Barsingerhorn. Texel. DE Xe OLYSVSPIADE Luchtvaart. Moordaanslag. De overval in de Incassobank aan den Goudschensingel te Rotterdam. te Los Angeies. t!n !'.*zin; naar Amsterdam C. Tuinman „it N uwe Nieuwe Niedorp R. G. Siegers; m,ar Medemblik E. Veenstra en gezin; li. üude Pekela H. Zoulman en echtgen. naar Groningen G. Vos en gezin; naar Finsterwolde R. Vos en gezin naar Bei- lingwolde K. Waalkens en gezin; naar Tliolen H. C. J. Moeliker; naar Middel- stum A. Linker; naar Den Helder Jac. Weidema en gezin; naar Neede J. Kuil; naar Petten Y. Bakkernaar Duitschland N. Ruppurt; naar Broek op Langendijk mw. G. Lont; naar Anna Paulowna A. Boelennaar Medemblik J. Aikema naar Stedum T. Slagernaar Smallingerland E, Adema, naar Barsingerhorn W. S. Boorsma en gezinnaar Twisk P. Veer mannaar Drachten D. de Jong en gezin; naar Hengelo G. MiddelnaarScheamda F. C. Huft; naar Wierden G. Lantinga en echtgen.; naar Loppersum M.Reker; naar Zijpe mw. A. Schram naar Wissen- kerke C. Korsinuize; naar Nw. Pekela S. Broekemanaar Emmen A. Zeevat naar Nw. Pekela G. Groenhofnaar Stad aan 't Haringvliet I. van Biertnaar Oude Pekela B. J. Mejeur; naar Onstwedde H. Orselnaar Odoorn C. Hekman. Hippolytushoef. CONCERT „HARMONIE". Hedenavond 8.45 uur, geeft de Muziek vereniging „Harmonie", dir. de heer P. Kreijger, een concert in hare muziektent, te Hippolytushoef. Het programma luidt: 1. Soldatenblut, Marsch Franz von Blon 2. L'Arrivée du Réservisten. Ouverture G. Gadenne 3. „Wals Bouquet". Concert-wals A. Zwart 4. „Groet van Wieringen". Marsch. P. Kreyger 5. „Taucrède". Ouverture arr. G. Gadenne 6. „Rêves sur L' Océan" E. Marsal 7. „Marsch Populaire" P. Kreyger Wieringermeerpolder. Bevestiging en intree ds. Flscher. Zondag 21 Aug. zal de nieuw-benoem- de hulpprediker Ds. Fischer, des n.m. 3.30 uur, in het gebouw voor Maatschap pelijke belangen bevestigd worden door Ds. Buiskool, praeses van het Classicaal Bestuur te Hoorn, terwijl op Zaterdag 27 Augustus het Kerkgebouw door het Zui- derzeefonds der Ned. Herv. Kerk, ter be schikking van den Kerkeraad (als zoo danig treedt op het class. Bestuur) zal worden gesteld. Zondag 28 Aug. zal dan Ds. Fischer in voornoemde kerk zijn in trede doen. PAARDENSPORT. De a.s. kermis begint weer te naderen. De Zondag, die gewoonlijk in het teeken van de voetbalsport stond, zal nu worden gevuld door de rijvereeniging. 's Morgens reeds vindt een individueele dressuurproef plaats, waaraan door 2 ruiters van iedere vereeniging zal worden deelgenomen, 's Middags ten 2J uur is de parade van alle deelneemsters en deelnemers, (alle rijvereenigingen uit den omtrek zullen vertegenwoordigd zijn) waarbij de prijs uitreiking van de 's morgens gehouden dressuurproef plaats vindt. Daarna een groot Handicap Springconcours, terwijl de middag besloten wordt met Patrouille springen. Voor liefhebbers van de rijsport wacht dus een mooie dag. Maandagsavonds komt in de zaal van den heer de Graaf het bekende tooneel- gezelschap van Oudkarspel „Jong Leven" met een klucht in drie bedrijven „Hoera, 't is een jongen", een echt kermisstuk. Voor Barsingerhorn is dit gezelschap een onbekende, doch te oordeelen naai de gunstige recensies, welke de vereeni ging telkens na haar optreden mag ver werven, verwachten wij, dat het een ge- noegelijke avond zal worden. Dinsdagavond vindt de zoo langzamer hand traditioneel geworden voetbalwed strijd plaats tusschen Sparta I en Nieuwe Niedorp I. Het is N. N. reeds eenige malen gelukte Sparta op dezen kermis avond te verslaan. Wij zijn benieuwd of zij dit zal weten te herhalen. Aan spanning zal het in geen geval ontbreken. Mooi weer en dan twijfelen we niet of het kermisfeest zal wederom goed slagen. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Zaterdag 13 Augustus 1932, des namiddags te vier uur, bevat de volgende punten: 1. Ingekomen stukken. Mededeelingen. 2. Onderzoek geloofsbrief. DIT JAAR GEEN AUTORIT VOOR OUDEN VAN DAGEN. In een vergadering van de feestcom missie Den Burg, werd besloten dit jaar eens over te slaan met het houden van een autorit voor ouden van dagen. Voor namelijk is dit besluit genomen omdat men, vooral ook in verband met de slechte tijdsomstandigheden, de autobezitters niet lastig wil vallen om gratis beschikking over luxe auto's te verkrijgen. Over het houden van een volksfeest werd nog geen definitief besluit genomen, in de vergadering waren de meeningen hieromtrent nogal verdeeldenkele meen den dit jaar geheel over te moeten slaan met het houden van een feest, anderen waren voor een feest van geringen omvang bijv. 't houden van een vuurwerk ofbal- champêtre alleen, of voor een kinderfeest. Voor een besluit zal worden genomen, zal men nu nog met hoteliers en met den burgemeester dezer gemeente onder handelen. OPNIEUW GAAN BROEIEN. Maandagavond ongeveer half elf moest de brandspuit van Den Burg opnieuw uitrukken naar een hooibroeibrandje. Op de Kerkplaats, bewoond door den heer Zuidenwind, was n.1. het onlangs uitge reden hooi opnieuw gaan broeien en in brand geraakt. Het uitrukken van de motorspuit op dit late uur, veroorzaakte een groote volks oploop in Julianastraat en Hallerweg. Ook op de hofstede „De Noordkaap" bij Oudeschild 4heeft men maatregelen tegen hooibroei moeten nemen; het hooi is uitgereden en ging telkens in brand, zoodat met de motorspuit herhaaldelijk moest worden ingegrepen. De heer C. Kok, te Den Burg, heeft het wrak van de „Astrid" aangekocht om te sloopen. NOG MEER GEVALLEN VAN HOOIBROEI. Gisterenavond is de brandspuit uitge rukt naar de boerderij van den heer K. Mantje waar het hooi moest worden uit gereden, waarbij het herhaaldelijk in brand vloog. Ten gemeentehuize werd dien dag kennis geven dat op nog vijf boerderijen de broei van ernstigen aard was, zoodat geboord moest worden. Er is dit jaar wel veel hooi gewonnen, doch op deze wijze gaat veel verloren, temeer daar men vreest dat nog op tal van boerderijen zal moeten worden in gegrepen. PAARDENKEURING. Woensdag werd alhier een merriën- keuring gehouden van volbloed Olden- burgertuigpaarden, aangeboden werden 14 stuks, alle afstammelingen van den hengst »Obelis« van het Tex. Paarden sport-comité. In stamboek werden opgenomen vier merrie's n.1. die van de heeren L. Kop pen, Jb. Boersen, F. Dijksen en J. Witte (Bloemwijk). Van laatstgenoemde werd ook een veulen in 't stamboek opgeno men. De paardensport-commissie had verder f 100 beschikbaar gesteld voor veulens. Hiervoor werden toegekend f 80, ver deeld als volgt voor een veulen van Gebr. Schumaker f 20, verder 6 premie's van f 10, n.1. voor veulens van de heeren L. Koppen, J. Witte, Joh. Kikkert, Swaerts, M. Kuip en J. Witte (Bloemwijk). Binnenland. Dinsdagavond heeft de 25-jarige ar beider J. S., wonende te Jubbega, een moordaanslag gepleegd op de 20-jarige mej. I. Krekt, met wie hij ongeveer twee jaar verkeering had gehad. Het meisje wilde de verkeering verbreken en had reeds connecties aangeknoopt met een anderen jongen. Hierover was al her haalde malen twist ontstaan. Dinsdag avond heeft de dader een bezoek ge bracht bij de ouders van het meisje en daar brood gegeten en thee gedronken. Tegen 10 uur was hij vertrokken, en het meisje was een eindje meegegaan. Op ongeveer 20 meter afstand van de wo ning heeft hij het meisje vier steken in den rug toegebracht en getracht het slachtoffer te worgen. Op haar hulpge roep kwamen de ouders naar buiten, die hun dochter op den weg vonden liggen, badend in haar bloed. De dader was ge vlucht hij heeft den nacht doorgebracht bij zijn zuster te Beets. Gistermorgen is hij nabij zijn woning gearresteerd. De toestand van het slacht offer, dat zeer veel bloed heeft verloren, is ernstig. De dader wordt ter beschik king gesteld van den officier van justitie te Leeuwarden. Sensatiefilms en misdadige romans waren oorzaak tot de misdaad. In hooger beroep heeft gisteren voor het Haagsche gerechtshof terecht gestaan de 21-jarige beeldhouwer J. H. F. M., die door de rechtbank te Rotterdam is veroordeeld tot 4 jaar gevangenisstraf met aftrek van de preventievehechtenis wegens poging tot diefstal en poging tot zware mishandeling, Verdachte heeft op 16 October j.1. te zamen met zekeren B. zich begeven naar het bijkantoor van de Incassobank aan den Goudschesingel te Rotterdam. Beide mannen gingen met een revolver in de hand het kantoor binnen. M. sprong over de balie, B. hield met het wapen het personeel in bedwang. Gelijk men zich herinneren zal, gelukte deze overval niet, daar een der bankemployé's een melk- flesch door de ruiten wierp. B. wandelde daarop kalm het kantoor uit, doch ver dachte M., die weer over de balie terug moest, zag zich achtervolgd door kantoor personeel en publiek. Hij zette het op een loopen en vluchtte tenslotte in de cabine van een stilstaanden vrachtauto. Hij ver weerde zich tegen zijn vervolgers met de revolver, waaruit hij eenige schoten loste, waardoor o.a. de politiebeambte Ruijgrok in de kaak werd getroffen. Tenslotte werd de overvaller overmand en gearresteerd. Van den mededader B. heeft men nimmer eenig spoor terug kunnen vinden. Verdachte, die een zeer bedeesden in druk maakte, zoo zelfs, dat de president daarover zijn verwondering uitte, zeide in hooger beroep te zijn gekomen, om dat ook het O.M. tegen het vonnis appel had aangeteekend. Als verdachte op de hem gestelde vragen nauwelijks antwoord, voegt de president hem toe: Nu sta je hier, alsof je geen tien kunt tellen, je moest je schamen, je hebt je heele leven bedorven. Je lijkt wel gek, of liever, was dat het maar. Dat zou beter voor je zijn. Verdachte gaf als reden voor zijn daad op, dat hij zoo in de schuld zat. De ^resident: Je bent een domme lumm< 1. De auvocaat-generaal, mr. Brants, zeide, dat deze overval volgens alle regelen van de kunst van Chicago was opgezet. Spr. wees op het herhaalde voorkomen van deze feiten en vroeg zich af, of een land, waar zulke dingen geregeld kunnen plaats vinden, nog onder de beschaafde naties mag worden gerekend. Als oorzaak van dit optreden zag spr. voornamelijk sen satieromans en misdadigersfilms, waaraan deze jongeman het hart verpand heeft. Spr. acht personen als dezen verdachte beslist gevaarlijk en meent, dat de straf door de rechtbank opgelegd niet in over eenstemming was met den aard van het gepleegde misdrijf. Mitsdien concludeerde hij tot verhooging van de straf tot 6 jaar. Mr. Houwing uit Rotterdam betoogde, dat de jeugdige onbezonnenheid van verdachte, doch geen misdadige aanleg oorzaak van dit misdrijf is geworden. Pleiter dringt aan op clementie, vooral omdat M. nog een voorwaardelijke straf van een jaar zal moeten ondergaan. Het hof zal heden uitspraak doen. BOTSING VAN MOTORFIETS MET STOOMTRAM. Twee ernstig gewonden. Dinsdagavond, omstreeks 8 uur, is een motorfiets, waarop twee personen waren gezeten, in botsing gekomen met een tramtrein van de Rott. Tramweg Mij. bij den overweg van de Oosthoeksche Dijk, in de onmiddellijke nabijheid van de ge meente Nieuw Beijerland. Beide motor rijders werden van den motor geslingerd en ernstig'gewond. De bestuurder, P. Baars Az., woonachtig te Nieuw Beijer land, kon, na verbonden te zijn per zie kenauto van het Groene "Kruis naar het ziekenhuis te Rotterdam worden vervoerd. De duorijder, H. Boender Hz., woonachtig te Rotterdam, die bij de familie Baars logeerde, was zoo ernstig gekwetst, dat hij niet kon worden vervoerd. De motor fiets is geheel vernield. Nader vernemen wij, dat de duorijder H. Boender uit Rotterdam, tengevolge van een schedelbreuk, is overleden. AANRANDING VAN EEN KIND. Bij de gemeentepolitie te Etten heeft Br. uit Leur aangifte gedaan dat zijn 10-jarig zoontje door den 29-jarigen M. van O., uit Etten is aangerand en met een mes bedreigd. De jongen had op het veld een musschen- klem geplaatst en vroeg aan van O., die op het land werkzaam was, toestemming om aldaar klemmen te zetten. Deze wist de knaap mee te lokken naar een hoogen heg, zeggende, dat daarin verscheidene merels verblijf hielden. Hier greep hij den jongen beet en wierp hem tegen den grond. De kleine verweerde zich uit alle macht en bracht zijn aanvaller verschei dene beten in de handen toe. De aan rander dreigde het kind, dat hevig gilde, met een mes en kneep het de keel toe. Een voorbijganger trof het hevig ont stelde kind aan. Deze kon ook meedeelen, dat van O. de aanrander is. Van O. is in verzekerde bewaring gesteld en zal naar Breda worden overgebracht. INSCHRIJVINGSBILJETTEN VERBRAND. Wethouders geschorst. De gemeenteraad van .Broek-Sittard heeft, naar wij in de Limburger Koerier lezen, in zijn jongste vergadering beslo ten tot schorsing van de beide wethou ders, de heeren Schrooten en Wilms, die, toen de uitslag van de aanbesteding van eenig verfwerk niet naar hun zin was uitgevallen, de ingekomen inschrijvings biljetten zouden hebben verbrand. Wethouder Schrooten had, zoo vertelde de burgemeester, met goedkeuring van den anderen wethouder, de papieren in de kachel gestopt en aangestoken. Daarna had hij oneerbiedig, met krachttermen, tegen den burgemeester geroepenKom maar hier, dan ziet ge ze branden! Ver volgens hadden de beide wethouders be sloten tot het houden van een nieuwe aanbesteding. Wethouder Wilms vond de zaak be lachelijk en merkte op, dat de voorzitter niet gezegd heeft, dat de stukken niet vernietigd mochten worden. En wethouder Schrooten zeiDe voor zitter heeft de verbranding mee goedge keurd. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. In de Zeehaven te Dordrecht is Dinsdag avond de 16-jarige A. S. bii het baden ver dronken. Zijn Hik is later opgehaald. DOODGEBLEVEN. De landbouwer B. Tuin te Tweede Eloërmond (Dr.) is Dinsdag bij het inha len van het koren plotseling onwel gewor den en ineengezakt. De ontboden ge neesheer kon slechts den dood constatee- ren. DE VECHTPARTIJEN TUSSCHEN FASCISTEN EN COMMUNISTEN IN DEN HAAG. De toestand van de beide personen, die Dinsdagavond bij het relletje op den Hofweg te 's-Gravenhage, tusschen fas cisten en communisten, door messteken gewond geraakt zijn was gisterenochtend bevredigend. De steken bleken niet erg aangekomen te zijn. De politie heeft tot dusver geen spoor van de daders kunnen ontdekken. Buitenland. DE AARDBEVING OP SAN MIGUEL. 800 huizen verwoest of zwaar beschadigd. Volgens berichten van den gouverneur van de Azoren zijn bij de aardbeving op San Miguel luim 300 huizen verwoest, terwijl nog 500 andere dreigen in te stor ten. De gouverneur heeft alle legertenten ter beschikking gesteld van de daklooze bevolking en verdere hulpmaatregelen ingeleid. VAN DE SLAGVELDEN. Naar uit Atrecht wordt gemeld, zijn in den loop van de maand Juli op de Noord- Fransche slagvelden 303 lijken van in den wereld-oorlog gesneuvelde soldaten opgegraven. Hieronder waren niet min der dan 254 lijken van Duitschers. DOOR EEN LEEUW GEBETEN. De liritsche luitenant ter zee le klasse Combe is op de jacht op grof wild in Namaqualand aangevallen en gebeten door een gewonden leeuw. Zijn inlandsche bediende, die hem te hulp schoot, is dooi den leeuw doodgebeten. Andere inboor lingen hebben den gewonde opgenomen en hem naar de eerste plaats, waar blanke hulp was te krijgen, gebracht. Dat was een tocht van zes dagen! Vandaar is Combe naar Livingstone vervoerd, waar hij in het ziekenhuis is opgenomen. Hier bleek het noodig hem een been af te zetten. De man verkeert nog in levensgevaar. EEN DROEVIG VERSCHIJNSEL. Verscheidene Engelsche werkloozen, voor een goed deel oudstrijders, hebben Dinsdag hun diensten aan Bolivia of Paraguay aangeboden, nadat zich het gerucht verspreid had, dat beide landen vrijwilligers aanwierven en een flink handgeld gaven. De mannen moesten onverrichterzake teruggaan. Alleen bij het fascistische hoofdkwartier konden zij hun namen ingeschreven krijgen om, als 'men eventueel hun hulp noodig zou heb ben, als vrijwilliger dienst te doen. Van een handgeld was echter geen sprake. Zij moesten zelfs nog zes stuivers toebe- talen om lid van de fascistische partij te worden. Natuurlijk kan het heele geschil tus schen Bolivia en Pat-aguay den mannen geen zier schelen en is hun eenig ver langen geld in handen te krijgen en aan de drukkende ledigheid een einde te maken. TEGEN HET KREUKEN VAN KATOEN Naar de Evening Standard meldt, is de firma Tootal, Broodhurst. Lee Ltd. te Manchester er in geslaagd, onkreukbaar katoen te vervaardigen. Tot dusver heb ben katoenen en kunstzijden dameskleeren het groote bezwaar, dat zij zoo licht kreukelen. Na veertien jaar zoekens heeft de firma eindelijk een middel gevonden om aan het kreuken een einde te maken. Men heeft ontdekt, dat het aanbrengen van een „synthetisch condensatieproduct" in de katoendraad of in de kunstzijde draad aan die draden eigenschappen geeft, die met die van wol overeenstemmen. Het condensatieproduct verhoogt het ge wicht van de stoffen, doch is goedkooper dan de stoffen zelf en gemakkelijk aan te brengen. Er zijn al onkreukbare „ka toentjes" en „kunstzijdjes" in den handel. Het procédé is in Engeland en een 20-tal andere landen gepatenteerd. KRACHTIGE AARDBEVING IN ZUID-AFR1KA. Geen materleele schade aan gericht. Gisterennacht te drie uur werd in het geheele oostelijk deel van de Unie van Zuid-Afrika een krachtige aardbeving waargenomen, die onder de bevolking groote consternatie veroorzaakte en de meeste inwoners uit bed deed vluchten. De schokken konden ook te Johannesburg en te Kaapstad duidelijk gevoeld worden. Hoewel op vele plaatsen de huizen op hun grondvesten schudden en het huis raad door elkaar rolde, richtte de aard beving nergens ernstige schade aan. Vooral onder de inboorlingen was de schrik groot en velen vluchten luidkeels om hulp roepend, uit hun dorpen. Een dergelijke aardbeving is stellig in meer dan twintig jaar in Zuid-Afrika niet voorgekomen. Volgens de seismogra- fische waarnemingen te Johannesburg lag de kern van de aardbeving ongeveer 450 mijl van Johannesburg verwijderd en duurde de hoofdschokken na elkaar niet langer dan 5 minuten. De aardbeving ging gepaard met een dof onderaardsch ge rommel. Volgens deskundigen is de oorzaak waarschijnlijk, dat een deel van de aard korst in de betrokken streek gedurende eenigen tijd aan een druk onderhevig was, die vrij plotseling werd opgeheven, waarna door de ingetreden ontspanning de aardschok werd veroorzaakt. Derge lijke aardbevingen zijn, volgens de des kundigen, in het algemeen ongevaarlijk. DE LUCHTVERBINDINGEN TUSSCHEN EUROPA EN HET VERRE OOSTEN. Samenwerking tusschen de K. L. M. en de Fransehe maat schappij Alr-Orlënt Aneta-Holland meldt: Er zijn thans drie luchtvaartmaatschap pijen, die een geregelden weekdienst tusschen Europa en het Verre Oosten onderhoudende K.L.M., die het verkeer over den langsten luchtweg ter wereld, AmsterdamBandoeng, onderhoudt; de Fransehe maatschappij Air-Oriënt, die van Marseille op Saigon vliegt, en de Engelsche Imperial Airways, die den dienst tusschen Londen en Karatsji on derhoudt. Daar de K.L.M. en Air-Orient de route BagdadBangkok (6880 K.M.) gemeen hebben en de winterdienst van de K.L.M. bovendien over Marseille loopt, hebben de Nederlandsche en de Fransehe maat schappij, dje vele gemeenschappelijke be langen hebben, besloten tot nauwere samenwerking. Deze zal hoofdzakelijk bestaan in het scheppen van eenheid in tarieven en vervoersvoorwaarden en het vaststellen van de dienstregelingen in onderling overleg. Het streven zal hierbij zijn om den dubbelen weekdienst, die door beide maatschappijen op het Oosten wordt onderhouden, zoodanig in te rich ten, dat de belangen van post en reizi gers er het meest mee gediend worden. In verband met bovenbedoelde nauwe samenwerking is het hoofdagentschap van de lijn AmsterdamBatavia van de K.L.M. in Frankrijk en in Indo-Chinain handen van de Air-Orient gegeven, ter wijl de K.L.M. in Nederland en de K.N.I.L.M. in Nederlandsch-Indië de Air- Orient vertegenwoordigen. OVERZICHT. De wedstrijden van Maandag. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Helen Madison wint de ioo m. vrije slag voor dames in i min. 6.8 sec.; Willy den Ouden noteert i min. 7.8 sec. en is tweede na een spannenden kamp. De series 400 m vrije slag heeren. Het schoonspringen voor Amerika. Een groote teleurstelling in Los Angeies. En in Nederland! Willy den Ouden, het jeugdige zwemwon der ze is nog maar 14 jaar in den hal ven eindstrijd nog de sterkste Ameikaansche zwemster met een seconde kloppend, heeft het in de finale tegen diezelfde Amerikaansche moeten afleggen. Het dappere Rotterdamsche meisje heeft me alle energie gestreden, maar Helen Madison was onweerstaanbaar, zwom de 100 m in nieuwen Olympischen recordtijd en bleef 0.2 sec. boven Haar eigen wereldre cordtijd, terwijl Willy den Ouden 0.2 boven haar tijd bleef van de demi-finaie. Ongetwij feld zal dit resultaat met eenige ontgooche ling in Nederland worden vernomen, maar mogen toch niet vergeten, dat de prestatie van deze zeer jeugdige zwemster héél groot is, dat zij zich op één na de sterkste ter we reld heeft getoond. Aan de start verschenen de dames Madi- san, Saville en Mac Kim (allen V.S.), Willy den Ouden, Bolt (Australië) en Maakal (Zd.- Afrika). Het werd een bijzonder snelle race met van begin tot eind spanning. Direct na den start nam Helen Madison de leiding met Willy den Ouden als tweede. Reeds dadelijk was het idereen duidelijk, dat de strijd slechts zou gaan tusschen de Amerikaansche en Neder landsche zwemster. Op de eerste 50 meter had Helen Madison een kleinen voorsprong verkregen en bij het keerpunt sloeg zij dan ook even eerder aan dan de Nederlandsche vertegenwoordigster. Onze jeugdige zwemster gaf den strijd niet op en op de tweede 50 meter haalde zij haai achterstand schitterend in. In de eindspurt bleek de Amerikaansche echter de sterkste te zijn en met 1 sec. verschil tikte Heien Madi son als eerste aan, terwijl Willy den Ouden tweede werd. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Helen Madison (V.S.) tijd 1 min. 6.8 sec., nieuw Olympisch record; 2. Wiliy den Ouden (Nederland) tijd 1 min. 7.8 sec.; 3. Miss Saville (V.S.) tiid 1 min. 8.2 sec.; 4. Miss Mac Kim (V.S) tijd 1 min. 9.3 sec.; 5. Miss Buit (Australië) tijd 1 min. 9.9 sec.; 6. mej. Maakal (Zuid-Afrika) tijd 1 min. 10.8 sec. Series 400 m vrije slag heeren. Ongeveer 1500 toeschouwers waren aanwe zig toen de series werden gezwommen van de 400 m vrije slag voor heeren. De uitslagen zijn: ie serie. 1. Yokoyama (Japan) 4 min. 53.2 sec., nieuw Olymp. record; 2. Gibula (V.S.) zelfde tijd. 2e serie. I. Crabbe (V.S.3 4 min. 59.8 sec.; 2. Sugimoto (Japan). 3e serie. 1. Charlton (Australië) 4 min. 59.8 sc.; 2. Costoli (Italië); 3. Spence (Canada), snelste derde. 4e serie. I. Taris (Frankrijk) 4 min. 53.3 sec.; 2. Perentin (Italië). 5e resie. 1. Ryan (Canada) 5 min. 1.9 sec.; 2. Oykoto (Japan). De nos. 1 en 2 koméVi in de demi-finale, zoomede de snelste derde. Het oude Olympische record (Amsterdam, 1928) stond op naam van den Argentijn Zo- rilla, tijd 5 min. 1.6 sec. Niet aan den start verschenen Zorilla en Wnnnie (Hongarije). De bekende zwemmer Wainwright werd niet geplaatst. Uitsla» schoonspringen. 1. Galitzen; 2. Smith; 3. Degener (allen V.S.); 4. Philips (Canada); 5. Esser (Duitsch land) 6. Kaboyashi (Japan)7. Toussard (Frankrijk). Het prachtige weer was van grooten in vloed op de prestaties der zwemmers. ZEILEN. Nederland leidt in de monotype klasse. Maandag werd de vijfde race in de mono type klasse gehouden, waarbij de weersom standigheden ongunstig waren wegens geringe windsterkte. Bob Maas 'kwam als derde aan. In totaal heeft Bob Maas in deze klasse thans in de vijf veschillende races eenmaal de eerste, twee keeren de tweede en twee maal de derde plaats bezet. Nederland leidt dan ook in het klassement met op de tweede plaats Engeland, 3. Duitsch land, 4. Spanje, 5. Frankrijk, 6. Canada, 7. Zweden, 8. Vereenigde Staten, 9. Oostenrijk, 10. Italië, 11. Zuid-Afrika. In totaal worden in deze klasse nog zes races gehouden. Bob Maas staat er op het oogenblik in het klassement zoo voor, dat een Olympische over winning in deez klasse lang niet tot de on mogelijkheden behoort. Wat de Starklasse betreft, de mast van de „Holland" blijkt te zwaar te zijn waardoor onze vertegenwoordigers met groote moeilijk heden te kampen hebben. Eenmaal bezette de „Holland" de vierde plaats en eenmaal de zesde plaats. WATERPOLO. Hongarije leidt. De waterpolowedstrijd DuitschlandBrazi lië werd door de Duitschers met 73 gewon nen, rust 7>o. Het was van de 2ijde der Ame rikanen een zeer ruwe vertooning en het kwam tot eenige ernstige incidenten; de Brazilianen wilden zelfs de referee te lijf. Het gevolg is geweest dat Brazilië van ver dere deelnrning aan de waterpolowedstrijden uitgesloten is. Hongarije verpletterde Japan met 170, rust 10O. De Hongaren hebben nu de leiding met 4 punten, score 232. HOCKEY. De tweede hockeywedstrijd ging tusschen Japan en Amerika. De Japanners waren veel sterker en wonnen met 92, rust 41. SCHERMEN. De degenwedstrijden. De Jong niet in de degen-finale personeel. Maandag is een aanvang gemaakt met de schermwedstrijden op degen, waarvoor in drie poules werd getrokken. Onzerzijds werd deel genomen door De Jong, terwijl Meycr op dit wapen niet uitkwam. De Jong lootte in t zeer sterke groep, n.1. de eerste poule, waarin o.a. uitkwamen de Italiaan Ragno en de Franschman Buchard. Het mocht hem dan ook niet gelukken ge noeg partijen te winnen om zich voor den eindstrijd te plaatsen. De Jong won in totaal twee aprtijen n.1. van Beukelaer (België met 1 ontvangen en .3 gegeven treffers en voorts van Markus (Canada) met dezelfde cijfers. De Belg Beukelaer wist zich overigens ais derde in zijn poule nog voor de finale te quali- ficeren. De Jong verloor 6 partijen. Wat de equipewedstrijden op dit wapen be treffen, Frankrijk won ook hier het Olym pisch kampioenschap, al werd van de Italia nen met de grootste moeite gewonnen. Frank rijk won nl. in deze ontmoeting 9 partijen en Italië zeven partijen. De uitslag luidde: 1. en Olympisch kampioen Frankrijk; 2. Italië; 3. Vereenigde Staten; 4. België. GYMNASTIEK. De gymnastiekwedstrijden hebben Maan dag ook een aanvang genomen. Begonnen werd met de vrije oefeningen, zoowel per soneel als ploegsgewijs. Er was maar zeer weinig publiek, maar er zijn fraaie en uitstekende prestaties geleverd. In de personeele wedstrijden won de Hon gaar Pelle met slechts een halve punt voor sprong op den bekenden Zwitserschen turner George Miez. De uitslagen van den eersten dag luidden: Vrije oefeningen Personeel: 1. Pelle (Hon garije) 28.8 pnt.; 2. Miez (Zwitserland) 28.3 pnt.3. Letora (Italië) 27.7 pnt.; 4. Haubold (V.S.) 27 pnt.; 5. Neri (Italië) 27 pnt.; 6. Savolainen (Finland) 26.9 pnt. Vrije oefeningen (Landenwedstrijd)1. Italië 105.5 pnt.; 2. Vereen. Staten 104.5 pnt.; 3. Finland 103.5 pnt.; 4. Hongarije 101 pnt.; 5. Japan 87.3 pnt. De wedstrijden van Dinsdag. DE ZWEMWEDSTRIJDEN. Demi-finales heeren. 400 m vrije slag Voor de zwemwedstrijden werden Dinsdag de twee demi-finales verzwommen. Reeds Maandag was gebleken, over welke uitsteken de zwemmers Japan beschikt; zij hadden het alle drie tot de halve beslissing gebracht en een van hen, Yokoyama, had tevens een nieuvJ Olympisch record gevestigd. Dezelfde verbe terde dat nogmaals in zijn halve beslissing. Het resultaat van de demi-finales was, dat dezelfde drie Japanners zich ook voor de finale wisten te plaatsen, benevens de Ame rikaan Crabbeen de Franschman Taris als eenige vertegenwoordiger van Europa. De bekende Australische zwemmer Charlton werd niet geplaatst. De eerste demi-finale is zeer snel en buiten gewoon spannend geweest en is in hoofdzaak geweest een strijd tusschen Yokoyama en Taris. Beiden zwommen gelijk op en eerst in de laatste baan bleek de Japanner nog iets meer reserve te hebben en won met gering verschil in den nieuwen Olympischen record tijd van 4 min. 51.4 sec. 2. Taris 4 min. 52.3 sec. 3. Oykoto 4 min. 52.8 sec. (snelste derde). De tweede race gaf veel minder strijd te zien, daar Crabeb beslist de sterkste was, die won in den mooien t-d van 4 min. 52.6 sec. Tweede werd Sigumoto (Japan) 4 min. 59 sec. Series 100 m rugslag. Mevr. Phi- lipsenBraun wint haar serie. Voor de ioo m rugslag werden 3 series ver- zwommen; de twee eerstaankomenden bene vens de snelste derde komen in de demi-finalt. De uitslagen zijn ie serie. 1. Eleanor Holm (V.S.) 1 min. 18.3 sec. (nieuw O.R.)2. Bennie Mealing (Australië) 1 min. 21.6 sec.; 3. Harding (En geland) 4. Oversloot 1 min-, 23.5 sec. 2e serie. 1. Davies (Engeland) 1 min. 22.5 sec.; 2. Shee (V.S.). 3e serie. 1. PhilipsenBraun (Ned.) 1 min. 23.8 sec.; 2. Cooper 1 min. 25 sec. Onze landgenoote won vrij gemakkeüijk. Willy den Ouden had zich teruggetrokken. Het oude O.R. stond op naam van Marie Braun met 1 min. 21.6 sec. 200 m schoolslag dames. Dennis. Miss De series van dit nummer waren Zaterdag gehouden en 7 dames waren gerechtigd ge worden in den eindstrijd uit te komen. Deze finale is uiterst spannend geweest en ging voornamelijk tusschen de dames Dennis Dennis (Australië), Machata (Japan) en Ja- cobson (Denemarken). Na 150 m lagen deze drie nog vrijwel gelijk, doch op de laatste baan trok miss Dennis schitterend en wist met een klein verschil te winnen voor de Ja- pansche. De Australische zwemster had een tijd ge maakt van 3 min. 6.3 sec., waardoor het Olympische record nogmaals verbeterd was. 2. Machata 3 min. 6.4 sec; 3. Jacobsen 3 min. 7.1 sec. Drie Australische zwemsters bezetten de laatste plaatsen (57). Een Engelsche dame plaatste zich 4e. Tijdens de Olympiade te Amsterdam werd onze landgenoote mej. Marie Baron no. 2 in de finale van dit nummer. Kampioene: Martha Norelius (V.S.). De estafette 4 X 200 m heeren. 1 ^apan kampioen. Voor de finale hadden zich geplaatst: Japan, Vereenigde Staten, Canada, Hongarije en En geland. Het is een fraaie wedstrijd geworden, waar bij de overwinning van Japan geen oogenblik in gevaar is geweest. Van stonde aan hadden de Japannrs de leiding en met grooten voor sprong wonnen zij op de Amerikanen. Door een tijd te maken van 8 min. 58.4 sec. vestigde Japan een nieuw wereldrecord. Tweede werd Amerika in 9 min. 10.5 sec; 3. Hongarije 9 min. 31.4 sec. (De nos. 2 en 3 zwommen binnen het oude Olympische record). ROEIEN. Het tournooi begonnen. Op de prachtige roeibaan te Long Bach zijn Dinsdag de verschillende heats gehouden voor de Olympische roeiwedstrijden. Om precies 3 uur wed begonnen met het nummer vier met stuurman. Italië won met I lengte voor Duitschland (tijdén: 7 m. 6 s. en 7 m. 9.2 s.); 3 en 4. Nieuw-Zeeland en Jtrazilië. De tweede heat werd doofr Polen gewonnen in 7 min. 4.2 sec.; 2. Ver. Staten 7 min. 6.6 sec.; 3- Japan. De nos 1 en 2 van elke heat komen in de finale.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7