rr^ Ij Ernstige fabrieksbrand te Zaandijk. Een millioenenoplichter. Ernstig tramongeluk. lil kyj De doodvonnissen van Beuthen. De troebelen in Brazilië. Oost-lndië. Burgerlijke Stand van Den Helder Radiografisch Weerbericht^ dat de gevonden hulzen uit zjjn geweer afgeschoten zijn,kan verdachte niet geven. Ik ben absoluut onschuldig, zegt ver dachte v. d. Jr. Mynheer van Waege- ningh zegt wel, dat de hulzen uit mijn parabellem afkomstig zyn, maar kan hij zeggen, dat ik het afgeschoten heb? De advocaat-generaalJe schoot nooit met het geweer van je vader? Verdachte: Nooit. Het requisitoir. De advocaat-generaal, mr. Couvee,daar na aan het woord komend, begon met te zeggen, dat de feiten in deze zaak in den lande groote beroering hebben gewekt. Drie jonge mannen, die in den nacht van 27 op 28 November uit stroopen waren gegaan, zijn van dien tocht nooit terug gekeerd. Men had dien nacht schoten ge hoord en bracht verband tusschen de schoten en die verdwijning. Na ijverig zoeken vond men door een toeval ten slotte de lijken van de drie verdwenen jonge mannen. Aan het zoeken hadden deze beide verdachten, de eerstaangewe- zenen, niet deelgenomen. Spreker ging dan na hoe ook het lijk van Roubroeckx is gevonden. Hij schetste den haat, dien de bevolking van Putbroek koesterde tegen deze beide verdachten, welke haat zich uitte in het applaus toen het O.M. te Roermond tegen den oudsten v. d. E. levenslang eischte. Spreker uitte een woord van deernis met de slachtoffers en hun nabestaanden, een woord van waardeering voor hen, die het onderzoek hebben geleid, n.1. Houter mans en Paulussen. en in het bijzonder door den deskundige van Waëgeningh. Het vonnis in zijn geheel beziende, zeide spreker, dat de rechtbank wat gemakke lijk over enkele moeilijkheden is heen gestapt, met name bijvoorbeeld over de vragen of de schoten uit het geweer van v. d. E. en het parabellum van den jong- sten verdachte zijn gelost en wie deze wapenen hebben gehanteerd en ten slotte de vraag, of de parabellumschoten eerder zijn gelost dan die uit het geweer .Anders toch zouden de parabellumschoten in het lichaam van Willem Kersten zijn terecht gekomen toen deze al dood was. Spreker meent uit de verklaringen van dr. Hulst te mogen concludeeren,dat de parabellum schoten eerder zijn gelost dan de ge weerschoten, die Willem Kersten hebben gedood. Het verbergen van een slachtoffer bij een moord is een uitzondering. Mr. Couvee is het in zjjn practijk nog maar eens tegengekomen. In het onderhavige geval zijn de lijken verborgen omdat de dader(s) zich bewust was (waren), dat het vinden van de lijken er op zou wijzen, dat zij de daders waren. Dat de daders goed hadden gezien blijkt uit de feiten. Reeds des Zondags na de daad werd v. d. E. sr. door de mare chaussee aangehouden. De officier te Roermond had aange nomen, dat de daders te voren den kuil hadden gereed gemaakt en daaruit den voorbedachten raad geconstrueerd. Mr. Couvee sloot zich daarbij niet geheel aan. Hij meent, dat de eerste verdachte Rou- broeckx heeft gedood en drarioor op de gedachte aan dezen kuil is gekomen. Komende tot het eigenlijke bewijsmate riaal bezag spreker uitvoerig de des kundigenverklaringen. Hij bestreed de bezwaren, door den verdediger te Roer mond aangevoerd, en was van oordeel, dat het vergelijkingsmateriaal, door de deskundigen van Waegeningh en Koenen gebruikt, voldoende was. Spr. komt tot de conclusie,als vaststaand aannemende uit het rapport van dr. Hulst en dat van de hand van Waegeningh, dat de kogels en hagelkorrels in de lichamen der slachtoffers gevonden, af komstig waren uit de gevonden hulzen, dat er niet meer dan negen geweerschoten zijn gelost en drie revolverschoten. Mr. Couvee meent uit de feiten te mogen opmaken, dat de bedoeling van de schoten is geweest, de drie jonge mannen te dooden. De drie revolver hulzen in een rechte lyn gevonden, wijzen er op, dat de dader het slachtoffer Wil lem Kersten driemaal achter elkaar, hem tegemoetloopende, heeft getroffen. Moreel zijn deze verdachten zeker in staat tot een feit als dit. Wij hebben van verschillende getuigen gehoord, dat zij meermalen door den ouden zoowel als den jongen v. d. E. zijn bedreigd. Dien nacht, die volgt uit de verkla ringen van de verdachten, heeft de oude v. d. E. met het geweer, de jonge met de revolver geschoten. Uit het begraven van de slachtoffers op zoo grooten af stand mag worden vastgesteld, dat er meer dan één dader is geweest. De beide daders hebben zich zóó opgesteld, dat de drie stroopers zich tusschen hen in be vonden. De rechtbank heeft terecht aangenomen, dat de vader de hoofddader is. De zoon is alleen door het toeval, dat Willem Kersten niet in eens dood was, er in be trokken. Er is een negende patroon ge vonden. Alles tezamenvattende, zoo zegt de ad vocaat-generaal, is er geen twijfel aan of de vader heeft op den avond van den 27sten het geweer gebruikt. De vader was de dader. Daarmee klopt ook de uit lating tegen den marechaussee Catsman. Dc strafmaat. Komende tot de straf, zegt de advocaat- generaal, dat er voor den vader geen enkele verzachtende omstandigheid blijkt. Ter zake van het voortgezette misdrijf van doodslag vraagt hij tegen den vader vijftien jaar gevangenisstraf. Tegen den zoon wil hij den eisch belangrijk lager stellen en vraagt hij vier jaar gevangenis straf wegens poging tot doodslag. Ook na het requisitoir blijven de beide verdachten bij hun pertinente ontkenning. Maandag a.s. te tien uur komt de ver dediger aan het woord. AUTO TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Een zwaar gewonde. Oietemiidda« omstreeks vier uur reed Op den weg van IJden naar Verhel een auto met twee personen. Ter hooete van bet gehucht Mariaheide botste de auto te- 8'én een boom. De bestuurder van Vogt lep een verwonding van niet ernstige» tófd op- De medepassagier, de 25-jarige jonmaliet A. uit Utrecht, werd echter in bewusteloozen toestand en met ernstige in wendige kneuzingen uit de brokstukken van den totaal vernielden auto gehaald. Ün toestand is levensgevaarlijk. Beide zi>n naar het ziekenhuis te Uden vervoerd. ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Dinsdagavond is op den Langeweg, even buiten Zevenbergen, een ernstig motor- tietsongeluk gebeurd. De slager Blok uit Waalwijk was met zijn vrouw en zuster op weg naar huis; de achterband sprong, en hierdoor kwam het drietal te vallen. Blok kwam er niet een lichte verwonding af, doch zijn vrouw werd over de steenen geslingerd en kreeg een zware hersen schudding, zoodat voor haar leven wordt gevreesd. De zuster brak een arm en liep bovendien nog lichte kwetsuren op. DOOR EEN ADDER GEBETEN. In de duinen nabij IJmuiden is Dins dagmiddag een wandelaar door een adder gebeten. Hij heeft het dier met zijn wan delstok gedood en is toen dadelijk naar een dokter gegaan. VERDRONKEN. Dinsdagavond is een 8-jarig jongetje, vermoedelijk bij het pootjebaden, in het Merwedekanaal te Utrecht verdronken. Het 9-jarige zoontje van den heer J. de Ruiter te Balk is Maandagmiddag bij het baden in het Slotermeer verdronken. Dinsdagavond is een l'/s-jarig kind van den heer L. te Ravenstein in een sloot achter het huis geraakt en verdronken. EEN AMATEUR-VUURSPUWER, Het bekwam hem slecht. De 13-jarige jongen A. B. uit de Rot- terdamschestraat te Rotterdam wilde Dinsdagavond eens probeeren of hij even als z.g. fakirs en variété-artisten vuur kon spuwen. Daartoe nam hij wat benzine in den mond en hield toen een aangeknipte sigarenaansteker voor de mondopening. Toen hij de vlam vlak bij zijn mond had gebracht vloog de benzine in brand. De jongen schrok zoo hevig, dat hij vergat de benzine uit te spuwen. Aan mond, ge laat, handen en borst liep hij ernstige brandwonden op. Hij is in het ziekenhuis aan den Bergweg opgenomen. DE MOORD TE NAALDWIJK. Bevestiging van het vonnis ge- ei scht. In hooger beroep heeft voor het Ge rechtshof te 's-Gravenhage terecht ge staan een 22-jarige letterzetter, die door de rechtbank aldaar wegens moord op de 16-jarige Jacoba van der Caay, uit Naald wijk, op Zaterdag 5 Maart j.1. gepleegd, is veroordeeld tot zes jaar gevangenisstraf, door te brengen in een bijzondere straf gevangenis, met ter beschikkingstelling van de regeering. Evenals in eerste instantie bekende verdachte, eenige weken te voren het plan te hebben opgevat het meisje te dooden, maar zeide, slechts bij toeval kort voor den moord in het bezit van een revolver te zijn gekomen. In tegenstelling met de behandeling voor de rechtbank, was bekl. thans bijzonder spraakzaam. De advocaat-generaal eischte bevesti ging van het vonnis der rechtbank (zes jaren gevangenisstraf) en handhaving van de plaatsing van verd. in de bijzondere strafgevangenis. Het hof zal morgen vonnis wijzen. DOODELIJK BEDRIJFSONGEVAL. Gistermorgen is in de stoom wasschery De Lelin te Veghel een doodelijk bedrijfs ongeval gebeurd. De 28-jarige werkman L. D. was bezig den stoomketel met een chemisch-preparaat te herstellen. Reeds de vorige week was men met dit werkje begonnen; de fabrieksleiding was ervan in kennis gesteld, dat het preparaat ge vaarlijk was. Men gebruikte daarom gas maskers. Desondanks is D., van wien men opeens niets meer hoorde, bewusteloos gevonden. Geneeskundige hulp mocht niet meer baten. De man is aan verstik king overleden. Hij laat een vrouw met drie kinderen achter. In de fabriek „Het vette schaap" van de N.V. Kan's fabrieken. Te Zaandijk is gisterenavond om onge veer half negen brand uitgebroken in de fabriek „Het vette schaap", van de N.V. Kan's Fabrieken, staande aan den West- zanerdijk. Aanvankelijk was uitwendig weinig van dén brand te bemerken, maar de dikke rookwolken, die opstegen, be wezen wel, dat binnen veel vuur aanwezig was. Enkele malen sloegen de vlammen fel naar buiten. Het vuur vond in den grooten voorraad ochtendvoer en andere graansoorten ruim voedsel. De fabriek be staat uit twee deeien. door een brandmuur gescheiden, zoodat uitbreiding niet waar schijnlijk is. Bü het afzenden van dit bericht woedt de brand nog voort. Om 12 uur gisteren woedde de brand r.og onverzwakt voort. Men verwacht, dat liet oude gebouw van de fabriek geheel zal uitbranden. Gevaar voor uitbreiding is er echter niet. Het vuur wordt niet een hoe veelheid bluschwater van 5 a 6000 liter per minuut bestreden. Het verkeer langs de Zaanstreek is den geheelen avond ge stremd. BIJ HET BARDEN VERDRONKEN. In het kanaal by de Westsluis te Ter Neuzen is gisteren de 17-jarige G. Veer man hij het baden verdronken. EEN PAN KOKEND WATER OMGEVALLEN. Door liet omvallen van een kooktoestel kreeg een 16-jarige kampeerder uit Leiden een groote pan met kokend water over het lichaam. Per auto werd de gewonde naar het nabii zijnde Zeehospitaal vervoerd en vervolgens naar het Diaconessenhuis te Leiden. Men vreest voor zijn leve». Buitenland. „GANGSTERS" TEGEN „GANGSTERS" Uit New-York komt een bericht, waaruit blijkt, dat zelfs in deze vacantiemaand de 'gangsters» in de groote steden van het Oosten der Unie voortgaan met hun onderlinge uitroeiingsoorlogjes. Nu on langs weer zijn twee bekende gangsters uit Brooklyn zooals zoo vaak in zulke gevallen, mannen met Italiaansche namen vermoord. Men vond hunne in zak linnen gewikkelde lijken dicht bij een eenzamen weg in de buurt van de stad Harrison, in de staat New Jersey. De lijken waren gruwelijk verminkt; en de slachtoffers zijn klaarblijkelijk gefolterd en geranseld voor hun dood. De lichamen vertoonden tal van steekwonden bij het hart. Fictieve vennootschap. Te Brussel is een zekere Jules Clément gearresteerd, die, naar de corresponden- van de „N. Rott. Crt." meldt, goedgeloot vige personen voor ongeveer tien millioen frank heeft beet gehad. De man leefde op grooten voet, reed in een auto van 200.000 frank, vertoefde in Zuid-Frankrijk in de rijkste Palaces, enz. Hij gaf zich uit als de voornaamste aandeelhouder van de „Trust belge-fran^ais des valeurs im- mobilières", en wist sommige kapitaal krachtige personen, die tot een zelfde familie behooren, te bewegen hem hun geld toe te vertrouwen, tegen tenminste 6 pet., welke interest in elk geval ver zekerd was. Om vertrouw en in te boezemen had hij zelf brieven vervaardigd, op zijn adres, zoogenaamd geschreven door hoogge plaatste personaliteiten uit Frankrijk en België, gewezen ministers van financiën en financiers, die hem als aanbeveling dienden. De onderneming bestond slechts in de verbeelding van den oplichter. Hij bezit vrijwel niets meer van de verduisterde sommen. Geregeld heeft hij interest be taald op het kapitaal. De zaak is aan het licht gekomen toen hij ziek werd en moest geopereerd wor den, zoodat een der geldschieters bang werd dat, wanneer hij sterven zou, ook het geld zou verdwijnen. Een doode en twintig gewonden. Te Llandudno (Wales) is een tram, die van den Great Orme kwam, uit de rails gevlogen en door een muurtje geschoten, waarbij de passagiers er her en der uit geslingerd werden. Toen de tram uit de rails was gevlogen en hij op de steile helling haar toch niet meer tot staan kon brengen, nam de bestuurder een meisje, dat bij hem op het voorbalcon stond, in zijn armen en sprong van den wagen. Hij had echter den verkeerden kant, dien van het muurtje, gekozen en werd dood gedrukt. Het meisje werd zoo erg gewond dat men voor haar leven vreest. Ver scheidene passagiers raakten eveneens bekneld en liepen zware verwondingen op. De politie hield dadelijk alle voorbij komende auto's aan om de gewonden naar de ziekenhuizen te brengendat waren er een twintigtal. Het ongeluk gebeurde juist in een bocht van den wegwas het iets verder gebeurd, dan zou de wagen tweehonderd meter diep gevallen zijn en waren de gevolgen nog veel erger geweest. DE BRAND TE BAZEL. Schade ongeveer 600.000 Zwit- sersche franken. Naar Vaz Dias meldt, is de groote brand in de handels- en industrie-opslagplaatsen te Bazel in den loop van den nacht van Dinsdag op Woensdag gebluscht en nog slechts eenige puinhoopen zijn aan het smeulen. De pakhuizen van verscheidene firma's zijn geheel vernield. Bij 't scheep vaartagentschap Roba A.G. en hij de expe ditiefirma Seegmueller zijn niet alleen de eigen bedrijfsmiddelen verbrand, doch ook tal van goederen van andere ondernemin gen, diie voor verzending gereed stonden. De totale schade beloopt ongeveer 600.000 fr., terwijl ook de waterschade aanzien lijk is. VICTOR JURGENS. Plotseling overleden. Tijdens een vacantiereis te Canazei in Italië is tengevolge van een hartkwaal plotseling overleden, 51 jaar oud, de heer Victor Jurgens, tot enkele jaren geleden mededirecteur van het groote Jurgenscon- cern, als hoedanig hij blijk gaf van groote werkkracht en een bijzondere organisatie talent. DE VISCHHANDEL EN DE CRISIS. In een te Amsterdam gehouden verga dering van het dagelijksch bestuur van den Centralen Besturenbond van Visch- handelorganisaties in Nederland is beslo ten bij den minister van oeconomische zaken en arbeid een audiëntie aan te vra gen, om te wijzen op den noodtoestand, die ook voor den binnenlandschen visch- handel dreigt. De voorzitter, de heer Th. J. E. van Ellinkhuizen, wekte de afgevaardigden op, zoo mogelijk, Duitsche vischconser- ven te weren, nu de Duitsche regeering tegenover Nederland geen consideratie gebruikt. VERVROEGDE TREKKING DER LOTERIJ VOOR DE JOODSCHE INVALIDE. Onder buitengewone belangstelling van de zijde der lotenhouders, had Dinsdag avond jJ. in de groote zaal van „Artis" te Amsterdam, de vervroegde trekking plaats van de zoo prachtig geslaagde totem ten behoeve van De Joodsche Invalide. De voorzitter. Mr. Jol. Keizer, memoreerde, dat op 22 April J932, de Minister van Jus titie toestemming had gegeven, tot het houden van een loterij groot 24.000 loten a 2.50, van welke loterij de trekking moest plaats hebben vóór 1 September 1933. De Joodsche Invalide was in staat, nadat de uitgifte begon op 14 Juli 1932, op 10 Aug. mede te deeien, dat alle loten waren uitver kocht. In nog geen vier weken tyds was deze loterij geplaatst, zoodat reeds op 23 Augustus 1932 de trekking kon bepaald worden. Onder stijgende spanning van het pu bliek werden de nummers van de meer dan 1000 prijzen opgeroepen. Na een uur kwam de piano uit de bus. De gelukkige houder van lot nr. 36439 was in de zaal aanwezig. Het was al tien uur geworden toen onder ademlooze stilte no taris Heimans bekend' maakte, dat houtier van lot nr. 34347 de gelukkige winnaar van den hoofdprijs, het heerenhuis, Lin- naeusparkweg 45, geworden is. Toen hier na bekend werd, dat op nr. 23266 de fraaie Rockney Six auto gevallen was, zakte de belangstelling van het publiek merkbaar. De vierde prijs, de Philips Radio, viel op lot nr. 363, terwijl het electrische rijwiel lot nr. 9627 te beurt viel. De directeur, de heer I. Gans, deelde nog mede, dat trekkingsUisten van Dinsdag 30 Augustus a.s. af, alom gratis verkrijgbaar zullen worden gesteld, terwijl tevens vanaf dienzelfden datum de prijzen bii Gerzon, Kalverstraat te Amsterdam, kunnen wor den afgehaald. ARBEID IN BROODBAKKERIJEN. Op 31 Augustus. De minister van oeconomische zaken en arbeid heeft: A. vergund, dat in verband met de viering van den verjaardag van Hare Majesteit de Koningin in broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks door hoofden of bestuurders en door bakkersgezellen op Woensdag 31 Augustus, in afwijking van het bepaalde bij de artikelen 35, tweede lid en 36, derde lid, der Arbeids wet 1919, om 3 uur des voormiddags met den bakkersarbeid wordt aangevangen. Bovendien mag voor zoover betreft broodbakkerijen, aan welke een vergun ning, als bedoeld in art. 37, eerste lid, der Arbeidswet 1919, is verleend op dien dag reeds te 1 uur des voormiddags met arbeid, bestaande in het gereedmaken van deeg en ovens, worden aangevangen; B. hoofden of bestuurders van de onder A genoemde ondernemingen er aan her innerd, dat: lo. zoolang van de vergunning gebruik wordt gemaakt, overeenkomstig het be paalde bij art. 10, derde lid, van het Rusttijden- en Arbeidslijstenbesluit voor fabrieken of werkplaatsen 1923 uit een naast de arbeidswet opgehangen geschrift op duidelijke wijze de te volgen werk tijdregeling moet blijken; 2o. ingevolge het bepaalde in art. 40, vierde lid, der Arbeidswet 1919 aan een bakkersgezel, die tusschen 8 uur des namiddags en 6 uur des voormiddags bakkersarbeid verricht, onmiddellijk vóór den aanvang van zijn arbeid, die geheel of gedeeltelijk tusschen die uren is ge legen, een onafgebroken rusttijd van 10 uren moet worden gegeven; C. aan hoofden of bestuurders van broodbakkerijen in alle gemeenten des Rijks vergund, dat, in afwijking van het bepaalde bij art. 35, zesde lid, der Arbeids wet 1919, op Woensdag 31 Augustus deeg of brood, dat na 8 uur des namiddags van den vorigen dag gebakken of opge warmd is: lo. van 7.30 uur des voormiddags af uit het gebouw met aanhoorigheden, waar in zich de broodbakkerij bevindt, wordt vervoerd 2o. van 8 uur des voormiddags af wordt verkocht of afgeleverd. (St.Ct.) DE VIERDE POSTBESTELLING. Den Haag. Vervalt ook te Rotterdam en In Evenals voor Amsterdam zal ook voor Den Haag en Rotterdam het aantal post bestellingen van vier op drie worden teruggebracht. MAALPERCENTAGE BLIJFT 25. Ook al zou de Tarwewet meer hebben toegestaan. Op de vragen van het lid der Tweede Kamer, den heer Braat, betreffende het spoedig nemen van maatregelen tot wy- ziging van art. 2 der Tarwewet 1931 in dien zin, dat het daarin genoemde percen tage van 25 pet. worde gebracht op 50 pet., antwoordde de minister van Economische Zaken en Arbeid o.m.: Ook indien artikel 2 van de Tarwewet 1931 de vaststelling van een hooger dan het thans geldende maalpercentage van 25 zou hebben toegelaten, zou de minister het maalpercentage op 25 bepaald hebben. Van een belemmering mag mitsdien niet wor den gesproken. 1 j innr\ De houding van de nat. socia listische leiders. In zijn beschouwing, gewijd aan de toenemende verwijdering tusschen den rijkskanselier en Hitier, tusschen de rijks- regeering en de nationaal-socialistische partij, constateert het Berliner Tageblatt, dat „Hitier volkomen in den koers van den radicaalsten vleugel van zijn partij schijnt te zijn geraakt. Hij schijnt alle pogingen, zijn beweging te matigen en bekwaam te maken voor de regeering, waaraan hij nog onlangs zooveel ijver wijdde, te hebben opgegeven en zich ge heel prijs te geven aan de grenzelooze hysterie en gewetenlooze agitatie, die te allen tijde kenschetsend voor zijn partij zijn geweest De conservatieve Tagliche Rundschau beschouwt den oproep van Hitier als een uiting „van het psychologische subjecti visme van een hystericus". Aan dit bloeddorstige, afzijdig van elke billijke erkenning der nationale noodzakelijkheid staande pamflet, kunnen wij slechts één ding ontleenen. schrijft het blad. namelijk dat men in het Bruine Huis den dood van de vijf nationaal-socialisten reeds als een fait accompli beschouwt en dat men van den kant van het nationaal-socialistische partijbestuur alles doet om het de regee ring onmogelijk te maken de veroordeel den te begenadigen. Een regeering, die voor dergelijken laster en dergelijke be dreigingen zou wijken, zou zich zelf prijs geven". Samenscholingen voor het ge rechtsgebouw. Te Beuthen is het gistermorgen voor het gerechtsgebouw op het Keizer Frans Jozef-plein en in de omliggende straten tot samenscholingen van duizenden men- schen gekomen, onder leiding van Heines, van den staf van de S.A., zoodat de politie om het verkeer gaande te houden, verster king van tweehonderd man moest inroepen. De S.A.-lieden riepen: „Er uit met onze gevangenen!" en zongen nationaal-socia listische liederen. De samenscholingen duurden in het begin van den middag nog voort. DE SPECIALE RECHTBANK TE BERLIJN VOOR HET EERST AAN HET WERK. Voor de speciale rechtbank te Berlijn hadden zich gisterenochtend de commu nist Paul Schmidtke, wegens ernstige land- vredebreuk, en de 25-jarige nat.-soc. ar beiders Franz Bickei, wegens het onbe voegd dragen van wapens, te verantwoor den. Voor Scmidtke was een vertegenwoor digster der jeugdhulp verschenen, daar beklaagde nog minderjarig is. Na het verhoor van de verdachten heeft het O.M. tegen Schmidtke de door de nood verordening voorgeschreven tuchthuis straf van 10 jaar en tegen Bickei een ge- genisstraf van 9 maanden geëischt. Het proces wordt gevoerd, wegens de politieke botsingen op 15 Augustus in het Oosten van Berlijn. DE ANGRIFF VERBODEN. De nationaal-socialistische Angriff, het orgaan van dr. Goebbels, is tot en met 31 Augustus verboden daar het blad heden den rijkskanselier en in zijn beide laat ste nummers de staatsautoriteit heeft be- leedigd. Een overwinning van de insur- genten. Berichten uit Sao Paulo maken mel ding van het feit, dat de opstandelingen na een verbitterd gevecht in het Cunha-ge- bied de Braziliaansche regeeringstroepen hebben verslagen. Deze regeeringstroepen hadden een verlies van 13 dooden, terwijl de insurgenten 25 gevangenen maakten en op een groote hoeveelheid munitie beslag wisten te leggen. Successen van de regeerings troepen. Een strijdmacht van 10.000 man regee ringstroepen heeft na een gevecht met de opstandelingen, dat 37 uren heeft ge duurd, deze verdreven uit hun ver schansingen in het gebergte in de buurt van Victorino Carmillo. De rebellen hadden, vóór zij verjaagd werden, hevigen tegenstand geboden. Een ander succes van de regeerings troepen wordt gemeld uit de buurt van Copao Banito, waar de opstandelingen zich moesten terugtrekken. De studentenrelletjes te Bahia. Uit Bahia, aan de Braziliaansche kust, wordt gemeld, dat de actie van de stu denten aldaar, die de Iocaliteiten der medische faculteit hadden bezet, is onder drukt.. De onlusten in Rio. Bij de onlusten te Rio-de-Janeiro heeft de politie zich genoodzaakt gezien ge bruik te maken van machinegeweren. HET PROCES TEGEN DE DEELNEMERS AAN DEN STAATSGREEP IN SPANJE. Deportatie op groote schaal naar West-Marokko. Naar V.D. uit Madrid meldt, ziet men overal in Spanje met groote belangstelling het proces tegen hen, die hebben deel genomen aan den jongsten staatsgreep tegemoet. Generaal Sanjurjo zal heden voor het hooggerechtshof terecht staan. Het staat vrijwel vast, dat een aantal contra-revolutionnairen zal worden ver oordeeld tot deportatie naar Villa Cisne- ros in West-Max-okko. Het ministerie van binnenlandsche zaken heeft medegedeeld, dat uitsluitend zij tot deportatie veroor deeld zullen worden, die hebben gehandeld in strijd met de wet tot verdediging der republiek. Het regeeringsvaartuig, waar mee de gedeporteerden vervoerd zullen worden, ligt te Cadiz gereed en timmer lieden zijn bezig met de vertimmering van het inwendige van het schip, waar door het geschikt wordt om zoo noodig een duizendtal gevangenen te vervoeren. De president van de republiek, Zamora, is gister uit Santander te Madrid terug gekeerd en is door de bevolking enthou siast ontvangen. Gisteren is een aanvang gemaakt met het proces tegen generaal Sanjurjo en de andere monarchisten, die onlangs een staatsgreep in Spanje hebben onderno men. Na voorlezing van de acte van beschul diging kreeg Sanjurjo het woord. Hij zet te uiteen, dat één van de redenen, die hem tot de uitvoering van zijn reeds langer dan een maand bestaande plan hadden bewogen, de voortdurende verdrukking van het leger was, waarover in alle Spaan- sche garnizoens, in het bijzonder te Sevil- la groote ontevredenheid heerschte. Hij had toevallig kennis gekregen van de voorbereiding van een revolutionaire be weging te Madrid. Den 9den Augustus was hy daarop in gezelschap van zijn zoon en zijn adjudant vertrokken. Sari-» jurjo loochende het bestaan van een voor- bereiding tusschen de opstandige bewei ging te Madrid en die te Sevilla. De doodstraf geëischt. De procureur der republiek, aldus wordt nader gemeld, heeft tegen Sanjur- jo de doodstraf en tegen drie andere be klaagden levenslange eenzame opsluiting geëischt. INCIDENT IN DEN VOLKSRAAD. Een Volksraadslid als „koppen* sneller gekwalificeerd. Het Volksraadslid Ratulangi heeft heden zijn medelid Mandagie, de kwalificatie „koppensneller" toegevoegd. Vervolgens schreeuwde hij den heer Roep, die inter rumpeerde, toe: „Houd je bek, vent". De voorzitter ontnam den heer Ratulangi het woord. Later heeft deze in een zeer uit voerige rede verontschuldigingen aange boden. De voorzitter hoopte, dat derge lijke incidenten voortaan in het belang van den Volkenbond zullen worden ver meden. (Aneta). van 23 en 24 Aug. 1932. ONDERTROUWD: D. Kruk en J. de Geus. GETROUWD: H. J. Mooy en H. O, Heiting. BEVALLEN: C. D. Ohristiani—van Twuyver, z. C. M. Herben—Slingerland', 4 A. M. DekkerAssen dorp, d. OVERLEDEN: J. Kerkhof—Kuijt, 23 j. Stoomvaart Mij. Nederland; Johan v. Oldenbarnevelt, u., 23 Aug. v. Sue2< Poelau Laut, t., 23 Aug. v. Port Said. Tawali, u., pass. 23 Aug. Kaapstad. Kon. Ned. Stoomboot Maatschappij. Atlas, 20 Aug. v. Curacao. Baralt, 21 Aug. v. Curacao. Bodegraven, u., 22 Aug. te Callao. Euterpe, 32 Aug. te A'dam. Irene, 22 Aug. v. Malta. Medea, 22 Aug. te New-York. Merope, 22 Aug. v. Belize. Oberon, 22 Aug. v. Gibraltar. Orpheus, 23 Aug. te A'dam. Perseus, 22 Aug. v. Gyon. Pluto, 22 Aug. v. Cadiz. Van Rensselaer, 21 Aug. v. Curacao. Ariadne, 23 Aug .te Lissabon. Boskoop, t., 22 Aug. te Liverpool. Brion, 22 Aug. te Bordeaux. Nereus, 23 Aug .te Kopenhagen. Orestes, pass. 22 Aug. Ouessant. Stuyvesant, u., 22 Aug. te Madeira. Ajax, 23 Aug .te Barcelona. Aurora, 23 Aug. v. Cadix. Cottica, t., 23 Aug. v. Madeira. Ganymedes, 23 Aug. v. Smyrna. Stella, 23 Aug. te Stamboul. Stuijvesant, u., 22 Aug. v. Madeira. Titus, 23 Aug. v. Messina. Venezuela, 24 Aug. te A'dam. Hebe, 24 Aug. v. Alexandrië. Hermes, 23 Aug. te Rouaan. Iris, 23 Aug. v. Danzig. Nero, 24 Aug. te Gothenburg. Vesta, 23 Aug. te Catania. Kon. Paket vaart maat schappij. Nw. Holland, 22 Aug. v. Sydney. Tasman, 20 Aug. v. Mombassa. Houtman, 23 Aug. te Port Louis. Kon. Holl. Lloyd. Teneriffe, u., 22 Aug. v. San Francisco. Montferland, t., pass. 23 Aug. Dungeness. Orania, 24 Aug. v A'dam. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefekrk, t., 23 Aug. te Cuddalore. HollandO.-Azië Lijn. Arendskerk, u., 22 Aug. te Yokohama. Meerkerk, t., 20 Aug. v. Manilla. Zuiderkerk, pass. 24 Aug. Vlissingen. SilverJava Pacific-lijn. Saparoea, 21 Aug. te Calcutta. Silveray, 21 Aug. te Singapore. Silverhazel, 21 Aug. ta Manilla. JavaNew-York Lijn. Clytoneus, pass. 22 Aug. Gibraltar. JavaChinaJapan Lijn. Tjibadak, 21 Aug. te Hongokng. Tjisaroea, 20 Aug. v. Hongokng. RotterdamZuid-Amerika Lijn. Alcyone, u., 22 Aug. te Montevideo. Aidabi, t., 22 Aug. v. B. Ayres. Rotterdamsche Lloyd. Kota Nopan, t., pass. 22 Aug. Finistere. Sibajak, 23 Aug. te R'dam. Dempo, u., 23 Aug. v. Tanger. Dempo, u., 23 Aug. v. Gibraltar. Kota Nozian, t., pass. 23 Aug. Ouessant. Jacatra, u., 24 Aug. v. Port Said. Modjokerto, 23 Aug. v. R'dam. Baloeran, t., 24 Aug. v. Colombo. Kota Baroe, 24 Aug. v. Batavia. Kota Gede, t., 24 Aug. v. Londen. Kota Radja, u., pass. 24 Aug. Vlissingen. Kota Tjandi, u., 24 Aug. te Soerabaja. Palembang, u.. 24 Aug. v. Suez. Stoomvaart-Mij. Oceaan. Aeneas, 23 Aug. te Glasgow. t Patroclus, 21 Aug. te Kobe. Perseus, 23 Aug. v. Dairen. Pyrrhus, 23 Aug. v. Singapore. Polyphemus, 22 Aug. v. Port Soedan. Stentor, 22 Aug. v. Padang. Emzetco-Lijn. Jonge Anthony, 21 Aug. te Valencia. Jonge Jacobus, pass. 23 Aug. Finistcrre. Jonge Elisabeth, pass. 23 Aug. Dover. (Ongecorrigeerd). 1 Naar waarnemingen verricht in den morgen van 25 Augustus. Medegedeeld door het Kon. NederlandscH Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 771.7 te Lerwick. Laagste stand 752.3 te Vardö. Verwachting: In het Zuiden zwakke tot matige wind uit O. richtingen, licht tot half bewolkt, droog weer, iets warmer overdag. In het Noorden zwakke tot matige N. tot O. wind, half tot zwaar bewolkt, wei nig of geen regen, iets warmer.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7