Texel. TexelscSie fokveedag. Worden de eieren in den komenden winter duur. Auto geslipt. Verduisterende ambtenaar. Haven van Nieuwediep. Punt 2 der agenda luidtingek.stukken. Een circulaire van H.B.S. waarbij mede werking wordt, gevraagd inzake inven tarisatie schapen. Voorz. deelt mede, dat alle leden hiervoor formuliers zijn toe gezonden en dat op een paar enkele leden na, allen hun aantal schapen hebben op gegeven. Vervolgens een circulaire van hetH.B. dat een Rijkscommissie is ingesteld, ver band houdend met het houden van een cursus Eerste Hulp Bij Ongelukken. Het lesgeld bedraagt f 2.—, waarvoor 15 lessen worden gegeven. Dr! de Vries is bereid gevonden om deze cursus te leiden. Een jaarverslag volgt nu van de Onder linge Brandverz.-Mij. van de Holl. Mij. van Landbouw. Voorts wordt behandeld een circulaire, verband houdend met de slechte toestan den in den tuinbouw, n.1. dat er een bureau is ingesteld voor verkoop aard appelen, kool, enz. Hier volgen enkele besprekingen over, maar men verwacht er niet veel van. Wordt besloten om een afwachtende houding aan te nemen, of er misschien belangstelling voor is. Vervolgens 'n circulaire crisis-varkens- wet. Voorzitter deelt mede, dat Noord-Hol land is verdeeld in districten, en dit district bestaat uit Wieringerwaard, Wieringermeer, Winkel, Barsingerhorn en Schagen. Wordt besloten om maar kalm af te wachten wat dit worden zal. Van de afd. Eierland—Texel is een schrijven ingekomen betreffende adhaesie- betuiging inzake crisisbestrijding, wordt voor kennisgeving aangenomen. Door het Hoofdbestuur is opgave ge vraagd van personen, zoowel pachters als verpachters, in verband met de crisis-pachtwet. Door het bestuur is een drietal personen opgegeven, doch geen van drieën zijn benoemd. Voorts zijn nog enkele ingekomen stukken behandeld,o.a. gezamenlijken aan koop mogelijk te maken, en ook wordt er besloten dezen winter een of twee praatavonden te houden. Nu zijn we gekomen aan verkiezing van twee bestuursleden. Herkozen wordt met algemeene stemmen de heer D. Sleutel en gekozen de heer P. Blauboer Cz., in plaats van den heer C. WaaiboerCz., en de heer Rademaker inplaats van den heer Visscher. Hier volgt een bespreking tot het houden van een boekhoudcursus. Wordt besloten dit op een volgende vergadering te be handelen. Behandeling van de beschrijvingsbrief voor de Algemeene Vergadering der H. M. van Landbouw. De afgevaardigde zal'vóór verkiezing hoofdbestuur, den heer Kramer Glijnis stemmen, betreffende het voorstel Bodegraven moet tegengestemd worden. Rondvraag De heer Rademaker vraagt of de afdeeling toestemmen kan in een soepele toepassing bij de verordening wielen schrapen. Er volgen nog enkele discussies over en het voorstel wordt in stemming gebracht en met 6 stemmen vóór, 1 tegen en 6 blanco aangenomen. Nu wordt door den heer Haringhuizen, tevens Dijkgraaf gevraagd, wederkeerig medewerking aan de landbouwers, om de wegen zoo schoon mogelijk te houden. De heer J. C. Bakker vraagt naar be talingen bij het Centraal Bureau. Voorzitter zegt dat er a contant wordt gewerkt. De heer Haringhuizen vraagt in ver band met de aanstonds toenemende werke loosheid, medewerking van de afdeeling. Voorzitter zegt dat hierin mede zal worden gewerkt. Hierna volgt sluiting. Voorz. zegt:'Al vorens ik deze vergadering sluit, wil ik allen een woord van dank toeroepen, en het doet mij heel veel genoegen dat de besprekingen op prettige wijze zijn ge voerd, dit maakt het ook gemakkelijk voor mij«. Voorts zegt spr. een woord van dank aan de pers voor hun tegen woordigheid. ATHLETIEKWEDSTRIJDEN K.N.G.V. Het is Zondag op de gehouden athletiek- wedstrijden van het K.N.G.V. te Amers foort voor onze clubgenooten van de vereeniging »01ympia« een succesvolle dag geworden. De heer K. Schenk wist weer, voorde vijfde maal, beslag te leggen op het nummer hinkstapsprong (13.31 M.). Ook werd de heer Schenk No. 3 met discus werpen met een worp van 32.94 M. en in het nummer polsstokhoogspringen werd ook een derde prijs behaald met een sprong van 2.95 M. Mej B. Schenk—Bakker behaalde een vierde prijs met kogelstooten (8.58 M.). Én bij de driekamp heeren werd »01ympia« van de 20 ploegen, die er aan deelnamen, No. 6, zoodat dit ook een fraai resultaat mag worden genoemd. We wenschen »ÖIympia« met hun behaalde successen van harte geluk. VERPACHTERSBOND OPGERICHT. Zaterdagavond is in café „Den Burg alhier een vergadering gehouden van landeigenaren om te komen tot oprichting van een Verpachtersbond; de belangstel ling voor deze bijeenkomst was groot, lot leden van het voorloopig bestuur werden gekozen de heeren J. Kejjzer Az., voorzit ter,.Jac. Roeper Jacz., vice-voorz., J. Roe per Jzn., secretaris-penningm., S. Dyksen Sz. en A. J. Eelman, commissaris, bij welke heeren men zich voor het lidmaat schap kan aanmelden. WAT „AL" TE VOORZICHTIG. De geweldige verzwaring van de dijken aan de Oostzijde van ons eiland, heeft blijkbaar bij sommige bewoners van Oude- schild nog niet geheel de vrees wegge nomen, dat afsluiting van de Zuiderzee dijkdoorbraak tengevolge kan hebben. Naar men ons mededeelt ging iemand te Oudeschild zelfs zoo ver dat hij in onder handeling trad over een verzekering tegen dijkdoorbraak. De storm van de laatste dagen der Vorige week, heelt Zondag het water rond Texel wel zeer hoog opgejaagd; het valt echter moeilijk dit feit geheel in ver band met den afsluitdijk te brengen, te meer daar aan strand ook een zeer hoog tij water stond, op meerdere plaatsen stond de zee tegen de duinen. Bij informatie bleek ook de waterstand geenszins een record te zijn, wel bleek de berekening van de ingenieurs juist, dat de zee ter hoogte van Oost het hoogst werd opgestuwd tengevolge van 't samenkomen van de stroomen door 't Eierlandsche gat en 't Marsdiep. De waterstand bij Oost was ruim twee palm hooger dan die in de haven, met dit feit heeft men met de dijk verzwaring ter dege rekening gehouden. De havenkom is Zondag slechts voor een klein gedeelte buiten haar oevers getreden. INSCHRIJVING SCHOOI/WONING. le Oosterend is vorige week een in schrijving gehouden van den verkoop van de woning, thans nog bewoond door het hoofd der School met den Bijbel, aldaar. Ingekomen zijn twee biljetten. Hoogste inschrijver was de heer J. Daalder Jbz., te Oosterend. VOLKSFEEST TE DEN BURG. Het programma dat de feestcommissie voor 10 September in haar vergadering van gisterenavond definitief heeft vast gesteld komt in 't kort op het volgende neer; 's morgens om 9 uur vangt het kin derfeest aan met een rondgang van Texelsch Fanfarecorps met de kinderen door Den Burg, daarna volgen de wed strijden op het land van den heer Joh. Roeper aan de Koogenstraat, deze be staan in Eierloop en Blokjesrapen voor meisjes van 7 tot 9 jaar, Korfbaldoelen en Balhindernisloop voor meisjes van 10 tot 12 jaar. Hardlooopen met hindernissen en bal vertrappen voor jongens van 7 tot 9 jaar en baldrijven en hardloopen met hinder nissen voor jongens van 1012 jaar. In den namiddag 2 uur gaat weder het Fanfarecorps rond, waarna op het land van den heer Roeper Volksspelen begin nen voor Meisjes van 13 tot 15 jaar: Ringsteken op fietsen en zakloopen met hindernissen. Voor dames vanaf 16 jaar: „Strijd om den man" (inleggeld 25 cent), Kruiwagen race (met heer) voor jongens van 13 tot 15 jaar: hardloopen met hindernissen, touwklimmen. Voor jongens boven .16 jaar jaar. Trouwtrekken in ploegen van drie en hindernisloopen. 's Avonds zal een schitterend vuurwerk worden afgestoken; de kosten zullen wor- gedekt door het heffen van 10 cent entrée voor de morgen- en de middagwedstrijden en 25 cent entrée bij het vuurwerk. Aan de T. E. M. is de beschikking ge vraagd over schijnwerpers, waardoor bij het vuurwerk voor voldoende veiligheid is gezorgd, vanaf den Waterweg zal daar door het vuurwerk niet te zien zijn. Door B. en W. is aan de hoteliers verlof gege ven na afloop van het vuurwerk bal- muziek te geven tot 2 uur. Aan de directie van het circus Van Bever, dat dien dag zijn openingsvoorstel ling zal geven, zal in overweging worden gegeven, deze voorstelling eerst na het afsteken van het vuurwerk te doen aan vangen. De feestcommissie is verder voornemens om op het land van den heer Roeper een oude scheepsmast te doen plaatsen. Op sommige tijden van 't jaar zullen door de jongelui gelegenheid hebben zich onder leiding in het mastklimmen te bekwamen, 't Doel hiervan is, om een oude sport, die vroeger op Texel zeer gezocht was, op nieuw actueel te maken. Woensdag werd te Den Burg de groote jaarlykscbe fokveedag gehouden, ook had in de Vischmarkt de expositie pl.aats van de wolkeuring. De uitslag van de wol keuring was als volgt: Vachten van 1-jarige rammen: le prijs inzending van S. J. Keijser, Hoogeberg, gew. 7.9 kg, goede eerste; 2e prijs inz. Jac. Witte Pz., gew. 6.8 kg, goede prima 3e prijs inz. Jac. Witte Pz., 7.1 kg, prima; 4e a prys inz, P.LapKz.; 4e b prijs inz. S. J. Keijser; 4e c prijs inz. Jac. Lap Kz. Vachten van oudere rammen: le prijs inz. Jac. C. Lap Kz., gew. 5.7 kg, zeer goede eerste2e prijs inz. S. J. Keijser; 3e a prijs inz. A. P. Dalmeijer; 3e b prijs inz. Jb. Eelman; 4e a prijs inz. IJ. Lap; 4e b prijs inz. A. Eelman Dz. Collectie van 4 vachten van oudere ooien le prijs Jac. Lap Kz., gem. gew. 5.42 kg, goede prima, eerste2e C. de Wit, gem. gew. 5.78 kg, goede eerste, eerste; 3e Jb. Lap Kz., gem. gew. 5.3 kg, goede prima; 4e IJ. Lap, gem. gew. 5.05 kg, goede pr., eerste, 4 vachten 1-jarige ooien le P. Lap Sz., gem. gew. 6.03 kg, goede prima, zeer goede eerste; 2e Jac. Lap Kz., gem. gew. 6.15 kg, goede prima, matige eersteSe a Jac. Lap Kz., gem. gew. 5.95 kg; 3e b S. J. Keijser, gem. gew. 5.85 kg. 4 vachten twee-jarige ooien 4a C. de Wit, gem. gew. 5.67 kg, zeer goede eerste, goede tweede; Jb. Eelman Gz., gem. gew. 4.75 kg. De heer E. D. Govers. die als gewoon lijk met de leiding der expositie en keu ring was belast deelt ons over de inzen dingen 't volgende mede: De wol keuring deed zien dat ook op Texel de wolproductie vooruitgaande is Vooral was duidelijk te zien welken in vloed de vererving hebben. Van ram 441 van den heer Jb. Lap Kz. te den Hoorn (als oudere ram no. 1 in wol productie), waren afkomstig een der vierde prijzen jongere rammen en den tweede prijs jarige ooien, ook was daarvan afkomstig een deel der oudere ooienvachten welke de le en 2e prijzen behaalden. Een schapenfokker dient dit onweer spreekbaar bewijs wel voor oogen te houden. FOKVEEKEURING. Omstreeks 9 uur werden de keurmees ters per bekkenslag opgeroepen tot een bijeenkomst in hotel „De Oranjeboom De voorzitter van de Holl. Mij. v. Land bouw, de heer C. Keijser Hz., sprak een kort openingswoord, waarna de keur meesters hun lijsten ontvingen. De heer Keijser deelde ons tijdens de keuring mede, dat het aantal inzendingen minder was dan vorig jaar 40 num mers) doch dat de kwaliteit van het vee onder de slechte tijdsomstandigheden geenszins heeft geleden, op dit gebied was zelfs nog vooruitgang te constateeren. Omstreeks 11 uur waren al de keurings lijsten ingekomen. Keurmeester voor de rubrieken 1, 7, 10 e# 17 de heer C. Kuip, Lap en A. Langedijk, voor 2, 8 en 11 de heeren P. Hin, M. Zuiderwind en C. de Wit; voor 3 en 12 de heeren Jb. Lap, H. S. Keijser en G. Appel; voor 4 en 9 de heeren S. J. Keijser, D. P. Timmer en A. A. Commandeur; voor 5 en 13 de heeren Th. Bakker; H. Hin en D. Schoenmaker; voor 6 en 15 Jb. Hin, W. S. Keijser en K. Bregman. Geregistreerde Schapen. 1-jarige Rammen. le eigen. Jb. Eelman Gz., 2e Gebrs. Ko ning, 3e Jb. Witte, Plassendaal, 3e P. Koorn Z.-Haffel. 2-jarige Rammen. le eig. H. J. Keijser, 2e C. Bruin, 3e Jb. Eelman Gz. Oudere Rammen. le eigen. W. S. Keijser, 2e Gebr. Ko ning Johz., 3e Jb. Eelman Dz„ eervolle vermelding Jac. Witte Pz. Schapen (die gemiddeld minstens /3/s hebben geworpen) met 1 ramlam. 2e eigen. C. Bruin, 3g W. S. Keijser. Schapen met 2 ramlammeren. le inzending Jb. Eelman Gz., 2e Gebr. Koning, 3e IJ. Lap. Schapen met 1 ooi en 1 ramlam. le inz. H. J. Keijser, 2e Jb. Lap Kz., 3e H. J. Keijser, eervolle vermelding Jb. Lap Kz (2e inzending). Viertal oudere Fokschapen. le inz. Joh. Roeper Joh.zn., 2e Jb. Eel man Gz., 3e Jb. Lap Kz. Viertal 1-jarige Fokschapen. le inz. P. Lap, 3e Jb. Lap Kz. Viertal ooilammeren. le inz. Jb. Eelman Dz„ 2e Jb. Lap Kz, 3e Joh. Roeper Johz. Niet geregistreerd vee. 1-jarige Rammen. le eig. Jn. Kikkert Nz., 2e Gebrs. Ver meulen, 3e C. de Wit. 2-jarige Rammen. le eig. J. v. Heerwaarden, 2e Jb. Eel man Dz. Oudere ragimen. le eig. Jn. Kuip, 2e A. Brans Pz., 3e P. Koorn, Westergeest. Schapen met 2 ramlammeren. le inz. H. J. Keijser, 2e Jn. Mantje Cz., 3e K. Mantje, eerv. vermelding Wed. G. Zijm, Hal. Schaap met 2 ooilammeren. le inz. Gebr. Bakker Sijk, 2e P. Lap Kz., 3e Jb. Lap Kz. Viertal oudere Schapen. 2e inz. Jb. Lap Kz. Viertal l-jarige Fokschapen. le inz. H. C. Dijt, 2e Joh. Roeper, 3e M. Zuidewind. Gewoonlijk worden op den Fokveedag voor dieren waarmede prijzen zijn gewon nen, zeer hooge prijzen betaald; ook thans zijn weder enkele dieren verkocht, hoewel de handel niet zoo groot was als andere jaren, een ramlam van den heer H. J. Keijser, inzending 48, werd o.a. aange kocht door den heer H. C. Dijt voor niet minder dan 50. TRAP VAN EEN PAARD. De heer KI. Lips kreeg Dinsdagmiddag op den Koogerweg een trap van een paard tegen de borst. Zijn toestand was van dien aard, dat geneeskundige hulp moest worden ingeroepen. Naar men ons even wel mededeelt is de patiënt minder ern stig getroffen dan 't zich aanvankelijk liet aanzien. Burgerlijke Stand van Texel van 31 Aug.5 Sept. GEBOREN: Jan Cornelis, z. v. Jan Smit en Petronella Johanna Kuip. POLITIE. Gevonden: een dekzeil. Eieren behooren tot Nederland's belang rijke export-artikelen. Zij, die niet anders met eieren in aanraking komen dan door er enkelen aan het ontbijt te nuttigen, ter wijl de huisvrouwen ze in het eten doen of er ommelette en spiegelei ervan te bak ken, kunnen zich geen voorstelling maken van hetgeen het export-ei voor Nederland beteekent. Zelfs in deze crisis-tijden wor den er per jaar ongeveer een milliard drie honderd zeventig millioen eieren meer uit gevoerd dan geïmporteerd, voorwaar cij fers, die men voor het kleine Nederland niet had vermoed. De Veluwestreken zijn de voornaamste producenten met Barne- veld als hoofdmarkt. De Veluwsche boer, religieus in hart en nieren, uiterst sober en wars van vermaak en uitspattingen, werkt met vrouw en kinderen, gewoonlijk zonder knechts, van den vroegen ochtend tot dén laten avond op ziin eigen erf en voorziet zooveel mogetijk in eigen be hoefte. Een deel van zijn rogge vermaalt hij tot brood, het restant dient als veevoe derhetzelfde geldt voor haver, dat ten deele voor eigen consumptie en ten deele voor zijn vee wordt verbruikt. Verder houdt bii varkens, een paar koeien en kip pen. Bovendien verbouwt hij aardappelen; wat hij niet voor zichzelf verbruikt, ver koopt hij in de naaste stad, terwijl het provenu van hetgeen hy weet te slijten, ten deele dient om zijn geringe financieele ver plichtingen na te komen (hypotheekrente, kleeren, den kruidenier etc.), terwijl de rest op de spaarbank wordt gebracht. Het spreekt dus vanzelf, dat bii zulk een sobere levenswijze de kostprijs, dus ook voor het ei buitengewoon laag moet zijn en wij kunnen dan ook als heuglijk feit vermel den, dat het Nederlandsche ei niet alleen ten opzichte van deuf/delijkheid, maar ook wat prijs betreft met alle andere landen kan concurreeren. Er behoeft dan ook geen vrees te bestaan, dat het Nederlandsche ei het tegen het buitenlandsche zal moeten afleggen. De voornaamste afzetgebieden zijn Duitsehland en Engeland en hoe veel moeite men in die landen ook moge doen om het eigen fabrikaat de voorkeur te ge ven, ten opzichte van eieren zal dit de eer ste jaren wel niet lukken. Door de lage prijzen is nergens de pluimveeteelt bij zonder aangemoedigd, terwijl de lage prij zen het eten van eieren in de hand werkt. Tal van wettelijke maatregelen zorgen, dat nauwlettend op de kwaliteit van het export-ei wordt toegezien, terwijl het Rijkspluimvee-instituut, de talrijke pluim vee-consulenten den boer van de noodige voorlichting voorzien. Kippen leggen in de maanden April tot Juni het best en het meest; in die maan den komt gewoonlijk de eierenophooping, die niet in de consumptie kan worden op genomen zonder de prijzen tot een zeer laag niveau terug te drukken. De eieren- handel benut deze tijden om groote kwan titeiten op te koopen en in koelhuizen op te slaan, waar de eieren tot aan den winter bewaard worden onder een temperatuur van ongeveer het vriespunt. In den winter is de aanvoer van eieren het geringst en de prijzen stijgen alsdan gewoonlijk tot een niveau, waar de koelhuis-exploitant met winst zijn gekoelde eieren kan ver- koopen. Elk jaar wordt circa een hoeveel heid van .125 a 150 millioen eieren gekoeld, zoodat ook elk jaar in den winter dit kwantum, bij de versche eieren, die schaars zijn, gevoegd wordt. De jarenlange practyk heeft uitgewezen, dat dit kwantum vol doende is om in de normale behoeften te voorzien. Alhoewel het eene jaar meer winst, gemaakt wordt dan het andere, is het risico aan het koelen niet groot. De Regeering verwachtte voor 1932 een geweldige inzinking van den eierprijs; om de boeren te steunen, werden maatregelen beraamd om een eventueele inzinking het hoofd te kunnen bieden. Trouwens de eier- prijzen waren in April/Mei bijzonder laag, alhoewel de kosten voor kippenvoer even eens belangrijk waren gedaald. Toch is de prijs nog medegevallen, niettegenstaande de eierhandelaren, onbekend met hetgeen de Regeering van plan was, het risico niet durfden te nemen om de gewone kwanta eieren uit de markt te nemen, teneinde in de koelhuizen te bewaren. Want de ver schillende, van elkander afwijkende advie zen der experts maakten, dat de Regee ring treuzelde en toen de goedkoope tijd1 (April/Juni) verstreken was, werd de crisis-eierwet aangenomen, waarbij de Re geering gemachtigd werd! eventueel 100 millioen eieren uit de markt te nemen, wanneer de prijzen beneden een vastge steld peil daalden. In stede van het gewone kwantum koeleieren der particuliere han delaren, getaxeerd op 125 a 150 millioen stuks, hadden deze slechts 30 millioen op- zijde gezet. De Regeering kon niet meer reserveeren dan 4 millioen, zoodat het win terseizoen zal wordten ingegaan met een voorraad van maar 34 millioen stuks tegen een normaal kwantum van 125 ad 150 mil lioen eieren. Bovendien hebben de pluim veehouders minder kuikens uitgebroed en vele legkippen geslacht. Men verwacht dan ook in West-Europa een lager aantal ver sche eieren in den komenden winter. Het geringere kwantum versche eieren en het minder aantal koeleieren zal maken, dat de winter-vraag niet kan worden bevre digd, zoodat algemeen hooge eierprijzen wordén verwacht. Sommige handelaren vermeenen zelfs, dat zij een grootere winst zullen behalen op hun 30 millioen koel eieren dan in normale jaren met hun 125 a 150 millioen eieren. Men zij gewaar schuwd en mocht hetgeen wij beweren juist zijn, dan zal de voorzichtige huis vrouw niet beter kunnen doen dan haar behoefte aan eieren in den winter reeds nu op te koopen en de eieren te kalken. Op die wijze zal zij haar winter-budget ver moedelijk niet onbelangrijk kunnen ver lichten. Binnenland. BIJ HET BADEN VERDRONKEN. Aan het stille strand te Scheveningen is gistermiddag omstreeks 12 uur bij het baden verdronken de 45-jarige J. R. K., afkomstig uit Heerlen. Het lijk is naar het ziekenhuis Zuidwal te 's-Gravenhage vervoerd. AUTO-ONGELUK. Veroorzaakt door den drank. Twee gewonden. Dinsdagavond reed op den Heeschen- weg te Oss de ongeveer 35-jarige W. S. uit Lieshout, die vermoedelijk beschonken was, met een vrachtauto met groote snel heid, door de bocht. Daar moest hij den brigadecommandant der Koninklijke Ma rechaussee te Oss, opperwachtmeester S., die daar op de fiets reed, passeeren, maar bemerkte hem te laat. Om een aanrijding te voorkomen, gooide de bestuurder zijn stuur om, waardoor de vrachtauto slipte en kantelde. De opper-waohtmeester werd door 't achtereinde van den auto gegrepen en van zijn fiets geslingerd. Hij liep eenige niet ernstige hoofdwonden op en kon na verbonden te zijn zich naar huis begeven. De bestuurder van den vrachtauto was er ernstiger aan toe. Hij geraakte met zijn boenen tussehen het portier van de cabine bekneld en kwam met ziin bovenlichaam onder den omgekantelden auto terecht kwam. Met ernstige inwendige kneuzingen en een hersenschudding is hij naar het St. Annaziekenhuis te Oss vervoerd. Zijn toe stand is zorgwekkend. DOOR EEN AUTO AANGEREDEN EN GEDOOD. In de kom van de gemeente Rijssenberg waren gisteravond eenige jongens op den straatweg aan het voetballen. Uit de rich ting Breda kwam een auto aangereden, bestuurd door een dame. Door tot nog toe onbekende oorzaak reed de auto den 10-jarigen C. aan, die ernstig werd ge wond en even na de aanrijding aan de gevolgen is overleden. Twee docden, drie gewonden. Gisterenavond kwam uit de richting Zundert een auto aangereden op den straatweg naar Etten. Toen de auto eenige wielrijders moest passeeren, week de auto te veel naar links uit, met het gevolg dat deze slipte, in volle vaart tegen een langs den weg staanden boom reed en daarna in een sloot terechtkwam. De bestuurder van den auto, alsmede een persoon, die naast hem zat, werden op slag gedood. Van de drie andere in zittenden werden er twee zwaar gewond en één licht gewond. De gewonden zijn later naar een ziekenhuis vervoerd. Gisterenavond was het parket uit Breda ter plaatse. BOLLENSCHUREN EN EEN ARBEIDERSWONING AFGEBRAND. Gisterennacht is brand uitgebroken in het complex kantoorlokalen en bollen schuren van de firma C. Alkemade Azn. in het Vinkeveld te Noordwyk. Vermoe- deiyk is de brand ontstaan by den ketel der centrale verwarming. Aangewakkerd door den wind, greep het vuur snel om zich heen en de brand breidde zich te feller uit door de aanwezigheid van groote hoeveelheden brandbaar materiaal als pakkisten e.d. In korten tyd was het geheele gebouwencomplex een vuurzee, waarvan de gloed ver in den omtrek zichtbaar was en waartegenover de brand weer volkomen machteloos stond. Ook de nabygelegen arbeiderswoning van de fa milie Krent, die zich met moeite in vei ligheid kon brengen, brandde af. De schade, welke op ruim f 100.000 wordt geraamd, wordt door verzekering gedekt. DE ONTVOERDER VAN EEN MEISJE AANGEHOUDEN. Men meldt uit Bergen op Zoom: Te Bergen op Zoom is in den nacht van Dinsdag op Woensdag de verblijfplaats ontdekt van de 29-jarige mej. A. T. uit Losser, die in gezelschap van een onge veer 40-jarigen man, die haar onder allerlei voorspiegelingen en beloften uit Losser had meegetroond,, was vertrokken. Woens dagmorgen werdén de man en het meisje, die in een kosthuis hadden vertoefd, aan gehouden en "voor den commissaris van politie geleid. Bij het verhoor bleek, dat de politie een goeden slag had geslagen. De man werd onmiddellijk opgesloten. Aan die familie van het meisje te Losser werd kennis ge geven van de arrestatie. Later kwam uit Losser bericht, dat een familielid haar zou afhalen. De gearresteerde man noemde zich Her man Jansen, maar het bleek, dat hij zich reeds onder verscheidene valsche namen had uitgegeven. De man is in de tweede helft van het vorige jaar ontvlucht uit de stichting Wilhelminahoef. Hij werd daar na gesignaleerd door den officier van jus titie te Alkmaar om nog vier maanden ge vangenisstraf te ondergaan. Onder ver schillende namen heeft hii vermoedelijk nog tal van misdryven gepleegd. Zijn op sporing wordt verzocht wegens oplichting, verduistering en diefstal door een aantal burgemeesters. Ook de burgemeester van Montfoort had herhaalde malen gewaarschuwd tegen zijn practyken. De aangehoudene was met het meisje uit Losser naar Bergen op Zoom getogen, zoogenaamd om de papieren voor hun hu welijk in orde te laten maken. Het meisje kende hem alleen maar onder zijn valschen naam. Hii had voorgegeven spoorwegbe ambte te Hengelo te zijn en daar enkele huizen in eigendom te hebben. Niet alleen een tante van het meisje te Hengelo had hii opgelicht, maar ook een oom van het meisje te Steen wijk, die zü inmiddels had den bezocht. Laatstgenoemde heeft hij voor een groot bedrag opgelicht. De man zal naar Alkmaar worden ge bracht. Anderhalf jaar gevangenisstraf geëischt. Voor de rechtbank te Rotterdam heeft terecht gestaan een 37-jarige gedetineer de, die in het tijdvak van Augustus 1926 tot Mei j.1. als adjunct-kommies van de afdeeling Volkshuisvesting ter secretarie te Rotterdam 14.675 aan de gemeente toebehoorend, zou hebben verduisterd. De verdachte had de behandeling van contracten van huur-eigendommen van de gemeente onder zich. Hij kreeg verschil lende afschriften van deze contracten. Bij de onder-teekening van de niet-gezegelde contracten heeft verdachte het zegel niet op de contracten gebracht en het geld daarvoor ten eigen bate aangewend. Dit heeft hij geruimen tijd weten vol te hou den. In het tijdvak van 1915 tot 1918, zoo bleek ter terechtzitting, had verdachte een tekort van 2300 in zijn kas. Hij is toen door twee hoofdambtenaren, die hem ieder duizend gulden hebben geleend, ge holpen. Hij kon het bedrag in de kas te rugstorten. De resteerende 300 had hij op een bank geleend. Later is verdachte gaan trouwen en toen heeft hij weer vele schulden gemaakt en is hij gaan verduisteren. Nadat twee hoofdambtenaren als ge tuigen waren gehoord, heeft de officier van justitie mr. J. C. V. Meischke tegen den verdachte een gevangenisstraf ge- eischt voor den tijd van een jaar en zes maanden, met aftrek van den tijd in pre ventieve hechtenis doorgebracht. Verdachtes raadsman, mr. J. W. v. Zanten, vroeg uiterste clementie voor zijn cliënt. De uitspraak is bepaald op 13 Sept. Buitenland. STAKENDE MEDICI TE HAVANNA. Twee duizend patiënten gedu peerd. Voor de tweede maal in dit jaar zyn te Havanna vyfhonderd aan de openbare ziekenhuizen werkzame geneesheeren in staking getreden, waardoor twee duizend patiënten verstoken zyn van geneeskun dige behandeling en zyn aangewezen op de verzorging van het verplegend perso neel. De medici eischen, dat, anders dan tot nog toe de gewoonte was, de kosten voor de geneeskundige behandeling in over eenstemming zullen worden gebracht met de economische positie der patiënten. NOODLOTTIGE BRAND IN EEN VILLA. In den nacht van Maandag op Dinsdag is in de buurt van Toensberg, de oudste Noorsche stad, een villa afgebrand. De eigenaar was afwezig. Zyn echtgenoote en de vier kinderen zyn in de vlammen omgekomen. Slechts het dienstmeisje wist zich te redden. DIENSTBODE EN TWEE KINDEREN DOODGEREDEN. Te Freiberg, in Saksen, heeft Maan dagavond een automobilist, die later zeide verblind te zyn geweest door het licht van een auto van de tegenoverge stelde zyde, een kinderwagen met twee kinderen aangereden. De dienstbode, die den wagen begeleidde, en het oudste kind werden op slag gedood. Het andere is weg naar het ziekenhuis overleden. SPOORWEGONGELUK BIJ MARSEILLE. Acht zwaar gewonden. Dinsdagochtend in de vroegte is de sneltrein ParysMarseille tussehen de stations St. André en St. Henri ontspoord tengevolge van een scheur in de spoor baan. Acht reizigers zyn zwaar gekwetst. De oorzuak van het ongeluk. Naar Reuter uit Marseille meldt, is het ongeluk met den D-trein ParysMarseille gebeurd op een plaats, waar in de korte tusschenpoos tussehen het voorbijkomen van twee treinen nieuwe rails gelegd moes ten worden. Toen de verongelukte D-trein ter plaatse kwam, waren de nieuwe rails wel al op hun plaats gebracht, maar nog niet vastgezet. Er schijnt voor dé plaats, waar aan de spoorbaan gewerkt werd, wel, zooals gebruikelijk is, een roode vlag te zyn geplaatst, doch de machinist van den verongelukten trein zegt, dat die vlag niet op den voorgeschreven afstand stond, doch te dicht bii de onveilige plek, zoodat hij niet tijdig meer had kunnen remmen. Het aantal gewonden 12. Volgens de jongste berichten zyn bij het ontsporen van den sneltrein Parys— Marseille naby deze laatste plaats twaalf personen gewond, van wie vyf zwaar. EEN ANGSTIG AVONTUUR. Naar Reuter uit Teheran meldt, hebben struikroovers onlangs bij Kangavar een karavaan van 21 auto's aangehouden, die zy plunderden. De reizigers lieten zy loc» pen op drie Amerikanen na, de consul te Teheran, die uit Jeruzalem en een derde Amerikaan, die zy meenamen om te trach ten een losgeld voor hen los te krijgen. Thans ziin die drie uitgeput te Teheran aangekomen. De roovers hadden hen mee genomen op een marsch van 40 km de ber gen in. Daar waren zy slaags geraakt met Perzische troepen, die door dé vrijgelaten reizigers gealarmeerd waren. Tijdens dat gevecht hebben de drie Amerikanen kans gezien te ontvluchten en ten slotte hebben zij veilig Teheran bereikt. ERNSTIGE VERDUISTERINGEN. Anglicaansche kerk in Canada in moeilijkheden. De door den bekenden Canadeeschen rechtsgeleerde Machray gepleegde ver duisteringen welke in totaal ten minste 3.500.000 beloopen, schynen ernstige gevolgen te hebben voor de Anglicaan sche kerk in Canada, welker fonds als verloren wordt beschouwd, tengevolge waarvan een crisis, die reeds dreigde, volgens Reuter, zal worden bespoedigd. Ter bespreking van den toestand heeft aartsbisschop Stringer tegen 15 September te Winnepeg een conferentie van leeken- bestuurders der kerk belegd. Aartsbisschop Matheson, de vorige pri maat van Canada, zeide bevreesd te zyn, dat het verlies in geheel Canada ernstige gevolgen voor de kerk zou hebben. Matheson is zyn eigen bespaarde kapi taaltje van 9000.eveneens kwyt. Wanneer de Canadeesche minister president terug is van zyn reis zal het kabinet een zitting houden ter beraad slaging over de questie van de financiën der universiteit van Manitoba, uit welker middelen ten minste 1.500 000 is ver duisterd. DRIE-HONDERD-EN-VIJFTIG HUIZEN AFGEBRAND. Te Lamoeroekoeng. Makassar, 7 Sept. Ongeveer 350 huizen in kampong Lamoeroekoeng zyn afge brand. De oorzaak van den brand moet worden gezocht in onvoorzichtigheid. Een oude blinde vrouw is in de vlammen omgekomen. De schade bedraagt meer dan f 100.000. 7 Sept. 1932. Aangekomen van Harlingen en bestemd voor Londen het Eng. s.s. .Groningen". Aangekomen van Kemi en bestemd voor Letriport Ned. m.s. „Nejaco", als bijlegger.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7