T Haarden Van Willigen TAXI REGENJASSEN VAN DINSDAG 13 SEPTEMBER 1932 TWEEDE EK LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. Visscherij. Een F ris ia Haard spaart Weststraat De storm met orkaankracht. Zware brand te Herp bij Heusden. Auto-ongeluk bij Ede. Enorme brand te Malmédy. De stoomketelontploffing te New-York. Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 13 Sept19.49 uur Woensdag 14 19.47 Voor het op 3, 9 en 10 September ge houden examen Ziekenverpleging Diplo ma A, in het hospitaal aihier,slaagden de dames R. Roosendaal, F. Goudswaard, H Praamsma, F. v. Breda, M. M. de Graaf, .r. Heiligenberg, M. v. Meerten en H. Donkersloot en de heeren Bijl, 't Zand en Ketterhey. AFSCHEID BOOM. Men schrijft ons: In allen eenvoud vond Zaterdagmiddag om 5 u. in de Goversstraat 22, het af scheid plaats tusschen den heer R. Boom, voorheen werkzaam in de verbandkamer op 's Rijkswerf en den dienst met pen sioen heeft verlaten, eenerzijds en een uit 's Werf personeel gevormd comité an derzijds. De scheidende, die ruim 38 jaar op de Werf werkzaam is geweest, werd door het Comité voornoemd met een enkel woord toegesproken, waarna hem een bewijs van erkentelijkheid werd overhandigd, be staande uit een van een inscriptie voor zien gouden horloge met ketting, tevens werd aan zijne echtgenoote een bloem stuk aangeboden. Na den heer Boom, die reeds 63 jaar oud is, te hebben toegewenscht, dat hij nog vele jaren van zijn pensioen moge genieten, werd het Comité verzocht, namens zijn vrouw en hem, hun hartelij- ken dank aan het personeel van de Rijks werf over te brengen, voor de hartelijk heid en de stoffelijke bewijzen van erken telijkheid bij zijn afscheid. Hiermede was de huldiging, die in den huiselijken kring plaats had, geëindigd. LAATSTE ZOMERCONCERT. Te geven door het Helder's Fanfare corps (dir. Th. C. Lugtenburg) op Vrij dag 16 September, 's avonds 8.30 uur, in de Muziektent Julianapark. Programma: I. Vrijheidsmarsch Joh. Boers 2. Fête Provengale. Ouverture F. Popy 3. Adam et Eve. Polka de Concert. J. Reynaud (Uit te voeren door de Gebr. Bruul.) 4. Odeon Marsch Ant. Tierolf 5. Caprice sur 1' Opéra Norma Bellini 6. Donausagen. Wals Julius Fucik 7. Marohe Internationale Dr. van Overbeeke KERKCONCERTEN FEIKE ASMA. A.s. Vrijdag 16 September, des avonds kwart over 8 zal een aanvang gemaakt worden met de kerkconcerten in de Nieuwe Kerk aan de Weststraat door den orgelist Feike Asma. Aan het programma van dien avond zal als zangsoliste mee werken mevr. G. Posthuma, alt-zangeres, alhier. Mevr. Posthuma zingt o.m. van Handel, diens beroemd „Largo" en Aria uit „Rinaldo". De orgelist speelt o.m. stukken van Handel (gedeelten uit Con certo's), Dubois (Toccata), Widor (Marche Pontificale). Een en ander belooft voor liefhebbers van dergelijke concertavon den een belangrijk uur. Omtrent bijzonderheden verwijzen we naar de advertentie in dit nummer. TOONEELVEREENIGING „TAVENU" Men schrijft ons: Soiree-dansante. „Tavenu" opent het seizoen 1932'33 met een soirée-dansante op Zaterdag 17 September in „Casino". Een voornemen, dat bij leden en genoodigden zeker ge apprecieerd zal worden. Het belooft weer een avond te worden, zooals wij van „Ta venu" gewend zijn: gezellig en.... voor „elck wat wils". Voor de ouderen zal ook ruimschoots gelegenheid bestaan zich aan de (oude) dansen te wijden. Als wij dan nog verklappen, dat mej. T. Polak en de heer Jac. B. Polak de dansen voor het seizoen 1932'33 zullen demonstreeren en er o.a. een wielerwedstrijd voor Ta- venu's gasten georganiseerd wordt, is er geen verdere aanbeveling noodig deez' feestavond bij te wonen. Voor introductie leze men de advertentie. TOONEEL-VOORSTELLINGEN IN „CASINO". Geef u tijdig op voor de abon nementsvoorstellingen! Eenige weken geleden hebben wij me degedeeld, dat ook dezen winter wederom een serie goedkoops abonnementsvoorstel lingen zal worden gegeven, en wij hebben daarvan een en ander verteld. Wij zouden daar thans nog even op willen terugko men, omdat dte tijd van aanmelding voor déze goedkoops voorstellingen langzaam verstrijkt en na 20 September de prijzen worden verhoogd. Men geeft zich mis schien niet voldoende rekenschap van de groote voordeden, die een abonnement biedt. Voor den luttelen prijs van slechts 5 krijgt men vijf eerste rangs-voorstel- lingen, die buiten abonnement een veel hooger entrée zouden vereischen. Deze vijf voorstellingen kunnen misschien niet alle vijf worden bezocht door den abonnó. Dit behoeft evenwel volstrekt geen bezwaar te z(jn voor het nemen van een abonnement, omdat men dan de kaart altijd aan een an der kan verkoopen of desnoods weggeven, doordat de kaarten niet op naam staan. Men bedenke goed: nergens in ons land bestaat een dergelijke gelegenheid, overal betaalt men, ook in abonnement, veel en veel meer. Dezer cagen zijn de inteekenbiljetten aan de abonné's van het vorige seizoen rondgezonden. Verwacht wordt natuurlijk, dat dezen zich weder zullen aanmelden, met vele nieuwe abonné's. Er is op het oogenblik al afgesloten met het gezezl- sohap Louis de Bree van het Centraal Theater te Amsterdam, waaraan nu ook de gevierde acteur Cees Laseur is verbonden. De serie wordt geopend met een der aller nieuwste successtukken van dit gezel schap, waarschijnlijk het thans vertoonde „Domino" of een binnenkort nog ander uit te brengen stuk. Deze voorstelling zal half October worden gegeven. Het is de bedoe ling, alvorens verder een keuze te bepalen, eerst af te wachten welke goede stukken dit seizoen zullen worden uitgebracht, om daaruit dan een definitieve keuze te doen. Voor deelname aan deze abonnementen kan men zich dagelijks opgeven aan Ca sino, waar tevens inteekenlijsten verkrijg baar zijn, en alle inlichtingen worden ver strekt. Na 20 September zullen de goed- koope kaarten van 5 niet meer verkrijg baar zijn; wie dus van deze gelegenheid profiteeren wil, verzuime niet zien op te geven. Het stormachtige weer belette, althans den eersten dag der week, uitvaring der visschersvloot. Scheen het in het laatst der vorige week, dat de prijzen flink omhoog gin gen, het is schijnbaar slechts een vleugje geweest. Kwam dat door hoopvolle voor uitzichten. kwam het door hoop op succes der te voeren beraadslagingen in België door reeders en vischhandel te Brussel, kwam het door het roepen om wijziging der contingenteeringsbepalingen door de Belgen zelf, of kwam het door het wat koudere weer? Men tast daarbij in het onzekere en het vleugje scheen spoedig weggewaaid te zijn. Overal roept men om uitbreiding van het binnenlandsch vischverbruik. Het kan vervelend worden als in het verhaal van den Max Havelaar over de gestolen buf fels, maar het blijft noodig. dat er op aan wordt gestuurd, dat binnenlandsch ver bruik te doen toenemen. Nu ook weer heeft IJmuiden's Burge meesterof liever die van Velsen, waar onder IJmuiden ressorteert, zich in dien geest uitgesproken bij den Minister van Economische Zaken. Voor het visch- bedrijf in zijn geheel is het te hopen, dat het eenig succes mag hebben. Er zal hier en daar wel wat protest komen, maar ge zien van het visscherijvraagstuk meenen ook wij het nuttig te achten, dat in die richting wordt gearbeid. Er zijn nog veel streken in ons land waar nooit visch wordt uitgevent. De détailhandel zou dus krachtiger dienen te worden uitgebreid. Om een geregelde consumentengroep voor visch te vormen zal niet zoo een voudig zijn. Heel wat vooroordeel tegen vischverbruik zal uit den weg moeten wor den geruimd: heel veel propaganda voor bereiding van visch zal moeten worden gemaakt, maar systematisch en krachtig aangepakt, zal het vischverbruik zeker stijgen. Een détaillist zal n.1. op een ge regelde vischverbruikerskring moeten kun nen rekenen, wil hij zijn bedrijf kunnen voortzetten. Maar misschien is het ook denkbaar, door vanuit grootere centra, het platteland te bedienen. De verkeersmidde len scheppen ook daartoe de mogelijkheid. Zeker is, dat velen zich spitsen op een toename van het binnenlandsch vischver bruik om de nijverheidstak visscherij op de been te houden. Op zichzelf is dat al een verheugend feit, dat uiteindelijk wel vruchten zal afwerpen. Amsterdam klaagt over te weinig aan voer van garnalen en bot. Ook daarover schreven we meerdere malen. Is van hier uit ten deele daaraan niet te voldoen? Zijn de bezwaren te overwegen? Is er geen contact te zoeken met de geregelde ven ters uit den omtrek van Amsterdam, die deze stad gewoonlijk van genoemde zee producten voorzagen, toen de Zuiderzee nog voldoende kwanta gaf, doch welke bron voor een groot deel is toegeschroefd? HELDERSCHE MOTORRIJDER VERONGELUKT. Op den Abraham van Stolkweg bij Overschie is Zaterdagmiddag een motor fiets bestuurd door den korporaal-mon teur J. Breet, werkzaam bij den on derzeedienst alhier, in botsing geweest met een uuto, bestuurd door M. v. H., uit Den Haag. B. werd zwaar gewond. Hij kreeg voorts een ernstige snijwond aan de kin en is per Roode Kruisauto naar het hospitaal, alhier, vervoerd. De auto werd licht beschadigd. Naar wij vernemen was B. Zaterdag eenige dagen met verlof gegaan naar familie. Bal dan o p CITROEN GARAGE ELECTRISCHE LOONZAGERIJ. Door den heer J. de Leeuw, Breestraat 18, is in perceel Wachtstraat 33 een werk-1 plaats geopend voor electrische houtbe-1 werking. De Leeuw heeft in zijn werk plaats een zeer zware zaagbank staan,' waardoor hij speciaal zwaar werk kan| verrichten. Reeds drie maanden had De Leeuw een zagerij in Koegras en daar voor deed hij ook practische ervaring op op de Marinewerf, zoodat hij wel in zijn vak thuis is en voor zijn werk berekend. DUORIJDSTER VERLOREN. Zaterdagmiddag verloor een motorrij der bij het Storthuis, op de Bassingracht, zijn duorijdster. Vlak achter hem kwam nog een motorrijder, die gelukkig nög tijdig kon stoppen, waardoor een ernsti ger ongeluk werd voorkomen. De dame werd, naar men ons meedeelde, binnenge bracht in een woning op den Ruyghweg, waarschijnlijk om wat op verhaal te komen, daar wij niet van verwondingen hebben gehoord. Wij vernemen nog, dat het ongeluk werd veroorzaakt doordat de achterste motorrijder met zijn voorwiel tegen het voorste motorrijwiel reed. De betrokken dame kon later weer haar weg vervolgen, doch gaf er de voorkeur aan dat op den beenenwagen te doen. TE WATER. Gistermiddag geraakte een persoon, werkzaam op een schuit in het Werf' kanaal te water. Spoedig toegeschoten hulp wist den man op het droge te brengen, waarna hij naar huis is gebracht. Vermoedelijk zal dus dit onvrijwillig bad geen nadeelige gevolgen hebben. Een jaar of dertig geleden leefde er in Duitschland een weervoorspeller, „pro fessor" Falb genaamd, die altijd stereotiep zijn voorspellingen voor een maand zoo wat in de bladen publiceerde. Het kwam wel eens uit en het kwam ook wel eens niet uit, zooals dat met die dingen gaat. Indien deze oude heer nog in leven was, zou hij den afgeloopen Zondag hebben gekwalificeerd als een „kritieke dag van de eerste orde". Er waren ook kritieke dagen van minderen rang, maar een stormpje als we Zondag hadden, was er toch een, dat we bovenaan de ranglijst kunnen zetten. Als wij den lezer vertel len, dat de grootste windkracht, die werd opgeteekend, 10 was volgens de schaal van Beaufort, dan weten ingewijden wel wat daarmee bedoeld wordt. Het is de kracht van een orkaan, en in meters uit gedrukt bereikte de storm zijn grootste snelheid van 26 M. Zondagmiddag te half twee. Nu is alles betrekkelijk en juist bij dergelijke stormen ondervinden wij dat. Want onze stad heeft betrekkelijk weinig last Van dien storm gehad, en ook zijn er wel grooter snelheden opgeteekend. Dat wij er, behalve wat omgewaaide hoo rnen en nog eenige andere zaken, zoo weinig schade van hebben gehad, is het gevolg van de richting van den wind, nl. zuidwest. Zeer eigenaardig was de plotselinge verandering van weer; te ongeveer 4 uur ruimde de wind naar het West noordwest met het gevolg, dat als het ware in één enkel oogenblik de hemel werd schoongeveegd. De regenwolken werden uiteengejaagd, de sedert den mor gen onafgebroken neerplassende regen hield op en... o wonder! de zon brak plotseling door. Het was een wonderlijk gezicht: het eene oogenblik nog een ver schrikkelijke storm met stortregen, en een oogenblik later een liefelijk lachend zonnetje met een wel bewolkten, maar toch al weer blauwen hemel. En geen vijf minuten duurde het of men zag aller wegen wandelaars voor den dag komen, die nog van deze gelegenheid profiteerden om gauw een frisschen neus te halen op dezen Zondagmiddag. En sedert is het mooie weer ons wederom trouw ge bleven Ook wat betreft hoog water is ditmaal geen record behaald. Zondagmiddag werd een vloedhoogte opgeteekend van 1 meter, maar de hoogste stand, die bereikt werd, bedroeg 1.33 m. Maandagnacht te 5 uur ge registreerd. Wel hoog natuurlijk, maar toch ook alweer bij vroegere stormen overtroffen. Behalve dan enkele kleine onheilen, zooals we zeiden, heeft de storm geen schade aangebracht. Gelukkig maar. Berichten bereikten ons omtrent omge waaide boomen. Vooral jonge boompjes hebben het moeten ontgelden, verschei dene zijn in denongelijkenstrijd gesneuveld al zijn zij niet bezweken.Ook verschillende ruiten zijn ingewaaid; in de Graven- dwarsstraat is zelfs het heele raam mee gegaan. „Maar 't was nogal gammel", berichtte onze jeugdige verslaggeefster. Ook telefoonpalen zijn afgebroken, maar het meest curieuse onheil, dat de storm veroorzaakte (al was het dan voor den betrokkene niet zeer aangenaam) was, dat bij de basculebrug een auto met inzit tende en al omwoei. De bestuurder, een bewoner van den Ruyghweg, kreeg naar ons alweer door een jeugdigen reporter werd medegedeeld, een gat in zijn hoofd en zijn arm was kapot. Hij werd naar het hospitaal gebracht, „maar hij is er al weer uit., meneer!" Overigens heeft de storm ons wel af doende de komst van den herfst aange kondigd; de straten lagen vol met afge rukte nog groene bladeren, groote en kleine takken en andere ongerechtigheden en hoezeer wij het ook apprecieeren van de diverse heeren zwemmers, die bij het Zondagsche orkaantje nog geprofiteerd hebben van de golfjes langs de kust (er waren Zondagmiddag nog verschillende zwemmers in zee), de illusie omtrent onzen prachtigen onvergetelijken zomer i moeten wij laten varende herfst is ge-1 komen en de zomer behoort tot de voorbije I dagen... Storm te Amsterdam. Ook in Amsterdam heeft de storm ge woed, vergezeld, evenals hier, van een zwaren regen. En ook in de hoofdstad, evenals hier, heeft het groen, dat door de mooie Augustusmaand zijn frischheid zoo lang bewaard had, het moeten ont gelden. Vaal en triest is alles geworden; straten en parken waren bezaaid met af gerukte groote takken en de Amsterdam- sche brandweer had een drukken, onrusti- gen Zondag. Een zware iep op de Gelder- sche kade viel boven op een drietal vaar tuigjes, die naast elkander gemeerd lagen. De gezinnen konden hun schuiten niet verlaten. Eerst nadat de brandweer de takken gekapt en de schepen verhaald had, konden zij bevrijd worden. Nog meerdere boomen zijn gevallen, o.a. heeft een boom op het Singel het kantoortje beschadigd van een beurtvaartdienst, en een lantaarn gebroken. In plan West werd een groote spiegelruit beschadigd, en verder bevat het lijstje antennepalen, jalouzieën en schoorsteenpijpen. Alle kar weitjes voor de brandweer. In de haven was het ernstiger; twee schepen braken los en werden beschadigd. Hulp van de havenpolitie was noodig om de schepen weer op hun plaats te krijgen. In de Leidsche straat is een vrouw omver- gewaaid. Storm elders. Rotterdam heeft er niet al te veel van te lijden gehad. Ook hier een herhaling van het bovenstaande lijstje, mutatis mutandis. Drie losgeslagen vaartuigen, omgewaaide boomen, enz. In Zandvoort waren vele bezoekers gekomen, die eens wilden zien hoe hoog het water zou komen. Men had daar voorzorgsmaatregelen ge nomen, toch zijn er nog ververschings- tenten beschadigd. In Haarlem sneuvelden zes zware boomen, gelukkig kreeg geen voorbijganger eenig letsel. Een groot stuk van een zinken goot kwam midden in de Groote Houtstraat terecht, ook alweer zonder dat iemand getroffen werd: Een schuthok van een in aanbouw zijnd perceel woei om, en ook in het aangrenzende Heemstede moesten de boomen het ontgelden. Te Amersfoort was de telefoonver binding met het dorp Hoevelaken door ongevallen boomen verstoord. In het Kanaal. Ook uit het Kanaal komen berichten omtrent den hevigen storm die ook daar woedde. Aan de Engelsche zuid- en zuid oostkust moesten de reddingbooten her haalde malen uitvaren voor in nood ver- keerende schepen. Over het lot van een Finschen viermaster, die deel uitmaakt van een convooi graanschepen op weg van Australië naar Londen maakt men zich ernstig ongerust. Aan den grond geloopen jachten moesten worden bijge staan, enz. SPAANSCH SCHIP IN NOOD. Zondagmorgen te 11 uur 10 werden te Maassluis noodseinen opgevangen van het Spaansche stoomschip „Marqués del Turia", dat op weg naar Rotterdam in den storm uit den koers was geslagen en sleepboothulp vroeg. Blijkens de berichten van de sleep booten had men de grootste moeite de „Marqués del Turia" te vinden. In den regen was het dik, zoodat men slecht zicht had. Bovendien werd het opsporen van het Spaansche vaartuig ernstig be moeilijkt, doordat het met wind en stroom uit den koers dreef. Eerst te 5 uur in den namiddag kreeg men de tijding, dat de sleepbooten de vluchtelinge in 't zicht kregen. Te halfzes kwam de blijde tijding, dat de „Noordzee" had vastgemaakt, profi- teerend van een oogenblik, dat de weers omstandigheden ietwat gunstiger waren. Eerder dan verwacht werd is de „Noordzee" met de „Marqués delTuria" voor den Waterweg verschenen. Te 8.15 uur wist de Nederlandsclie sleeper het Spaansche vaartuig behouden binnen te brengen. AU BON MARCHE VOOR DE INDISCHE LEZERS. De sociëteit „Modderlust". Wij zijn helaas nooit in het zonnige Indië geweest en wij weten evenmin hoe de marine-sociëteit „Modderlust" aan haar meer schilderachtigen dan fraaien haam komt. Wel weten wij, dat het een druk gefrequenteerd oord is in Soerabaia waar vele oud-Indischen en marinemen- schen alleraangenaamste herinneringen hebben achtergelaten. Een bevriende hand zendt ons een tweetal uitknipsels uit de „Indische Cou rant" van 12 en 13 Augustus, welk blad enthousiaste beschrijvingen bevat van en over het nieuwe sociëteitsgebouw. „Een ideaal-oord aan zee" wordt het genoemd, en de redactie gaat nog verder en spreekt van een „droomoord". „Wij zijn enthou siast!" aldus zegt zij; „zoo'n mooi plekje is in heel Soerabaia niet te vinden. Het uitzicht op straat Madoera met zijn vlerk prauwtjes en groote zeekasteelenis wonderlijk mooi". Wij kunnen er helaas niet aan den ken een beschrijving, ook al zou die kort zijn, van het gebouw te geven. De plech tige ingebruikname op Zaterdag 13 Aug. tevens de plechtige sluiting van het oude gebouw aan den Oedjoeng, is tot een fees telijkheid geworden, waaraan heel de marinewereld van Soerabaia deelnam. Daar waren de commandant van de zee macht in Nederlandsch-Indië, schout-bij nacht Osten; de eskader-commandant, schout-bij-nacht Bosma, de marine-com mandant kolonel Van Reede, alle verde re hoofdofficieren van Soerabaia, het ge- heele officierspersoneel, de gouverneur van Oost-Java De Man met de residenten te Soerabaia, de burgemeester, de hoofd en subalterne officieren van het garni zoen. En in het midden van het sociëteits- bestuur zat overste Ferwerda, voorzitter van het bestuur. Het oude sociëteitsgebouw werd in 1866'67 gesticht, doch voldeed niet meer aan de eischen van den tijd. De nieuwe soos is bij al haar comfortabelheid sober gehouden; er is geen luxe of overdaad. Wel is er, zooals overste Ferwerda zeide, een klein plaatsje ingeruimd voor de dames, zooals dat in een moderne sociëteit behoort. Het ging niet gemakkelijk gelden voor dit nieuwe gebouw te vinden, vertelde schout-bij-nacht Osten. De post ad 70.000 werd van de begrooting ge schrapt, maar particuliere banken ver schaften de middelen, waarvoor de regee ring zich garant stelde. 25 Augustus 1931 werd, naar de vertegenwoordiger van de Nederlandsche Beton-maatschappij mede deelde, de opdracht tot bouwen verleend en 12 December werd de laatste paal ge heid. Slechts 20 pet. van de verwerkte materialen is niet van Indischen bodem. Plechtig heeft de sluiting van het oude gebouw plaatsgehad onder het spelen van de muziek en het strijken der vlag, en plechtig werd, nadat men naar het nieuwe gebouw was gemarcheerd, daar de vlag geheschen. Wij willen eindigen met een aanhaling uit het genoemde blad. „Soerabaia is een soosgebouw rijker geworden, waarop het met recht trotsch kan zijn". Zaterdagmorgen twee boerde rijen en een woonhuis afgebrand. Te Herp bij Heusden is Zaterdagmor gen ongeveer tien uur brand uitgebro ken in de groote boerenhofstede van den heer C. v. Herp. Door den feilen wind stond weldra het geheele pand in lichte laaie. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon tegen de geweldige vuurzee niets uitrichten. Weldra hadden de vlammen zich verplaatst naar de groote'schuren, gelegen achter het bran dende perceel. Hoog laaiden de vlammen op, zoodat de vonken ver in den omtrek terecht kwamen. De toestand werd ha chelijk voor de buurt. Daarom werd een brandspuit uit 's-Hertogenbosch en een uit de gemeente Wijk gerequireerd. De vlammen, die in het begin vrij spel hadden, sloegen weldra over op de groote boerderij van den landbouwer A. v. Noort. Alles ging zoo vlug, dat niets kon worden gered. De schuur en de stallen gingen ook daar in vlammen op. De brandweer uit Wijk trachtte nu het dichtstbijstaande huis van den heer P. Mallen te behouden, doch mocht daarin niet slagen. Ook dit huis werd een prooi der vlammen evenals de schuur. De schade, die belangrijk is, aangezien de oogst pas was binnengehaald, wordt door verzekering gedekt. Omtrent de oorzaak tast men in het duister. Eenige varkens en een honderd kippen zijn in de vlam men omgekomen. Vijf ernstig gewonden. Zondagochtend slipte op den weg Ede Arnhem op den Langenberg bij Ede een auto, waarin gezeten waren de heer D. Pas, uit Hilversum, met zijn echtgenoote en vier kinderen, tegen een boom. Allen werden min of meer ernstig ge wond. Zij liepen voornamelijk snijwonden op. Mevrouw Pas en drie van de kinderen werden met een passeerenden auto naar het diaconessenhuis te Arnhem vervoerd. Het vierde kind, een jongetje van om streeks tien jaar, dat het ergst er aan toe was, werd op advies van dr. Heimans, die de eerste hulp verleende, per ziekenauto naar die inrichting overgebracht. De auto was zwaar gehavend en moest worden weggesleept. HET AUTO-ONGELUK VAN DEN COMMISSARIS DER KONINGIN IN ZEELAND. Naar uit Middelburg aan de „Nw. Rott. Crt." wordt gemeld, is de toestand van den Commissaris der Koningin, mr. J. W. Quarles van Ufford, van dien aard, dat op een vrij spoedig herstel mag worden gerekend. Ook zijn echtgenoote, hoewel zij een bekkenfractuur opliep, maakt het naar omstandigheden vrij goed en ook voor haar mag op herstel worden ge hoopt. Het ergst is de ongeveer 80-jarige moeder er aan toe, die een ernstige her senschudding opliep en in zeer bedenke- lijken toestand verkeert. De Commissaris, die zooals bekend zelf den auto bestuurde, kan zich niet voor stellen hoe het ongeluk zich heeft toege dragen. Toen hij op eenigen aftstand een auto uit een zijweg zag komen, welken weg ook hij moest inslaan, is hij plotse ling naar rechts gereden tegen een land- bouwschuur. Dat pand kreeg ernstige schade en d» nieuwe auto werd geheel vernield. BOERDERIJ AFGEBRAND. Vrijdagmorgen is brand uitgebroken in de boerderij van Joh. Corsten, gelegen aan de Kruisstraat, gemeente Rosmalen. Het vuur nam zoo spoedig in hevigheid toe, dat de boerderij met inboedel en landbouwgereedschappen in vlammen opging. Om half twaalf lag de boerderij geheel tegen den grond. Ook een belendende voorraadschuur werd een prooi der vlam men. De schade is aanzienlijk, omdat de geheele wintervoorraad graan, haver en hooi door het vuur werd vernield. De brand zou ontstaan zijn door een defect aan den bakoven. De boerderij, die een groote oppervlakte besloeg, is eige naar van den heer G. Tilman uit Den Bosch. BRANDSTICHTING. In verband met den brand in een huis aan den Blijhamsterweg te Winschoten op j.1. Donderdagavond, zijn de bewoners, J. W. en zijn vrouw, alsmede een zwager, als verdacht van brandstichting aange houden. Als verdacht van brandstichting in de woning van hun moeder, de. wed. J. A. Quartei te Oudendijk, gemeente Strijen, welke woning in den nacht van Dinsdag op Woensdag is afgebrand, zijn te Strijen aangehouden en opgesloten, de gebroe- der en A. en B. Q. DOODELIJKE VERKEERS ONGEVALLEN. Op den Hengeloschenstraatweg bij En schede is Vrijdag de 43-jarige gehuwde H. uit Enschede, toen hij den weg wilde oversteken, aangereden door een luxe auto. Met een ernstige schedelbreuk is hij naar het r.-k. ziekenhuis te Enschede overgebracht, waar hij Zaterdag is over leden. Buitenland. Een millloenen-schade. Aan den weg naar Eupen, midden in de stad Malmédy, zijn de papierfabrieken der firma Steinbach gevestigd. Zij be slaan verscheidene duizenden vierkante meters oppervlakte. Vrijdagmiddag te kwart voor één, toen het geheele fa- briekspersoneel aan het werk was, is er brand ontstaan in één der bijgebouwen, waar een groote hoeveelheid glanspapier was opgeslagen. De brand nam spoedig een grooten omvang aan. Ondanks de krachtige bestrijding van den brand door de brandweercorpsen van Malmédy, Eupen, Verviers en Luik, sloegen de vlammen weldra naar de kantoorgebou wen over. Het duurde dan ook niet lang of het gebouw, waarin de brand ontstaan was, stortte in onder groot gekraak. Dank zij de nabijheid van de Warche be schikte de brandweer over voldoende water, hetgeen evenwel niet wegneemt, dat de brand zich steeds meer uitbreidde. Het geheele fabriekscomplex wordt ernstig bedreigd en aangezien het ge legen is in een gedeelte van de stad, waar de straten vrij smal zijn met oude huizen, waarvan sommige nog gedeelte lijk uit hout opgetrokken, bestaat er groote vrees, dat de brand zich tot den geheelen omtrek zal uitbreiden. Tijdens het blusschingswerk liep een brandweer man uit Malmédy, die op een ladder stond, brandwonden op. Hij verloor het evenwicht en viel van de ladder. In. be- denkèlijken toestand werd hij naar het ziekenhuis te Malmédy overgebracht. De schade bedraagt thans reeds eenige mil- lioenen franken. Het aantal dooden tot 38 ge stegen. Naar aanleiding van de noodlottige ontploffing aan boord van het schip „Ob- servation" op de Oost-Rivier bij New- York, wordt gemeld, dat toen op 28 April de ketels van het schip een veer boot waren geïnspecteerd, deze in goede orde waren bevonden. Hetzelfde geldt voor een na-inspectie op 2 Juli 1.1. Men heeft reeds getracht de boot te lichten om de ketels te onderzoeken, maar is daarin nog niet geslaagd. Die pogin gen worden echter voortgezet. Niet enkel van regeeringswege wordt een onderzoek ingesteld naar de oorzaak van de ramp, ook de stedelijke autoriteiten en de poli tie hebben een onderzoek gelast. Ook de organisatie van de metaal-ar beiders bemoeit zich met de zaak. Het bestuur der organisaties heeft een en quête geopend, wijl het beweert, dat de „Observation" onzeewaardig was en niet genoeg personeel aan boord had. Het was op grond van vroeger uit dien hoof de ingediende bezwaren, dat het aantal passagiers, dat de boot mocht vervoeren, al verlaagd was. Natuurlijk ontbreekt het thans niet aan beschrijvingen van de ramp, door oogge tuigen gegeven. Sommigen beweren, dat er een ketelontploffing is geweest. An deren ontkennen dit. Het is trouwens een feit, dat de ketels reeds 24 jaar in ge bruik waren. De kapitein van de boot ligt, zwaar ge kwetst, in het ziekenhuis. Men heeft herlt nog niet kunnen ondervragen. De vader van dezen man, die aan het stuur stond, is onder de dooden. Het aantal dooden is tot 38 gestegen; men verwacht dat het nog belangrijk toe nemen zal. Eenige overlevenden zijn van meening, dat de ramp niet door een ont ploffing van den ketel, maar door een andere ontploffing midscheeps veroor-* zaakt is. HUWELIJKSTRAGEDIE. Te Berlijn-Britz heeft zich Vrijdag avond een 31-jarige vrouw met haar drie kinderen in het Teltowkanaal geworpen. De brandweer heeft ze slechts als lijken kunnen bergen. Uit brieven, die op de vrouw gevonden zijn, blijkt, dat zij zich zelf en haar kinderen reeds langen tijd door haar man bedreigd wist. Tegen den man is een bevel tot arresttatie uitge* vaardigd. KREUGER ALS GELDSCHIETER VAN EEN COMMUNISTISCH LEIDER Reuter meldt uit Stockholm dat blijkens officieele documenten de communistische leider Kilbom 35.000 kr. van den lucifers koning heeft geleend en zijn blad 100.000 kronen. Tot degenen aan wie Kreuger geld voorschoot, behooren verder een tooneel- speelster, een schrijver en een bekend vrouwelijk lid der socialistische partij. DE KREUGER-AFFAIRE. Stand van activa en passiva. De staat van activa en passiva van de persoonlijke nalatenschap van Kreuger is heden gepubliceerd. De passiva bedra gen kr. 1.170.606.855, de activa slechts kr. 98.412.834. Deze bedragen geven slechts onder voorbehoud den stand van den boedel aan, want het is onmogelijk door de manipu- latiën van Kreuger met zijn particuliere affaires, deze van Kreuger Toll te scheiden.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5