een kleine Hofstede metzaaituin Fa. W. C. Reij KATHOLIEKE ILLUSTRATIE China en Japan. Abonnementen op de en alle dag-, week- en maandbladen worden zonder verhooging van prijs, gaarne aange nomen door Boekhandel Den Burg, Texel Autobotsing. Te huur, met 1 October, met of zonder Land, nabij De Koog. Adres: GEBRS. SCHUSVBAKER De loonsverlaging in het bouwbedrijf. Vervolg-congres 8.D.A.P. De Engelsche nota omtrent Duitschlands eisch gelijke rechten inzake de wapening. Graaf Gravina. t LegerbericLten Visscheriiberichter». In den afgeloopen week zijn van hier verzonden 649 schapen, 308 lammeren, 163 varkens, 14 kalveren, 3 koeien, 1 paard1. Op den hoek Steenen plaats—Kooger straat botsten hedenmorgen twee auto's tegen elkander, n.1. de luxe auto van den heer Klopperts en dte melkauto van den heer Kooiman. De beide chauffeurs reden aan den rechterkant van den weg, doch de Kooger straat is ter plaatse zeer smal, zoodat een botsing onvermijdelijk was. De auto van den heer Kloppers werd1 ernstig bescha digd. De chauffeurs bekwamen geen letsel. vraagd, in het openbaar te behandelen, op verzoek van commissarissen en direc tie. Hij gaf echter in overweging dit dan de volgende week te doen op de verga dering van den partijraad. Het congres bleek de zaak evenwel dadelijk te willen behandelen, waaraan de heer Üudegeest onmiddellijk tegemoet kwam. De afgevaardigde voor Amsterdam III leidde de besprekingen in. In zijn afdee- ling was een motie voorgesteld, waarin als oordeel wordt uitgesproken dat de ingevoerde loonsverlaging bjj de Arbei derspers in de huidige politieke situatie ongewenscht werd geacht en waarbij aan het partij-bestuur wordt opgedragen deze verlaging ongedaan te maken. De president-commissaris der N.V. de Arbeiderspers, dr. F. M. Wibaut, ver dedigde het beleid der directie. De motie Amsterdam III werd verworpen. Burgerlijke Stand van Texel van 17 t./m. 19 Sept. 1932. GEHUWD: Adriaan Marinus Tolle naar en Johanna Jannetje Oele. De christelijke bouwvakarbei ders aanvaarden eveneens de voorgestelde loonsverlaging. De bondsraad- van den Nederl. Christe- Ijjken Bouwvakarbeiidersbond heeft in zijn gisteren te Utrecht gehouden vergadering met 29 stemmen voor en 7 tegen besloten tot aanvaarding van de voorstellen tot tus- schen.tiidsc.he wijziging van het contract, inbegrepen de loonsverlaging van iVi tot 14 pet. Ook de r.-k. stucadoors aan vaarden de verlaging. De R.-K. Bouwvakarbeidersbond „St. Jozeph" heeft, in zijn gisteren te Utrecht gehouden landelijke vakgroepsvergade ring voor het stucadoorsbedrijf, de voor stellen tot loonsverlaging aangenomen met 14144 stemmen. Ir. Albarda over de voorstellen der commlssie-Welter. In de Zaterdagavondvergadering heeft mej. S. Groeneweg, lid der Tweede Kamer, het rapport inzake vakonderwijs en leer lingopleiding ingeleid. Zeven stellingen werden uitvoerig toegelicht. De stellingen en het rapport van de daarvoor ingestelde commissie werden na eenige gedachtenwisseling z.h.s. onder applaus goedgekeurd. Het oud-lid van den Volksraad de heer J. E. Stokvis heeft het rapport van de Commissie voor het Koloniale Werk program ingeleid. In het Werkprogram zijn geen crisis vraagstukken behandelt, omdat het voor lange jaren een basis wil vormen en over deze periode heen moet zien. Verder dient het congres er zich rekenschap van te geven, dat het hier niet gaat om klasse bevrijding, maar om een volkszaak, de technische bevrijding, en dat naast soci alistische ontplooiing gestreefd moet wor den naar ontwikkeling van nationale kracht. Tenslotte stelde de heer Stokvis na mens de Commissie inzake de samen werking met inlandsche volksbewegingen een motie voor, waarin het partijbestuur wordt opgedragen, langs organisatori- schen weg een wederzijdsche in- en voor lichtingsdienst te bevorderen. Het koloniale werkprogram bestaat uit acht hoofdstukken. Met algemeene stemmen op die van Amersfoort na, die blanco stemde, werd het aanvaard. Zondagmorgen kreeg ir. J. W. Albarda het woord ter toelichting van de reso lutie van het Partijbestuur, en behan delde vervolgens het voorstel der com- mbsie-Welter om de uitkeeringen aan werkloozen met 15 te verminderen. Lichtvaardiger advies is zelden gegeven omdat men een veel te gunstige voor stelling heeft van den toestand in de ge zinnen der werkloozen, lichtvaardig ook omdat het de politieke gevolgen miskent die er het resultaat van zullen zijn. Met kracht verzette spr. zich tegen de plannen om groote werken stop te zetten. De ontwerp-resolutie van het partijbe stuur waarin het congresprotesteerttegen het voornemen van de regeering om over te gaan tot een blijvende verlaging van de staatsuitgaven; tegen de opvatting van de commissie-Weiter. De voorzitter van het congres, de heer Oudegeest, stelde daarna aan de verga dering voor de quaestie der loonsver laging bij de Arbeiderspers, waarover een huishoudelijke zitting was aange- Het oogenblik van de indiening van den Duitschen eisch slecht gekozen. Zondag heeft de Engelsche ambassadeur te Berlijn de Engelsche nota inzake Dusitschland's eisch van gelijke rechten inzake de wapening overhandigd. Wolff geeft er een officieele vertaling van, waar aan wij het volgende ontleen en: In het diepe gevoel van haar plicht, te werken voor de pacificatie en te zoeken naar een verzoening tusschen de verschil lende standpunten, acht Z. M.'s regeering het gewensoht, de volgende opmerkingen te maken. Het oogenblik slecht gekozen. Z.M.'s regeering ziet zich genoopt, in de eerste plaats haar leedwezen «over uit te spreken, dat een politieke strijdvraag van zulk een omvang op dit oogenblik aan de orde wordt gesteld, terwijl het toch zoo noodig zou zijn de aandacht en energie niet af te wenden van de huidige, zoo drin gend noodzakelijke pogingen tot herstel van productie en wereldhandel. Z.M.'s regeering hoopt, vol vertrouwen, dat er thans niets meer zal worden geduld, wat het proces van het oeconomisch her stel zou vertragen, dat zoo dringend noodig is en waarvan de bevordering met alle krachten de taak zal zijn van de a.s. econo mische wereldconferentie. Het verdrag van Versailles en de ontwapeningsconferentie. Daar echter Duitschlands eisch i.z. ge- lükgerechtigheid met klem is gesteld eu een vlot harmonisch werk der ontwape ningsconferentie dreigt te belemmeren, acht de Britsche regeering het gewenscht, zich over die kwestie uit te laten en een methode te opperen, volgens welke die eisch zou kunnen worden behandeld. Voor eerst moet duidelijk vaststaan, waar het bij dien eisch om te doen is en hoe kraoh- tens de verdragen de huidige positie is. j Uit het Verdrag van Versailles deel V 1 blijkt, dat de geallieerde mogendheden, toen zü de beüerking van de Duitsche wa pening eischten, het doel of het motief bc- Dit doel of motief was de inleiding tot een oogden, dat in dat deel wordt aangegeven, algemeene beperking van de wapening I van alle landen mogelijk te maken. Het is echter iets volkomen verschil lends of van een verdragsbepaling het doel wordt aangegeven dan wel of het bereiken van dit doel tot voorwaarde wordt gesteld voor hetgeen in het verdrag is overeen gekomen. Op de basis van het Verdrag van Ver sailles is de werkelijke situatie zóó, dat deel V nog een bindende verplichting be helst en dat die bindende kracht slechts door een overeenkomst kan worden teniet gedaan. Engeland hoopt van de ontwa peningsconferentie inderdaad ver mindering van wapening. De regeering van het Vereenigd Ko ninkrijk koestert de hoop, dat te Genève, in weerwil van de moeilijkheden, welke zich hebben voorgedaan bij het tot stand brengen van een de geheele wereld om vattende overeenkomst, niettemin een ont wapening in een werkelijk belangrijke mate zal worden bereikt, waarbij elk land zich zou verplichten tot zen beperking zijner wapenen. zoowel wat de soort als wat de hoeveelheid daarvan betreft, terwijl allen zich aan deze beperk ngen nauwkeu rig zouden moeten houden. De Britsche regeering acht het dan ook het doel der conferentie, een ontwape ningsverdrag op te steil-n, berustend op het beginsel, dat ieder land In overeen stemming met de andere, een beperking op zich neemt, welke het zichztlf oplegt en als deel van de wederkcerige verplich tingen der ondergeteeKemle landen vrij willig aanvaardt. Dit verdrag zal dernmve ten gevolge hebben, dat er geen onderscheid in status meer bestaat. sohe regeering een dieperen indruk ge maakt had kunnen hebben wanneer het een duidelijker aanwijzing van actie ge geven had, dan het nu bevat. Volgens de „Times" is ook de Britsche regeering het erover eens, dat de Duitsche aanspraak op gelijkheid van status billijk is, en als er werkelijk vooruitzicht bestaal, dat het eerstvolgende stadium der confe rentie een volkomen verbod voor alle sta- ent van linieschepen, duikbooten, militaire luchtmacht, tanks en zwaar geschut zou opleveren, dan zal dat een volkomen toe reikend antwoord aan Duitschland zijn, op grond waarvan gevraagd zal kunnen wor den, dat dit land het einde der conferentie zou afwachten. De meest optimistische toeschouwer echter vermag zulk een illusie niet te koesteren. Een lastig verzoek ver- eischt een streng antwoord. Fransche persstemmen. Het eerste deel van de Britsche ant- woord-nota op den Duitschen eisch inzake de rechtsgelijkheid wordt door de Fran sche pers gunstig ontvangen, het tweede deel met reserve. Toch ziet men in het do cument een tegenspraak van de geruchten, dat er een diepgaand' verschil van meening zou ontstaan tusschen Engeland en Frank rijk. Alle bladen verheugen zich erover, dat Frankrijk en Engeland eensgezind zijn over het juridische deel. Zij verandert niets aan Duitsch lands opvatting. In Duitsche regeeringskringen, zoo meldt Wolff uit Berlijn, is men bij het lezen der Engelsche nota in de eerste plaats getroffen door de zwenking ten gunste van de Fransche opvatting, die er in het algemeen uit blijkt. Men had te Berlijn een meer bemiddelenden toon verwacht, maar nu die zwenking te dui delijk is om miskend te worden stelt men haar op rekening van de geheime docu menten, waarmee Herriot invloed op de Engelsche politici heeft uitgeoefend. In werkelijkheid kunnen deze geheime docu menten niet anders beteekenen dan eenige door Herriot weer uit Tardieu's stal ge haalde paradepaardjes wier uitwerking Duitschland met, volkomen kalmte tege moet kan zien. Het politieke doel van Engeland is klaarblijkelijk om de ont wapeningsconferentie tot eiken prijs voor volkomen mislukking te behoeden, en om dat te bereiken moet Duitschland weer tot medewerking overgehaald worden. In het eerste deel der nota komt Enge land zoo ver mogelijk aan het Fransche standpunt tegemoet maar in het tweede erkent Engeland toch ook de noodzake lijkheid der rechtsgelijkheid mits daaruit geen toeneming van bewapening zou ontstaan. Ongelukkigerwijze bevat de nota echter geen nadere gegevens hoe de Engelsche regeering zich voorstelt met dit standpunt rekening te houden. Duitschland heeft indertijd in zijn eigen nota inzake de rechtsgelijkheid duidelijk; uiteengezet dat een oplossing alleen aannemelijk is in welke geen uitzonderings- of afwijkings bepalingen meer voorkomen. Gezien het verdere feit dat Duitschlands standpunt bovendien nog in den brief aan Henderson uiteengezet is, en de Engelsche nota niets aan dit standpunt gewijzigd heeft, zal de Duitsche regeering er ook geen offi cieel antwoord meer op geven. Duitschland zal, zooals het aangekon digd heeft de verhandelingen van het bureau der conferentie te Genève met de grootste handacht volgen en nadere I besluiten uitsluitend van den verderen gang van zaken aldaar afhankelijk maken. DE DUITSCHE EISCH VAN RECHTSGELIJKHEID. Belgisch afgevaardigde bij den Volkenbond over de Duitsche eischen. De Belgische afgevaardigde bij den Volkenbond, Henri Roll-in, verklaart in de Peuple, dat hij zonder voorbehoud de Duitsche eisch tot rechtsgeleerdheid er- kent. De Geallieerde mogendheden zijn i verplicht, de maatregelen, welker uitvoe- Iring zij van anderen verlangen, ook op zichzelf toe te passen. Een dreigende Japansche mede- deellng. De kwestie van de exterritorialiteit s- rechten in Mantsjoerije, zal zeer spoedig ter sprake komen, aldus verklaarde Tsjasji, de Japansche onder-minister van buitenlandsche zaken, tijdens een inter view met de „New-York Times". Mantsjoerije, zei hii verder, zal slechts „open" land zijn voor onderdanen van die staten, welke het als onafhankelüken staat erkennen. Dit beteekent, dat de „politiek van de open deur" in Mantsjoerije niet be staat, behalve voor Japansche onderdanen. Tsjesji voegde er nog aan toe, dat Mantsjoerije te Dairen en Port Arthur alle rechten heeft gekregen, die China uit hoofde van het Chineesch-Japansche ver drag van 1907 had. Chineezen in de Phillipijncn willen den Japanschen handel boycotten. Te Manilla, de hoofdstad van de Phil- lippijnen, hebben 600 Chineezen, o.w. verscheiden vooraanstaande kooplieden, j een vergadering gehouden, waarop be sloten werd, in de Philiipijneu alle Japan- Engelsche persstemmen, sche waren te boycotten. gewond. De Chineesche politie wist echter erger te voorkomen. Nabij Hankau werd op een Japansch warenhuis een bomaan slag gepleegd, waarbij twee Japanners werden gedood. De regeering van Mantsjoerije geeft volmacht aan het Japansche oppercommando. In verband met de ongunstige ontwik keling van den politieken toestand in de provincie Moekden heeft de regeering van Mantsjoerije de Japansche militaire autoriteiten volmacht gegeven om in alle provincies van Mantsjoerije orde te scheppen. Waarschijnlijk 55 Japansche sol daten gedood. Officieel wordt uit Moekden medege deeld, dat Chineesche vrijwilligers na een gevecht van eenige uren met Japan sche bewakingstroepen de kolenmijnen bij Fosjoen hebben bezet Het heet dat bij het gevecht 55 Japansche soldaten zijn gedood. Naar Wolff uit Dantzig meldt, is de Volkenbondscommissaris te Dantzig, de Italiaan graaf Gravina, gisterenavond overleden. Graaf Manfredo Gravina is in 1883 te Palermo geboren. Van 1924—1929 was hij, na een aantal speciale opdrachten voor zijn regeering in het buitenland vervuld te hebben, lid van de Italiaansche Volken bondsdelegatie, waarna hij in Juni 1929 als opvolger van onzen landgenoot prof. van Hamel benoemd werd tot Volken bondscommissaris te Dantzig. Naar aanleiding van de in het Britsche memorandum vervatte terechtwijzing aan het adres der Duitsche regeering, schrijft de „Daily Herald", cat de reden voor de Duitsche uitdaging duidelijk genoeg zijn en dat het betreurenswaardig kan zijn, maar tenminste begrijpelijk is, dat de Duitsche regeering haar geduld verloren en tot meer dramatische methoden over gegaan is, om de andere mogendheden te dwingen de moeilijke, maar vitale proble men in het gelaat te zien. De „Manchester Guardian" meent, dat Duitschland aan Si- mon zou kunnen vragen of, wanneer het zijn ontijdige eisch niet gedaan had, Groot- Britannië aldus tijdig met een positieve politiek voor den dag gekomen zou zijn. De „Times" zegt dat openhartig erkend moet worden, dat het document op de Duit- Natfcnale treurdag ln China, Anti-Japansche incidenten. Zondag waren ter gelegenheid van den Nationalen Treurdag, die in verband met de bezetting van Mantsjoerije door Japan I gisteren in China werd gehouden, te Sjanghai op alle openbare en op vele particuliere gebouwen de met rouwfloers omwonden vlaggen halfstok geheschen. In vele openbare vergaderingen riepen de leiders der Kwomintang het volk op tot den strijd tegen het Japansche im perialisme. In de Japansche concessie te Sjanghai en elders waren de versterkte patrouilles bijzonder waakzaam. Niette- j min is het in eenige steden tot incidenten gekomen. Te Hankau werden bij een Chineesche demonstratie acht Japanners ATHLETIEK. KAMPIOENSWEDSTRIJDEN DER KON. MARINE IN ATHLETIEK EN ZWEMMEN 1932. Onder zeer (raai zomerweer vonden dit jaar de kampioenswedstrijden der Marine in athletiek en zwemmen plaats. Er was zeer veel animo tot deel name, niet minder dan 156 deelnemers schreven in, waarvan enkele niet opkwamen. Vrijdag 8.30 v.m. waren de deelnemers verza meld in de Gymnastiek- en Sportschool en werden hier welkom geheeten door den Voorzitter der Commissie tot organiseeren van Kampioenswed strijden der Marine, den kapt.-luit. ter zee J. S. C. Olivier. Om 9 uur werd een aanvang gemaakt met de wedstrijden. Als wedstrijdleider fungeerde de kapi tein der mariniers. W. Schuiling, terwijl als scheidsrechter optrad de opper-konstabel Th. P. Stam. De jury bestond uit zeer deskundig per soneel, zoodat de berechting in goede handen was. Beide dagen werden de wedstrijden bezocht door den Schout-bij-nacht, Commandant der Marine te Willemsoord. Op Zaterdagmiddag, toen de finales werden afgewikkeld, was de Marinewerf toegan kelijk gesteld voor het publiek, hetwelk een ruim gebruik maakte om getuige te zijn bij deze eind- wedstrijden. Door den Schout-bij-nacht, Commandant der Marine te Willemsoord, was een extra medaille beschikbaar gesteld voor den besten all-round zwemmer. Door de Comm. werd bepaald, dat deze medaille ten deel zou vallen aan dien zwemmer, die de beste resultaten zou behalen op twee num mers 100 M. zwemmen. Het was de korpl.-adelb. H. Beudeker, die op deze fraaie medaille beslag wist te leggen. Voor het nummer 100 M. hardloopen kon de kampioensbeker met titel niet worden toegekend, omdat niet werd voldaan aan den minimum-eisch, gesteld voor het behalen van het kapioenschap. De le pr. werd behaald door den zee-milicien J. W. de Vrjes in den tijd van 12.1 sec. De 400 M. hardloopen werd bijzonder goed ge- loopen, in de demi-finale werd zelfs een tijd ge maakt van 54.9 sec. door den jeugdigen matroos W. Takema, die zich ook de finale van de eerste plaats wist te verzekeren met den tijd van 55.4 sec., waarmede hij kampioen van de Marine werd. De 800 M. hardloopen, welk nummer sinds vele jaren niet in het programma was opgenomen, mocht, mocht zich niet verheugen in groote be langstelling. Hier was het de sergt.-konst. D. J. Matze, die domineerde en het kampioenschap be haalde met den mooien tijd van 2 min. 13.7 sec. Hoendervoogd gaf Matze zeer goeden strijd en werd hier goede tweede met 2 min. 19.9 sec. In het no. 1500 M., waarvoor veel animo was, werd de Zeemilicien W. Pen kampioen met den fraaien tijd van 4 min. 39 sec. Hier waren alle drie prijswinnaars ver beneden den tijd, vastgesteld voor den minimum-eisch. Er was in dit nummer harde strijd, doch Pen werd onbedreigd winnaar. Bij de snelloop „rond de werf" 3200 M. kwam de korp.-torpdm. W. v. d. Tuin onbedreigd als no. 1 door de finish. Deze kampioen was ook het vorige jaar No. 1, doch heeft dit jaar 10 sec. sneller geloopen; een flinke vooruitgang dus in dit nummer. De 110 M. hordenloop was als alle jaren slecht bezet, dit nummer wordt nog te weinig beoefend bij de Marine. Hier was het de zeemilicien K. Kout, die beslag legde op den len prijs met den tijd van 19.2 sec.: voor de Marine een goede tijd. De 4 X 100 M.. estafette werd dit jaar in af wijking met vorige jaren eerst in series geloopen en daarna finale. Dit is een belangrijke verbete ring in den wedstrijd, nu, 't volgend jaar eerst series dan demi-finale en ten slotte finale en we zijn waar we wezen moeten. Men kreeg nu ge legenheid om betere tijden te maken, omdat de besten tegen elkaar kwamen te loopen. Voor de finale plaatsten zich de volgende ploe gen: G. S. S. 50.7 sec., Vlissingen 50.7 sec., Kon. Instituut 49.6 sec., Schorpioen IV 49.9 sec., boven dien de twee snelste tweede n.1. Rotterdam 50.5 sec. en Marine-kazerne Willemsoord 51.1 sec. In het finale bleek het Kon. Instituut de sterk ste, deze werd No. 1 met den tijd van 49.2 sec. De estafette „rond de werf" 400, 400, 800, 800, 400, 400 M. werd voqr de 5e maal gewonnen door de ploeg pit Marine-kazerne Amsterdam in 8 min. 31 sec., een tijd ruim 4 sec. korter dan vorig jaar. De hindernisbaan werd dit jaar afgelegd in den tijd van 29.8 sec. door den le luit. der mariniers W. J. v. Rhyn, die echter buiten mededinging meeliep. Ook de drie volgende prijswinnaars lie pen binnen den tijd die verleden jaar gemaakt werd. De sergt. der Mariniers J. Mud behaalde hier den eersten prijs. Hoogspringen met aanloop, hierin was het weer de zeemilicien W. J. de Vries, die zich deed gel den, hij werd hier onbedreigd kampioen met een sprong van 1.60 M. Vorig jaar werd in dit num mer 1.55 behaald. Het verspringen met aanloop was niet zoo. goed als vorig jaar, toen sprong de sergt.-adelborst W. de Vries 6.085 M„ nu werd de sergt.-adelborst J. Bussemaker kampioen met 5.90 M. In het polsstokhoogspringen is het weer de korp. konstabel K. Runja, die verreweg suprieur is, hij wordt dit jaar kampioen met een sprong van 9.13 M. Uit het polsstokhoogspringen is dit jaar voor Runia. In tegenstelling met het vorige jaar heeft hij nu beter kunnen oefenen, omdat hij niet altijd behoefde te varen, hij won nu dan ook gemakke lijk het kampioenschap met den zeer fraaien sprong van 3.30 Bij den hinkstapsprong was het de l.i.-torpedomaker Kemp, die het kampioen schap behaalde, hij sprong 11.51 M., hier is nog belangrijke verbetering mogelijk. Het discuswerpen was ditmaal belangrijk minder dan vorige jaren, het kampioenschap werd dit jaar gewonnen door den korp.-adelborst H. v. Duim met een worp van 32.80 M. Bij het kogelstooten weer een belangrijke ver betering, het is de sergt.-adelborst J. C. Nass, die met een formidabelen worp van 12.51 M. zich meester maakt van het kapioenschap. Ook bij het speerwerpen een goede vooruitgang; hier is het de sergt.-adelborst A. M. Niessink, die met een prachtworp van 48 655 M„ werd. i In de zwemnummers was dit jaar een groote verandering gebracht, de Commissje wilde de af- I standen meer in overeenstemming brengen met die, j welke in de burgermaatschappij worden gezwom- I men. Vorige jaren werd gezwommen 40 M. rug, I 80 M. borstschoolslag en 100 M. vrije slag, aan alle drie nummers waren kampioenschappen ver bonden. Dit jaar werd verwerkt, 40 M. rugslag voor niet prijswinnaars, 100 M. rugslag 100 M. borstschoolslag en 100 M. vrije slag om de kampioenschappen der Marine. De navolgende minimumeischen werden gesteld: 100 M. rugslag 1 min. 40 sec., 100 borstschool slag 1 min. 30 sec. en 100 M. vrije slag 1 min. 25 sec. De korpl.-adelborst H. Beudeker was verreweg de meerdere bij de 100 M. rug en 100 M. vrije slag, het was een lust voor de oogen dit jonge mensch door het water te zien schieten. Hij werd kampioen op de 100 M. rugslag in den tijd van 1 min. 22.4 sec. en op de 100 M. vrije slag in 1 min. 7.7 sec.: een keurige prestatie. Zwemmen 4 X 40 M. estafette. Ook hier een overwinningn voor het Kon. Instituut, de eerste prijs v*erd behaald door de ploeg K. I. 1, in den tijd van 1 min. 36.3 sec. De wedstrijden werden Zaterdag namiddag op geluisterd door het stadmuziekkorps der K.M., onder leiding van den kapelmeester L. H. F. Leistikow. Na afloop der wedstrijden werd, na een sym pathieke speech door den voorzitter der Commis sie, den kapt.-luitenant ter zee J. S. C. Olivier, den opper-kostabel Th. P. Stam, voorzitter van de Marine-sportvereeniging „Zeemacht" verzocht de prijzen te willen uitreiken. De heer Stam zeide zich volgaarne met deze voor hem eervolle taak te willen belasten. Spreker ziet in de hem toege wezen taak een blijk van groot vertrouwen in het bestuur van de M. S. V. „Zeemacht", brengt dank aan den Voorzitter der Commissie voor het ge stelde vertrouwen en verzekert dat dit vertrouwen door het bestuur van „Zeemacht" en al hare leden op hoogen prijs gesteld wordt. Bij het uitreiken der prijzen heeft spreker voor ieder prijswinnaar een vriendelijk aanmoedigend woord, als de kam- pioensprijzen worden uitgereikt speelt het staf muziekkorps een fanfare. Na het uitreiken der prijzen brengt de Voor zitter der Commissie dank aan de Comm. v. voor bereiding, den wedstrijdsecretaris en de juryleden voor het vervullen van hun taak. UITSLAGEN PRIJSWINNAARS. 100 Mhardlooopen: le prijs zeemil. J. W. de Vries 12.1 sec.; e2 pr. sergt.-adelborst J. G. Nass 12.2 sec.; 3e pr. matroos 3e kl. W. Tackema 12.3 sec. 400 M. hardloopen: Kampioen, metraos 3e kl. W. Tackema 55.4 sec.; 2e pr. Sergt.-adelborst J. Schuitema 57.9 sec.; 3e pr. zeemil. J. de Waal Malefijt 58 sec. 800 M. hardloopen: Kampioen sergt.-konst. D. J. Matze, 2 min 17.3 sec.; 2e pr. korp].-schrijver J. Hoendervoogdt 2 min. 19.9 sec.; 3e pr. matroos 3,e kl. H. Lepelaar 2 min. 23 sec. 1500 M. hardloopen: Kampioen zeemil. W. Pen 4 min. 39 sec.; 2e pr. korp.-torpm. W. v. d. Tuin, 4 min. 45 sec.; 3e pr. korpl.-schrijver J. Hoender- voogt, 4 min. 49 sec. Snelloop „rond de werf": Kampioen korporaal- torpdm. W. v. d. Tuin, 10 min. 28.3 sec.; 2e pr. Matroos 3e kl. H. Lepelaar 10 min. 41.6 sec.; 3e pr. mam. 2e kl. K. Mazereeuw 10 min. 54.3 sec. 110 M. hordenloop: le pr. zeemil. K. Kout 19.2 sec.; 2e pr. sergt.-adelborst J. Schuitema 19.5 sec.; 3e pr. sergt.-adelborst F. Tours 20 sec. 4 100 M. estafetteloop: le pr. Ploeg Kon. Instituut I 49.2 sec.; 2e pr. Ploeg Schorpioen IV 49.6 sec.; 3e pr. Ploeg Marine-kazerne W.oord 49.8 sec. Estafette rond de werf": le pr. Wisselschild, Ploeg Amsterdam 8 min. 31 sec.; 2e pr. Ploeg Schorpioen 8 min. 31.7 sec.; 3e pr. Ploeg G.S.S. 8 min. 47.5 sec. Hindernisbaan: le pr. sergt. d. mam. J. Mud 30.8 sec.; 2e pr. marn. 3e kl. M. v. Niel 30.9 sec.; 3e pr. korpl.-torpm. J. v. Leeuwen 31.6 sec. Hoogspringen met aanloop: Kampioen, zeemil. J. W. de Vries 1.60 M.; 2e pr. sergt.-adelborst C. Hamel 1.56 M.; 3e pr. korpl.-torpm. B. J. Danck- aerts 1.55. Verspringen met aanloop: Kampioen, sergt.- adelborst J. Bussemaker 5.90 M.; 2e pr. sergt.- adeiborst C. Werleman 5.85 M.; 3e pr. sergt. der marn. Th. J. W. v. d. Sel 5.58. Polstokverspringen: Kampioen korpl.-konst. K. Runia 9.13 M.; 2e pr. korp.-torpm. B. J. Danck- aerts 7.87 M.; 3e pr. sergt.-adelborst J. Schuitema 7.55 M. Polsstokhoogspringen: Kampioen korpl.-konst. K. Runia 3.30 M.; 2e pr. sergt.-adelborst J. Schui tema 3 M. 3e pr. sergt.-adelborst A. M. Niessink 2.90 M. Hinkstapsprong: Kampioen leerL.-torpm. J. Kemp 11.51 M.; 2e pr. korp.-adelb. A. v. d. Zouwe 11.18 M.; 3e pr. sergt.-adelb. G. Kwast 10.99 M. Discuswerpen: Kampioen korpl.-adelborst H. v. Duim 32.80 M.; 2e pr. matroos le kl. Nienhoff 29.71 M.; 3e pr. sergt.-adelb. J. C. Nass 20.29 M. Kogelstooten: Kampioen sergt.-adelborst J. C. Nass 12.51 M.; 2e pr. korp.-monteur J. Hondelink 10.07 M.; 3e pr. korp.-adelborst H. v. Duim 10.01 M. Speerwerpen: Kampioen: sergt.-adelborst A. M. Niessink 48.655 M.; 2e pr. korp.-monteur; 3e pr. zeemil. J. W. de Vries 41.41 M. 40 M. rugzwemmen: le pr. korpl.-adelborst A. Markus 32.1 sec.; 2e pr. korpl.-adelborst A. v. d. Zouwe 32.3 sec.; 3e pr. licht matroos F. Schek- kerman 34.3 sec. ioo meter rugslag zwemmen Kampioen sergt. adelborst H. Beudeker i min. 22.4 sec.; 2e pr. sergt. adelborst R. d'Arnoud Gerkens i min. 33.3 sec.; 3e pr. zeemilicien S. Kaminga 1 min. 45.3 sec. 100 meter borstschoolslag zwemmen: Kampioen K. Frylink I min. 34.3 sec., serg. adelborst; 2e pr. zeemilicien kok K. Pott I min. 36 sec.; 3e pr. zeemilicien hulpseiner J. Keyning 1 min. 40.6 sec. 100 meter vrije slag zwemmen: Kampioen serg. adelborst H. Beudeker 1 min. 7.7 sec.; 2e pr. serg. adelborst R. d'Arnoud Gerkings 1 min. 13 sec.; 3e pr. zcemilicien S. Kaminga I min. 17.4 sec. Zwemmen 4 X 4° meter estafette: ie pr. ploeg Kon. Instituut I, 1 min. 36.3 sec.; 2e pr. ploeg Marinekazerne W.oord I min. 4.3 sec.; 3e pr. Kon Instituut II 1 min. 48 .7 sec. IVisselbeker (Driekamp) ie pr. wissclbeker (voor de 2e maal gewonnen) serg. adelborst J. G. Maas 1921 punten; 2e pr. serg. der mariniers Th. J. W. v. d. Sel 1507.9 punten; 3e pr. serg. adelborst C. Werleman 1449.6 punten. Winnaar extra medaille beschikbaar gesteld door den Schout-bij-Nacht, Commandant der Marine te Willemsoord, voor de besten zwem mer t.w. 2 nummers 100 meter zwemmen, serg adelborst 11. Beudeker. DE ATHLETIEKWEDSTRIJDEN TE WIERINGERWAARD. K. Schenk bewijst wederom eea alzijdig ontwikkeld athleet te zijn. Zondag j.1. vonden de Wieringerwaard de athletiekwedstrijden plaats onder auspicieë» van en Turnkring Hollands Noorderkwartier. Liet het weer zich aanvankelijk niet al te gunstig aanzien, toen echter het aanvangsuur der wedstrijden was aangebroken, brak de zon door en het bleef gedurende het geheele verloop avn de wedstrijden mooi weer. Er is op dezen wel wat laten athletiekdag goede sport te genieten geweest en het stemt tot buitengewone verheugenis te kunnen con- stateeren, dat Olympia wederom favoriet was op bijna alle nummers. Olympia kwam in het bezit van niet minder dan 11 eerste prijzen, waaronder zich ook de wisselkrans bevindt voor de 4 X 80 M. estafette dames, welke thans definitief in het bezit is gekomen van Olympia. Olymipa behaalde eveneens nog eenige tweede en derde prijzen. Het groote succes van Olympia is voor een niet gering del te danken aan de kranige prestaties vani K. Schenk, die, zooats steeds, wederom goed beslagen ten ijs kwam, welke laatste spreuk in het bijzonder van toepassing is voor onze onze Olympische schaatsenrijder. Bij monde van den heer Kemp, voorzitter van den turnkring Hollands Noorderkwartier, vond de prijsuitreiking plaats. In zijn korte rede brengt spr. dank aan het gemeentebe- sturu van Wieringerwaard, hetwelk zoo be reidwillig was het keurig ingerichte sportpark ter beschikking te stellen voor het houden van de wedstrijden. Hieronder volgen de uitslagen. Hoogspringen dames, ie prijs M. Boontjes, Z.S.C., 1.40 m. Kogelstooten jongens, ie prijs N. Helder, O.K.K. 8-99 m; 2e prijs G. Snijder, O.K.K. 8.87VJ m; 3e prijs J. Boon, Z.S.C. 8.451/» m; 4e prijs C. v. d. Heuvel, O.K.K._ 8.41 m. Balwerpen meisjes, ie prijs G. Slot, U.d.I, Kolhorn 21.76 m; 2e prijs T. v. d. Kolk, Olympia, W.waard 19.85 m; 3e prijs Ant Bakker, Olympia, W.waard 18.78 m; 4e prijs A. Kaan, Olympia, W.waard 17.17 m. Hink-stap-sprong. Buiten mededinging Kv Schenk, Olympia, W.waard 12.90 m. ie prijs! A. Nottelman, Z.S.C., Burgerbrug 11.87 m» 2e prijs H. Hooiberg, U.d.I., Dirkshorn 11-7A m; 3e prijs P. Bart, Sparta, Winkel 11.51 m^ 200 m heeren. ie prijs A. Veen, Pro Patria, Den Helder 25.8 sec.; 2e prijs J. J. van Balen Blanken, Olympia, W.waard 26.2 sec. Kogelstooten heeren. ie prijs J. Daaldüj, D.O.K.E.V., Anna Paulowna 10.25 m; 2e pri C. Pronk, Z.S.C., Burgerbrug 9.75 m; 3e prijs K. Schenk, Olympia, W.waard 9-58tli m. Estafette 4 X 80 m meisjes, ie prijs Olynj- pia, W.waard 50.2 sec.; 2e prijs U.d.I., Kol horn 51.4 sec. 100 m nieuwelingen heeren. ie prijs G; Planje, Pro Patria, Den Helder 12.6 sec.; 2 prijs A. Kaan, Olympia, W.waard 12.7 sec.; 3e prijs H. Nijpels, Pro Patria, Den Helde# 13 sec.; 4e prijs P. Trap, Pro Patria, Den Helder. Verspringen dames, ie prijs M. Delver, Z.S.C., Burgerbrug, 4.37 m; 2e prijs H. Leien, Sparta, Winkel 4.31 m; 3e prijs M. Boontjes, i Z.S.C., Burgerbrug 4.23 m. I 100 m nieuwelingen dames, ie prijs A. Rol, Olympia, W.waard 15 sec.; 2e prijs A. Gijs- bertsen, D.O.K.E.V., Anna Paulowna 15-3 sec.; 3e prijs S. M. Eriks, Z.S.C., Burgerbrug i 16 sec. Kogelstooten dames, ie prijs mevr. B< I Schenk-Bakker 8.90 m. 100 m heeren cracks, ie prijs M. Schenk; I Olympia, W.waard 12.6 sec.; 2e prijs Sj. Wes- 1 tra, Z.S.C.Burgerburg 12.6 sec.; 3e prijs J« Schellinger, Pro Patria, Den Helder 13 sec. 800 m heeren. ie prijs W. Keetman, Sparta^ Winkel, 2 min. 23.8 sec.; 2e prijs W. Bakker, Pro Patria, Den Helder 2 min. 27.5 sec.; 3e prijs J. Zwart, O.K.K., Den Helder 2 minj 32.3 sec. 100 m cracs dames, ie prijs H. Leien, Sparta, Winkel 14.4 sec.; 2e prijs N. Brinksma, 0.K.K., Den Helder 14.5 sec.; 3e prijs Ti Timmerman, D.O.K.E.V., Anna Paulowna 15 sec. Discuswerpen heeren. ie prijs K. Schenk, Olympia, W.waard 34-70 m; 2e prijs C. Pronk, Z.S.C., Burgerbrug 31.94 m; 3e prijs J. Win kel, Lycurgus, Schagen 27.66 m. 4 X 100 m estafette jongens, ie pr. O.K.TC, 1, Den Helder 44.5 sec.; 2e prijs O.K.K. 2, Den Helder 46 sec.; 3e prijs Sparta, Winkel 47-8 sec. 4 X 100 m estafette heeren. ie prijs Olym pia, W.waard 49 sec.; 2e prijs Pro Patria, Den Helder 50 sec.; 3e prijs Z.S.C., Burgerbrug 51 sec. Hoogspringen heeren. ie prijs K. Schenk, Olympia, W.waard 1.65 m; 2e prijs G. Planje, Pro Patria 1.621/» m; 3e prijs K. Kossen, Z.S.C., Burgebrug 1.55 m. 4 X 80 m estafette dames. Wisselkrans in defintief bezit gekomen van Olympia, W. waard 4766 sec. plus ie prijs; 2e prijs D.O, K.E.V., Anna Paulowna, geen tijd. Balwerpen dames, ie prijs L. Butter, Olym pia, W.waard 25.75 m.; 2e prijs mevr. B, Schenk-Bakker, W.waard 22.86 m. Discuswerpen dames, ie prijs mevr. B< Schenk-Bakker, Olympia, W.waard. Zweedscbe estafette heeren. ie prijs Olym pia, W.waard 2 min. 17. 4sec.; 2e prijs PrtJ Patria, Den Helder 2 min. 18 sec. (Ongecorrigeerd). 1 Aan den reserve-sergeant E. J. de la Parra van het regt. kustartillerie is bij beschikking van den M. v. D. vergunning verleend om zich tot 1 April 1934 in Ned.-Indie op te houden Op 3 Oct. a.s. zal alhier aankomen een detache ment van het korps luchtdoelartillerie uit Utrecht ter sterkte van 38 onderofficieren en 100 korpo raals en minderen voor het houden van schietoefe ningen in de Stelling van den Helder met lucht doelgeschut. Aan den dienstplichtige Th. J. P. Dunselman van het regt. kustartillerie, aangewezen voor offi ciersopleiding, is bij beschikking van den M. v. D. uitstel van opkomst in werkelijken dienst ver leend voor den tijd van één jaar. De dienstplichtige J Kuiper van het regiment kustartillerie is aangesteld tot korporaal-kok. De wachtmcester-tit. H. Fijtsma van het 2e regt. kustartillerie zal op 28 dezer van zijn detacheering ontheven worden en terugkeeren naar zijn stand plaats den Haag. De res.-le luitenant A. M. W. Krögcr van het regt. kustartillerie voor herhalingsoefeningen onder de wapenen zal op 22 dezer met groot verlof ver trekken. 17 Sept. Aangebracht door korders: 3022 tongen p. st. ƒ0.560.08 3354 kleine tongen 0.030.01 72 kisten schol I „11.00—4.50 55 kisten schol II 1.800.50 48 kisten scharren 3.702.15

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7