Julianadorp, Schagen. Wieringer waard. Wieringen. Anna Paulowna. Gemeenteraad v. Anna Paulowna Wetenschappelijke Berichten. Rustig beluisteren. B" CONCERT VAN „KUNSTZIN". Ter gelegenheid van den verjaardag van H. M. de koningin gaf de Muziek vereniging „Kunstzin" alhier een con cert op haar muziektent, staande in het Loopuijtpark alhier. Onder leiding van haar directeur de heer J. van Glabbeek, werd een mooi programma afgewerkt.dat als van zelf sprekend geopend en geslo ten werd door het spelen van het Volks lied. Niettegenstaande den prachtigen Zomeravond, was niet veel publiek bij het concert tegenwoordig. Degenen, die er echter wel waren, hebben van goed uitgevoerde muziek kunnen genieten. Het aanwezig zijn van weinig publiek vond wellicht zijn oorzaak hierin, dat zoo hier en daar in het rond een „koninginne- stook" werd gehouden, en de daarbij ge- interesseerden komen daar niet vandaan. „EXCELSIORS" AFST ANDSM ARSCHEN A.s. Zaterdag 3 September zal de Chr. Gymnastiek-vereeniging „Excelsior" uit Schagen haar 3e Afstandsmarsch in dezen zomer houden. Ieder sportliefhebber mag hieraan deelnemen. Heeren loopen in marschtempo van ongeveer 6 K.M. p. uur (30 K.M.). Vertrekken 4 uur v. d. markt te Schagen via Hoep, Haringhuizen rich ting Valkoog, 't Jallewal, Schagen-station (rust). Noord, Schagertrap, Keinst, 't Zand, Boschweg, Stolpen, Stolpervlot- brug en Schagerbrug naar 't station Scha- gen. Jongens en meisjes t.m. 16 jaar mogen 15 K.M. mee marscheeren. Dames (20 K.M.). Dezen vertrekken van 't station Schagen ten 6.15 en maken het 2e gedeelte van dezen marsch mede. Deelname is opengesteld voor ieder en zonder inleggeld. Zij die een dezer mar- schen meemaken, ontvangen een diploma. De marschen staan onder leiding van den heer C. Wismeijer en worden volgens de bepalingen van het Ned. Chr. Gymn. Ver bond gehouden. VERJAARDAG H. M. DE KONINGIN. Ter gelegenheid van den verjaardag ,van H. M. de Koningin, is in onze plaats voor de jeugd een voorname factor het houden van vuurbranden. Dagen van te voren wordt hier huis aan huis afgesjouwd of er misschien nog iets weg mag voor de stook. Ook vandaag nog werden kar ren en krossen vol op hoopen gesleept. En wanneer de duisternis invalt, dan zijn die klanten niet meer te houden. Toen wij ons ongeveer half negen in het rond begaven, zagen wij talrijke vuren branden, dan is het voor de jeugd, maar ook voor menig kindervriend, feest. Burgerlijke Stand van Wieringerwaard over de maand Augustus 1932. GEBOREN: Arie, z. v. Elbert Gerrit Wender en Anna Schoorl; Nelly Cor- nelia, d. v. Cornelis v. d. Oort en Corne-1 lia Bakker. ONDERTROUWD: Gerrit Meere* boer en Guurtje v. d. Ham. OVERLEDEN: Cornelia Kossen, 68 j.. echtgenoote van Cornelis Bellis; Pieter Zwaag, 64 j., echtgen. v. Jantje Koedijker; Immetje Harinhuizen, 56 j., echgen. van Klaas Schenk. OVERGEPLAATST. De brievenbesteller de heer Th. Straats burg, wordt op eene nader te bepalen da tum overgeplaatst naar Utrecht. BEVOLKING OVER DE MAAND AUGUSTUS. Ingekomen personen over de maand Aug.: Trijntje Marijtje Burger van Hens- broek; Geert Boor van Oude Niedorp; Klaas Schenk, van Alkmaar; Heine Gort, yan Barsingerhorn. Vertrokken personen: Rudolf Rogge, naar Obdam; Marten Sijbren Hoekstra, naar Wonseradeel; Eke Stienstra, naar Heemstede; Pieter Stek- ouwer en gezin, naar Medemblik; Maartje Spaans, naar Schagen; Jan Kuiper, naar Termunten; Jan Voos, naar Eenrum. AANBESTEDING. Dinsdag is te Wieringen door Burge meester en Wethouders aanbesteed de verbetering van den hoofdyeg over Wie ringen. Laagste inschrijver was de N.V. „Ge- ruischlooze weg" te Heemstede mek 52.180.—. Hoogste Roosendaal's Aannemings-Mjj. te Enkhuizen met 86.750. Het werk is gegund aan den laagsten inschrijver. AGENDA GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den gemeenteraad van Wieringen, op Vrij dag den 2en Sept., des namiddags ten 2 uur, vermeldt; 1. Notulen. 2. Mededeelingen en ingekomen stuk ken. 3. Aanbieding der rekeningen van de gemeentedienst 1931 en van de Zee gras-exploitatie dienst 19311932. 4. Voordracht tot vaststelling eener ver ordening, bepalende het maximum aantal door Burgemeester en Wet houders te verleenen vergunningen tot verkoop van sterken drank en verloven A. tot verkoop van zwak-al- coholischen drank voor sommige deelen der gemeente. 5. Voordracht tot verkoop van een per ceel bouwterrein te Den Oever. 6. Rapport omtrent de rekening der Gezondheidscommisie te Schagen over 1931 en haar begrooting over 1933. 7. Voordracht tot het verleenen van op dracht aan Burgemeester en Wet houders van de vaststelling van pen sioensgrondslagen van ambtenaren en oud-ambtenaren der gemeente. 8. Voordracht tot verkoop aan het Rijk (Staatsspoorwegen) van ter onteige ning aangewezen grondstrooken. 9. Prae-advies nopens een verzoek van het R. K. Kerkbestuur der parochie van den H. Hippolytus om beschik baarstelling van gelden voor uitbrei ding der bijz. lagere school te Hip- poltyushoef met een derde lokaal. 10. Prae-advies nopens een verzoek van de Woningbouwvereniging „Beter Wonen" om toekenning van een voor schot voor den bouw van 39 wonin gen. 11. Prae-advies nopens een verzoek om tegemoetkoming in de kosten van vervoer voor schoolbezoek. 12. Voordracht tot wijziging van de moto- en rijwielverordening. NACHTELIJK DRAMA. Indringer gearresteerd. In /len nacht van Maandag op Dinsdag, omstreeks 12 uur, drong een persoon door opschuiving van het keukenraam de wo ning van den heer A. Enge) Pzn. aan den Westerklieverlaan binnen. Hij kwam boven in de slaapkamer te recht. De vrouw van den heer Engel was nog wakker en riep haar man. Deze sprong uit het bed, nam een brandend lampje en zag de persoon, die zich intus- schen achter een kleed had verborgen, staan. De heer E. gooide het lampje op den grond, wonder boven wonder ontstond er geen brand, en greep den indringer beet. De zoon van den heer E. ging ter stond hulp halen bij den brigadier der rijksveldwacht, den heer Bergsma, die direct meeging. De brigadier arresteerde den indrin ger, een zekere H. L„ Zuiderzee-arbeider alhier en bij de politie een goede bekende. L. kon geen verklaring geven van z'n aan wezigheid, zoodat van het voorgevallene proces-verbaal werd opgemaakt. Hippolytushoef. INTREDE DS. FICHER. Van bevriende zijde deelde men ons heden mede: In het nieuwe kerkgebouw der Ned. Herv. Gem. te Slootdorp was het Zon dagmiddag overvol belangstellenden. Ds. Ficher deed op dien middag zijn intrede als predikant. StSande zongen de aanwezigen Ps. 68 v. 10 waaronder de predikant den kansel besteeg. Daarna volgde het votum. Toen las de predikant het bekende 13e hoofd stuk uit de Corrintihers voor: „Al ware het dat ik de talen der menschen en der engelen sprak, enz.", waarna wij gezamen lijk Ps. 138 v. 1 en 4 zongen. Als tekstwoord was gekozen het 2e hoofdstuk 14e vers. uit het Evangelie van Lucas: „Eere zij Ggd, vrede op aarde in menschen een welbehagen". Hieruit sprak de ernst waarmede de nieuwe leeraar zich aan zijn nieuwe gemeente verbond. Na de predicatie volgde de gebruike lijke begroetingen n.1. tot het bestuur, Ir. Hoogkamer, Ir. Roebroek, als vertegen woordigers van den Wieringermeerpolder, den heer Finkesieper en andere. Daarna sprak Dr. Buiskool nog een kort woord en werd de leeraar door de gemeente toe gezongen Ds. Fischer dankte voor de vriende lijke woorden en verzócht tot slot te willen zingen het bekende: „Wij reizen met el kander, wij wandelen hand aan hand". Hiermede was deze plechtigheid ten einde. Ook wij wenschen den nieuwen leeraar van ganscher harten het allerbeste toe in zijn nieuwe kring. KONINGINNEDAG. Tijdens den Konniginnedag werd van de openbare rijks- en gemeentegebouwen, en vele particuliere huizen druk gevlagd. NIEUWBOUW. Naar wij vernemen is door den heer P. Kooij Sz. te Hippolytushoef aan den aannemer, den heer J. C. Klein, den bouw van een nieuw burgerwoonhuis opgedra gen opgedragen aan den Hoofdweg en wel op een perceeltje land van mej. de wed. Elb. Hellingman. AANBESTEDINGEN ZUIDERZEEWERKEN. Door den heer dir.-gen. der Zuiderzee werken zal op Woensdag 21 Sept. a.s. te den Haag worden aanbesteed: het maken van elf dubbele dienstwoningen in den Wieringermeerpolder. Raming f 70.000. En op Woensdag 28 Sept. a.s.: het afwerken van oevers en het maken van boordvoorzieningen in de IVe afdeeling (Het lage land) van den Wieringermeer polder, plus het uitvoeren van bijkomende werken. Raming f 55.000. MINDER PRETTIG. Men deelt ons mede, dat tegen 15 Sept. a.s. aan alle arbeiders bij de ontginnings werken in den Wieringermeerpolder wegens beëindiging der werkzaamheden ontslag is aangezegd. BENOEMINGEN. Tot sluisknechten b(j de zeesluizen te den Oever zijn benoemd de heeren C. Wit Wz. en P. Rotgans Jz., beiden vis- schers alhier, welke hunne benoeming hebben aangenomen. POLITIE. Verloren: een dop van een benzine tank van een auto. S. v. p. terug te be zorgen bjj den gemeentebode te Hippo lytushoef. Den Oever. AANBESTEDINGEN. Op Woensdag 28 September 1932, des v.m. 11 uur, zal door den Directeur-Gene raal der Zuiderzeewerken te 's-Graven- hage worden aanbesteed: het afwerken van oevers en het maken van boordvoor zieningen in de IVe afdeeling (Het Lage Land) van de Wieringermeer en bij komende werken. Raming 55.000. Bestek No. 177 Z.W. Op Woensdag 21 September 1932 wordt door denzelfden dienst aanbesteed: het bouwen van 11 dubbele dienstwoningen in de Wieringermeer. Raming f 70.000. Bestek 172 Z.W. KONINGINNEDAG TE DEN OEVER. Schoolfeest. Op het terrein achter de Christelijke School te Den Oever waren in verband met den verjaardag van H. M. de Ko ningin wedstrijden voor de jeugd georga niseerd. Ana deze wedstrijden namen pl.m. 180 kinderen deel, die allen na getracteerd te zijn, voldaan naar huis gingen. Feestavond. Woensdagavond vond in het Christe lijk Tehuis voor Zuiderzeevisschers een feestelijke bijeenkomst plaats ter viering van den verjaardag van H. M. de Ko ningin. Voor dezen avond was de medewer king verkregen van het zangkoor „Land in Zicht", directeur de heer Juisting, terwijl de feestrede werd uitgesproken door den O. Deen. Door de aanwezigen wordt allereerst het „Wilhelmus" gezon gen, waarna de avond met gebed werd geopend. Als de heer Robbers het ope ningswoord uitspreekt, is de zaal geheel met belangstellenden gevuld. In zijn ope ningswoord heet spreker de aanwezigen hartelijk welkom, in het bijzonder het zangkoor en allen die medewerken om dezen avond te doen slagen. Spreker me moreert, dat het voor de Christelijke school een dubbele feestdag is, daar van daag de fiieuwe hoofdonderwijzer, de heer Steenbergen, geïnstalleerd is, en de heer Robbers heet dan ook de heer en mevr. Steenbergen op dezen avond hartelijk welkom. Na het openingswoord van den heer Robbers is het woord aan den heer O. Deen voor het houden van zijn rede. In zijn rede wijdt spreker in het bijzonder uit over Vaderlandsliefde en dat God, Nederland en Oranje één zijn. Spreker eindigt zijn rede met God te danken, dat hij ons het Huis van Oranje schonk. Door het Zangkoor „Land in Zicht" werden vervolgens eenige liederen ten gehoore gebracht, waarna de heer Edema voordroeg „Een probaat middel". Na de voordracht van den heer Edema speelden de dames Kieft, begeleid door den heer Robbers (orgel) een stukje viool. Het zangkoor vervolgt het programma met eenige nummers, waarvan het lied „Middernacht" op schitterende wijze ten gehoore werd gebracht. Door mej. Schuif werd voorgedragen „Een hevig avontuur van tante Meintje", waarna door de aanwezigen wordt gezon gen „Wij leven blij, wij leven vrij". Aan het eind van het programma bracht de heer Franck dank aan allen, die heb ben medegewerkt voor het doen slagen van dezen avond. De avond werd met ge bed besloten. MILITAIRE VOOROEFENINGEN. Voor bovengenoemde oefeningen heb ben zich thans 19 dienstplichtigen van de lichting 1934 opgegeven. De keuring van deze dienstplichtigen zal plaatsvinden te Den Helder en wel in het tijdvak van 10 24 September a.s. Op 31 Augustus. Naar aanleiding van het voorlezen der notulen vraagt de heer Kuiken of door burgemeester is onderzocht of de bloem- bollenveilingsvereeniging werkelijk niet in staat was de rente van het voorschot te betalen. Indertijd, bij het verleenen van het crediet is er gezegd, dat er onder de 73 leden van de vereniging mannen waren met ruggen, Konden die niet de rente be taald hebben? Dat zou 17 de man ge weest zijn. Voorzitter merkt op, dat de veiling de rente moet betalen en betwijfelt of de personen afzonderlijk er toe in staat zou den zijn. Spr. ziet het verstrekken van het crediet als een belang voor Breezand en dus voor de geheele gemeente. De heer Kuiken is ook blij, dat het voorschot gegeven is, maar zou graag ge zien hebben, dat die mannen met ruggen er nu eens hun rug onder gezet hadden. De heer Smit vraagt een soepeler toe passing van de verordening op venten enz. op Zondag voor het bezorgen van melk. (Er zijn kort geleden drie winkeliers be keurd). Voorzitter: In het begin ben ik soepel geweest, maar in iedere raadsver gadering is over het melkventen gespro ken. Dat heeft spr. aanleiding gegeven de wet precies te handhaven. De notulen worden daarop goedgekeurd. Mededeelingen (zie ons blad van Zater dag j.1.). Aan den heer L. H. E. de Ridder is eer vol ontslag verleend, met ingang van 15 September a.s uit zijn betrekking van ambtenaar ter secretarie. Voorzitter uit zijn spijt over het vertrek van den heer De Ridder die op 15 December 1930 in dienst van de gemeente kwam. Hii verheugt zich over de mooie promotie van den heer De Ridder, die zich een zeer goed ambtenaar toonde en hoopt, dat het hem in z'n nieuwe woonplaats en betrekking (Den Helder) goed mag gaart. Van den Min. van Binnenl. Zaken is bericht ontvangen, dat de gevolgen van eventueele huurverlaging geheel door de gemeente gedragen moeten worden. V o o r z. vindt, dat dat beslist niet kan. Bij een verlaging met 1 per week, zou de gemeente er per jaar 3400 bij in schieten. De heer Dekker neemt het voor de huurders od en wijst voorts op de houding van den minister, die aan huurvjrlaging geen medewerking verleent. Er zyn men schen, die een vierde van hun loon aan huur betalen. Verschillende heeren spreken in den zelfden geest als de heer Dekker en willen de bewoners helpen. Ook de woningbouw vereeniging wordt in dit verband ge noemd. De heer Rezelman merkt dan op, dat deze er niets aan kan doen-: zij moet zzorgen, dat de exploitatierekening sluit. Er wordt op aangedrongen, dat de wo ningbouwvereeniging zich tot den minis ter zal wenden. Dan kunnen B. en W. haar verzoek steunen. Pensioensbijdragen, verhaald op de amb tenaren. Ontworpen is een verordening tot ver haal van pensioensbijdragen. Deze is om advies naar de ambtenarenvereenigingen gezonden. De bedoeling is boven 1000, 8'A te heffen. De heer Komen acht in verband met de gewijzigde omstandigheden herziening van de salarissen meer in de lijn liggen. De V o o r z. vindt dat een en ander op hetzelfde neerkomt. De kortingen door het rijk zijn tijdelijk. Het is gemakkelijker pensioensverhaal af te schaffen dan een salarisregeling te herzien. De beslissing over het besluit tot het aangaan van een geldleening voor het G.E.B. is door Ged. St. verdaagd. De an dere leeningen zijn goedgekeurd; zoo ook een suppletoire begrooting over 1932. Alle mededeelingen worden voor kennis geving aangenomen. J aarweddeverlaging. Na ingewonnen advies veranderen B. en W. hun voorstel om het salaris van den tweeden ambtenaar ter secretarie te ver lagen van 1000 op 800, in dien geest, dat het aanvangssalaris 800 wordt met 4 jaarlyksche verhoogingen van 50 en 50 voor diploma candidaat-secretaris. Aangenomen. V acantietoeslag. B. en W. stellen voor den vacantietoe- slag in te trekken. Deze bedraagt f 10 en wordt aan een vijftal personen uitgekeerd. Op grond van dit bedrag en de geringe bezuiniging stem men verschillende leden tegen. Het -voorstel van B. en W. wordt met 9—2 stemmen verworpen. Belastingverhooging. B. en W. stellen voor de verordening betreffende de heffing van personeele be lasting te wijzigen en 50 opcenten te hef fen op de vermogensbelasting. Zii moti- veeren dit voorstel door te wijzen op de door het Rijk geëischte extra aflossing van 9700 op de geldleeningen, waarbij dan nog niet in aanmerking is genomen dat door het Rijk nog niet voorzien is in de geheele kapitaalbehoefte der gemeente. Het is uitgesloten, dat een bedrag van 9700 op de begrooting van 1933 kan wor den gevonden, aldus B. en W. Pogingen om de bezwarende bepalingen verzacht te krijgen, hebben gefaald. Genoemd bedrag, aldus B. en W„ zal derhalve alleen kunnen worden verkregen door belastingverhoo ging. De voorzitter licht verder nog toe, dat overgaan in een andere klasse voor de gemeentefondsbelasting voornamelijk de menschen met kleine inkomens zou tref fen. Verschillende bezwaren worden tegen deze regeling aangevoerd. De heer Komen geeft in overweging 25 pet. te heffen inplaats van 50 en in een andere klasse voor de gemeentefondsbe lasting te gaan. Het voorstel van B. en W. om het per centage van heffing op de personeele be lasting van 14 op 21 te brengen, dus met 50 pet. te verhoogen, wordt met 6 tegen 5 stemmen aangenomen. (Tegen de hee ren Rezelman, Smit, Koorn, Komen en Stammes). Met algemeene stemmen besluit men tot heffing van 50 opcenten op de vermogens belasting. Verlaging schoolgeld. Op het verzoek van G. Tiel tot verlaging van den aanslag in het schoolgeld wordt gunstig beschikt. Wijziging leeningsbesluit. Nadat nog de pensioengrondslagen zijn vastgesteld van enkele ambtenaren deelt Voorzitter mede, dat men indertijd be sloot een leening tesluiten bij deHoornsche Bank, tegen een rente D/^'/o hoogerdan het promesse-disconto van de Ned. Bank. Men kan nu echter van het rijk tegen 5 °/o leenen. De f 239.000 dienen uit de buitengewone middelen, voor 30 Nov.'3^ te worden betaald. Het betreffende raads besluit wordt gewijzigd. Rekening over 1931. De heer Smit brengt verslag uit voor de commissie, die de rekening over 1931 heeft gecontroleerd. Er zijn een paar opmerkingen, o.a. betreffende leveranties van sigaren en benzine. Gaarne zag de commissie, dat daarvoor niet'altijd dezelfde leveranciers worden aangewezen. De com missie meent voorts dat op de kwade posten van het electrisch bedrijf, totaal ongeveer f 3.000.—, gedeeltelijk nog wel verhaal is te vinden. Desnoods moet de deurwaarder er maar aan te pas komen. Voorzitter zegt toe, met de wen schen rekening te zullen houden en met algemeene stemmen wordt de rekening goedgekeurd met een batig saldo op den gewonen dienst van f 30820een na deelig op den kapitaaldienst van f 43483- Het Elect, bedrijf sluit met een batig saldo van f 1211.de kapitaalrekening met een nadeelig van f 20828.Het reservefonds bedraagt f 24345.Het Grondbedrijf heeft een nadeelig saldo van f 1763.de kapitaaldienst een batig saldo van f 4320.—. Het Burgelijk Arm bestuur genoot een subsidie van f 18398 uit de gemeentekas. Begrooting 1933. De aangeboden begrooting, sluitend in ontvangsten en uitgaven op f 222.661,27 met een post onvoorzien van f 2656,35 zal op Woensdag 21 September behandeld worden. Rondvraag. Hoewel de heeren beweren er niet van te houden oude koeien uit de sloot te! halen, wordt nog heel wat nagepraat over de zaak KuikenDekker en den steun aan de bloembollenveiling, waarbij de heeren vertegenwoordigers van S.D.A.P. en van Plaatselijk Belang elkaar beschul digen van reclamemaken voor hun partij of groep. De heer Dekker vraagt of het geen tijd wordt gan te dringen op goedkeuring van de steunregeling. Thans, midden in den zomer, zijn er nog 60 werkloozen. Voorzitter zegt dat in twijfel te trekken. De arbeiders zijn steeds nalatig zich te laten schrappen van de lijst van werkloozen als zij werk gevonden hebben. Men doet alle moeite om de medewerking te verkrijgen van de landbouwers voor het te werk stellen, maar laten de arbei ders dan ook medewerken, want nu komt het voor dat een werkgever een aanvraag doet en het bureau, afgaande op de lijst, toezegging doet werkvolk te sturen, maar dan blijkt men soms niet over een vol doend aantal te kunnen beschikken. De heer Smit vraagt naar het ver plaatsen van een bok voor het electrisch licht, waarvan een inwoner van Breezand hinder heeft. Daar zal aan gewerkt wor den. Op z'n vraag of er al objecten zijn voor werkverschaffing, antwoordt Voorz. van neen. Hij houdt zich aanbevolen voor aanwijzingen. De heer Kuiken informeert nog naar den aanleg van waterleiding in den Kleiweg, en als hem gezegd is, dat daar een onderzoek naar wordt ingesteld, volgt sluiting. ORANJEFEEST. Op het feestelijk versierde terrein ach ter de r.-k. school werden na een optocht der kinderen van deze school door de Spoorbuurt spelen gehouden, waarvan de uitslagen waren: Jongens. Stokjes in stoof steken: le pr. Maarten v. d. Hoek. 2e pr. Piet Rozenbroek. 3e pr. Kees Rozenbroek. Zakloopen: 1. Gerard Tujjn. 2. Nico v. d. Voort. 3. Jan Ruijs. Bolhappen: 1. Siem van Nuland. 2. Har- ry Rozenbroek. 3. Dirk Meiier. Kaarsje happen, enz.: 1. Piet Rozen broek. 2. Ben Zwager. 3. Jan Kaptein. Blaas slaan: 1. Arde van Diik. 2. Paul Neuvel. 3. Bertus van Kessel. Tonnetje kruien: 1. Anton Ruitenburg. 2 Siem de Goede. 3. Piet Ruitenburg. Flesch trappen: 1. Jo van Kessel. 2. Piet Verver. 3. Jo Kroon. Meisjes. Prijsjes pakken: 1. Bepp.ie Weyers. 2. Alie Jonker. 3. Annie de Goede. Balloopen: 1. Annie Neuvel. 2. Rika van Kessel. 3. Hetty Prins. Baltrappen: 1. Mien van Dijk. 2. Bets v. d. Zee. 3. Corrie Ruitenburg. Vaatjerollen: 1. Maria van Kessel. 2. Truus Harmsen. 3. Mien v. d. Hoek. Ballen plaatsen: 1. Bep v. d. Berg. 2. Emerence Wanman. 3. Annie Prins. Waseh ophangen: 1. Trien Ruitenburg. 2. Miep Preijde. 3. Bella Westdorp. Reiziger: 1. Bets Rozenbroek. 2. Annie de Wit. 3. Annie Metier. Extra nummer: Tonnetjesteken. 1. Jan van Nuland. 2. Hans Smiers. 3. Henk Elfrink. 4. Klaas de Bree. 5. Oor Smiers. HET WETENSCHAPPELIJK RESULTAAT VAN PICCARD. Piccards eerste tocht geschiedde 27 Mei 1931. In slechts 28 minuten bereikte hij met zijn ballon F.N.R.S. (Fonds Natip- nal de la Recherche Scientifique) een ho'ogte van 15.500 M. Na een tocht van 20 uur kwam hij wederom op den be- ganen grond. De meting van de doordringende hoog testraling geschiedde, terwijl de ballon van 15.500 M. tot 16.000 M. steeg. De buitentemperatuur was 50 graden C., in de gondel heerschte door de zonne stralen een temperatuur van +40 graden C. De meting geschiedde door telling van de door de zonnestralen in de lucht ver- wektè ionen. De ionisatiekamer was gepantserd met een 1 cM. dikken ijzeren wand en met koolzuur van 7 atmosferen gevuld. Het gemiddelde van alle metingen bedroeg op 16 K.M. hoogte 1550 ioonparen (positieve en negatieve ionen). Piccard, zijn metgezel Kipfer en Stahel stelden als rest (wat dus na aftrek van alle storingen overblijft) voor de door de ultrastraling op 16 K.M. hoogte bereikte ionisatie vast197 ioonparen per c.M.3 en per seconde. Daaruit blijkt dus, dat de straling op 16 K.M. hoogte krachtiger is dan op 9 K.M., maar nergens krijgen de hoogte- stralen zoo'n kracht, dat zij doodelijk op levende wezens kunnen werken. Boven de 16.000 M. is geen noemenswaardige vermeerdering van kracht meer te ver wachten. De doordringende hoogtestraling wij ontleenen deze bijzonderheden aan een artikel van dr. K. Kühn in DieUm- schau van 27 Aug. is voor ons menschen niet schadelijk. Zij bewerkt w.s. op onge veer 100 K.M. hoogte hoofdzakelijk de krachtige ionisatie van de atmosfeer, welke wij onder de benaming «Heaviside- laag« kennen. Deze uitgestrekte geïoniseerde lucht laag maakt, dat bijna alle electro-mag- netische golven om den aardbol loopen en niet rechtlijnig in de wereldruimte uitstralen. De tweede tocht van Piccard op 18 Aug. 1.1. had tot hoofddoel een nog nauw keuriger meting van de hoogtestraling. (N. Rott. Ort.) Aan strak-blauwe lucht stonden de sterren te fonkelen. Streng en koel zag het er uit; geen streep van fladderige windveer, geen gigantisch wolkcomplex brak de strakheid van het firmament. Het was als een fijnbesneden vrouwengezicht, gehouwen als uit marmer, scherp van lijn en volkomen van vorm, maar waaraan toch dat ontbreekt, hetwelk warmte en leven geeft aan het gelaat. Het oog blijft koel, de trekken op het gelaat zijn niet merkbaar; het warme, bloedgloeiende leven ontbreekt. Zoo, vergelijkenderwijs gesproken, was ook de lucht. Alleen het stergeflonker bracht eenig levend aspect. Het windje groeide uit het noordoosten aan en bracht van over de Waddenzee een sterke afkoeling, zoodat je je bewust werd, dat de zomer wat in de nadagen ging loopen en je er aan begon te herin neren, dat de r-maanden in aantocht waren. De lichtflikkering van de vuurtoren te Eierland en „Brandaris" op Terschelling blonken in zuivere regelmaat aan den on- bedekten horizon en wat zeldzaam is, de lantaarnlichten op Wieringen waren dui delijk zichtbaar en stonden aan den star ren kim te flikker-flikkeren. Serene rust heerschte rondom, want het lawaai van den dag was verstorven. Het water van den opkomenden vloe(J schoof hoorbaar den Zuidwal op en langs den leidam. In zijn rusteloozen gang een machtig geluid, dat je kan ontroeren en waarin je kunt beluisteren den diepen grondtoon van de oneindigheid die onver poosd voortgaat in haar werkzaamheid, niet toeft en niet omziet en voortstuwt on danks alles en allen omdat de voortstu wing slechts beteekent het durend leven. Het kan dan zoo weldadig zijn om op een uithouwertje te gaan zitten en bewust te luisteren naar al de geluiden, die, on danks het afsterven van het daglawaai, toch rondom nog worden gehoord. Het is de scherpe kreet van een meeuw, het is de felle schreeuw van een reiger, die geaasd leeft op het Wad en nu huis- waartsch keert; het zijn de piet-piet-ge luiden van de scholeksters, wier wiekslag je ruischend hoort gaan over je hoofd, het is het tuut-tuut van de tureluurs, die misschien op den dam nog even staan na te smakken na het copieuse maal, dat ze op het slik vonden; het is het melancholie ke roepen van de overtrekkende wulpen en honderdlei andere geluiden meer. Zit je vlak aan den steiger, dan hoor je het schuifelend gaan van de krabben langs de meerpalen; je hoort het borre len aan het watervlak van de luchtbellen uit den zeebodem, je hoort soms het kalm gesnuif van de bruinvisch, die wat ver in de haven buit komt halen. Het is een en al leven rondom je en het maakt je weer dieper bewust van de onbegrensde krachten in de natuur, die het leven scheppen en het leven onder houden, voortgaand zonder eind. En de pittige zeewind fladdert om je slapen en neemt veel spinrag mee; en dé zilte lucht, die aangedragen komt, dringt tot diep in je longen en je snuift, die on bedorvenheid met groote graagte op en het is of je leven wordt ververscht en ver nieuwd en verjongd. En onbewogen staat de twinkelende lucht en overkoepelt al dat dringende leven en schijnt in al haar starheid, toch dat alles onder haar machtigen koepel te willen beschermen en het is een demon- streerend blijk, dat, ondanks alles, wij staan onder de bescherming van de kracht, die we niet kunnen peilen en niet kunnen meten. En dan kan het je een gevoel geven, dat je, ook na het wegsterven van het dag- lawaai, waarin de mensch zich op den voorgrond plaatst en zich tracht te hand haven, toch veilig kunt zijn en niet ver* laten bent. Maar ook het bestaansleven gaat dan nog door, want een vlet kan schuiven, onder den druk van het sprietzeiltje, naar het kuitje, waar poer of netje hem moet helpen aan den kost. Soms komt een tjalk, liggende onder vol zeil en schijnbaar doemende uit het mystieke Niet, de haven ingevaren, trach tend ook de kost te winnen en profitee- rend van het meegaand windje, dat hem, in dezen benarden binnenschipperstijd, nu eens den wind in de zeilen blaast. Het voor den wind gaan is het stem mingsbeeld van het leven, dat soms niet heel veel van die momenten biedt, doch die je dient te benutten zoo de gelegen heid zich voordoet. En zoo zal het dan ook wel zijn met die tjalkschipper, die, wie weet waar, den langen dag had verankerd gelegen, omdat er geen zuchtje de zeilen wou bollen en toen, later op den dag, dankbaar van het briesje gebruikmaakte en tijd voor hem nu een factor was, die diende benut te worden, omdat die in het gunstige teeken stond. Maar ook de motorklop wordt nu en dan gehoord, want ook deze goed-inge- burgerde kracht is onderdeel van het voortstuwende leven, maar deze meent, dat er geen einde aan het jachten mag

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7