KANNEWASSER VERKOOPT UIT! mm Rijk en geen geld. 11 Versch gekarnd met 25% allerfijnste Roomboter onder Rijkscontrole. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. China en Japan. Nr. 7159. EERSTE BLAD DONDERDAG 18 AUGUSTUS 1932 De houding van de nationaal-socialisten tegenover de Duitsche regeering. - Het Duitsche regeeringsprogram. De resultaten van de conferentie te Ottawa. - Amerika en de oorlogsschulden. De nood in den West-Frieschen Zinbouw. FEUILLETON CCURMT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i._ Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. tionale Vergadering zal worden overge gaan. Ten slotte is er ook sprake van een referendum over grondwetsherziening. De houding van de nationaal-socialisten tegenover de Duitsche regeering, na de pertinente verklaring van president von Hindenburg, dat hij er niet aan denkt de Nazi's de regeermacht in handen te geven, vraagt onze volle aandacht. Van een staatsgreep zal wel geen sprake zijn, daar voor heeft Hindenburg een te groot© in vloed en is het Duitsche volk te veel „af gericht". Toch kunnen de nationaal-socia listen het d© regeering lastig genoeg maken. Tijdens een onderhoud te Essen met een vertegenwoordiger van de RheinischWest- phalische Zeitung over zijn besprekingen te Berlijn heeft Adolf Hitier op een vraag nopens zijn houding jegens de regeering von Papen o. a. verklaard, dat hij weet hoe hij en zijn beweging verder zullen strij den. Hii treedt de regeering von Papen, wier mannen hii voor het grootste deel in het geheel niet kent, zoo tegemoet als hij iedere zich nationaal noemende regeering tot nu toe tegemoet is getreden en zal tre den. Hü steunt of duldt haar, zoolang hü in haar arbeid een versterking van het na tionale en een verzwakking van 't marxis tische front kan zien. Op het oogenblik, dat door de maatregelen van een regeering op de nationale zijde een stilstand, op de internationale zijde echter een opleving intreedt, wordt zii door hem van de hand gewezen, onverschillig welke mannen deel van haar uitmaken. In beginsel is hü de overtuiging toege daan, dat elke regeering tot mislukking is gedoemd, die niet door een vaste wereld beschouwing van het volk verankerd is. Op de vraag of Hitier de scherpste op positie van de N.S.D.A.P. tegen de regee ring von Papen heeft aangekondigd, ant woordde Hitier, dat de nat.-soc. beweging tegenover de huidige regeering in de op positie gaat. De scherpte van deze oppo sitie wordt, bepaald door de grootte van de schade, welke door het uitblijven van een oppositie zou ontstaan. De verkiezingen op 31 Juli hebben in deze richting reeds duidelijk bewezen waarheen de regeering von Papen met haar huidige mannen zal en moet gaan: want ook een dictatuur is slechts denkbaar, wanneer zü de drager van een volkswil is of de vaste vooruit zichten heeft binnen korten of afzienba- ren tijd als zulke drager van den volkswil te worden erkende geen gebeuren zal als een dezer moties Aan het eind van het onderhoud zei Hitier op de vraag, wat de nat.-soc. bewe ging tegen de politieke daden van terreur denkt te doen: „er is een recht van nood weer, dat wü ons op den duur niet afhan dig zullen laten maken door de domme phrasen van rust en orde; de partij strijdt om de macht en haar weg wordt bepaald door de methoden van haar tegenstanders." Het Duitsche regeeringsprogram. In de Maandag gehouden vergadering van het rijkskabinet, waarin de politieke toestand naar aanleiding van de gebeurtenissen van Zaterdag zijn besproken, zijn de rijksmi nisters to. de conclusie gekomen, dat de koens, welke werd ingeleid met het aan het bewind komen van het kabinet von Papen dient te worden voortgezet. Van alle grondwettelijke mogelijkheden zal een zoo vergaand mogelijk gebruik worden ge maakt, ten einde een samenwerking van regeering en parlement tot stand te doen komen. De riiksregeering zal thans dooi de verschillende departementen de voor het parlement bestemde voorstellen inzake de herziening van de rijksgrondwet, de wijziging van het kiesrecht, de zooge naamde rijkshervorming, de uitbreiding van den arbeidsdienst en van de werkver schaffing laten ontwerpen. Aan den Rijks dag zal het kabinet het dan overlaten te beslissen of hii tot de uitvoering van dit program wil bijdragen of niet. Getracht zal tevens worden alle moeilijkheden van partypoliitieken aard te ontwijken. Men gelooft intusschen in tal van krin gen, dat er van zakelijke debatten in den Rijksdag weinig zal terecht komen. On middellijk bij het begin van de zitting zul len zeker tallooze moties van wantrouwen tegen het kabinet worden ingediend en dan zal wel spoedig blijken, dat een zeer groote meerderheid van den Rijksdag te gen de regeering von Papen is. Over het- wordt aanvaard, loopen de meeningen weliswaar uiteen, maar waarschijnlijk zal, terrzü intusschen een toenadering tus schen nationaal-socialisten en centrum tot stand mocht zijn gekomen, de Rijksdag worden ontbonden, waarna nieuwe verkie zingen onder een bü noodverordening ge wijzigde kieswet zullen volgen. Anderzijds is het echter ook niet uitgesloten, dat on middellijk tot de verkiezing van een Na De resultaten van de conferentie te Ot tawa. Uit Ottawa, waar sinds twee weken een conferentie wordt gehouden, om maat regelen om den handel binnen het Brit- sche wereldrijk te verlevendigen en het geheele rijk samen te smelten tot een economische eenheid, werd Dinsdag offi cieel medegedeeld, dat de algemeene be ginselen van een accoord tusschen het jVer. Koninkrijk en Canada, door beide delegaties zijn aanvaard, zoodat de tekst kan worden opgesteld:, j Ook een accoord tusschen Engeland en Zuid-Afrika nadert -zijn eindstadium. De financieel© eorr. van het „Hbl." te Londen meldt over de vermoedelijke resul taten der conferentie aan zijn blad: Canada schijnt, nadat het reeds groote toezeggingen gedaan heeft ten opzichte van ijzer en staal, ook gehoor te zullen geven aan de eischen van Engeland be treffende bepaalde taxtielquaesties. Men spreekt van een verlaagd tarief voor zeer fijne katoenen goederen en bepaalde soor ten wollen artikelen. Daar Canada geen eigen linnenindustrie bezit zullen de voor waarden op dit gebied uiterst voordeelig voor Engeland zijn. Voorkeurtarief genie ten ook messen en porselein. Waarschijnlijk zal nu toch een heffing op niet-Britsche tarwe ingesteld worden, die vermoedelijk 3 d per bushel zal bedra gen. Een tarief op vleesch zal waarschijn lijk door Engeland niet geheven worden. Hierdoor zullen de belangen van de Do minions, speciaal van Australië en Nieuw- Zeeland, door het invoercontingenteerings- systeem bevorderd worden. Engeland denkt er niet aan om Rusland den invoer van hout te verbieden. Daarentegen zal misschien aan Canada een voorkeurstarief worden toegestaan van 10 h 20%. Een extra tarief van 4 pet. per lb op niet- Britsch metaal wordt eveneens waarschijn lijk geacht; wat lood en zink betreft aarzelt Engeland nog of het ook hiervoor een voorkeurtarief zal instellen. Amerika en de oorlogsschulden. Hooge ambtenaren van het Amerikaansche minis terie van financiën hebben verklaard, zegt de „Nw. Rott. Crt.", dat de regeering der Ver. Staten verwacht, dat de crediteurlan- den den op 15 December vervallenden ter mijn der oorlogsschulden aan Amerika zullen betalen. De regeering der Vereenigde Stater, is op het oogenblik niet van plan te treden in voorstellen, welke een uitstel van betalin gen zouden bedoelen. Zij verwacht echter, dat zulke voorstellen niet gedaan zullen worden. Het ministerie laat niet door het stemming maken voor een schrapping der oorlogsschulden invloed op zich oefenen. De Amerikaansche regeering weet, dat bijna alle crediteurlanden de eerstvolgende jaarlyksche betaling kunnen opbrengen. Mocht echter toch een land om betalings verplichting verzoeken, dan zal een derge lijk verzoek individueel onderzocht wor- den. Door een dergelijke politiek zou een eenheidsfront van Europeesche crediteu ren verhinderd worden. Nog werd gewe zen op het feit, dat de Amerikaansche re geering zich schadeloos zal stellen, in ge val een of andere crediteur zijn verplich tingen niet mocht nakomen. Ten slotte werd nog gewezen op de verdeeldheid1 van het Congres ten aanzien van het schulden- vraagstuk en dat wanneer de schuldenbe talingen niet zullen plaats vinden, liet budget der Vereenigde Staten geheel in de war wordt gebracht. UITSTEL DER OEOONOMISCHE WERELDCONFERENTIE TOT NOVEMBER? De diplomatieke medewerker van de Daily Telegraph verneemt, dat de econo mische wereldconferentie niet eerder dan na de Amerikaansche presidentsverkie zingen in November bijeen zal komen. MacDonald had gehoopt, dat de confe rentie in October bijeen had kunnen ko men, eenige dagen in voltallige bijeen komsten had kunnen vergaderen om technische commissies te benoemen, ten einde gedurende de periode der Ameri kaansche verkiezingen verdaagd te kun nen worden. Uit Washington heeft men echter te verstaan gegeven, dat het Amerika niet aangenaam is reeds vóór de verkiezingen een delegatie samen te stellen. De erkenning van den st»at „Mantsjoerjje" door Japan? Volgens de Times moet Japan voor nemens zijn, den Mantsjoerijschen staat te erkennen vóór de volgende volken bondsvergadering bijeenkomt. Japan en Mantsjoerjje. Reuter verneemt uit Tokio, dat de voorbereidingen voor een verdrag tus schen Japan en den nieuwen staat „Mantsjoekwo" zoo goed als beëindigd zijn. Het rapport van de Volkenbondscom missie over Mantsjoerye heeit in geheele land reeds aanleiding gegeven tot talryke betoogingen en in Japan- sche welingelichte kringen is men sterk van meening, dat vele punten in het rapport der commissie voor de Japan- sche regeering onaannemelijk zullen zyn. HET DREIGENDE CONFLICT IN DE SCHEEPVAART. Aneta seint uit Batavia: Alhier is een gecombineerde algemeene vergadering gehouden van de leden van de Vereeniging van gezagvoerders en stuur lieden bü de koopvaardij en de Vereeni ging van scheepswerktuigkundigen. In deze vergadering werden naar aanleiding van de opzegging van het contract door den Werkgeversbond in Nederland per 16 Augustus, de volgende conclusies aange nomen: le. de leden zullen, indien de staking van Nederland uit wordt geproclameerd,, niet meer monsteren op Nederlandsche schepen, tenzij zii daartoe toestemming krijgen van het bestuur; 2e. indien noodig, zullen de Indische vereenigingen financieelen steun verlee- nen aan de Nederlandsche bonden. EEN VERZOEK VAN DE RAND GEMEENTEN VAN DEN WIERIN- GERMEER INZAKE DE DREIGENDE WERKLOOSHEID. Medieanblik, 16 Aug. De burgemeesters van Medemblik en Hoogwoud, ten deze handelende namens de burgemeesters van alle langs, of in die onmiddellijke nabijheid van den Wierin- germeer gelegen gemeenten, hebben aan den minister van Binnenlandsche Zaken een adres gezonden inzake voorzieningen te treffen, in verband met de werkloosheid onder de destijds van elders gekomen Zui- derzeewerkers. Het is d'e stellige meeniing van de be trokken burgemeesters, dat de kosten van we ,tc ui. ,c. mening aan werkloos geworden Zuiderzee werkers, althans aan die welke zich gedurende de laatste jaren van elders in hun gemeenten hebben ge vestigd, zoo niet geheel, dan toch voor een groot gedeelte ten laste van het Rijk die nen te komen, daar de door het Rijk on dernomen Zuiderzeewerken oorzaak waren van de vestiging dier arbeiders in hun ge meenten en dus van diie gemeenten niet verlangd kan worden, dat zü, nu deze ar beiders werkloos zijn geworden, de daar uit voortvloeiende kosten voor hun reke ning nemen. Afgezien van de daarin gelegen onbil lijkheid moet dit laatste ook volkomen uit gesloten worden geacht, alleen al op grond van den finantieelen toestand der betrok ken gemeenten, die zeer ongunstig is. Adressanten verzoeken den minister met den meesten aandrang wel te willen bevorderen dat de Riiksregeering in ern stige overweging neemt op welke wijze zal kunnen worden voorzien in de noodlottige gevolgen, die voor de randgemeenten van den Wieringermeer uit het reeds ver leende of nog te verleenen ontslag aan een zeer groot getal Zuiderzeeworkers, dreigen voort te vloeien. j onverwijlde totstandkoming vua een tuinbouwsteunwet aan gedrongen. Men schrijft uit Langendyk aan de „N. Rott. Crt.":- Al grooter wordt de nood in West-Fries land. De commissie uit de 50 West-Frie- sche gemeenten heeft zich, door den nood gedrongen, zooals zii in den desfcetreffen- denbrief zegt, opnieuw tot den minister van oeconomische zaken en arbeid ge wend, om namens die 50 gemeentebesturen dringend te verzoeken binnen eenige da gen een ontwerp-tuinbouwsteunwet (c.q. een tijdelijk© noodregeling) te willen indie nen en te bevorderen, dat de Kamers der Staten-Generaal hun recès onderbreken om deze kwestie van leven en dood spoed- eischend te behandelen. Uitstel van hulp verleening aan het zwaar-getroffen dis trict kan funeste gevolgen met zich sleepen. Ondervoeding in arbeiders- en tuinders- gezinnen, onmacht van den middenstand At 9 door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 34) „Dan is 't in orde," viel de man hem in cle rede. Adam street no. 9 en zoo snel mogelijk, alsjeblieft." Bliss deed zooals hem gezegd was. De straten waren nu bijna geheel verlaten, waardoor de rit maar een paar minuten duurde. Toen de auto stil hield voor no. 9 zag Bliss, dat het een groot, doodsch uitziend huis was; alleen op de aller bovenste verdieping was een van de ra men verlicht. Het portier werd met een ruk opengedraaid en de nieuwe passa gier sprong vlug uit de auto. „Hier moet je even wachten," zeide hij kortaf. Voor de deur van no. 9 bleef de man even staan, klaarblijkelijk zocht hij naai den huissleutel. Even daarna ging hij het huis binnen. Toen Bliss, een paar minuten nadat hij zijn passagier had zien verdwijnen, toevallig omkeek, merkte hij, dat het kleine electrische lampje in de auto uitgedraaid was. Snel glipte hij van zijn zitplaats af, opende het portier en bleef toen gedurende eenige oogen- blikken onbewegelijk staan. Terwijl hij naar den afsluiter zocht, was zyn hand tegen iets zachts, iets weeks aangeko men, iets dat aanvoelde als bont. Snel draaide hy het licht op. In den verst ver wijderden hoek van den auto zat een vrouw, gekleed in een zwaren bontman tel, met een dichte voile voor haar ge zicht. Van haar uiterlijk was niets te zien, haar stem echter was zacht en me lodieus. „Draai het licht uit", smeekte ze zacht jes. „draai het in Godsnaam uit". „Dat is nu alles go.o en wei", zeide BI'ss half verontwaardigd, „maar u moet me eerst eens vertellen, wanneer u in den au'o gekomen bent" „Nog geen halve minuut geleden", kgde ze hem uit. „Ik stond aan den overkant van de straat, in die gang, toen de auto aan kwam. Het portier bleef open staan en toen ben ik erin geglipt". „Misschien familie van den meneer, die zoo juist naar binnen is gegaan?" vroeg Bliss, terwijl hii door een hoofdbeweging no. 9 aanduidde. Als antwoord stiet ze zoo fel en scherp een paar korte, afgebroken klanken tus schen de tanden door, dat Bliss haar een oogenblik overbluft bleef aanstaren; maar al was de taal hem onbekend, de betee- lcenis van de woorden was door haar ma nier van spreken volkomen tot hem door gedrongen. „Hij wou zonder me gaan", ging ze hartstochtelijk fluisterend door. „Laat me hier in Godsnaam stil zitten. Toe ga weer naar uw plaats terug". Gedurende een paar seconden bleef Bliss zonder te spreken de vrouw aanstaren, daarna keerde hii zich om en keek naar het zolderraam, dat nu niet langer ver licht was. „Dat is alles goed en wel", mopperde hy, „maar het ligt niet op mijn weg, om bij een ontvoering of zoo iets behulpzaam te zijn. Op die manier word ik ontslagen". „Maar in dit geval is er geen sprake van een ontvoering", antwoordde ze ernstig. ,,'t Is hier.O wee", ging ze snel door, „het licht is uit. Hy kan nu elk oogenblik hier zyn. Toe, ga asjeblieft weg". Met een ontevreden gezicht ging Bliss op zyn plaats zitten. Bijna onmiddellijk daarna ging de voordeur open en kwam een man naar buiten, die eerst de deur zorgvuldig afsloot en toen snel op Bliss toestapte. „Luister eens.begon hij. Met de grootste verbazing bleef Bliss hem een oogenblik aanstaren. „Wat drommel", zeide hij eindelijk, „wie bent u?" Zijn nieuwe bekende fronste ongeduldig de wenkbrauwen. „Ik ben de man, dien je zooeven in Har- ley street opgepikt hebt", zeide hij toen driftig. „Je zult me toch waarachtig wel herkennen. Ik had toen alleen wat mod derspatten op mijn gezicht". Zonder een woord te spreken bleef Bliss hem aanstaren. Niet alleen waren de sproeten verdwenen, maar de man zelf had een volkomen metamorphose ondergaan. Hy droeg nu ©en zwart vilten hoed, welke hij diep in zijn oogen gedrukt had. Het onderste gedeelte van zyn gezicht had een geheel andere uitdrukking gekregen door het kleine zwarte snorretje en de donkere kringen om de oogen. „Stommeling, begrijp je dan niet, dat ik een acteur ben", snauwde hij. „Het gaat je toch geen bliksem aan. Als je nu maar precies je instructies opvolgt, dan zit er voor jou een briefje van vijf pond aan vast. Of is dat soms niet de moeite waard?" „Natuurlijk wel", antwoordde Bliss. „U bedoelt toch vyf pond voor my en vijf pond voor het huren van den auto". „Ja, dat bedoel ik", zeide de man, terwy'1 hij nog eens herhaalde: „Vijf pond voor den auto en vijf pond fooi". „Prachtig", zeide Bliss. „Waar moeten we naar toe?" „Je moet me naar den hoek van de Highstreet in Houndsditch brengen", be val de man hem kortaf. „Daar zet je me af en dan vergeet je meteen dat je me ooit gezien hebt. Voor den rit daar naar toedit", ging hy voort, terwijl hij Bliss een bankbiljet overhandigde, „voor 't vergetendat". Met een gevoel alsof hij droomde stak Bliss de twee bankbiljetten in zijn zak. De man keerde zich om en rukte liet portier van den auto open. Bliss hoorde een uit roep, die klonk als een half verbeten vloek, gevolgd door het smeeken van een zachte vrouwenstem. Even daarna werd het por tier dichtgetrokken. „Vooruit", riep de man. Langzaam reed Bliss langs het Strand. Eerst deed hy, alsof hij het geheele Strand wilde afrijden, maar plotseling sloeg hy, zonder te waarschuwen, links af en reed de straat in, die naar Bowstreet voerde. Achtej zich hoorde hy zijn passagiers aanhoudend op het glazen tusschen schot tikken. Bliss deed echter, alsof hij niets hoorde. Regelrecht reed hij op het politie bureau af en wenkte den agent, die op post stond, om bij den auto te komen. De agent, die toevallig met een inspecteur stond te praten, kwam snel aanloopen, ter wijl de inspecteur zyn voorbeeld volgde. „Luister eens", zeide Bliss, terwijl hij uit den auto leunde, „misschien sla ik glad de plank mis, maar ik heb zoo'n idee. dat mijn passagiers binnen in de auto iets voor u zyn. Den man heb ik zonder hoed of jas in Harleystreet opgepikt. Hii dacht, dat hy een gewone taxi voor zich had en hy bood my vijf pond voor een half uur rijden. Ik moest hem naar Adamstreet brengen, waar hij ongeveer een kwartier tje op de bovenste verdieping van No. 9 heeft zoek gebracht: in dien tusschentyd is een vrouw stielletjes den auto binnenge komen. Toen de man weer beneden kwam, was hy gewoonweg onherkenbaar, zoo goed had hij zich vermomd; en nu wil hy hebben,- dat ik hem naar Houndsditch breng." Terwijl Bliss uitstapte en voor om den wagen heen liep, deed de inspecteur het portier open. Toen Bliss naar binnen keek, kon hii een kreet van verbazing niet in houden. In den grooten auto zat slechts 1 passagier, en dat was de vrouw, met wie hy in Adamstreet gesproken had. Vragend keek de inspecteur Bliss aan. „Geen twee minuten geleden was de man er nog", verklaarde Bliss, terwijl hy verbaasd naar de vrouw keek, die onbewe gelijk zat te luisteren. Nu keerde de inspecteur zich tot haar. „Mevrouw", zeide hy, „dJe chauffeur hier vertelt me...." Tot zijn groote verbazing werd hii hier onderbroken door haar korten, helderen lach. „Mijn beste vriendbegon ze. Bii het hooren van die stem haalde de inspecteur een electrische zaklantaarn uit zijn zak en liet het licht zonder verdere plichtplegingen op haar gelaat vallen. Nauwelijks had hy haar gezicht gezien, of hy floot even, heel schel. Op dat signaal kwamen twee of drie politieagenten snel naar buiten. „Zoek onmiddellijk de omgeving af", be val de inspecteur. „Nóg geen twee minuten geleden is uit deze auto een man ontsnapt. Waarschijnlijk is het Peter Crazen. Hoe was hii gekleed, chauffeur?" Bliss beschreef den man zoo goed mo gelijk, daarna gingen de agenten in alle richtingen weg. Op een bevelenden wenk van den inspecteur ging hij, tegelijk met de onbekende dame, het bureau binnen. Langs de verhoorkamer werden ze naar een klein kantoortje achter in het gebouw gebracht. „Ik ben meegegaan, inspecteur", zeide de vrouw, terwijl ze haar handen op de leuning van een stoel legde en den inspec teur niet een zekere hautaine onverschil ligheid aankeek, „omdat ik altijd met het meeste genoegen aan al uw wenschen te gemoet kom. Tegen mij persoonlijk heeft u toch geen beschuldiging in te brengen?" „Niet de minste", antwoordde de inspec teur. „Maar misschien kunt u me wel het een of ander vertellen. U weet heel goed, dat met het oog op de naaste toekomst, het '1 allerverstandigste zou zijn, wt u zou kunnen doen." Ze begon te lachen. Ik heb niets te zeggen." Daarna liet de inspecteur Bliss neg eens alles vertellen, maakte hem een compli ment over zijn cordaat optreden en liet hem toen weggaan. Bliss reed naar de ga rage terug, zette zijn wagen op stand no. 7 en daar er niemand was, ging hii naar huis en naar bed. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1