DANSEN Badpaviljoen Anna Paulowna. N.V. ZEEOADJHUISDUIHEN 't Zand. Wielingen. Texel. Ingezonden. bom ontploft te new-york. aardbeving in den mexicaanschen staat jali8co. Een spoorwegaanslag in China. Woensdag 14 September van 8-11 uur in het belastingplaatje gestolen. „flor.v'-feest te den oever. markto verzicht. auto-ongeval. Burgerlijke Stand van Den Helder Frisoh en fraai De verplichtingen omvatten niet door Kreuger verstrekte garanties. (Hbld.). Te New-York is Vrijdagavond voor twee schouwburgen een bom ontploft op het oogenblik, dat de bezoekers naar huis gingen. Er werden geen menschen ge wond; wel is er st-offelijke schade. Eenige dorpen vernield. In het Westen van den Mexicaan- schen staat Jalisco heeft een aardbeving aanzienlijke schade aangericht. Eenige dorpen zijn totaal vernield. SCHOENER OP HET WENERMEER VERGAAN. Drie personen verdronken. Een motorschoener, die met een lading stukgoederen op weg was naar Karlstad, is Dinsdagnacht tijdens hevig stormweer op het Wenermeer (Zweden) door over- flaande golven volgeloopen en gezonken. )e opvarenden trachtten met de roei boot naar land te komen, maar deze sloeg om en de twee matrozen en de stuurman, een zoon van den schipper, moesten het al vrij spoedig opgeven. De 60-jarige schipper en eigenaar van den schoener wist, nadat hij achttien uur in het water gelegen had, met de gekantel de roeiboot eenige klippen te bereiken. Donderdag is hij met de boot bij een vuurtoren aangedreven en door den be waker opgenomen. EEN VERNUFTIG PLAN VAN HET BUDAPESTER VREEMDELINGENVERKEER. r Een van de grootste attracties voor den vreemdeling die Boedapest bezoekt, zijn stellig wel het bij avond met zoeklich ten beschenen Visscherbastei en de cita del. Intusschen bracht de noodzakelijk heid tot bezuinigen mede, dat den laat- sten tijd de verlichting steeds minder plaats vond. Thans wil men er dit op vinden, dat men aan den Pester Donau- »ever en op de terrassen van de daar ge- egen luxe hotels automaten aanbrengt, die dengene, die deze attractie van de stad aan zijne vrienden van elders wil vertoonen of die zelf eens een oogenblik je van dit tooverachtig gezicht wil ge nieten, de mogelijkheid bieden zelf de verlichting in werking te brengen. Vol- f;ens de berekeningen van de begroo- ingscommissie zou het mogelijk zijn, door het inwerpen van een pengö in een der automaten de citadel en de bastei drie minuten te verlichten, voor twee Jangö zes minuten. Op die manier zou e stad deze schoone propaganda kun nen voortzetten zonder dat het haar een cent behoefde te kosten. Een gruwelijke misdaad. Bij een ramp op de lijn van den Oost- Chineeschen spoorweg op zoowat 40 mijl ten zuiden van Harbin zijn ongeveer hon derd reizigers gedood of gekwetst. De lijn was opgebroken, hetgeen maakte dat de locomotief en zes wagons uit de rails vlo gen en omvielen. Onmiddellijk werd de trein aangevallen door roovers, die naar men aanneemt de ramp hadden teweeggebracht. De bandieten wierpen zich op de verschrikte reizigers, plunder den dooden en levenden en namen toen de vlucht, waarbij zij een aantal reizigers meevoerden als gijzelaars. Onder de weg-* gevoerden zijn vijf Japanners. Deze ramp is naar verklaard wordt de vreeselijkste ooit op den Oost-Chi- neeschen spoorweg voorgevallen. Henry Villard, zoon van een bekenden Ameri- kaansch dagbladredacteur was in den trein; hij bleef ongedeerd. De aanslag is geschied in den nacht van Zaterdag op Zondag. De trein was op weg naar Tsjangstjoen. Uit Harbin hulp gestuurd. STEUNREGELING WERKLOOZE LANDARBEIDERS. De steunregeling voor w'erklooze land arbeiders is door den Minister van Bin- nenlandsche Zaken geldig verklaard vooi deze gemeente. Tot tweede ambtenares ter secretarie is benoemd mej. A. C. Haringhuizen, van Wieringerwaard. KIND DOOR MOTORRIJDER AANGEREDEN. J Het dochtertje van den heer J. Miel- dijk, spelend op de Molenvaart, werd aan gereden door den motorrijder A. K., die naar men ons meedeelde, onvoldoende naar links uitweek. Het ongeluk liep nog al goed af. Het voornaamste letsel van de kleine bestond uit een brandwond op het been, waarschijnlijk opgeloopen door het in aanraking komen met motor of uitlaat pijp- EEN ONGELUK MET GEVOLGEN. De heer A. S. botste met zijn vrachtauto tegen de leuning van een der drie brug gen, op het kruispunt MolenvaartMid- de'nvliet. Het dochtertje van den heer S., achter op den wagen gezeten, sloeg met een bus carboleum, die zij vasthield, van den auto af. Het kind kreeg den inhoud van de bus over zich heen en, wat erger was, brak door den val bovendien een arm. DE STORM. De storm, danig tekeer gaande in onzen vlakken polder, heeft zoover we konden nagaan, niet zoo heel veel schade aange richt. Een boom op de speelplaats van school I aan de Kleine Sluis werd geVeld, uit de muziektent te Breezand is en deel van den zijwand weggeslagen en voorts is het bij eenige onbeteekenende licht- storingen en, natuurlijk, zoo hier en daar wat afgerukte dakpannen gebleven.. Jazz Band „THE FOUR SYNCOPATORS" J. V. O.-BERICHTEN. Donderdag bijeenkomst meisjes-adspi- ranten Westerland. Vrijdag voor allen gymnastiek; half acht. Bij goed weer Zaterdag vertrek naar Texel, 's middags kwart over twee van H'hoef. Als de reis door weersomstan digheden niet kan doorgaan, is er Zondags middags om half drie bijeenkomst. TREKHONDENKEURING. De keuring van trekhonden wordt air hier dit jaar gehouden te H'hoef op Dinsdag 13 September ('s morgens vanaf 9 uur) en te Oosterland op Woensdag 14 September ('s middags vanaf 2i uur). RIJKSVELDWACHT. Als opvolger van den rijksveldwachter A. A. de Paepe zal te Den Oever worden aangesteld J. H. de Jong, thans bewaker van de Wieringermeerpolder. RIJKSDIENST ZUIDERZEESTEUNWET. Naar wij vernemen, heeft men van het rijwiel van den verbandmeester van de M.U.Z. te Den Oever, den heer van V., hetwelk hij tegen de benzinepomp had geplaatst, het rijwielmerk gestolen. Zaterdag, 10 September. De belangstelling voor de bloementen toonstelling is ook dit jaar weer groot. Een groote hoeveelheid bloemen en plan ten vulde de feestelijk versierde Kapel te Den Oever. Tegen half acht 's avonds maakte de muziekvereeniging „Apollo" onder het spelen van opgewekte marschen den ge- bruikelijken rondgang door het dorp en in de Kapel aangekomen werden daar ook nog eenige pittige marchen gespeeld. Te 8 uur opende de heer C. Tijsen, voorzitter van „Flora" de tentoonstelling. Hij heette alle aanwezigen hartelijk wel kom en in het bijzonder richtte de heer Tijsen een woord van welkom tot „Apollo" en den directeur van dit gezel schap den heer Glabbeek. Na het openingswoord kreeg het pu bliek gelegenheid de werkelijk schitterende collectie inzendingen te bewonderen.' De bekroningen van de inzendingen op de tentoonstelling waren als volgt: Colens goudrand. 1 D. Bakker MJohz., 2 N. Rqtgans Ez., 3 C. Bais. 4 Mej. M. Klein, 5 C. Corne- lissen, 6 A. Poel Nz., 7 G. Rotgans, 8 S. Bakker Szn., 9 C. Tijsen M.J.zn., 10 M. Tijsen, 11 W. Snooy, 12 P. Smid, 13 Wed. P. Rotgans, 14 N. v. d. Kreeke, 15 G. Dirks, 16 M. Tijsen Mzn. De oude schapenaanvoer beheerscht thans geheel de markt. Wel waren er nog enkele hokken lammeren, doch de handel hierin kan vrijwel als afgeloopen worden beschouwd. De prijs der lamineren blijft slecht; wij zagen een partij zware dieren verkoopen voor f 4. per stuk. De oude schapenhandel wilde ook niet vlotten; om 11 uur was nog zoo goed als niets verkocht. Wel was er een koopman uit Friesland, die er enkele^ der beste dieren uitzocht, waarvoor hij een voor dezen tijd hoogen prijs besteedde, tot f 13.— per stuk. De prijs liep echter om de f 8.De eerste partij, die werd ver kocht, ging voor f 7.75; later zakte de prijs nog meer en werden enkele dieren verkocht voor f 6.—. Evenals vorig jaar na de keuring kwam heden een groote partij rammen nan de markt; dit is thans meer een onderlingen handel en de beste dieren deden prijzen van f 20.f 30.en meer. De rundveehandel bestond dit maal lechts in wat jong vee, een lichte melkkoe n wat kalveren. De prijzen liepen zeer uitéén. De varkens op de boerderijen werden in de afgeloopen week verhandeld tegen prijzen, die om de 12'/a cent per pond liepen. De aanvoer van oude kippen is thans vrij belangrijk, de prijs loopt om de 70 cent per stuk. Aan de veiling handhaafde zich de vrij plotselinge belangrijke stijging van vorige week, zelfs waren de eieren nog weder duurder. Eieren van 60 K.G. ge mengd brachten nu ongeveer f 4.70 per 100 stuks op. In den wolhandel is nog zoo goed als niets te doen. Maandagmiddag omstreeks één uur reed de Z.E- heer Past. Berkenmeyer van Oude schild met een flinke vaart in een auto van den heer P. Kaan op den Schilderweg- hoewel er zich op dat moment geen andere voertuigen op den weg bevonden, geraakte de auto plotseling op zij van den weg en sloeg tweemaal over den kop. De bestuur der bleef ongedeerd, doch de auto werd ernstig beschadigd en bleef op zijde lig. gen, zoodat de heer B. het voertuig door een zijraam moest verlaten. Oudeschild, 12 Septmber. In de afgeloopen week zijn van hier verzonden: 545 schapen, 231 lammeren, 47 varkens, 9 paarden, 1 veulen, 8 kalveren, 8 koeien! Uit 48 personen waaronder bezitters waren van diploma's van eersten en twee den stuurman, is de heer Jac. Hooger- heide benoemd tot dekknecht bij „TESO". Reeds verscheidene jaren voer de heer Hoogerheide des zomers op de booten. Asperages plumosa. 1 P. Hermans, 2 P. Bakker Jz, 4 M. Kraak. Blankman, 3 C. Tengevolge van het slechte weer zijn j.1. Zondag de voetbalclubs „VIOS I" en „II" van Warmenhuizen niet opgekomen zoodat de wedstrijden tegen „G.R. I" en „II" geen doorgang konden vinden. STORMSCHADE. Door den harden wind is j.L Zondag een groot gedeelte pl.m. 14 meter van de houten schutting, welke aan den wegkant langs het voetbalveld van „Geel Rood" is geplaatst, uit den grond gerukt en over het veld gewaaid. Van verder on heil, door den storm aangericht, verna men we tot heden niets. AUTOBOTSING. Maandagmorgen vroeg is een luxe auto, komende van de richting Den Hel der op den melkrydersauto, bestuurd door W. Schouten, van Julianadorp gebotst, toen deze laatste vanuit den weg uit Koe- gras (bij de Kolksluis) naar richting gewezen voor de schatting der waarde' De Directeur van den Rijksdienst te Amsterdam heeft bekend gemaakt, dat de toeloop van belanghebbenden op de vastgestelde spreekuren zoo groot is, dat velen geruimen tijd op een onderhoud moeten wachten. Om dit te voorkomen, is thans bepaald, dat belanghebbenden voortaan schriftelijk de wensch tot een onderhoud hebben te kennen gegeven en van den Dienst opgeve hebben ont vangen van datum en uur, waarop dit onderhoud mogelijk is. SLUITING VAN WEGEN VOOR HET VERKEER. Op 6 September jl. is afgekondigd en in werking getreden de gewijzigde ver ordening tot sluiting van wegen voor moror- en rijwielverkeer. Hierdoor is de Pompsteeg vrij geworden cn de Mekken- tinweg voor rijwielen. ZUIDERZEESTEUNWET. Blijkens de laatstverschenen mededee- lingen van de Generale Commissie (2e kwartaal 1932) zijn door den Minister van Waterstaat benoemd de deskundigen aan- 't Zand den Rijksweg opdraaide. De aan rijding kwam gelukkig niet erg aan zoo dat slechts de rechterkoplamp alsmede het rechterspatbord van den luxe wagen werden beschadigd. Op verlangen van den bestuurder van de beschadigde wagen werd de politie van het geval in kennis gesteld, doch vernamen wij reeds dat de heer Schouten wel in het gelijk zal worden gesteld, aangezien deze als van rechts komende den voorrang had. AUTOBUSDIENST WIERINGEN—AMSTERDAM. Beroep ongegrond verklaard, i vermindering van schepen, scheeps- en vischtuig; eveneens voor de overige eigendommen. Onder de laatste groep is voor Wieringen aangewezen de heer M. Minnes te Hippolytushoef. Er werden in het 2e kwartaal 127 tege moetkomingen verleend voor opleiding; verlenging had plaats in 38 gevallen. Het meest werd vergoeding gegeven voor opleiding aan een ambachtsschool. Er bestaan plannen tot oprichting van een motorcursus te Stavoren, Urk en Volendam, waar jeugdige belanghebben den en zoons van belanghebbenden ge durende werkloosheid zich eenige kennis wan motoren kunnen verwerven. 23 personen werden geholpen aan werk, waarvan 7 als bakschipper en 16 als grondwerker. is Toegekend werden 3 credietaanvragen. Bij Kon. besluit is ongegrond verklaard 1 het beroep, ingesteld door P. Koelemeij te Hippolytushoef. Purmerend tegen de beschikking van Aan den aannemer, den heer J. C. Klein, te Hippolytushoef, is door den heer M. Jb. Mostert opgedragen den bouw van een landhuis aan het Viervoetspad te Hippolytushoef, volgens een ontwerp ge- Ged. Staten van Noord-Holland van 2 De cember 1931, waarbfj afwijzend is be schikt op zijn verzoek om vergunning tot het in werking brengen van autobusdien- Nog een treinoverval. Zeven sten tusschen Wieringen en Amsterdam, dooden, tien gewonden. Bij een tweeden treinoverval, n.1. bij Oesjihe, zijn 7 passagiers gedood en 10 gewond. Zondagmorgen vroeg vertoonden de bandieten zich zelfs tot in de buiten wijken van Harbin, waar zij eerst na ver bitterden strijd konden worden verdreven. KADE INGESTORT TE VIGO. 1 Zeven dooden; vermisten. Zaterdagmorgen is er te Vigo een groot stuk kade in den vorm van een uitgestrekt houten platform, dat door ijzeren zuilen wordt gedragen, ingestort. Op het oogen blik van de instorting lagen er 2 stoom schepen aan het platform gemeerd, dat vol met allerlei lading stond: visch, olie, wijn, aardewerk, suiker, mais, tabak, cement, hout. Ook stonden er zeven of acht spoor wagens op het platform en er- waren hon derden arbeiders aan het werk toen het ongeluk gebeurde, dat zich door hevig ge kraak aankondigde. Er zouden zeven boot werkers zijn omgekomen en voor het lot van meer menschen wordt gevreesd. De oorzaak van het ongeluk wordt toe geschreven aan den invloed van het zoute water op het paalwerk en aan het stooten der stoomschepen tegen het platform. van 10 en 12 September 1932. BEVALLEN: M. S. WillingeSligcher, z.; M. P. Smits—Kleinbloesem, z.; S. v. Uggelen-Pover, z.; C. M. Visser— Gelens, d. OVERLEDENj. Boon, 60 jaar. dam. AANBESTEDING. Door de architecten, de heeren Peters en Baanders, werd gisterenmorgen te hunnen kantore, aan de Klieftstraat, te Hippolytushoef, voor hun principaal, den heer S. Jbz. Tijsen, te Den Oever, publiek aanbesteed, het bouwen van een woon huis met auto-garage, aan de Zwinstraat, te Den Oever. Ingeschreven werd door de volgende personen S. de Boer, Drachten voor f 5470; Gebr. Boersen, H.hoef voor f 5454; Kingma en Zoon, W.meerpolder voor f 5390; W. J. Hermans, Den Oever voor f5370; P.Evz! Bakker, id. voor f 5325; D. Bakker en Zoon, id. voor f5300; Gebr. Hegeman, id. voor f 5250; J. C. de Vries, H.hoef voor f 4700; JD. Kooij, Westerland voor f 4663; M. P. Mulder, id. voor f 4640. Aan den laagsten inschrijver gegund Naar wij vernemen zal door den ar chitect den heer Chr. Dekker, te Schagen op Zaterdag 17 September a.s., des n.m! 2 uur, in 't hotel van den heer M. de Haan, te H.hoef, voor de kinderen .van den heer C. P. Mulder, te Noorderbumt op Westerland, publiek worden aanbe steed het bouwen van een boerderij met woonhuis aldaar. Den Oever. MOTORRIJDER OP AUTO GEREDEN. J.1. Zaterdagmiddag reed de motorrijder G. met zijn motor tegen een op de werk leven stilstaande luxe auto van den heer B. De auto werd door den schok ernstig liaonh o/l irr<l KATHOLIEKE HULPKERK. Daar de katholieke hulpkerk te Den Oever van het terrein aan de Sluisweg moet verdwijnen wegens de spooraanleg, ligt het in de bedoeling deze thans te plaatsen aan den Gasthuisweg. AANBESTEDING BRANDSTOFFEN. Doorliet gemeentebestuur is aanbesteed de levering van brandstoffen voor de gemeentegebouwen in den a.s. winter. Alle soorten zijn gegund aan de laagste inschrijvers, n.1. S. P. de Vries, voor anthraciet, fa. Doves voor korte en lange turf en brechcokes, Herm. Smit voor neutjeskolen. BOUWPLANNEN. De architect Chr. Dekker van Schagen zal voor rekening van den heer C. Mulder aanbesteden de bouw van een boerderij met woonhuis aan de Noorderbuurt (op de plaats van het afgebrande perceel van dezelfde eigenaar). CRISISVARKENSWET. Ingevolge de Crisisvarkenswet 1932, zal het binnenkort verboden zijn onge merkte varkens te houden en te vervoe ren. De voorgeschreven merken worden in deze provincie aangebracht door de gewestelijke varkenscentrale N.-Holland te Alkmaar. Teneinde moeilijkheden voor de varkenshouders te voorkomen, geeft gemelde centrale hen in overweging zich te wenden tot den secretaris der plaat selijke commissie, den heer G. H. Böhmer, Fransche Geranium. 1 L. Spaander, 2 Mej. M. Klein, 3 M. Zegel, 4 A. Zegel. Begonia Semperflorens. 1 M. Tijsen, 2 J. Tijsen J.J.z., 3 C. Bais, 4 R. Kaleveld. 5 P. Klein, 6 S. Bakker S.zn., 7 A. de Wit, 8 A. Poel Nzn. Bouquetten (schoolkinderen). 1 M. Poppen, 2 D. Rotgans Nz. 3 C. Lont Jb.zn., 4 J. Koorn Vz., 5 C. V. Koorn V.zn., 6 Jb. Kaleveld. Cactussen. 1 J. Schut, 2 S. Koorn, 3 A. Bakker, 4 J. Poppen, 5 Mej. N. Zomerdijk. Groepen. 1 H. Kuiper, 2 J. Boersen, 3 S. Zomer dijk, 4 J. Verfaille, 5 J. Metselaar, 6 H. Stadig, 7 Jb. Lont. Mooist gekweekte planten. 1 S. Bakker Sz., 2 Jb. Kuiper, 3 N. Sta dig. 4 C. Kaan, 5 Jurrie Lont, 6 N. Stadig, 7 D. Blauwboer, 8 C. Wagemaker Szn., 9 C. Maars, 10 C. Cornelissen, 11 C. Maars, 12 J. Metselaar Jb.Jz. Zondag 11 September. De harddraverijen, welke volgens het programma op Zondag zouden worden gehouden, zijn jammer genoeg „in het water gevallen" vanwege het zeer slechte weer. De gezelligheid in het dorp was er echter niet minder om. In de verschillende café's werd een druk gebruik gemaakt van de gelegenheid tot dansen. CIRCUS VAN BEVER. Boven verwachting maakt het Circus Van Bever, dat hier reeds vanaf Zaterdag avond voorstellingen in onze gemeente geeft, goede zaken. Zaterdag reeds was de ruime tent bijna geheel gevuld; de kinder voorstelling was flink bezet, terwijl er Zon dagavond' bijna geen plaatsje onbezet was. Er wordt in dit circus ongetwijfeld een eerste klas programma afgewerkt; 't ge heel maakt een zeer goeden indruk, de cos- tuums en het decoratief in de tent is alles nieuw, hetgeen een heel wat beteren in druk geeft dan men dien kreeg bii het circus, dat het vorige jaar onze gemeente bezocht. Men krijgt zeer fraaie paardendxessuur te zien, terwijl ook de actrobatiek schitte rend is; vooral de prestaties van de rijwiel acrobaten valt bizonder op. Van de verschillende dieren, die worden medegevoerd, krijgt men alleen dressuur van leeuwen te zien, dit is o. i. echter niet het mooiste gedeelte van het programma, veel meer vallen de schitterende marmer- groepen op, die worden gegeven. Het geheel maakt een zeer goeden in druk, de voorstellingen duren van 8 tot circa half twaalf. EEN ZWARE WINDHOOS. Zaterdagavond omstreeks half acht is door verschillende personen aan de West zijde van ons eiland een zware windhoos waargenomen. De hoos is wel gedeeltelijk over onze gemeente heengestreken en ging vergezeld van veel wind en zwaren regen val, ze heeft echter haar zwaaiende slurf niet diep genoeg laten zakken om schade te veroorzaken. DE DAMWEDSTRIJD NIET DOORGEGAAN. Op 't programma van de damclub al hier stond een wedstrijd tusschen de clubs van Texel en Den Helder in hotel „Texel". De Heldersche spelers hadden echter de reis over 't stormachtige Mars diep niet gewaagd, zoodat de wedstrijd moest worden uitgesteld. De dammers van Texel, die allen wel waren opge- als een dauwdrop in de zon wordt Uw teint door het dagelijksch gebruik van „Zij-Crême. In Prijzen van 203045 en 75 cent. I - lt ----- v a li it/AV.1) U1V UIllylA V» V.U WC41CIJ U i 14 beschadigd, terwijl van het motorrijwiel I komen, hebben nu onderling enkele vaj juut. senjke commissie, den heer G. H. Böhmer, alleen de lamp werd vernield. De beriider n Uien ffesnee d - Rijksweg 63 te Koegras (post Julianadorp). kwam met den schrik vrij oe,«der|Paituen gespeeld. VOLKSFEEST TE DEN BURG. De feestcommissie scheen de laatste ja ren een abonnement te hebben op goed weer met haar volksfeesten. Zaterdagmor gen ook zette het feest met goed weer in; hoe later het echter op den dag werd, hoe meer buien zich aan de lucht vertoonden, terwijl de wind voortdurend aanwakkerde. De kinderspelen des morgehs hadden een vlug en gezellig verloop, er was groote deelname aan alle nummers. De prijzen werden gewonnen als volgt: Meisjes van 79 .jaar. Eierloop: 1. Corrie Vlaming. 2. Jopie Zijm. 3. Corier Broekman. Blokjesrapen: 1. Pietje Been. 2. Gonda Westdorp. 3. Corrie Vlaming. Meisjes van 1012 jaar. Korfbal doelen: 1. Marrie Roeper. 2. Alie Roeper. 3. Bertha Dob. Balhindernisloop: 1. Catharina Witte. 2. Marie v. d. Slikke. 3. Jo Broekman. Jongens van 79 jaar. Baldrijven: 1. Karei Boswijk. 2. Frederik Barhorst. 3. Simon Zijm. Hmdernisloop: 1. August Zegel. 2. Henk Schrama. 3. Karei Boswijk. Jongens van 1012 jaar. Baldrijven: 1. Antoon Witte. 2. Nico Witte. 3. Wim Hübner. Hindernisloop: 1. Antoon Witte. 2. D. Huizinga. 3. Th. v. Heerwaarden. 's Namiddags 2 uur kondigde muziek van „Texel's Fanfarekorps" rond Den Burg, den aanvang van de volksspelen aan; daar het weer toen al sterk achteruit ging was de belangstelling hiervoor niet zoo groot als wü dat in de laatste jaren gewoon zijn. Op het terrein werd afwisse lend muziek gegeven door „Tex. Fanfare korps" en een radio-installatie, die de heer De Wildt er had opgesteld; de deelname aan de wedstrijden was vrij groot. De prij zen werden gewonnen als volgt: Meisjes van 1315 jaar. Zakloopen: 1. Marie Dijt. 2. Rien Stern. 3 Rika Bakker. Ringsteken op de fiets: 1. Martha Dros. Dros. 2. Bartje Smit. 3. Corrie van Gro ningen. Dames van 16 jaar en ouder. Kruiwagen race: 1. Gretha Spigt. 2. G. Visser. 3. Jannetje Oere. Strijd om den man: 1. Bea Lap. 2. Annie Lap. 3. Corrie Moerbeek. Jongens van 13—15 jaar. Hindernisloop: 1. B. Mulder. 2. H. Dob. 3. B. Kiewiet. Touwklimmen: 1. S. Witte. 2. J. Witte Tz. 3. J. Witte Cz. Heeren van 16 jaar en ouder. Hindernisloop: 1. Raden Mas Soemar- sono. 2. Piet Keur. 3. Fangman. Touwtrekken: 1. J. van Zeylen, C. Key- ser Cz., S. de Waal. 2. N. de Graaf, J. Kiljan, Ab. Daalder. 's Avonds half negen zou vuurwerk wor den ontstoken. Tegen 7 uur kwam echter de eerste regenbui de feestcommissie ver rassen; daar het later echter ophield met regenen en de wind iets naar het Noorden trok, begon de hoop op althans droog wor den te herleven, omstreeks 8 uur ging de muziek rond en achter het Fanfarekorps stroomde reeds het publiek het land van den heer Roeper op om getuige van het vuurwerk te zijn. Als sein werd reeds een vuur peil afgeschoten, toen plotseling zware regenbuien loskwamen; ieder zocht zoo gauw mogelijk onderdak. Het slechte weer bleef aanhouden, waardoor dé feest commissie genoodzaakt was, het afsteken van het vuurwerk te verschuiven tot des Woensdagsavonds, na afloop van de paar- densportwedstryden. Het Circus Van Bever, dat dien avond zijn openingsvoorstelling gaf, profiteerde ditmaal van het slechte weer; voor 't vuur- werd waren reeds honderden personen van de buitendorpen naar Den Burg gekom :n, die thans voor een deel onderkomen zoch ten in het circus. In hotel „Texel" en „De Oranjeboom", waar gelegenheid, voor den dans werd ge geven, was het tot het sluitingsuur gezel lig druk. Den Helder, 12 Sept. '32. v. machte Redactie. Vergun mij een korte opmerking, naar aanleiding van het artikel in het Jutter- tje d.d. 10-9-'32 over het onderwerp: „WAS HET VROEGER WERKELIJK BETER". Aan 't slot van dit artikel wordt ver haald van een dienstbode, die met haar meneer en mevrouw ruzie kreeg en des wege op staanden voet werd ontslagen. Verder gaat 't artikel: „Zij beklaagde zich bij den Raad van Arbeid en kreeg haar recht. Hier wordt o.i. een absoluut verkeerden indruk gewekt bij 't lezend publiek om trent de taak der Raden van Arbeid. Aangezien de Raden van Arbeid uit sluitend in uitvoering hebben, en uit sluitend bevoegdheid bezitten ten aanzien van zaken, de verzekeringswetten rakende, zag ik zulks gaarne alsnog ter kennis van uw lezers gebracht. Dit in tegenstelling met en ter ver betering van 't geen wordt gepubliceerd in bovengenoemd artikel. Bij voorbaat beleefd ddnk. SJOERDSMA. Geachte Redactie. In uw blad van Donderdag j.1. kwam voor onder het hoofd: „Voor den Politie rechter", 't verslag van de zaak tegen den 25-jarigen timmerman Dirk A. uit Alkmaar, die terechtstond in verband met 't door hem op 24 Juni verspreiden te Den Helder van een anarchistisch pamflet getiteld: „Opruiend manifest aan de arbeiders". Bijzonder verwonderde het me echter daarin te lezen, dat de verspreiding Dirk A. was opgedragen door den Bond voor Jongeren Vredes Actie, waarmee dus bedoeld wordt de J. V. A. Vermoedelijk kwam uw verslaggever op 't idee dit te schrijven (want Dirk A. heeft zoo niet verklaard) omdat in die dagen, dat 't bedoelde pamflet verspreid is, door een comité van samenwerking der vredesvereenigingen een protestactie werd gevoerd tegen 't duikbootfeest op 25 Juni j.1. In dit comité werd natuurlijk ook mee gewerkt door de J. V. A., welker grond slag echter begint met de volgende woor- iden: De deelnemers aan de Jongeren Vre des Actie vereenigen zich, om ondanks onderscheid van politieke of godsdien stige overtuiging, milieu en volks aard uitdrukking te geven aan, enz. enz. Hieruit blijkt dus overduidelijk, dat de J. V. A. een harer leden onmogelijk op kan dragen de verspreiding van een anarchistisch pamflet. Bovendien had 't bedoelde pamflet absoluut geen anti- militairistische strekking. Overigens is er door de leden der J. V. A. in die dagen wel een pamflet ver spreid, dat echter eerst door eenige leden van een verspreidgroep getoond is aan de politie, met de vraag of de versprei ding geweigerd kon worden en was t te verbieden geweest, zeker zou onze ac tieve politie deze speciale protest-pam fletten in beslag hebben genomen of ver spreiding onmogelijk hebben trachten te maken. Tot slot nog dit. Wij nemen 't een ver slaggever niet te kwalijk, als hij met z'n phantasie zy'n verslagen wat tracht op te sieren. We hopen echt.r. dat dit in het vervolg niet zal plaats hebben ten koste van ver- eenigingen, zooals in dit geval de J. V. A. 't moest ontgelden, want och er zijn wel menschen, die de krant eens een keer overslaan en dan blijft de rectificatie on gelezen en we kunnen toch van een blad als 't uwe neit verwachten, dat scheeve voorstellingen van zaken worden ge geven met instemming der Redactie. Inmiddels verblijf ik hoogachtend, R. F. VAN HEUSDEN. secr. der J. V. A. te Den Helder. Oosterend. KERKNIEUWS. De heer A. W. Kok, candidaat t. d. II Dienst te Harderwijk, heeft het op hem uitgebracht beroep tot predikant bii de Ned. He,rv. Kerk te Oosterend nomen. aange- DE NEDERLANDSCHE JEUGDBOND VOOR NATUURSTUDIE. De naam N. J. N. doet reeds vermoe den, in welke richting dezen bond werkt, al geeft hy doel en werken niet geheel weer. Beter ware geweest: „Voor Natuur- sport", want de bond staat open voor alle jongens en meisjes, die belang stellen in de natuur en die, hetzij voor studie, hetzij voor liefhebberij, iets meer te weten trachten te komen over dit aanlokkelijke onderwerp: of, in reglementstaai gespro ken: de N. J. N. stelt zich ten doel de kennis van en de liefde voor de natuur aan te kweeken en te verbreiden. Wie de natuursport beoefent aangename afleiding bij het leven in d stad ziet vanzelf de noodzakelykhei

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6