KOOPT Rijk en geen geld. hfffl Q&fyoC IS ALTIJD GOEDKOOPER Holiand's beste stan- daardmerk versch ge kamd met 25 °/o aller fijnste roomboter onder Rijkscontrole/ KERMIS TE ALKMAAR. Buitenlandsch overzicht. ONTWAPENING NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA MEx&i&d OOK VOOR DAMES-CONFECTIE Het nationaal-socialisme in crisisperiode. - Alle onder handelingen mislukt. - Ontbinding van den Rijksdag zoo goed als zeker. - De erkenning van Mantsjoerije door Japan. Autobusdienst „NOORD-HOLLAND" M EXTRA BUS-DIENSTEN op Zaterdag 27 en Zondag 28 Aug. EXTRA BUSDIENST ZATERDAG 27 AUGUSTUS 1932 60ste JAARGANG FEUILLETON tfxtu*£L Wat op het oogenblik in Duitschland gaande is zegt de Nw. Rott. Crt. moet men veel meer beschouwen als een crisis voor het nationaal-socialisme dan voor het Duitsche volk. Het angstwekken de in de ontwikkeling der laatste periode in Duitschland was, dat een revolutionaire, voor verantwoordelijkheid weinig voorbe reide of berekende macht onweerstaan baar scheen op te rukken in de richting van een volstrekt regeeringsgezag. Hitier werd te gevaarlijker naarmate hij zelf zich strikter hield binnen de grenzen van een parlementaire actie. Het zou heel goed kunnen zijn dat wij aan het begin staan van het dramatisch falen zegt het blad verder. En het ver volgt dan: Het rijkskanselierschap heeft binnen zijn bereik gehangen; een rijkskanselier schap echter, dat anders was dan zijn vurigste volgelingen het verlangden. Hij heetf het in dezen vorm moeten weige ren, waarschijnlijk tegen zijn zin. Op het oogenblik van die weigering was het critieke punt in zijn „legale" ontwik keling bereikt. Dit moment, dat de beves tiging scheen van zijn zegetocht, lijkt ons in werkelijkheid het naar buiten1 blijkend begin van zijn afglijden. Het werd daar door duidelijk dat andere krachten in zijn partij sterker zijn dan hij zelf. Het was de gedemonstreerde overwinning van het revolutionaire element onder de Nazi's. Nu is er toevallig het incident van de doodvonnissen bij gekomen om dit extra duidelijk in het licht te stellen. Wij hoor den daar Hitier meehuilen met de wolven in het bosch. Van alle kanten past men nu het woord „historisch" op hem en zijn on deraanvoerders toe. Is Hitier dat werke lijk? Die doodvonnissen kunnen hem niet van zijn inzicht hebben beroofd. Hij moest weten dat er geen vooruitzicht was op voltrekking der doodvonnissen, maar dat dit geschreeuw die voltrekking onvermij delijk kan maken. Als hij lus zoo mee- schreeuwt is het, omdat hij niet anders kan, wiï hij niet kans loopen geïsoleerd te raken. Hitier is de nalooper van het radicale Hitlerianisme. Met den Hitlen van het oogenblik kan Von Papen geen accoord treffen en kan evenmin het centrum een coalitie sluiten. Tegenover zijn houding blijft der regee ring slechts één mogelijkheid open: ver weer, desnoods met geweld. En er is geen andere partij in Duitschland, die deze on vermijdelijkheid nog kan loochenen, be halve dan natuurlijk de communisten. Mislukte onderhandelingen. Door de on verzettelijke houding van Hitier zijn alle onderhandelingen tusschen Centrum en nationaal-socialisten en nationaal-socialis me als volslagen mislukt te beschouwen. De Berlijnsche corr. van de Nw. Rott. Crt. schrijft daarover: In de Wilhelmstrasse hecht men er waarde aan te verklaren, dat generaal Schleicher, onderhandelend met den heer Roehm en andere nationaal-socalistische kopstukken, in alle opzichten in overeen stemming zoowel met den rijkskanselier als met alle andere leden van het kabinet is opgetreden en daar wordt aan toege voegd, dat het resultaat van de onderhan delingen ten eenenmale negatief is ge weest. Dit sluit echter niet uit, zoo heet het verder van officieuze zijde, dat men later, dat wil zeggen na ontbindingg van den Rijksdag, nog wel eens zal kunnen zien of deelneming van nationaal-socialisten aan de regeering vooralsnog mogelijk zal kunnen zijn. Dat de rijksdag in ieder geval zal wor den ontbonden, wordt ook in regeerings- kringen niet meer tegengesproken. Vast staat ook, dat de regeering met de ont binding niet wil wachten tot een votum van wantrouwen wordt aangenomen, maar dat zij reeds onmiddellijk nadat en eèn meerderheid zal blijken te zijn voor opheffing van de noodverordeningen van de regeering-von Papen, den Rijksdag naar huis zal sturen. Vertrek van DEN HELDER, Havenhoofd: 18.30. Aankomst te ALKMAAR, Bergerhout: 19.40. Terug naar DEN HELDER, 23.45. MOTOR RACES TE ALKMAAR ZONDAG 28 AUGUSTUS: 12.10 v. Havenhoofd zonder stoppen De erkenning van Japan door Mant sjoerije. Zooals wij reeds meldden zal Ja pan officieel den nieuwen staat „Mant sjoerije" erkennen. Reuter verneemt daarover de volgende bizonderheden, die wij belangrijk genoeg achten om in dit overzicht te vermelden. In de, in den Landdag gehouden rede van den minister van buitenlandsche zaken, graaf Oesjida, verklaarde deze nog, dat hij de erkenning van Mantsjoe rije noodzakelijk acht met het oog op de geweldige offers die Japan in het ver leden gebracht heeft, daardoor het Mant sjoerijsche'vraagstuk op te lossen. Een in zekere kringen voorgestelde oplossing van het vraagstuk kan slechts van voor- bijgaanden invloed zijn. Alle kenners van de chaotische toe standen in China, zoo verklaarde Oosjida verder, moeten toegeven, dat een toe vlucht tot het Volkenbondspact of tot een ander Volkenbondsorgaan, dus m.a.w. een toevlucht tot alles, wat de „machine rie van den vrede" genoemd kan worden, in het geheel niet als geneesmiddel kan worden gebruikt. Het feit van de Mantsjoerijsche afscheiding van China is veroorzaakt door de Chineesche toestan den, n.1. de heerschappij der Chineesche genenaals en den zin voor zelfstandigheid van de Mantsjoerijsche bevolking. De minister verklaarde verder, dat Ja pan Mantsjoerije niet in bezit wil nemen, doch een oplossing van het Mantsjoerij sche vraagstuk moet in overeenstemming zijn met de eischen van het Mantsjoerij sche volk. De door Japan gedachte oplossing kan slechts geschieden op basis van de thans feitelijk bestaande toestanden. Op deze wijze zal Mantsjoerije, onder een goede regeering, zich tot een rijk en welvarend land ontwikkelen en een voor beeld zijn voor den wederopbouw van China. De meening van Generaal Halo Baibo, Italiaansche Minister van luchtvaart te Rome. De nieuwe Zweedsche minister-pre sident Felix Haurin. Een van de merkwaardigste en krachtigste persoonlijkheden in den fascistischen staat is onge twijfeld de ook op sportgebied zoo bekende Generaal Balbo. In onderstaand artikel geven wij zijn meening weer over de ontwape ning. De leugen der ontwapening. Het is nutteloos om zich bezig te houden met de officieele resultaten van de confe rentie te Genève. Men kan niet zeggen, dat het proza van die revolutie-Benes uit munt door duidelijkheid en de wereld heeft een algemeenen indruk gekregen, die alles behalve definitief is. De bereikte overeen stemming, die schuil gaat achter dubbel zinnige uitdrukkingen en eenig humani- tarisme voor de groote massa, geeft een indruk alsof de zes maanden aan tijd en de vele millioenen aan geld, welke aan de oevers van het meer van Genève zijn be steed door de ruim zestig landen, die er vertegenwoordigd waren, niets anders hebben opgeleverd dan een reusachtige schiinvertooning van oprechtheid en goe den wil. I'k zal niet zeggen, dat die indruk verkeerd is. De Geneefsdhe afgevaardig den hebben al hun wilskracht en ervaring als politici en diplomaten in het werk ge steld om dit resultaat te bereiken. Evenals de auguren der oudheid hebben zij na de met welsprekendheid ten beste gegeven afscheidsredevoeringen en de indrukwek kende gelukwenschen op den sluitingsdag elkaar kunnen aanzien en op gedempten toon kunnen vragen: „Hebben wij het Latijnsche spreekwoord „Vulgus vult de- cipi" voldoende in acht genomen? De techniek van Genève. Iedereen weet tegenwoondig, dat de techniek van Genève is. Onverschillig welk besluit de Volkenbond ook neemt, het draagt het fabrieksmerk van de groep Frankrijk-Engeland-Amerika. Op de ont wapeningsconferentie werkt het systeem in al zijn'volmaaktheid. In verband met de netelige onderwerpen, die er behandeld moeten worden, de aanwezigheid der afge vaardigden van niet-leden als Rusland en de mogelijkheid dat een onverwachte uit barsting van nationalisme een der landen tot een onverwachte daad van verzet zou brengen, zijn de voorzorgsmaatregelen van de drie overheersohende mogendheden ver dubbeld. De ambten van het z.g. bureau HEI ~3ERSr COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f i.Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4 ct.fr. p. p. 6 ct. erschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Ja. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. van den Volkenbond zijn verdeeld tus schen onderdanen van die mogendheden en andere betrouwbare werktuigen, gron dig beproefd in tien na-oorlogsjaren. De president, de vice-presidenten, de secre taris, de rapporteur, allen hebben hun po sitie te danken aan Frankrijk of Engeland. Men zoekt er tevergeefs een Italiaan, een Duitscher, een Rus of wel een persoon van onverschillig welke nationaliteit, die ervan verdacht wordt, te s.ympathiseeren met een onafhankelijke mogendheid. De Volken bondscommissies worden op dezelfde wijze samengesteld. Het blok der drie overheerschende mo gendheden vormt zoodoende een machtig front tegenover een buitenstaander, ook al zijn er genoeg punten van wrijving tus schen de drie machthebbers bij de onder- handsche besprekingen. Bovendien heeft de techniek van Genève een dergelijke graad van volmaaktheid, bereikt, dat on verschillig welke fictieve houding kan worden aangenomen. Men moet wel on- noozel zijn om de schoone rollen, dit de vertegenwoordigers der drie overheer sohende volkeren om de beurt onder elkaar verdeelen, ernstig op te nemen. De leugen der ont»— -ving. Laten wij beginnen met te zeggen, dat Italië oorspronkelijk zeer va»ton wil heeft gehad, te ontwaperm, terwijl Frankrijk, Engeland en de Vereenigde Staten absoluut niet van plan zijn te ontwapenen of nog erger, een gedeelte lijke ontwapening verlangen in dien zin, dat hun eigen positie daardoor nog meer wordt versterkt ten opzichtte van de andere -mogendheden, die worden ver zwakt. Zelfs voordat hun afgevaardig den op de conferentie kwamen, hebben Engeland en Amerika met het oog op eventueele verminderingen hun bewa pening ter zee opgevoerd, terwijl Frank rijk hetzelfde in nog grootere mate, wel te verstaan heeft gedaan met zijn effectieve bewapening te land. Iedereen herinnert zich nog wel het verdonkere manen van de zeven milliard, die op on verklaarbare wijze waren verdwenen van de verantwoording, zooals deze in het budget was uitgedrukt en zooals alge meen bekend is, zijn gebruikt voor de versterkingen in het Zuiden en Oosten van Frankrijk. De verschillende onder- deelen van Frankrijk's militaire budget zijn trouwens zoodanig samengevoegd, dat elke financieele uitgave mogelijk is, hetzij door haar onder een ander hoofd te boeken, hetzij door haar te verbergen onder het hoofd der zoogenaamde „cré- dits d'engagements". De FranSche lucht macht weet daarvan mee te praten. De conclusie van de ontwapeningsconferen tie is dus de meest dwaze weg naar de bewapening geweest.... De strijd tegen de luchtmacht. Het duidelijkste bewijs is wel de aan val, die gedurende zes maanden van lang durige, inspannende en verraderlijke be sprekingen is gedaan tege de lucht macht. De luchtmacht is het wapen der armen. De onkosten, die men zich moet getroosten om een modern pantserschip te bouwen ongeveer een milliard zijn voldoende om een vloot van 2000 vliegtuigen te bouwen, die in staat zou den zijn om een voldoende bescherming te geven aan het land, dat ze bezit. De luchtmacht is ook het wapen der jeugd. En juist tegen dit geestelijke element, dat de kracht van de luchtmacht vormt, de trots en de hoop van de landen, die er financieel niet al te sterk voorstaan, is zes maanden lang geageerd door het politieke cartel van Genève. Wat de internationalisatie van het bur gerlijk luchtverkeer betreft, daardoor wordt slechts zeer onvolkomen de wensch van Frankrijk verbloemd om via den Volkenbond, waarin het de leiding heeft, gebruik te kunnen maken van de bewon derenswaardige organisatie der Duitsche luchtvaant. Van zijn kant heeft Duitsch land met een beslist „neen" geantwoord op de revolutie-Benes. Een schijheilige klucht. De klucht der ontwapening, waarbij men in het bijzonder Italië op het oog heeft, zij het dan ook in zachteren en meer algemeenen vorm, strekt zich ech ter nog verder uit dan alleen tot de luchtmacht; hij heeft betrekking op el- ken vorm van bewapening te land en ter zee. De principes waarvan het voorstel, om het effectieve leger in te krimpen, is uitgegaan, houden geen rekening /net het feit, dat men rekening dient te hou den met de demografische waarde dei- verschillende volkeren. Herriot richt zich tegen „het imperialisme den massa", doch ziet in de houding niet een toespe ling op de demografische toestanden in ons land, waar het aatal geboorten blijft stijgen, tegenover die in Frankrijk, waar het geregeld achteruitloopt? Verder dient nog gewezen te worden op de huichelachtigheid van bepaalde bewoordingen, die betrekking hebben op de tanks, de scheeps- en kustartillerie, de linieschepen en de duikbooten. Wat 'B&.61-A ADVERTENTIEN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. DE LAMA» door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 39) „Ja," zuchtte ze, „ik denk, dat dat wel mijn deel zal zijn. Als een echte domme vrouw zal ik wachten en nog eens wach tentotdat ik te oud en te moe ben geworden, om nog ergens van te genie ten." Toen het tijd werd om afscheid te ne men, verbrak Frances een stilte, die dreig de te lang te worden. „Mr. Blss," begon ze. „Ernest, alsjeblieft," verbeterde hij haar. „Goed, Ernest dan. Ik wou je zeggen, dat ik mr. Montague beloofd heb, om aan staanden Zondag met hem in zijn auto uit te gaan." Gedurende een paar oogenblikken gaf Bliss geen antwoord. „Gelukkig gaan we niet naar Brjgh- ton," ging ze door. „.Te kunt wel begrij pen, dat ik het afschuwelijk vind om met hem, waar dan ook, naar toe te gaan. Maar als ik niet een kleine concessie doe, weet ik van te voren, wat er gebeuren zal. Natuurlijk krjjg ik dan mijn ontslag. En «lat mag ik op het oogenblik niet. riskee- ren. Daarom heb ik gezegd, dat ik na de koffie weg wilde gaan en dat we dan er gens buiten thee konden drinken." „Enfin, daar is op 't oogenblik niets aan te doen," mopperde Bliss. „Gelukkig heb je mij om op je te passen. Maar," voegde hij er driftig aan toe, „als mr. Montague wat in zijn schild voert, krijgt hij met mij te doen." HOOFDSTUK XVIII. Den Zondag daaropvolgend reed Bliss, volgens ontvangen instructies, om half drie precies bij het Princess Restaurant voor, om mr. Montague af te halen. Na dat mr. Montague met moeite aan de vrien delijke attenties van twee dames, met wie hij blijkbaar geluncht had, ontsnapt was, zette hij zich met een zucht van verlich ting in een hoek van den ruimen auto, waar hij verwaand zat rond te kijken met een groote sigaar in zijn eenen mondhoek, een pukje gewikkeld in vloeipapier op zijn knieën en een glimlach van voldoening, waarvoor Bliss hem met liefde op zijn gezicht geslagen zou hebben, om zijn lip pen. „Naar den hoek van Wellingionstreet en The Strand," beval hij kortaf. Op dien bewusten hoek stond Frances te wachten. Toen ze wegneden, hoorde Bliss, dat mr. Montagne op zacht verwijtenden toon een aanmerking op haar kleeding maakte. „Maar mijn beste kind, waarom heb je niet wat anders aangetrokken. Je hebt toch zeker wel iets beters dan dit? 't Zijn nota bene dezelfde kleeren waarmee je iederen dag op kantoor komt." ,,'t Spijt me heel erg," antwoordde Fran ces rustig, „maar op het oogenblik heb ik niets anders. Ik heb u toch verteld, dat ik heel lang buiten betrekking geweest ben. Maar als u vindt, dat ik. niet be hoorlijk genoeg gekleed ben om met u..." „Neen, neen," viel mr. Montague haar in de rede. „Dat bedoel ik niet, daar wil ik Èelfs niets van hooren. Maar we moeten er iets op vinden. Bijvoorbeeld een mooi mantelcostuuin hè, met alles wat erbij be hoort. En dan heb ik hier een paar bloe metjes." Voorzichtig maakte hij het vloeipapier open en nam er een „creatie" van stijve op ijzerdraad gezette rozen en venushaar uit. Daarna sloot hij het glazen tusschen- schot waardoor Bliss niets meer kon hooren. De auto was een tamelijk oude, maar nog uitstekend loopende Napier, waarmee Bliss gewoonlijk weinig moeite had. Maar alsof het ongeluk het wilde, toen ze op een afstand van veertig of vijf- 1 tig kilometer van Londen waren, begon de motor kunsten te maken. Viermaal hadden ze een klein oponthoud, voordat Blisf de eigenlijke fout ontdekte, een defect in het electrisch circuit. Op dat oogenblik bevonden ze zich fcii een klein restaurant midden in het New Forest en het was al zeven uur. Juist toen Bliss den wagen weer in orde had, kwam mr. Mon tague naar buiten slenteren, met een pas opgestoken sigaret tusschen de lippen. „Hoe gaat het er mee. Bliss?" vroeg hij. „Weer in orde, mijnheer," zeide Bliss zeer in zijn schik. „Er was een klein defect in het electrisch circuit, maar dat is nu weer verholpen. We kunnen meteen weggaan, dan bent u over een paar uur weer in stad." Tot zijn groote verbazing zag het ge zicht van mr. Montague meer en meer be trekken. Toen hii ophield met spreken keek mr. Montague snel om zich heen, daarna legde hij zijn hand op den schou der van Bliss en voerde hem zoo een eindje de nu verlaten, doodstille straat in. „Luister eens, jongmensch, heb je zin om een extra sovereign te verdienen!" De uitdrukking op het gezicht van Bliss zou een tooneelspeler jaloersch hebben gemaakt, zoo prachtig drukte het de voor deze gelegenheid noodig extase uit. „Een sovereign. Een ongekend-hoog bedrag!" Mr. Montague knikte. „Ja," zeide hii, „een sovereign. 't Is wel een groot bedrag," ging hij met een zucht door, „en je hoeft er, om zoo te zeggen, niets voor te doen. Je moet zor gen, dat de wagen defect blijft." Bliss keek hem aan met een uitdrukking op zijn gezicht welke nu precies zijn ge voelens weergaf: een uitdrukking van stomme verbazing. Voor zoover het in zijn vermogen lag, gaf Mr. Montague hem een knipoogje. „Het dichtst bijzijnd station," ging mr. Montague vertrouwelijk voort, terwijl hii zich iets tot Bliss overboog, „is drie kilo meter hiervandaan en de laatste trein vertrekt binnen een half uur. In het heele dorpje is geen auto te krijgen. Nu zal Ik je eens goed zeggen, wat .je doen moet. Je gaat door met naar het defect te zoe ken of tenminste je doet, alsof je zoekt en dat hou je nog een uur vol. Dan kom je me zeggen, dat het je erg spijt maar dat je geen kans ziet den wagen in orde te kiijgen, omdat je geen reservedeelen bij je hebt en dat je naar Londen moet tele- grafeeren om ze te krijgen." Toen drong zijn bedoeling tot Bliss door. Hij wendde zijn oogen van het saterachtig-grinnekende gezicht van van Mr. Montague af en keek naar den grond. Alle krachten spande hij in om zich te bedwingen, om in geen geval zijn zelf- beheersching te verliezen. Mr. Montagne haalde zijn goudbeurs te voorschijn en nam er met trage vingers een sovereign uit. „Je zult moeten toegeven," zeide hij, „dat je nog nooit zoo gemakkelijk een sovereign hebt verdiend. Luister nu eens goed. Over ongeveer een uur klop je dan aan de deur van de zitkamer en dan zeg je wat we zooeven afgesproken hebben, bndertusschen zal ik nu maar een be- hooilijk middagmaal gaan bestellen, voor het geval dit met een blik van ver standhouding dat we vanavond niet meer naar Londen terug kunen gaan." Gewichtig stappend ging hij weg. Toen hij uit 't gezicht verdwenen was, ging Bliss zitten om wat af te koelen. Maar toen hij na en paar minuten hoorde, dat mr. Montague aan den anderen kant van het huis in druk discours gewikkeld was over de samenstelling van het menu, stond hij op, en stapte de eetkamer bin nen. „Ga mee, Frances," zeide hij kortaf. Zonder een woord tegen de spreken gehoorzaamde ze aan den eigenaardigen klank in zijn stem. Ze ging zelfs op zijn verzoek naast hem in den auto zitten. Hij startte zijn motor en sprong op zijn plaats. Juist toen de auto den weg op draaide, keek mr. Montague, wiens aan dacht getrokken was door het geronk van den motor, door het raam en zag tot zijn niet geringe ontzetting zijn auto ver dwijnen. Hij kwam de deur uitvliegen met de pand'en van z;jn jaquet als twee wapperende vanen achter zich aan. „Hééééé," riep hij met een uithaal. „Hééééé! Ben je gek geworden, Bliss? Waar ga je met dien auto naar toe, ge- meene schurk, die je bent. Vooruit, kom terug." Bliss keek om. „Ik hoop dat je eten je lekker zal sma ken," schreeuwde hij terug, „en als je hard loopt, kan je nog juist den laatsten trein van Woodford halen." Van het antwoord vingen ze zoo nu en dan nog een brokstuk op. Ze hadden nu den hoofdweg bereikt. Maar Frances, die tot dat oogenblik alleen het komische van de situatie had gezien, begon zich langzamerhand ongerust te maken. „Wat beteekent dat allemaal, Ernest?" vroeg ze dringend. „Begrijp je wel goed, wat je gedaan hebt?" „En of," zeide hij. „Van dit kleine bij- stationnetje gaat er geen enkele trein vanavond meer naar Londen en de ellen deling bood me een sovereign aan, als ik den wagen onklaar wou maken. Enfin, 't is mijn eigen schuld geweeest, ik had nooit goed moeten vinden, dat je met zoo'n poen van een kerel uitging." Frances was heel bleek geworden, 't Was of alle energie langzamerhand uit haar houding verdween, met een trek van diepe neerslachtigheid op haar ge zicht zat ze stil voor zich uit te staren. Terwijl hij zijn rechterhand op het stuur hield, sloeg hij zijn linkerhand om haar schouder en trok haar iets naar zich toe, (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1