Rijk en geen geld IS ALTIJD GOEDKOOPER NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. ■F #1 Z4 OOK VOOR OAMES-CONFECTIE No. 7173. EERSTE BLAD DINSDAG 20 SEPTEMBER 1932 60ste JAARGANG Duitschland niet vertegenwoordigd in het Ontwape ningsbureau. - De Fransche pers over den brief aan Henderson. - De oorlog tusschen Bolivië en Paraguay De spanning tusschen China en Japan. Een nieuwe burgeroorlog in China. Konijn's gevulde Kalfsborst gebraden Vereenigde vergadering van de beide Kamers. De Rijksmiddelen over Augustus. mm, Drama op den Schiedamschen Dijk te Rotterdam. MAAGPILLÉN voor Bejaarden FEUILLETON SCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringen en Texel f 1.65; binnen land f 2.—, NederL Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70, f 1._. Modeblad resp. f 0.95, f 1.25, f 1.25, f 1.35. Losse nos. 4ct.; fr.p.p.6ct. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jn. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. Duitschland zal niet vertegenwoordigd zijn in het Ontwapeningsbureau dat deze week te Genève bijeenkomt ter voorbe reiding van het werk van het tweede ge deelte van de Ontwapeningsconferentie, waarmede men in Januari hoopt aan te vangen. Zooals wij in het vorig nummer nog hebben vermeld, heeft Duitschland in een zakelijk schrijven aan den voorzitter, Henderson, meegedeeld, dat het haar on mogelijk is voorloopig verder aan de be raadslagingen deel te nemen, omdat, bij voortduur van den huidigen toestand van ongelijke behandeling, Duitschland aan een conferentie zou meewerken, welker beslissingen niet op dat land van toepas sing zouden zijn. Het Handelsblad schrijft daarover o. m.: Een poging van Duitschland om inmid dels langs diplomatieken w:eg de quaestie van de gelijkheid der bewapening op te lossen, heeft nog tot geen resultaat ge leid, zoodat Duitschland zich verplicht ziet de consequentie te trekken door voor alsnog niet naar Genève te gaan. Uit een slotzinnetje, n.1. dat Duitschland met be langstelling het werk van de conferentie zal blijven volgen en daarvan zijn verde re houding zal laten afhangen, kan wor den afgeleid, dat Duitschland geenszins de deur toewerpt. De Fransche minister-president kan niet blind blijven voor het principieel juiste in de Duitsche stelling. Van het oogenblik, dat Duitschland lid is gewor den van den Volkenbond, is een volkomen gelijkheid tusschen de leden ingetreden, welke onmogelijk op den duur alleen in theorie kan worden verleend; eenig uit zonderingssysteem is daarmede onbestaan baar geworden. De wijze echter, waarop Duitschland zijn in beginsel goed recht tracht te doen zegevieren, lijkt niet in alle opzichten gelukkig gekozen. Nauwelijks ontheven van zijn herstelbetalingen op grond van zijn onvermogen om verder te betalen, poneert het op vrij bruuske manier zijn pariteitseisch en doet dit optreden ge paard gaan met verschillende opzien barende voorbereidende maatregelen, die wijzen op plannen tot herbewapening voor het geval, dat van krachtige ontwapening der anderen niets mocht komen. Aan het slot van het artikel zegt het blad: De „draufgangerische" politiek van Duitschland kan niet erg tactvol genoemd worden en maakt het den Engelschen be middelaar niet gemakkelijker in zijn streven beide partijen tot elkaar en tot een oplossing te brengen. Hetgeen toch noodig zal zijn, wil het alternatief van een nieuwen bewape ningswedloop en daarmede de algeheele débScle van de toenaderingspolitiek van Briand en Stresemann, alsnog voorkomen - worden. De komende niet-officieele besprekin- gen te Genève kunnen daarom van het hoogste belang worden. De Fransche pers over den brief aan Henderson. Het was te begrijpen, dat de brief van de Duitsche regeering aan Henderson, waarover wij hierboven ook schreven, de noodige commentaar zou uit lokken. De Parijsche pers ziet hem over het algemeen als een nieuw bewijs voor een volledige koerswisseling in de Duit- j sche politiek. Mne oordeele uit onder- staande persstemmen: De buitenlandsch politieke medewerker j van de „Echo de Paris" Pertinax be schouwt den brief als een directe provo catie. Helaas leidden de jongste verkla ringen van den president der Ontwape ningsconferentie en die van Lord Cecil tot de conclusie, dat Duitschland bij hen reeds gewonnen spel heeft. Herriot zou het best handelen door eens en voor altijd te ver klaren, dat hij zoowel tegenover Amerika als tegenover Engeland op het gebied der financieele politiek heeft toegegeven, doch dat de kwalitatieve en de kwantita tieve sterkte van het Fransche leger nooit tot een onderwerp van bespreking zal kunnen worden gemaakt. Het „Journal" meent te weten, dat de brief van de Duitsche regeering aan den president van de Ontwapeningsconferen tie in buitenlandsche diplomatieke krin gen te Berlijn als een bom gewerkt heeft. De geheele houding van de Duitsche re geering bewijst duidelijk, dat zij vast be sloten is den weg tot hernieuwde bewa pening voort te zetten, wanneer zij niet met geweld daarvan wordt teruggehou den. Onder deze omstandigheden is het voor de Fransche regeering absoluut on mogelijk eenigerlei ontwapeningsover eenkomst te onderteekenen, zonder dat op het gebied der veiligheid nieuwe ernstige waarborgen zullen zijn gegeven. De „Matin" constateert, dat de Duitsche regeering niet meer met woorden en di plomatieke documenten doch met acties tegen de Ontwapeningsconferentie op treedt. Deze acties kunnen echter onder zekere omstandigheden ernstige gevolgen hebben. De oorlog tusschen Bolivia en Paraguay duurt voort, doch Reuter weet nu de voor waarden mee te deelen, die beide staten gesteld zouden hebben voor de staking van de vijandelijkheden. Het persbureau seint uit La Paz: De regeering van Bolivië heeft aan de neutrale mogendheden doen weten dat het onmogelijk is de vijandelijkheden te staken wegens het offensief van Para guay. Bolivië eischt eerst waarborgen tegen nieuwe aanvallen. Paraguav wil nopens een Reuter-tele- gram uit Assuncion de voorstellen dei- neutralen aanvaarden mits beide strij dende legers zich zouden terugtrekken tot een plaats op den zestigsten lengtegraad ten Westen van Greenwich. Drie dagen latèr zouden dan de vijandelijkheden ge staakt kunnen worden en fn de volgende 14 dagen zou het Boliviaansche leger ver der terug moeten gaan tot den 62.5 graad en het Paraguaansche tot de oevers van de Paraguay-rivier. door Japan ontstane spanning neemt steeds scherper vormen aan. De Chinee- sche volksbeweging tegen Japan breidt zich uit. De Kamer van Koophandel in Sjanghai en oeconomische organisaties aldaar eischen van de Centrale regeering verbreking der diplomatieke betrekkin gen met Japan, terwijl de vakvereenigin- gen de onmiddellijke mobilisatie en den aanvang van een militaire strafexpeditie tegen Mantsjoerije eischen. Volgens een bericht van een Japansch agentschap hebben de Japansche instan ties in Mantsjoerije opdracht gekregen uitlevering van alle wapenen van de be volking van Mantsjoerije te verlangen. De staf van het Japansche Kwantoeng-leger is overgeplaatst naar de Mantsjoerijsche hoofdstad Tsjangtsjoen. DE RIJKSDAGVERKIEZINGEN. Vastgesteld op 6 November. Naar Wolff verneemt, heeft het rijks- kabinet besloten, dat de verkiezingen, voor een nieuwen Rijksdag op 6 Novem ber zullen plaats hebben. UIT DE FRANSCHE KAMER. Het ontwerp aangenomen. Omstreeks vijf uur Zaterdagmiddag heeft de Kamer met 540 tegen 48 stem men het regeeringsvoorstel inzake de conversie goedgekeurd. In het regee- ringsontwerp zijn slechts enkele kleine wijzigingen van formeelen aard aange bracht. Na de stemming werd de Kamer tot Zaterdagmiddag 6 uur verdaagd. De Se naat zou Zaterdagmiddag om drie uur met de beraadslaging over het regee ringsvoorstel beginnen. DE VER. STATEN EN DE OORLOGSSCHULDEN. Stilzwijgende moratoriumver lenging. Volgens berichten uit Washington is de secretaris van de schatkist gemach- tigd, niet meer vast te houden aan een verklaring vóór 15 September van de Europeesche debiteurlanden, wanneer zij van meening zijn, hun op 16 December a.s. vervallende oorlogsschuld-verplich tingen niet te kunnen nakomen. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Voor TexelWed. BUIJSMAN, Parkstraat 30, JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel.) De toestand tusschen China en Japan wordt er niet beter op. Zoo meldt de „Nw. Rott. Crt.": De na de erkenning van Mantsjoerije Uit Sanjghai wordt gemeld, dat in de provincie Sjangtoeng een nieuwe burger oorlog is uitgebroken. De gouverneur van de provincie heeft duizenden manschap- j pen per Tsingtao-Tsinan spoorweg laten transporteeren teneinde de krijgsbedrij- j ven te openen tegen den militairen machthebbende Lioe Tsjen-jen die al een jaar of vijf in het gebied van Tsjifoe de macht uitoefent, maar die poogt het ge bied van zijn invloed uit te breiden. De gouverneur Hanfoetsjoe beschikt over een strijdmacht van tachtigduizend man; Lioe Tsjen-jen schijnt aan het hoofd te staan van een krijgsmacht van dertigdui zend man. De burgers in de streek, waar deze krijgsbedrijven gaan ontbranden, nemen de vlucht. De Japansche consu laire autoriteiten zijn in onderhandeling met Hanfoetsjoe over een bescherming van de talrijke duizenden Japanners, die woonachtig zijn in het bedreigde gebied. In Crisistijd is kwaliteit goedkooper! Sluiting van de zitting 1931—1932. De heer De Vos van Steenwyk, voorzitter van de Eerste Kamer, bekleedt den voorzittersstoel. De voorzitter doet door den griffier van de Eerste Kamer voorlezen 'n Konink lijk Besluit, waarbij de minister van bin- nenlandsche zaken wordt gemachtigd, heden te drie uur des namiddags zich te begeven naar de vergadering van de Sta- ten-Generaal, ten einde in de vereenigde vergadering der beide Kamers de zitting in naam der Koningin te sluiten. De voorzitter benoemt de volgende leden in een commissie, die den minister in het gebouw zal ontvangen en uitgeleide doen: de heeren: Steger, Snoeck Henke- mans, de Wilde, Koster, mevr. Bakker Nort en den heer Kortenhorst. Kort daarna treedt de minister, vooraf gegaan door de leden der oommissie, de vergaderzaal binnen. De Minister van binnenland- sche zaken, de heer Ruys dè Beeren- brouck, plaatst zich achter de ministers- tafel en houdt de volgende rede: Het heeft Hare Majesteit de Koningin behaagd mij op te dragen de zitting van de Stat en-Generaal in Haren naam te sluiten. Naast verschillende andere wettelijke maatregelen zijn, dank zij Uwe medewer king, onderscheidene regelingen tot stand gekomen in verband met de crisis, welke onze volkswelvaart heeft aangetast. De Koningin heeft mij opgedragen U Haren dank te betuigen voor Uwen ijver en Uwe toewijding aan 's lands belang. In naam der Koningin en daartoe d-oor Haar gemachtigd, verklaar ik deze zitting van de Stat en-Generaal te ziin gesloten. Den minister wordt door de commissie uitgeleide gedaan. Nadat de commissie in de vergaderzaal is teruggekeerd, sluit de voorzitter d'e ver eenigde vergadering. DE Zi: IDERZEE-STEUNWET. Het Kon. Besi. komt binnen eenlge dagen. Het Tweede Kamerlid, de heer Duy- maer van Twist, had den minister Van Waterstaat gevraagd of de minister spoe dig het Koninklijk Besluit inzake de gel delijke tegemoetkomingen aan de belang hebbenden in den zin van artikel 1 van de Zuiderzeesteunwet 1925 wilde publi- ceeren. De minister heeft hierop geantwoord, dat overeenkomstig het advies van de Generale Commissie Zuiderzeesteunwet reeds tot verkrijgbaarstelling van het be doeld Koninklijk Besluit was besloten. Aangezien tezelfder tijd nog een wijzi ging van dit Koninklijk Besluit aanhangig was, is gewacht totdat deze wijziging haar beslag had gekregen. Het Koninklijk Besluit wordt binnen enkele dagen alge meen verkrijgbaar gesteld. De Nw. Rott. Crt. schrijft: De loop der rijksmiddelen is, evenals het leven, vol verrassingen. Nadat nu reeds maanden achtereen de eene staat na den anderen met nadeelige verschillen van vaak vele millioenen voor den dag was ge komen, om over Juli met een minimale opbrengst van nog geen 26 millioen een achterstand van ruim 10K millioen tegenover het vorige jaar aan te wijzen, krijgen wij daar pardoes over Augustus een eindcijfer uit de gewone bronnen, dat de overeenkomstige opbrengst van ver leden jaar met meer dan 2 millioen te boven gaat. Vooral in dezen tijd, nu elk plekje blauw aan den oeconomischen hemel al is het nog niet eens groot ge noeg om er een ordentelijke matrozen- broek uit te snijden gretig als de voor bode van beter weer wordt aangemerkt, is het jammer, illusies te moeten verstoren. En met dit, op het eerste gezicht fraaie resultaat van den laatsten middelenstaat, die de door ons allen met kloppend hart verbeide millioenennota voorafgaat, moet dit toch inderdaad geschieden. Want het eindbedrag van 31.838.000 over Augustus is, reeds op zichzelf beschouwd', heelemaal niet fraai te noemen. En bü nadere ont leding van den staat zal men zien, dat het bepaald ongunstig is. Dat het tegenover verleden jaar nog wat lijkt, komt in de eerste plaats hierdoor, dat Augustus 1931 wel een zeer schrale maand is geweest. De opbrengst daalde toen voor het eerst sedert 1920 onder 80 millioen en vormt aldus afgescheidèn dan van die uitzonderlijk slechte ontvangsten over Juli j.1. en de opbrengsten in de eerste helft van 1919 welhaast een laagte-record voor al de jaren na den oorlog. Doch zelfs het aureool van een beschei den accres tegenover deze gelijknamige maand van het vorige jaar kan de afge- loopen maand Augustus niet worden ge laten. Want de vermeerdering van 2.055.230 is uitsluitend hieraan te dan ken, dat die dividend- en tantièmebelasting een opbrengst van 5.497.000 heeft ge geven, zijnde 2.944.500 meer dan ver leden jaar. En deze abnormaal hooge op brengst was, gelijk door een noot op den officieelen staat in het licht wordt gesteld, een gevolg van de invoering van de wet betreffende het opleggen van voorloopige aanslagen voor de bedoelde belasting. Voor het overige wemelt het op dezen middelenstaat weer van de verminderin gen, die te bedenkelijker zijn omdat, zoo als gezegd, de maand, waarmee de verge lijking wordt gemaakt, reeds een bijzonder slechte was geweest. In de eerste acht maanden heeft de schatkist uit de gewone bronnen 33.457.30 minder kunnen putten dan een jaar ge leden. En zelfs al maken wij de verge lijking wat zuiverdèr door grond- en per- soneele belasting, wegens hun storenden invloed, buiten beschouwing te laten, dan komt men toch nog tot een achteruitgang voor de overige middelen van ruim 23H millioen. In hoofdzaak aan de verhooging van de invoerrechten en de daaronder ver antwoorde benzinebelasting, die ruim 9 millioen meer in de schatkist deden vloeien, is het te danken, ddt het resultaat nog niet ongunstiger is. DE LOONSVERLAGING IN HET BOUWBEDRIJF. Door de r.k. arbeiders aanvaard. De r.k. Bouwvakarbeidersbond St. Jo zef heeft in zijn Zaterdag te Utrecht ge houden landelijke vakgroepvergadering voor het bouwbedrijf de voorstellen tot loonsverlaging aangenomen met 617 579 stemmen. De landelijke vakgroepvergadering voor het schildersbedrijf heeft de voorstellen tot loonsverlaging aangenomen met 206— 190 stemmen. DE NOOD IN DEN TUINBOUW. Demonstratie van Amsterdam. tuinders te Zaterdag heeft de Neutrale Bond van boeren, land- en tuinbouwers, in verband met den nood in het bedrijf, een demon stratie door Amsterdam gehouden. Uit verscheidene plaatsen van Noord-Holland waren deelnemers naar de hoofdstad ge komen. De stoet van auto's waarop vet* scheidene landbouwproducten waren ten toongesteld, trok naar het Oosterpark, waar verscheidene sprekers den noodtoe stand van den tuinbouw hebben uiteen gezet. Op de wagens prijkten verscheidene op schriften; op een der auto's stond o.m. te lezen, dat het gemiddeld verlies per H.A, thans 600 per jaar bedraagt. STEUNREGELING VOOR DEN TUINBOUW. Aan het departement van oeconomi sche zaken en arbeid is thans de laatste hand gelegd aan een steunregeling voor den tuinbouw over het jaar 1932. Binnenland. Vrouw vermoord. Signale ment van den vermoedelijken dader bekend. Een moord op een publieke vrouw, die onder dezelfde omstandigheden plaats had als het voor twee jaar in de Prinsen straat gepleegde misdrijf, heeft Zaterdag nacht den Schiedamschen Dijk in rep en roer gebracht, meldt „De Crt.": Ongeveer halftwee werd het politiebu reau Groote Paauwensteeg verwittigd, dat de 33-jarige Wilhelmina Ehrismann, een bekend „Dijk-type, in haar woning Schiedamschedijk 197 vermoord op bed was gevonden. In genoemd pand bewoont zij op de tweede verdieping de voorka mer. Beneden is een café gevestigd, de eerste verdieping wordt bewoond door den caféhouder, die twee hoog achter zijn slaapvertrek heeft, terwijl op (ie derde zijn inderdaad het meest ideale middel ter bevorde ring van een normalen stoelgang. Gemakkelijk in te nemen, aangename smaak, verwekken geen krampen. 0.65 per flacon. door E. PHILLIPS OPPBNHEIM. 48) „Ik wil u wel even wegbrengen, zegt u maar waar u naar toe moet." zeide hij hulpvaardig, ,,'t Is toch een kleine Pan- hard, is 't niet? Ja, dat soort wagens ken ik heel goed." De jonge man mompelde een verlicht „hè, Goddank," maar toen hij Bliss even onderzoekend aankeek, veranderde de on verschillig-vriendelijke uitdrukking van zijn oogen plotseling in een van groote verbazing. „Wel verduiveld," mompelde hij zachtjes. Het eerste oogenblik was Bliss bang, dat hij herkend was, maar toen de jonge man niet de minste toespeling meer maakte op de oorzaak van zijn zeer op vallende verbazing van een oogenblik geleden, trok Bliss de conclusie, dat hij zich blijkbaar vergist had. „Zoudt u me zoo snel mogelijk naar Princess restaurant willen brengen?" vroeg de jonge man. „Ik heb daaF een dineetje en ben toch al te laat." „Met 't meeste genoegen, mijnheer," antwoordde Bliss. „Maar laat ik eerst even gaan vragen, naar welk gasthuis ze mijn chauffeur wil len brengen", ging de jonge man voort. „Ik geloof niet daj er veel aan hapert, maar liq is pas geopereerd en voelt zich natuurlijk nog wat slap." Bliss startte den motor en ging al vast op zijn plaats zitten; een paar minuten daarna zag hij den eigenaar van den wa gen terugkomen. „Gelukkig, dat ik zoo gauw een plaats vervanger gevonden heb," zeide de jonge man toen ze wegreden. Ik kan merken, dat u dit soort wagen kent. Bent u lang chauffeur" „Neen, nog niet zoo lang, mijnheer," antwoordde Bliss. „Tot mijn spijt ben ik juist buiten betrekking gekomen, door het liquideeren van de Sun motor Corn- pany." Weer keek de jonge man Bliss scherp aan. Het leek wel, alsof hij om een of andere reden het uiterlijk van Bliss bui tengewoon belangwekkend vond. „Zijn je getuigschriften in orde?" vroeg hij. Ja, volkomen mijnheer", verzekerde Bliss hem. „Zou je er wat voor voelen, om tijdelijk ergens geplaatst te worden?" „Als chauffeur, mijnheer?" „Neen, om je de waarheid te zeggen. maar 't is veel beter, als we daar mor gen over spreken. Hier heb je in eik ge val vijf shillings, omdat je me hier naar toe gebracht hebt." Vlak voor den hoofdingang van het Princess restaurant bracht Bliss den auto tot staan. Bijna gelijktijdig stond zijn toekomstige patroon op, om, uit te stap pen. „Waar stalt u den auto, mijnheer?" vroeg Bliss. „De garage in Bulow street no. 14, wil je hem daar even naar toe brengen?" „Moet ik u nog komen halen, mijn heer?" De jonge man schudde het hoofd. „Neen, vanavond niet. Maar kom me morgenochtend maar even opzoeken." „Heel graag, mijnheer." „Mijn adres is Arleton Court no. 27 Ar- letonstreet. Daar moet je naar Mr. Dor- rington vragen." „Ik heb het adres niet goed verstaan, mijnheer," bracht Blisse er met moeite uit. „Arleton Court no. 27", riep Mr. Dor- rington hem in 't voortloopen toe. „Zorg, dat je er voor tienen bent. Ik heb mis schien wel iets voor je." In een stemming, waarin hü niet recht wist of hij waakte of droomde, reed Bliss naar de garage in Bulow street. Binnen het kwartier stapte hij het kleine restaurant in Drury Lane binnen, waar Frances op hem zat te wachten. Triom fantelijk liet hij haar dt vijf shillings zien en bestelde meteen, zonder haar toe stemming af te wachten, een flesch wijn. „Nou is dat niet tip top", vroeg hij lachend. „Ik verdien ons middagmaal, terwijl jij hier op me zit te wachten". Ze schudde het hoofd terwijl ze hem verwijtend aankeek. „Wat ben je toch onverstandig, Ernest," zeide ze toen. „Je had er een week huur van moeten betalen en niet ons middag eten." „Kom, onzin," zeide hij quasi bestraf fend, terwijl hij aan het kleine tafeltje ging zitten. „We moeten zorgen, dat we niet al te ernstig worden, Frances. We moeten alles een beetje lichter opvatten, 't leven een beetje van den vroolijken kant bekijken. Ik heb zoo'n idee, dat alles ten slotte nog goed voor ons afloopt, en morgenochtend. „Ja, wat is er met morgenochtend?" „Morgenochtend ga jij naar je nieuwe betrekking en ik ga naar den mijnheer, die mij zoo even de vijf shillings gegeven heeft en die me het meest zonderlinge adres ter wereld opgegeven heeft." „Toe vertel me eens, waar dat is!" „Arleton Court no. 27". „Maar waarom is dat het zonderlingste adres ter wereld?" „Dat zal ik je op een anderen keer wel eens vertellen," zeide hij met een ge heimzinnig gezicht. HOOFDSTUK XXV. Den volgenden morgen stapte Bliss, om even voor tienen, de ruime hall van Ar leton Court binnen en drukte op het knopje van de lift. Gelukkig had de hall portier niet op hem gelet en tot zijn groote verwondering was er een nieuwe liftjongen. „Vierde verdieping", zeide hij kortaf, maar toen hij eenige minuten daarna voor zijn eigen huisdeur stond en zijn vinger op het schelknopje legde, merkte hij tot zijn niet geringe verba zing, dat zijn gevoelens veel weg hadden van een zeker soort plankenkoorts. Bijna onmiddellijk na zijn schaliën werd de deur geopend door een vreemden huis knecht. „Zou ik Mr. Dorrington even mogen spreken?" vroeg Bliss. De nieuwe bediende, die op geen stuk ken na een vergelijking met den onver- gelijkelijken Clowes kon doorstaan, gaf hem een stoel en verdween. Even daarna kwam hij weer terug. Bliss was in dien tusschentijd in een van de groote antieke leuningstoelen gaan zitten, die hij nog geen jaar geleden bij Christie had ge kocht en begon juist een van zijn eigen etsen met een kennersoog te bekijken. Toen de man weer binnenkwam en hem daar zoo zag zitten, gaf hij door zijn kij ken heel duidelijk blijk van zijn afkeu ring over zooveel brutaliteit. „Wilt u maar even meegaan," zeide hij neerbuigend. „Dezen kant op alsje blieft". Met een eigenaardige uitdrukking op zijn gezicht wandelde Bliss achter den bediende aan, de hall door en zoo naar de kamer, die hij zelf als bilbliotheek gebruikte. Hier vond hij zijn vriend van den vo- rigen avond, die op zijn gemak in een grooten clubfauteuil zat. Naast hem op een klein tafeltje stond een kistje sigaren. Bliss kon zijn oogen er bijna niet vanaf houden, maar tegelijkertijd voelde hij zijn woede tegen Clowes nog toenemen, toen hij het merk zag. Het waren zijn eigen, onvergelijkelijke partagas van den oogst )894. „Prettig, dat u precies op tijd bent", zeide Mr. Dorington, terwijl hij zijn be diende een wenk gaf om weg te gaan. „Wilt u even wachten, ik ben zoo da delijk klaar." Meteen nam hij den brief, dien hij even neergelegd had, weer op en begon met de grootste aandacht de laatste blad zijde de bestudeeren. Bliss maakte van de gelegenheid gebruik om eens om zich heen te kijken. Hij had dien nacht juist heel slecht geslapen op een veelgebruikte stroomatras, die niets meegaf, in een kamer, waar bijna geen ventilatie was; hij had zich dien morgen gebaad in een zinken teil met niet bepaald overvloedig veel water. E11 terwijl hjj zoo zat rond te kijken, werd het plotselinge verlangen: naar zijn vroegere leven hem bijna te machtig, als een noodzaak voelde hij op dat oogenblik al die weeldedingen, die hem nog geen week geleden zulk een groote ballast hadden toegeleken. Daar, achter die half openstaande deur, was zijn luxueus ingerichte badkamer, met het ingebouwde witmarmeren bad. E11 wat was deze kamer heerlijk verwarmd. En daar tegenover hem aan den wand, hingen zijn geliefkoosde schilderijen, en die boekenkast, daar aan zijn rechter hand, was gevuld met boeken, die hij zorgvuldig bijeenverzameld had. En als contrast had hij juist een van zijn slecht ste dagen. Doordat zijn schoenen den vorigen dag nat geweest waren, was het leer hard opgedroogd, zoodat elk stap hem pijn deed. Voor op de jas van zijn zorgvuldig afgeborsteld pak, bevond zich een groote olievlek, die zich hardnekkig handhaafde, ondanks alle pogingen om haar weg te krijgen. En om de maat vol te krijgen was het oude, oververmoeide gevoel, waarvoor hij naar Sir James Alroyd gegaan was, er ook weer. Op dat oogenblik snakte hij naar een paar van de vroeger zoo heel gewone dingen: een kop beste koffie, een gemakkelijke stoel, een goede sigaar. En tegelijk met dat groeiende verlangen werd zijn veront waardiging steeds grooter en grooter. Wie was die man, die in zijn kamer zat, zijn sigaren rookte, die van alles genoot, wat hij zich ter wille van een wedden schap ontzegd had? En waar was Clowes? (Wordt vervolgd.) 1 c

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1