geopend en worden beschouwd als werken in uitvoering. Het Algemeen Reglement en de bijzon dere Kanaalreglementen gelden hier nog niet en men heeft zich te gedragen naar alle aanwijzingen, door personeel van den dienst der Zuiderzeewerken te verstrekken. Van Medemblik, waar eenigen tijd wordt vertoefd, o. a. voor het bezichtigen van het watergemaal „de Lely", vertrekt de boot om pl. m. 2.30 uur over het IJselmeer naar Den Oever. Hier wordt geschut en gedu rende dien tijd hebben de passagiers ge legenheid om de nieuwe sluizen te zien. Daarna wordt de tocht buitenom voortge zet en bereikt de boot via Doove Balg en 1 Marsdiep Den Helder. Zooals de lezers begrepen hebben, ver trekt de boot van de Binnen haven en komt terug aan de Buiten haven, na een geheele rondvaart gemaakt te hebben. W ij zeiden reeds, de vaart is geheel nieuw, men ziet zeer gemakkelijk alles wat er van de Zuiderzeewerken en den nieu wen polder te zien is. Deze tocht lijkt ons een attractie bij uitnemendheid, die zeker bil velen ii. den smaak zal vallen en zeker bij logé's en badgasten Voor bijzonderheden verwijzen wij naar een bekendmaking van de directe van E.S.O.N.A, in de Held. Courant van Dinsr dag a.s. OP HEETERDAAD BETRAPT. Donderdagnacht om half één bemerkte een voorbijganger, dat er ingebroken werd in het kantoor van den houthandel van den heer Vinke op de Spoorgracht. Dank zij de activiteit van dezen persoon, die on middellijk de politie waarschuwde, konden de heeren inbrekers, op het moment dat zij zich toegang verschaften tot het kan toor, bij den kraag worden genomen, waarna zij naar 't hoofdbureau van politie we. en overgebracht en ingesloten. Gister is het tweetal naar Alkmaar ge transporteerd en voorgeleid. Dat de politie, dank zü het actief optre den van den man die haar waarschuwde, een goede vangst heeft gedaan, blijkt wel uit het feit, dat de gearresteerden in het bezit waren van verscheidene inbrekers werktuigen. Het waren beide losse werklieden, een van hen was te Alkmaar woonachtig, ter wijl de andere zonder vaste woon- en ver blijfplaats was. TRAGISCH ONGEVAL. Ons JLeeszaai 3(oekje. Lezer, bezit gij oud blauw of oud Delftsch porcelein? Vele families hebben er, door erfenis, wel het een of ander van. Misschien zijn er, die er de waarde niet van kennen of die het, omdat ze het niet mooi vinden, ergens in een verbor gen hoekje van de porceleinkast hebben weggezet. Wie er eens wat meer van weten wil, vindt in de Leeszaal een twee tal werkjes er over op het plankje. Daar in staat ook veel wetenswaardigs omtrent echt en namaak oud. Koop het, zonder er de noodige kennis van te bezitten, nooit aan de deur; meestal krijgt gij waardelooze rommel. Echte stukken even wel vormen een kostbaar bezit. Lampekappen yan perkament vindt men tegenwoordig veel en ze zijn dik wijls aardig beschilderd. Wie zichzelf in staat acht aardige motiefjes te ontwer pen, zal gaarne eens in ten handleiding Oen en ander willen lezen over de wijze van vervaardiging, en tevens een hand perkamenten kappen. Hiervoor is in de Leeszaal een handig boekje aanwezig, dat vele modellen aangeeft en hun wijze van vtrvaardiging, en tevens een hand leiding vormt voor het versieren. Natuur lijk verdient eigen werk de voorkeur boven wat men in winkels aangeboden krijgt, zoodat het boekje aan menigeen goede diensten kan bewijzen. U vindt het deze maand op het plankje. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. Juli. op: Maan ond.: Zon op: ond: Z M D W D V Z 31 1 2 3 4 5 6 2.14 20.24 3.29 20.52 4.52 21.12 0.18 21.27 7.43 21.40 9.08 21.51 10.34 22.02 5.17 20.51 5.18 20.50 5.20 20.48 5.21 20.46 5.22 20.45 5.24 20.43 5.20 20.41 HOOGWATER. ie Vloedkop. Tijd. h min o PU 2 o a 2.52 3.41 4.14 4.44 5.14 5.48 0.25 35 40 46 48 52 55 58 2e Vloedkop. Tijd. h min Pm' 2 o r* -L M 5.31 0.22 7.05 7.43 8.21 8.59 9.41 29 41 48 52 60 64 66 ie Vloedkop. Tijd. h min 15.19 15.49 16.20 16.50 17.19 18.- 18.35 S al O PM 2 M 30 35 36 39 40 43 41 2e Vloedkop. Tijd. h min 18.04 19.02 19.48 20.32 21.11 21.42 22.19 S n o Pm «4 W) o 25 29 81 34 35 35 32 Voor verdere bijzonderheden raadplege men „De Prac- tische Huisvrouw" welke deze week is verschenen. Gistermiddag, even voor het vertrek van de „Dageraad", had aan boord van dit schin een tragische gebeurtenis plaats. De kapitein namelijk, die juist het sein AUTOBUSDIENST DEN HELDER— PURMEREND. Naar ons werd medegedeeld zal de autobusdienst „Noord-Holland', op Dins-1 lieer Dekker, alhier, schrammen yer- dag een marktdienst openen Den Helder— kocht voor f 16.50. De handel in vette Purmerend vice-versa. Het vertrek van varkens ging wel met dezen grooten aan- de garage Binnenhaven 4 te Den Helder voer> maar de prijzen waren iets minder, is bepaald op 4 uur en van het Haven- ct. Was de hoogste markt bij de vorige was nu wel niet beter maar ook niet slechter. Kan nog vermeld worden dat de hoofd te Den Helder om 4.30 uur's mor gens, terwijl aan alle tusschenstations wordt gestopt. Uit Purmerend wordt ver trokken na het einde van de markt. OPENBARE VERKOOPING. week 17 ct. Op de kippenmarkt was het weer even drukte, doch niet duurder, jonge hanen golden 20 ct. BENOEMD. Tot weesvader en weesmoeder van het Ned. Herv. Weeshuis te Schagen zijn Vrijdagnamiddag werd ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxster te Schoorl- j met ingang van 1 September benoemd de tot vertrek zou geven, werd plotseling dam, in het café „Prins Hendrik" van'heer C. D. Godefroij en echtgenoot? te met goed en sloeg achterover. Een dok- den heer A. Kossen, alhisr, publiek te Oosterland, Wieringen ter, die met den meesten spoed werd ge-! koop aangeboden 2 huizen met erven en' haald, kon slechts den dood door hart- 10 H.A. land en eenige gereedschappen, verlamming constateeren. De kapitein, de j alles staande en liggende aan de Lange- heer L. Kaan, wonende te Oudeschild, was j vliet no. 8 te Koegras en bewoond door 63 jaar en op 14 dagen na 25 jaar bij de|de heeren N. van Keulen en N. Oud. I.E.S.O. I Alles werd in één perceel aangeboden en in bod gebracht op f 22.000 door de gemachtigde van de Overijsselsche Hypo theekbank en werd niet gemijnd. Onze Texelsche corr. schrijft ons nog: De heer Kaan is reeds vanaf de op richting van T.E.S.O. stuurman op de booten dezer onderneming en deed op de „Dageraad" dienst als kapitein, voor de oprichting van T.E.S.O. was de heer Kaan eenigen tijd in dienst der Firma Bosman. De heer Kaan was zeer gezien, 'twas een gemoedelijke zeeman. Zijn plotselinge dood bracht groote ontsteltenis. MOTORONGELUK? Donderdagavond had op den weg naar Alkmaar een eigenaardig ongeluk plaats. Een zekeren heer F. K., wonende in de Van Limburg-Stirumstraat alhier, die bij een kameraad, zekeren L. W., als duo passagier op den motor zat, werd door toe nu toe onbekende reden van de motorfiets geslingerd, of is van den motor afgevallen. De jonge man, die door de Alkmaarsche bus naar zijn huis werd vervoerd, schijnt een ernstige hersen schudding te hebben opgeloopen. De motorrijder, die na zijn vriend op de bus te hebben gezet, doorgereden is, heeft hoogstwaarschijnlijk geen letsel be komen. PREDIKBEURTEN. Ned. Herv. Gem. Geen dienst. Zendingsgebouw „De Ster der Hope". 's Avonds 8 uur, de heer O. F. Bijlsma, van Den Helder MARKTOVERZICHT. De aanvoer van vette koeien was Don derdag j.1. beduidend. De handel was wel een ietsje trekkend, maar toch werden alle koeien verkocht. Een extra beest kon nog 35 ct. opbren gen, de gewone gang was 30, 31,32,33 ct., dus dat is het gewone doen. De handel in kalf- en geldekoeien was iets beter, dus dat begint weer op te leven. Het is te hopen dat het zoo door gaat. Pinken nog niet in 't zicht. De handel in pink- stieren was ook beter. De handel in paar GESLAAGD. De heer A. J. Dekker alhier is ge slaagd voor het Mercurius Diploma Boek houden. Leeraar is de heer J. J. de Vries te Schagen. U.L.O.-SCHOOL. De volgende leerlingen van de U.L.O.- school zijn bevorderd van de derde naar de vierde klas: Antie Waiboer, Anna Paulowna; Suze Koppes, Gerda van Ham en Jantje v. d. Veen, Wieringerwaard; Foppe Buijl, St. Maartensvlotbrug, Siepi Bakker, Oosterland, Wieringen; Piet Schoorl, Burgerbrug; Koos Vermeulen, Trijntje Bregman, Jan Gootjes en .Jan Geuzenbroek te Schagen. RIJKSKWEEKSCHOOL. Aan de Rijkskweekschool voor Onder wijzerfes) te Alkmaar zijn bevorderd van klasse een naar twee Henk Kaper en van klasse twee naar drie Aaf de Vries en Kees Dekker. Burgerlijke Stand van Schagen van 2128 Juli 1932. GEBOREN: Gerardus Martinus, z. van N. Sneekers en C. G. A. M. Brugen- mann; Adriana Catharina, d. van L. W. Holman en P. Broekhuizen; Lucas, z. van DEN HELDER Zondag 31 Juli 1932 Ned. Ilcrv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat). 's Morgens 10.30 u., Ds. J. Eikema, van Schagen. (Vacature Helder III) Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestplelnJ Geen dienst Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. W. Faber, van Hoogeveen. 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen. Kerkdienst (Chr. MiL Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen. 's Avonds 5.30 uur, W. Faber. Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u. de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Steengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, Ds. L. H. van der Meiden van Den Haag. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.J 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „Geloofsverzekerheid". Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 u., Ds. P. J. Smidts. Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u., Ds. C. J. Lasschuit, van Glanerbrug. Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). 's Morgens om half elf de kerk-dienst in de Ned. Herv. Kerk op het West plein ter gelegenheid van den Bonds dag van den „Bond van vereenigingen van Jonge Oud-Katb. in Nederland". Past. Th. Moleman. Leger des Hells. 's Morgens 7 uur, Bidstond 's Morgens 10 u., Heiligings-dienst 's Mid. 3.30 u., Openlucht-samenkomst Plantsoen 'sAv. 8 u., Veriossings-Samenkomst Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. HUISDUINEN. Ned. Herv. Gemeente Morgendienst 9 uur: Ds. F. W. J. v. d. Poel, van Den Helder. den scheen nogal goed te zijn later, op i H. van Gastel en C. van Schaik Bij de school aan den Parallelweg de straat in No- 11 den dag kwam er nog wat bij. De handel in nuchtere kalveren was vlug te noe men. De noteering tot f 17, waren wij den laatsten tijd niet gewoon. Een kalf van 8 weken oud bracht nog f 23.50 op, dus dat ging best. Gebr. Kweldam, alhier, kochten weer vette koeien van f 40 tot 60, dat waren heele goede prijzen. Men zou zeggen dat er van dit soort beesten wel meer aangevoerd konden worden. De handel in oude slachtschapen was stug f 1014 konden deze gelden. De beste en de duurste vette schapen konden niet meer opbrengen dan f 16, de handel was stug. De handel in fokschapen was zeer matig tot f 13, dat is een lage prfjs. Voor den slacht worden tegenwoordig geen lammeren gekocht, voor de weide waren de prijzen f 611, terwijl de handel zeer stil was. De aanvoer van biggen en schrammen was heel groot, de handel GETROUWD: N. Piket en M. Q. Bak ker; D. J. C. de Leeuw en K. P. Schoorl. OVERLEDEN: M. Kooij, 84 j., echtge- noote van E. Rijker; S. de iWt, 75 j. POLITIE. Gevonden: 2 rijwielplaatjes in étui. HARDDRAVERIJ VEREENIGING „WEST-FRIESLAND. In de jaarvergadering van bovenge noemde vereeniging werd besloten dit jaar wederom twee harddraverijen te organiseeren. Voormiddag-draverij om prijzen van 100, ƒ50, 25. Namiddag draverij om prijzen van 300, 150, 75 en 25. De dag werd vastgesteld op Dinsdag 27 September. De voorzitter deelde mede, dat het volgend jaar het vijftigjarig bestaan van de vereeniging wordt herdacht. Met vrij groote zekerheid mag worden aangenomen, dat het kampioenschap der korte banen aan ons zal worden toege kend. In dit geval zullen twee dagen draverijen worden gehouden, de eerste dag gewone draverijen en de tweede dag de kampioensdraverij, zijnde een draverij van de snelste paarden uit het land, daartoe uitgenoodigd. Naast de kam- pioensprijs zal een eerste prijs van 1000 moeten worden toegekend. Hoe komt het, dat vrouwen zoo vaak lijden aan rugpijn, rheumatische pijn, waterzuchtige zwellingen, duizeligheid, zwakte, uitputting, zenuwachtigheid en urinekwalen? Haar lichaamsgesteldheid, de verschillende perioden in het leven der vrouw, de geboorte van kin deren, vormen vaak de oorzaak van verzwak king der organen in den rug. Deze organen beginnen traag en slecht te werken, waardoor urinezuur en andere onzuiverheden zich op- hoopen en de kwaal zich door het lichaam kan verspreiden. Voor vrouwen zijn Foster's Rugpijn Pillen dan ook een uitkomst in dergelijke kritische tijden. De versterkende werking van dit spe ciale middel op de betreffende organen maakt spoedig een einde aan de hinderlijke verschijn selen en baat tegen rheumatiek, ischias, spit en waterzucht. Bij alle drogisten enz. A 1.75 per flacon. Drie hangen als vaatdoeken over de reeling. De telefoon rinkelde, zooals ie hon derd maal op een dag te keer gaat, en de jongste bediende nam met een ver veeld gebaar den haak van het toestel. „Hallo, met de Heldersche Courant." Hij luistert en er teekent zich spanning op zijn gezicht af. Een schip gestrand??? I11 de Eierlandsche gronden? 'n Oogen- blik, ik zal U even met de redactie ver binden en dan hooren we het ongewone feit van den havenwachter dat er met helder zicht een driemast-schoener, van onbekende nationaliteit, in de Eierland sche gronden is geloopen. Van Terschel ling is de „Brandaris reeds vertrokken en van Eierland de reddingboot, terwijl van hier de „Drente" den tocht naar den overkant zal ondernemen, om te zien of er ook wat te verdienen is. Want daar gaat het in dezen tijd dan toch maar om. Een telefoontje naar den vertegenwoor diger van de Maatschappij Wijsmuller, den heer van de Bos, is het werk van een oogenblik. We kunnen mee, kapitein Êüiper is zoo vriendelijk een paar land rotten gastvrijheid te verleenen, dus ei- staat ons niets meer in den weg dan de afstand KoningstraatBuitenhaven, die in minder dan geen tijd wordt afgelegd doch ons precies vijf seconden telaat doet arriveeren. De „Drente", die geen tijd kan verliezen, is juist los van den wal en de afstand is te groot om hem met een aanloop te overbruggen. Daar staan we nu, hijgend, bezweet. We kijken elkaar aan zeggen niets, werpen nog een blik op de sleepboot en zienden arm van kapitein Kuiper wenken. Hij wijst in de richting van het Havenhoofd en wij begrijpen en snellen als op arendsvleugelen naar de „Dage raad", waarlangs de „Drente" stoomt, brwijl wü, met een eleganten sprong, alsof dergelijke dingen tot ons dage- lijksch werk behooren, onze voeten op den bodem van een van de sterkste sleep- booten van de Mij. Wiismüller. Want die „Drente" kan er nog best zijn met zijn 1200 P.K., al telt hij dan ook reeds 38 levensjaren. Goeiemiddag, we zijn binnen, of liever buiten, want de zee pakt het schip al direct en doet het op en neer deinen. Oeioeioeioei, zegt de wind en rukt aan het want, hij zwiept de touwen heen en weer, probeert mijn hoed af te gooien en slaat de rook, die met zwarte kolom men uit den breeden schoorsteenmond komt, aan flarden. De kapitein monstert ons een beetje critisch en kijkt dan cynisch naar de lucht, ,,'t Kan straks wel goed worden,' zegt ie, „de heeren zullen wel kunnen genieten." „Best kapitein, de risico is voor onze rekening." We loopen volle kracht, want het gaat er om zoo spoedig mogelijk op de plaats van bestemming te komen. De kapitein staat voor den stuurstoel en roept zijn bevelen naar den roerganger. West- Noord-West, Kees.... We stevenen recht op het Molengat aan en als we daar doorheen varen, dan is het niet het kompas dat de richting bepaalt, doch heeft kapitein Kuiper een eigen kompas. het torentje van het Oude Raadhuis, dat gedekt moet blijven door den toren van de Westerkerk. We boffen erbij dat we den tocht door het Molengat kunnen maken, bij heel ruw weer, of laag water, zouden we het Schulpengat door moeten en dat scheelt niet minder dan 2 uur. We slingeren aardig en dat eigenaar dige lichte gevoel komt in mijn hoofd, zoo moet het zijn als je dronken wordt, je gedachten worden ijler, je begint draaierig te worden en als het nog er ger wordt dan spreekt ook je maag eein woordje mee en opent zich automatisch je mond, die al lang niet meer spreekt, om over de reeling naar de zee te happen. Maar zoover waren we nog niet, al thans wij drieën niet. We hadden het eerste stadium nog maar en waren nog niet toe aan het delirium van de zee ziekte, waarin je geen halve cent meer 0111 je leven geeft en waarbij je om de crisis en de conferenties van Lausanne en Genève niet meer maalt. We lachten nog, we praatten nog over den economi- selien toestand, die ook het bergingsbe drijf heeft aangetast en tal van schepen buiten dienst gesteld, met het noodlottig gevolg dat de bemanning ook moest wor den bedankt en het leger der werkloozen versterken. De roerganger gluurde af en toe eens met zijn lachenden kop door het voorruitje of er nog niet een in zwijm lag. Je kon zoo aan z'n heele snuit zien, dat ie zat te wachten op het oogenblik, dat nummer één naar de verschansing zou snellen. En dat duurde ook niet zoo heel lang meer.... We waren ondertusschen al lang door het Molengat en zagen nu Texel aan den anderen kant en voeren voorbij „De Koog". „Wilt U eens even poseeren, kapi tein?" „Nee, nee, mijneheeren, wacht daarmee tot we den sleep hebben. Mijn eenigste verlangen is dat U straks, als het ons gelukt verbinding te krijgen, een foto van den sleep maakt. Dan kijk ik ook wat optimistischer, want dan wordt er weer wat verdiend." „Goed, kapitein, uw wenseh zal ge ëerbiedigd worden," antwoordden we plechtstatig. „Hoe lang bent U nu al op de „Drente"?" „Nou, dat zal ongeveer 34 jaar zijn. Toen heette ie nog „Titan"." „Sjonge, dat is een tijd. En hoelang vaart U al als kapitein?" „Dat wordt met 1 September 25 jaar." „Zoo, zoo, dat zullen we onthouden." „Hé, wat zie ik daar????" „Niks kapitein." We turen en turen en zien ook waar lijk niets. Zeker een fata-morgana. Maar nee, de zeemansoogen bedriegen zich niet, want als de kijker er bij gehaald wordt, is er een rookpluim aan den horizon te zien. Daar moet je nu zeemansoogen voor hebben, 0111 dat met het bloote oog te kunnen waarnemen. Dan tuurt kapitein Kuiper recht voor uit, want nu moet het gestrande schip zoo ongeveer te zien zijn. Hij snapt er niets van, maar hoe hij ook met zijn oogen den horizon afzoekt, van een schip ontdekt hij niets, totdat we plotseling hooren: „Geef de kijker eens gauw ja hoor, daar ligt hij. Maar hy keert. Wat is dat nou?" Nog eens kijken en nog eens kijken. Er is geen twijfel aan, er is beweging in den schoener, hij moet over de gronden heengeslagen zijn. Er wordt een zeil geheschen en dan nog een en nu is met het bloote oog te zien, dat het schip vlot is en in de z.g. Roggesloot, een diepe geul, terecht is gekomen en naar binnen vaart. Onze hulp is niet meer noodig. De „Drente" kan weer naar huis gaan en we keeren reeds en gaan tegen wind en stroom weer op het Molengat aan. Alle menschen, wat doet die sleepboot gek. „Rollen" noemen ze dat geloof ik in de scheepsterminologie en rollen doen wij ook, als we probeeren van stuurboord naar bakboord te sukkelen. We, dat zijn driekwart van ons viertal, voelen ons allermiserabelst en akelig katterig. En dan schiet nummer één van midscheeps naar bakboord, loopt den kapitein bijna omver en hangt over de reeling, in zee te turen. Boven het gieren van den wind hooren we nu nog een ander geluid. De roerganger steekt zijn spottenden kop even door het open raam van den stuur stoel en kapitein Kuiper merkt op, dat dat goed is voor de slijmen. Het duurt niet lang of we staan met zijn drieën te pruttelen tegen die ver draaide golven, die er maar niet mee op houden ons heen en weer te smijten. Er was één prettig vooruitzicht en dat was, dat we op huis aan gingen. Want wat is een mensch die zeeziek is, een vaatdoek, die je in een hoekje gooit en daar stil blijft liggen, een dweil, die je op kan pakken en uit kan wringen en over boord kan smijten, zonder protest. Het was gelukkig, zeg ik, dat we naar huis gingen, en dat kapitein Kuiper af gesproken had 0111 vfjf uur het bergings vaartuig van de Marine te versieepen, nu was er tenminste kans dat het leed niet langer dan een uur zou duren eu dan is het te dragen, als je wat wegge zakt zit op een kistje, in een stil hoekje; Klokslag vijf was de „Drente" op zij van het bergingsvaartuig en stapten wij met verheugde gezichten op den vasten wal. Of we nog eens naar zee wilden, infor meerde kapitein Kuiper, de anderen zel den graag, maar ik bevestigde met mezelf in stilte het verbond, dat ik nooit geen zeeman word en de pret(?l?) graag aaa een ander gun.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9