TWEEDE EN LAATSTE BLAD. Stadsnieuws. VAN BAAREN TAXI Visscherij. VAN DiNSDAG 20 SEPTEMBER 1932 Zij, die zich van heden af, voor min stens drie maanden op dit blad abonneeren, ontvangen do tot 1 OCTOBER verschijnen de nu:nmers GRATIS. adm. held. crt. Wat doet het crisis-comité. TECHNISCH BUREAU BREEWATERSTR. 5 iINDIË - ST. NSCOLAAS - Blikverpakking - alle prijzen geef tijdig op - wij verzenden voor U Firma H. WORMHOUDT - Spoorstraat 12 SIGAREN - Tel. 380 Licht op voor alle voertuigen: Zomertijd. Dinsdag 20 Sept19.34 uur W oensdag 21 19.31 Het Crisis-comité steunt menschen in hun nood. Het doet dit naar beste vermogen. Hoe meer het Crisis-comité ontvangt, hoe meer het aan de overstelpende aan vragen om steun kan voldoen. Het comité kan niet allen helpen. Het moet ook menschen teleurstellen. Het moet ook menschen afwijzen. Teleurstellen moet het menschen, om dat de middelen zoo weinig toereikend dikwijls zijn. Afwijzen moet het menschen, die na nauwgezet en onpartijdig onder zoek blijken niet in aanmerking te mogen komen. De inwoners onzer stad kunnen zorgen, dat er niemand wegens gebrek aan mid delen moet worden afgewezen. Dat is zoo pijnlijk. Geeft allen naar uw kracht. Geeft veel, geeft weinig. Het wordt alles aanvaard. Maar geeft! Gironummer 121145, M. A. Grunwald. DE INDISCHE MAIL. Woensdag in ons land. De speciale boottrein met post en passa giers, in aansluiting op het motorschip „Christiaan Huygens" zal Dinsdagmor gen 20 September om 10 u. 20 van Genua vertrekken. Aankomst Woensdagmorgen 21 September 10 u. 33 te Amsterdam C.S. en 11 u. 17 te Rotterdam Maas. DE „ELBE". Zaterdagmiddag is in onze haven gear riveerd de Duitsche Fischerei Schutz- kreuzer „Elbe", onder bevel van den Kapitön-leutnant Wiarda. Het vaartuig wordt gebruikt voor de inspectie op de visscherij en verricht aldus dezelfde dien sten als onze inspectieschepen „Nautilus" en „Vulcanus". Het bezoek droeg geen officieel karak ter. Maandagmiddag is het vaartuig weer vertrokken. Elders in ons blad vinden onze lezers een foto van het schip. EVANGELISATIE-AVOND. Men verzoekt ons te willen herinneren aan den Evangelisatie-avond op morgen, in het Militair Tehuis, Kanaalweg, waar om 8 uur de bekende evangelist Sevensma, van Amsterdam, hoopt op te treden. Blijkens de advertentie is de toegang vrij. VAN EEN AFSCHEID IN HET HAVENKANTOOR. Met stille trom, maar groote hartelijkheid. Ach, dat havenkantoor! Wij moesten zoeken waar het was, en tooh was ons ge zegd, dat het nog het oude havenkantoor was, dat we al jaren en jaren kennen. Dat havenkantoor, dat steeds een vraagbaak is geweest voor ieder, dat een informatie bureau was voor de pers, dat dag en nacht als een trouwe wachter waakte, opdat niet ie verraderlijke en grillige zee ons haar streken speelde, dat havenkantoor, waar veel geboomd is, maar dat steeds paraat was en waakzaam bij alles wat er gebeurde. Vroeger jaren, als je dan uit het Anker- park kwam en den havendyk opliep, wist je precies waar je wezen moest. Daar was de woning van den heer Beon, daar moest je omheen en dlan aan den achterkant, met dien ingang naar de zijde van de haven, was er het kantoor: een houten gebouw, laag, primitief, waar in den winter heer lijk de kachel brandde, en waar het dan blauw kon zien van den rook. Maar ge zellig was het er: Jan en Piet en Klaas kwamen er en er was altijd nieuws, en soms heel belangrijk nieuws ook! Het was de moeite waard er een nacht door te bren gen, zooals ons, in onze journalistieke loopbaan, ook al overkomen is. Als je een maal over je slaap heen bent, valt het erg mee, en in zulke nachten is er dan natuur lijk de spanning van het gebeurde, waar omtrent de berichten moeten binnen komen. TELF. 461 1 Speciaalzaak Philips Radio Hoofdvertegenwoordiger der Nederlandsohe Seintoestellen Fabriek P.S. Laat U door ons de NIEUWE TOESTELLEN geheel vrijblijvend domonstreeren. In de laatste jaren is hier, journalistiek gesproken, de klad in gekomen. Gelukkig maar: door de meerdere veiligheid op zee zijn strandingen tegenwoordig zeldzaam geworden. Ieder schip heeft nu om zoo te zeggen doorloopend contact met den wal; de draadlooze telegrafie maakt, dat de kapitein voortdurend weet waar hü zich bevindt. Wij behoeven daar natuurlijk niet over uit te weiden; onze lezers, allen ver trouwd met de zee, weten het beter dan wij. Maar voor de romantiek van het vak van journalist en verslaggever is althans in het havenkantoor de tijd voorbij, al zetelt er dag en nacht nog de havenwacht. Wie dus niet meer zoo regelmatig dat havenkantoor bezoekt en er thans wezen moet, kan het zonder nadere aanduidingen, niét meer vinden. Zee als hij de brug over en het Ankerpark ingekomen is, valt hem al het groote bouwwerk op, dat hier in de plaats is gekomen van de oude woning, die daar zooveel jaren heeft gestaan. Het groote bouwwerk, dat geheel voor het loodswezen wordt bestemd, en dat nog maar de helft is van het complex, dat er komen zal. Het open terrein aan den waterkant zal het volgend jaar worden be bouwd, waarna er een groot rechthoekig gebouwencomplex is gekomen. Wel een verschil met den ouden toestand! Wy' ko men daar te zijner tijd nog wel eens op terug. Voor heden hebben we alleen te maken met het havenkantoor, omdat we daar getuige moesten zijn van een af scheid. Maar waar is dat havenkantoor dan toch?. Het bleek inderdaad nog te zijn gehuis vest in het oudé houten gebouw, waar het zooveel jaren gezeteld was. Maar och arme! wat was het toegetakeld. De woning van vroeger, waarmede het één geheel vormde, is gesloopt, maar het haven kantoor zelf heeft men nog laten staan, en daaromheen is handig de nieuwe stee- nen constructie opgetrokken. Zware steun balken zijn vlak voor den ingang neer gezet en steken hoog boven het gebouwtje uit; hoog is de kap daar overheen gespan nen, en naarmate de bouw vorderde, ver dween het havenkantoor meer en meer in de groote ruimte van dit nieuwe bouwsel. Och arme! het is thans niet meer dan een houten werkloods; tot zelfs de naam „Rijks Havenkantoer" is ten deele al verdwenen. Nog een dag of veertien, dan gaan we in ons nieuwe kantoor! zoo riep men ons toe, toen wij tenslotte den weg ge vonden hadden en den drempel hadden be treden. Daar hadt je zoowaar nog hetzelfde les senaartje met de lei, bij de telefoon, waar op de eerste notities worden gekrabbeld. Ook de tafel is er nog, de aschbakjes voor de pijpkortom, heel de oude om geving. En zoowaar, Roetman was er ook, in zijn beste bullen, en alle collega's, even eens in de Zondagsehe uniform. Maar Roetman was een tikje weemoedig ge stemd. Want Roetman nam dezen morgen dat was Zaterdagmorgen 10 uur af scheid van zijn colleges. Ja, meneer, zegt Roetman, drie entwintig jaar heb ik er hier op zitten. Dan nog een twintigtal actieve dienstjaren en ruim vier bü de Amsterdamsche brand weer Bü de Amsterdamsche brandweer? Ja, dat was een fijne tijd! Ik heb daar o,a. tijdens de groote wereldtentoonstelling de wacht gehad, 'n Reuzeleventje! De uni form is daar erg gezien, iedereen is vrien delijk voor je en je bent een vraagbaak voor den vreemdeling.... Maar natuur lijk, je bent nooit zeker van je tijd. Daar kan ineens alarm komen. Den eersten naoht den besten, dat ik hier dienst had in het havenkantoor, had ik al een stranding. Dat viel niet mee. Enfin, ik heb me er doorheen geslagen. Ik had veel hulp van mijn toenmallgen chef natuurlijk, want mijn hand'en ston den geheel verkeerd', dat begrijpt u! Ja, mijn dienst was prettig, ik zou u wel zoo veel kunnen vertellen, dat er een boek deel over te schrijven ware geweest. Maar ik was nog graag in dienst gebleven, ik voel me volstrekt nog niet oud. ('k Weet niet of u Roetman kent, lezer. Maar u zal hem nooit op 65 jaar taxeeren). Ik ben al over mijn tijd heen, zegt Roetman. Van 't voorjaar was de tijd voor het pensioen aangebroken, maar doordat ik nog graag blijven wou, kreeg ik verlof om nog door te mogen dienen. Maar nu kwam er plotseling een andere order, d'at ik weg moest.en nou gaan we maar! Jammer, dat Roetman niet meer in het nieuwe kantoor zijn intrek zal kunnen ne men. Maar zijn weg zal er ongetwijfeld wel eens heenleiden straks: het bloed kruipt waar 't niet gaan kan. Maar hoe zit het met dat afscheid? vraagt de lezer. Is daar nog werk van ge maakt? Ja zeker is daar werk van gemaakt. Maar u weet, zeelui zijn geen menschen van veel woorden. Ze kennen de wijdheid van de horizonten, de pracht van die ondergaande zon, ze kennen den storm in al zijn fasen en ze kennen den zang van de golven in al zijn nuanceeringen, maar ze hebben een broertje dood aan spreken, aan het zeggen van eindelooze volzinnen met hit ter weinig inhoud. En daarom kan ik er u ook niet al te veel over mededeelen. Waar niet is, daar verliest de keizer ziin recht. Maar dter was iets anders; daar was de hartelijkheid, de innige vriendschap, de achting en de waardeering. Daar was de handdruk, waarmede veel werd gezegd. En dat alles werd niet in woorden verwerke lijkt, maar hing daar, dezen Zaterdagmor gen, in het lage kantoortje, precies zooals cte rook uit Roetmans pijp daar altijd heeft gehangen. Om het dan ook maar kort te zeggen: Roetman werd daar toegesproken door den adjunct-havenmeester J. A. van der Vet, die hem namens de collega's woor den van afscheid bracht. Veel behoeven we niet te zeggen, aldus de spreker, in de krant heeft al een en ander omtrent dit afscheid gestaan. Maar wjj allemaal voelen behoefte je voor het laatst de hand' te druk ken en je te zeggen hoezeer we je bedan ken voor de goede diensten en de vele hulp, die wij van je hebben gehad. Toen ik, aldus spr., hier vier jaar geleden, als ad'j.-havenmeester in dienst kwam, en alles mü natuurlijk vreemd was, werd' mii ge zegd: ga maar naar Roetman, die weet alles, die zal je wel helpen. En inderdaad', zoo was het, en daarvoor dank ik je per soonlijk. Namens de kameraden overhandigt spr. een schilderij in lijst. Toen kwamen ze allemaal Roetman de hand drukken en allemaal bedankten ze hem voor zijn kameraadschap; de heer W'iersma, loodseommissaris, die met me- Bel dan op CITROEN GARAGE vrouw Wiersma dit afscheid bijwoonde, sprak eveneens een hartelijk persoonlijk woord, ook de havenmeester Tol deed dit, evenals alle anderen, en Roetman zelf zei, dat hij erg getroffen was door deze blijken van sympathie en vriendschap. En dat is nu alles. Nu moet u nog weten wat voor schilderij Roetman heeft gekre gen. Natuurlijk is het van ons aller kennis Jaarsma; en het is het gezicht op het havenkantoor met een juist binnenkomend schip. „Kijk, daar staat Roetman, die de blauwe vlag hyscht", beweerden ze. En zoo zal dit schilderij een aardige herinnering vormen aan dezen afsoheidsdag. Na bet afscheid in het havenkantoor, werd Roetman ontvangen door den haven meester, kolonel Van der Landen, die eveneens op hartelüke wyze afscheid van hem nam en hem bedankte voor zijn trou we plichtsvervulling, alsmede door den commandant der marine, schout-bii-nacht Brutel de la R/ivière. VIJF-EN-VEERTIG KILOMETER AFSTANDSMARSCH. In een advertentie in dit nummer her innert het bestuur van de H.P.S. V. er aan, dat het morgen de laatste dag is voor inschrijving tot deelname aan den afstandsmarsch. ARBEIDERSVEREENIGING VOOR LIJKVERBRANDING. Uitstapje naar het Crematorium Westerveld. Blijkens de in dit nummer opgenomen advertentie heeft de Arbeidersvereeniging voor lijkverbranding voor haar leden een uitstapje gearrangeerd naar Westerveld op 2 October a.s. Voor aanmelding raad plege men de advertentie. MAISON GRE QUAST. Een groote verandering heeft in de zaak van den heer Postma, in de Spoor straat, plaats gevonden. Op de plaats waar de heeren Postma gedurende 42 jaar hun fruitzaak hebben gedreven, is thans een winkel geopend, welke totaal verschilt van den vorige. Het was al lang de wensch van.de echt- genoote van den tegenwoordigen heer Postma om een damesconfectiezaak te be ginnen, daar dit eigenlijk haar vak was, zij is jaren als coupeuse werkzaam ge weest. Verschillende omstandigheden verhin derden evenwel de totstandkoming van de plannen, doch nu is er voortgang aan ge geven en het resultaat is dat de Spoor straat een fraaie damesconfectiewinkel rijker is geworden. De zaak is reeds Zaterdag geopend en trok toen al veel belangstelling. Van ver schillende kanten hebben wü reeds waar deering over de geëtaleerde goederen ge hoord. De étalages zijn dan ook zeer smaakvol gearrangeerd, wat het werk is van den heer Jac. Mok uit Amsterdam. Zooals Mevr. Quast ons mededeelde, heeft zü artikelen van de beste binnen- en bui- tenlandsohe huizen in voorraad, terwijl men er met een kleine zoowel als met een groote beurs terecht kan. Het inwendige van dé zaak maakt even eens een keurigen indruk door de eiken houten betimmering, welke door den heer Quak is uitgevoerd. Het ligt in de bedoeling, dat de vroegere fruitzaak achter den nieuwen winkel komt en hieraan wordt dan ook al druk ge bouwd. Het geheel is een ontwerp van den heer Krynen en is uitgevoerd d'oor den heer Boerdyk. Het schilderwerk is van de fa. Hubbeling, terwijl de fa. De Jong de electrische installatie verzorgde. De zaak wordt gedreven onder den naam Maison Gré Quast. ABONNEMENTS- TOONEE L V OORSTELLIN GEN. Daar het blijkt, dat velen der abonné's door vacantie nog afwezig zijn en zioh voor deze voorstellingen niet konden op geven, is de gelegenheid daartoe met 2 da gen verlengd en kan men zioh alsnog echter uiterlijk tot Donderdag voor deze goed'koope le rangsvoorstellingen in „Casino" opgeven. Ook zij, die voor het eerst aan deze serie van 5 voorstellingen willen deelnemen, kunnen zich daarvoor laten inschrijven 5.(plus rechten) voor de geheele serie. Hoe zeer men deze goedkoope gelegenheid aangrijpt, om te-' gen zeer geringen prijs de allerbeste ge zelschappen te zien spelen, blijkt uit de drukke deelname zelfs van Wieringen, Anna Paulowrna, Schagen en andere om liggende gemeenten. Zelfs van daar komt men er voor naar Den Helder. Evenwel wordt dit seizoen een beperkt aantal abonné's aangenomen, daar het in de bedoeling ligt bii deze voorstellingen het achterste gedeelte der zaal te bestem men voor een 2e rang, tegen goedkoope ren prijs. De eerste voorstelling zal plaats hebben op Dinsdag 18 October, en wordt gegeven door het keur-gezelschap van Louis de Bree en Cees Laseur van het Centraal Theater te Amsterdam, waarbij de gevierde acteur Cees Laseur persoonlijk zal optre den in hun allernieuwste successtuk. Men geve zich dus nog ten spoedigste op, want na Donderdag wordt de abonnementsprijs verhoogd. EEN AANRIJDING. Zaterdagmiddag om een uur of één, stond een persoon met een bakfiets voor het Kegelhuis. Een jongmensch, dat op een fiets passeerde, raakte plotseling met zijn broekspijp tusschen de ketting van zijn fiets bekneld, met het gevolg, dat hij zijn stuur verloor en pardoes tegen de bakfeits opreed, welke natuurlijk tegen een dergelijke botsing niet bestand bleek en omsloeg, terwijl al het fruit over de straat rolde. Wat erger was, was dat de geheele glazen bak, welke als een soort etalage op de bakfiets stond, eveneens vernield werd. Aangifte bij de politie is gedaan. DE HELDERSCHE POLITIE SLAAT EEN GOEDEN SLAG. De dader van een vijftiental In- j braken ln Rotterdam gearresteerd. In het begin van dit jaar werd onze stad onveilig gemaakt door tal van inbraken, die vooral in de omgeving van de Begonia straat en de Violenstraat plaats hadden en waarvan de politie de daders tevergeefsch zocht. Het is de recherche echter, na ijve rig speuren, gelukt de hand te leggen op den dader van al deze inbraken. Dat is niet gemakkelijk gegaan en het heeft den re chercheur, die deze zaken in handen had, den heer Beukers, heel wat hoofdbrekens gekost, doch het resultaat is bevredigend. Alle inbraken, in het tijdvak van Januari tot Mei gepleegd, zijn opgelost. De dader daarvan is de 26-jarige varensgezel Th. J. v. E., die in dien tijd hier ter stede was om werk te zoeken. De man vond geen werk, doch wel een arbeidsveld voor in braak. Zonder dat ziin kostbaas daarvan iets wist ging v. E. geregeld op inbraak uit en daarbij was hij niet kieskeurig. Let terlijk alles was van zijn gading. Uit de in aanbouw zijnde woningen in Begonia straat en Violenstraat haalde hü alle mo gelijke timmergereedschappen en hout, en verder waren lijfgoederen, rijwielen, stoe len en huishoudelijke artikelen van zijn gading. Om een greep te doen uit de serie-inbra ken, die de jongeman heeft gepleegd, ver melden we de volgende gevallen. Bii Mej. P. in de Violenstraat werd einde Maart, tijdens haar afwezigheid ingebroken en o. m. ontvreemd een gouden horloge met doublé ketting, liifgoederen, studieboeken en huishoudelijke artikelen. Bij den tim merman H. in de Begoniastraat werden een nieuw rijwiel, twee stoelen en timmer mansgereedschappen gestolen. Uit een auto in de Krugerstraat werden tot twee maal toe liifgoederen gestolen, in de De la Reiistraat werd een fiets weggenomen, terwijl, zooals we hierboven reeds zeiden, uit tal van in aanbouw zijnde huizen tim mermansgereedschappen, hout en andere voorwerpen werden gestolen. Al deze goe deren werden opgeslagen in een schuurtje, achter de woning van zijn tijdelijk kost huis. Aanvankelijk had de kostbaas er geen erg in dat het gestolen goederen wa ren, toen hü echter later argwaan begon te krijgen en tenslotte zekerheid, durfde hü er geen aangifte van te doen bij de po litie, uit vrees daardoor zelf tal van onaan genaamheden te krijgen. Een koffer vol gestolen goederen werd door v. E. naar Rotterdam gezonden, waarheen de dader zelf ook weer vertrok en sed'ert eenige maanden woonde. Door een tip. die de rechercheur kreeg, slaagde hü erin v. E. als dader aan te wij zen en Zaterdagmiddag werd door den commissaris van politie alhier, de Rotter- damsche politie opgebeld en om aanhou ding van den verdachte verzocht, die reeds Zaterdagavond om elf uur hier aankwam en op het Hoofdbureau werd opgesloten. Reeds heeft hü verschillende inbraken be kend en nog stapelen zich de bewijzen tegen hem op, zood'at hü ook andere in braken, die hü aanvankelijk ontkende, moet toegeven. Tot diep in den naoht is de rechercheur bezig de bewijzen tegen v. E. bü elkaar te krijgen en de kamer van de recherche leek gisteren veel op een tim mermanswerkplaats. De verdachte v. E. is een bekende van de politie en heeft reeds drie maanden ge vangenisstraf achter den rug wegens dief stal, terwiil hü ook vroeger reeds in de tuchtschool doorbracht. Vermoedelijk zal de man vandaag reeds, of anders morgen, naar Alkmaar warden overgebracht. HARMONIEKAPEL „WINNUBST". Concert Donderdagavond. De Harmoniekapel „Winnubst" sluit de openlucht-concerten van de plaatse lijke muziekcorpsen van dit seizoen met een concert op Donderdagavond 22 Sep tember van 8 u. 30 tot 10 u„ onder leiding van den directeur den heer H. B. Schen kels, in het Julianapark. DAGCURSUSSEN AAN BEVARENEN. Tot ons leedwezen is de advertentie be treffende den door de Zeevaartschool te geven dagcursus voor bevarenen, welke gisteren is aangevangen, foutief afge drukt, zoodat wy haar in het nummer van heden nogmaals hebben opgenomen. TENTOONSTELLING FILIGRAINWERK. Blijkens de advertentie in dit numemr zullen Gez. Davidson van Haarlem hier. ter stede en te Anna Paulowna een ten toonstelling en demonstratie houden van filigrainwerk. Dergelyke tentoonstellin gen zyn elders ook reeds ingericht; zoo schreef het Dordtsch Dagblad indertyd over de gezellige sfeer, die op deze ten toonstelling heerschte en de duidelijke wyze van demonstreeren, zoodat de be zoeksters een goed inzicht kregen in dit werk. Heele bloemstukken worden op Sigaren Sigaretten Tabak Rookartikelen j deze wyze vervaardigd en het is de be doeling van de tentoonstelling belangstel ling hiervoor by de dames te wekken, men raadplege voor de datums hier en te Anna Paulowna de advertentie. De roep om een pufverbod treedt weer sterker op den voorgrond. Van velerlei kanten dringt men aan op een dergelyke verbodsbepaling, omdat men meent, dat de opzettelijke pufvisschery, die, in het algemeen door de kleinere kustvisschers wordt uitgeoefend, den vischstand enorme schade toebrengt. Dat de vischwyze der trawlers, die, door hun sterk verzwaarde onderpezen den zeebodem krachtig omwoelen en daardoor veel jonge visch doodmaken, er kent men, doch zoo zegt men, dat is een onvermydelyk gevolg van de vischmetho- de, welke noodig is om, door het scherpe re visschen, toch het bedryf nog mogelyk rendabel te maken. De trawlerreeders zeggen dus, zonder verzwaarde netten, geen rendabel be dryf, de kleine kustvisschers zeggen: geen pufvisschen, geen bestaan. Achter de kleine kustvisschers staan de eendenhouders en de vischmeelfabrie- ken, die zeggen de puf noodig te hebben voor het voortbestaan van hun bedryf. Ook wij komen telkens op dit vraagstuk terug omdat wy dit van een te groot be lang achten om het achteloos aan ons te laten voorbygaan, wyl het vraagstuk de levenskracht van het visscherybedryf raakt. Er is een middel tot vergrooting van den vischstand, zeggen de reeders, en dat is „pufverbod". „Gy zyt de grootste vernietiging van klein visch", zeggen de kustvisschers en degenen, die achter hen staan, „dus niet visschen met bezwaarde pezen". „De geit en de kool sparen heeft altyd gegolden als een minderwaardig stand punt. Maar is dat in dit opzicht niet moge lyk? Kunnen de kleine kustvisschers niet worden geholpen aan grootere schepen, waardoor ze ook de hoogzee kunnen be varen? Kunnen de trawlnetten niet volstaan met een minder sterk bezwaard net, waar door weliswaar de vangsten voorloopig minder zullen zyn, maar waardoor veel klein-visch wordt gespaard? Kunnen niet vele schepen worden ge- wüzigd van trawlvisscher tot snurrevaad- visseher, waardoor groote schol wordt be machtigd, terwyl er absoluut geen kleine visch een vin wordt gedeerd? Er zullen dan misschien ontstaan spe ciale tong-trawlvisschers, die waarschyn- lyk niet met zulke zwaar belaste netten zullen hebben te visschen, waardoor dus minder klein-visch zou worden vernietigd. Maar de eendenhouders en de visch- meelfabrieken dan? Misschien is daarvoor ook een weg te vinden als er meer geconcentreerd kan worden opgetreden door, ten eerste het vischafval stelselmatiger te verzamelen en ten tweede om, by overvloedig visch- aanvoer, waardoor de pryzen geweldig kelderen, daarop beslag te leggen voor de vischmeelindustrie. We wezen er eerder reeds op, dat dit met de koeltechniek waarschynlyk moge lyk zou zyn, waardoor toch stabiliteit in het vischmeelbedryf zou kunnen worden verkregen. Bovendien geven we voor eendenvoer een mogelykheid aan door den mossel stand te vergrooten en wel door middel van z.g. weeren, een soort matwerk en staketsels, waaraan men de mosselgroei zou kunnen bevorderen. We onderschatten de moeilykheden geenszins. We weten, dat het, in het algemeen, ge- makkelyk is zekere richtlijnen aan ta geven, maar dat het o zoo moeilyk is dia tot verwezenlyking te brengen. Nochtans gelooven we, dat het die richting zal uit moeten, waardoor de mo gelykheid wordt geschapen, dat niemand wordt benadeeld en allen hun recht van bestaan onaangetast zien. Het lykt ons toch zóó in het nieuwo wordende, dat men meer overtuigd ge raakt, dat de een niet behoeft te bestaan ten koste van den ander, maar dat het mogelyk moet zyn, dat ieder zyn plaatsje in de zon kan innemen en dat dat hem ook van harte wordt gegund. Dat mag nu misschien nog erg idealis tisch lyken, doch wie de stroomingen in het maatschappelyk bestel onbevoordeeld wil gadeslaan, komt tot het besef, dat de drang in die richting groot is. In dezen zin moet dan ook door ons „de kool en de geit sparen" worden opgevat. Regeeringsinvloed kan in dit opzicht groote kracht ontwikkelen. Daarom zal in de richtlynen van het pufvraagstuk, die we boven aangaven, regeeringsinvloed ook niet kunnen wor den ontbeerd. Proefnemingen op dit gebied dienen van overheidswege op flinke schaal te worden genomen, waarby men de erva ringsfactor uit de visscherykringen niet mag verwaarloozen. In visscherskringen zyn voldoende krachten aanwezig die in staat zullen zijn van advies te dienen. En waarom zou men voor deze experi menten op visscherygebied niet even goed gelden beschikbaar stellen als voor de proeven op landbouwgebied? Het eene belang grijpt te diep in het andere belang dan dat men met gerust heid één dier belangen zou mogen ver waarloozen. Laat de Regeering eens proeven nemen met z.g. mosselweeren, laat de Regeering aantoonen wat met de koeltechniek is te bereiken; laat de Regeering gelden be schikbaar stellen voor omzetting van het kleinkustbedrijf in hoogzeebedryf en laat de Regeering crediet verleenen voor om zetting van het trawl- en dat van snurre- vaadbedrijf! Maar het geld? In het nieuwe-wordende krijgt de fac- tor „geld" een andere beteekenis dan in het thans bestaande en wordt meer mid del dan doel. Een gemakkelyker circulatie zal op hooping voorkomen, maar zal de be< Luit. v. Rhijn neemt een hinder nis tijdens de kampioenswedstrijden van de K. M. De discuswerper Nass, sergeant adelborst, in actie. De Duitsche politiekruieer „Elbe" in onze haven. H.R.O. 1 Alcmaria. Een strijd voor het H.R.O. doel.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5