2 Callantsoog. Julianadorp. Arma Paulowna. Breezand. Schagen. Wieringei waard, Texel. Fa. W. C. Reij Wielingen. ABONNEERT U OP DE HELDERSCHE COURANT TEXELSCH NIEUWS staansmogeljjkheid gemakkelijker maken. Geld besteed om bedrijven levensvat baar te maken en te houden, zal het alge meen belang sterk ten goede komen, waarom we voor overheidscredietver- strekking, met de noodige waarborgen, krachtig durven te pleiten. En in het belang van den vischstand èn in het belang van het pufvraagstuk achten wij uitbreiding van het surrevaad- bedrijf noodzakelijk. Die uitbreiding kan, zooals we aanga ven, krachtig worden bevorderd door re- geeringscrediet. Dat deze Deensche vischmethode suc ces oplevert, bewijst wel het steeds grooter wordende aantal schuiten, dat daarvoor wordt uitgerust. Vooral de iUrker vloot interesseert zich daarvoor sterk en verscheidene schuiten zullen voor de snurrvaad worden ingericht. Inderdaad lijkt deze vischmethode ons een keerpunt in de beschouwingen rn het pufvraagstuk en we hopen, dat het moge lijk zal zijn, dat niemand in zijn bestaan zal behoeven te worden geschaad, terwijl toch de vischstand zich zal herstellen De kool en de geit zijn dan gespaard! Volgens de Visscherii Ct. kwam de haringlogger IJM. 268 van de V.E.M. ver leden week afgeladen met haring te minui- den binnen. Men had 800 kantjes haring over boord moeten zetten wegens gebrek aan bergruimte, terwijl 12 netten door de volte van haring in de diepte verdwenen. Ook uit Katwijk komen dergelijke be richten van overvloedige haringvangsten, waarbij ook netten door d'e volte verloren gingen. Een bewijs, dat de zee nog onbegrensde mogelijkheden biedt. Welk een profijt zou daaruit getrokken kunnen worden zoomen er toe kon komen geconcentreerd te wer ken. Elkaar b.v. rad'io-telefonisch waarschu wen als er goede vangplaatsen waren, zoo dat het niet behoefde voor te komen, dat men 300 kantjes haring overboord zou moeten zetten. Bij waarschuwing toch had men mis schien gelegenheid gehad, deze hoeveel heid in andere loggers over te laden, waar door diie ook een loonende reis hadden kunnen maken. Niet naast elkaar ieven, maar met en voor elkaar. j Aan die 300 kantjes heeft nu niemand iets, terwijl met de radio-telefonische in richting en een ander begrip omtrent menscheliike saamhoorigheid ook anderen het profijt daarvan hadden gehad. Nu is het nog te zeer elkaar een vlieg afvangen, terwijl de wereld vraagt naar een geheel andere mentaliteit. Is het niet mogelijk, dat er, uit een com binatie van reeders, een snelloopende mo torboot wordt uitgezonden, die, bij over vloedige vangsten, langs de vaartuigen gaat, en de vracht overneemt en onder weg, zoo mogelijk, verwerkt? Technisch zou het mogelijk zijn, alleen menschelijk tegenstreven belemmert zulks. Uit Scheveningen b.v. komen berichten, dat sommige loggers tobben met 4 a 6 we ken reis zonder beteekenende vangsten te hebben, terwij] andere overvoed hebben en misschien zelfs ook vangsten overboord hebben moeten zetten. Radio-telefonische inrichting en daarbij saamhoorigheidsbegrip AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN OP DEN STROOWEG. Een der inzittende dames licht gewond. Zondagmiddag reed de luxe-auto van den heer Jansen, uit Haarlem, langs den Strooweg, ter hoogte van het Sportterrein, in de richting van Den Helder. In den wagen bevonden zich, behalve de heer Jansen, welke den wagen bestuurde, nog een heer en twee dames. Bij het nemen van den bocht slipte de auto en kwam in den zich rechts van den weg bevinden-1 den berm. Plotseling begon de wagen te slingeren en na dwars over den weg te zijn gereden, sloeg deze aan de andere zijde van den weg over den kop en bleef juist voor een sloot liggen. Het mag een wonder heeten, dat alle vier de inzittenden met den schrik vrij J kwamen, en zich door de inmiddels geheel vernielde ramen in veiligheid konden stellen. Een der inzittende dames liep een I onbeduidende snijwond op aan het been.! De wagen werd vrijwel geheel vernield. SPEELTUIN VEREENIGING DEN HELDER. Vanwege het bestuur der Speeltuinver- een iging verzocht men ons mede te dee- len, dat het Circus Bever Woensdagmid dag om 2 uur een extra voorstelling zal geven voor de kinderen dezer vereeni- ging. De bijdrage in de kosten voor elk kind is bepaald op 10 cent, znlks te voldoen in de clublokalen, waartoe tot hedenavond 8 uur gelegenheid i$. Gegevens betreffende af- en terug- roarsch worden bekend gemaakt op de publicatieborden vóór de clublokalen. Uit drukkelijk wordt er op gewezen, dat dit alleen bestemd is voor schoolplichtige kinderen en rijpere jeugd. met gebed. Volgende vergadering is Zon dag 25 Sept., er worden dan nog meer jongen®, vanaf 10 jaar, verwacht. MUZIEKUITVOERING. Zondagmiddag j.1. gaf het fanfarecorps »Callantsoog« een openluchtuitvoering te Groote Keeten voor haar donateurs. Een zestal nummers stond op het programma. Deze werden keurig uitgevoerd. Op verzoek van het talrijke publiek werden nog een drietal nummers ten beste gegeven. Dat deze uitvoering in de smaak viel, werd wel bewezen door het hartelijke applaus, dat na elk num mer opsteeg. UITSLAG VERLOTING. Zaterdagavond j.1. vond de trekking plaats van de verloting ten bate van de voetbalvereening »Callantsoog«, alhier. De voorzitter opende de avond met een woord van welkom tot het talrijk publiek en deed de mededeeling, dat alle loten aan de trekking zouden deelnemen, daar ze allemaal waren verkocht. Hierna werd overgegaan tot de trek king, die het volgende resultaat had. tl tl tl tl tl tl G -ó G G G «J P co :g? u PM P co :g? ti Ph G 00 G 5 2 u Ph 2 1 696 11 264 21 400 31 15 2 510 12 612 22 425 32 412 3 263 13 561 23 43 33 721 4 635 14 496 24 702 34 328 5 760 15 91 25 79 35 202 6 706 16 708 26 365 36 649 7 289 17 325 27 757 37 81 8 792 18 755 28 34 38 642 9 482 19 60 29 377 39 647 10 6 20 479 30 671 40 24 VEREEN. VOLKSONDERWIJS. Door de alhier eenigen tijd geleden cpgerichte afdeeling van Volksonderwijs werd een huishoudelijke vergadering ge houden, waarin na een inleiding van den heer Marinus van Den Helder, een defi nitief bestuur werd gekozen, bestaande uit de heeren I. J. Schroevers, Voorzitter, L. Tigchelaar, Secretaris, C. Purmer, Penningmeester, C. Maters en H. Stom- pedissel. De afdeeling telt reeds 54 leden. OPRICHTING CHR. KNAPENCLUB. In de Friesche buurt, alhier, werd Zon dag 11 Sept. een Chr. Knapenclub opge richt Een achttal jongens waren ter vergade ring aanwezig, toen de heer Waasdorp, de le der, opende met gebed. Als eerste bijbel inleiding werd door den leider behandeld Gen. 21 van vers 1421. Uiit de aandacht, waarmede geluisterd werd, mogen we afleiden, dat deze geschie denis goed werd begrepen. Gezongen werd nog Psalm 42 en 116. De leider sloot dezen opiichUngtwvond R. K. KORFBAL. De R.K. korfbalclub «Vliegens Vlug» speelde Zondag een wedstrijd tegen »Jong Leven* van 't Zand. Voor de rust gelukte bet alleen aan Viiegens Vlug en wel door mej. L. Ruiten burg te doelpunten. Na de pauze wisten beide partijen echter beter de mand te vinden. Jong Leven maakte al spoedig gelijk en nam kort daarop de leiding. Lang behield ze die evenwel niet, want mej. M. van Kooten bracht weldra de partijen weer op gelijken voet en de dames T. Prins en J. van Zanten voerden de score op tot 4—2. Wel verkleinde 't Zand hierop de achterstand i43), maar mej, M. van Kooten wist deze weer te vergrooten, zoodat deze aardige, sportief gespeelde wedstrijd met 5—3 in het voor deel van Anna Paulowna eindigde. De collecte van de R.K. missie bracht f 96.— op. VERGADERING HOOFDINGELANDEN De agenda van de openbare vergadering van Hoofdingelanden van den Anna Pau- lownapolder, op Zaterdag 24 September, des voormiddags 10 uui in het Polder huis, vermeldt de volgende punten ter behandeling: 1. Notulen. 2. Mededeelingen. 3. Vaststelling der voorwaarden naar welke het bouwland van den polder publiek zal worden verhuurd, met machtiging eventueel tot onderhandsche verhuur over te gaan. 4. Vaststelling van de rekening van den polder over het jaar 1931 en van het besluit tot het doen van af- en over schrijvingen. 5. Voorstel om aan de gemeente Anna Paulowna toestemming te verleenen bij wijze van werkverschaffing over te gaan tot het verlagen van bermen van ver schillende wegen, met verplaatsing van grindhokken enz., ter gezamenlijke lengte van 30 K.M., waarvan de kosten worden geraamd op plm. f 6000, onder aanbieding in de kosten van arbeidsloonen, die voor rekening der gemeente zullen blijven, te betalen 50 pet. tot een maximum van f 1500, onder voorwaarde, dat de afname der bermen over de geheele lengte zal plaat hebben en zal worden uitgevoerd ten genoege van het Dag. Bestuur van den polder. De bijdrage van den polder te voldoen uit de begrooting voor het jaar 1933. 6. Voorstel om in beginsel te besluiten tot het verbeteren van den Lagendijk vanaf 300 M. ten zuiden van den Gras weg tot de brug over de houten schut sluis en van den Van Ewijcksvaartweg, vanaf deze brug tot de Lelystraat nabij den Stormweg en tot het vernieuwen en verbreeden van de hiervoor genoemde brug. Doordat deze weggedeelten (voor het eerst in 1932) op de provinciale wegen- lijst zijn geplaatst zullen de rente en de aflossing van liet hiervoor benoodigd kapitaal geheel kunnen worden bestreden uit de van de provincie te ontvangen bijdragen. Uit informatie is gebleken dat het nog ten minste zes jaren zal duren voordat het Rijk deze weggedeelten zal overnemen ten behoeve van den aanleg van een rijksweg. 7. Voorstel tot verlenging van den termijn van erfpacht van een tweetal perceelen uitgegeven aan J. de Graaf en M. de Vries. 8. Onderzoek geloofsbrieven der nieuw benoemde hoofdingelanden en van den herbenoemde hoofdingeland. 9. Rondvraag. Y.A.R.A.-FILM AVOND. Een propaganda-avond, die z'n doel gemist heeft, dat werd de Vara-avond Maandag in Veerborg, gehouden,door dat de hoofdfilm, waarvan de propaganda voornamelijk moest uitgaan, niet in orde was. »Stuwing«, zoo is de naam van deze film, moest, naar we uit een enkel op schrift merkten, op symbolische wijze wording en groei van de Vara weer geven. De film geeft bijna geen verkla- renden tekst en daar het gesproken woord, althans op de plaats waar wij zaten, totaal overstemd werd door het geraas van de installatie-inotor, was alle verband zoek. Enfin daar willen we niet verder op ingaan, want de voorzitter van de Vara, de heer A. de Vries, was met nog eenige andere hoofdbestuursleden reeds, naar aanleiding van klachten over deze film bij vertooning op Texel, naar Anna Paulowna gekomen om zelf te kunnen constateeren hoe het er mee stond en gaf de verzekering, nu werkelijk erkend moest worden dat de film niet goed was, dat de aanwezigen kosteloos op een be tere editie zullen worden onthaald. Wij schorsen ons oordeel over de film dan ook maar tot die gelegenheid op, waarbij we dan hopelijk niet alleen een goede film maar ook een betere plaats zullen hebben. De bijfilmen vielen zeer in den smaak. De Amerikaansche klucht »Radio-ama teurs. bracht na de mislukking vóór en de stilte gedurende de pauze (kon er geen gramofoonplaatje gedraaid worden?) wat vroolijker stemming bij het publiek. Het meest genoten we wel van het •Reisje door Frankrijk«, vooral om de fotografisch mooie opnamen. Het laatste nummer was een teekenfilm 'Bevers», geestig en muzikaal heel goed geïllus treerd. ESPERANTO. Woensdagavond 8 uur, houden de af- deelingen van N. C. J. B. en J. V. A. een gecombineerde vergadering, waarin de bespreking wordt gewijd aan Esperanto en geprobeerd zal worden tot oprichting van een cursus in deze wereldtaal te komen. MONDORGELCLUB. De polder is weer een nieuwe ver- eeniging rijkerMet 24 leden is opgericht de mondorgelclub „De Tango", die onder leiding van de heer J. Geluk zal oefenen. De heer Benema wil de jonge vereeniging door de eerste moeilijkheden heen helpen en heeft daarom een localiteit gratis ter beschikking gesteld. Wie de vereeniging verder wil steunen door lid te worden, kan zich daartoe opgeven aan J. Ver.ema, Narcissenstr. 17, Breezand. E. Girmann, Molenvaart 55 en C. de Graaf, Knees- kade 9. Zoowel dames ais heeren zijn als werkende leden welkom. EEN NIEUWE VOETBALVEREENIGING. Onder den naam A. D. O. is een Chr. voetbalvereeniging opgericht. De ver eeniging beschikt momenteel nog niet over een eigen terrein. RIJWIEL ONTVREEMD. De rustige tijd, dat we onbezorgd onze fiets ergens neer konden zetten en des noods een paar dagen onbeheerd laten staan, is voorbij. Dat ondervond het doch tertje van den heer B., die Zaterdagavond haar fiets naast het huis had gezet. Den volgenden morgen bleek het rijwiel ont vreemd en tot nu toe heeft men van den dader geen spoor kunnen ontdekken. Hlppolytushoef. ALGEMEENE NEDERLANDSCHE METAALBEWERKERSBOND. Door de afdeeling Wielingen van bo- vengenoemen bond werd Zaterdagavond een filmavond gegeven in „Concordia" te Hippolytushoef, alwaar vertoond werd de film „Stalen Knuisten". Spreker van dezen avond was de heer C. Oosterhoorn, Bondssecretaris. Als de voorzitter van de afdeeling Wieringen, de heer Dekker, de bijeenkomst opent, blijkt, dat de belang stelling voor dezen avond niet bijzonder groot is. De heer Dekker heet de aan wezigen hartelijk welkom, in het bijzon der de heer Oosterhoorn, die een rede zal houden en tevens de film zal toelichten. Spreker betreurt, dat de belangstelling voor dezen avond niet grooter is, doch hoopt, dat deze avond toch een succes mag worden. Aan het einde van zijn ope ningswoord wekt spreker de nog niet ge organiseerde metaalbewerkers op om lid te worden van den bond. Rede van den heer C. Oosterhoorn. Het is de eerste maal dat ik op Wierin gen ben en wat de belangstelling betreft, is dit nu geen direct succes; ik hoop ech ter, dat het bestuur van de afdeeling niet zal versagen en haar werk met animo zal voortzetten. Ongeveer veertig jaren geleden gingen de arbeiders zich organiseeren en in 1930 is het den bond gelukt een collectieve ar- beidsoverenkomst met de werkgevers te sluiten waarin den 8-urigen werkdag en de loonen weiden vastgelegd. In 1905 had den wij het eerste Congres van den Me taalbewerkersbonden van Europa. In Denemarken was toen reeds een collec tieve arbeidsovereenkomst. Het is nog maar een kort aantal jaren dat wij met systeem werken. In 19iö was het in den bond steeds ruzie, toen probeerden wij geen nieuwe leden te krijgen. Doch 1111 hebben wij door actie en strijd den bond sterk gekregen en hebben de arbeiders de positie verkregen die zij nu innemen, de 8-urige werkdag, vrije Zaterdagmiddag, vaeantie, loonsverhooging, enz. De arbeiders hebben het beter als vroe ger, thans krijgen de werkloozen uitkee- ring, van 46.000 leden van onzen bond zijn meer dan de helft zonder werk. De vakvereeniging is de kern van de arbeiders, daar wordt voor de werkloo zen gezorgd en ik hoop dan ook, dat het vertrouwen in den bond versterkt mag worden, ook in het nieuwe land en op dezen vooruitgeschoven post. Na de rede van den heer Oosterhoorn wordt de film „Stalen Knuisten" ver toond. Deze schitterende film, vervaar digd door „Polygoon", Haarlem, geeft een beeld van de bewerking van ijzer alvo rens het practisch gebruikt kan worden, vooral hot werk aan het hoogovenbedrüf wordt op deze film op fraaie wijze weer geven. De film laat vervolgens zien het bouwen van schepen, motoren, vliegtui gen, machines, enz. De film eindigt met een overzicht van het werk van den bond. Na afloop van de filmvertooning Bluit de beer Dekker met een kort voord, dezen ondanks de geringe belangstelling, goe geslaagden avond. EEN MEEVALLER. Naar wij vernemen hebben de arbeiders, werkzaam bij de verkaveling in de Wle ringermeerpolder en in dienst bij de firma van Hasselt en de Koning, we ke ten getale van 400, tegen 15 Sept. ontslag hadden gekregen, aanzegging ontvangen over te gaan naar de Grondverb. My„ zoodat ze dus hun werkzaamheden kunnen blijven vervolgen. Dat allen hiermee ge noegen namen ligt voor de hand, want dat was zeer zeker een meevaller. Als vertegenwoordiger der Crisis-Var kenscentrale is voor Wieringen aange steld de heer D. Blaauboer, te Westerland. Naar wij vernemen zal de Hervormde Zusterkring Dinsdag 20 Sept., des avonds 8 uur een bijeenkomst houden in de zaal van de Ned. Herv. Kerk te Hippolytushoef. KEURING MILITAIRE VOOROEFENINGEN. Bovengenoemde keuring vond voor de lichting Wieringen plaats Vrijdag 16 Sep tember j.1. te Den Helder. Opgeroepen waren 21 personen, waarvan goedgekeurd werden J. Bakker, C. v. Dijk, J. Koorn, D. Kui per, D. Lont, N. Metselaar, G. Oinis, J. Takes, J. Wagemaker en T. Weerelts. Op 3 October as. hoopt de heer S. Bruul te den Oever de dag te her denken dat het veertig jaar geleden is dat hij in dienst van de posterijen kwam. Wegens het beëindigen der Zuiderzee werken te Wieringen zal het aldaar ge stationeerde droogdok van de Amster- damsche Droogdok Maatschappij deze week door sleepbooten van de sleepdienst Weismuller naar Amsterdam worden ge sleept. Genoemd dok was in huur bij de M. U. Z. Onze plaatsgenoot de heer L. Reikma, kapitein op de s.s. Zilvermeeuw in dienst bij de M. U. Z., is benoemd tot kapitein op het rijksvaartuig Noord-Holland, standplaats Hoorn. Met ingang van 1 October a.s. zal het radiostation Vlieter, eigendom van de M.U.Z., buiten werking worden gesteld. ONDERHANDSCHE AANBESTEDING. Van een onderhandsche aanbesteding voor den verbouw van het winkelhuis voor den bakker Jac. Oden, aan de Belt straat te Hipp., naar ontwerp van de architecten Peters en Baanders, was de aannemer J. C. de Vries de laagste in schrijver voor f 3285.—, verdere inschrij vers waren de heeren J. C. Klein f 3350.— S. Blaauboer f 3370.—. AANBESTEDING. Zaterdag jl. vond in hotel de Haan te Hippolytushoef de aanbesteding plaats van de bouw van een boerderij voor rekening van den Heer A. Mulder. Inschrijvers waren: fa. Kingma f7.960.-, fa. Ruttsen f 7.859.fa. Blauboer f 7.829.—, fa. de Boer f 7.820.-, fa. Vis ser f 7.590.—, fa. Veter f 7.673.fa. Stipriaan f7.499.— fa. Krijger f7.381.-, fa. Toes f 7.180.en fa. J. Kooij en M. Mulder f 7.163.—. Vanwege de M.U.Z. zal op een nog nader te bepalen datum een boedel veiling te Den Oever plaats hebben. gestópt moest worden, een sigaret opste ken opstiigen, in draf en galop naar de eindstreep terug (de dames moesten in- nlaats van een sigaret een cooarde „op^te ken") S en ander werd in tijd ffrrtm. Een poppenrace was in geluk en tian en verwierf danig den lachlust van het Pl>Eenktweetal ruiters van demonstreerden daarna een z.g. gaarsche post", wat een keurig staaltje van rijkunst was. Ook he. nummer springen gaf heel veu behendigheid van beide vereenigingen zien. Door luid applaus van het vrü talrijke publiek werden de prestaties der ruiters beloond. De springdemonstratie was echter zondier beoordeeling. Nadat het nummer afdeeling-ruden afge werkt was, werd door den E.Adhtb. heer L. C. Kolff, burgemeester van Wieringen, de eereteekerien uitgereikt voor de behen- diigheidswedstrifden; deze bestonden uit een roset met linten in de kleuren oranje, rood, wit en blauw. Prijswinnaars waren als volgt: Sigarette- en Cocarde-rijden: le prijs Annie Bruul (Wieringen); 2e pr. J. Schenk (Bucephalus); 3e pr. C. Broersma (Buce- phalus); 4e pr. W. Kooii (Wieringen). Poppenrace: le prijs Jb. Kistemaker Oz. (Bucephalus); 2e pr. C. Broersma (Bu cephalus); 3e pr. Annie Bruul (Wierin gen); 4e pr. W. Ivooii (Wieringen). Nadat de heer Kolff de prijzen had uit gereikt, sprak hij nog eenige hartelijke woorden van dank tot de Vereeniging „Bu cephalus", welke trots het slechte weer van 's morgens toch naar WidfiTigen was gekomen. Den Oever. „FLORA' De harddraverijen uitgeschreven door bovengenoemde vereeniging, zullen dit jaar niet meer plaats vinden. DRIJVENDE BOK. Voor rekening van den heer O. J. Bosker wordt thans te den Oever een drijvende bok gebouwd. Deze bok wordt geheel ver vaardigd in de werkplaatsen van den heer Bosker. De werkzaamheden aan deze bok zjjn thans zoover gevorderd, dat men binnen eenige weken de bok voor het lich ten van kranen, booten, enz., in gebruik hoopt te nemen. DEMONSTRATIE LANDELIJKE RIJVEREENIGING. 18 September. Bijna was ook deze paardensport-Zon dag in het water gevallen, althans het weer zag er j.1. Zondag in de ochtenduren wei nig hoopvol uit. Pluvius was de Land. Riivereeniging echter goed gezind en trok zich tegen den middag in zijn tenten terug. De demon stratie van ce Land. Rijvereen. „Wierin gen" mag dan ook geslaagd heeten. Men had voor deze maal de medewerking verkregen van de Vereen. „Bucephalus" van Barsingerhorn, met hun instructeur, den heer C. Aarsen. De naam „Bucephalus" beteekent „os senkop", wat nu direct niet een mooie naam is, doch het lievelingspaard van Alexander de Groote droeg dezen naam, zoodat wij ons tenslotte maar met den naam moeten vereenigen, gezien het his torisch verleden. Beide vereenigingen brachten 8 ruiters in het veld, w.o. „Wieringen" met een drietal dames. Geopend werd met een keurig défilé der beider vereenigingen, onder leiding van den instructeur, den heer His Wilms. Hierna werden we vergast op een keurig gereden dressuurproef, eerst „Bucepha lus" daarna „Wieringen". Men beschuldige ons niet van chauvi nisme, doch naar ons oordeel was de dres- suurproef van „Wieringen" keurig, zonder aan die van „Bucephalus" afbreuk te doen. Een cigarette en cocarde race volgde hieroo, welke bestond uit verschillende on derdeden van rijden. Twee ruiters moes ten gelijk in stap naai een tafeltje, waarop AMSTERDAMSCH SCHOOLREISJE. Alle kinderen van de hoogste klasse der Lagere Scholen, gaan jaarlijks voor rekening der gemeente een dag naar Amsterdam. De onderwijzers der O.L. school hebben besloten dit jaar niet mede te gaan. 364 dagen worden de kinderen volgens het personeel der O.L. stelselmatig en angstvallig gescheiden gehouden, en deze eene dag mag men dan gezamenlijk naar Amsterdam. Zij wenschen aan dezen schijn-eenheid niet langer mede te werken. Een vergadering van de Ouder-Com- missie, welke talrijk was bezocht, keurde de houding van de onderwijzers met al gemeen^ stemmen goed. Besloten werd dit schoolreisje apart te houden en B. en W. te verzoeken de subsidie van de ge meente te verdeelen over beide dagen. Indien B. en W. hiertoe niet bereid moch ten zijn zal het batig saldo der kas van de Ouder-Commisie ad f 75.hieraan worden besteed, en voor het restant met een lijst worden geloopen. Medegedeeld wordt nog dat totaal 70 leerlingen van de O. L. school, R K. en Chr. Nat. School voor het reisje in aan merking komen, waarvan 44 van de O.L. school. De subsidie, die de gemeente beschik baar stelt bedraagt f250. Nader is besloten het reisje te doen plaats hebben Vrijdag 23 September a.s. voor de kinderen der O.L. school. BENOEMD. De heer A. E. Lievens te Schagen is benoemd tot gemeente-nachtwacht van Schagen. VERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Alle leden zijn aanwezig. Ingekomen stukken, waaronder goedkeuring van het raadsbe sluit tot instelling autobeurs en van het renteloos crediet groven tuinbouw, ten behoeve noodlijdende tuinders. Idem wijziging verordening vermake lijkheidsbelasting, is thans gebracht van 15 op 20 Verder goedkeuring verordening in zake Winkelsluitingswet 1931 (van den minister) en verordening op het beheer van het Grondbedrijf (van Ged. Stalen). Extra hulp aan werkloozen. B. en W. stellen den Raad voor de door het Nationaal Crisiscomité bedoelde rege ling ook in deze gemeente te treffen, aan gezien thans ook Schagen een door het Rijk gesubsidieerde steunregeling heeft ingesteld. Na eenige besprekingen en toelichtin gen aangenomen conform voorstel B. en W. Voorloopige vaststelling gemeentereke ning dienst 1931. (batig saldo f 6.251.44 gewone dienst, f 7.511.98 kapitaaldienst, winstsaldo electr. bedrijf f 1.467.74, gas bedrijf f 3.494.99. Nadeeiig saldo grond bedrijf f 5.361.58). Overname G. E. B. Benoeming Commissie van onderzoek P.E.B. inzake overname G E.B. Benoemd worden de heeren Schoorl, van Rilland en Mr. Buiskool. Voorstellen kanaal- en wegen plannen. B. en W. hebben naar aanleiding van een schrijven van den directeur Prov. Waterstaat een aantal voorstellen inge diend bij den Raad. Verbinding van het Kanaal met het Polderwater. Op grond van de hooge kosten, stellen B. en W. voor hiertoe niet over te gaan. Verbinding van het haventerrein met het Noord. Ten aanzien van deze verbinding stellen B. en W. voor te berichten, dat ook demping van de Zuidelijke langs den Halerweg loopende sloot noodzakelijk wordt geacht, hetwelk nader wordt ver dedigd. Aankoop terreinen. Voorgesteld wordt van de Provincie over te nemen, eenige aan de haven terreinen grenzende perceelen. Ten slotte wordt voorgesteld te be richten, dat de Raad zich kan vereenigen met liet denkbeeld de eigenlijke haven werken door den Provincialen Water- staat te laten uitvoeren. Demping Iv0et Voorts waren nog een tweetal verz,IPr schriften ingekomen 0111 de Loet t dempen en wel van de Loetbewoners de Schager Handeldrijvende en ina strieele Middenstandsvereeniging, u* Op voorstel van Wethouder Blauho stelt Voorzitter voor in comité te ga"„ Na heropening en na ampele discussi wordt ten slotte het volgende voorst„1 Bakker-Schoorl met de stemmen de,- houders tegen aangenomen. Do provincie betaalt het deinuiupo materiaal, noodig voor de Loet en beide Halerslooten, de behhrding van dén Halerweg, het dempen van de sloot tot aan de Veldstraat. Goed te keuren aan' koop van de bedoelde terreinen en het doen uitvoeren van de havenwerken d0oJ de Provinciale Waterstaat. Een voorstel van den heer Buiskool om daarbij de Provincie de helft te laten betalen van de kosten voor verbindin» van binnenwater met de haven volgt.,Ja een nader op te maken plan werd daar- voor met 6 stemmen tegen verworpen. Rondvraag. I11 de rondvraag informeert de heer Orsel naar de houding van B. en \y inzake het Amsterdamsch schoolreisje. De voorzitter wenscht over deze onver- kwikkelijke zaak niet veel te zeggen en deelt mede, dat B. en W. bij hun eens genomen besluit blijven en niet genegen zijn de gelden te verdeelen. De heer Orsel zegt, dat de kinderen van de O. L. school aan het gezamenl^- reisje niet zullen deelnemen en op anderen dag dit reisje voor de kinderen zal plaats hebben. Na nog eenige kleinigheden volgt sluiting. MARKTOVERZICHT. In de wolveehandel is gelukkig einde lijk weder eens eenige opleving merkbaar, wel was de aanvoer van oude schapen 1 aan de markt lieden niet zoo groot dan vorige week, dit werd vermoedelijk echter veroorzaakt doordat er in de afgeloopen week op de boerderijen nogal is gehan- jdeld. De prijs was aanmerkelijk hooger, een veehouder die men op de boerderij f 8.bood verkocht heden op de markt voor f 10.50. Gemiddeld was de prijs der oude schapen dan ook f 2.— hooger dan vorige week. De lammeren waarvan ook de aan voer sterk afneemt maakt deze stijging mede, ook hiervoor werd pl.m. f 1.50 per stuk meer betaald, de prijs liep om de f 6.—. 't Aantal rammen dat nu aan de lijn stond was nog grooter dan vorige week; op de vorige markt bleven verschillende dieren onverkocht een voordeeltje voor de betrokken veehouders, de prijs is thans vrij wat hooger er werden enkele dieren verkocht voor f 40.en meer; de beste ging naar Oosterend voor f 50.—. In den runderhandel was weinig te doen enkele graskalveren en twee melkkoeien werden aangevoerd, vermoedelijk is hier van niets verhandeld. De varkenshandel wordt hier thans alleen op de boerderijen gedreven, óe prijs loopt om de 12i cent per pond. Aan de eierveiling zijn de prijzen een weinig teruggeloopen, vorige week be taalde men voor eieren, gemengd van 60 K.G. f 2.70 per 100 stuks, nu f 2.50. In den wolhandel is nog weinig te doen, de boeren wenschen nu nog niet te ver- koopen voor pi-ijzen die loopen tot 45 ct.; de hoop is gevestigd op regeeringsmaat- regelen. het blad, dat U behalve kolommen binnen- en buitenlandsch nieuws, het vlugst met al het op de hoogte brengt. Abonnementen bij onzen Hoofdagent Den Burg en bij onze plaatselijke agenten. DE V.A.R.A.-FILM „STUWING". De groote zaal van hotel „Texel" bleek Zondagavond te klein om al de belangstel lenden te bevatten, die waren opgekomen om den Vara-filraavond bij te wonen; ver scheidene personen konden niet worden toegelaten, daar evenwel de ver afwonen- den zooveel mogelijk nog toegang werd gegeven, was de zaal zoo vol, dat velen zich met een staanplaats moesten tevreden stellen. Een kort openingswoord werd gesproken door den heer J. Henkes. Spr. sprak zijn voldoening uit over de groote belangstel ling, die voor dezen Vara-avond aan den dag werd gelegd en deelde mede, dat Texel het voorrecht had, de eerste voorstelling van deze film in Nederland te beleven, 't is een schitterend apparaat,, dat voor dit doel wordt gebezigd, het beeld, dat wordt uitgeworpen, is zoo sterk, dat de ver schillende reclame's, die aan de voorstel ling vooraf gaan, bij volle verlichting oer zaal geheel tot haar recht kwamen. Aan het film-apparaat is een radio-inrichting ver honden, die het geluid zoogoed weergeeft, dat wij deze inrichting op gelijken voet kunnen stellen met de besten in ons lano. Het programma, dat werd gegeven, bf' stond in drie voornummers, en de f'"11 „Stuwing". De eerste opname was vervaardigd Ti rol, 't is een geluidsfilm met verschil lende Tiroler-dansen. De tweede film voel de ons naar Frankrijk; ook dit is een ge luidsfilm-opname in Brelagne en Norioa dië. De derde film was een zeer konus' nummer, eveneens een eerste klas (,p name. Na de pauze volgde de Vara-film wing". een prachtwerk, dat ongetwijp< een machtige reclame zal zijn voor Va ra-bedrijf. Hel applaus aan het einde bewees, deze filmavond uitstekend had voldaan.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 10