Breezand, Wieringen. Texel. Ingezonden. Visscherijberichten. Bloembollenveiling, De kinderverlamming in Friesland Yergiftigingsgeval te Vreeland. Een ernstig spoorwegongeluk in Algiers. Gorgoelof terechtgesteld. Ghandhi dreigt met hongerstaking Weereen opstand in Chili. Tijdschriften en Weekbladen. Haven van Nieuwediep. Het conflict in de Zeevaart geëindigd. GEBOREN: Martinus, z. v. H. van Bostelen en S. H. Horsman; Jan, z. v. J. Bchoute en G. Fakkert. GETROUWD: B. J. Bonte en J. Ogier; C. Kramer en J. Veenstra. Dinsdag 13 September des morgens half elf hield de Coöp. Bloembollenveilingver- eeniging „Breezand" W.A., haar <e droge bloembollenveiling. De volgende prijzen werden besteld: Enkele vroege tulpen: Ohryselora f Scorlet Duc z 9 Gele Prins Couleur Cardinal *ft Gen. de Wet z 12 op L30 z 11 iau Pr. v. Oostenrijk z 11 °P 10 op 6.95 "Diana Brillant Star z 11 0.55 Dubbele vroege tulpen: Electra 2 11 °P J-jj® Murillo Z °P 9ro Couronne d'Or ,?P f'on Triumphator z 10 h l-°0 Azalia 10 cm 0.<6 Peach. Blossom z ll1/» op 2.— z 101/»—H1/» l-50 Boule de'Neige 1-^ Theeroos H °P Darwin tulpen: Painted Lady Will Copland Farnc. Sanders Miss Oleveland I Baron de la Tonnaye Bartigon Will Pitt Pr. der Nederlanden Le Nötre Sieraad v. Flora Pr. Elisabeth Enkele late tulpen: Inglesc. Yellow Oranje King Leliebl. Eclips Mrs. Moon Moonlight H.I. Yellow Queen De Haring Van Everdingen White Excelsior Hart. Nibbrig J. P. Zegers D.N. Von Sion E.N. Glory of Lisse Empress Glory of Leiden z 12 op z 11 op z 11 op 11 op z 11 op z 10—12 z 11 op z 10 z 11 op z 10—11 11 cm z 9 7 op 8 op 8 op 8 op 7—8 8 op 8 op 7—8 0.80 0.60—0.80 0.55—0.80 0.80 0.70 0.50—0.55 0.80 0.55—0.70 0.90 0.60 1.05 0.70 r 1.05 0.65 1.55 1.05 1.05 0.60 ƒ0.55 0.54 0.70 1.40 0.90 0.55 0.80 0.60 0.58—0.60 0.60 0.55 0.85 „HET WITTE KRUIS". Dinsdag 20 Sept. a.s. des avonds 8 uur zal onze afdeeling van ,,Het Witte Kruis in 't Café van den heer C. Scheltus een algemeene vergadering houden. De agenda bevat: Opening door den voorzitter: voorlezing en goedkeuring der notulen; benoeming yan een commissie van drie leden uit de aanwezigen tot het nazien der rekening yan den penningmeester; bespreking van den beschrijvingsbrief voor de a.s. alge meene vergadering; benoeming twee af gevaardigden ter algemeene vergadering en wat verder ter tafel komt. CONCERT MUZIEKVEREENIGING „HARMONIE". Zondagmiddag 18 September a.s. geeft de muziekvereeniging „Harmonie", dir. de heer P. Kreijger van den Helder, bij goed weer een volksconcert in hare muziektent met na afloop bal in „Concordia". Vanwege de directie der Zuiderzeewer ken zal op Woensdag 12 Oct. a.s. door den heer dir.-generaal te Den Haag wor den aanbesteed het maken van het ooste lijk gedeelte van het Amstelmeerkanaal met daarover te bouwen bruggen en bij komende werken, waarvan de raming be draagt ongeveer 75.000. NIEUWBOUW. .1 Aan het Viervoetspad te Hippolytushoef zal door den aannemer, de heer J. C. Klein, voor rekening van den heer C. de Jongh Wz. een burger woonhuis worden gebouwd- POLITIE. Gevonden: een kindertaschje. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Oosterland. Een zware vrachtauto van de fa. Kreij ger uit Zaandam, beladen met hout, ge raakte j.1. Dinsdag door den slechten toe stand van den weg nabij Oosterland in een naast den weg loopende greppel vast. Met behulp van een menigte rappe handen en bijgestaan door dommekrachten wist men het vehikel weer op den weg te brengen cn vooruit ging het weer. De auto en motor hadden geen averij be komen, alleen een langs de greppel staand hek moest het ontgelden. Het wordt dan ook hoog tijd1 zoo spoedig mogelijk met het verbeteren van den weg te beginnen. Den Oever. EEN ONGELUK. De Zuiderzeearbeider W. had het onge luk een steen op zijn hoofd te krijgen. Hij kreeg daardoor vrij ernstige hoofdwonden Na eerst door den verbandmeester voor- loopig te zijn verbonden, werd de patiënt, tpr verdere behandeling, naar dr. Beeker vervoerd. Nadat deze alles had geheeld kon de patiënt huiswaarts gaan en rust nemen. VOORHAVEN KORNWERDERZAND. Van de draaibrug over deze voorhaven zal de Westelijke doorvaartopening tot nader aankondiging gestremd zijn. IJSELMEER. DrUfbaken verlegd, Vorig B.a.Z.: No. 130/1507 1931. Naar 52°, 49' 4" Nb. en 0° 45' 20' El is verlegd het tijdelijke groene drijfbaken met liggend kruis pl.m. 2 zm WSW. van de Lemmer en ruim 1 zm. Z.W. van Lem- sterhoek. (Zie Ned. krt. No. 212). „T. O. V." De Vereeniging van Zuiderzeeperso- neel „Tot Ontspanning Vereenigd" zal op Zaterdag 24 September a.s. weder een feestavond organiseeren in de Concert zaal „Concordia" te Hippolytushoef. ZUIDERZEEWERKEN. Aanbesteding. Op Woensdag 12 October 1932, des voormiddags te 11 uur, zal door den di recteur der Zuiderzeewerken, onder goedkeuring van den Minister van Wa terstaat, in het gebouw der Zuiderzee werken, te 's-Gravenhage, Zeestraat 102, worden aanbesteed: het maken van het oostelijk gedeelte van het Amstelmeerkanaal met daarover te bouwen bruggen en bijkomende wer ken. Raming 75.000. De onkosten om het tot zoover te bren gen, beschouwde Lodewfik als noodzake lijk'bedrijfskapitaal. Was de vaste verkee ring er eenmaal door, dan sloeg hij zoo snel mogelijk zijn slag om de onkosten niet noodeloos op te jagen. Zijn eerste werk was om te trachten het spaarbank boekje van zijn dulcinea in handen te krij gen. Een valsche handteekening, geld af halen enhet meisje hoorde mets meer van haar vriend. Een zucht, een traan, een herinnering Maar bü de zooveelste jongedame een meisje uit Schiedam liep de zaak mis. Deze nam geen genoegen met de herinne ring alleen. Zü eischte vergelding, want de liefde was in haat verkeerd. Zii liep naar de politie en deze pakte den schoenen Lo dewijk bü zijn witte buisje. Lodewijlt ontkende. Hii had de valsch© handteekening niet geplaatst, het meisje in kwestie had zélf de machtiging getee- kend. Maar het meisje bleef heel pertinent in haar verklaringen van het tegendeel. De schoone Lodewijk is opgesloten (N. Rott, Ort INBRAAK Door den heer C- Boon Pz. is bij de po litie aangifte gedaan van het feit, dat in zijn woning (de hofstede Veldheim in het Noorden) zich enkele personen, die hij heeft herkend, wederrechtelijk toegang hebben verschaft. De zaak is in onderzoek. DOOR EEN GROOTEN HOND GEBETEN. De oude heer K., wonende nabü de We verstraat te Den Burg, is Woensdagmid dag door een hond aangevallen en zeer ernstig gebeten, de man kwam te vallen, doch een jong meisje, dat zich in huis be vond, had de tegenwoordigheid van geest, het gelaat van den ouden heer met een doek te bedekken, waardoor de hond hem niet aan gelaat of keel heeft gevat. Toege snelde buren wisten het woedende dier te verwijderen. De wonden, die de heer K. aan een^der armen heeft opgeloopen, zijn evenwel zoo ernstig, dat overbrenging naar het zieken huis te Den Helder noodzakelijk werd ge acht. Binnenland. Twee vrouwen verdacht aan ver giftiging aangehouden en opgeslo ten. Dezer dagen voelde zekere C. Tangeman, te Vreeland, zich plotseling onwel worden. I Nadat geneeskundige hulp was verleend, werd het noodig geoordeeld, dat T. naar het ziekenhuis te Utrecht werd overge bracht. Zijn toestand was tamelijk ernstig. Intusschen heeft de justitie een onderzoek bevolen, daar het ziektegeval wees op vergiftiging.Een onderzoek in zijn woning werd ingesteld en de gemeente- en rijks politie wisten beslag te leggen op een hoeveelheid boter, terwjjl een leeg doosje, waarin een rattenvergift had gezeten, meegenomen werd. Het onderzoek wees verder uit, dat de man, toen hij van de boter at, onwel was geworden. Vermoed wordt, dat het ratten vergift door de boter is gedaan. Na een uitgebreid onderzoek zijn gis teren aangehouden de 22-jarige echtge- noote van T., die te Weesp bij haar ouders woonde, en de ongeveer 50-jarige schoon moeder van T. Beiden zijn gevankelijk naar Vreeland overgebracht, waar zij na een verhoor zijn opgesloten. Beide vrou wen worden verdacht, bij afwezigheid van den man, het huis te zijn binnen gegaan, om daar het vergift door de boter te doen. Het parket uit Utrecht was gisteren ter plaatse om een uitgebreid onderzoek in te stellen. LODEWIJK DE SCHOONE. Een Don Ju»n met oneerlijke bedoelingen. Lodew;jk., een 21-jarige slagersknecht, was een echte knappe jongen. Daar waren alle dienstmeisjes, bij wie hij 's morgens kwam hooren of er wat noodig zou zijn en bii wie hij later op den dag het bestelde kwam brengen, het hart-roerend over eens. En als hij zijn dagelijkschen tocht door de Kotterdamsche straten maakte, met zijn bel beukend op de stuurstang, zijn wit jasje nonchalant opwaaiend en zij jockey pet scheef boven de blonde lok," welke schuin over zijn voorhoofd was geplakt, dan had hii „kans". Helaas.Lodewijk wist, dat de vrou wen hem gaarne zagen; hij wist het té goed. Toch werd hii niet, zooals vele ande ren van zijn sexegenooten in gelijke om standigheden, onuitstaanbaar en ver waand, neen, hij besloot dit buitenkansje op een voor hem zoo voordeelig mogelijke wijze uit te buiten. Onder zijn vele aanbidsters zocht hij stuk voor stuk zijn willige slachtoffers uit en döaïbü ging hij volgens een vast pro cédé te werk. Hii liet het meisje van zijn keus mer ken, dat haar gevoelens ten opzichte van hem wederkeerig waren. Een afspraakje, een bioscoop je, een ijsje, een advocaatje. een „vaste verkeering". Kwaadaardig karakter. De kinderverlamming in Friesland, die de laatste dagen gelukkig aan het afnemen was, begint thans weer in veel sterker mate uit te breken, terwijl de ziekte nu een kwaadaardig karakter begint aan te nemen, meldt „De Telegraaf". Te Tjerk- gaast is een 4H-jarig zoontje van den heer K Hepkema na een ongesteldheid van slechts een dag overleden, terwijl het 2Vi- jarig dochtertje uit hetzelfde gezin nog ernstig ziek ligt. Verder zijn aldaar twee gevallen geconstateerd bij twee zoontjes van den heer J. Huitema, resp. van 2 en van 9 .jaar. Te Donkerbroek is een 2-jarig zoontje van den heer De Bruin aan deze ziekte overleden. Bii een 3-jarig zoontje van den heer De Glee te Ronderbroek deden 'zich eveneens verschijnselen van kinderverlamming voor. Per auto werd' het patiëntje naar het ziekenhuis overge bracht, doch onderweg bleek het knaapje reeds te zijn overleden^ Buitenland. Uit Oran wordt gemeld, dat een trein, die 510 officieren, onderofficieren en man schappen van het Vreemdelingenlegioen van Bel-Abbis naar Udscha vervoerde, gistermiddag in de streek van Tlemcen in een kloof gestort is. Volgens de eerste berichten zijn er vijftig dooden en tachtig gewonden. Het ongeluk moet veroorzaakt zijn door een verzakking van den spoordijk, als gevolg van overvloedige regens. Honderd dooden. Een nader bericht meldt dat 100 per sonen zijn gedood. De trein bestond uit 14 wagons, waarin gezeten waren, 2 offi cieren, 27 onderofficieren, 46 vrijgestelden en 1435 soldaten van het vreemdelingen legioen. Een aanslag. Parijs 15 Sept. Volgens laatste berichten hedenmorgen alhier ontvangen betreffende het spoor wegongeluk te Tlemcen in Algiers, zou het aantal dooden 120 bedragen, terwijl 150 soldaten zouden zijn gewond. De eerste trein met ongeveer 50 gewonden is gisterenavond laat te Tlemcen aange komen. De meeste overlevenden die tot nu toe gered zijn, zijn zoo zwaar gewond, dat men voor hun leven vreest. Het reddingswerk geschiedt zeer moei lijk, aangezien de streek waar het ongeluk gebeurde, zeer onherbergzaam is en het hulpmateriaal slechts moeilijk ter plaatse kon komen. Men verwacht dat men heden nog geen nauwkeurig overzicht van den ramp zal krijgen, aangezien de meeste dooden en gewonden diep onder de puin- hoopen liggen. De verongelukte trein die uit 31 wagons bestond, had gisterenmorgen het garni zoen van het eerste regiment van het vreemdelingenlegioen te Sidi Bel Abbas verlaten, om het te Oedzjda gedetacheerde regiment af te lossen. Om drie uur gis termiddag bevond de trein zich nog op eenige kilometers afstand van Tourenne, waar de spoorweg over een traject van eenige honderden meters vlak langs een 100 meter diepen afgrond loopt. Een inboorling die als eenige oogge tuige den ramp zag geschieden deelde mede, dat hij plotseling de locomotief zag overhellen en in den afgrond storten, alle 31 wagens met zich meeslepend. Met donderend geraas stortten de wagens in de diepte, waar zij eenige seconden later een groote puinhoop vormden, waaruit gegil opsteeg. In den loop van den nacht is men er nog slechts in geslaagd een betrekkelijk klein aantal dooden en gewonden te bergen. De oorzaak van den ramp is nog onbekend. Algemeen neemt men aan, dat de spoor lijn door den langdurigen regenval van de laatste dagen is onderstroomd. Men houdt echter rekening met de mogelijk heid van een aanslag, aangezien een ingenieur van de spoorwegmaatschappij gisterochtend het traject Tourenne Tlemcen heeft geinspecteerd, in afwach ting van het militaire transport. Hij heeft geen aanwijzingen gevonden, dat de spoor baan in slechten toestand zou verkeerd hebben. DE RAMP VAN DE OBSERVATION. 64 dooden. Weer zijn in de Oost-Rivier lijken komen bovendrijven van menschen, die waren verongelukt bij de ramp van de Observation in die rivier bij New York op 9 dezer. Het aantal dooden waarvan men zekerheid heeft is thans 64. Het staat echter niet vast of alle lijken nu al gevonden zijn. TORPEDOBOOT TEGEN EEN BRUG GEVAREN. Groote schade opgeloopen. Een torpedoboot van het Duitsche es kader, dat dezer dagen een bezoek heeft gebracht aan Skagen, is in den nacht van Maandag op Dinsdag met volle kracht te gen een van de pijlers van de brug over de Kleine Belt opgevaren. Een van de ge- schuttorens van de torpedoboot werd af- gerukt en het schip liep ook verder groote averij op. Twee andere torpedobooten moesten haar wegsleepen. ONGELUK IN EEN STEENGROEVE. Vijf dooden, zes zwaar gewonden. In een steengroeve bij Doiras in de pro vincie Oviedo kwam een dynamietlading, die gebruikt werd om een steenmassa te doen springen, te vroeg tot ontploffing. Elf arbeiders werden onder het vallend gesteente bedolven. Vijf hunner waren op slag dood, terwijl zes zóó ernstig gewond werden, dat zij in levensgevaar verkeeren, Gorgoelof, de moordenaar van president Doumer, is, naar Havas uit Parijs seint, gisterenmorgen om acht minuten voor zessen onthoofd. Reuter meldt nader uit Parijs: Op de binnenplaats van de Santé- gevangenis heeft gisterenmorgen om 5.52 uur de terechtstelling plaats gehad van Paul Gorgoelof, den moordenaar van president Doumer. Op het gerucht van de executie had zich een groote menigte nieuwsgierigen naar de Santé begeven. De politie had evenwel gezorgd voor een uitstekende afzetting, welke op 400 Meter afstand van de plaats waar de guillotine was opge richt, begon. Slechts personen, die de terechtstelling moesten bijwonen en daar toe van speciale kaarten waren voorzien, mochten door de afzetting heen. De guillotine was in den loop van den nacht opgericht. De terechtstelling werd ook bijgewoond door den pope van de Griekscli- Orthodoxe kerk, die Gorgoelof gedurende zijn laatste oogenblikken religieusen bij stand verleende. Gorgoelef stierf zonder zijn vrouw nog eens gezien te hebben. Zijn laatste oogenblikken. Nog meldt Reuter: Hedenmorgen vroeg is Gorgoelof door een vertegenwoordiger van het openbaar ministerie, die vergezeld was van eenige justitieele ambtenaren, gewekt. Hij sliep in de cel der terdoodveroordeelden. Op offioieele wijze werd hem daarop mede- gedeeld, dat het gratieverzoek was af- 1 gewezen. Vervolgens werd de kraag van zijn hemd afgesneden en bereidde men I hem voor tot zijn laatsten gang. Op weg naar de guillotine sprak Gorgoelof met zijn bewakers veel over zijn vrouw en vroeg haar mede te deelen, dat hij haar steeds had lief gehad en dat zij het kind, dat zij binnen enkele weken verwacht, goed moest opvoeden. Gorgoelof dronk de twee glazen rum, die men hem aanbood, doch weigerde de traditioneèle cigaret. V ervolgens omarmde hij den Griekschen geestelijke en besteeg het schavot. Hij richtte zich daar nog eenmaal in zijn volle lengte op en riep: „Rusland, Rusland, o, mijn vaderland!" Dit waren zijn laatste woorden. Bij het bekendmaken der terechtstelling hadden geen incidenten plaats. Mevrouw Gorgoelof heeft het lijk van haar man laten opvragen. Een dergelijk verzoek wordt steeds ingewilligd. Reuter meldde Maandagavond uit Lon den: Gandhi is van plan den hongerdood te sterven, indien de# Engelsche regee ring haar voorstel om" een afzonderlijke verkiezingsorganisatie voor de paria's in Br-Indië te vormen, niet laat varen. Gandhi zal 20 September op het middag uur met zijn vasten beginnen. Dit besluit is het gevolg van een correspondentie tus- schen Gandhi, Sir Samuel Hoare en Mac- Donald. Gandhi is van meening, dat het voorstel om een afzonderlijke organisatie te vormen voor de paria's, die 20 van de Br.-Indische bevolking uitmaken, zal lei den tot het uiteenvallen van de hindoes. MacDonuald heeft op 8 September aan Gandhi geantwoord, dat de vierde klasse politiek niet geïsoleerd zal worden, maar slechts gedurende 20 jaar in een beperkt aantal kiesdistricten beschermd zal wor den. Gandhi antwoordde daarop, dat hij in de afzonderlijke kiesorganisatie voor de paria's de toediening van een vergif ziet, dat het hindoeïsme moet vernietigen, zon der van nut te zijn voor de paria's. Hii blijft bii zijn besluit om van honger te ster ven, of men hem in vrijheid stelt of niet. Reuter meldt nader u:it Simla: Volgens geruchten in de wandelgangen der wetgevende vergadering zal de regee ring Gandhi waarschijnlijk op 20 Septem ber dad'eliik in vrijheid stellen, nadat hij zijn vasten begonnen is. De regeering zou van plan zijn, Gandhi naar Sabhamati Ashram, zijn speciaal ver blijf bii Ahmedabad te doen overbrengen. Indien Gandhi zijn bedreiging ten uitvoer brengt, denkt men, dat hij nog een maand zal kunnen leven. BOLIVIË EN PARAGUAY. Een telegram van Paraguay aan den Volkenbond. De minister van buitenlandsche zaken van Paraguay heeft den secretaris van den Volkenbond een telegram gezonden, waarin hij erop wijst dat Paraguaya zich nog niet tot den bond heeft gericht, om dat de neutrale commissie van Z.-Ameri- kaansche staten tot nu toe pogingen tot verzoening in het werk sterkt. De minister verklaart verder, dat Paraguay alle maat regelen die zijn voorgesteld om een ge wapend conflict te -voorkomen, heeft aan genomen, en bereid is het conflict hetzij aan arbitrage of aan Haagsche hof te onderwerpen. Hij deelt verder mede, de neutrale commissie m kennis gesteld te hebben van het feit. dat Paraguay bereid is de vijandelijkheden te staken en spreekt de overtuiging uit dat zijn land zich strikt aan zijn verplichtingen als lid van den Volkenbond heeft gehouden. Naar Reuter uit Santiago meldt, is in Chili onder leiding van Merino, de com mandant van de luchtstrijdkrachten, een opstand uitgebroken tegen de voorloopige regeering- Davilo. Een later bericht meldt, dat president Davillo is afgetreden, nadat de opstan dige vliegers gedreigd hadden, het presi dentspaleis met bommen te zullen be strooien. DE JONGSTE CRISIS IN CHILI. Blijkens een bericht uit Santiago (Chili) heeft de revolutionnaire leider, kolonel Merino Benitez, een tijdelijk be wind aangesteld, met een opperbevelheb ber van het leger, generaal Blanco, als waarnemend President. DE AARDSCHOKKEN OP AMBON. Het of fIdee le bericht Geen persoonlijke ongelukken. Een telegram van den gouverneur der Molukken meldt, dat in de omgeving van de negorij Tenga Tengah aan de Oostkust van het schiereiland Hitoe, eiland Am- bon, vele grondscheuren en aardschui- vingen werden geconstateerd. In deze negorij werd ernstige materieele schade aangericht. Er deden zich echter geen persoonlijke ongelukken voor. Ook van de naburige eilanden komen berichten binnen omtrent aangerichte schade. Ter wijl op 11 September lichtere schokken by tusschenpoozen werden gevoeld, werd op 12 September een lichte schok gevoeld in Tolehoe. Vele woningen, een school en en moskee werden grootendeels verwoest LAAT UW HOOFG NIET OP HOL BRENGEN GLVF REGELMATIG' AQVERTE.EREN I! DE ZUIDERZEEWERKEN. M. de R., In uw blad van 8 Sept. komt onder Texel een bericht voor over het hooge water van Zondag 4 Sept. Mag ik naar aanleiding daarvan het volgende opmerken? In de eerste plaats zeggen de inge nieurs, dat de zee ter hoogte van Oost het hoogst werd opgestuwd tengevolge van 't samenkomen van de stroomen door 't Eierlandsche gat en 't Marsdiep. Welnu, als ik beweerde, dat na de af sluiting een botsing van de zeestroomen op de Waddenzee onvermijdelijk is, wat tot hoogere waterstand moet leiden, dan werd ik uitgelachen. Ook hier geldt het spreekwoord: Wie het laatst lacht enz. Verder bleek de waterstand van Zondag geenszins een record te zijn. Dat ben ik heelemaal met de Inge nieurs eens, maar dat record komt wel. Laat de Noordwester zijn kracht maar eens toonen. Als we stormen krijgen als in 1570, 1825, 1877, 1894, 1906 of 1916, toen de Noordzee buiten de eilanden 4 en 5 meter boven peil was, dan komt de. Waddenzee ook 4 en 6 meter boven peil, plus 1 meter opwaaiing in de bocht van Zurich of Ewijcksluis, al naar gelang de windrichting is. De dijk van Texel en de Heldersche havendijk zijn ongeveer 1 meter hooger geworden. De vloed komt echter 3 meter hooger, nu het water de Zuiderzee niet meer in kan. Die man te Oudeschild, die een ver zekering sloot tegen dijkdoorbraak, heeft het dus wel bij het rechte eind, vooral als hij een levensverzekering heeft afge sloten. Met dank voor de plaatsing, E. DEN HERDER. Harderwijk, 12 Sept. '32. Een tweede ingezonden stuk over het wachthuisje moet door omstandigheden, buiten onze schuld, nog even blijven liggen. Revue der Sporten, 12 Sept. Inhoud: Natte nattigheid (Wouter Loeb). Rond de Euro- pcesche Roeikampioenschappen te Belgrado (H. L. Groeneveld). Om den zilveren tal, Xerxes wint. De Wielerwereld, Wereld-wie'er- wederwaardigheden dr. Haer). Athlctiek- Revue: Het tweede lustrum van de N.A.V. „de Trekvogels". Licht in vele kwesties (be treft de Olympische kampioenen). Athletiek- commentaren: De kwestie Nurmi nog steeds niet beslist (C. J. Groothoff). Uit de Golf- historie. Noordwijksche GolfweiXk. Sensatio nele Wielerbaan-geneugten (Max Izaaks). Uit de voetbalwereld. Feiten en commentaren: Naaldwijksche antiquiteiten. Twee Amster- damsche meisjes naar Los Angelos. Sport in Beeld, 13 Sept. Tekst: De Neder- landschc Olympische Ploeg terug uit Los An- ge'es (H. A. Meerum Terwogt). Groote biljarters, die ik gekend hebb (G. J. Nijland). Dagboek van een leek. Illustraties: Xer- xes-elftal, opnamen van het Levende schaak spel, de opening van het nieuwe vliegterrein te Eindhoven, huldiging van den Olympischen kampioen van Egmond, van de gebroeders Maas, wedstrijden van de Watersportvereeni- ging „Aegir", wedstrijden te Duindigt, con cours hippique te Reeuwijk, e.a. Herfstdienst K. L. M. Wij ontvingen een tweetal geschriftjes be treffende den najaarsdienst van de Kon. Luchtvaart-Maatschappij. Deze dienstregeling omvat de maanden September en October. Onze Taal. Verschenen is het derde nummer val» het orgaan van het genootschap onder dezen titel, welk genootschap zich ten doel stelt den strijd' tegen germanismen in onze taal. In dit num mer schrijft de plaatsvervangende redacteur ttr\ beschouwing over de maatstaven, die moeten aangelegd bij de bepaling van wat een ger. manisme is of wat niet. Hij meent, dat het wel goed is, dat de meerderheid van den Raad van deskundigen een wat gematigd oordeel uit spreekt, al kan daarnaast elk lid afzonderlijk zijn grenzen wat wijder trekken. Wij zijn het daarmee eens en zouden bijv. de door 4eu schrijver gewraakte dichterlijke uitdrukking „van ,God bemind", zooals men die bij van Alphen aantreft, nimmer willen missen, omdat zij in de terminologie van den dichter 'of lite rair prozaschrijver o.i. thuis hoort. Dit num mer bevat ook een finantieel overzicht en dat maakt, volgens d en penningmeester, geens zins een slechten indruk. 14 Sept. Aangebracht door korders: 4832 tongen p. st 0.500.07 5294 kleine tongen „0.03—0.01 59 kisten schol I p. k. 0 7.505.70 51 kisten schol II „2.001.15 38 kisten schar „3001.55 Hollandsche Maatschappij van Landbouw. Verschenen is het Verslag van bovenge noemde maatschappij over het jaar 1 Aug 1931-1 Aug. 1932, door het hoofdbestuur uit- gebracht in de algemeene vergadering op 7 Sep ember te Rotterdam gehouaen. 14 Sept. 1932. Aangekomen van Harlingen en vertrokken naar Lomden Eng. sa. „Groningen". DE REIS VAN FRAU MULLER. Hedenmorgen 10 uur is Frau Müller, die een kanotocht maakt van Hamburg naar Londen, van Egmond aan Zee ver trokken met waarschijnlijk IJmuiden als bestemming. mm c1 Amsterdam, 14 Sept. Naar wij vernemen is in de hedennacht gehouden vergadering van de contactcommissie besloten tot op heffing van het conflict in het scheep vaartbedrijf. Reeds heden zal voor ver schillende schepen die vertrekken moeten, worden gemonsterd. Wat Amsterdam be treft, vernemen wij, dat niet minder dan 16 schepen van de K.N.S.M. en van de Holl. Stoomboot Maatschappij 4 schepen, naar zee zullen vertrekken. Voorwaarden opheffing van de staking. Naar de N. R. Crt. verneemt, zijn aan de vergaderingen van werknemers ter koopvaardij de volgende voorstellen voor gelegd, met het advies, tot opheffing van de staking te besluiten: De loon- en arbeidsvoorwaarden, gere geld in het collectieve arbeidscontract van 16 Augustus, zullen worden gehandhaafd en wel tot 31 Maart 1933 voor de volgen de reederijen: Maatschappij Nederland, Rotterdamsche Lloyd, Vereenigde Nederl. Scheepvaart-Mij. Oceaan, Hollandsche Stoomb.-Mij. en de Batavierlijn, en wat den Kon. Holl. Lloyd betreft tot 31 Dec. a.s., zulks in verband met de bijzondere positie van de maatschappij, en voor wat de Holland-Amerika-lijn betreft, tot 31 Januari 1932, eveneens in verband met de positie van de maatschappij. Ten aanzien van de algemeene vracht vaartmaatschappij zal de status quo gedu rende een maand, met ingang van van daag worden gehandhaafd. Gedurende dien tijd zullen partijen onderhandelen over een nieuwe collectieve arbeidsover eenkomst, waarbij zij zich zullen wenden tot de regeering ter verkijging van mede werking om zoo ruim mogelijke werkgele genheid te bekomen. De reederijen verklaren, geen enkelen rancune-maatregel te zullen nemen ten aanzien van personeel, dat is ontslagen of bij de staking is betrokken.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6