Julianadorp. Anna Paulowna. Wieringen. Wieringer waard. Texel. Ingezonden. Uit de Land- en Tuinbouwwereld De nood in den tuinbouw. Een ontvluchte gevangene gearresteerd. Ontsporing van goederentrein. Het drama te Putbroek. La Tulipe Noire fbppho Isis Baron de la Tonnaye Suzon Will Copland Prof. Rauwenhoff Cüty of Haarlem Psyche Ert. Lodewijk XIV E.N. Emperor Sir Watkin Mart. <le Graaf 12 op 1.05 12 op 0.90 11—12 0.50 12 op 0.80 0.70—1.05 12 op 1.20 11M op 0.75 12 ©m 1 2 12 op 1.— 13 op 1.10 z 10 op 0.75 z 12 op 1.50 z 11—12 0.85 0.50-0.90 0.50—0.80 1.05—1.50 PREEKBEURT Zendingsgebouw „De Ster der Hope" Vrijdag 26 Augustus 's Avonds 8 uur, de heer Sevensma, van Amsterdam. AUTO-ONGEVAL. Op het langzamerhand berucht ge worden kruispunt bij Veerburghad Woens- dagmiddag weer eens een botsing tusschen twee auto's plaats. Een auto van de garage Moorman uit Den Helder, op weg naar Medemblik, reed n.1. midden op de niet bepaald nieuwe Ford van den heer Zipp, die met een vracht kaas, flesschen pap, enz. onder weg was van Keinsmerbrug n. Wieringen. De chauffeur van den heer Moorman, die op de Molenvaart reed en den Oost polder in wilde gaan, had natuurlijk voorrang moeten verleenen aan den auto, die van den dijk de Van Ewijcksvaart op zou rijden. Het uitzicht ter plaatse is echter zóó slecht, dat, vooral als men volgens plicht aan den rechterkant rijdt, men niets van rechts kan zien naderen, vóór het meestal te laat is. Beide chauffeurs beweerden niet hard gereden te hebben. Toch gaf de zwaardere wagen van de garage Moorman de, zooals we reeds opmerkten, lang niet nieuwe Ford bij de aanrijding nog zoo'n flinken duw, dat het achterwiel aan den anderen kant brak. Bovendien waren de voorwielen ontzet, kreeg een treeplank een aardigen knauw en sneuvelden eenige flesschen pap. De wagen van den heer Moorman had behalve een gedeukt spatbord eveneens ontzette voorwielen. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: A. C. J. Bakker, van Vlagt- wedde; N. Waiboer, van Vlagtwedde. Vertrokken: Mej. A. M. M. Leurs, naar Den Helder; B. Meijer, naar Midwoud. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Elisabeth Gerarda There- sia, d. v. A. L. Kloosterman en E. J. van Lochem; Ferdinand Jannes Thomas, z. v. Th. Pruim en S. M. Heethuis; Dirkje, d. v. A. Noorden en M. v. d. Ham; Johannes Theodorus, z. v. C. Schrama en A. Ch. Broed ersz. Hippolytushoef. Gevonden: een zwarte vulpenhou der. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. BEROEPING PREDIKANT. Men deelt ons mede dat heden in de Doopsgezinde kerk, des avonds 8 uur, een algemeene ledenvergadering wordt gehouden, ter bespreking over het be roepen van een predikant. i HUISVLI.ITTENTOONSTELLING. De jaarlijksche huisvlijttentoonstelling onzer afdeeling van „Volksonderwijs" is bepaald op 3, 4 en 5 September a.s. en wel in de danstent van den heer C. Scheltus, te Hippolytushoef. Op groote inzending der verschillende gehouden cursussen wordt gerekend, zoodat de be- zoekers(sters) te dien opzichte niet wor den teleurgesteld. AANBESTEDING. Door den directeur-generaal der Zuider zeewerken te Den Haag is gisteren aan besteed het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzien.ingen langs het hoofdkanaal van de vierde afdeeling van den Wieringermeerpolder (Hoekvaart). Laagste inschrijfster was de fa. Gebr. van Rooyen en J. Zandberg te Den Haag voor 39.000. De raming bedroeg J 48.000. Den Oever. TENTOONSTELLING „FLORA". Naar wij vernemen is de tentoonstel ling der bloemenvereeniging „Flora" vastgesteld op 10, 11, 12 en 13 Sept. a.s., in de Kapel te Den Oever. Zondag 11 Sept., des n.m. 2 uur, hoopt men tevens nog een groote handieapharddraverij te houden en Maandag 12 Sept. twee con certen te geven. De muziekver. „Apollo", directeur de heer Joh. van Glabbeek van Den Helder, heeft hare medewerking toe gezegd, zoodat bij goed weer er voor Den Oever drukke dagen in zicht zijn. Dinsdagmorgen geraakte liet knechtje van den heer B., melkboer alhier, terwijl hij met paard en kar aan het venten was, door het achteruitloopen van het paard te water. Door spoedig toegestoken hulp wist men het geval weer op het droge te brengen. Op de gehouden atletiekwedstrijden te Oud'karspel behaalde Mej. B. Schenk-Bak- ker een lsten'prijs met het nummer hoog springen, n.1. 1.44 M. De heer K. Schenk wiel met het polsstokhoogspringen een tweeden prifé te behalen met een sprong van 210 M. - Te Haarlem deed dezer dagen de heer J. Uü, onderwijzer at d. O. L. School alhier, met gunstig gevolg examens voor Hoofdacte. Onze vroegere plaatsgenoot, de heer J. A. Stompff, thans te Alkmaar, slaagde dezer dagen te Amsterdam voor het 2e gedeelte van het notarieel examen. DE TEXELSCHE RIJVEREENIGING NAAR HEILOO. Op de demonstratie van rijvereenigin- gen,die plaats zal hebnen tijdens de land en tuinbouwtentoonstelling te Heiloo, komt o.m. uit de Texelsche Rflvereeni- gmg. HET INKRIMPINGSPLAN VOOR DE BOLLENCULTUUR. In een spoedeischende vergadering van het H.B.G. Dinsdag te Haarlem gehou den, heeft de afgevaardigde van de afd. „Texel" krachtige pogingen aangewend het artikel narcissen uit het voorstel te krijgen; hij vond evenwel geen bijval. Zooals hem door de verg. Zaterdag j.1. werd opgedragen, heeft hij daarom tegen het plan gestemd, waardoor hij de eenige tegenstemmer tegen het voorstel werd. DE BURGEMEESTER MET VACANTIE Ingaande 29 Aug. zal burgemeester Oort voor een maand met vacantie uit onze gemeente gaan. De secretaris, de heer Jonker, is Zaterdag teruggekeerd. Oosterend. KERKNIEUWS. Beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. Gem. te Oosterend op Texel, de heer W. Kok, candidaat te Harderwijk. DROOGTE. 't Aanhoudende mooie zomerweder ver oorzaakte op de landerijen in onze ge meente groote droogte. Gelukkig maar dat in den voorzomer veel regen gevallen is, waardoor er gras genoeg was, ver moedelijk zal 't nagras niet zoo over vloedig zijn. DE BAZAR IN EBEN-HAËZER GOED GESLAAGD. Naar wij vernemen heeft de Bazar, die dezer dagen voor de centrale verwarming van de Ned. Herv. Kerk alhier is gehou den, bruto ongeveer 1100 opgebracht. Burgerlijke Stand van Texel van 20—22 Aug. 1932. GEBORENDorothea Catharina, d. v. Simon Zijm en IJsbrandina Witte; Maria, d. v. Adriaan Vinke en Marina van den Hoek. POLITIE: Gevonden: 1 handschoen, 1 portemon- naie, 2 zonnebrillen en 1 ceintuur. De Koog. DE HITTE HEEFT HET BADSEIZOEN NOG GOED GEMAAKT. Het fraaie weder der laatste weken heeft het badseizoen voor De Koog nog goed gemaakt. Was aanvankelijk de aanvrage aan de pensions minder dan andere jaren, vele badgasten hebben bij de groote hitte hun verblijf alhier zoo lang mogelijk ge rekt. Zaterdag nog waren er zooveel bad gasten, dat enkele personen, die niet voor af onderdak hadden besproken, langen tijd vergeefs om pension hebben gezocht. Het Badhotel is bijna geregeld geheel bezet, onder de gasten vertoefde gisteren ook nog Minister Verschuur, die thans reeds ongeveer 14 dagen in onze gemeente verblijf houdt. Nu 't weder is omgeslagen vermindert geleidelijk het aantal gasten iets, kam peerders zijn er ook lang niet zooveel meer dan bij den aanvang van Augustus. Bizonder druk was het aan strand tij dens de groote hitte in de laatste dagen der vorige week. VERKEERSONGEVAL. Een auto van den heer P. Kaan, be stuurd door Jhr. Stern, kwam Maandag op den Scbilderweg bij het passeeren van een autobus in botsing met een bakwagen van den heer Gornes. Beide bestuurders bleven ongedeerd; de voertuigen werden echter ernstig beschadigd. b.v. een echte neger eens een beetje pijn in zijn buik heeft of migraine, zoodat de voorstelling niet zou kunnen doorgaan, dan roept de manager even door de tele foon naar Seheveningen: Hè, badmeester, hei-je nog één versch gebrande neger over Eén, één, roept de badmeesterik heb hier een heele bubs negers en negerinnenhaal d'r maar uit3 voor een stuiver, neem wegvierde heele Haag is tegenwoordig een neger- dorp en de zon-machine levert dagelijks versche waar! Maar nu alle gekheid ter zijde. De Indische tentoonstelling is, afgescheiden van de Jan Klaassen, als slangenbezweer ders, amokmakers, een bezoek overwaard. Het brengt werkelijk Indië nader tot Holland. Als ze voortaan tegen mij zeg gen: ga naar het land, waar de peper groeit, dan weet ik, dat het daar niet be roerd is, dat de natuur en omgeving van die peperplantage er recht schilderachtig uitziet. Je ziet de rubbercultuur in beeld ge bracht en ook de sawahs op Java. Wat een bloeiende streek. Duidelijker dan ergens wordt hier op de Indische tentoonstelling de bevolkingsdichtheid van Java gede monstreerd. Je ziet het eiland in minia tuurvorm voor je. Alles precies zooals het <jr daar uitziet, wordt weergegeven. In de Ijjfeek van Batavia leven op elke kma 122 menechen; bij Uheribon 490, bij Tegal 491, bij Soerabaia 695 zielen. Geen klei nigheid! Alles, wat wonderlijk, bezienswaardig, verwerpelijk en interessant is, wordt hier gedemonstreerd. Als in een kaleidoscoop trekt alles voorbij je oogJe voelt het als werkelijkheid. Je ziet een groote Indi sche vloo en je voelt neiging je te krab ben. Je ziet, hoe de builenpest door de rattenvloo veroorzaakt wordt enje smeert 'm gauw om tegen eenMarin- danino, een Papoea van Zuid-Nieuw- Guinea aan te botsen. Ik ben niet op chic gesteld, dat weet ieder, die mij kent, maar zoo shocking gekleed of beter onge kleed, en dan nog een kleine hoepelstok dwars door zijn neus... Wat een lol moet zoo n Papoea hebben. Ik ken er met mijn Jutterhoofd niet bij. Wat heeft onze lieve Heer toch ook rare kostgangers! De K.L.M. demonstreert door lichtbeel den het verloop van hun tochten, de halve wereld rolt hier voorbij: Amsterdam, Athene (met de Akropolis), Caïro (met de pyramiden), Jeruzalem, Bankok, Malakka, Java, alles in vogelvlucht. In miniatuur staan de ziekenhuizen en klinieken van Batavia afgebeeld. Dat is in orde! Maar niet in orde is, dat buiten Java de bevolking zoo goed als geen arts ter beschikking heeft. Er zijn streken, waar zich één arts bevindt te midden van een bevolking van honderdduizend zielen. Dit is wel een schrille tegenstelling met Holland. Gelukkig, dat er tal van vereenigingen MEERVOUDIGE STRAFKAMER TE ALKMAAR. Joh. Jac. H. T., Heiloo, thans in voor arrest, opzettelijke brandstichting, 6 maanden gevangenisstraf. G. O. V., Den Helder, thans gedeti neerd, landloopery en vernieling, 1 dag hechtenis en 1 dag gevangenisstraf en voorts ter beschikking der regeering ge steld. Op 5 September worden weer nieuwe zaken behandeld. Fonds voor Tuindershulp. De veilingen zullen maandelijks een half proeent van het omzet- bedrag afdragen. In een Dinsdag te Alkmaar gehouden vergadering van de provinciale commissie uit de veilingen in Noord-Holland, heeft de voorzitter medegedeeld, dat Ged. Sta ten van Noord-Holland de instelling van een in- en verkoopbureau van tuinbouw producten overwegen om aangewezen tuinbouwproducten, die aan de veilingen de te bepalen minimumprijzen niet op brengen, tegen die prijzen over te nemen, teneinde deze producten zoo mogelijk te distribueeren als menschelijk voedsel daar waar een tekort bestaat en overigens als veevoeder. Aangezien Ged. Staten van oordeel zijn, dat deze maatregel niet genomen kan worden wanneer niet door belanghebben den in dezelfde richting iets gedaan wordt, is het bestuur thans met het voor- stel gekomen om tot dit doel een fonds te vormen. Hiervoor zullen de veilingen dan maandelijks een half procent van het omzetbedrag moeten afdragen. Verschillende sprekers waren van oor deel, dat de maatregel toejuiching ver diende, doch dat de tijdsomstandigheden niet toelieten om zelfs dit half procent te offeren, aangezien dit is öf geld waar voor de tuinders brood moeten koopen öf geld van anderen. Bovendien was men van oordeel, dat de tuinders gevaar heb ben te duchten van het door de provincie in te stellen in- en verkoopbureau, aan gezien een overheidslichaam de tegen minimumprijzen verkochte producten voor sociale instellingen beschikbaar zal stellen, die het noodige dan niet bij den handel koopen. Men oordeelde, dat de producten, die den minimumprijs niet kunnen opbrengen, vernietigd behooren te worden. Voorts kwam ter vergadering de noodtoestand der tuinders, die reeds drie slechte jaren achter den rug hebben, tot uiting. Wanneer er geen opleving komt, dan blijft'dit jaar het omzetcijfer beneden acht millioen. In 1928 was dit 23 millioen, in 1929 22 millioen. in 1930 18 millioen en in 1931 13 millioen. Deze cijfers spreken dan ook een duidelijke taal. Van verschillende kanten laakte men het in de regeering en in de provincie, dat deze overheidslichamen maar blijven over wegen. De Gedeputeerden Michels en Kooi man hebben het beleid van hun college verdedigd. Tenslotte werd met algemeene stem men besloten het half procent van den omzet der veilingen voor de fondsvorming te heffen met dien verstande, dat dit be sluit in werking treedt op het moment, waarop de provincie de producten, die niet verkocht kunnen worden tegen de minimumprijzen, gaat afnemen. Veilin gen, die hiermede niet accoord gaan, blij ven vrij, doch van dezulken worden de producten niet afgenomen. (Hbl.) TUINDERS-DEMONSTRATIE TE ALKMAAR. Tuinders uit West-Friesland en Kennemerland demonstreeren hun nood. Op initiatief van den Neutralen Bond van Boeren, Tuinders en Landbouwers, schrijft het Hbl., demonstreerden gisteren in Alkmaar eenige duizenden werkgevers en werknemers in het land- en tuinbouw bedrijf, om de nood, die er reeds lang in hun bedrijven heerscht, naar voren te brengen. Bij de Halvemaansbrug in de gemeente Ouddorp, op 3 km afstand van Alkmaar, het grenspunt van West-Fries land, waren de betoogers per fiets, auto bus en per schuit samengekomen. De op stelling had op ordelijke wijze plaats en de stoet was zoo lang, dat het begin in Alkmaar was, toen het einde zich nog bij de Halvemaansbrug bevond. De indrukwekkende stoet van mannen en vrouwen, die anders op een werkdag nimmer hun akker verlaten, trok groote belangstelling. Honderden hadden zich bij de Friesche brug te Alkmaar opge steld, om de stoet de stad te zien intrek ken. De optocht was bedoeld als een demonstratie, hoe ernstig het op het oogenblik in de land- en tuinbouwbe drijven gesteld is. Zij maakte op de voor bijgangers zeer diepen indruk. Het merkwaardigste van deze groote betooging was wel, dat werkgevers en werknemers in het tuinders- en boeren bedrijf hier gemeenschappelijk demon streerden. Na door de stad getrokken te zijn, begaf de stoet zich naar den stede lijken muziektuin, waar een meeting zou worden gehouden. gangers, n.1. de fietsers. Dit kan bijna zonder kosten gebeuren, door aan beide kanten den trottoirbandi over 2 nieter te verlagen. 't Is nu wel niet zoo héél ern 120 meter om te moeten rijden om van Singel ko mend van den keurigen Kanaalweg te kunnen profiteeren, maar als het dikwijls gebeurt denkt men tóch, was dat voet pad maar een fietspad, ten bate van velen. Iemand, die daar in de buurt woont. KEURING VOOR HET VOOROEFENINGSINSTITUUT. Vorige jaren werden vrijwilligers vóór hun toetreden tot het Vooroefenings instituut gekeurd door een burgergenees heer ter plaatse en na verloop van ruim i/2 jaar nog eens door een keuringsraad. Het kwam herhaaldelijk voor, dat een vrijwilliger ruim een half jaar oefende en daarna werd afgekeurd door den keu ringsraad, hetgeen natuurlijk veel teleur stelling veroorzaakte. Dit jaar kan dit niet meer voorkomen, behoudens in de gevallen, dat iemand tijdelijk ongeschikt is. Iemand verbindt zich nu bij het Voor oefeningsinstituut en ontvangt van een daarvoor aangewezen geneeskundige mededeeling van dag, uur en plaats, waar hij zich aan een geneeskundig onderzoek moet onderwerpen. Deze keuring heeft plaats in het tijd vak 1024 September. Behoudens in twijfelgevallen is deze keuring definitief. Wordt iemand „geschikt" of „onge schikt" verklaard, zoo behoeft hij niet meer voor den keuringsraad te verschij nen en wordt geacht ook „geschikt" c.q. „ongeschikt" te zijn voor den dienst plicht. Zij, die zich na deze mededeeling nog als vrijwilliger willen opgeven, moeten dit vóór 31 Augustus a.s. nog doen bij onder- geteekende. De Kapitein Commandant Landstormverband Alkmaar, C. HOOGERS. Gasthuisstraat 1, Alkmaar. CORRESPONDENTIE. M. C. Bol, Rotterdam. Uw „ingezonden stuk" kunnen wij niet plaatsen. Wij zijn het volkomen met U eens, dat het zeer af keurenswaardig is om zich op een derge lijke ergerlijke wijze over een stad en over maatschappelijke toestanden uit te laten, als de gepensioneerde adjudant die met een pleziertrein Rotterdam be zocht, doch de door hem gebezigde uit drukkingen, die door U zijn overgenomen, zijn minder geschikt voor de krant. opgericht worden met het doel om aan den artsennood tegemoet te komen. Veel leerzaams vertelt men hieromtrent in de stand van Simavi, een zendingsvereeni- ging op medisch gebied. De wantoestand, dat bijv. op een land als Nieuw-Guinea over een uitgestrekt heid, zoo groot als van Den Haag tot Moskou, slechts 2 artsen zijn, is ergerlijk, Simavi doet, wat zij kan om het lijden dei- bevolking te verlichten, door het open stellen van hulp-poliklinieken en het uit zenden van geoefende verpleegsters. Na tuurlijk stuit veel goede wil van Neder land af op het bijgeloof en de onwetend heid der inwoners, maar toch hier kan, waar de bevolking aan de vreeselijkste ziekten ten prooi is overgeleverd, neen, moet meer worden gedaan. Aan het ver zoek der propagandisten, dit ook in de „Heldersche Courant" tot uitdrukking te doen komen, voldoe ik gaarne. Maar den eind-indruk van de Indische tentoonstelling is: Nederland heeft daar in het verre oosten een cultuur gebracht, waarvoor men slechts bewondering kan hebben. Harde noeste arbeid, kopwerk, is daar geleverd. Mogen de tijden spoedig in gun- stigen zin veranderen, moge voor Neder land en zijn koloniën een tijdperk van bloei inzetten, waarvan èn Nederland èn Indië, zoowel blank als bruin zullen pro- fiteerfen. Den Haag, 17 Aug. J932, L. G. Aan de Redactie der Heldersche Courant. In verband met ons schrijven van Vrij dag j.1. betreffende de radio-distributie hier ter stede deel ik mede, dat de toeloop van abonné's het mij te lastig maakt om persoonlijk alle bewijzen van sympathie in ontvangst te nemen. De H.H. onderofficieren van het Vlieg kamp de Kooii meldden ons, dat zij direct genegen zijn de actie in te zetten met een staking. Adhaesiebetuigingen (b.v. kaartje met naam en adres) gelieven de abonné's in te leveren bij den heer Kramer, Ruijgh- weg 50. Voor het district Oude Helder bij den heer P. Kries, Smidstraat 6. Voor het district tusschen Polderweg en Oude Helder bij de H.H. Hildebrand, Wilhelminastr. 9 en J. Wulffele, 2e Wil- helminadw.str. 4. Voor het district tusschen Parallelweg Verlengde Spoorstraat, Keizerstr. en Sluisdijkstr. bij de H.H. J. v. d. Wal, Pa rallelweg 25, C. de Wit, Torenstr. 14 en J. Kerkhof, Janzenstraat 26. Voor het gedeelte Fabrieksgracht, Spoorgracht Bassingracht en Jan in 't Veltstraat enz. bij ondergeteekende. Voor Zuidstraat, Keizersgracht, Bin nenhaven en Achterbinnenhaven bij den heer Kramer, Keizersgracht 157. Voor het gedeelte tusschen Konings plein en Weststraat bij den heer D. Dis sel, Kuiperstraat 38. Voor het Tuindorp bij den heer P. La- gerveld, Lorentzstraat 112. Zooals te zien is uit bovenstaande, gaat .het hier niet om een actie van een paar opgewonden ontevredenen, maar is de onvoldaanheid over het door de radio- distributie geleverde algemeen, zóó zelfs, dat wordt aangedrongen op een vergade ring om een en ander te bespreken en een doeltreffende actie te voeren. Hoogachtend, J. v. Engelsdorp Gastelaars, Voor het Comité van actie, Jan in 't Veltstraat 68. Wij ontvingen hierover nog een stuk van den heer A. Hillebrand, Wilhelmina- straat 9 (hierin genoemd), dat wy nu niet meer zullen opnemen. HET TEGELPAD DWARS «VER HET WESTPLEIN. Tusschen het gras en den afshiltmuur. Bovengenoemd pad is alleen toeganke lijk voor voetgangers, die bij het West- plein nog geen 10 vertegenwoordigen van de weggebruikers. Waar de hoofden der gemeentedien sten overal hier ter plaatse hun activi teit toonen, zullen zij zeker ook hier dit weggedeelte open willen stellen voor de. grootste meerderheid der voorbjj- Binnenland. Eenige jaren geleden heeft in Den Haag een schietpartij plaats gehad, toen inbrekers bij een inbraak op Houtrust werden betrapt. Daarbij had de thans 43-jarige H. P. R. een revolverschot ge lost op den inspecteur van politie Paul, die zwaar werd gewond. R. is voor dat feit tot 15 jaar gevangenisstraf veroor deeld. Zijn straftijd zou op 20 April 1943 beëindigd zijn. Na eerst eenige jaren in de strafgevangenis te Leeuwarden te hebben doorgebracht, werd R. naar het krankzinnigengesticht te Woensel in Noord-Brabant overgebracht. Op 8 Mei van dit jaar. 's avonds om 9 uur wist hij uit dit gesticht te ontsnappen. Tot voor een paar dagen bleven alle naspeuringen zonder resultaat. Het vermoeden bestond dat de man naar het buitenland was uitgeweken. De officier van justitie te 's-Hertegenbosch loofde f 100.— uit voor het terugvinden van den man. Een paar dagen geleden kreeg de Centrale Recherche te Rotterdam een mededeeling, dat de gezochte te Rotterdam zou vertoeven. Men ging op zoek en een tijdje later kreeg men zekerheid. Dins dagavond zagen eenige rechercheurs R. loopen op het Strooveer. Daar zij wisten, dat de man uiterst gevaarlijk is, naderden zij hem van achteren en sloegen hem neer. Het publiek vond deze wijze van optreden aanvankelijk nogal «vreemd» en bemoeide er zich mee. Intusschen bleek al dadelijk, dat deze wijze van optreden de juiste was geweest. De man greep, op den grond liggende, naar zijn achter zak, waarin een revolver zat. Dit baatte hem echter nu niet meer. De man werd naar het hoofdbureau van politie over gebracht en is aldaar opgesloten. De revolver, die hij bezat, was met zeven scherpe patronen geladen, een der kogels bevond zich reeds in de kamer, zoodat de man in staat is geweest, om dadelijk te vuren. Bovendien had hij nog 18scherpe patronen in zijn zak. R. was voorts in het bezit van een valsche pas. EEN VLOOIENPLAAG. Na de vacantie! De directeur van den Gem. Geneesk. en Gezondheidsdienst te Amsterdam schrijft aan het „Handelsblad": De aanvragen om hulp of verzoeken om raad tegen de vlooienplaag, welke in huis heerscht na de terugkomst van vacan tie zijn zoo talrijk, dat ik uw hulp moet verzoeken raadgevingen ter algemeene kennis te brengen. Indien de bewoners van een huis, die er een poes of hond op nahouden, met vacantie gaan, worden deze dieren ergens ondergebracht en het huis wordt weken lang niet geschuierd of met den stof- zuiqer bewerkt. Vlooien leggen hunne eitjes in naden van vloeren, in kleeden; uit deze eieren ontwikkelen zich bij deze hooge tempe ratuur snel larven. Bij koud weer blijven deze larven een of twee jaar in leven; zoodra de temperatuur stijgt ontwikkelen zij zich tot kleine vlooien. In deze warme zomerdagen groeit de larve in een paar weken tot jeugdige vloo uit. De larven voeden zich met stof en vuiltjes; zij zui gen geen bloed. Komt men in een woning, die eenige weken heeft leeg gestaan, dan komen honderden katten- resp. hondenvlooien de menschen bespringen, indien te voren de kat of hond niet in het huis was los gelaten, die de vlooien als het ware ver zamelt.. Om de vlooien uit huis te verwijderen, is het noodig de vertrekken met een stof zuiger tot in alle hoeken te bewerken; kleeden moeten goed uitgeklopt worden, vloeren opgedweild met bleekpoeder houdend water. Wil men snel te werk gaan, dan moe ten de vloerkleeden kwistig bestrooid worden met versch insectenpoeder en na 24 uur alles weggeruimd worden met den stofzuiger of door schuieren. Lysol, carbol enz. zijn in dit geval niet doeltreffend. Wel kan men probeeren petroleumhoudende stoffen zooals Shell- tox, Flit, Abis, enz., doch dan moeten de kleeden vrij kwistig met deze vloeistoffen besprenkeld worden. De hoofdtreingeleider gedood. Gisterenochtend half zes zijn op het Centraalstation te Utrecht van een uit Amsterdam komenden goederentrein vier wagens ontspoord. De hoofdtreingeleider Kloeke uit Amsterdam werd daarbij gedood Tengevolge van dit ongeval zijn een paar sporen een tijdlang versperd geweest. Nader meldt men, dat de ontsporing plaats vond tengevolge van het in aan raking komen van den trein met de op het spoor voor de loods staande wagens, welke niet volkomen vrij stonden. De hoofdtreingeleider Kloeke was ge heel onder de ontspoorde wagons geraakt. Zijn lijk kon eerst -enkele uren na het ongeval onder het materieel worden weg gehaald. Woensdagmorgen heeft het gerechts hof te 's Hertogenbosch het getuigenver hoor voortgezet in de zaak van den 55- jarigen jachtopziener H. v. d. E. en diens 22-jarigen zoon. Er is weer groote belangstelling van de advocatuur in den Bosch zoowel als van het publiek, dat de geheele publieke tribune vult. Een heele bank wordt in genomen door dames. Het voortgezette getuigenverhoor. De landbouwer W. Schmits te Poster- holt heeft op 1 December een huls ge vonden in de buurt van een der bloed vlekken op de plaats, waar men meent dat het misdrijf is geschied. Getuige is 's avonds gaan stroopen en heeft drie fietsers gezien. Twee daarvan waren deze verdachten. Getuige heeft een tijd later hooren schieten. Voorts vertelt getuige een stroopers- avontuur, hem met zijn vriend Claesen overkomen, waarbij hij bedreigd is door de beide verdachten. Verdachte M. v. d. E. geeft zijn lezing van het geval. Schmits is een beroeps stroop er. Als veldwachter Paulussen is voorge roepen, stelt mr. Tripels, de verdediger, de vraag of deze, dit in verband met de gipsafdrukken, gezien heeft dat ook de verslagenen schoenen met hoefijzers droegen. De veldwachter weet dit niet en ook dr. Hulst kan het zich niet herinneren. De herbergier J. Jeurissen heeft 's nachts te 1 uur schoten gehoord, eerst geweer-, daarna revolverschoten en ten slotte weer geweerschoten. Getuige had dadelijk gedacht aan een mensch, die pijn had, naar hij thans ver klaart. Naar veldwachter Paulissen verklaart, heeft getuige bij zijn eerste verhoor het over een haas gehad. De commies A. A. Naaktgeboren heeft in den nacht van 27 op 28 November te 12.10 hooren schieten. Getuige heeft eerst gedacht aan Duitsche commiezen, die aan het schieten waren. Tusschen het eerste tot het laatste schot zijn niet meer dan 10 minuten verloopen. De revolverscho ten werden zeer regelmatig en langzaam achter elkaar afgeschoten. De Duitsche commiezen schieten gewoonlijk vlugger. Daarom werd getuige van zijn eerste meening afgebracht. De kwestie van die schoten wordt uit voerig onderzocht. Verschillende getui gen vertellen daarbij hun ervaringen. Getuigen a décharge. De commies H. J. Jansen heeft op 28 November 's morgens v. d. E. Sr. ont moet. Getuige kwam uit de richting van de grens en v. d. E. Sr. stond toen plot seling voor hem. Hij heeft hem nog een kerstboompje voor een collega gevraagd. De dochter van v. d. E. Sr. zegt Dins dag en Woensdag vóór het feit haar vader geholpen te hebben konijnen te drijven in het terrein, waar de slacht offers gedood moeten zijn. I)e wildkoop- man Timmermans heeft op dien dag vijf konijnen gekocht. De verdachten. V. d. E. Sr. blijft desgevraagd bij zijn algeheele ontkenning. Hij is op den avond van den 27sten te half twaalf thuisge komen en niet meer uitgegaan. Tegen over alle getuigenverklaringen omtrent bedreigingen houdt verdachte zijn lezing vol. Hij heeft in den bewusten nacht in zijn huis, dat 2700 meter van de buurt van het misdrijf afstaat, niets gehooid; hij sliep. Den strik van de Kerstens heeft jhij nooit gezien. Er stonden wel 60 a 80 strikken. Een verklaring voor bet feit,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6