De aanhouder wint I Heldersche Courant TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Kantongerecht Den Heider. Langs de Straat. VAN DONDERDAG 25 AUGUSTUS 1932 Stadsnieuws. Visscherij. 't Zand. Breezand. Bloembollenveiling. Waarom Neptunus, de heerscher der Zee, vertoornd was op Heldersche Jutters aan 't Scheveningsche strand, Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd- Donderdag '25 Aug20.33 uur Vrijdag 26 20.31 JUBILEUM IX. K. H. WALLIEN. Naar wij in liet „Hbl." lezen is Ds. K. H. Wallien, Ev. Luth. predikant te Weesp, 1 September a.s. '25 jaar predikant. Van 1921 tot 1924 heeft Ds. Wallien de Herst. Bvang. Luth. gemeente, alhier, gediend. Sinds 7 September 1924 staat hij te Weesp. Op Zondag 1 September zal Ds. Wallien een gedachtenisrede houden. SPELDJESDAG „DORUS RI.IKERSFONDS". Naar wij vernemen gaat de speldjesdag ten bate van het „Dorus Rijkersfonds" op Koninginnedag niet door, maar is deze uitgesteld tot een nader te bepalen datum. KONINGINNEDAG 1932. Een sympathiek gebaar der beide Oranjevereenigingen. Evenals vorige jaren lag het in het voornemen der beide plaatselijke Oranje vereenigingen op 31 Augustus a.s. ter ge legenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin eenige feestelijkheden te or- ganiseeren. Een afwisselend en vrij uitgebreid pro gramma werd opgesteld. Echter werd daarbij ook overwogen het denkbeeld, om in verband met de voor velen heerschende ongunstige tijdsom standigheden dit jaar geen, veel geld elschend, feest te geven, doch een som be schikbaar te stellen voor het Crisis- Comité. Hierdoor zou tevens bereikt wor den dat ook de Oranjevereenigingen ge hoor geven aan de herhaalde oproepen van het Crisis-Comité om mede te helpen txjt leniging van den, bij velen heerschen- dqn nood. Unaniem werd besloten namens de beide plaatselijke Oranjevereenigingen een som te storten in de kas van het plaatselijk Crisis-Comité en de feestvie ring dit jaar te beperken tot een aan de Ouden van Dagen aan te bieden autorit. Wel ligt het in de bedoeling het vol gende jaar wederom feestelijkheden te or- gaiiiseeren, zulks te meer daar dan tevens plaats heeft de herdenking van den 400- jarigen geboortedag van Prins Willem I. De ingezetenen worden echter uitge- noodigd tot het uitsteken der natonale driekleur en het dragen van oranje op 31 Augustus a.s. De motorkotter TX. 11, die naar Esbjerg in Denemarken ging om daar te worden uitgerust voor de Snurrevaadvisscherij, is teruggekeerd en maakte zich gereed om déze bijzondere soort van visscherij te gaan beoefenen. De motor had hier heel wat bekijks uit vakkundige kringen en ook de Denen, die hier binnen lagen, bezochten de TX. 11. Aan boord lag veel touwwerk, dat ter lengte van ongeveer 1200 vadem wordt uit gevierd en waaraan het zeer kleine net is bevestigd. Als we het alles goed begrijpen, is de vischwijze deze: Het net wordt uitgevierd aan de lange tros en hoe blanker dit touw, hoe grooter kans van vangst. Het schijnt dat, door het strak trekken van het touw een zekere trilling in liet water ontstaat, die de visch opschrikt en gevangen houdt in den kring, waarin het touw wordt rondgevaren. Nu en dan wordt het touw, en dus ook het net, met een bijzonder voor dat doel geoonstrueerde winch, die ook de Denen aan boord hebben, opgeliieuwd en nadat de eventueel gevangen visch aan boord is gestort, opnieuw overboord gezet. Dit werk gaat zoo, zoolang het dag is, door, terwijl 's nachts geankerd wordt, waarvoor op de boegreeling is gemaakt een kluisschjjf, waarover de ankerketting loopt. Ter veering, waardoor het zware stootèn wordt verzwakt, wordt op de an- I kerketting een zware manilla-tros gesto- j ken, terwijl men op het anker steekt een 1 ijzeren boei. Zoo ligt men dan gedurende den nacht ten anker. In hoofdzaak is dit in tegenstelling met d korvisscherü, welke voornamelijk des nachts de beste resultaten schijnt op te leveren. Een bijzonderheid van de Snurrevaad visscherij is, dat haast uitsluitend schol wordt gevangen en dan meest de grootere soort, terwijl nauwelijks vuil of pufvisch mede wordt gevangen. Dit komt, zegt men, omdat het net nauwelijks den bodem raakt, zoodat er van bodemoniploeging dan ook geen sprake is. Voor het installeeren der bestaande vaartuigen met de apparaten voor deze nieuwe vischmethode is een belangrijke financieele uitgaaf noodig, waartoe niet iedere visscher in staat is. Mocht het vangresultaat van dezen eer steling bevredigend zijn, dan lijdt het geen twijfel, of binnenkort zullen meerdere schepen voor de Snurrevaadvisscherij wor den uitgerust. Vergelijken we de grootte van de TX. 11 met die van de in de haven liggende De nen, dan kan met minder groot vaartuig 'worden volstaan, tenzij het grootere schip gelegenheid biedt op uitgebreider viscli- terrein te arbeiden. Toch voorzien we, dat bij geheel nieuwe opzetting van bedrijf, zal worden gebouwd in de kleinere soort schepen, die, met één man minder aan boord, toelaten het werk te verrichten. Alle Denen hebben draadlooze ontvang- inrichting aan boord, waardoor ze in staat zijn dagelijks de berichten van de reederii te ontvangen omtrent gunstige vischplaats en omtrent de beste gelegenheid waar te markten. In verband met de meening, dat het blankste touw en misschien dus ook het blankste net voor de snurrevaadvisscherij het beste resultaat zou opleveren, zou het misschien aanbeveling verdienen dat be langhebbenden zich wendden tot het Vis- scheriiproefstation, d'at gevestigd is te Utrecht. Het touw en het netwant toch moeten tegen waterbederf beveiligd worden door taning of teer, of welk middel dan ook. Dat brengt mee, dat de oorspronkelijke blankheid van het netgaren en het touw verloren gaat. De vraag is nu of het niet mogelijk zou zijn een preparaat te vinden, dat geschikt was het touwwerk en net- garen te conserveeren, terwijl toch de blankheid niet te loor gaat. Het adres van het Nederlandsch Vis- seherii-Proestation is Maliebaan 103 te Utrecht. Telefoonnummer 13281. Het laboratorium is te bereiken met lijn 2 A vanaf Imt Centraal Station te Utrecht, uitstappen halte Maliebaan of met lijn 2B, uitstappen halte Oorsprongpark. Van de stations Maliebaan en Biltsraat is het la boratorium op een afstand van vijf minu ten gaans gelegen. Deze laatste mededeeling is ontleend aan de Visscherii-Courant. Men overwege dit eens. Het koele weer is voor de vischvangst misschien wel eenigszins gunstiger. Niet dat daardoor de prijzen direct zoo omhoog zullen loopen, maar de verzend- mogelykbeid is daardoor beter geworden en is er kans op eenigszins beteren prijs. Voor de garnalenvisscherij mag deze weersomstandigheid een factor van wat hoopvoller vooruitzicht zijn. De Texelsche zeilvloot houdt zich deze dagen althans onledig met garnalenvisschen op Texel- stroom. Ook voor de botvisschers is dit koelere weer beterverleden week toch had men, ondanks allerlei maatregelen, veel dood goed, hetwelk dan totaal waardeloos is. In het algemeen echter blijft de toestand op visscherij gebied ongunstig. Uit Denemarken wordt nog geregeld paling aangevoerd; de binnenlandsche vangsten van paling blijven gering, zoo dat deze uitheemsche visch hier altijd nog aftrek blijft vinden. JONGETJE TE WATER GEVALLEN. Twee kranige redders. Gisterenmiddag is bij vertrek van de Texelsche boot van 4.15 u. een ongeveer 7 a 8-jarig jongentje te water gevallen. Het ongeval werd door verschillende men- schen gezien en oogenblikkelijk sprongen een visscherman en een marinier te water en brachten het kind aan den wal. Een woord van hulde voor de redders, die het zeker niet gemakkelijk gehad zullen heb ben, daar de toestand aan de haven nu niet zoo is dat men gemakkelijk en zonder gevaar voor eigen leven, redden kan. EEN BOTSING. Gisterenochtend botste een paard, dat voor een kolenwagen was gespannen op den hoek van de Vlamingstraat en de Oostslootstraat, by de O.L. School, tegen een handwagen met bloemen op. Een botsing dus tusschen het symbool van den naderenden winter en dat van het verdwijnende zachte jaargetyde. Men deelde ons mede dat het paard moeilijk in bedwang was te houden en dat by de aanrijding nogal wat bloemen werden vernield. Een mand die op den handwagen stond, moest het eveneens ontgelden. De schade van de bloemen werd met twee kwartjes gedelgd. De eigenaar van de mand kreeg niets. De »knol«, zoo werd ons gezegd, was al spoedig weer tot rede gebracht, zoo dat het zwarte goud ter bestemder plaatse kon worden afgeleverd. Zitting van Dinsdag 23 Juli 1932. Dit programma was bestemd voor een zomerzitting in „hittegolf-periode", het was kort en zonder sensationeele zaken, bovendien met afwezigheid van den amb tenaar van het O. M., die ellenlange perfo raties houdt en dus stonden we weer spoe dig op de Kerkgracht. De zitting werd aangevangen met een strafzaak tegen den visscherman Ten B. van Wie ringen, die zonder vergunning een vischkamer ten Noorden van den Af sluitdijk had neergezet. De opzichter van de visscherij-inspectie, de heer De VI., bad het proces-verbaal opgemaakt. De verdachte voerde als verontschuldiging aan, dat hij „geblaast" had op den mist hoorn om de aandacht van den opzichter te trekken en hem vergunning te vragen. Maar die was niet gekomen. Ten B. werd veroordeeld tot 3 gulden of 1 dag. Bekeuringen engros. De garagehouder W. P. had zich voor verschillende overtredingen te verant woorden. Eerst werd echter een aangehou den zaak tegen een van zijn chauffeurs be handeld, die op den openbaren weg (Dijk weg) een autobus had staan wasschen, wat in strijd was met de verordening. De ver balisant, de adjunct-inspecteur, was hier voor ter terechtzitting verschenen en het slot van de zaak was, dat de chauffeur werd veroordeeld tot een boete van 10 gul den of een hechtenis van 3 dagen. Vervolgens stond dan de garagehouder P. terecht, die zich allereerst moest ver antwoorden voor het feit, dat een van zijn chauffeurs geen arbeidskaart bij zich had, waarvoor hij werd veroordeeld tot 6 gul den of 3 dagen. Vervolgens voor de over treding, dat hü verschillende veiligheids voorschriften verzuimd had in een garage aan den Dijkweg. 20 Gulden boete of 5 dagen. Daarna voor het verzuim dat een chauffeur niet in het bezit was van een rustdagkaart op Zondag, 6 gulden of 3 da gen, terwijl hij tenslotte voor een drietal zelfde overtredingen nog 3 maal 6 gulden of 3 maal 3 dagen tegen zich hoorde vor deren. Tegen alle zaken teekent hij hooger beroep aan. Aanrijding op den Schoolweg. KI. Z. van Julianadorp, die „een bietje schor" was, waarvoor hij zich verontschul digde tegenover de balie, was door den chauffeur Sch. op den Schoolweg aange reden en had daarbij aan zijn eigen wagen nogal wat schade bekomen. Sch. had in de eerste plaats links gereden, terwijl boven dien bü" onderzoek bleek, dat zijn remmen niet goed functioneerden. Voor beide gevallen werd hij veroordeeld tot 2 maal 50 gulden boete, subs. 2 maal 10 dagen hechtenis. De waarn. ambtenaar van het O. M. had respectievelijk 25 en 30 gulden geëischt. De smid-bankwerker H. C. Chr. B. had de onvoorzichtigheid begaan zich aan een rijdenden autobus vast te houden en daar bij nog de stommiteit uitgehaald aan den verbaliseerenden agent van politie een valschen naam op te geven. Hij werd voor. deze overtredingen ver oordeeld tot resp. 5 en 15 guld'en boete, subs. 2 en 3 dagen hechtenis. Was 't een jongedame of niet? Toen kwam er een jongedame binnen, tenminste volgens de dagvaarding moest ze het zijn. Ze kwam voor de balie zonder dat de president nog eenige aandacht aan haar geschonken had, alleen een stuk van haar blouse en haar jongenskop (bros haar) stak er boven uit. De president begint met de voorlezing van haar namen. Kijkt dan op en zegt: „Nee, dat is niet goed, het moet een meisje ziin". „Ik ben een meisje", repliceert de „jon- gen"dame. „Eh??? Ga dan es een stukje achteruit". Dan ziet de president een me'isjesrok en meisjeskousen. „Ja toch, ik dacht, dat je een jongen was". Ze was op verboden terrein geweest op het eiland Texel, waar zij woont, en werd daarvoor veroordeeld tot.... terugkomen by de volgende zitting, waarbij dan een getuige zal worden gehoord. Klein goed. W„ op een rijwiel over het trottoir op den Kanaalweg gereden, 3 gulden of 1 dag. A. J. F., ai'beidsovertreding, 2 gulden boete of 1 dag hechtenis. B„ op verboden terrein geloopen en fui ken in andermans water gezet, 2 maal 3 gulden of 2 maal 3 dagen, met verbeurd verklaring van de fuik. R. W„ arbeidsovertreding, 3 gulden of 2 dagen. J. P„ id„ id„ 1 gulden of 1 dag. El. C., voor het rijden zonder licht en liet opgeven van een valschen naam, resp. 4 gulden of 2 dagen en 15 gulden of 6 dgn. J. W. v. D„ voor het rijden zonder licht, 3 gulden of 2 dagen. A. W„ schipper (T.), nummer en rijbe wijs niet getoond (had ze vergeten), 2 maal 3 gulden of 2 maal 2 dagen. J. A. St„ voor het linksryden op de Hoofdgracht, 10 gulden boete of 3 dagen hechtenis. Voetangels en klemmen voor den autobestuurder. In de zitting van bet Kantongerecht van Dinsdag j.1. kwam de behandeling voor van een strafbaar feit, dat veel autobe stuurders niet als zoodanig zullen kennen en dat wij daarom onder de aandacht van hen brengen. Het betrof hier het niet aan wezig hebben, van een plaat, waarop ver schillende bizonderheden van den wagen worden vermeld. Art. 12, derde lid, van het motor- en rijwiel reglement schrijft n.1. voor, dat: „een motorrijtuig, waarmee over een weg wordt gereden, moet voorzien zijn van een of meer, op duidelijk zichtbare plaats aangebrachte platen, waarop zijn aangegeven fabriek en fabrieksnummer van het onderstel, het vermogen in p.k. van den motor of het aantal en de boring der cylinders en het eigengewicht van het rijtuig". Aangezien de politie den laatsten tijd nogal aandacht besteedt aan het aanwezig hebben van deze plaat en nalatigheid in deze een proces-verbaal veroorzaakt, zij men dus gewaarschuwd. HIJ GENOOT NIET LANG VAN ZIJN VRIJHEID. „Meneer?!" „Ja zus?" „Meneer, d'r is een paard op hol!" „Wat vertel je me nou?" „Ja, meneer, hij is d'r vandoor en hy is van melkboer Kikkert Het was een ontluikende schoonheid die Dinsdagmiddag over de balustrade van ons kantoor kwam leunen. Een echte Nieuwediepsche, zoo een, die niet voor een klein geruchtje vervaard is. En de meneer staat van zijn stoel op en vraagt aan de jongedame natuurlyk de byzonderheden. Het andere personeel laat een oogen- blik den arbeid rusten en kijkt geïnteres seerd toe, alleen al om het feit, dat hef ditmaal iemand van het zwakke geslacht is, die een berichtje komt brengen. En dat zyn we niet veel gewend. Meestal is het een of ander joch die door de kan toorruimte brult van b.v.: „Meneer, d'r is een knol op hol, en ze hebben 'm al en nou kryg ik m'n kwartje zeker hè! Nee, ditmaal was het een keurig gede- tailleerd verslag. Het paard van Kikkert j was op den Kanaalweg er vandoor ge-1 gaan en op de Hoofdgracht was het tot staan gebracht, door een 12-jarig jong-; mensch nog wel. Nou, wat wilt u nog meer als dit sensationeel bericht, dat nota- bene vertelt, dat een 12-jarige jongen een paard tot staan brengt. DUIFIES EN.... Woensdag, tegen den avond Stil en rustig ligt de Waagstraat in avondschemering. Het zonnetje, dat ons heden nog een zachte reprise geeft van de heete zomersche dagen, is reeds ter ruste en een wazige lucht vult de straat. Een man, we zullen hem Klaas noe men, staat voor zijn huisje en rookt met een zalig genot zijn neuswarmertje. Leu nend tegen de deurpost, denkt hij nog glimlachend aan den voorbijen dag, aan het werk, dat hij zeker succesvol verricht heeft. Joviaal wordt de sporadische voor bijganger gegroet en, leutige kwinkslagen schallen somtijds door de straat. Maar plotseling verstart zijn blik. Zijn gelaat krijgt een grimmige uitdrukking, wanneer hij een persoon ontdekt, die op de fiets de straat komt ingereden. Zijn heele houding metamorphoseert in een vechthouding en wanneer de be wuste persoon, die we ditmaal Hein zul len noemen, in zijn nabijheid is, klinkt plotseling Klaas zijn stem: „Zeg eens, gooser, je gapt m'n duifies". „Je bent gek" is Hein's verwijt, terwijl hij van zijn vehikel stapt. „Je zusterrepliceert Klaas. „Wat mot je van me?" „Ik zeg, dat je me duiven gapt." „Gelogen." „Nietes." „Je staat te liegen dat je scheel ziet", antwoordt onze Hein en demonstratief wordt zijn fiets tegen de huizenrij gezet. Maar Klaas, blijkbaar in de meening, dat Heintje tot handtastelijkheden over wenscht te gaan, geeft hem plotseling een oplawaai, zeker in de veronderstelling, dat de eerste klap een daalder waard is. En Hein, och arm, de sterretjes twin kelen hem voor de oogen, maar niet zoo dra komt hij tot bezinning of een recht- sche stoot op den kaak van Klaas is zijn antwoord. Dit is het sein tot een algemeene oor logsverklaring, een verwoede kloppartij is het gevolgdoch ziet, geachte lezers, als door een bijzondere ingeving krijgt Hein er blijkbaar genoeg van, want plots zet hij het op een loopen, nee maar, onze Olympische kampioen zou er een dobber mee gehad hebben. Maar hiermee is dit verhaaltje nog niet uit, want een familielid van onzen Hein is ook toevallig komen aanloopen, en ziende wat er gaande is, neemt hij met een gehaaide beweging de fiets van Hein en voor dat Klaas er eenig idee van heeft, zit hij er reeds op en rijdt er van door. Even staat Klaas overdonderd, doch zijn gelaat verheldert, wanneer hij ont dekt, dat het fonkelnieuwe belasting plaatje van het stuur is afgegleden en nu op de straat ligt. Het oprapen is het werk van een oogenblik en onder het mompelen van: „Zoo lillijke duifiesmelker, kom het nou maar halen", keert Klaas weer naar zijn deurpost terug en wanneer de brand weer in het pepke is gestoken, staat hij daar en gnuiftgnuift over zijn overwinning. En stil en rustig ligt de Waagstraat in de avondschemering (Historisch.) PUCK. GEE 2 VERVALLEN ZAAK KAN U EAT LEEREN I Niet door één advertentie zal Uw omzet vergroot worden Slechts een regelmatige advertentiecampagne zal haar nut afwerpen. Onze regelprijs is zeer billijk. Vraagt condities. De wordt in Den Helder en om streken huis aan huis gelezen. HARDDRAVERIJ. Op de op Dinsdagavond 23 dezer by den heer Schrieken gehouden vergadering van de harddraveryvereeniging „de Toe komst" zijn aan het bestuur een nieuwe voorzitter, alsmede een secretaris toege voegd. Het bestuur bestaat momenteel uit de heeren: J. Brak, voorzitter; T. Blok land Jr. secretaris; G. Aarsen, penning meester en C'. Glas, M. Jimmink, G. Noot en P. Paarlberg, leden. Tevens werd op deze vergadering besloten om de ter be- HIER WERB BEZUINIGD OP'TACNVERTEEREN schikking te stellen prijzen dit jaar totaal niet boven de .100.te doen bedragen, zcodat inschrijving voor d!e a.s. draverij, welke gehouden wordt op Zondag 28 dezer, event. opengesteld is voor alle dra vers. De pryzen werden hierna vastge steld op resp. 50.25.10.en ƒ5.-. Dinsdag 23 Aug., des morgens half elf, hield de Coöp. Bloembollenveilingsvereen. „Breezand" W.A. een droge bloembollen veiling. De volgende pryzen worden be steed: Enkele vroege tulpen: Pr. v. Oostenrijk z 12 op 1.35 z 11 0.90 La Reine Max 1.80 Grimson Queen z 11 op 0.80 z 10—11 0.50 Rijzende zon z 11 op 1.15 z 10 0.75 Ered Moore z 10 op 0.75 La Prioeuze z 11 1.05 Prosperity 11 op 1.15 z 10—11 0.60 Brillant Star z 11 op 1.20 z 10 op 0.55 Waterloo 12 op 1.30 Diana z 11 op 2.05 z 10—11 1.15 Proserpine z 12 op 1.75 z 11—12 1.10 z 10 H 0.60 King of the Yellow 10 op 1.35 Duc de Berlin z 10—11 1.20 rimmaculée z 10 XA op 0.80 Dusart z 9 Vz o p 0.65 Couleur Cardinale 0.85 —1.70 Rose Préeose 0.90—1.05 Gele Prins z 11 op 1.50 Mon Tresor z 12 op 3.40 Witte Due Max z 10 0.90 Dubbele vroege tulpen: Murillo 0.60 -1.15 Theeroos z 12 2.15 z 11—12 1.20 Electra z 11—12 1.40 Augusta 12 op 0.60 Mr. v. d. Hoeff 10 op 1.65 Couronne d'Or z 9—10 1.05 Peach Blossom z 11 op 3.— 10 op 1.05 Vuurbaak z 12 op l.io z 11—12 0.75 Enkele late tulpen: Picotee z 11 op ƒ1.85 z 10 0.80 Inglex Yellow z 11 op 1.40 z 10 0.60 Moonlight z 9 0.65 Mr. Moon 10-11 0.70 Argo z 11 0.90 Darwin tulpen; Clara Butt z 11 op 0.85 Wilt Pitt 0.65—1.15 Mad. Krelage z 12 op 1.— z 11—12 0.70 Pr. Elisabeth 0.70 —1.45 Rev. Ewbank z 11 op 1.05 z 10—11 0.60 Pride of Haarlem z 12 op 1.— Roi d'Islande z 11 op 0.50 Farnc. Sanders z 11 op 1.— G reuze z 11—12 0.60 King Harold 11—12 0.60 Cardinal Manning 12 op 0.80 (Van onzen specialen correspondent). Ie. De druiven in 't Westland niet zuur, maar duur. 2e. Zyn de negers en negerinnen op de Indische tentoonstelling echt of vindt men die echte zwarten alleen op 't kermisstrand in Scheveningen? 3e. Huisduinen bovenal! Keep smilingof op zyn juttersch gezegd: Houd de moed er maar in. Het is ook eigenlijk maar beter geen vreemde woorden te schryven, want dat duivelsche zetduiveltje speelt iemand zulke parten, diat je bloedeigen H.B.S.-kinderen zich niet ontzien hun vader een nul aan te kalken. Is 't mijn schuld, dat de zetduivelvorige week schreef: De kunst (moet zijn komst) va n den Oh iet' Soout was de copie of day (en niet topic)?.. Maar ik kreeg het toch •maar op mijn vaderlijken blikskater., en tevens de aanzegging, dat ik noodig wat moest aanmerken, als bet cijfer voor En- 1) Waarde zetter, ik bedoel jou lieusch niet hoor, maar je astrale-hand en het is ook wèl een beetje de schuld van myn firordig schrift. gelsch op het rapport niet hoog genoeg was, want dat er nog meer fouten waren. Maar keep smiling of lach dan Paljas. Lach dan Paljasals je om een ver slag te maken van druivencultuur naar het Westland trekt.... lach dan, als de zon op die lange, stoffige, vol zwart kolengruis liggende wegen je body tot karbonade braadt. Geen boom, geen struik, diie je schaduw geeft., ai dat verduivelde kolen gruis. je gezicht, handen, worden er zoo mee bedekt, dat je er uit ziet als 'n nikker. Daar worden de kassen mee gestookt., de komkommer-, tomaten- en druivenkassen, zei een oud rimpelig mannetje, dat den weg naar Poeldijk af strompelde. Keep smaling., 't zweet gutst bij stroo men langs je. Eindelijk, heel, heel in de verte zie je ze' glinsteren in bet felle zonlicht: de groote, uitgestrekte broeikassen.. Je voelt je als in een woestijn., je mond is ver droogd, je tong is als een stuk kurk., maar je wilt nu eenmaal wat over die drui vencultuur schrijven. Je sokken branden aan je voeten., je trekt ze uit., je boord kriebelt aan je hals, je rukt hem aan flarden Ai die binnenwegen, die wij op advies van een Loosduiner loopende naar Poel dijk volgdenloopende was mooier, had hy gezegd.... Geen huis., geen boeren herberg.. geen boom, geen blad., maar in de verte, heel in de verte., de lokken de, glinsterende glazen daken eer kassen.. En liet was ais een oase in de dorre woestijn Eerst een Nederlandsche vlag, dan een groot bord: „Hier kan men druiven eten in de kassen". Vergeten is het kolengruis, je denkt er niet meer aan, dat je er volmaakt salon- unfahig uitziet.... dat je geen boord om, geen sokken aan hebt. Alleen maar be stofte zwart begruisde sandalen.. Je ziet heelemaal niet, dat er een aantal deftige dames en heeren zit druiven te eten. per ziken te schillen, alleen zie je de kassen, waarin, als een heilig wonder, regelmatig onder elkaar, groote, zware trossen drui ven hangen in afmetingen, zooals je ze nimmer gezien hebt, misschien wel zoo groot als de druiven, diie de verspieders in Kanaan zagen. Je strekt je hand uit naar die trossen., en de kweekersjongen neemt een schaar en knipt die levende tros, waar over de dauw des hemels zelf schijnt neer gedaald, en je eet., gulzig en veel., en alles vergeet je om je heen., je zwelgt in d© druiven., het is als nek La r.de drank der goden.. Welk een verheven gezicht! Als kleine blauwe wolken hangen de tros sen tusschen de groene ranken., in einöe- looze rijen hangen ze., en ze zingen voor de vermoeide dorstige reizigers. Pluk m*f pluk me, roepen ze en de menschen stroo men toe en eten druiven in de druiven- kassen.. en ook strekken ze hun hand uit naar de grootste sappige teere perziken. „Gratis druiveneten in 't Westland", stond 's avonds voor <ie ramen van 't reis bureau Lindeman in Den Haag, en groote trossen lagen vredig tusschen tickets voor Engeland en reisbeschrijvingen van Si berië. Voor 1.25 per luxe auto naar het Westland en gratis je buik vol.... Keep smiling.. Lach dan Paljas, stom me, idiote paljas, die langs den meest be roerden weg de kassen opzocht en daar voor een perzik en een tros druiven alleen 1.25 neertelde.. Lach dan Paljas., bij Appie Blom of bij Amersfoort of by Koning of welke Jutter- sche groenteboer ook betaal je veel minder dan in 't Westland.. maar je eet nu een maal aardbeien in Beverwijkkersen in de Betuwe.. Weespermoppen in Weesp.. Arnhemsche meisjes in Arnhem taai taai en pietermannen in Den Helder en. druiven in 't Westland, maar ga dan met Lissone in een luxe touring-car en niet als schrijver dezes. Als je in Den Helder woont, ga dan niet naar Scheveningen.. om te baden., zoo als de ongelukkige schrijver dezer regelen, want d'at loopt ook falikant uit. Van baden in Scheveningen gesproken! Tusschen een kluwen, meest tot hoog stens de knieën in het water staande men schen, pootje te baaien, dat en meer is het nietMaar ik was nu eenmaal op Sche veningen en ik had een zoon by my, die vuil als een zigeuner uit het Padvinders- kamp kwam, we moesten dus in 't water maar bet was of dien Vrijdag zelfs Nep tunus vertoornd was op my, een veteraan der Heldersche Frissohe Morgen-Club, het was, alsof die zeegod met zyn drietand Donar en alle andere collega's uit de oud heid had opgeroepen, om een Blauwe Zee ridder-journalist, die het Marsdiep en de hoofies ontrouw werd, te straffen, want plots werd de hemel inktzwart., bliksem flitsen schoten door het zwerk., de zee, zooeven nog kalm, begon te koken en te zieden., het was, alsof deze een offer eisehte. Op het strand vlogen badstoelen door de lucht, werden wandelaars omver- gekeild, groote zandwolken wirrelden bo ven den grond. Het werd een sauve qui peut, alle Hagenaars renden in de richting van den boulevard, maar het was volmaakt onmogelijk het strand over te steken.... Een boot van den badmeester raakte op drift.. Een windhoos.. Daar stonden wij, deserteurs, nu met ons goede gedrag of beter schandelijk gedrag, het strand kon den wij niet meer oversteken, dat was on mogelijk, het was alsof de fijne schelpen en zandkorrels, duizenden spelden waren, die met ontzettende kracht tegen je ge blazen werden. Achter een klein tentje, dat ieder oogenblik gevaar liep de lucht in te zwiepen, stonden zeker wel honder den Hagenaars, die het niet waagden dezen zandstorm te trotseeren. Toen in onzen angst deden wy beiden, myn jeugdige zoon en ik, een plechtige gelofte. Nimmer, neen nooit meer zouden wij het Marsdiep ontrouw worden, alleen tusschen de hoofies, by H.Z.V. en bii de Frissche Morgen of op 't Huisduiner strand zouden wij voortaan zwemmen. Het was alsof Neptunus onze gelofte gehoord bad, want plots werd de zee kalm, de hemel begon te stralen, de hoos trok voorbij.. Dat zou aan Huisduinen nooit gebeurd zijn, myn zoon, zei ik, daar komen geen boozen, daar kryg je geen laag van vuil bruin zand op je natte bodyHoozen worden daar niet toegelaten Maar Zaterdagavond kreeg ik in myn vacantieoord het Juttertje en ik las, dat het öok op Huisduinen een sauve qui peut of een sof met peut geweest was, dat daar •ook een hoosie was geweest.. Van Scheveningen naar de Indische ten toonstelling is slechts een stappie. Een oogenblik tevoren sta je te midden van deftige zwart gebrande Hagenaars, even later loop je achter een troep zwart ge brande negers uit Afrika. Wy blanken moeten noodig minach tend op het zwarte ras neerzien! Wy doen alles, zetten onze gezondheid zelfs op het spel, om ons maar mooi neger-zwart te laten stoven. Enfin, geen jeremiaden over de verwording van het blanke ras. Ik wil alleen maar zeggen, dat, wanneer je op de Indische tentoonstelling zoo'n troep Jazz- negers tegenkomt, je aan je zelf afvraagt: Zyn dit nu echte negers, of is het een imitatie, gevormd door Haagsche man nen en vrouwen kersversch gebrand op Scheveningen (het lijkt wel of het pin da's zyn, die ook versch gebrand worden). In ieder geval, meende ik vast in één zwarte, met fez-muts gedekte man een goocheme Amsterdamsche jongen te her kennen. Ik kan liet mis hebben, maar een pietsie imitatie, zoo'n klein beetje maar, 't is verleidelyk, o zoo verleidelyk. Als

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5