ziïzisF™*" zu is Von Papen krijgt volmacht tot ontbinding van den Rijksdag. n,iitschland's wapening. Het conflict in het zeevaartbedrijf. Mollison ziet van de vlucht terug af. Een man op straat doodgestoken. Ernstig auto-ongeluk. Ingezonden. Burgerlijke Stand van Den Helder Marineberichten. Marktberichten. Radiografisch WeerberieM.) komen. Zooals een schipper me zei: ze zouden willen, dat je maar niet meer sliep en niet meer at en zoo lang maar doorvoer tot de motor was versleten; on verpoosd en zonder opzien en zonder be zinning. Dat is de uiteindelijkheid van het tech nisch vermogen, doch de levensvreugde is een ander ding. En toch zal die har monie kunnen komen, mits een ander grondbegrip van het maatschappelijk be stel zich grondvest. En daarmee is men nu doende. ROBINSON. Wolft' meldde gisterennacht uit Berlijn: De belangrijke beslissing van den dag Is heden niet in den Rijksdag, maar te Neudeck gevallen. De Rijkspresident heeft rijkskanselier von Papen volmacht tot ontbinding van den Rijksdag gegeven. In parlementaire kringen liepen tegen den avond geruchten, dat deze volmacht slechts in zeer beperkte termen verleend zou zijn. Na informatie uit betere bron kunnen wij vaststellen, dat deze geruchten onjuist zijn. De rijkskanselier heeft de voimacht; liij zal er van gebruik maken, wanneer de Rijksdag aan de uitvoering van het Zondag bekend gemaakte program moeilijkheden in den weg mocht leggen. Voorloopig is de Rijksdag echter verdaagd. Dat komt overeen met den wensch van nat.-socialisten en centrum om tijd te winnen tot de onderhandelingen tusschen hen voltooid zijn. De kansen daarvan worden echter, ook in de betrokken krin gen, zeer sceptisch beoordeeld. De ver klaring, die de nieuwe Rijksdagpresident gisteren heeft afgelegd, wordt algemeen als een oorlogsverklaring beschouwd, met I het doel, den Rijksdag in leven te houden en in plaats van het tegenwoordige een zwart-bruin kabinet te krijgen. In regeeringskringen neemt men echter niet aan, dat het telegram, dat het rijks dagpresidium aan von Hindenburg heeft gezonden, dezen zal doen omslaan. Men verwacht, dat von Hindenburg zal ant woorden, dat hij spoedig weer te Berlijn zal zijn en dus tot dien tijd met het be zoek wenscht te wachten. De actie, die heden door centrum en nat. socialisten begonnen is, zal dan pas in de volgende bijeenkomst van den Rijksdag voortgezet kunnen worden. Daarbij is men zich in den Rijksdag echter bewust, dat de regee ring, met de ontbindingsvolmacht in de hand, in dezen strijd de sterkste is. In regeeringskringen worden de ge ruchten, dat de Rijksdag wel ontbonden, maar binnen afzienbaren tijd niet herko zen zal worden, beslist tegengesproken. Op het oogenblik is de ontbinding ver schoven. Het is denkbaar, dat zij half September plaats heeft; dan zou de nieuwe Rijksdag binnen den bepaalden termijn, dus half November, gekozen moeten zijn. In regeeringskringen wordt erop gewezen, dat men den verderen gang van zaken rustig afwacht. 0 DE EERSTE TOESPRAAK VAN GÖRING. Een krachtig geluid. Nadat het presidium van den nieuwen rijksdag was gekozen, nam de nieuwe voorzitter, Göring, het woord. Ik verzoek machtiging, zeide hij, den rijkspiesident in een telegram het verzoek over te brengen om het presidium van den rijksdag niet. zooals het reglement voor schrijft, bij latere gelegenheid te ontvan gen, maar terstond. Den laatste tijd nemen de geruchten toe over een voorgenomen uitschakeling van den rijksdag. Het heet, dat hij niet zou be schikken over een tot werken in staat zijnde meerderheid. Het Duitsche volk en het buitenland worden door dergelijke be richten steeds meer verontrust. Als voor zitter van den rijksdag kom ik op tegen dergelijke onverantwoordelijke geruchten. Ik ben vast overtuigd, dat de rijkspresi dent de door hem op deze plaats beëedig- de grondwet zal naleven. Ik constateer uitdrukkelijk voor het ge- heele Duitsche volk, dat de heden gehou den zitting met name de verkiezing van het presidium ondubbelzinnig heeft aan getoond, dat de nieuwe Rijksdag over een groote tot werken in staat zijnde natio nale meerderheid beschikt en dat er dus volstrekt geen staatrechtelijke noodtoe stand bestaat. Ik ben overtuigd, dat de Rijksdag, als alle krachten samenwerken, de zware taak zal vervullen, die haar wacht. Voor de eerste maal bezit de Rijksdag weer een nationale meerderheid, die bereid is het Duitsche volk uit den diepsten ma- terieelen nood en de doffe psychische wanhoop te redden. Dit geeft mij hoop. dar ik mijn functie kan uitoefenen, waar bij de eer der natie, haar veiligheid en de vrijheid des vaderlands de leidsterren van mijn handelen zullen zijn. De voorzitter vraagt machtiging den datum der volgende zitting zelf te bepa len. welke hem wordt verleend. Om half negen sluit de voorzitter de zitting. Bevestiging van Duitsche zijde. Wolff meldde gisteravond uit Berlijn: De berichten in het buitenland, waarin hedenavond van een Duitschen stap tot verwezenlijking van de gelijkwaardigheid in wapening sprake is, schijnen het gevolg van indiscreties te zijn. Het feit als zoo danig kan juist zijn, maar op het oogen blik kan nog niets over bijzonderheden van den stap vastgesteld -yvorden. Men mag aannemen, dat van bevoegde Duit sche zijde morgen een bepaald standpunt te kennen gegeven zal worden. HET ANTWOORD VAN VON HINDEN BURG AAN GÖRING. Naar Wolff verneemt heeft rijkspresi dent von Hindenburg reeds op het tele gram van den Rijksdagvoorzitter Göring geautwoord. Dit antwoord is precies uit gevallen, zooals men verwachtte. Hinden burg dankt Göring voor de mededeeling j over de verkiezing en het voornemen van het presidium hem thans reeds op te zoeken. De rijkspresident voegt hier aan echter toe, dat hij in den loop van de volgende week toch weer te Berlijn zal zijn en dat hij derhalve verzoekt het bezoek tot dien tijd uit te stellen. DE „VORWARTS" VERBODEN. De cociaal-democratische „Vorwarts" en de „Abend", de avond-editie van dit blad, zijn voor drie dagen verboden, daar de „Vorwarts" Dinsdagochtend heeft beweerd, dat het programma van den rijkskanselier een programma van schen ding van de grondwet is. NIEUWE ENGELSCHE KRUISERS. De Engelsche admiraliteit heeft be- besloten den bouw van de drie kruisers van het programma van 1931, welke zes maanden geleden om redenen van bezui niging was opgeschort, thans te laten doorgaan. De Arethusa zal op de marine werf te Chatham, de Amphion op die te Portsmouth gebouwd wordenhet derde schip, de Ajax, is aanbesteed bij Vickers Armstrong te Furness. De machines voor de Arethusa levert Parson, die van de Amphion Beardmore. DE VEREENIGDE STATEN EN DE SOW JETUNIE. In het algemeen verloopen de onder handelingen over het herstel der diplo matieke betrekkingen tusschen de Sowjet- unie en de Vereenigde Staten, naar uit Moskou gemeld wordt, vrij gunstig. Moei lijkheden zijn o.a. gerezen over de kwes tie der communistische propaganda. De Sowjetregeering is bereid in een eventueel verdrag de clausule op te nemen, dat zij geen propaganda tegen het heerschende systeem zal maken. Zij weigert echter zulks eveneens te garandeeren voor de communistische Internationale en wijst er met nadruk op, dat de Sowjet-regeering en de Komintern geheel van elkaar onaf hankelijke instanties zijn. Verwacht wordt dat de Amerikaansche regeering een spe ciale commissie naar Rusland zal sturen om den oeconomischen toestand te bestu- deeren. Of een lid van deze commissie als permanent waarnemer te Moskou zal blij ven is nog niet bekend. BOLIVIË EN PARAGUAY. Ook Bolivlë is recalcitrant. Bolivië heeft met groote stelligheid geweigerd, de drie forten te ontruimen, die het op Paraguay had veroverd en Paraguay weigert naar men weet over den vrede te praten zoolang het de forten niet terugneemt. Dicht bij 't Paraguaysche fort is een vliegtuig van Bolivië in brand geschoten en gevallen. Een Duitsche nota te Parijs ontvangen. Ha,va* heeft van zijn bijz. correspon dent op Guernesey de mededeeling ont vangen. dat minister-president Herriot Dinsdagavond in kennis gesteld is van een Duitsche nota. die tijdens zijn afwe zig ei op de Quail d Orsay is ontvangen en die de hervorming van de Duitsche rljksweer b*»1"— DE TROEBELEN IN ECUADOR. De toestand in Quito. De onder leiding van Bonifaz staande opstandelingen hebben een tegenaanval op Quito uitgevoerd, die na urenlang strijden, aan beiden kanten, zware ver liezen ten gevolge had. De opstandelingen slaagden er in de munitie opslagplaatsen te bezetten, terwijl zq tevens de elec- trische centrale in handen wisten te krij gen, zoodat 's avonds de stad geheel in het donker lag. De laatste gevechten? Dinsdagmiddag werd te Quito nog ver woed gevochten. De strijd speelde zich vooral af bij de Bolisten-kazerne. De opstandelingen die zich van die kazerne hadden meester gemaakt schoten met machinegeweren en kanonnen op de troe pen, die aan de regeering waren trouw gebleven. De opstandelingen hadden de verpleeg den in een krankzinnigengesticht bezorgd en hen van wapens voorzien. Een onder handelaar door de opstandelingen ge stuurd om besprekingen met de regee- ringstroepen te openen, is door dezen gevangen genomen. W apenstüstand. De opstand heeft 5(1(10 dooden gekost. Officieel wordt medegedeeld, dat te Quito een wapenstilstand tusschen de regeering en de opstandelingen is tot stend gekomen. De opstandelingen heb ben alle voorwaarden van de regeering aanvaard. De regeeringstroepen zullen nog lieden de stad binnentrekken. Als voorloopig president wordt Albornoz ge noemd. 6 Bij de gevechten, die sedert het uit breken van den opstand hebben plaats gehad, zijn m totaalmeer danöOOOpersonen om het leven gekomen. DISCONTO-VERLAGING IN- ZWEDEN. Van 4 tot 3'/. De Zweedsche Rijksbank verlaagt haar disconto, met ingang van morgen, van 4 tot 3J DISCONTO VERLAG ING IN NOORWEGEN. De Bank van Noorwegen heeft het dis conto van 4A tot 4 verlaagd. Het dis conto was 20 Mei 1.1. van 5 tot 4i ver laagd. DE PRUISISCHE LANDDAG. Moties van wantrouwen in Von Papen. De Pruisische Landdag heeft Dinsdag nat.-socialistische, soc.-democratisohe en communistische voorstellen aangenomen, waarin vertrouwen in von Papen wordt uitgesproken en het intrekken van de ver ordening tot instelling van den rijkscom missaris wordt geëischt. De Landdag is vervolgens tot 21 September verdaagd. CHINA EN JAPAN. De toestand in Sjanghai. Uit Sjanghai wordt via Moskou - gemeld, dat Chineesche bladen berichten, dat Dinsdag Japansche mariniers zonder eenige reden Chineezen hebben aange- gevallen. Een Chinees werd gewond. In de afgeloopen dagen zijn de Japan ners bezig geweest met het aanleggen van veldtelefoonleidingen in het oostelijk ge bied van Sjanghai. g in overleg r KARDINAAL VAN ROSSUM. t V.D. verneemt uit Rome: Het bericht van het overlijden van Kar dinaal van Rossum werd door de Congre gatie De Propaganda Fide, waarvan de overleden kardinaal prefect was, aan Paus Pius medegedeeld. De Paus, die zeer on der den indruk was, heeft den generaal der Redemptoristen zijn deelneming be tuigd met het groote verlies. In tegenwoordigheid van den generaal der Redemptoristen zijn de vertrekken van den kardinaal in het paleis van de pro paganda fide verzegeld. De uitvaart. De plechtige uitvaartdiensten voor Kar dinaal v. Rossum zullen, naar men meldt, gehouden worden op Zaterdag a.s. te 11 uur in de St. Servaaskerk te Maastricht, 's Middags om vier uur zal de bijzetting van het stoffelijk overschot in den graf kelder te Wittem geschieden. VISCHUITVOER NAAR FRANKRIJK. Hoeveel uitgevoerd mag worden. Naar de berichtgever van het Hbl. te IJmuiden verneemt zal er met 1 October eenige verandering komen in de contin- genteeringsbep'alingen van den invoer van visch in Frankrijk ten aanzien van Neder land. Voor de fijne vischsoorten wordt de hoeveelheid van 950.000 kg tot 1.100.000 kg verhoogd, doch de daarbij toegestane verhooging van 150.000 kg wordt in min dering gebracht van de grove vischsoorten. De totale uitvoer naar Frankrijk veran dert dus niet. Het contingent voor eerstgenoemde soort is kwartaalsgewijze in mill. kg als volgt: 0.28 (v. j. 0.285); 0.32 (v. j. 0.285); 0.31 (0.19) en 0.19 (ongewijzigd) en voor de tweede soort 0.8 (1.4; 1.5 (1.4); 0.95 (O.'ri en 0.4 (ongewijzigd). Het antwoord van de Contact commissie op het voorstel van den Rijksbemiddelaar. Dit voorstel wordt afgewezen. De contactcommissie van organisaties van werknemers ter koopvaardij heeft gisteravond te Rotterdam vergaderd, ten einde het voorstel van den rijksbemid delaar, zie pag. 2 van het eerste blad, te bespreken. Besloten werd aan den rijksbemiddelaar, mr. S. de Vries Gzn., plaatsvervangend rijksbemiddelaar in het 3e district, een brief te zenden van den volgenden inhoud: „In aansluiting op de besprekingen gistermiddag en naar aanleiding van het door u gedane voorstel, zij het ons ver oorloofd het volgende onder uw aandacht te brengen: Door ons is betoogd, dat tegenover de moeilijkheden, die ongetwijfeld voor het scheepvaartbedrijf bestaan, in het oog dient te worden gehouden, dat de zee varenden van Nederland, allen zonder onderscheid, reeds herhaalde malen en tot zoodragen gageverlaging hebben aan vaard, dat hun loonen reeds nu belang rijk staan beneden het peil der loonen van vergelijkbare groepen van andere Nederlandsche werknemers. Wij voerden aan, dat het onder deze omstandigheden niet wel doenlijk is om over verdere gag.everlaging te spreken, waar bovendien de werkgevers-organi- satie verlangt om zq het geleidelijk te komen tot een peil, hetwelk overeen komt met dat der landen met gedepre- cieerde valuta. Op grond van deze over wegingen meenden wij de derde onzer voorwaarden te moeten stellen»ten aanzien van de lijnvaart handhaving var, de loonen der collectieve arbeidsovereen komst». Tot onze spijt heeft u deze voorwaarde met overgenomen in het door u aan partijen gedane voorstel, omdat zij naar uw oordeel niet van primordiaal belang zou zijn en daarom naar de verdere onderhandelingen tusschen partijen zou kunnen worden verwezen. Dit inzicht nu, kan door ons niet wor den gedeeld, omdat het huidige conflict mede is ontstaan ter bescherming van de bestaande loon- en arbeidsvoorwaarden en nu moeilijk maatregelen met dit doel getroffen, ongedaan kunnen worden ge maakt, zoolang het mogelijk is, dat de totstandkoming der collectieve arbeids overeenkomsten zou afstuiten op een verlangen tot gageverlaging in de lijn- vaart. Ten aanzien van punt 4 in het door U uitgegeven persbericht, mogen wij op merken, dat daarbij nietbereidheid tot onderhandelen over den voorgrond stond, do< beeld, om met de regec te treden, teneinde terwil verruiming voor de vracn regelen te treffen, die de moeilijkheden, thans aan de uitoefening van dit bedrijf verbonden, althans ten deele zouden kun nen opheffen. Indien daartoe medewer king zou kunnen worden verkregen, dan verstaan wq het, dat alle partijen zich daarbij een offer zouden hebben te ge troosten, waarbij dan evenwel voor de zeelieden dit het troostrijke zou zijn, dat het hier zou gaan otn maatregelen van tqdelqken aard, die verdwijnen naarmate de toestand zich in gunstigen zin wijzigt. Daar wq evenwel begrepen, dat onder handelingen over een zoo moeilijke zaak geruimen tijd zullen duren, gaven wij in overweging, ten aanzien van de arbeids voorwaarden den status quo gedurende twee maanden te handhaven. Mocht echter de tegenpartij er grooten prijs op stellen, dezen termijn tot een maand te beperken, dan zou daartegen door ons geen overwegend bezwaar worden ge maakt, in het ook reeds door u ter zitting uitgesproken vertrouwen, dat, indien het bij ernstig gevoerde onder handelingen aan partijen zou blqken,dat deze termijn te kort is, beide elkander dan wel zullen vinden ten aanzien van de noodige verlenging. Met een verwijzing der punten 5 en 6 naar de verdere onderhandelingen zouden wij ons kunnen vereenigen, omdat van zelfsprekend tijdens de onderhandelingen geen maatregelen als ten 6e bedoeld, door de reederijen zullen worden ge troffen. Met verontschuldiging voor het feit, dat wij een zoo uitvoerige uiteenzetting moeten geven, deelen wij u mede, om bovenaangegeven redenen niet in uw voorstel te kunnen treden". Naai' de „N. Rott. Crt." verneemt is de beslissing over het vertrek van het stoom schip Volendam, dat vanavond laat van hier naar New-York had moeten vertrek ken, uitgesteld tot vanmorgen. Van de gelegenheid tot monsteren is gisteren geen gebruik gemaakt. Te Amsterdam. Gistermorgen is te Amsterdam opnieuw de gelegenheid opengesteldtot monstering voor de vrachtschepen Nereus en Pluto van de Kon. Ned. Stoomboot-Mij., welke schepen gisteren moesten vertrekken. Naar wordt meegedeeld is ook ditmaal voor deze monstering vrijwel niemand opgekomen, zoomin als voor het stoom schip Ariadne van dezelfde maatschappij. DE „GRAF ZEPPELIN" WEER OP WEG NAAR ZUID-AMERIKA. Naar de Hamburg-Amerikalijn mede- dëélt, bevond de „Graf Zeppelin" zich gistermiddag 2 uur (m.E.t.) ten Zuiden van de Canarische eilanden en ten Wes ten van Kaap Garnet aan de N.W. Afri- kaansche kust. Naar Reuter uit Sydney in Nieuw Schot land meldt, heeft Mollison, gehoor gevende aan de wenschen van zijn echtgenoote en zijn dokter, besloten om zijn plan, ook over den oceaan naar Engeland terug te vliegen, op te geven. Mollison zal Zaterdag met de Empress bf Britain naar Engeland terugkeeren. Zijn zenuwen schijnen bij den tocht van Ierland naar Amerika zeer in de war te zijn geraakt. Uit Engeland heeft hij tal- looze aanmaningen ont vangen om van den tocht terug af te zienook lord Wakefield, die zijn meeste lange afstand-vluchten gefinanceerd heeft, telegrafeerde hem in dien zin. HET VLIEGENDE GEZIN NAAR LABRADOR. Het vliegende gezin Hutchinson is Dinsdag om 3 uur M.E.T. van Ellisbay op Anticostiland in de St. Laurensbaai opgestegen met bestemming naar Labra dor. Het gezin bestaat uit den vlieger Hutchinson, die zelf aan het stuur zit, zijn echtgenoote en twee kinderen. Tot de bemanning van het vliegtuig behooren nog een marconist, een navigator en een mecanicien. Te Rotterdam. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur ont moette de 41-jarige zeeman G. B. Hellers gewoond hebbende aan de Rotterdamsche- straat. te Rotterdam, op straat vóór zijn woning zijn zwager H. W„ 39 jaar oud en van beroep koopman. Tusschen beide mannen bestond al sinds een maand of 5 oneenigheid over een familie-aange legenheid. Gisterenmorgen kregen zij al dadelijk weer ruzie en het schijnt, dat Hellers daarbij den ander heeft gesard W. werd driftig en plotseling haalde hij een dolkmes voor den dag, waarmee hfj den ander een steek in de hartstreek toebracht. H. zakte ineen en was vrijwel op slag dood. In de algemeene consternatie wist de dader te ontkomen. Het lijk is naar het ziekenhuis aan den Coolsingel overge bracht. 6 Later op den morgen heeft W. zich uit eigen beweging bij de politie gemeld waar hq een volledige bekentenis heeft afgelegd. Hij is in het politiebureau aan de Meermansstraat opgesloten. Op den Rijksstraatweg. Gisterenmorgen omstreeks 10 uur heeft op den Rijksstraatweg ter hoogte van het Sint-Willibrordusgesticht te Heiloo een ernstig auto-ongeluk plaats gehad. Daar reed een vrachtauto van de Eerste Heilooer Melkinrichting, bestuurd door den chauffeur A. Groot. De chauffeur was van plan den Oosterzijweg in te rij den en had zijn richtingswijzer reeds uitgezet toen zijn auto bij het draaien plotseling geramd werd door een achter op rijdenden luxe auto. Of de bestuurder daarvan, de heer H. N. Dulith, medisch student uit Rotterdam, niet gezien heeft, dat de voor hem rij dend auto van richting veranderde, is niet te beoordeelen. Een feit is, dat hij met volle kracht hq reed 'n vaart van 60 a 70 K.M. op den voor hem rijdenden auto inreed en dezen aan de voorzijde raakte, zoodat de vrachtauto waarvan de voorruit versplin terde ook aan het chassis ernstig werd beschadigd, hoewel de chauffeur onge deerd bleef. Ernstiger.verliep het evenwel met den luxe-auto, die nagenoeg geheel vernield werd. De bestuurder sloeg met het hoofd door de voorruit, waarna de wagen over den kop sloeg. De heer Dulith, die veel bloed verloor en eenigen tijd buiten ken nis was, werd onmiddellijk naar het Sint Willibrordusgesticht overgebracht, waar de directeur, dr. Barnhoorn, medische hulp verleende. Hij bleek er wonderlijk genoeg nog zoo goed te zijn afgekomen, dat hij na een verblijf van l'^tiur in het gesticht per auto kon afgehaald worden om zijn reis te vervolgen. Volgens ooggetuigen treft den chauffeur van den melkauto geen schuld aan dit ongeval. DRIE ARBEIDERS DOOR GLOEIENDE TEER GETROFFEN. Te Heerenveen is gistermorgen een slar.g van een teersproeier lekgesprongen. Dne arbeiders, die bezig waren den Rot- tumerweg te teren, werden door de gloei ende massa, welke met een temperatuur van 200 graden naar buiten spoot, getrof fen. De 56-jarigfc gemeentewerkman H. Rotstergaast, bleek het ergst getroffen. Zijn gezicht en oogen zaten vol teer. De man is naar het ziekenhuis te Heerenveen vervoerd Voor het behoud van zijn ge zichtsvermogen wordt ernstig gevreesd. De arbeiders G. Sloothaak en J. van 't Meer liepen eveneens ernstige brand wonden aan armen en gezicht op. Door dat eerstgenoemde een bril droeg, werden zijn oogen niet getroffen. Deze mannen zi|n, na in het ziekenhuis te Heerenveen te zijn verbonden, naar hun woningen vervoerd. GESTOORDE INBRAAK. Te Zaandam is gisteravond, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken bij de wed. Hoorn aan de Botenmakersstraat. Voor echter het plan ten uitvoer kon wor den gebracht, kwamen de bewoners thuis, die onmiddellijk bemerkten, dat er onraad was en alarm maakten. De inbreker had echter gelegenheid te ontkomen. Een Amsterdammer, die zich op ver dachte wijze in de steeg naast het huis op hield, werd door burgers gegerepen en aan de politie overgeleverd. Het bleek te zijn de 39-jarige M. E., een goede bekende van de politie. Hij was in het bezit van een compleet stel inbrekerswerktuigen. WIELRIJDER ONDER AUTO. Door linksrfjden. Dinsdagavond te ongeveer kwart over tien werd op den Helderscheweg ter hoogte van de Snaarmanslaan, een wiel rijder, komende uit de richting Alkmaar en fietsende naar Koedijk, door een hem tegemoet komenden auto aangereden. De fietser, de 63-jarige A. Leegwater uit Koedijk, reed links van den weg en werd door den auto zoodanig gegrepen, dat hij een zware hoofdwonde bekwam. De man is per ziekenauto naar het stads ziekenhuis vervoerd. Naar wij vernemen geeft de toestand van den patiënt gelukkig geen zorg en is hij er betrekkelijk goed afgekomen. Den chauffeur van den auto treft geen schuld. KINDERLIJKJE. Dinsdagmiddag is in de Vliet achter Vreugd en Rust te Voorburg een in staat van ontbinding verkeerend kinderlijkje opgehaald. Volgens medische verklaring moet het kindje, dat geheel ongekleed was, reeds 14 dagen geleden overleden zijn. Buitenland. EEN FINANCIEEL SCHANDAAL TE WEENEN. Een bankier en zijn zoon ge arresteerd. Te Weenen is een geweldig financieel schandaal ontdekt. De bankier Karl Egon Alma en zijn zoon, dr. Herbert Fritz Alma zijn in hun villa gearresteerd, ter wijl tegen dr. Hans Alma, den tweeden zoon van den bankier die op het oogen blik te Parijs vertoeft een bevel tot aan houding is uitgevaardigd. Alma en zijn zoons worden er van beschuldigd Opper- Oostenrijk voor ontzaggelijke bedragen te hebben opgelicht. Men spreekt van een bedrag van 30 millioen shilling. TRAGISCH. Te Tlüttblick heeft een moeder haar 13- jarigen krankzinnigen zoon gedood. De jongen, die sedert jaren in een krankzin nigengesticht werd verpleegd, was bij ziin ouders op bezoek. Hq kreeg toen een aan val van razernij en dit bracht de vrouw tot een dusdanige vertwijfeling, dat zq haai end™ Um T lijden te verlossen, or,hing. Zq deelde haar daad daarna zelf DE DOODVONNISSEN VAN BEUTHEN. De Rqksdaggroep van de N. S. D. A.P. heeft een telegram gestuurd aan de vijf ter dood veroordeelde S. A.-lieden te Beu- then. Hierin wordt gezegd: „Uw lot ma ken wq tot het onze; wij zullen niet rusten voordat onze strijd voor uw leven tot do overwinning heeft geleid". DE ZONSVERDUISTERING. Een teleurstelling. Reuter meldt uit Conway in Newhamp- shire, dat de zonsverduistering voor de ge leerden, die daar verzameld waren, een te leurstelling is geworden, want op het oogenblik toen de verduistering totaal was, bedekten dikke en donkere wolken den hemel. Geachte Redactie. Het schrijven van het bezwaarde lid eener Oranjevereeniging (welke?) in Uw blad van Dinsdag j.1., noopt mij U een weinig plaatsruimte te verzoeken. Niet om op den inhoud van bedoeld schrijven in te gaan dit is reeds door U op uit nemende wijze geschied maar om dien »pennelield« er even op te wijzen, dat de ledenvergadering der vereeniging de plaats is (men moge lid der Chr. dan wel der Alg. Oranjev. zijn), waar men zijn bezwaren behoort te brengen. Daar is echter meer moed voor noodig, dan voor het schrijven van een o n g e- teekend stukje in de courant. Met dank voor de plaatsing. Uw dw., J. DE JONG, Voorzitter der Chr. Oranje ver. van 30 en 31 Augustus 1932. BEVALLEN: A.C.de Graaf—Kooij, z.; J. L. E. M. W. Braun—Dekker, z. TER-AARDE-BESTELLING J. G. A. GOEDHART. Op Oud-Eik en Duinen te 's-Graven- hage is gistermiddag in stillen eenvoud het stoffelijk overschot ter aarde besteld, van den oud-zeeofficier J. G. A. Goedhart. Belangstellenden waren o. a. de heer De Josselin de Jong, oud-generaal der ma riniers, J. Tideman, oud-gouverneur der Molukken, en J. W. Cohen Stuart, oud- zeeofficier. Bq de familie was oud-minis ter Cohen Stuart. Bq het graf sprak de heer Tideman een kort woord van afscheid, waarna de zoon dankte voor de belangstelling. Officier van den M.S.D. 2e kl. J. Dijkstra, onlangs ter beschikking gesteld, is aangewe zen voor den dienst in Oost-Indië en zal 7 September met de Sibajak uit Rotterdam der waarts vertrekken. Luitenant ter zee 2e kl. A. P. Smitt, wien vergund is uit Oost-Indië terug te keeren is 17 Augustus met de Baloeran van Tandjong- Priok vertrokken, wordt 7 September te Mar- seile en daarna hier te lande verwacht. AMSTERDAM, 31 Aug. 1932. Op de heden gehouden aardappelmarkt waren de prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnde 390 H.L. AMSTERDAM, 31 Aug. 1932. Op de heden gehouden veemarkt waren aan voer en prijzen als volgt: 334 vette kalveren, ie kw. 4555 cent, 2e kw. 3544 cent, 3e kw. 2535 cent per kg, levend gewicht; 34 nuchtere kalveren 48; varkeus, vleeschvarkens, we gende van 90110 kg, 3536 cent, zware var kens 3334 cent en vette varkens 3132 cent per kg slachtgewicht. Marktoverzicht. Vette kalveren met flinken aanvoer, vlotte handel en de prijzen hooger. Varkens met flinken aanvoer, stugge handel en de prijzen lager. BROEK OP LANGENDIJK, 31 Aug. 1932. 30.000 kg aardappelen: Schotsche muizen 0.80—1.80, blauwe eigenheimers 1.502.20, eigenheimers 1.60—1.90, Schoolmeesters 2.40, Duc of York 0.700.80, drielingen 1.702.30; 20.000 kg roode kool 0.601.50 1600 kg gele kool 0.601.40; 22.000 kg witte kool 60—70 cent; 13.000 kg uien: gele nep 5 —5.60, gele drielingen 2.40—2.60, gele liien 1.80—2.40; 550 kg peen 1.60—1.70; 5500 kg slaboonen 2.10—5.40; 3000 kg bieten f 0.70 —2; alles per 100 kg; 6000 stuks bloemkool, ie srt. 7.20—12.50, 2e srt 1.40—3.50 per 100 stuks. NOORD-SCHARW OUDE, 31 Augu. 1932. Groote Schotsche muizen 0.901, Schot sche muizen 1.501.60, blauwe eigenheimers 1.80, spercieboonen 2.506.90, gele nep 5.40—5.80, drielingen 2.40—2.70, uien 1.90 2.40, roode kool 0.601.30, gew. witte kool 0.60—0.70, gele kool 1.20—1.30, alles per 100 kg. PURMEREND, 30 Aug. 1932. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 1 stapel Fabriekskaas 12; 17 stapels Boerenkaas 19 en 1 stapel Goudsche Kaas 19 per 50 kg. In totaal 19 stapels, wegende 6500 kg. Handel matig. 2382 kg Boter 1 10 1.45 per kg. SCHAGEN, 1 Sept. 1932. Aangevoerd: 7 paarden 225—400; 6 veulens 05—80; 5 pink$tieren 60110; 31 gelde- koeien (magere) 100-140; 106 geldckoeien (vette) 160280; 20 kalfkoeien 130210; 3 .pinken 6065; 30 nuchtere kalevren 028* 277 schapen (vette) 10-15; 83 lammeren 3—8; 38 varkens (magere) 6—10; 60 vette varkens p. kg 0.24—0.27; 93 biggen 4-5; 12 konijnen 0.751.25; 30 kippen 0.501.50. 79000 kipeieren, bruine 4—4.80, witte 3.60 ~-4-40> kl. witte 2.703.00. 750 eendeieren 2.50—2.60. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 1 September. Medegedeeld door het Kon. Nederlandschi Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand: 768.9 te Bhest. .Laagste stand: 730.5 te Isafjord. Verwachting; Zwakke tot matige W. tot Z.W., later waarschijnlijk weer ruimende wind, be trokken tot zwaar of half bewolkt, waar schijnlijk tijdelijk regen, weinig verande ring in temperatuur.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 8