AMSTERDAMSCHE k ~*l BRIEVER |f GOEDKOOPE PATRONEN. Hoe te bestellen? Patronen worden binnen 36 dagen toegezonden na overschrijving van het bij ieder patroon vermelde bedrag op postrekening 191919 ten name van den „Knippatronendienst" te 's-Graven- hage, onder duidelijke vermelding van gewenscht nummer en juiste maat. Aanvragen kunnen ook per postwissel en indien niet anders mogelijk per brief onder bijsluiting van postzegels ge richt worden aan de Mode-redactrice van dit blad, Muzenstraat 5 B, te 's-Gra- venhage. Een beknopte handleiding voor het gebruik wordt met de jlfetronen mede- gezonden. Op verzoek. Gekleede japon. Ook voor gezette figuren. (Nr. 7404). blouse is ingehaald, de ruimte verdeeld en aan den gladden bovenkant van den Aangezien voor de meer gezette dames speciale zorg aan de lijn der japonnen moet worden besteed, hebben wij dit zeer goed kleedende model laten ontwerpen. Voor deze japon zijn verschillende mogelijkheden. Ons model geeft een zwartzijden japon met witzijden boven stuk, Mat echter evenzeer in een mooie tint groen gekozen kan worden of ook wel, hetgeen zeer modern is, van zijde met een heel klein bloempje bewerkt. Andere kleurcombinaties zijn ook zeer wel mogelijk, mits vooral rekening ge houden wordt met het harmonieeren der kleuren. Heel veel worden de gekleede japon nen van een mooie wollen stof ge maakt, waarbij men dan toch een zijden bovenstuk kan nemen. Het voordeel dezer japon is, dat men haar met wei nig kosten later weer kan veranderen door er een ander bovenstuk op te maken, dat in kleur geheel en al af wijkt van het eerste. Het bovenstuk der japon loopt over het voorpand schuin naar beneden, ter wijl het zich als een pas voortzet over de nauwsluitende mouw en rug. Op het voorpand en aan de mouwen zijn kleine knoopjes gezet. De rok heeft een diago- naalsgewijze geknipt bovenstuk, dat naar het midden achter zeer laag uit loopt en waaraan een klokrok is gezet. Voor een middenmaat is voor deze japon noodig ongeveer 3Vü meter van 100 cm breed en voor het bovengedeel te 3/4 meter ook van 100 cm breed. De japon is geschikt voor de maten 4252. Patronen verkrijgbaar voor 0.58. Jongemeisjes japon. (Nr. 158). Aardige vacantiejurk, die wij van alle mogelijke vroolijk gekleurde zo merstoffen kunnen maken, van voile, zijde zoowel als gewoon linnen, kunst zijde, cretonne, ja wat al niet. Jonge meisjes kleeden zelfs in de meest een voudige jurken al aardig, omdat zij jeugd en figuur mee hebben; daarom mogen gerust ook de min of meer helle kleuren gekozen worden, vooral omdat deze getemperd worden door de effen witte kraag en mouwopslagen. Het jurkje zelve is hoogst eenvoudig: de rok gezet; een ceintuur dient als af werking; het mouwtje is klein en glad en heeft een effen opslag. Geschikt voor de maten 40, 42 en 44. Patronen verkrijgbaar voor f 0.58. Jongenspakje. (Nr. 159). We zouden den kleinen heer des huizes te kort doen, indien wij van tijd tot tijd ook niet aan hem onze aandacht besteedden. Bijgaand pakje, waaronder een overhemdblouse gedragen wordt, staat heel aardig van linnen, maar ook van wit of gekleurd flanel. Aan de hand van onze patronen zal het u zeer gemakkelijk vallen dit „kleermakers"- pak te maken. Vindt u het maken van zakken een bezwaar, dan worden deze er eenvoudig opgestikt. Dit pakje is geschikt voor jongens van vijf tot zeven jaar. Patronen verkrijgbaar voor 0.48. Aanvang tooneel-seizoen. Vacantie-tochten. Laren, Hamdorff en de erfgooiers. We hebben nog veel te goed aan zomer en zon. Velen ook hebben hun vacantie nog voor den boeg of zijn juist aan haar begonnen. Aan een aanloop tot het nieuwe werk-winterseizoen is het Amsterdamsche publiek eigenlijk nog niet toe. Desalniettemin zijn onze tooneelisten dan al vast maar de nieuwe campagne begon nen. Kan men al weer spreken van de opening van het nieuwe tooneelseizoen. Dat deze dit keer wel bijster vroeg geschiedt, zal men voor een deel ook wel op rekening mogen schrijven van het feit, dat de geldbuidels van onze co- medianten, ten gevolge van al de misère, die het tooneel in het vorige seizoen te verwerken kreeg, dezen zomer extra slecht gevuld zijn en mitsdien het verlangen om maar gauw weer aan den slag te gaan extra groot is. Hoe het ook zij: in alle geval kwam er de laatste dagen plotseling weer druk vertier in plankenland en worden ii- -rse premières van vertooningen, die men vroeger algemeen als Septemberstuk- ken pleegde aan te duiden, in verschillende schouwburgen „uitgebracht". „Een Zomerzot heid" en „Leugenaars" in het Centraal-theater; „Moeder gaat uit filmen" in de Plantage- schouwburg; „Vagebond Koning", gedeel telijk operette in Carré; „Rijk en geen geld" in den Stadsschouwburg, die verder eiken avond in deze maand door Musch en Van der Horst bespeeld zal worden; en tenslotte in het Rika Hoppertheater: „Een bonte Parade", hetwelk een nieuw experiment is, n.1. een gesproken Revue, waarin allerlei actueele onderwerpen (het jammerlijk mislukken van de revue op het Leidsche plein, met den film-held en acteur Bressart als ster, is hieronder een van de meest recente) door den acteur-auteur Cor Hermus op meerendeels geslaagd-humoristische wijze behandeld worden. Het spreekt vanzelf, dat men in plankenland, met het oog op deze nieuw-aangevangen cam pagne, nu ook maar hoopt, dat de Gooische Kamer van Koophandel, die, naar men weet, verleden jaar propaganda maakte voor een „vervroeging van vacanties" gelijk zal krijgen met haar stelling, dat het, anders dan in den voorzomer, in de thans gebruikelijke officieele vacantieweken „immers tóch altijd leelijk weer is"! Anderzijds wordt er genoeg moeite gedaan ons dik in de vacantiestemming en ons geloof aan zomersche dagen op peil te houden. En ons aan te zetten tot het beramen van tochtjes en uitstapjes. Een nieuw verschijnsel in dit verband is de reclame, die de Nederlandsche Spoorwegen maken. De nood der tijden en, vooral ook, de zware concurrentie der auto bussen, heeft blijkbaar de Spoordirectie uit haar ietwat deftig-gereserveerde dommel gewekt en op moderne wijze op den trommel van de pu bliciteit doen slaan. Groote, op vracht-auto's gemonteerde aanplakborden laat zij b.v. hier door de stad rijden, teneinde het publiek te overtuigen dat het reizen per spoor „toen voor deeliger" is en van de speciale vacantie aan biedingen op de hoogte brengen. En zij tracht daarnaast te zorgen voor steeds weer nieuwe attracties, zooals dan het laten rijden van trei nen met „onbekende bestemming", enz. Haar concurrenten blijven wat die nieuwe attracties betreft niet achter. Daar hebben we, om enkele van de laatsten te noemen, de Veluwe-lijn, ,le stoombootdienst van Van der Schuijt, die u voor een uiterst billijk bedrag over 't IJsselmeer naar Harderwijk vervoert, u van daaraf per bus eeu oote rondrit over de Veluwe laat maken en u in den vooravond van denzelfden dag weer vroegtijdig aan de De Ruijterkade aflevert; de Gooische stoomtram, die thans dag-ab ementen, eveneens van enkele kwart jes, afgeeft, waarmee u overal op haar route kunt in- en uitstappen en het Muiderslot, Mui- derberg. Valkeveen, het „Natuurreservaat", Laren, Hilversum en wat niet al in een dag kunt doe Vooral Dinsdag a.s. zullen, ook velen uit de hoofdstad, zich per deze en andere gelegen heden naar die oudste van alle Gooische plaat sen: Laren, opmaken. Op dien dag wordt daar n.1. een gedenkteeken onthuld voor den ver leden jaar gestorven Jan Hamdorff, die niet alleen onder de Gooische schilders als gang maker voor den verkoop hunner werken, maar ook onder tallooze Amsterdammers, die in zijn hoteltuin voor het eerst de geneugten van den jazz en de steps leerden kennen, een po pulair man was. Deze ongekroonde koning van Laren, die in uiterlijk en karakter een merk waardige combinatie was van den boerschen, gemoedelijken erfgooier, de bohemien-achtige schildersvriend, en de handige moderne zaken man, heeft zijn geboorteplaats, die langen tijd ongerept landelijk was gebleven en slechts door enkele artisten „ontdekt" was, meer en meer tot een van de meest geliefde forensen plaatsen van de hoofdstad weten te maken. Dat feit wordt door enkelen betreurd en zij spreken dan, met Van Moerkerken, die er eens een roman aan gewijd heeft, van den „onder gang van het dorp". De anderen zien echter in, dat die ontwikkeling van schoon rustiek dorp tot voorstad toch eenmaal komen moest en zijn Hamdorff dankbaar voor het feit, dat hij geen gewoon exploitant was, maar ook al tijd een open oog behield voorde kunst en de erfgooierstraditie, waardoor dan Laren, ook al nam het aantal „steedsche villabewoners er zeer snel toe, veel minder dan andere Gooische plaatsen bedorven werd, veel meer „karak ter behield. Het is in dit verband wel merk waardig op te merken hoeveel lieden, die al jaren in de verstrooiing leefden, zich den laat sten tijd plotseling hun Gooischen geboorte grond herinneren en zich wederom in deze streek kwamen vestigen. Het aantal gezinnen, dat aldus terugkeerde, beloopt reeds een goede duizend. Plotseling oplevende oude gehecht heid? Neen! Uitsluitend de kans om zich alsnog of wederom als erfgooier te doen er kennen (het Kantongerecht te Hilversum is overstelpt met dergelijke aanvragen) en mee te deelen nu de Natuurreservaat- wet er door is en een deel van het bezit aan „gemeene hei den en weiden van Gooiland" (dat Floris V zijn trouwe Gooiers destijds, uit dankbaarheid, voor hun en de hunnen tot in het verre nage slacht schonk) in contanten zal worden omge zet en over de rechthebbenden gedistribueerd. T entoonstellings-race. Contanten, die als winst van een of andere tentoonstelling worden geïncasseerd, worden meestal nietgedistribueerd, maar blijven in den zak van den exploitant; zulke tentoonstel lingen, ook al hebben de initiatief-nemers ideëele bedoelingen, komen dikwijls in handen Van een ondernemer, die tenslotte de heele zaak uitsluitend en alleen als voordeelig zaakje ziet en behandelt. Zoo is het ook min of meer met de tentoonstelling „Moeder en Kind" geloopea en de nadeelen van deze methode zijn daarbij in verschilende opzichten zoo voelbaar geweest, dat zoowel onder het bezoekende publiek als onder de exposanten veel scherpe kritiek het hoofd opstak. Dr. Van Raalte, de directeur van onzen Gemeentelijken Keuringsdienst voor Wa ren, die, met anderen, het initiatief heeft geno men voor een, in April van het volgend jaar te houden groote tentoonstelling „Voeding en Hygiëne", wil het daarom nu eens anders, beter aanpakken. Deze expositie zal geen zaakje zijn; zoo blijft voor en na alles uitslui tend gericht op propaganda van de leus: „Weet wat gij eet!", op een vermeerdering van warenkennis onder de verbruikers. De com- mercieele opzet zal zuiver coöperatief zijn, zoo i dat wat er eventueel aan winst gemaakt wordt, onder de deelnemende exposanten zal worden i gedistribueerd. Deze tentoonstelling is tevens, I naar de organisatoren zeggen, bedoeld als een herdenking van het feit, dat het dan, in April 1933, 75 jaar geleden is, dat voor het eerst van gemeentewege een zekere wetenschappelijke keuring van levensmiddelen werd ingesteld. Dit motief is, het zij met alle respect gezegd, wel wat gezocht! Moet men niet veeleer denken aan een soort reclame voor den gemeente lijken Keuringsdienst, wier budget ook al door het bezuinigings-spook, dat in het rapport- Welter reeds enkele woorden in die richting sprak!, bedreigd wordt? Ik zeg daarmee niets kwaads van een dergelijke reclame van dr. Van Raalte en de zijnen. Nu in deze dagen iedereen en alles den volke tracht te overtuigen, dat hij pas in de laatste plaats tot het brengen van offers aan den nood der tijden mag ge noodzaakt worden, is het niet meer dan be- grijpeijk, dat ook onze Keurings-directeur voor zijn standje opkomt Het schijnt overigens wel of er, gegang-maakt door de Zomerspelen, een soort tentoonstel- lings-race gehouden wordt, waar steeds weer nieuwe deelnemers zich voor komen aanmel den. In het R.A.I.-gebouw, waar ook „Voeding en Hygiëne" komt, blijft het, kan men zeggenA dringen. Dezen Vrijdag ging er „Het school- gaande kind in de vacantie" open; en de voor bereidingen voor de daaropvolgende tentoon stelling, de E.N.T.O.V.A., zijn ook al reeds druk aan den gang Voor wat de eerste aan gaat staat het werk van de Speeltuinvereeni- gingen in het middelpunt; de tweede zal zich om het werk der Volkstuinders groepeeren. Amsterdam vrijhaven? Op vele tentoonstellingen, vooral ook in het buitenland, werd en wordt door ons gemeente bestuur steeds met lofwaardigen ijver, door middel van maquettes, foto's, teekeningen, sta tistische tabellen en grafische voorstellingen, reclame gemaakt voor de „Amsterdamsche ha ven" en tracht men zooveel mogelijk reederijen aan het verstand te brengen, dat die haven „goed en goedkoopis. Hoe lofwaardig ook, dat helpt nog niet genoeg, zeggen velen; we moeten, vooral nu Rotterdam met zijn haventarieven naar beneden ging, in den concurrentie-strijd met zwaarder geschut gaan werken! Dat zwaardere geschut zoekt wethou der De Miranda nu, blijkens een onlangs van hem afkomstigen voorslag, in een „vrij maken van onze haven, d.w.z. in een af schaffing van alle tarieven over de geheele linie. Veel beter ware het geweest, dat er kennen ook de voorstanders van „Amsterdam vrijhaven!"indien men, in vriendschappelijke samenwerking met de zusterhaven aan de Maas tot een gemeenschappelijke tarieven-politiek had kunnen komen. Maar helaas heeft Rotter dam dat onmogelijk gemaakt, al is Amsterdam ten dezen „op den weg der broederschap tot het uiterste gegaan". En moet er dan noodge drongen geconcurreerd worden, dan maar goed! Dus: vrijhaven! Aldus de heer De Miranda en de zijnen. Intusschen doet het feit zich voor, dat de nauwst betrokken practici, onze hoofdstedelijke reeders zelf, niet bijster enthousiast over dezen voorslag zijn. Vele voordeelen zien zij er voor alsnog niet in; alleen het directe nadeel, dat n.1.: de stedelijke schatkist weer een dikke mil- lioen aan baten zou komen te derven, die men dan weer op andere wijze zal moeten dekken. In alle geval zal het nog wel even duren voor dat wij inderdaad een „vrijhaven" worden, indien het dan al ooit zoover komt Straatnamen. Niet lang zal het daarentegen meer duren ofwe loopen met onze straatnaamgeving leelijk vast. We zijn nu al bijna zoo ver. En als de uitbreidingen eenmaal weer, na de crisis, in „gewoon" tempo voortgang zullen nemen, komen we zeker spoedig voor een schier on oplosbaar probleem te staan, tenzij we op het

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 16