HS Mooie witte tanden ?okwn De weg over Wieringen, Ernstige Auto-botsing. Twee mannen in de yyx'r.r.g.aa <SSWS^S5J21" tc, Voor duizenden aan briljanten sieraden gestolen. Postvluchten van en naar Indië Burgerlijke Stand van Den Helder Visscherijberichten. Haven van föieuwediep. Marktberichten. Sport. Auto door trein gegrepen Radiografisch Weerbericht. Wordt verbeterd. Naar aanleiding van een door den A.N. W.B. en de K.N.A.C. bij bet genieentebe- stuur van Wieringen ingediend verzoek om ten spoedige verbetering van den 'oewind te verkrijgen. Kolonel Grove is naar men weet verbannen. DE OECONOMISCHE WERELDCON FERENTIE. llcover roept een crisisconfe rentie bijeen. President Hoover heeft de belangrijkste industriëele leiders en vertegenwoordi- slecbten toestand van den weg op \Y ïenn-,.s ujt handels- en financiëele kringen gen tot Den Oever te bevorderen, hebben bijeengeroepen voor een crisisconferentie geweest, den terugkeer van den cominu- aan de Groote Pauwensteeg vervoerd. Een nistisclien leider kolonel Grove aan hetvan hen is in bewaring gesteld omdat hij genoemde vereenigingen van dat gemeen- teb'.stuur bericht ontvangen, dat de toe stand van den hoofdweg over Wieringen inderdaad zeer slecht is en dat door de ge- weld'ige toeneming van het verkeer als ge-j volg van de Zuiderzeewerken deze voor heen goed onderhouden weg in enkele jaren in deplorabelen toestand is geraakt; en dit ondanks het feit, dat jaarlijks be langrijke bedragen aan onderhoud zijn be steed (laatste jaar meer dan J 25.000). Een afdoende verbetering is reeds ja renlang in overweging; hiervoor is echter de hulp van het rijk noodig, in de eerste plaats omdat de gemeente niet in staat is, de aan verbetering verbonden kosten te betalen, in de tweede plaats, omdat de slechte toestand een gevolg is van de uit voering van Rijkswerken. De daarover gevoerde onderhandelingen zijn jarenlang slepende gebleven; thans is de zaak echter zoover, dat zeer binnenkort met de verbetering begonnen wordt. De bestekken zijn door den Rijkswaterstaat reeds opgemaakt. Aan het eind van dit jaar zal, naar men hoopt, het werk gereed zijn gekomen. NA DE AFSLUITING VAN DE ZUIDERZEE. Het visscherijbedrijf den onder gang nabij. Het lid der Tweede Kamer, de heer Peereboom, heeft tot den minisiter van Waterstaat de volgende vragen ge richt: 1. Is het den minister bekend, dat ten gevolge van de afsluiting van de Zuider zee, het visschersbedrijf aldaar, en met te houden op 26 Aug. Op deze conferentie zal niet alleen worden beraadslaagd over binnenland- sehe Amerikaansche aangelegenheden, maar tevens over het stimuleeren van het zakenleven, de bestrijding van de werkloosheid en over de landbouwher vorming, terwijl verder ook beraadslaagd zal worden over de voorbereiding voor de oeconomische conferentie te Londen. NA DEN OPSTAND IN SPANJE. Vele officieren te Sevilla ont slagen. Te Sevilla zijn talrijke militaire leiders, die aan de revolutionnaire beweging heb ben deelgenomen, uit hun functies ontzet. Volgens een bericht uit Madrid zijn het 2 kolonels, 8 eerste-luitenants, 16 majoors, 54 kapiteins en 57 luitenants van het gar nizoen Sevilla. Binnenland. Vijf zwaar gewonden. Zondagavond zjjn bij een auto-ongeluk name dat der Urker-visschers, den onder- op den Amsterdamsche Straatweg vlak gang nabij is? j bij den spoorwegovergang Haarlem-Aals- 2. Weet de minister, dat aan deze vis-meer onder de gemeente Haarlemmer- scjiersbevolking, dupe geworden van dezeliede, vijf personen zwaar gewond. Een afsluiting, waardoor en ten gevolge waar van zij thans vrijwel zonder eenigerlei in komsten is, tot heden geenerlei schade loosstelling is verstrekt, dan alleen een ge ringe crisissteun? 3. Is de minister niet van meening, dat indien de afsluiting van de Zuiderzee niet spoedig worde gevolgd door een verdere droogmaking, er voor de visscherijbevol een verdacht en berucht speler is. Tegen de anderen is proces-verbaal opgemaakt. Kort voor het transport heeft een van de mannen geprobeerd weg te loopen, maar lui kon bijtijds worden gevat. DIEFSTAL EN STRAATROOF TE 'S-GRAVENHAGE. Dievenbende gearresteerd. Naar het „Hbl." verneemt, is de politie er dezer dagen in geslaagd klaarheid te brengen in een aantal geruchtmakende zaken van diefstal en straatroof, die in den loop der laatste maanden in de residentie 1: bben plaats gehad. Op 8 Juli j.1, werd door een rechercheur bii een horlogemaker in Scheveningen e partij "ouden voorwerken in bes'"" genomen, welke afkomstig waren van een inbraak, eenigen tijd daarvoor in Scheve ningen gepleegd. De rechercheur kwam in het bezit van enkele aanwijzingen om trent- de persoon, die de voorwerpen te koop had aangeboden en hij slaagde er in nog dienzelfden dag een 17-jarigen scho lier, wonende te Scheveningen, te arres teeren. De jongen werd aan een scherp verhoor onderworpen en al spoedig bekende hij bij de bewuste inbraak betrokken te zijn ge weest en de gestolen voorwerpen aan den horlogemaker te hebben verkocht. Zijn verklaringen leidden tot twee andere ar restaties, n.1. die van een 19-jarigen tas- schenmaker en van een 24-jarigen kan toorbediende, beiden wonende te Scheve ningen. liet onderzoek toonde voorts aan, dat de horlogemaker zich in verschillende geval len aan heling had schuldig gemaakt, zoo- dat den volgenden dag de recherche ei' toe overging hem eveneens te arresteeren De aangehoudenen bekend;n en hier mede was de bewuste inbraak in een villa aan den Belvedèreweg opgehel derd. Voor de arrestanten was de zaak echter hiermee niet afgeloopen, want toen de po litie aan het zoeken ging, kwam het een na het ander aan het licht. Niet minder dan vijf belangrijke inbra ken zijn opgehelderd. Zoowel de drie jongelui als de horloge maker zijn in het Huis van Bewaring op gesloten. Het onderzoek in deze omvangrijke zuak is eerst dezer dagen geëindigd. met nalaten !^Clilorortonf tB' ''i'K e" ï.°"e J*vredsnhcid omtrent „Chlorodont" al i'6 betuieen- Ik gebruik Reiclielt, Sch. - Verlangt aifoen dê ^htfrhiV dont-tnndpasta, tube 35 cent en UO cenU EEN ORKAAN IN TEXAS. 17 dooden. Aan de kust van Texas heeft over een gebied ter lengte van ongeveer 300 km een orkaan gewoed. Ontelbare huizen zijn ingestort en reeds 13 dooden zijn on der de puinhoopen vandaan gehaald. Het jacht van een aanzienlijk ingezetene van Houston, die tijdens den storm aan het varen was, wordt nog vermist. Duizenden zijn door de ramp dakloos geworden. De telefoon- en telegraafver bindingen zijn vernield. Er zijn hulpor ganisaties aangekomen om met het red dingswerk te beginnen. Nader wordt gemeld, dat het aantal dooden, waarvan men zekerheid heeft, reeds tot 17 is gestegen. JCuchtvaart. Amsterdamsche familie, die met een ken nis een autotochtje gemaakt had, pas seerde ongeveer acht uur den Amster- j RnfforHamcpjip Qphip vprfjrnilkptl damsche Straatweg bij de grens Haarlem-1 nullörUdmbU,e OCme VerurOflKen Haarlemmerliede om naar huis terug te keeren. Uit de richting Amsterdam na derde een wagen, waarvan de bestuurder onverwacht een vreemde manoevre met het stuur maakte, ten gevolge waarvan king niet maar alleen een crisissteun, de beide wagens tegen elkaar botsten. maar een werkelijke schadeloosstelling noodig is wegens broodberooving? 4. Is de minister niet van gevoelen, dat een wekelijkscbe vergoeding van ten hoogste 5 gulden per gezin (bij uitzonde De inzittenden van den eenen auto kwamen met den schrik vrij, maar die uit den aangereden auto, drie vrouwelijke en twee mannelijke passagiers, waren er slechter aan toe. Een van hen had een ringsgeval een enkele maal 10 gulden), zware hersenschudding, de anderen liepen naar schijnbaar willekeurigen maatstaf arm- en beenbreuken en diepe vleesoh- gegeven, aan visschers en andere van hun en snijwonden op. Onmiddellijk werd de brood verstokenen, als kuipers, garnalen- Ongevallendienst te Haarlem van het pellers, enz., geschonken, geenszins een ongeluk op de hoogte gesteld en reeds schadeloosstelling moet worden geacht als j enkele minuten na het ongeval verscheen waarop deze opzettelijk van hun brood deze ter plaatse. Ook een dokter en een verstoken visschersbevolking recht heeft J verpleegster die toevallig passeerden, te ontvangen? j verleenden assistentie. De geneesheer 5. Acht de minister het niet dubbel oordeelde overbrenging van de gewonden, zwaar lijden, hetgeen met name de bevol king van Urk drukt, nu deze bevolking niet maar alleen de nadeelige gevolgen van een langdurige crisis heeft te dragen, doch bovendien de daarbij komende ellen de eh het gevoel van onrecht aan de vis schersbevolking, vanwege de regeering, aangedaan? 6. Wil de minister eenigerlei toezeg ging geven, dat het leed aan de Zuiderzee- visschers, met name den Urker-visschers aangedaan, spoedig feitelijk zal worden verzacht, door het verstrekken van een uitkeering, die gelijk, althans evenredig kan worden geacht, met de derving van hun inkomsten, die zij hebben te lijden, door de gedwongen stillegging van hun bedrijf ten gevolge van de afsluiting van do Zuiderzee? Wil de minister bevorderen, nu de af sluiting van de Zuiderzee een feit is ge worden, dat ook de verdere drooglegging spoedig ter hand worde genomen? DE UITVOERING VAN DE CRISISVARKENSWET. De bijslag op export-varkens voorlooplg bepaald op 0.15 per pond levend gewicht. De Nederlandsche Varkens-centrale deelt mede, dat zij maatregelen heeft genomen waardoor de prijs der varkens langzaan aan dichter bij den kostprijs zal komen. Zij heeft den richt prijs« voor export varkens, welke van Donderdag 18 Aug. af zullen worden geslacht, vastgesteld op f 0.15 per pond, levend gewicht. Men heeft dezen prijs op dit peil vast gesteld, met de bedoeling om te zien hoe de handel hierop zal reageeren, doch de Nederlandsche Varkens-Centrale hoopt, dat zij zeer spoedig een hoogeren «richt prijs* zal kunnen vaststellen. POGING TOT OPSTAND VAN STUDENTEN IN CHILI. De mislukte poging tot opstand schijnt nog vrij ernstig te zijn geweest. Er zijn acht dooden te betreuren, van wie de mees ten toeschouwers waren, die met het geval niets te maken hadden. Voorts waren er zoowat dertig gekwetsten. De studenten bleven zich tegen de politie verzetten, tot dat er twee regimenten gewone troepen hun verschijning op het tooneel van den strijd hadden gemaakt. Bijna alle studen ten, diie aan de beweging hadden deelge nomen, zijn gearresteerd, met uitzonde ring van slechts ongeveer 50 hunner. naar een tweetal ziekenhuizen te Haarlem noodzakelijk. Met een kraanwagen zijn later de twee auto's, die beide zeer be schadigd werden, weggesleept. Een juweliers-etalage geplun derd. Zondagmorgen vroeg, tusschen vijf en zes uur, bemerkte een wielrijder, die toe vallig naar den juwelierswinkel van den heer A. Polak, Sarphatiestr. 69 te Amster dam taeek, dat de zijruit beschadigd was. Hij belde de firma op en deed van het ge beurde mededeeling aan den broeder van den heer Polak. Laatstgenoemde toch ver toeft met vacantde in het buitenland. De politie werd eveneens van het gebeurde in kennis gesteld. Het onderzoek wees uit, dat de ruit ver nield was en dat uit de étalage verschei dene met briljanten bezette sieraden, als mede een aantal zilveren artikelen gesto ïen waren. De zijruit, welke van gebogen glas is, wordt beschermd door metalen rasterwerk. Uit dit rasterwerk was een stuk gesneden. Ook uit de ruit, zoodat de daders de voorwerpen in de étalage maar voor het grijpen hadden. De zijruiit werd gekozen, omdat de groote ruit door een zwaar rolluik beschermd wordt. Het is niet onwaarschijnlijk, dat de dief haastig te werk is gegaan. Eenige voorwerpen van 1200 had hij laten liggen. De inventarisatie kon nog niet plaats vinden. Vermoedeliik is voor eenige dui zenden guldens gestolen. De Sarphati- straat ter plaatse, nabij het Weesperplein, heeft ook in den vroegen morgen verkeer. Omtrent den diefstal meldt men nader, dat 14 ringen, 4 colliers en 7 broches zijn gestolen, tezamen een waarde vertegen woordigend van ruim 1500. De politie van het bureau J. D. Meyer plein stelt een onderzoek in. INVAL IN EEN SPEELHOL TE ROTTERDAM. Alle spelers gearresteerd. Gistermiddag omstreeks half vijf heeft de politie een inval gedaan in pand; 21 aan de Boompjes, omdat men vermoedde, dat daar een speelhol gevestigd was. Reeds verscheidene malen waren er klachten ge komen, dat daar menschen geld hadden verloren en men zal zich herinneren dat eenige maanden geleden een rechtskundig adviseur een erfenis van een familie, waarvoor hij een zaak in behandeling had, in dit speelhol heeft verloren. Toen de politie gistermiddag in het ge bouw kwam, vond men in de kamers aan de voorzijde van het huis gelegen, men schen aan het spelen. Op tafel lagen dob- belbekers, dobbelsteenen werden echter niet gevonden. De aanwezigen werden in Het was den studenten er om te doen een politie-auto naar het politie-bureau In de Schie nabij de Melkmarkt zijn gisteren twee mannen bij het baden ver dronken. Op warme dagen wordt daar tegenwoordig zeer veel gebaad, waarvoor de baders zich dan meestal op de hout vlonders en aan den wal aan de zijde van den Bergpolder verkleeden. Omstreeks vijf uur gistermiddag was daar ook J. M. Grunt, gewoond hebbende in de Vinkenstraat, met een vriend te water gegaan. De vriend zwom naar de spoorbrug en keerde daarna terug naar de Melkmarkt. Hij miste G. toen en heeft eenigen tijd naar hem gezocht. De kleeding van G. lag nog aan den wal en toen deze maar steeds niet kwam opdagen, heeft de vriend de politie gewaarschuwd. Daarna zijn vier agenten aan het dreggen gegaan. Terwijl zij daarmee bezig waren, hoor den zij op een afstand van 50 meter een man schreeuwen. De politiemannen be gaven zich er heen, waarna zij van hem vernamen, dat hij met een vriend aan het zwemmen was geweest en dat, hij even te voren zijn vriend, de 29-jarige P. J. Langenberg uit de Aert van Nes straat zag wegzinken. De agenten zijn toen op de door den vriend aangegeven plek gaan dreggen en na 20 minuten was de drenkeling opgehaald. Met een zuurstofapparaat is nog eeni gen tijd getracht de levensgeesten op te wekken, maar deze bleken reeds te zftn geweken. Het stoffelijk overschot is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel ge bracht. De politie is daarop voortgegaan met het dreggen naar G. Den heelen avond is men daarmee doorgegaan, maar zonder resultaat. Het dreggen zou wandaag worden voortgezet. Nog een man verdronken. Te Wijk bij Duurstede is de 33-jarige stuiirman van de stoomboot Schoterland in de Lek verdronken. De stuurman dook boven van de boot af en kwam in een strooming terecht. Hij kwam niet meer boven. Zijn lijk is nog niet gevonden. Buitenland. DE WERVELSTORM IN DE GOLF VAN MEXICO. Heen. De „ijsvogel" is 15 Augustus van Djask vertrokken en te Jodpoer aange komen. Tei'ug. De „Duif" is 15 Augustus van Oalcutta vertrokken en te Jodpoer aangekomen. PROF. PICCARI). De opstijging vcor onbepaaldcn tijd uitgesteld. Reuter meldt uit Zürich: Het vertrek van prof. Piccard voor den tocht naar de stratosfeer is in verband met de meteorologische omstandigheden vóór Woensdag a.s. onmogelijk. Daar de helper van Piccard vandaag naar Brussel moet terugkeeren is de tocht dus voor onbepaalden tijd uitgesteld. van 1315 Augustus. J. C. KartmanJoostens, z.; J. Bellis— Jongejan, d.; C. v. d. MeerVeldman, z.; E. E. E. HillebrandKülgens, d.; N. H. KoogerKos, d. OVERLEDEN: J. Witte, 14 j. 13 Aug.-. Aangebracht door korders: 940 tongen 1270 kleine tongen, 18 kisten schol 1 20 kisten schol II 8 kisten scharren Aangebracht door korders: 15 Aug.: 1240 tongen 960 kleine tongen 6 Tarbotten 10 kisten schol 1 27 kisten schol II 2 kisten -scharren p. st. 0.30—0.07 0.03—0.01 p. k. 8.00—5.00 1.70—0.75 2.50—2.00 p. k. 15 Aug. '32. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Londen Eng. s.s. „Leewarden". Teruggekeerd van de visscherij-inspectie Hr. Ms. „Nautilus". 15 Aug. 1932. Hr. Ms. politiekruiser „Vulcanus" is naar de Noordzee vertrokken ter uitoefening van de inspectie op de visscherij. ALKMAAR, 15 Aug. Veemarkt. Aangevoerd: 58 vette koeien 140225, handel matig; 12 vette kalveren 30—60, vette kalveren per kg 5080 cent; 33 nuchtere kalveren (slacht) 412; 361 vette varkens (zware) per kg 2428 cent, zou ters per kg 2728 cent. Handel traag, doch prijshoudend. AMSTERDAM, 15 Aug. Aardappelprijzen. Op de heden gehouden aardappelenmarkt werd betaald voor: Zeeuw- sche eigenheimers 2V23 cent; bl. eigenhei mers 33V2 cent; Zeeuwsche bonten 441/» cent; Langdijker muizen 331/2 cent, Andijker blauwen 2V23 cent; duinzand blauwen 45 cent per kg. De overige prijzen waren onver anderd. Aangevoerd 1012 hl. AMSTERDAM, 15 Aug. Veemarkt. Aangevoerd. 405 vette koeien, ie kw. 6070 cent, 2e kw. 5055 cent, 3e kw. 3045 cent per kg slachtgewicht; 95 melk- en kalfkoeien 170—250; 150 vette kalveren ie kw. 4050 cent, 2e kw. 30—.39 cent, 3e kw. 2029 cent per kg levend gewicht; 49 nuch tere kalveren 48 per stuk; 41 schapen 8 11; 132 varkens, wegende van 90110 kg 36—38 cent, zware varkens 3335 cent per kg slachtgewicht; 24 paarden 80120. Marktverloop. Runderen met minder aan voer, stugge handel en de prijzen iets lager. Vette kalveren met gering aanvoer, vlotte handel en prijshoudend. Varkens met slechte aanvoer, bijna geen handel, prijshoudend. Ter veemarkt waren heden aangevoerd 3 wagons geslachte runderen uit Denemarken. aan Beneker de laatste hand legt. Met gelijken stand breekt de welverdiende rust aan, want voet ballen in een dergelijke temperatuur behoort nu eenmaal niet tot de meestbegeerde genoegens. Vijf minuten na de hervatting ondernemen de blauwe Stormvogels een aanval op het doel der gastheeren en Prins acht zich genoodzaakt zijn doel te verlaten, zonder dat hij echter het leder weet te bemachtigen. Hierdoor komt zijn doel in ernstig gevaar, want de in het bezit van den bal komende Ketting heeft niets anders te doen dan den bal in het leege doel te deponeeren (34). Dan krijgen wij een periode van absoluut over wicht van de zijde der gasten. Herhaaldelijk gaan zij er keurig samenspelend vandoor zonder dat er een roodhemd aan te pas komt, totdat in laatste instantie keeper Prins in de meeste gevallen het gevaar weet te bezweren, waarbij hij zelfs eenmaal de medewerking ondervindt van de lat. Doordat een der S.-achterspelers hands maakt even buiten het strafschopgebied krijgt Everts de kans om de partijen op gelijken voet te brengen, en onhoudbaar weet hij de geboden kans dan ook in een doelpunt om te zetten (44). Lang blijft deze stand niet bezwaard, want reeds enkele oogenblikken later maakt de uitstekend spelende De Waard vanaf de lijn het vijfde doelpunt voor zijn club (45). Nadat Scholten zijn vleugels k o.l 20.08 een'9e malen met goede trappen aan het werk zet 0.03o'oi en Kaptein en Hoogendijk beurtelings het doel 4.003.50 der gasten in gevaar brengen, is het De Waard, 8.003.85 die na goed spel het half dozijn vol maakt (46). 1.100.85 Het doet weldadig aan te bemerken, dat bij de 2.00 le klassers ieder symptoom van egoisme zoek is, tot op bet laatste oogenblik wordt samengespeeld, en steeds maar weer wordt de bal doorgegeven naar een partner, die er even beter voor staat, zelfs als het geldt een doelpunt te maken. Het zevende doelpunt ontstaat voor de Vogels als De Waard een bal netjes voor het doel legt voor de voeten van Schoorl, die niets ander te doen heeft dan met een klein tikje de ba! in het net te depo neeren 47. Het is Everts, die met een goeden schuiver den achterstand weet te verkleinen tot 57, in welken stand geen verandering meer komt. Scheidsrechter Augusteijn, die geen moeilijke taak had, daar de strijd onder de meest aangename verstandhouding plaatsvond leidde uitstekend. Een uitstekende oefenwedstrijd, waaruit HRC veel heeft kunnen leeren. Stoomvaart Chr. Huygens, Mij. Nederland. Aug. te Colombo, t., 12 Aug. v. Sin— u., 11 Marnix v. St. Aldegonde, gapore. Poelau Roebiah, 11., 11 Aug. v. Singapore. P. C. Hooft, t., 17 Aug. te A'dam verwacht. Tabian, 14 Aug. te A'dam. Talisse, t., pass. 15 Aug. v. Londen. Papandaen, u., 13 Aug, v. Genua. Kon. Paketvaartmaatschappij. N. Holland, 11 Aug. v. Adelaide. Tasman, 12 Auk. v. Port Louis (Maur.). Rotterdamsche Lloyd. Indrapoera, u., 13 Aug. Perim gep. Kota Agoeng, 13 Aug. v. Batavia. Sibajak, t., 13 Aug. v. Pt. Said. Dempo, 15 Aug. te R'dam. Jacatra, u., pass. 15 Aug. Ouessant. Kota Pinang, u., 13 Aug. v. Napels. Kota Gede, t., 13 Aug. v. P. Said. Kota Nopan, t., pass. 14 Aug. Kaap del Armi. Kota Pinang, u., pass. 14 Aug. Kaap del Armi. Kota Tjandi, u., 14 Aug. te Padang. Palembang, u., pass. 14 Aug. Finisterre. '22 dooden. BROEK OP LANGENDIJJK, is Aug. 8000 kg aardappelen: Schotsche muizen 1, bl. eigenheimers 1.802.30, eigenheimers 1.802, duc of york 1.20, drielingen 2.60; 5000 kg roode kool 6090 ct.1500 kg gele kool 6070 cent; 3500 kg uien: gele nep 5-705 90, gele drielingen 2.603, gele uien 3.80—3.90; 1455 kg slaboonen 2.80 3.80; 1900 kg bieten 0.901.10, alles per 100 kg. NOORDSCHARWOUDE, 15 Aug. Gr. Schotsche muizen 1.101.50, Schot sche muizen 1.601.90, drielingen 1.80, spercieboonen 3.704.20, zilvernep 5.60 6, gele nep 5.205.90, drielingen 2.70 3.40, uien 33.10, roode kool 60 cent, gew. witet kool 60 cent, alles per 100 kg. TEXEL, 15 Aug. 1 koe; 1 kalf; 11 nuchtere kalveren 49; 13 schapen 710; 207 lammeren 46; 6 biggen; 10 korven pluimvee: oude kippen 0.500.75; jonge hanen 0.200.70. TEXEL, 15 Aug. Eierenveiling. Aanvoer 85,486 eieren: 5862 De wervelstorm, die met een snelheidkg 3.20—3.60; 62—66 kg 3.40—3.85; kleine van 75 mijl per uur het strand van de [eieren 2.50—3.25; kippen 0.376 p- kg; jonge Golf van Mexico geteisterd heeft, heeft hanen 0.526 per kg. 22 dooden gevergd. PURMEREND, 16 Aug. Koeien totaal 644 stuks: 377 vette koeien p. ZEVEN MENSCHEN BIJ I1LT BADEN 00 stug; 110 gelde koeien 110 180, stug; 90 melkkoeien 140255, stug; 107 stieren p. kg 0.46O.50, stug; 22 paar VERDRONKEN. Wolff meldt uit Dusseidorp, dat Zondag bij het baden zeven mensehen in den Rijn zijn verdronken. VOOR EEN WAARDE VAN 50.060 GULDEN GESTOLEN. den 60130, matig; 93 vette kalveren p. kg 0.700.90, matig; 265 nuchtere kalveren: voor de slacht 518, stug; voor de fok 616, stag; 317 vette varkens: voor de zou- terij p. kg 0.28, stug; voor de slacht p. kg 0.260.30, stug; 54 magere varkens 616, stug; 195 biggen 58, vlug; 236 schapen II16, stug; 25 bokken 310, matig; In een hotel te Juan-les-Pins heeft een 367 lammeren 5—9, stug. dief uit de kamer van een gast uit Londen, Eierenveiling. den heer Becker, een ijzeren kistje gesto-1 Kipeieren per 100 3.50—4.00, eendeieren len, dat voor een waarde van 50.000 fres. lier 100 f 2-3°; piepkuikens 0.65—0.75. aan juweelen en geld bevatte. Ook de pas-| poorten van den heer Becker, zijn vrouw en zijn dochter, zijn door den hotelrat meegenomen. Vijf dooden. Op den weg van Karwen naar Putzig werd Zondagmiddag een auto op een on- bewaakten overweg door een trein gegre pen. Vijf personen, die zich in den auto bevonden, werden gedood. Tusschen Gdingen en Adiershorst is een auto tegen een boom gebotst, waarbij een persoon 0111 het leven kwam en twee anderen zwaar gewond werden. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 16 Augustus. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogte stand 768.6 te Valentia. Laagste stand 748.0 te Jan Mayen. Verwachting: Zwakke tot matige wind uit N. richtin gen, gedeelelijk bewolkt, weinig of geen regen, warm weer. VOETBAL. H.R.C.—STORMVOGELS 5—7- Korfbalcijfers en zweetvoetbal op Tuindorp. Onder een temperatuur, welke zich allerminst leende tot een partij voetbal, vond Zondag j.1. eerste oefenwedstrijd plaats van HRC, in wel ken de flinke Stormvogelsploeg als tegenstander fungeerde. Dat het niet enkel de spelers zijn die aan voet- balhonger gaan leiden, wanneer wij nog slechts enkele weken van het begin der competitie verwij derd zijn, doch dat ook het publiek aan deze ultra-moderne ziekte mank gaat bewees het groot aantal toeschouwers, dat van dezen wedstrijd ge tuige was. Onder leiding van van scheidsrechter Augus teijn stelden beide ploegen zich als volgt op: Stormvogels: Doel: Wagenaar; achter: v. d. Ende, van Gel der; midden: Prins, v. d. Velde, Rijkeboer; voor: v. d. Steen, Spruit, Schoorl, Ketting, de Waard. H.R.C. Doel: Prins; achter: Beijer, Siersma; midden: Sanders, Scholten, Stolk; voor: Beneker, Hoogern dijk, Everts, Marsman, Kaptein. HRC wint den toss en laat Stormvogels met zon in het gelaat aftrappen. Bij HRC ontdekken wij het zelfde speltype, zooals wij dit van haar ge wend zijn, n.1. 100% enthousiasme, of men dit bij een temperatuur als thans heerscht, wel zal volhouden betwijfelen wip ten zeerste, en in dat opzicht worden onze vermoedens dan ook wel bewaarheid, want het tempo wordt, naarmate de wedstrijd meer ten einde loopt, steeds langzamer. Stormvogels speelt een kalm spelletje en weet van het begin tot het einde het zelfde kalme tempo te bewaren, hetgeen den goeden voetballer ken merkt, want met een verbluffend gemak gaat de bal van man tot man zonder dat dit buitengewone inspanning van de spelers eischt. Slechts spora disch zien wij een speler met een formidabele run op een bal afstuiven, zooals dit bij HRC ge beurt, men wacht eenvoudig tot men een bal krijgt toegespeeld en in de meeste gevallen geschiedt het plaatsen zoo zuiver, dat het voor de spelers niet al te moeilijk is het leder te bemachtigen. Gerui- men tijd weten de roodhemden het spel op de speclhelft van Stormvogels te doen plaats vinden, en nadat Hoogendijk en Everts het doel reeds eerder in gevaar brachten, ontstaat uit een goeden voorzet van Kaptein het eerste doelpunt, dat door Marsman wordt gescoord. Dan komt S. door prachtig samenspel voor de roode veste en met een tam schot maakt de keurig spelende midvoor, Schoorl, den gelijkmaker, waaraan Prins niet ge heel onschuldig was (11). Wel blijkt, dat bij S. de vleugels buitengewoon gevaarlijk zijn, want herhaaldelijk komt het voor, dat van de vleugels keurig wordt voorgezet, zonder dat zulks door de roode halfspelers kan worden verhinderd. Hoewel het voor de beide roode halfspelers een buiten gewoon moeilijke taak is iets uit te richten tegen het keurige combineeren van de tegenpartij, wer den naar onze meening de vleugels toch te veel vrijgelaten. Nadat Beijer een iastigen bal tot cor ner heeft weten te werken, ontstaat echter eenigen tijd later een prachtig doelpunt van den voet van Ketting, uit een voorzet van v. d. Steen (12). Het duurt niet lang of de aalvlugge Schoorl weet zich tusschen vier man door te worstelen en scoort het derde doelpunt voor zijn club (13). Eenige malen achtereen wordt een bezoek gebracht aan het IJmuider doel, doch steeds loopen de aan vallen op niets uit, waaraan Everts zeker wel voor een groot gedeelte schuldig is, daar deze zich steeds te ver naar achteren opstelde. Bijna gedu rende den geheelen wedstrijd bevond hij zich ach ter de beide binnenspelers, waardoor hij een rem- menden invloed uitoefende op het voorhoedespel. De heel goed werkende Kaptein smaakt dan het genoegen om den achterstand te verkleinen tot 32, met een keurig schot van de lijn. Voor de rust aanbreekt wordt uit een prachtigcn voorzet van dezelfden speler de gelijkmaker geboren waar- HELDER—Z.V.V. 4-4. Van o4 tot 44. Het laatste half uur. Na een zeer lange rustperiode heeft onze Hel- dersche 3e klasser haar eersten oefenwedstrijd ge speeld van een reeks als voorbereiding tot de competitie. De match werd op het B-veld gespeeld, wat uitstekend in orde was. Het was wel warm, maar niet te warm, daar een oostelijk briesje voor een welkome verkoeling zorgde. Wat het spel van Helder betreft, dat gaf alle teekenen, dat de spelers nog niet aan elkaar ge wend waren; qua combinatie „rammelde" het in de gelederen en zoolang de captain in de voorhoede speelde, was de witte defensie verre van hecht en liet het opstellen te wenschen over. Individueel werd door enkelen zeer goed werk geleverd, zoo als den linksbuiten en na rust den aanvoerder en middenvoor. Het spel was niet snel en de meeste spelers hadden een te kort aan doortastendheid, maar gezien te temperatuur, waaronder gespeeld werd en de lange rust, is het feilen verklaarbaar. Z.V.V. was, wat het spel betreft, nog de beste ploeg; vooral de spil (Dil) was een uitstekende kracht. Er werd over het algemeen oordeelkundig gewerkt: de voorhoede bleef echter niet altijd in de lijn en men speelde te zelfzuchtig. Een bepaalde meerderheid heeft geen der ploe gen gehad. Helder verscheen in de volgende for matie: Doel Kenter; achter; Spigt, v. d. Wal; middent Rab, W. d. Jongh, B. d. Boer; voor: Bijl, Veen, Reinders, H. de Boer, Godschalk. Schotting was absent. Als „beginnen" wordt geblazen, heeft de thuis club de lichte bries in den rug. De eerste aanval is voor H„ de bal gaat naast. Na 9 minuten breekt de Z.-rechtervleugel gevaarlijk door, maar' het schot gaat naast. Na goed vleugelspel een goede aanval van de witten, maar ook hier wèet men de goede richting niet te vinden. De witte voorhoede heeft meer moeite om door te breken dan die van de Zaandammers, daar de witte spil, ondanks zijn hard werken, zich niet weet op te stellen en bo vendien veel te langzaam is. En achter wil het voorloopig met den linksback niet erg vlotten, die veel mist en lang niet secuur genoeg wegwerkt. Na twee hoekschoppen op het Helder-doel krijgt Kenter een hard schot te stoppen, hij wacht te lang met wegwerken, raakt den bal kwijt, maar de Z.-rechtsbuiten, die toegeloopen was, weet de gemakkelijke kans niet te accepteeren, en schiet naast. Door goed werk van den vluggen links buiten, weet H. het spel weer te verplaatsen en eenmaal gaat de bal net over de lat. Door in den weg loopen (geen afstand bewaren) maakt de H.-voorhoede het zich onnoodig moeilijk. Na zeer, goed spel weet de midvoor der gasten na 18 min. spelen een mooie goal te maken. Als 4 min. daarna de rechtsback van H. finaal mist, denken we, dat Z. den stand zal opvoeren, maar door corner te trappen, wordt erger voorkomen. Er was bijna een half uur gespeeld toen de rechtsbuiten der blauw zwarten schitterend doorbrak, om daarna van dichtbij hard en laag in te schieten, maar Kenter keerde den bal op meer dan fraaie manier. Aan den anderen kant weten zoowel de linksbuiten als rechtsbinnen zich een scoorkans te scheppen, maar beide keeren ging den bal over. Vijf minuten voor rust schoot Z. een strafschip „sportief" naast, ter wijl even daarna de Z.-keeper op hoekschop moest redden. Rust komt met 10 voor de Zaandam- De tweede helft begint met een prachtige door braak van de witte voorhoede, waaruit de aan voerder hard tegen den paal schiet. Het spel blijft over en weer gaan, maar zonder dat de kwaliteit stijgt. Met een magnifieken kopbal van den rechts binnen weet Z. de leiding te vergrooten en er is juist een kwartier verstreken, wanneer de stand reeds 40 is! De Jongh ziet van verder spelen af, waarna de Boer Sr. deze plaats gaat bezetten, ter wijl op zijn plaats een reserve komt te staan, Spoedig valt te constateeren, dat dit een verbete ring is. De middenlinie wint aan kracht, er gaat meer stuwkracht van uit en ook komt er geestdrift in het spel. Het gaat gezwinder en ZVV dient op haar hoede te zijn. Na 23 min. maakt de midden voor zich mooi vrij en scoort onhoudbaar Helder's eerste doelpunt (14). Hoewel er van een bepaal de meerderheid geen sprake is, is de thuisclub in deze periode toch wel gevaarlijker. De recht- binnen geeft een pass, iets te hard, naar zijn vleu gelspeler. Deze weet den bal nog voor de lijn te pakken te krijgen en plaatst deze voor doel, de middenvoor loopt toe, doch raakt den bal half, welke echter toch gevaarlijk het doel nadert, en alvorens Z. zich hersteld heeft, maakt de toestor mende linksbuiten aan alle onzekerheid een einde door de laatste hand aan de voltrekking van het vonnis te leggen. Het is 24, terwijl er nog 18 minuten gespeeld moet worden. Onmiddellijk hier op had H. bijna weer succes, maar Bijl kwam op het goede moment te vallen. Als de H.-spil een aanval afgeslagen heeft, heb ben de witten opnieuw reden tot juichen als en wanneer weer door den linksbuiten den achterstand nogmaals verkleind wordt. Het wordt nu werkelijk spannend. Kenter krijgt dan een scherp schot te verwerken en daarna is een wljfe- len van den rechtsbuiten oorzaak, dat de score niet gelijk wordt. Het blijft spannen voor het Zaansche doel, wat niet wegneemt, dat het achter trio van de thuisclub niet stil behoeft te zitten. In de laatste minuut is het nogmaals dezelfde vleugelspeler, die na flink doorzetten de partijen op gelijken voet brengt. De laatste 25 minuten van dezen kamp hebben, voor wat het spel van Helder betreft, weer veel vergoed. De noodige spanning was ruimschoots aanwezig en er zat veel meer spirit in de vertoo ning. De stand is o.i. de juiste verhouding, al hadden wij niet gedacht, dat de witten den grooten ach terstand nog zouden weten in te halen. Een goede middenhalf is goud waard,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 3