Rijk en geen geld. KANNEWASSER VERKOOPT UIT! NIEUWSBLAD VOOR DEN KELDER, KOEGRAS, TEXEL, WiERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buëteniandsch overzicht. KERMIS TE ALKMAAR. Transpireerende Voeten, Is het bereikte in Ottawa een richtsnoer voor andere landen? DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 Het doodvonnis tegen het vijftal nationaal-socialisten in Duitschland. - Nationaal-socialistische verontwaar diging. - Een krachtige verklaring van de regeering. - Troebelen in Brazilië. FEUILLETON Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" m EXTRA BUS-DIENSTEN M op Zaterdag 27 en Zondag 28 Aug. Nieuwe maatregelen tegen speculatie. Hevige brand te Bussum. Verkeersongevallen. HELDERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant fl.60; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen 1 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70> fl._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ju. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4 ct. Het doodvonnis tenen vijf nationaal- socialisten in Duitschland heeft begrijpe lijkerwijs, vooral in 't kamp der nationaal- eocialisten, groote verontwaardiging ver wekt en Hitier heeft daarvan op de hem eigen wijze met dikke woorden blijk gege ven in een manifest, dat hij in de „Völki- scher Beobachter" heeft gepubliceerd. Wij ontkenen daaraan het volgende: „Bijna op denzelfden dag, waarop de moordenaars en kwellers van onze Ohlau- eche partijgenooten zich slechts geringe straffen zagen opgelegd, hebben de recht banken der regeering van den heer von Papen vijf nationaal-socialisten ter dood veroordeeld. Volksgenooten, wie van u ge voel bezit voor den strijd om de eer en de vrijheid der natie, zal begrijpen, waarom ik weigerde, tot deze burgerlijke regeering toe te treden. De justitie van den heer von Papen zal tenslotte wellicht duizenden naionaal-socialisten ter dood veroordeelen. Heeft men misschien gedacht, dit door verblinding ingegeven, het geheele volk provoceerende optreden ook met mijn naam te kunnen dekken?" „De heeren vergissen zich! Mijnheer von Papen, uw bloedige objectiviteit is mij vreemd. Het nationale Duitschland wensch ik de overwinning toe en zijn marxisti- schen verwoesters en vernietigers den on dergang. Maar om tot beul te worden van de nationale vrijheidsstrijders ben ik niet geschikt". „Door deze daad is onze houding tegen over dit „nationaal kabinet" definitief be paald. Al moge de hemel de eene plaag na de andere over ons doen komen, wij zullen weten af te rekenen met deze regeering der executie van onze medestrijders. De heer von Papen kan gerust onze beweging door dergelijke bloedraden laten berech ten, de kracht der nationale beweging zal even stellig weten af te rekenen met dit systeem, ais zij het marxisme ondanks alle reddingspogingen overboord zal zétten. Gezien dit afschuwelijke bloedvonnis, ken nen wij nog slechts één levensdoel: strijd en nog eens strijd!" Ziezoo, dat staat er en het zal waar schijnlijk op vele jeugdige nationaal-socia listen werken als vuur op buskruit. Het is natuurlijk te begrijpen, dat de Nazi's poli tieke munt uit het vonnis wollen slaan en als zoodanig kan ook het manifest van Hitier worden gezien. Het is nog niet zeker of het doodvonnis ©ok over de vijf schuldigen zal worden voltrokken. Zelfs de sociaal-democratische „Vorwarts" uit zich in dien zin. „De sociaal-democraten, schrijft het blad, zoeken in hun strijd niet een bond genootschap van den beul". Het blad meent, echter tevens, dat begenadiging van de veroordeelde S.A.-mannen ernstige po litieke moeilijkheden voor het kabinet von Papen ten gevolge zou kunnen hebben. De regeering von Papen heeft den beul geroe pen, een begenadiging zou het doodvon nis van de noodverordening van 9 Augus tus beteekenen. De „Frankfurter Zeitung" vraagt zich af, of het vonnis moet worden voltrokken. Reeds het dreigen met de doodstraf heeft ten gevolge gehad, dat de politieke geweld dadigheden als met een ruk zijn stopgezet. Het feit, dat de moord op Pietrzuch slechts één twee uur na het van kracht worden der noodverordening is gepleegd (de ver ordening trad op 9 Augustus om 12 uur nachts in werking, en de moord werd1 gepleegd op 10 Augustus, nachts om half twee Red.) geeft de regeering gelegen heid nog te wachten met het stellen van door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 87) HOOFDSTUK XVIII. Van af hét eerste oogenblik van zijn m dienst treding, vatte Bliss een hevige antipathie tegen mr. Montague op. En daarb;j kwam, dat hij in dien tijd nog een geheel nieuwe sensatie leerde kennen, et was voor iederen buitenstaander dui delijk te zien, dat Mr. Montague, die blijkbaar meer dan genoeg had van de niet altijd gedistingeerde aantrekkelijk heden van zijn vele zakelijke en niet za kelijke vriendinnen, veel neiging ver toonde om zijn bewondering op zijn typiste over te brengen, terwijl hij in 't geheel niet scheen te begrijpen, dat zijn atteii- tjes zeer onwelkom waren. Op een van zijn vrije avonden bracht Bliss dit nete lige onderwerp ter sprake. „Hoor eens even", zeicle hij, „toen ik vanmorgen binnen kwam, probeerde de vent voortdurend je hand te grijpen." Frances fronste de wenkbrauwen. „Vrouwen die hun eigen brood moeten verdienen, raken aan dat soort dingen wel gewend", antwoordde*ze verbitterd. „Je merkt het meestal heel gauw, wan een voorbeeld. Ook de „Börsenzeitung" verwacht, dat het vonnis niet zal worden voltrokken. De „Germania" schrijft, dat het opgehitste volk duidelijk dient te wor den gemaakt, dat staat en recht boven alle politieke partijen staan. De Duitsche re neer in heeft zich ook niet onbetuiqd qelaten na de manifestaties tegen het vonnis en heeft zich genood zaakt gezien de volgende verklaring te pu- bliceeren, die getuigt van een nuchter ver stand' en den wil om de rust ten koste van alles te handhaven. De verklaring luidt: Hiertoe gedwongen door daden van ge weld, gepleegd in den binnenlandschen politieleen strijd, waardoor het aanzien van het Duitsche rijk ernstig wordt bedreigd, heeft de rijkspresident op voorstel van de rijksregeering de zwaarste straffen tegen politieke terreur uitgevaardigd. Van het oogenblik af, waarop de daarop betrek king hebbende verordening in werking trad, moest zij op gelijke wijze worden toe gepast tegen iedereen, die zich aan schen ding van het recht of de wet schuldig maakt, onafhankelijk van de persoon of de partij. De rijksregeering zal, indien mogelijk, van alle machtsmiddelen, waarover de staat beschikt, gebruik maken om de voorschrif ten van het recht op onpartijdige wijze toe te passen. Zij kan niet dulden, dat de een of andere partij zich tegen haar instructies verzet. Evenmin zal de Pruisische staats- regeering zich door politieleen druk laten weerhouden in het uitoefenen van haar plicht, om te onderzoeken of ze in het ge val de kwestie van haar recht tot begena diging der veroordeelden gebhiik kan ma ken. De hartstochtelijke verwijten, welke tegen de te Beuthen gevelde vonnissen zijn gericht, zouden moeten worden ge richt tegen diegenen, die eigenlijk verant woordelijk zijn voor de bloedige inciden ten en niet tegen de autoriteiten, welke in het „belang van d,e gemeenschap tot het nemen van zoo strenge maatregelen heb ben moeten besluiten. De rijksregeering zal elke poging om de grondslagen van het recht aan te tasten en de politieke harts tochten opnieuw op te zweepen, weten te onderdrukken. Troebelen in Brazilië. Nadat de rust bij de buurstaten is teruggekeerd komen nu geruchten over onlusten in Brazilië, n.l. te Rio de Janeiro en ook Sao Paulo, het hoofdkwartier van de opstandelingen in den staat van dien naam, is een dergelijk bericht gekomen. In die tijding heet het, dat per draad- looze bericht is ontvangen uit Rio, dat daar straatgevechten ziin begonnen en dat het zakenleven stil staat. Uit Rio-de-Janeiro is er echter ook een direct bericht over wat daar gebeurd is. Daaruit blijkt, dat er wel degelijk vrij ernstige dingen zijn voor gevallen, hoewel de Braziliaansche regee ring ontkent, dat er een bepaalde opstand is geweest. Het bericht luidt: In het centrum van de stad zijn twee bommen ontploft, die echter geen schade hebben aangericht. Van regeeringszijdè wordt ontkend, dat er een georganiseerde beweging tegen de regeering is. Ook wordt gemeld, dat de vloot nog trouw is aan de regeering. Uit Rio de Janeiro wordt nog nader ge meld, dat aldaar een opstand is uitgebro ken van aanhangers der opstandelingen in den staat Sao Paulo. De Braziliaansche neer je chef in dat stadium is. Gewoon lijk is het heel gemakkelijk den kop in te drukken." Even zuchtte ze, terwijl de uitdrukking op het gezicht van Bliss hoe langer hoe onheilspellender werd. „Ik kan aan je heele manier van doen merken, dat die kerel het je jastig maakt", zeide hij toen driftig. „Ja, hij is van de volhoudende soort," gaf Frances half lachend, half verdrietig toe. „En ofschoon ik toch werkelijk wel een zekere handigheid heb, om dat slag menschen op een afstand te houden, moet ik nu toch eerlijk toegeven, dat ik wat hem betreft, ten einde raad ben. De man heeft zoo'n dikke huid, dat alles erop afstuit." „Ja, daardoor wordt dat slag menschen juist zoo rijk," zeide Bliss. „Ik zal je eens wat zeggen, Frances, geen van tweeën kunnen we er blijven." „Dat is alles nu goed en wel," protes teerde ze, „maar voor elke betrekking van typiste, welke er vrij komt, zijn er sollicitanten te over, tenminste voor de betrekkingen waar je een behoorlijk sa laris krijgt. En je weet toch zelf ook wel hoeveel moeite je hebt moeten doen, voordat je een behoorlijk baantje ver overd had." „Dat is waar, maar dan verhonger ik liever, dan dat ik daar blijf," antwoordde Bliss driftig. „Denk je, dat. ik zal kunnen dulden, dat de vent jou in mijn tegen woordigheid het hof maakt? Vanmorgen hoorde ik hem iets zeggen over Zondag en Brighton, wat was dat?" „O, zoolang ik bij hem ben, heeft hij me al eiken Zondag gevraagd om mee Vertrek van DEN HELDER, Havenhoofd: 18.30. Aankomst te ALKMAAR, Bergerhout: 19.40. Terug naar DEN HELDER, 23.45. rtgeering heeft den staat van beleg afge kondigd en na eenige felle straatgevech ten, waarbij verscheidene personen wer den gedood, zou zij erin geslaagd zijn dén opstand voorloopig te dwingen. Een gedeelte van de marine zou naar de opstandelingen zijn overgeloopen, terwijl het leger de regeering trouw is gebleven. Het zakenleven ligt geheel stil. De opstand begon met een marsch van betoogers in het centrum van de stad achter de vlag der opstandelingen in Sao Paulo. Voor het mi nisterie van arbeid werden twee bommen geworpen, waardoor echter niemand ge wond werd. DE LEENING VAN LAUSANNE IN HET OGSTENRIJKSCHE PARLEMENT AANGENOMEN. De Oostenrijksche Nationale Raad heeft Donderdag na lange discussies met 8280 stemmen de leenings-overeen- komst van Lausanne aangenomen. Hier door is het leeningsprotocol, niettegen staande het protest van den bondsraad van kracht geworden. HET WITTE LEGER IN IERLAND. Kolonel O'Higgins, die onlangs het „witte leger" heeft georganiseerd als pro test tegen het republikeinsche leger, deelde mede, dat hij overstroomd wordt met aanbiedingen uit alle deelen van Ier land van menschen, die zich bij hem aan willen sluiten. Wy zullen een ongewa pende organisatie vormen, aldus de ko lonel, die zich zal verzetten tegen de po ging van groepen, die inbreuk maken op de gewone vrijheid. De menschen zijn zoo gedemoraliseerd, dat wij naar voren zijn gekomen, om heen te redden. In Rusland. De Sowjetregeering heeft bepaald, dat speculanten èn tusschenhandelaars, die krachtens de bekende Mei-decreten in zake de ontwikkeling van den Sowjet- en kolchozhandel geheel uitgeschakeld dien den te blijven, maar nochthans juist in den laatsten tijd, speciaal wat massapro ducten betreft, verhoogde activiteit aan den dag leggen, thans getroffen zullen worden door opsluiting in concentratie kampen voor een tijd, die tusschen vijf en tien jaar bepaald kan worden. MISS SLADE VEROORDEELD. Tot een jaar gevangenisstraf. Miss Slade, de Engelsche admiraals dochter, die tot Gandhi's ge trouwste volgelingen behoort, is Dinsdag te Bombay veroordeeld tot een jaar gevan genisstraf wegens overtreding van het verbod voor haar om het gebied van Bombay te betreden. DE WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Nog bijna 572 millioen. Het aantal werkloozen in Duitschland is volgens de officieele gegevens van 115 Augustus met 10.000 verminderd. Het bedroeg op laatstgenoemden datum ongeveer 5,363,000 man. Wij beginnen met te constateeren, dat de leden der conferentie in Ottowa het parool uitstekend hebben opgevolgd, n.l. om zoo min mogelijk zich uit te laten over hetgeen aldaar gedaan en bereikt is. Men wil eerst met de resultaten over den brug komen, wanneer de afgesloten contracten aan de diverse Parlementen ter ratificatie worden aangeboden. In officieelen stijl wil dit o.i. zeggen: „Wij hebben nog niets definitiefs bereikt, want slechts enkele hoofdpunten liggen vast, die in details nog moeten worden uitgewerkt." Men mag dit geen of een mager resultaat noemen, wij zijn het met die haastige gevolgtrekking niet eens. De groote waarde van Ottowa vooi het Britsche Empirium ligt niet in een paar contractjes, die men te hooi en te gras met elkander gemaakt heeft, maar in het streven alleen! Wanneer men tot het besluit gekomen is, dat empirium- preferentie mogelijk is en dat zij boven dien zeer gewenscht kan worden ge noemd, dan noemen wij Ottowa geslaagd. Had men in die korte spanne tijds meer bereikt, dan zouden wij de meening zijn toegedaan, dat men op drijfzand had ge bouwd en dat het staketsel vrij spoedig in elkander zou vallen. Nu heeft mei» geen overijling betracht; men weet im mers dat de tegenstellingen tusschen de Engelsche gebieden hevig en bijna niet te overbruggen zijn. Men weet, dat men groote grieven heeft tegen het Moeder land en tegen elkander en wanneer men dan toch het eens kan worden over het principe, elkaar zooveel mogelijk den bal naar Brighton te gaan," antwoordde ze ontwijkend. „Wel ja, naar Brighton," mopperde Bliss. „Piannen maken zou nog gaan, maar er komen zouden jullie er nooit, tenminste niet, zoolang ik daar chauf feur ben. Zullen we naar een bioscoop gaan?" Frances schudde van neen. „Je weet heel goed, dat je het niet kunt betalen, evenmin als ik. Zoolang je nog geen vaste betrekking hebt, moest je eigenlijk de helft van je salaris weg leggen, dan had je tenminste iets om op te teren, als je weer zonder betrekking komt. Laten we maar wat in het Park gaan zitten." Na lang zoeken vonden ze een beschut plekje, want al deed het jaargetijde an ders verwachten het was nu bijna ein de Mei er wo'ei 'n gure Oostenwind. Van hun zitplaats hadden ze juist het ge zicht op het kleine meertje, met zijn omlijsting van vroolijk gekleurde hya- cinthenbedden, welke de geheele omge ving, ondanks het ongunstige koude weer, met hun doordringenden zoeten geur vervulden. Verderop langs den buitenkant van het hek liep Park Lane. Gedurende een paar oogenblikken kwa men Bliss verschillende interieurs uit die merkwaardige verzameling van hui zen voor den geest, zoodat hij, door aller lei herinneringen overstelpt, even de oogen sloot. Daar zaten ze nu beiden op een bank, die niet bepaald gemakkelijk te noemen was, beiden hadden ze het niet bepaald warm, terwijl hun omgeving met bepaald interessant was. En toch, toen hij, geholpen door zijn herinneringen, toe te werpen, dan is het resultaat van de eerste conferentie groot. Daarom moe ten wij afwachten, wat men vermeent te. moeten publiceeren. Voor dien tijd is elk oordeel praematuur. Thomas zeide gisteren voor de radio: „Alle vertegen woordigers van het Britsche wereldrijk hebben hun speciale belangen onderge schikt gemaakt aan het algemeen be lang. de overeenkomst van Ottowa zal niet alleen voor het Britsche wereldrijk van belang zijn, doch ook de geheele we reld een weg wijzen." Neemt men van deze mooie woorden de helft weg voor de oethoriek en voor de geestelijke morfine, die er in is op gesloten, dan kan men zeggen: „Wij hebben iets bereikt.wij werken aan dit begin door en wellicht kunnen wij iets goeds tot stand brengen voor onszelf. kan de overige wereld ervan profiteeren, des te beter, maar daarvoor is Ottowa niet samengeroepen. Het kan een vinger wijzing voor jelui anderen zijn, om den- zelfden weg in te slaanjelui moeten maar zoeken naar je eigen partner en zijn wij dat misschien, welnu dan zullen wij zien, wat jelui ons hebben aan te bieden en dan kunnen we overwegen of we jelui wat kunnen geven." Hierin ligt tevens een groot gevaar opgesloten. Een eventueel Engelsch blok zal den wereldhandel doen verminderen; sluit men zich bij dat Engelsche blok aan, dan zal men er ongetwijfeld een hoogen prijs voor moeten betalen. Wü kunnen daarom niet genoeg ha meren: Nederland.... houdt om te be zijn vroegere leven met den toestand van nu vergeleek, voelde hij heel duidelijk, dat dit veel beter was. Hü had nu iets gekregen, dat iets nieuws, maar tegelijk iets blijvends was. Steelsgewijze, opdat niemand van de voorbijgangers iets zou zien, legde hij zijn hand over die van Frances. Van heel uit de verte drong het eigenaardige, gal mende gepraat van een paar opgewonden mannen tot hen door, die zichzelf de uit verkorenen waanden om wereldoude doc trines als een pas gevonden waarheid aan hun béte toehoorders te verkondigen. Het breede grintpad, dat vlak langs hun bank liep, was vol wandelaars, bijna allen jonge menschen in dezelfde omstandig heden als zij beiden; dienstmeisjes en winkeljuffrouwen met hun uitverkorenen, allen behoorende tot een wereld, die Bliss een paar maanden geleden als iets, dat voor hem niet bestond, zou genegeerd zou hebben. Heel even keek hij naar het bleeke, vermoeide gezicht en de veel ge dragen kleeren van het meisje naast hem. In gedachten vergeleek hij haar eenvou dig uiterlijk met het chic tot in de pun tjes verzorgde voorkomen van zijn vroe gere theater-vriendinnetjes, maar het contrast was zoo groot, dat alle verge lijking gewoonweg onmogelijk wras. En toch, dit merkte hij tot zijn groote vol doening telkens weer, gaf de simpele aanraking van haar hand hem een ge luksgevoel, dat hij nog nooit gekend had en dat door zij alle-andere-gewaarwordin- gen-verdringende kracht hem een won der toeleek. ,,'t Leven is toch iets eigenaardigs," zeide hij plotseling. ginnen een eigen Nederlandsch Ottowa.... roept Indië, Suriname en Curacjao in Den Haag bij elkander.... overweegt teza men, wat grooter-Nederland zal moeten doen om de verkregen plaats in het zon netje te kunnen behouden en formuleer, wat je hebt aan te bieden om in een grooter verband te worden opgenomen. Nederland, Nederlandsch Oost-Indië, Suriname en Curagao tezamen beteeke nen iets in de w ereldwij zijn een niet te verwaarloozen macht, mits wij eensgezind zijn en blijven. Het geparafeerde verdrag met België is een beginnen bij een absoluut ver keerd begin. Eerst moeten wTii den boe del in eigen huis redderen. Dan moeten wij bepalen, wat en hoe groot onze kracht is om daarna rond te zien en ons af te vragen: hoe kunnen wij die economische macht benutten ten voordeele van groo ter-Nederland! Wij gelooven gewis, dat wij niet open armen zullen worden ont vangen. Nu is Duitschland bezig zijn eigen grenzen te sluiten voor het buiten land. zonder in aanmerking te nemen, wat wij beteekenen als afzetgebied voor Duitsche waren, doch wij moeten boven dien demonstreeren, wat Grooter-Neder land voor Duitschland kan zijn, wanneer wij eensgezind den economischen strijd aanbinden. Wij weten, dat er in Duitsch land een groote en financieel krachtige groep bestaat, die naar het Oosten ge oriënteerd is en die niets liever wil dan in vreedzaam overleg met koloniale rij ken de wederzijdsche betrekkingen uit te breiden. Wijlen Stresemann heeft de Westersche politiek ingeluid en daardoor is de combinatie, die haar blikken naar het Oosten gericht had, afgeleid. Nu zal deze laatste zijn volle kracht hernemen. Nederland.er is veel te doen, maar alleen voor degenen, die het waard zijn door helder inzicht in hetgeen te gebeu ren staat. Binnenland. Een schade van eenige tonnen gouds. Sinds tien uur Dinsdagmorgen woedt in de droogruimten van de Dutch Hide and Leather Company aan den Huizerweg te Bussum een hevige brand. Op de groote droogzolders hangen over houten rekken 2000 Indische buffelhuiden, welke dezei;.dagen zijn ingeolied en die de volgende week naar Amerika moesten worden verzonden. Om het drogen te be vorderen is des zomers de zoogenaamde trekschoorsteen in werking, welke thans behalve de wind, ook de vlammen door de zolderruimten joeg. Twee motorspuiten werkten met vijf slangen. Het duurde geruimen tijd eer het mogelijk was om de slangen binnen het gebouw te krijgen. De droogveldcn en de zich daarop bevindende schuren achter het eigenlijke fabrieksgebouw zijn gespaard gebleven en loopen thans geen gevaar meer. Daarin zijn de meeste voorraden op „Eigenaardig! 't Is iets wreeds," ant woordde ze. „Waarom?" „Omdat 't zoo hopeloos is," zuchtte ze. „Toen ik naar Londen kwam, dacht ik, dat ik iets voor mijn zusters zou kunnen doen, maar daar is ook weer niets van geko men." „Vertel me eens wat van ze?" vroeg hij ernstig. „Ik heb je nog nooit over hen hooren spreken. Hoe heeten ze?" Toen ze begon te spreken, kregen haar oogen een droomerige uitdrukking. ,,'t Is me niet mogelijk om veel over ze te spreken," zeide ze. ,,'t Is eigenlijk zoo'n indroevige geschiedenis. Toen moeder stierf hielden we maar een pond per week inkomen over. Mijn jongste zuster, Ruth, heeft werkelijk een buitengewoon mooie stem, maar voor een zang-opleiding heb ben we geen geld. Als het me maar moge lijk was om haar voor een jaar naar Dres- den te sturen zie je wel, nu begin ik er toch weer over en er is toch niets aan te doen. Zoo nu en dan zingt ze op een concert en dan geeft ze nog zanglessen, maar je kunt wel begrijpen, dat ze daar niet veel mee verdient. Elsie, mijn andere zuster, is niet sterk, die moet zooveel mo gelijk rust houden. Een tijd lang hebben we met ons drieën gewoond, maar ik kon daar buiten zoo weinig beginnen, dat ik maar liever naar Londen ben gegaan, om te probeeren daar mijn eigen brood te vërdienen; daardoor hebben zij voor hun tweeën meteen iets meer geld. 't Is altijd mijn illusie geweest om iets voor ze te kunnen doen, maar 't is onmogelijk, 't geld, dat ik verdien, heb ik zelf noodig. Soms vind ik mezelf een dwaas, dat ik geslagen. De maatschappij importeert buf felhuiden uit Indië en prepareert deze voor technische doeleinden. Zü heeft haar afnemers hoofdzakelijk in Engeland en Amerika. Op het gebouw en de terreinen is een beurspolis van 350.000 gesloten. De schade is nog niet bekend, doch zal vermoedelijk wel driekwart van de verze keringssom bedragen. De maatschappij was niet tegen bedrijfsschade verzekerd. Tegen half twee heeft men een aanvang gemaakt met het neerhalen van de gevels. Op het oogenblik is gevaar voor uitbrei ding niet meer aanwezig. Het gebouw is in 1908 opgericht. De maatschappij werkt met 30 man personeel. Men zal trachten het bedrijf in de open lucht gaande te houden. DRIJFZAND AAN DE KUST? Paard zakt tot den buik in het zand. Uit Bloemendaal wordt aan „Het Volk" gemeld: Maandagavond reed de melkhandelaar H. uit Bloemendaal, die de kampbewoners geregeld van melk voorziet, met zijn met paard bespannen wagen langs het Bloe- mendaalsche strand in de nabijheid van het tentenkamp. Tot grooten schrik van den voerman zakte het dier plotseling weg. De achterpooten waren spoedig geheel on zichtbaar, zoodat het beest met zijn buik op het zand lag. Na heel veel moeite gelukte het, met be hulp van de kampbewoners, eenige plan ken onder den buik van het paard te trek ken, waardoor verder wegzakken voorko men werd. Met vereende krachten heeft men toen, door de planken op te lichten, het paard uit zijn netelige positie bevrijd. Dank zü het groote aantal behulpzame kampbewoners, werd het dier spoedig ver lost. De wagen weid vervolgens door de jeugd naar den Zeeweg getrokken, zoodat het paardi op het strand geen dienst meer behoefde te doen. Maandagavond is op de Weesperzijde nabij de Blooker fabrieken te Amsterdam, een aanrijding tusschen een man op een fiets en een auto geschied. Een controleur- nachtwaker stak plotseling met zijn fiets den weg over en werd door een achter hem rijdenden auto aangereden. In ernstigen toestand is de man naar het Onze Lieve Vrouwe Gasthuis gebracht. In de gemeente Noorddijk is Dinsdag morgen een auto, die een vrachtauto wilde passeeren, welke zelf juist voor een fiets uitweek, in botsing gekomen met een van de langs den kant van het Winschot er Diep geplaatste meerpalen. De as van den, wagen werd door den paal gegrepen, met het gevolg, dat de auto links omsloeg en; den vrachtauto meesleepend, terecht kwam tegen den muur van het café, tevens bak kerij van den heer A. Schutter. De muur werd geheel ingedrukt. De beide auto's zijn ernstig beschadigd. De heer Buning, die op de fiets reed, kwam tusschen de auto's Handen en Oksels behandele men met Purolpoeder. Dit is het meest afdoende middel. In bussen van 45 en 60 ct. Alleen bij Apoth. en Drogisten. maar niet bij Mr. Masters gebleven ben." „Kom, dat moet je niet denken," ant woordde hij opgewekt, ,,'t Was een beste kerel, maar geen geschikte man voor jou." 1 Zij lachte eenigszins bitter. 1 „Als jij 't zoo goed weet, zou je me meteen wel kunnen zeggen, welk soort man dan wel geschikt voor me is." „Ik natuurlijk," antwoordde hij kalm pjes. „En in elk geval zal ik de eenige man zijn, met wien je ooit de proef zult nemen." Daarop wist Frances niets te antwoor den. Gedurende een paar oogenblikken1 leek het wel, alsof de wind plotseling minder scherp geworden was, alsof de lucht om haar heen bezwangerd was met den geur van hyacinthen. Het straatru moer drong, van heel uit de verte, als een eentonig gegons tot hen door. Nu speelde er een gelukkige glimlach om haar lippen. „Optimist," glimlachte ze. „Waarachtig niet," zeide hij beslist. „Je zult zien, dat we binnen het jaar ge trouwd zijn en allerlei dingen voor jei zusters kunnen doen." „Fornuizen verkoopen of chauffeurtjel spelen," plaagde ze hem. „Wacht maar af." Neerslachtig haalde ze haar schouders op, terwijl ze hem een beetje verdrietig toelachte. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1