Breezand. Bloembollenveiling, Texel. Visscherij. De luchtschrijverij. Callarrtsoog. zoo was het ook langs den Kanaalweg. Tot zelfs de torentrans van de Weshr kerk telde zijn bezoekers, en die hadden daar lang niet het slechtste plaatsje. Het He'dersche kanaalen daar zijn zoowaar! nog menschen, die het willen dempen! was gestoffeerd met cano s en boet"". Three men In a boat. En geleidelijk aan komen er meerdere bezoekers. Een roeibootje verschijnt met de klassieke drie man met den hond erin. De drie man waren een stuk of wat vrouwen met een paar kinderen; de hond was er evenwel bij, ook nog twee reuzen poppen. Op het platte dak van notaris Sehreuder hebben zich eveneens heele families geïnstalleerd; langs de bermen van het kanaal liggen de jongens lang» lui en lekker. De Polygoon staat met zijn filminstallatie gereed om te draaien en dit aardige schouwspel vast teleggenop de film. Als de menschen van de roeiboot niet spoedig genoeg een vroolijk gezicht zetten en in dezen crisistijd kun je dat zoo hebben maakt-ie grimassen tegen hen. Dat helpt: weldra verschijnt een breede glimlach op moeke's aangelaat en de film legt die haastig vast. Intusschen is het bijna elf uur; allen staan in afwachting van den traditioneelen klokslag. Dat oogenblik komt: bevelen klinken, de eerste maten van het volks lied worden gespeeld: de schout bij nacht en zijn staf is op het terrein aangekomen, de parade gaat beginnen. Na de gebruike lijke begroeting de inspectie, dan telt de heer Leistikow één, twee en een vroolijke marsch zet in. »Das kommt nur einmal, das kommt nicht wieder!* is het thema, maar dat thema is onjuist, want elk jaar krijgen we dit schouwspel. Een pracht van een triller zendt een der pic colo's de lucht in, en de stemming rijst: «schön ist das Leben!* Nog een vroolijke marsch volgt en „met vier rechts uit de flank" gaat het nu de van Speykstraat in. De jongens van de landmacht achteraan. Langs het Dijkje kwamen ze even later met de appeltjes van oranje terug en daarmede is dit jaar- ljjksche schouwspel weer afgeloopen. De afzetting wqrdt opgehevende journalist, die gedcrende eenige minuten een alleen- heerscher-in-burger in dit militaire terri toir was, is in minder dan geen tijd in de massa opgenomen en spoorloos ver dwenen. Gelukkig is de koffie klaar, want weldra wachten hem de ruiters met hun demonstraties. En na omgemarcheerd te zijn, worden de troepen op het Singel opnieuw opgesteld en marcheeren ze, met de muziek aan 't hoofd, affinis. De parade werd bijgewoond door den burgemeester, den gemeente-secretaris den heer Kamman, en de wethouders de Boer en Smits. Verder was natuurlijk de commissaris van politie ambtshalve aan wezig. Het Westplein was gereserveerd voor de families der officieren, en ver- eenigingen„Onze Vloot", „Moed, Vol harding, Zelfopoffering" e.a., commandant der parade was de kapt.-luit. ter zee Ver wijnen. De ruiterfeesten. Tegen 1 uur werd het op het Stations plein druk, geleidelijk kwamen zich daar de menschen opstellen, die getuigen wil den zijn van den afrit der ruiters, welke op het sportterein aan den Bolweg dezen middag een demonstratie zouden houden. Te ruim 2 uur reden ze het terrein op voorop 8 Wieringer ruiters onder leiding van den heer H. Wilms, daarachter 11 Heldersche, onder aanvoering van den heer Johannessen. Er was op het sportterrein veel publiek, dat evénwel geleidelijk in den loop van den middag kwam opzetten. Ook de tri bune was goed bezet; langs alle kanten van het veld stonden, zaten en lagen de menschen. De Burgemeester en Secre taris, de Commissaris van politie en andere plaatselijke autoriteiten woonden de demonstraties bij. Na défilé langs de tribunes werden door beide vereenigingen dressuursproeven gegeven; door den Helder met een 8-tal ruiters, door Wie- ringen met vier ruiters. Er waren mooie beestjes bijaanvankelijk waren sommi gen wat schichtig van de muziek en al die menschen, maar de ruiters hielden ze goed 'm de hand. Onder het spelen van het volkslied werd het gebruikelijk saluut gebracht, waarna eerst den Helder met zjjn dressuurproeven kwam er. daarna Wieringen. Zeer interessant waren de proeven met politiehonden van den Kon. Nederland- schen Politiebond. Dit waren honden uit verschillende plaatsen in ons land. Er waren elegante herders, waaronder twee temperamentvolle Belgen, en het was waarlijk een genot deze dieren te zien. Ze bewaakten een kleedingstuk en er was geen mogelijkheid voor een dief er ook maar bij te komen een der Belgische helders, een fraai, wit dier, bewaakte een kleine jongen en het was aardig te zien hoe serieus hij die taak opvatte. Daarna kregen we demonstraties betref fende de arrestatie van een moordenaar, eveneens zeer interessant, en hindernis springen. Iedere hond, geen enkele uitgezonderd slaagde er met bewonderenswaardig ge mak in de tamelijk hooge hindernis in enkele oogenblikken te nemen. Nieuws gierig werd de photograaf, die plat op het gras was gaan liggen, even besnuffeld, maar verder met rust gelaten. Behalve een vluchtenden misdadiger te voet, wisten de honden ook den op de fiets vluch tenden misdadiger te krijgenze haalden hem netjes van zijn vehikel af, tot uit bundige vroolijkheid van de jeugd. Deze had overigens al gauw de lijfspreuk door, waarop Hertha moest reageeren: „Hertha, los!" riepen ze, maar Hertha deed alsof al die jongens lucht waren en bleef bij zijn baas. Een groot aantal demonstraties werd gegeven, die alle bewezen hoe prachtig de hond geschikt is voor dressuur. Ze liepen op bevel nu eens links dan weer rechts van hun baas, volgden hem „als een hondje" als hij op de fiets zat en gehoorzaamden elk bevel onmiddellijk. Deze politiehond-demonstraties werden weder gevolgd door behendigheidswed- strijden der ruiters; o.a. werd een ciga- rettenrace gehouden, een demonstratie gegeven in ringsteken, en een vroolük nummer, getiteld poppenrace. Het was voor de velen, die er getuige van waren, een interessante middag, die het slot vormde van dezen koninginnedag. Autotocht voor ouden van dagen. Op initiatief van de heeren Coltof, Kanaalweg, en B. Biersteker, werd voor de ouden van dagen een autotocht naar Bergen georganiseerd. Hieraan werd deelgenomen door de be woners van de plaatsel. tehuizen: Oude- liedenhuis van Liefdadigheid naar er- mogen, Jan in 't Veldstraat, het lehuis voor Ouden van Dagen van de Geref. Kerk en van het Gem. Verpleeghuis aan de Kerkgracht. Er waren dan ook heel wat particuliere auto's noodig. Een lange rij van 38 auto's reed om 2 uur van het Stationsplein af, door de stad, onder veel belangstelling van het publiek. Te Ber gen werd halt gehouden bjj de uitspan ning „Duinvermaak", waar de ouden van dagen en geleidsters getracteerd werden op allerlei versnaperingen als: sigaren, gevulde koeken, bananen. Gebruik van consumptie was vrij, zoodat vele oude heeren een glaasje bier namen. Na een uur gepauzeerd te hebben, werd de terugtÖcht aanvaard, langs het Noord- Hollandsch Kanaal; circa 7 uur waren de oudjes weer op hun plaats van bestem ming. De heeren die zelf chauffeerden, of hun auto ter beschikking hadden afge staan, worden beleefd bedankt voor deze haast niet te vergeten yerrassing. *s Avonds. Het was in den avond zeer druk in de stad. Vooral in de Spoorstraat en in het ki'^^kugje^en heügdijke tijding Julianapark, waar het „Sted. Muziek- 3 corps" concerteerde, was er bijna geen doorkomen aan. Ook de Buitenhaven trok veel wande laars. Hier was het de „Heemskerck" die een fantastisch aspect bood door de ver lichting, terwijl het schijnen der zoeklich ten een aardige afwisseling bracht. Aan den gevel van het commande- mentsgebouw was ook ditmaal de ver lichte „W" aangebracht. Tot laat in den avond duurde de drukte. sterachtigen omvang. Nemen wij het woord „Persil": de P en 1 zijn IJ KM. lang, de overige letters e, r, s i één K.M., terwijl de afstand van P tot 1 zeven K.M. bedraagt. De letters worden door den vliegenier in spiegelschrift geschreven, en piet een snelheid van 160200 K.M. per uur. Wanneer wij dit alles eens goed in ons opnemen, dan kunnen wij niet anders dan bewondering hebben voor de moderne techniek, doch tevens voelen wij respect voor de E. Oostermann Co. s Handel Mij. N.V. te Amsterdam, welke een zoo grootscheepsche reclame voor hare artike len durft te maken. Na al de neerdrukkende berichten van belemmering van onzen vischuitvoer naar Engeland, België, Frankrijk, Duitschland is er nu eindelijk een berichtje, dat wel geen gouden bergen belooft, doch dat toch even een klein lichtpuntje doet zien. Met ingang van 1 October mag er iets meer fijnere visch (waaronder tong) wor den uitgevoerd, n.1. 150.000 K.G. meer. Weliswaar komt dat in mindering van de grootere soorten, maar daar tong voor onze visschersvloot gemeenlijk een belang rijk deel der besomming uitmaakte, is dit Door het bestuur der Chr. Oranjeveree- niging werd gisteren het navolgende tele gram van gelukwensch aan H. M. de Ko ningin verzonden: „Het bestuur der Chr. Oranjevereeni- gin te Den Helder wenscht Uwe Majesteit, onder verzekering van hunne onwankel bare trouw en aanhankelijkheid aan het Huis van Oranje, van harte geluk met Uwen geboortedag en bid U Gods besten zegen toe". Overal in het land werd de verjaardag van de Koningin met opgewektheid ge vierd, dank zij ook het verrukkelijke zomersche weer. ■VIJF-EN-VEERTIG-K.M.-MARSCH DER HELDERSCHE POLITIE-SPORTVEREENIGING. Het bestuur der H.P.S.V. schrijft ons: Aangemoedigd door het succes van den 35 K.M. marsch en gevolg gevende aan veler wensch, heeft bovengenoemde vereeniging besloten op Zondag 2 Oct. a.s. een wandeltocht over 45 K.M. te or- ganiseeren. Er zal worden geloopen in een tempo van 6 K.M. per uur, terwijl, teneinde een racepartij te voorkomen, bepaald is dat het H.P.S.V.-peloton niet gepasseerd mag worden. De deelname is opengesteld voor per sonen van 17 jaar of ouder, tegen beta ling van een inschrijfgeld ad f 0.85 Ieder, die het parcours binnen den tijd van 8) uur aflegt, wordt een aardige herinneringsmedaille met inscriptie uit gereikt. Bovendien komen groepen (bestaande uit minstens 10 personen benevens een leider), welke den tocht binnen den vast- gestelden tijd zonder uitvallers volbren gen, in aanmerking voor een fraaien ver- eenigingsprijs. Het vertrek is bepaald op 10 uur v.m. Inschrijving voor dezen marsch kan, onder vermelding van leeftijd, geschieden tot uiterlijk 21 September a.s. bij den heer A. C. van Bremen, Koningdwars straat 43, alhier. Verzoeken om inschrijving welke na dien datum binnenkomen, worden onher roepelijk terzijde gelegd; ook die waarbij het inschrijfbedrag niet is voldaan. Nadere bijzonderheden worden bekend gemaakt op de deelnemerskaart, welke iedere deelnemer na ontvangst van diens verzoek om inschrijving, krijgt toege zonden. Het inschrijfgeld moet lOct. hooger worden gesteld dan bij den vorigen marsch in verband met het nakomen van verplichtingen ten opzichte van de Ko ninklijke Nederlandsche Athletiek Unie, Afd. Wandelsport. De grootsche luchtreclame, welke voor het zelfwerkende waschmiddel Ata kort geleden boven onze stad gemaakt werd, staat ongetwijfeld allen nog voor den geest. En daar velen zich verwonderd zullen hebben afgevraagd hoe dit schrijven in de lucht mogelijk is, willen wij er een en ander van mededeelen: In de vliegmachine bevindt zich slechts één piloot en een installatie waarmede het mogelijk is met chemicaliën rook te ont wikkelen. Deze chemicaliën ontwikkelen 8000 M3 rook per seconde. Wanneer men nu bedenkt, dat de vliegenier in de eerste plaats zijn machine moet besturen nog wel in*allerlei wendingen en tegelijker- de installatie waar de rook ontwikkeld wordt, moet bedienen, dan komt men tot het inzicht dat dit slechts het werk kan zijn van een ervaren onverschrokken en zeer moedigen piloot. De hoogte waarop de vliegenier „schrijft" is circa 4000 M. Wij hoorden echter van het bijzondere ge val, dat j.1. Zondag de vliegenier boven Zandvoort een hoogte van 4400 Meter bereikte hetgeen een record beteekent. Deze geweldige hoogte is noodig opdat het woord zoo ver mogelijk in den om trek te zien zal zijn. Bij een hoogte van 4000 Meter is het dan ook bij helder weer in een omtrek van meer dan 100 K.M.2 leesbaar. De letters zelf zijn van een mon- Jammer, dat deze verbetering in het ongunstigste seizoen valt, omdat er in dat laatste kalenderkwartaal veel ligdagen vallen wegens onstuimig weer. Toch is het goed deze riethalm vast te houden. Als alles somber lijkt, dient men elk lichtscheutje dubbel te waardeeren. De schuiten kozen Woensdag tegen den avond weer zee, omdat het weer er kalmer uitzag en nog wel een nachtstreek kon worden gedaan om den volgenden ochtend voor den afslag weer binnen te vallen. ALWEER DE ELECTRISCHE FIETS. Het was nu de firma P. M. Heiligen berg, uit de Spoorstraat, die ons het nieuwste model electrische fiets toonde. Deze fiets, die in den handel is gebracht door de Jünckers J.C.R.-rijwielenfabriek te Rotterdam, heeft buiten de gewone soepelheid en geruischloosheid, waar mede het rijwiel rijdt, ook nog enkele verbeteringen in den bouw, die het tot een ideaal iets maken. De heer Heijli- genberg, de agent van de Jünckers-fa- brieken, heeft juist, doordat zijn fabriek het beste van het beste wilde geven, zijn fiets hier niet eerder in den handel kun nen brengen. Wij kunnen de rijwiellief hebbers aanraden om dit nieuwste snufje eens bij de firma te gaan bewonderen. HET VLUCHTHEUVELTJE. Gisterenmorgen pl.m. 10 uur reed een melkboer, zeker door de drukte die op dat oogenblik door de parade op het Ko ningsplein heerschte, met zijn driewieler tegen het vluchtheuveltje aan, met ge volg, dat hij en zijn karretje omgekeerd op de straat terecht kwamen. Eieren stuk, melk over de straat, het was wat men noemt een'chaos. We zullen maar hopen, dat de schadg niet te groot is voor den man. HET NADERENDE EINDE. Een onzer employé's heeft in een dich terlijke bui een waar woord, of liever eenige ware woorden, in onze étalagekast geplaatst ter aankondiging van het a.s. winterseizoen: Als de heide bloeien gaat, is het met den zomer gedaan Als de_ heide bloeien gaatverplaatst u..v na*ar andere uitgestrekte vlakten, niet zoo als hier met zijn zacht bewogen water, maar daar waar de begroeide heu vels den horizon breken, daar is een bonte kleurenpracht op komst, een bonte kleur- schakeering door geurige heideschat, die vertelt, dat nu zoo zachtjesaan het einde komt van het zomerseizoen, waar wij hier allen aan den waterkant van geprofiteerd hebben De dagen zijn welhaast nog te tellen welke wij aan het strand zullen doorbren gen Het einde van dezen zomer is nu op komst, het einde van deze dagen welke voor ieder, zonder uitzondering, onver getelijk zijn geweest. Velen trekken huiswaarts, de vacan- tiemaand is nu weer teneinde en er zal nog een enkeling zijn, die zijn vacantie nog in het vooruitzicht heeft, maar toch, het grootste deel is nu weer aan den ar beid en allen zijn o zoo dankbaar voor de milde natuurgaven ons dit jaar geschon ken De avonden korten reeds, was het eeni ge weken nog negen, tien, soms elf uur, dat velen van het strand huiswaartsch trokken, nu was het Zondagavond om een uur of halfnegen al stil en geen geluid on derbrak het zeegezang... dat monotone rythmisch geluid, waar wij Heldersche» allen zoo mee vertrouwd zijn en ook vele vreemdelingen nog langen tijd in de ooren klinken zal Waarschijnlijk is het nu nog niet geheel gedaan, maar vele teekenen beginnen er toch op te wijzen. Sommige winkels komen reeds met de nieuwste soort haarden in hun uitstalkasten en ook zoo vele andere zijn nu bezig de aandacht op den komen den winter te vestigen Lang zal het niet meer duren. Lang zaam maar zeker gaat de tijd voort in haar eeuwigen gang, langzaam, o zoo langzaam, maar toch merkbaar. Even stemt dit weemoedig, stemt dit weemoe dig omdat wij, hier in Nêerlandsch uiterst topje, alleen maar van de zee kunnen ge nieten, wat toch, eerlijk gezegd, alleen mogelijk is in den zachten zomer. Lang zaam gaat de tijd voort. Nu rest ons zoo zachtjesaan afscheid te nemen. Dankbaar afscheid nemen, er ons nu reeds op voor bereiden Als de heide bloeien gaat, is het met den zomer gedaan... AGENDA GEMEENTERAAD. De agenda der openbare vergadering van den Raad der gemeente Callantsoog op Vrijdag 2 September 1932, des voor middags 9i uur ten Raadhuize, vermeldt: 1. Opening. 2. Notulen. 3. Mededeeling betreffende verzoek om reductie van pacht voor de stort- en weidegronden langs het Noordhollandsch Kaftaal. 4. Ingekomen stukken en verslagen. 5. Adres betreffende maximum-snelheid voor motorrijtuigen te Kolksluis. 6. Vaststelling van een suppletoir Kohier van de hondenbelasting dienst Ï932. 7. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening, regelende de eischen van benoembaarheid en de be zoldiging van de veldwachters. 8. Voorstel tot verhuyr van drie per- ceelen bouwgrond voor zomerwoningen aan den heer M. C. Tuinman te Schagen met ingang van 1 Januari 1933. 9. Voorloopige vaststelling van de ge meenterekening: dienst 1931. 10. Goedkeuring van de rekening van het Algemeen Armbestuur dienst 1931. 11. Behandeling van de begrooting van den Vleesclikeuringsdienst Kring Bar- singerhorn voor den dienst 1933. 12. Aanbieding van de Gemeentebe- grooting voor den dienst 1933. 13. Aanbieding van de begrooting van het Algemeen Armbestuur voor den dienst 1933. 14. Aanwijzing van de commissie belast met het onderzoek van de onder de pun ten 12 en 13 genoemde begrootingen. 15. Voorstel tot vaststelling van een gewijzigde verordening op de heffing van opcenten op de grondbelasting met bijbehoorende invorderingsverordening. 16. Rondvraag en sluiting. Dinsdag 30 Augustus hield de Coöp. Bloembollenveilingvereen. Breezand* W.A. een bloembollenveiling. Prijzen als volgt: Enkele vroege tulpen: Lady Moore 11 op f 0.70 Pr. v. Oostenrijk z 11 op 1.60 Witte Duc. Max. 10 op 0.75 Chryselora z 12 op 1.50 z 11 1.20 Prinses Helena 11 op 0.55 Pros'perity 0.68—0.80 Pelikaan z 10 1.35 Witte Zwaan z 9 0.90 Ibis 0.65-1.55 Couleur Cardinal 12 c.m. 0.85 Mon Tresor z 12 op 3.50 z 11—12 2.05 Gele Prins z 12 op 1.95 V z 11 op 1.70 Duc. de Berlin z 11 op 1.15 Rijzende Zon 0.70 1.05 Verm. Brillant I 0.85 Rose Aplatie I 0.65 Brillant Star z 11 op 0.75 Dubbele vroege tulpen: Mr. v. d. Hoeff 11—12 f 1.85 Peach Blossom 11 op 1.70 Theeroos 0.600.75 Electra 10- -11 0.65 Murillo 0.50- -1.25 Enkele late tulpen: Salmon King z 11 op f 0.70 Inglex. Yellow z 11 op 1.15 5J z 10- 11 0.70 Bride of Inglex. 0.60- -0.85 Parision Yellow z 10 op 0.70 Moonlight 11 0.70 Darwin tulpen: King Harold z 12 op f 0.95 M z 11- -12 0.55 Prof. Rauwenhoff z 12 op 0.80 z 11- -12 0.60 Clara Butt. z 11 op 0.55 Argo z 12 1.15 Will Pitt 12 op 1.10 City of Haarlem z 12 op 1.15 Dream z 11 op 0.80 Roi d'Island z 12 op 0 60- -0.70 Victoire d'Oliviere z 12 0.75 z 11 0.55 Farn. Sanders z 12 1.05 z 11 0.70 Pr. Elisabeth z 12 1.45 z 11 0.90 Bar. de la Tonnaye z 12 op 0.85 z 11 op 0.50 Ariadne z 11 op 0.60 Adolf v. d. Heiden z 11 op 0.50 Harry Veitch z 11 op 0.70 Orion z 12 op 1.— Fra Angelico z 11 op 0.65 Rev, Ewbank 11 c .m. 0.65 Will Copland 0.70- -1.15 Anton Roozen 12 op 0.80 Pr. der Nederlanden 11 op 0.70 Faust z 10 op 0.55 E.N. Barri Conps 0.55- -0.80 Evegeline 0.96—1.10 Golden Spur 0.50- -0.55 Emperor 0.60- -0.70 H.I. White Excelsior 8 OD 1.60 7- -8 0.80 De kinderen der drie scholen, met de muziekvereeniging »Soli Deo Gloria- in hun midden, marcheerden daarop door Breezand naar het feestterrein, het land van den heer G. Keijzer. Daar namen zij deel aan verschillende kinderspelen, waar van we den uitslag hieronder laten volgen: Meisjes 7-8 j. Vlagsteken 1e prijs Ma- rietjeK!oosterman,2e Mies Bent, Je Annie Moeijes. Doil Jongens 7-8 j. Zakloopen. leprys Pau Voorthuijsen, 2e Lou Nieuwenhuizen, Je Fedde Jeninga. Meisjes 9-10 j. Aardappelrapen. Ie prijs Corrie van Oeveren, 2e Gré Walraven, 3e Jo de Laat. Jongens 9-10 j. Zakloopen. Ie prys Henk Koster, 2e Frans Nieuwland, 3e Joop Wiggers. Meisjes 11-12 j. Aardappelrapen met hindernissen. Ie prijs Corrie Keuris, 2e Nantje Nieuwland, 3e Annie van IJzen- doorn. Jongens 11-12 j. Korfballen. Ie prijs Cor Muntjewerf, 2e Piet Alders, 3e Jan Nieuwenhuizen. Meisjes 13-14 j. Korfballen, te prijs Truitje van Dalen, 2e Betsie Kraak, 3e Marie Mosk. Jongens 13-14 j. Hardloopen met hin dernissen. Ie prijs Piet Koster, 2e Kees v. d. Honaard, 3e Jan Hoexum. Des middags volgden vele belangstel tenden de volksspelen voor ouderen. Het bekende tobbetje steken, dat den deelnemers bijna zónder uitzondering een nat pak bezorgde, vormde als gewoonlijk do clou. De uitslag hiervan was: le prijs, Jan Blaauboer, 2. Jb. Meilink, 3. Aart Schouten Az. De uitslagen vaji de overige spelen waren: Kruiwagen rijden. 1. Anton Sas, 2. P. Kossen, 3. Jerven Looyestein. Zakloopen voor dames. 1. Popke de Jager, 2. Marie Kranenburg, 3. Corrie van Eeten. Fietsen met hindernis. 1. Jan de Schip per, 2. P. de Vries, 3. Tromp Post. Stoelendans: 1. Willy Kloosterman, 2. Lena Alders, 3- Geeske Jeninga. Met eenige toepasselijke woorden reikte de heer Van der Linden in café Borst de prijzen uit aan de winnaars. Des avonds gaven de muziekvereeni- gingen »Soli Deo Gloria* en »Concordia« een concert in de muziektent, terwijl de laatste vereeniging ook bij het slot van het feest, het vuurwerk, haar medewer king verleende. Het mooie weer maakte, dat zoowel voor het concert als het vuurwerk de belangstelling zeer groot w as. Een enkel stuk van het vuurwerk scheen wat ge leden te hebben van het onverwachte buitje dat in den namiddag viel, maar daar tegenover ontlokten verscheidene andere een hartelijk applaus. Een volgende keer zal men er bij het aanbrengen van de verlichting op het terrein rekening mee dienen te houden, dat ook de muziekvereeniging behoorlijk licht heeft. Er was nu slechts een enkel lampje en dan nog naast het platvorm. Concordia wist zich met kaarsen te be helpen, maar bij minder gunstig weer was dit natuurlijk niet mogelijk geweest. POLITIE. Gevondeneen kindermanteltje (blazer). Inlichtingen te bekomen bij den rijks veldwachter te Breezand. VERKOOPING. Ten overstaan van notaris F. J. M. Pinxter, van Schoorldam, had in de zaal van den heer Jb. Borst de verkooping bij inzet plaats van de volgende eigen dommen van de N.V. Hein van den Berg en Sons Bullgrowing and Export Com- pany. 1. Boerenhuis, arbeidershuis, burger woonhuis, bloembollenschuur met 2000 M. stelling, tuin en bloembollenland, te zamen groot ongeveer 5.36.80 H.A. en gelegen aan de Zandvaart. Hoogste bod f14.000, van de Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft. 2. Burgerwoonhuis, watermolen en bloembollenland, groot ongeveer 5.36.80 H. A., eveneens aan de Zandvaart. Hoogste bod f 10.000 van dezelfde. 3. Woonhuis, schuur, tulpenbroeikas, bloembollenland aan den Koningsweg, groot 2.41.40 H.A. Hoogste bod f 7000 van dezelfde. 4. Woonhuis en bouwland aan den Bolweg, groot 1.48.50 H.A. Hoogste bod f 4000 van dezelfde. KONINGINNEFEEST. Op verzoek van den voorzitter der Oranjevereeniging, den heer C. van der Linden, opende burgemeester Lovink, wiens echtgenoote eveneens aanwezig was, voor den aanvang der kinderspelen de feestelijkheden met een toespraak. Gaarne voldeed hij aan het verzoek, want de aan blik van al die blijde kindergezichten was al een feest op zichzelf. Die vroolijke ge zichten gaven hem ook de overtuiging dat, wanneer het weer zich goed hield, het bestuur voldoening van z'n werk zou hebben. Na herinnerd te hebben aan den band, die sinds eeuwen tusschen het Oranjehuis en het Nederlandsche volk bestaat, uitte spr. de wensch, dat het gefieele feest op waardige wijze gevierd mocht worden en dankte het bestuur voor z'n moed om, niettegenstaande de ongunstige tijden, het feest ook dit jaar te houden. Voor: Ned. Gist- en Spiritusfabriek te Delft, moet waarschijnlijk gelezen wordenVereeniging tot behartiging van de belangen van het personeel in vasten dienst van de Ned. Gist- en Spiritus fabrieken te Delft. PACHTWET CRISISZAKEN. Bjj Kon. Besl. is tot deskundige bij zitter in de Kamer van crisis-pachtzaken benoemd in de afd. Den Helder, de heer ir. M. D. Dijt, als plaatsvervanger de heer G. Leber. CONCERT „TEXELS FANFARECORPS" IN HET PARK. Groot was gisteravond de belangstelling, die door de burgerij aan den dag werd gelegd voor het concert, dat Texelsch Fanfarecorps gaf ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de Koningin. Bij het prachtige weer werd volop van de goede muziek van het corps genoten. Het deed ons genoegen, dat de directeur zich ook eens heeft gewaagd aan »Suite« van den heer Ph. S. Vlessing (zoon van onzen vroegeren plaatsgenoot S.Vlessing.) Het bleek ons een zwaar nummer, dat het corps nog niet geheel onder de knie heeft, vooral in het middelste gedeelte zit veel moeilijkheid. Keurig werd dezen avond vooral »Fête Provencale* gespeeld, de pistonsolo was zeer goed. Het concert werd besloten met het Wilhelmus. Ook te Oosterend werd gisteravond een concert gegeven door Excelsior van daar, ter gelegenheid van de Koningin verjaardag. Verder ging dezen dag hier zonder feestviering voorbij, van de open bare gebouwen werd gevlagd. Te Den Burg verhief de driekleur zich hooger dan andere jaren, de vlag op den toren n.1. had nu een plaats gekregen boven op de geweldige stelling, die zelf8 boven den spits uitkomt. DENKT OM BELASTINGPLAATJES. Door de Rijksambtenaren werd Woens dag op de Steenenplaats controle uitge oefend op het bezitten van rijwielbelas- tingmerken. Naar wij vernemen, is tegen meerdere personen, die geen rijwielplaatje aan hun fietsen bevestigd hadden, proces- verb" -ngemaakt. EN LANGE REIS. Gedurende de bootreis van „de Mars diep", die om 12.20 uit Den Helder ver trekt, geraakte de stuurketting defect. Daar met reparatie nogal eenigen tijd gemoeid was. arriveerde de boot bijna drie kwar tier te laat in de haven te Oudeschild. Vanaf heden zullen de tusschendiensten van T.E.S.O. niet meer door „de Dage raad" vervult worden. De dienst is thans weer zooals in 't begin van den zomer: 5 maal per dag. Ook de tijdelijke uitbreiding van de autobus-diensten BurgKoog is thans weer vervallen. Het „hoog '-seizoen is hier weer voor bij^ 1)E DIJKVERHOOGING OP TEXEL. Veel verbeterd, doch veel karak teristieks verdwenen. De dijkverhooging aan de Oostzijde van Texel, is thans volbracht, al is de daaraan verbonden afwerking nog niet geheel gereed; men is o.a. nog werkzaam aan het talud van den dijk om de haven. Verder bepalen de werkzaamheden zich thans tot 't in orde brengen van den weg OosterendOudeschild en 't afwerken van de sloofen die langs den dijk liggen. De weg naar Oosterend is tengevolge dezer werkzaamheden voor wielrijders zeer slecht begaanbaar. 't Is een geweldig werk geweest, wat in onze gemeente tengevolge van de af sluiting der Zuiderzee is tot stand ge bracht. De dijken langs de geheele Oost zijde van 't eiland zijn verhoogd, terwijl aan wegen en slooten langs de dijken veel verbetering is aangebracht. Jammer is 't evenwel dat aan het landschap door deze kolossale werken veel karakteristieks is ontnomen, 't Sterkst valt dit op te Oudeschild en in de onmiddellijke om geving daarvan; 't genoemde dorp, dat vroeger zijn typische geveltjes zoo hoog boven den zeedijk uitstak, gaat nu achter de verhooging schuil, aan de Oostzijde van Oudeschild heeft men de oude forten zoo goed als geheel weggegraven, de Lunette is verdwenen, de Schans vooi een belangrijk deel geslecht, terwijl ook de grond van de Redoute geheel is ge bezigd voor de dijkvernieuwing. De weg langs de Noordkaap en verdei over den dijk naar Oudeschild, die ge- ruimen tijd gesloten is geweest, is sedert eenigen tijd weder geopend. Voor iemand, die langen tijd dezen dijkweg niet meel is gegaan, doet 't bizonder vreemd aan wanneer men het talud oprijdt bij het z.g. Schildje te Oudeschild; direct valt de geweldige verruiming op, die men daar heeft verkregen. Dit is de plaats, waar men (buiten de havenwerken) de dijk wel het meest heeft verzwaard en van de ver kregen djjkplateau is gebruik gemaakt om de wegruimte daar aanmerkelijk te verbreeden. De bewoners van den naasten omtrek van de Koningin Wilhelmina Be waarschool, die vroeger bij storm weder de pijen uit de regenbakken moesten verwijderen,omdat anders hun regenwater door het overkomend zeewater werd be dolven, zullen daarvan nu wel geen hinder meer hebben, nu de zee daar 20 M« teruggedrongei Verder doet het vreemo aan, dat hef oude huisje van wijlen den heer C. Zegel zich niet meer op den dijk bevindt; ook daar ter plaatse is de weg veel ruimer geworden. De grootste verandering heeft evenwel plaats gehad op en om de haven. De weg, die vroeger over den dijk direct langs het woonhuis van den heer A. Wuis liep en daar zoo smal was, dat de ijzeren hekken aan weerszijden van den dijk voor het verkeer meer dan noodzakelijk waren, loopt nu niet meer direct langs deze woning; hij wijkt geheel naar rechts af en is zoo breed, dat men niet het minste gevaar meer loopt met een voertuig naar beneden te tuimelen. Om op het eigen lijke haventerrein te komen, moet men nu ook aan deze zijde door een coupura gaan; deze loopt door de muur, die om de havenkom is gemetseld. De havenmond heeft eveneens een groote verandering ondergaan, de Weste lijke pier is geheel verdwenen en de mond wordt ingesloten door opgespoten grond; rondom de haven zijn de werk zaamheden nog in vollen gang; op de opgespoten grond langs de haveningang wordt een nieuw Havenkantoortje ge bouwd; achter 't Stoombootskoffiehuis, dat gedoemd is te verdwijnen; verrijst jt nieuwe station van T.E.S.O., wanneer 't café van den heer Dekker zal zjjn ge sloopt zal daar ter plaatse ongetwijfeld een mooie verkeersruimte zijn verkregen. De booten van T.E.S.O. hebben nu nog slechts ligplaats aan de overzijde van de haven. De invloed van 't gereedkomen van den afsluitdijk van de Zuiderzee laat zich in de haven te Oudeschild zeer goed merken, bewoners van 't haventerrein beweren, dat de vloed hooger oploopt, maar vooral veel vlugger intreedt dan vroeger, ook de eb verloopt vlugger, waaruit geconcludeert wordt dat langs de Texelsche dijken een sterker stroom gaat. Door den Rijks-Waterstaat worden geregeld peilingen langs de dijken ge houden, zoodat men blijkbaar van deze zijde een oogje in 't zeil houdt. Onder den dijk lang naar Oosterend zijn verschillende oude doorbraken ver dwenen, en hebben plaats gemaakt vooreen dijksloot, daar echter de werkzaamheden daar binnendijks nog niet geheel gereed zijn, kan men de verbeteringen aan die zijde van 't Oudeschild nog niet geheel overzien.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6