Luchtvaart. Het conflict in het zeevaartbedrijf. Het Duitsche invoerrecht op haring. KONIJN's HOOFDKAAS Zweedsch postvliegtuig neergestort. Postvluchten van en naar Indië r&cfiO' progJr&mmè» De inbraak bij dr. ir. Philips. Van links en rechts DE NOOD IN HET TUINDERS- BEDRIJF.. De minister van oeconomisclie zaken en erbeid heeft op het door de Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Rijnland, tevens namens de gemeentebesturen van Alkemade, Ter Aar, Nieuwveen, en de be- stur_en van de groenteveilingen te Leiden, Roelofarendsveen en Ter Aar op 3 Aug. verzonden adres inzake den nood in het tuindersbedryf geantwoord, dat deze nood zijn volle en voortdurende aandacht heeft. Tot dusver echter hebben de pogingen om De Duitsche regeeryig te bewegen tot een ruimere beschikbaarstelling van beta lingsmiddelen ten behoeve van den invoer van land- en tuinbouwproducten uit Ne derland niet tot een positief resultaat ge leid. Deze pogingen zullen echter worden voortgezet en niets zal onbeproefd worden gelaten om een betere regeling met Duftschland te krijgen en elke achterstel ling van Nederland bij welk ander land ook, te vermijden. De plaatsvervangende rijksbemiddelaar in het derde district, mr. dr. De Vries Cz., heeft de partijen, betrokken bii het con flict in het zeevaartbedrijf, opgeroepen voor het verstrekken van inlichtingen op Dinsdagmiddag vier uur in het departe ment van ©economische zaken en arbeid te 's-Gravenhage. De toestand te Rotterdan. De „Nw. Rott. Crt." schrijft: Zooals men weet was Maandagmiddag oni 3 uur de termijn afgeloopen, binnen welken de contactcommissie van werkne mers-organisaties ter koopvaardij het ant woord zou afwachten op het Vrijdag door haar aan den Bond van werkgevers ge stelde ultimatum. Aangezien te voorzien was, dat dit antwoord niet het dreigende conflict zou kunnen afwentelen en een staking algemeen werd verwacht, is er Maandag vóór het afloopen van den ge stelden termijn nog bijzonder druk gemon sterd, ten einde nog zooveel mogelijk sche pen weg te krijgen. Niet alleen, dat van werkgeverszijde een voor dezen tijd opval lend groot aantal gelegenheden tot mon steren werden geboden, maar ook van wernemersziide was de aanbieding zeer groot. Telkens weer werd op het kantoor van den waterschout geïnformeerd of er reeds mogelijkheid, bestond om voor dit of dat schip te monsteren. Toen om 3 uur géén antwoord op het ultimatum was ont vangen, heeft de contactcommissie het con signe uitgegeven om niet meer te mon steren. Het stoomschip „Alchiba" van Van Nievelt Goudriaan was het laatste schip waarvoor gemonsterd mocht worden. Dit schip is inmiddels van Rotterdam naar Hamburg en Zuid-Amerika vertrokken. Op het kantoor van den waterschout was het Dinsdag heel stil. Er is voor de schepen van den Rotterdamschen Lloyd, welke reederii met de Stoomvaartmaat schappij „Nederland" in een uitzonde ringspositie zijn geplaatst, normaal ge monsterd op het kantoor van de reederij. Dinsdag zou gemonsterd moeten worden voor de „Volendam" van de Holland Amerika lijn. Dinsdagmorgen heeft de be manning vergaderd en op die vergadering schijnt te zijn besloten niet te monsteren. Ook bij de HollandAmerika lijn wordt op het kantoor van de reederij gemonsterd. Toen Dinsdagmorgen de gelegenheid tot monsteren werd opengesteld, bleek er niet veel belangstelling te bestaan. Er dient j nog te worden afgewacht in hoeverre zich voldoende menschen zullen melden om de i afvaart, welke op 2 September moet ge schieden, zal kunnen plaats hebben. Ook zou Dinsdag gemonsterd moeten worden voor een paar schepen van de Batavierlijn. De bemanningen hebben 's morgens te kennen gegeven eerst bij hun Organisaties te willen informeeren, waarom zij niet op de oude voorwaarden mogen monsteren, terwijl bij den Rotterdamschen Lloyd wel gemonsterd mag worden. De afvaarten van Dinsdag, Woensdag en Donderdag kunnen normaal geschieden. Er wordt bij deze reederij n.1. steeds voor een paar rei zen tegelijk gemonsterd en de oude over eenkomst is nog niet geheel beëindigd. De leden van de confessioneele bonden, die aanvankelijk het advies van hun be sturen hadden gekregen om te monsteren, daar waar de oude gages werden aange boden, hebben in den loop van Dinsdag morgen opdracht gekregen om over de ge- heele linie geen arbeidsovereenkomsten meer aan te gaan, uitgezonderd dan voor wat den Rotterdamschen Lloyd en de Mij „Nederland" betreft. Dinsdagmiddag zou den de besturen van deze bonden te 's-Gra venhage vergaderen teneinde nader te overleggen. Naar het blad van een paar gezagvoer ders ter koopvaardij vernamen bedraagt de uitkeering voor de stakende scheepsoffi cieren voorloopig 4 per dag voor gehuw den en 2 per dag voor ongehuwden. Te Amsterdam. Men meldt uit Amsterdam: Dinsdagmorgen moest voor twee sche pen van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij. een bemanning aanmonsteren, n.1. voor de „Plato" en voor de „Nereus". De water schout, de heer Quant, begaf zich hiertoe naar de emplacementen der maatschappij aan de Surinamekade, maar slechts de ge zagvoerders van beide schepen, eenige stuurlieden en twee schepelingen hebben de monsterrol geteekend. Voor de booten van den Kon. Holl. T 'oyd zijn geen bemanningen aan te mon- ^n voor half September. Besprekingen met den rijksbe middelaar mr. S. de Vries Czn. Een voorstel tot handhaving van de status quo gedurende Sep tember. DiiiSuag is in het departement van oeco- r.omiswhe zaken en arbeid, van 4 uur tot 7.20, de aangekondigde bespreking gehou den van den riiksbemiddelaar mr. S. de Vries Czn., ten eerste met den Bond van werkgevers in de koopvaardij en daarna met de contactcommissie, gevormd uit den Centralen Bond van Transportarbeiders en de Centrale van officieren ter koop- Op het voorstel van den riiksbemidde laar, dat partijen weer met elkander aan de conferentietafel zouden plaats nemen, teneinde te komen tot een nieuwe arbeids overeenkomst, stelde de contactcommissie daarvoor de volgende voorwaarden: le. erkenning van de contactcommissie als zoodanig: 2e. verlenging van den status quo met twee maanden; j 3e ten aanzien van de lynvaart hand having van de loonen van de afgeloopen collectieve arbeidsovereenkomst; 4e. ten aanzien van de vrachtvaart ver klaarde de contactcommissie zich bereid, te onderhandelen over loonsverlaging in overleg met de regeering; 5e. de beloften der reederüen, bii even- tueele mislukking van de onderhandelin gen verder collectief (gesloten) op te tre den; 6e. ongedaan maken van de maatrege len betreffende het stoomschip „Noord- Holland", van de Scheepvaart- en Steen- kolenvereeniging. Vervolgens had nog een korte bespre king plaats met de besturen van de Chr. en R.-K. Transportarbeidersbonden. Aangezien de contactcommissie niet be reid was, met genoemde bonden gezamen lijk te vergaderen, zal de riiksbemiddelaar desgewenscht deze organisaties nog afzon derlijk hooren en haar eventueel met het bestuur van den Bond van Werkgevers in de Koopvaardij eener en den Centralen Bond van Transportarbeiders, de Centrale van Officieren ter koopvaardij en de R.-K. en Chr. Transportarbeidersbonden ieder afzonderlijk andertijds. In een gemeenschappelijke samenkomst, welke daarna werd gehouden met de con- Bond van Werkgevers, resumeerende de tactcommissie en het bestuur van den riiksbemiddelaar, dat de eerste beide voor waarden door de contactcommissie gesteld, van primordiaal belang waren teneinde tot gemeenschappelijk overleg te komen, en dat de vier andere punten onderwerp van dat gemeenschappelijk overleg zouden kunnen zijn. Hii stelde tenslotte voor, dat beide par tijen in haar organisaties zouden verde digen: handhaving van den status quo ge durende de maand September; dat het be stuur van den Bond van werkgevers zich bereid zou verklaren, de contactcommissie als zoodanig te erkennen, en dat de laatste vier voorwaarden zouden worden verwe zen naar de onderhandelingen tusschen partijen. Beide partijen zullen dit voorstel in haar organisaties ter tafel brengen en zoo spoe dig mogelijk van haar beslissing bericht aan den riiksbemiddelaar doen toekomen. Het bestuur van den Bond van werk gevers maakte zich reeds sterk, dat de Bond van werkgevers deze voorstellen zou aannemen. Wordt niet verhoogd. De vierkant corr. van de „Nw. Rott. Crt." deelt mee: Bij den Bond van Nederlandsche ha ringhandelaren en de Kamer van Koop handel en Fabrieken te Leiden is van ver schillende zijden bericht ontvangen, dat de verhooging van het invoerrecht op haring in Duitsohland niet doorgaat. Wel wordt het invoerrecht blijkbaar verhoogd voor een aantal andere artikelen, waar over zij nog geen bizonderheden hebben. HET CONGRES TEGEN DEN IMPERIALISTISCHEN OORLOG. Het te Amsterdam gehouden congres tegen den imperialistischen oorlog heeft besloten tot vorming van een internatio naal bureau, waarin vertegenwoordigers van 57 landen zitting hebben. Dit bureau heeft de taak het werk van dit congres verder voort te zetten en de organisatori sche maatregelen voor den strijd tegen den oorlog te nemen. De zetel van het bureau is in Parijs; Romain Rolland, Maxim Gorki, Henri Barbusse, Tom, Mann hebben er o.a. zitting in. LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF GEWEIGERD. In een Maandag te Amsterdam gehou den vergadering van den bondsraad van den Algemeenen Nederlandschen Bouw* arbeidersbond is, zoo meldt het „Volk", op advies van het bondsbestuur met al- gemeene stemmen besloten, de door de regeering geëischte verlaging van de loonen in de loopende collectieve arbeids overeenkomst met 10 pet., van de hand te wijzen. Een op 15 September te houden bui tengewoon bondscongres zal zich over de beslissing van den bondsraad nader be raden. DE MELK. De Crisis-Zuivel-Centrale maakt be kend, dat de uitkeering per kg melk van l1/» cent voor de periode van 28 Augustus tot 24 September wordt verhoogd tot l'/> cent per kg. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper! De wekelijksche postdiensten dreigen dus met 1 October spaak te loopen. Want de Perzische kust is ongeveer 1400 K.M. lang. Van Basra naar Karatsji halen de Fokkers van de K.L.M. het niet zonder tusschenlanding voor het innemen van benzine. Nu is Engeland wel bezig om aan de andere zijde van de Perzische Golf, in Arabië dus, vliegvelden aan te leggen, maar het Engelsche Luchtvaartdeparte ment heeft tevens medegedeeld, dat enkele dezer vliegvelden nog niet gereed zijn. Ons ministerie van buitenandsche za ken is reeds langen tijd ter zake diligent. De Perzen hadden in eigen land een luchtverkeer, dank zii een concessie aan Junkers. De financieel© moeilijkheden van Junkers in Duitschland waren ech ter aanleiding voor de onderneming om zich uit Perzië terug te trekken. Twee dooden. Tubbergen, 31 Aug. In den afgeloopen nacht is het Zweed- sche postvliegtuig SE—AAE, bestuurd door den bekenden Zweedschen piloot Lil- jeberg, dat te kwart over elf met de Scandinavische luchtpost van Schiphol was vertrokken, te Geesteren, nabij Tub bergen, neergestort, waarbij het toestel geheel werd vernield. Liljeberg werd ge dood, terwijl de mecanicien-marconist zwaar gewond werd. Het vliegtuig behoorde aan de Zweed- sche Luchtvaartmaatschappij A.B.A. Het was een driemotorig Junkersvliegtuig, type G 24. Het vertrok des avonds om kwart over elf met de Scandinavische luchtpost van Nederland en de voor Scandinavië be- stemde luchtpost, die met de laatste vlieg- j tuigen uit Londen, Parijs en Zuid- Duitschland op Schiphol was gearriveerd. De oorzaak van het ongeval is nog niet j bekend Vermoedelijk heeft Liljeberg, door de duisternis misleid, te laag ge vlogen en is daardoor met een schoor steen in botsing gekomen. Omtrent het ongeluk vernemen wij nog nader: Geconstateerd werd, dat de mo toren van het vliegtuig boven Tubbergen reeds weigerden. De piloot heeft toen ge tracht in de duisternis en in den dichten mist zijn weg te vinden, teneinde op een goed landingsterrein neer te strijken. Dit is hem echter niet gelukt. Het vliegtuig kwam steeds lager en raakte eerst een woning, waarvan het dak beschadigd werd. Vervolgens brak het drie boomen middendoor, alsmede enkele palen van het telefoonnet GeesterenAlmelo. Ver volgens botste het vliegtuig tegen het huis van den winkelier Immink en nam een groot gedeelte van het dak mee. Opvallend is, dat de kinderen van den heer Immink, die onmiddellijk onder het dak sliepen, in het geheel niet zjjn ge troffen. Nadat het toestel een halve slag was omgedraaid, is het tegen een hooimyt vastgeloopen. Omwonenden waren spoe dig ter plaatse en haalden geneeskundige hulp uit Tubbergen. De piloot lag vas - gekneld tusschen een der vleugels. Hi. moet op slag zijn gedood. De mecanicien-marconist Niels Utter- gard lag zwaar gewond in de nabybeia van het toestel. Hij werd naar het zie kenhuis te Almelo overgebracht, waai spoedig na aankomst is overleden. De SE-AAE vervoerde geen passagiers. Binnenland. VERDRONKEN. Dinsdagnacht is de 30-jarige F. van Dongen, gewoond hebbende op het Soeten- daalsche plein te Rotterdam, op de Soeten- daalscbe kade te water geraakt en ver dronken. Zijn lijk is opgehaald en naar de woning vervoerd. Maandagavond weid het 5-jarige zoon tje van den heer v. d. Hoek, wonende in de Van Manderslootstraat te Alfen a. d. Rijn, vermist. Men vermoedde, dat het jon getje in de achter de woning stroomenden Ouden Rijn was gevallen. De politie werd gewaarschuwd, die na geruimen tijd dreg gen het jongetje heeft opgehaald. De le vensgeesten waren toen al gewreken. Het tienjarig zoontje van de weduwe K. te Noord-Scharwoude is Maandag te water geraakt en verdronken. UIT EEN TREIN GEVALLEN. Dinsdagmorgen is een 6-jarig jongetje uit Leeuwarden nabij het station Oudega uit den trein van Leeuwarden naar Sta veren gevallen. Het knaapje werd be wusteloos opgenomen en naar het zieken huis te Sneek overgebracht. Nader meldt men dat het kind 's avonds zonder tot bewustzijn te zijn gekomen, is overleden. DE ZAANDAMSCHE SCHATGRAVERIJ. Wordt voortgezet. Graaf von Beek, de leider van de Zaan- damsche scliatgraverij, heeft, zoo meldt het „Volk". Dinsdagmorgen bij het ge meentebestuur de vereischte waarborg som van 400 gestort. Het gemeentebe stuur heeft nu opnieuw vergunning ver leend, om de schatgravery voort te zetten. DE BLIKSEM INGESLAGEN. Dinsdagmorgen is te Oosterwijk de bliksem ingeslagen in de dubbele woning, bewoond door de gezinnen Put en v. d. Boom. De woningen brandden geheel af. Vérzekering dekt de schade. De K.L.M. niet meer over Perzië? Be wekelijksche dienst bedreigd. Bij de politieke onderhandelingen tus schen Perzië en Engeland is mede in het vuur gebracht de toestemming, die Perzië gegeven heeft aan de Engelsche lucht- aartmaatschappij Imperial Airways om wekelijks over Perzië te vliegen. I erzië heeft laten weten, dat die toestem ming ingetrokken zou worden. Van den aanvankelijk genoemden datum (1 Juli) heeft men uitstel weten te krijgen. Maar het Engelsche Luchtvaartdepartement heeft thans medegedeeld, dat met ingang van 1 October a.s. die toestemming zal wor den ingetrokken. Tevens zal, volgens het Engelsche de partement, ook de toestemming aan Nederland voor de weekdiensten der K. L.M. op Indië worden ingetrokken. VRIJDAG 2 SEPTEMBEBR. Hilversum, 1875 M. 6.4512.00 VARA. 12.004.00 AVRO. 4.00 8.00 VARA. 8.00n .00 VPRO. 11.0012.00 VARA. 6.457-00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonpl. 9.00 VARA-septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding VPRO. 10.15 Voordracht door R. Numan. 10.30 Vervolg septet. 11.00 Voor de Soc. Dem. Vrouw. 11.15 Vervolg septet. 12.00 AVRO-Kletn-orkest o.l.v. Treep en Grammofoonpl. 2.00 B. den Besten Jr. De Unitates en Bon den i. h. Nederl. Studentenleven. 2.304.00 AVRO-Kamer-orkest o.l.v. L. Schmidt en Grammofoonpl. 4.00 Grammofoonpl. 4.30 Voor de kinderen. 5.00 VAR A-orkest o.l.v. H. de Groot. 5.4S Voordracht dóór C. Rijken. 6.00 Orgelspel J. Jong. 6.30 Vervolg voordracht. 6.45 Vervolg orgelspel. 7.00 Grammofoonpl. 7.10 Vervolg VARA-orkest. 8.00 Vrijz. Persbureau» 8.05 Vaz Dias. 8.15 Uit het Kurhaus te Schevemngen: Resi dentie-orkest o.l.v. Carl Schuricht m.m.v. het Toonkunstkoor, Den Haag, Jo Vincent (sopraan), Suze Luiger (alt), L. v. Tulder (tenor) en W. Ravelli (bas). Negende aymphonie in d kl. t. op. 125 met slotkoor naar Schitler's „Ode an die Freude" van Ludwig van Beethoven, ca. 9.45 Mevr. Im mink Cost Budde: Religie i. h. hedendaag- sche gezin. ca. 10.00 Ds. P. D. Tjalsma: Vrouw Zorg (II). it.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 296 M. Algemeen programma verzorgd door de NCRV. 8.00 Schriftlezing. 8-159-3o Grammofoonpl. 10.30 Ziekendienst. 11.00 Harmoniumconcert G. Snijders, n.30 Concert. T. G. v. d. Haar (viool), H Hermann (viool), H. v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v. d. Horst—Bleekrode (piano). 12.55 Vervolg harmoniumspel. 1.20 Vervolg kwartetconcert. 2.00 Pauze. 2.30 Concert. Mevr. I. Mulder—Belser (alt- i mezzo), H. E. Witpen (fluit), H. Scholl (viool), G. Hengeveld (piano). 4-30 Grammofoonpl. 5-30 Voor fotografen. 6.00 Causerie H. J. Steinvoort. 6.30 Causerie door A. J. Herwig. 7 00 Radio-dokter. 7-45 Causerie d-oor A. C. de Wit. 8.00 De HOV (Symphonie-orkest) n I v F Schuurman. O* Ouv. „TannhSuser", Wagner. 9.00 F. Kloek: De zang der vogels. 9.30 Vervolg cóncert m.m.v. het NCRV-Da- meskoor o.l.v. L. Lauenroth. O.a. Suite in b kl. t. Bach. ca. 9.50 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonplaten. ZATERDAG 3 SEPT. 193a. Hilversum, 187? M. VARA-uitzending. 10.00 v.m. VPRO. 6.457.00 en 7.307.45 Gymnastiekles. 8.00 Grammofoonplaten. 9.00 VARA-Septet o.l.v. Is. Eyl. 10.00 Morgenwijding. UXI5 Voor arb. i.d. continuebedrijven: VARA- Keptet o.l.v. Is. Eyl. J. Jong (orgel). VARA- tooneel o.l.v. W. v Cappellen 12001.45 VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot en Grammofoonplaten. 2.00 Jï. van Laar: Wat doen de natuurvrien den in den winter. 2.15 VARA-Mandoline-Ensemble o.l.v. J. B. Kok. 2 30 Sportpraatje S. Boekman. 2145 Vervolg mandolineconcert. 3.00 S. S. Lantinga: E.N.T.O.V.A 3.20 Vervolg mandolineconcert. 330 N. Bloemendaal: Het congres der A.J.C. 3:35 Grammofoonplaten. 4.30 Weekoverzicht door J. Oudegeest. 4.45 Concert. J. Jorag (orgel), J. Helden (viool), Fr. FeitkampBelinfante (cello). 5.30 „De vrouw die nooit te laat komt" van W. Lichtenberg (VARA-tooneel). 5145 Vervolg concert van 4.45. 6.30 Kinderuurtje. 7,30 Vroolijke avond. M.m.v. het VARA-Orkest o.l.v. H. de Groot, VARA-tooneel o.l.v. W. vCapellen, J. Jong (orgel), J. Brookhouse MacCarthy (piano en zang) ,Teun de Klep- perman, A. de Vries (toespraak), Tummcrs (conferencier) en H. v. Gorkum (verbinden-! de tekst. ca. 10.00 Vaz Dias. Hierna tot 12.00 Grammo-j foonmuziek. Huizen, 296 M. jKRO-uitzending. 4.00—*5.00 HIRO. 8.bo915 Trio-concert. 1Ó.00 Grammofoonplaten. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.151.45 Sextetconcert. 2.|>o Grammofoonplaten. 2.30 Kinderuur. 4.po HIRO. 5.J>o Grammofoonplaten. 5.Ï5 Sportpraatje. 5.30 Grammofoonplaten. 6.10 Lezing. 6.50 Grammofoonplaten. 7.Ï0 Lezing. 7.45 Grammofoonplaten. 8.00 Orkestconcert. 9-00 Voordracht. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg concert. 11.0012.00 Grammofoonpl. BIJ HET ZWEMMEN VERDRONKEN. Dinsdagavond omstreeks halfnegen is in het verbindingskanaal onder Overschie de 20-jarige kantoorbediende A. M. uit Rotterdam bij het zwemmen verdronken. DE AANRIJDING OP DE REGEN TESSELA AN IN DEN HAAG. Het onderzoek naar de oorzaak. Het politie-onderzoek naar de schuld vraag van het droevig ongeluk van Maan dagavond op de Regentesselaan h' ,'''1 Haag, waarbij de 30-jarige mevr. P. M. K. werd gedood en haar driejarig zoontje gewond, was Dinsdagochtend nog niet be- eindigd. Eenige voorbijgangers beweren, dat de autobestuurder die aan het rech teroog blind is, doch in het bezit was van een geldig rijbewijs te snel zou hebben gereden; de bestuurder zelf verklaart, dat hij onverwacht voor een wielrijder moest uitwijken. De toestand van het driejarig knaapje was heden niet verontrustend. BOERDERIJ AFGEBRAND. Maandagavond is de boerderij van den veehouder Battem, staande nabij het z.g. Wormersluisje, in de gemeente Wormer, afgebrand. Omstreeks half-elf werd de brand door een voorbijganger ontdekt, die de, reeds te bed liggende, bewoners waar schuwde. De brandweer was spoedig met vier spuiten ter plaatse en tastte met 7 stralen het vuur aan. Alleen de paarde- stal bleef behouden. De schade, welke op ongeveer 10.000 geschat wordt, wordt door verzekering gedekt. Thans drie verdachten In arrest. Zooals men zioh herinneren zal, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", werd op Zondag 24 Juli j.1. ingebroken in de appartementen van dr. ir. G. L. F. Philips in het flatge bouw aan de Van Hogenhoucklaan 60 te 's-Gravenhage, bij welke inbraak voor meer dan 200.000 aan juweelen enz. werd gestolen. In verband met deze inbraak werd door den bestolene de aandacht der politie ge vestigd op een gewezen huisknecht van het echtpaar Philips en nog denzelfden avond gelukte het der politie dezen man, den 28-jarigen Oostenrijker L. D., te ar resteeren. De aangehoudene ontkende echter iets met den diefstal te maken te hebben. Ook schenen er geen nadere aanwijzingen te zijn dat de huisknecht de hand in het mis drijf zou hebben gehad, terwijl het aan de politie ook niet mocht gelukken, de gesto len juweelen op te sporen. In verband hiermede moest de politie er toe overgaan, om, zooals we destijds reeds hebben mede gedeeld, den man uit de voorloopige poli- tiebewaring te ontslaan. Aangezien even wel de huisknecht een vreemdeling is, werd hij onmiddellijk daarop ter beschik king van den Vreemdelingendienst gesteld, teneinde zoo noodig als ongewenscht vreemdeling over de grens te worden gezet. Inmiddels bleef evenwel de politie waak zaam en het is haar blijkbaar mogen ge lukken meer licht in deze zaak te brengen. Want niet alleen, dat de gewezen huis- kneoht opnieuw van de inbraak werd be ticht, ook werden door de politie twee me deplichtigen verdacht en wel de 27-jarige Oostenrijksche schoenmaker A. M., wo nende in Den Haag en de 31-jarige Oos tenrijksche kunstschilder F. H., wonende te Rotterdam. Ook beide laatstgenoemden werden ge arresteerd en met den huisknecht, die nog steeds ter beschikking van den Vreemde lingendienst was, in voorloopige hech tenis naar 't Huis van Bewaring gebracht. Op vordering van den officier van jus titie heeft daarop de Haagsche rechtbank dezer dagen uit overweging, dat tegen de verdachten ernstige bezwaren zijn gerezen en voorts, dat er gevaar voor vlucht be staat, de gevangenhouding van alle drie personen gelast. De te-laste-legging door den officier v. justitie aan de verdachten voor het instel len van een gerechtelijk voorloopig onder zoek, luidt als volgt: dat zij te 's-Gravenhage op of omstreeks 24 Juli 1932 tezamen en in vereeniging in de appartementen in het flatgebouw van Hogenhoucklaan 60 te 's-Gravenhage, bewoond door dr. ir. G. L. F. Philips, met het oogmerk van wederrechtelijke toeëige- ning hebben weggenomen een groot aan tal juweelen, een zak inhoudende 1000 gou den Engelsche ponden en bankpapier en Nederiandsch zilvergeld ter waarde van orgeveer 270, na zich toegang tot die ap partementen te hebben verschaft door middel van een valschen sleutel; subsidiair, dat verdachte sub I toen daar dien diefstal heeft gepleegd en verdachten sub II en III daaraan medeplichtig zijn geweest. Als verdediger van de eerste beide ver dachten zal optreden mr. E. Moresco. AUTO TEGEN TRAM GEBOTST. Bestuurder gewond, koelen ge dood en gewond. Dinsdagnamiddag omstreeks drie uur reed een vrachtauto uit St. Annaland, komende van Steenbergen, te Bergen-op- Zoom tegen een stoomtram. De vrachtauto werd totaal vernield. De bestuurder had inwendige kneuzingen op- geloopen. De auto was beladen met zeven koeien, waarvan er één werd gedood. Drie kregen er snijwonden en de overige drie bleven ongedeerd. Een persoon, die naast den chauffeur had gezeten, kwam met den schrik vrij. De tram kon na eenige vertraging haar weg naar Steenbergen vervolgen. Buitenland. IIET GOUD VAN DE EGYPT. De helft geborgen. Het Italiaansche bergingsvaartuig Ar- tiglio heeft te Plymouth weer een lading goud uit de Egypt aangebracht. Dit was de derde. Men schat het tot dusver gebor- fnnnnn °Pi e7' ^aar(le van om en bii do 500.000 pond sterling, d.w.z. ongeveer do 30 Augustus. In een onlangs te Ilel- lendoorn gehouden raadsvergadering was bij de ingekomen reclames tegen aansla gen in de hondenbelasting het volgend op rijm gesteld verzoekschrift van een raadslid: Hiermede bericht ik u den dood van mijn bond; Vijf maanden was het beestje volkomen gezond Voor twaalf maanden moest ik belasting betalen. De helft heeft hy hiervan niet kunnen halen, 'k Meen twee gulden te kunnen terug ontvangen. B. en W. stelden den Raad voor, hier op de volgende beschikking te nemen: Hellentloorn's Gemeenteraad, in vergade ring bijeen; Overwegende, dat Westera's hondje ging heen, Besluit: zijn medelid van harte te conduleeren, Diens verzoek om belastingontheffing to accepteeren, En hem dus de helft van het betaalde te restitueeren; De burgemeester wordt belast met de uit voering van dit besluit, En keere verzoeker ten spoedigste de duiten uit! Dit voorstel werd met een daverend ap plaus begroet en met algemeene stemmen aangenomen. Hiermede is een nieuwe aera in ons politieke leven aangebroken. Naar wy vernemen hebben B. en W. van Amster dam de begrooting voor 1933 met de vol gende nota bij den Raad ingediend: Wy bieden bii dezen Raad de begrooting Voor 't jaar '33 weer aan. Zij klopt als een bus, komt geen halfje te kort, Hoe hebben we dat weer gedaan? Het loon niet verlaagd, de reserves verteerd De subsidies laten alle een veer; Wjj sparen de kool en wij melken de geit, Is dat nu geen zuinig beheer! De Raad zal als volgt antwoorden: Wjj vinden uw vreugde een beetje lichtzinnig, Dat „kloppen" dat is maar zoo-zoo; Want zes en een half millioen wordt geléénd (Of krijgen we die soms cadeau?) Met tachtig opcenten op fondsen belasting En later misschien nog wat meer?! Verjaagt gij de menschen naar Heemstee en Haarlem, En dat heet dan zuinig beheer? helft van wat het schip aan boord had. De Artiglio blijft met haar schatgravery voortgaan. VIER KINDEREN BEDOLVEN. Bij een grondstorting in het dorp Cibil- los de Cerrota, bij Valencia, zijn vier kin deren bedolven en om het leven gekomen. EEN UITVINDING VOOR HET DUIKERSWERK. In tegenwoordigheid van marine-auto riteiten, ingenieurs en dokters, heeft te Sydney een duiker een demonstratie ge houden met een uitvinding, welke voor het duikerswerk van belang kan zjjn. De duiker wist op 165 voet diepte meer dan een uur lang onder water tebljjven, terwijl hij in minder dan 4 minuten weer opsteeg. De bijzonderheid van de uitvin ding bestaat in luchtcontrole onder water door middel van een helm mettwee kamers. De duiker kan zich op alle diepten goed bewegen. EEN FORTUINLIJK VISSCHER. Overste Peel die de vorige week bij Scarborough een tonijn van ruim 700 pond gevangen had, heeft Dinsdag een „record"-visch van 793 pond aan den haak geslagen en binnenboord gebracht, waarvoor hij 50 minuten noodig had. De tonijn is aan de oostkust van Yorkshire dit jaar zeer talrijk en andere visschers hebben al exemplaren van vier- en vijf honderd pond gevangen. AUTEURSRECHTEN. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Herhaaldelijk komt het voor, dat Dilet- tantentooneel- en Operettevereenigingen de dupe worden, hetzij van hun onwetend heid op het gebied van auteursrechten, hetzij van verkeerde voorlichting op dit punt. Wij zouden aan onze abonné's in over- weging willen geven, alvorens over te gaan tot opvoering van een tooneel of operette, eerst contact te zoeken met één der navolgende Bureaux: Bureau voor Auteursrecht van de Ver eeniging v. Letterkundigen. Internationaal Bureau v. Opvoerings- en Auteursrecht. Bureau voor Auteursrecht op Tooneel- werken met Muziek. gevestigd aan de Vondelstraat 102, te Amsterdam (W.), daar verreweg de meeste tooneelstukken en vrijwel alle ope- retten, met uitzondering van het Fran- sche repertoire, dat ressorteert opder de Société des Auteurs et Compositeurs, öirecteur Pedró Clignet. Jan Luyken- straat 100, onder beheer staan van een der genoemde Bureaux. Hierdoor zijn vele onaangenaamheden en teleurstellin gen te voorkomen.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2