HELDERSCHE COURANT Derde Bkd, De Bergensche vergiftigingszaak. VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932. 6.18 7.29 De begrooting van Onderwijs. TWEEDE KAMER. Ernstige aanrijding bij Overschie. Een Amsterdamsche bankier opgelicht r.„,rr MANSHANDEN GARA0E fyj0DERN LUXE VERHUUR TEL. 533 Twee Zandvoortsche garnalen- visschers vermist. Op- en ondergang van Zon- en Maan en tijd van hoogwater (Texel). Zomertijd. September Maan ond.op Zondag 25 Maandag 26 Dinsdag 27 Woensdag 28 Donderdag 29 Vrijdag 30 Zaterdag 1 1.— 1.21 2.47 4.13 5.41 7.10 8.43 17.18 17.37 17.52 18.05 18.17 18.28 18.42 6.48 18.51 6.50 18.49 6.51 18.46 6.52 18.44 6.54 18.41 6.56 18.39 6.58 18.37 HOOGWATER Tijd. u. min. 4.39 8.19 8.56 9.32 10.07 Tijd. u. min. 17.S1 18.57 19.56 20.38 21.14 21.49 22.25 LAAGWATER Tijd. u. min. 8.35 10.31 11.51 12.53 13.48 1.43 2.31 Tijd. u. min. 21.11 22.50 23.54 24.52 14.32 15.08 WATERSTAATSBEGROOTING. Verschenen is Hoofdstuk IX (Water staat) der Rijksbegrooting voor het dienst jaar 1933. Dit is vastgesteld opge wone dienst f 63.127.407, kapitaaldienst f 34.873.000, geheele dienst f 98.000.407. Waterstaat vertoont een hoogere raming van f 10.187.361. Aan de memorie van toelichting is nog het volgende ontleend Zuiderzeefonds. Bij nadere bestudeering van het be drag, dat noodig is voor onderhoud der gereedgekomen Zuiderzeewerken, is ge bleken, dat voor onderhoud met f380.000 kan worden volstaan, zoodat op dit artikel een bedrag van f 420.000 minder is uit getrokken dan op de begrooting 1932. In de begrooting van hoofdstuk VI der Rijksbegrooting voor 1933 (Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen), zegt de regeering o.a. het volgende: Zooals wij reeds hebben aangekondigd, ■wordt op dit hoofdstuk 5.836.544 min der geraamd. Deze bezuiniging is gevonden door min der te ramen op: departement 31.204; Hooger onderwijs 1.304.755; Nijver heidsonderwijs 1.179.819; Lager onder- Wijs 2.919.627; Kunsten en Weten schappen 443.580; overige uitgaven op onderwijs, kunsten en wetenschappen 12.300. Daartegenover is meer geraamd: op Voorbereidend hooger en middelbaar on derwijs 42.502 en op overige uitgaven betreffende het onderwijs 12.239. Het getal beambten aan de Rijks H.B.S.en zal, waar dit mogelijk is, wor den ingekrompen. Aan bijzondere H.B.S. en gymnasia zal slechts subsidie worden toegekend voor zóóveel beambten als on der dezelfde omstandigheden aan de Rijks H.B.S.en zouden worden in dienst gehouden. Verhooging per klasse. leerlingenaantal Er wordt naar gestreefd, het getal les sen, door de leeraren gegeven, zooveel mogelijk gelijk te doen zijn aan het getal, waarnaar hun bezoldiging wordt bere kend. Aan de handelsavondscholen wordt slechts subsidie verleend in de uitgaven, Voor ten hoogste tien lesuren per week Vereischt, en mits de cursus na 31 Augus- j tus begint en vóór 1 Juli eindigt. Aan avondscholen, die bij het begin van den1 cursus 19321933 minder dan dertig leerlingen tellen, wordt geen subsidie ver leend, met dien verstande, dat bij geleide lijke opheffing het subsidie wordt door betaald tot uiterlijk 1 Juni 1934, Het minimum-getal leerlingen, voor subsidie van handelsdag- of avondscholen vereischt, is met één per klasse verhoogd. iVoldoen de scholen bij het begin van den cursus 19321933 aan dezen eisch niet, dan wordt mits de scholen geleidelijk wor den opgeheven, het subsidie tot 1 Sept. 1934 voor dagscholen en tot Juli 1934 Voor avondscholen doorbetaald, het minimum getal leerlingen voor de splitsing van een klasse van een gymna sium, een H.B.S. of lyceum vereischt. is bij het begin van den cursus 19321933 gebracht van 27 op 31, wanneer het geldt de laagste drie klassen van een H.B.S. en de laagste vier klassen van een gymna sium, en van 25 op 27, wanneer het geldt de hoogste twee klassen van beide inrich tingen. Het minimum getal leerlingen, hetwelk Voor splitsing van een klasse eener han delsavondschool vereischt is, is gebracht yan 26 op 31. Schoolgelden verhoogd. Voorts zijn met ingang van 1 Sept. 1932 de schoolgelden voor de Rijks H. B. S. met pl.m. 20 pet. verhoogd. Nijverheidsonderwijs. In vergelijking met de begrooting voor 1932 bereikt de vermindering, ondanks het belangrijk natuurlijk accres, dat op het meerendeel van de artikelen dezer afdee- ling drukt, een bedrag van 1.179.819. Tot de maatregelen, waarvan de toepas sing tot een besparing op de kosten van dit onderwijs kan leiden, behooren, be halve de bezuinigingen op de materieele uitgaven, de beperking van het getal we- kelijksche lesuren en van den duur van den voor diverse groepen van nijverheids scholen, het verhoogen van de gemiddel de schoolbezetting door verder toegepaste combineering van groepen van leerlingen en door andere maatregelen, de lesroos ters betreffende. Lager onderwijs. Het getal hoofdinspecteurs, dat thans 5 bedraagt, zal tot 3 worden terugge- gebracht, het getal inspecteurs wordt met 5 verminderd. Tengevolge daarvan zal bovendien het aantal bureau-ambtenaren inkrimpen. Het ligt in het voornemen twee nog be staande Rijksnormaallessen op te heffen. Bovendien zullen de kosten der Rijks- j kweekschool te Apeldoorn worden be perkt. Neg andere bezuinigingen zijn aangegeven. Subsidies openbare leeszalen. Op een totaal van 304.409 voor 1932 is een vermindering met 43.174 toege past. Omtrent de wijze, waarop dit be drag over de verschillende tot dusver voor subsidie in aanmerking gekomen instellin gen zal worden verdeeld, zal bij gelegen heid van de Memorie van Antwoord na dere mededeelingen worden gedaan. EEN NIEUWE NEDERLANDSCHE INDUSTRIE. In het Avondblad van „Het Vaderland" van 15 September 1932, staat vermeld; O land van mest en mist, van vuilen kouden regenMoest ge niet eens, be halve erf van parapluie'sen overschoenen, het land1 worden van werkelijk ondoor dringbare en toch poreuse regenklee- ding? Zeker, er bestaan regenjassen van verschillende nationaliteit, die beschut ting geven tegen het hemelwater. Ze zijn gedrenkt in een vloeistof, die den regen tijdelijk keert. Maar bestaan er waarlijk stoffen (behalve dan de zware gummi- en oliejassenstof), die op den duur den dra ger droog houden? Stoffen ook, die men wasschen en strijken kan, zonder dat zij het waterkeerend vermogen verliezen? Nu, zulke stoffen worden thans in ons land vervaardigd, .naar een Nederlandsch octrooi, in een viertal fabrieken. Stoffen voor manchester pakken, overall's en werkmanskielen zoowel als voor dames- en heerenregenjassen, fantasiecostuums, enz. Het is- de Malinine Permanent Wa- terproofing Company te Den Haag, die deze vinding exploiteert. De stoffen wor den niet op gewone wijze geïmpregneerd, maar de vezel neemt het mengsel, dat de uitvinder heeft samengesteld, volledig in zich op, waardoor deze haar absorptiever mogen voor altijd verliest. De kleeding wordt dus niet, behalve zeer oppervlak kig, nat, al zou er zich een wolkbreuk over uitstorten. De Engelsche naam der Maatschappij is natuurljjk aangenomen met het oog op den reeds nu zich mooi ontwikkelenden export. Want, zoo verzekerde men ons, in de vervaardiging van werkelijk tegen re gen bestand zijnde poreuse stoffen is ons land nu eenig. Vandaar, dat men van de nieuwe industrie veel verwacht. De Voorzitter stelt aan de Kamer voor het verzoek niet toe te staan, omdat de interpellatie een onderwerp betreft, dat evengoed bij het begrootingsdebat kan worden behandeld. De Kamer keurt met 852 stemmen dit voorstel goed. Daarna is aan de orde het verzoek van den heer De Visser om verlof tot het rich ten van vragen aan de regeering omtrent het beperken van het recht van openbare demonstraties en betoogingen in dezen tijd. De Kamer keurt dit goed na eene wijziging. De interpellatie zal op een nader te be palen dag aan de orde worden gesteld. De Kamer besluit op voorstel van den Voorzitter in te willigen het verzoek van mevrouw De VriesBruins om vragen aan den minister van binnen- landsche zaken te richten, over de ophef fing van de Rijkskweekschool voor vroed vrouwen te Amsterdam. De interpellatie zal op nader te bepalen dag aan de orde komen. De Voorzitter stelt voor de begroo ting op 4 October in de afdeelingen te gaan behandelen, hetgeen de Kamer goed keurt, en deelt mede, dat de regeering hem heeft laten weten, er prijs op te stellen, als de Kamer vóór dé begrooting af zou han delen de Wijziging van de Lager Onder wijswet en de Wet op de Bedrijfsraden, in elk geval de wijziging der L.O.-wet, en stelt voor, dat de Kamer op 13 October in openbare vergadering zal bijeenkomen. Hierover wordt van gedachte gewisseld; een voorstel van orde van den heer Aal- berse wordt goedgekeurd. Binnenland. De Voorzitter houdt een rede, waaraan wij ontleenen: Van ons, als volksvertegenwoordiging, wordt verwacht, dat wij op de bres zullen staan voor de bevordering en als het moet verdediging der rechtmatige volksbelan gen. Maar nu de omstandigheden dwin gen tot sterk ingrijpen op allerlei levens terrein, is het trekken der grenzen tus- schen vermeend en waar volksbelang min der eenvoudig dan sommigen, die geen verantwoordelijkheid hebben te dragen ons wel zouden willen doen gelooven. Zoo staat ons een parlementair jaar te wachten, waarin de meeningen over het geen 's lands welzijn wel en niet eischt, zich naar alle waarschijnlijkheid scherp tegenover elkander zullen afteekenen. Aan het slot van zijn rede zeide mr. v. Schaik: Laten wij Volksvertegenwoor diging onze blik gericht houden op den scheppenden nationalen arbeid, waartoe wij nu en in de toekomst, geroepen zullen worden. Daarna had de verkiezing plaats van verschillende commissies. Na heropening is aan de orde de be handeling van het verzoek van den heer Kupers om verlof tot het richten van vra gen aan de regeering over haar kenbaar gemaakte voornemens, i. z. de verlaging van de uitkeeringen aan de werklooze ar beiders in de vier groote steden. De Kamer besluit het verzoek in te wil ligen. De interpellatie zal gehouden wor den op nader te bepalen dag. Voorts wordt behandeld het verzoek van den heer De Visser om verlof tot het richten van vragen aan de regeering om trent het weigeren van visa. Twee zwaar gewonden. Woensdagavond reed op den Abraham van Stolkweg, even voorbij de Blijdorp- brug te Overschie, de 23-jarige arbeider A. Dornhaag als bestuurder van een motor fiets met den 13-jarigen J. Middelberg als duorüder door de bocht daar ter plaatse. Hü kon de rechterzijde (binnenzijde) niet houden en reed met zeer groote snelheid tegen een passeerenden personenauto aan, bestuurd door J. B. uit Hillegersberg. In den auto zaten, behalve de bestuurder nog drie personen. D. reed tegen de voorruit van den auto en werd' op den weg geworpen. Hij werd met een ernstige halswonde in hopelcozen toestand opgenomen. Ook M. werd zwaar gewond. Beiden ziin naar Eudokia te Rot terdam vervoerd. De bestuurder van den auto werd licht gewond. De overige inzittenden bleven on gedeerd. De politie van Overschie heeft na een onderzoek ter plaatse de overblijfselen van de motorfiets, die zwaar beschadigd was, in beslag genomen. De auto is later weggesleept. Be onhandige „Geheimrat" valt in de handen der Weensche politie. Een N. T. A.-telegram uit Weenen meldt aan het Hbl. de volgende oplichtingszaak, waarbü een Amsterdamsche bankier het slachtoffer werd. Deze bankier had eenigeti tijd geleden in Questenburg kennis gemaakt met een Duitscher, die hem zooveel vertrouwen inboezemde, dat hij hem een pak aan- deelen van Duitsche industrieele onder nemingen tot een waarde van 255.000 Mark ter hand stelde om te verkoopen. Begin September vluchtte de Duitscher echter met het geld naar Weenen en noodigde daar den bankier uit bij hem te komen, wat deze inderdaad deed om zoodoende zijn geid te kunnen incasseeren. Toen hij evenwel den Duitscher ont moette, wilde deze den bankier nog eens 85.000 Mark afzetten onder bedreiging, dat hij hem anders niet alleen de aan- deelen niet zou teruggeven, maar hem zelfs in Duitschland zou aanklagen wegens overtreding van de „Devisenvorschrif- ten". Bij een tweede samenkomst gaf de bankier inderdaad de verlangde 85.000 Mark, maar op hetzelfde oogenblik kwam de politie de kamer binnen en arresteerde den Duitscher, met wien zij overigens nog een appeltje te schillen had, daar hij zich al meermalen had schuldig ge maakt aan het dragen van titels, waarop hij geen recht kon doen gelden, als „Ge heimrat" en dokter. Hij zal nu wegens afpersing en ver duistering vervolgd worden. EEN MERKWAARDIG GEVAL. Een door den Raad niet toege stane school, die toch gebouwd wordt. De Telegraaf vermeldt het volgende merkwaardige geval: Het gemeentebestuur van Arnhem is in een moeilijk parket gekomen door een merkwaardige fout welke zich op de ge meente-secretarie heeft voorgedaan. In Mei van dit jaar besloot de gemeente raad, tegen het voorstel van B. en W. in een verzoek der vereeniging tot voort zetting en instandhouding van de school voor lager en meer uitgebreid lager onderwijs aan meisjes alhier om mede werking tot stichting van een r.ieuwe school in het gebouw „De Sterrenberg" af te wijzen. Van het afwijzend besluit werd kennis gegeven aan het schoolbestuur doch ver- zuimd werd om, zooals de L.O.-wet voor schrijft, de weigering „met redenen te omkleeden". Dientengevolge hebben Ged. Staten van Gelderland thans, drie maanden later zooals door de L.O.-wet is aangegeven, beslist dat de gemeente Arnhem geacht moet worden de gevraagde medewerking te hebben verleend. Tegen het besluit van den raad in zal het schoolbestuur dus toch een nieuwe school krijgen. Een beroep der gemeente op de Kroon zal weinig baten, want er is een formeele fout gemaakt. Een tijdige waarschuwing van de prov. griffie aan de gemeente-secretarie, dat er een fout gemaakt was, had deze on aangename geschiedenis kunnen voor komen. Dit is echter niet geschiedt. Het gemeentebestuur is thans in be spreking getreden met het schoolbestuur om een nadere regeling te treffen. Wordt het oorspronkelijke verzoek ingewilligd, dan zal de gemeente Arnhem f 48.000 beschikbaar dienen te stellen om het gebouw »De Sterrenberg» aan tekoopen en in te richten als schoolgebouw en nog f 29.600 voor aankoop van de oude school dezer schoolvereeniging aan de Markt straat. zijn Poeders alleen, wanneer zij de hand- teekening dragen van den fabrikant A. Mijnhardt. Maagpoeders, Hoofdpijnpoeders, Kiespijnpoe ders, Hoestpoeders, Wormpoeders, enz. Per poeder 8 ct. Per doos 45 ct. Bij uw drogist. Behandeling voor het gerechtshof te Amsterdam. De geruchtmakende Bergensche vergif tigingszaak, waarin de befaamde driehoek: nvan-vrouw-vriend een groote rol speelt, is Donderdag in hooger beroep voor het Gerechtshof te Amsterdam behandèld'. De voorgeschiedenis. Wat de voorgeschiedenis van deze Noord-Hollandsche tragedie betreft, her inneren wij kort aan het volgende: Op zekeren dag in November van het vorige .jaar werd het 's winters zoo rustige Bergen opgeschrikt door een zeer onge wone gebeurtenis. De thans 48-jarige eebt- genoote van een rentenierend landbouwer werd gearresteerd. Een zeer ernstige ver denking rustte op haar. Het was een pu bliek geheim, dat de verhouding tussohen de heide menschen verre van goed was. De oorzaak hiervan zullen we in het mid den laten, doch eveneens was bekend, dat de vrouw intiem bevriend was met een Alkmaarsch fabrikant, directeur van een kaasfabriek. Indertijd had ook deze te Bergen gewoond als naaste buurman van het echtpaar. De rustende landbouwer was reeds ge- ruimen tijd bedlegerig en de Alkmaarsche medicus, die den rentenier sedert den zo mer onder zijn behandeling had, vond de ziekteverschijnselen zóó vreemd, dat hij zijn patiënt op vermoeden van arsenicum vergiftiging naar het ziekenhuis te Alk maar liet overbrengen. De justitie grijpt in. De justitie werd van zijn vermoeden in kennis gesteld. Bij een huiszoeking wer den eenige flesohjes en een hoeveelheid! Parijsch groen in beslag genomen. De vrouw werd gearresteerd, omdat men 'ver moedde, dat zii eventueel het onderzoek zou bemoeilijken. Bü haar eerste verhoor, afgenomen door den burgemeester van Bergen als hulp officier van Justitie, ontkende zij pertinent haar man te hebben willen vergiftigen. Naar Alkmaar overgebracht legde zij ech ter tegenover den rechtercommissaris een gedeeltelijke bekentenis af, tenminste zij gaf toe, haar man sedert einde Augustus geregeld in zijn eten en drinken een af treksel van Parijsch groen te hebben ge geven. Zii had hem niet willen dooden, doch suf en bedlegerig willen maken, „om geen last van hem te hebben"! Waar zij het gevaarlijke goedje vandaan had, wenschte zii niet te zeggen, doch het on derzoek wees uit, dat haar vriend, de fa brikant, tweemaal bii een Alkmaarsche drogist een zekere hoeveelheid had ge kocht. Ook h&ar vriend gearrsteerd. Ook de vriend werd' gearresteerd1 op ver moeden van medeplichtigheid. Hii ontken de echter iets van het vergiftlgingsgeval af te weten. Uit vrees voor vlucht werd ook hij inge sloten. Bii de voortgezette instructie, waar bij de vrouw aan een streng verhoor werd onderworpen, kwamen steeds meer bijzon derheden aan het licht; zoo gaf zij 0. a. toe tweemaal van haar vriend fleschjes met een oplossing van Parijsch groen te heb ben ontvangen. Deze bekende tenslotte de oplossingen te hebben gegeven, dooh slechts omdat de vrouw hem had gevraagd haar iets te verschaffen om haar man suf te maken. Begin Januari kon de instructie worden gesloten en werden de dagvaardingen uit gebracht, die hem op 23 Februari voor de Alkmaarsche rechtbank riepen. De dagvaarding. Aan de twee verdachten wordt allereerst ten laste gelegd, dat zii tezamen en in ver eeniging, na kalm beraad en rustig over leg, opzettelijk dep landbouwer van het levën hebben willen berooven, welke moord niet is voltooid, tengevolge van de van beider wil onafhankelijke omstandig heden, dat het gebruiken van het vergif tigde eten en drinken bii het slachtoffer alleen een chronische arsenicumvergifti ging en geen: doodelük gevolg heeft gehad en medisch ingrijpen tijdig erger heeft voorkomen. Subsidiair, wordt de vrouw alleen poging tot moord ten laste gelegd en aan den fabrikant achtereenvolgens medeplichtigheid en voorts mededader schap hieraan, het toebrengen van zwaar lichamelijk letsel door het opzettelijk be- nadeelen van de gezondheid, alsmede een voudige mishandeling. Het vonnis van de rechtbank. Conform den eisch van het O. M. wer den beide verdachten tot zes jaar qevan- c/enisstraf veroordeeld; de vrouw wegens poging tot moord' en de man wegens me deplichtigheid aan die poging. De rechtbank overwoog, dat de vrouw met ongekend cynisme heeft gehandeld en hoewel zij haar man zag lijden bleef zij het vergif toedienen. De rechtbank zou het maximum hebben opgelegd, indien de psychiaters niet van oordeel waren ge weest, dat zii een moreel en geestelijk de fect heeft. Ten opzichte van den man werd o. m. met verdaebte's psychische gesteldheid rekening gehouden en zijn zucht om de moeilijkheden des levens uit den weg te gaan inplaats er tegen te strijden. De verdedigers mrs. De Groot uit Alk maar en Muller Massis uit Amsterdam, hadden voor beide gevallen een vrijspraak bepleit. De man als getuige. Aanvankelijk werd de behandeling in hooger beroep beide verdachten gingen in appèl bepaald op 27 Med. Het slacht offer ni.1., dat herstellende was, stelde er prijs op, zelf te worden gehoord; voorts wenschte de verdediger van de vrouw een aanvullend psychiatrisch rapport te zien uitgebracht. Uit dien hoofde werd' uitstel verzocht en de behandeling bepaald op Donderdag; de man, die hersteld is, zal als getuige worden gehoord. De verdachten werden wederom verde digd door mr. C. A. de Groot te Alkmaar en mr. Th. Muiier Massis te Amsterdam. De zitting. Na de gebruikelijke inleidende vragen van den president, mr. Joh. M. Jolles, deelt de vrouw mede, in hooger beroep te zijn gekomen omdat haar man dit zei. Pres.: Hoe dacht u er zelf dan over; vond 11 de straf niet te hoog? Verd.: Ja, ook wel. De mannelijke verdachte verklaart, ont zettend spijt te hebben van het gebeurde, maar, voegt hij er aan toe, ik heb nooit wil len dooden, alleen hem suf en kwijnerig maken. Pres.: En wie had u verteld, dat Parijsch groen waarin arsenicum zit, daarvoor een goed middel was? Verd.: Ik dacht, dat het wel zoo zou zijn, omdat ratten er van doodgaan. Pres.: Dus u had geen deskundig ad vies ingewonnen? Verd.: Neen, ik dacht dat zoo. Aangevangen wordt dan met het ver hoor van den deskundige a décharge dr. S. P. Bakker, psychiater te Amsterdam. Hii verklaart, ter aanvulling van het lijvig rapport, dat hü over de vrouw heeft uit gebracht, dat haar geestelijke vermogens gebrekkig ontwikkeld ziin. Zü is dom,, haar kennis is zeer gebrekkig, zelf-critiek mist zü volkomen. Initiatief gaat er wei nig of niet van haar uit. Haar grootmoe der stierf krankzinnig en haar moeder pleegde zelfmoord. Deze getuige conclu deert dan ook, dat zii „beduidend vermin derd toerekeningsvatbaar" moet worden geacht. Naai' aanleiding der vele gefluisterde mededeelingen vraagt dr. Bakker aan de vrouw, of het. waar is, dat zii zich bii haai man ongelukkig voelde en dat zii naar een heter leven verlangde. Pres.: En daarbij zat uw man u in den weg? Verd.: Ja. Pres.: Dat mooie leven zoudt u met uw vriend hebben? Verd.: Ja. Pres.: Maar die was ook getrouwd. Verd.: Ja, maar hü had mii beloofd, dat hü 't ziin vrouw óók zou geven, als ik het mü'n man gaf. (Beweging). De vrouw blijkt haar man het aftreksel ingegeven te hebben, „wanneer hii haar uitschold", hetgeen den president doet op merken, dat dit zeker dan nogal vaak ge beurde. Het slachtoffer legt een verkla ring af. De man, die er bü'na het leven hii had ingeschoten, wordt dan in een ziekenwa- gentje binnengereden tot vlak voor het hekje. Ik begrijp, dat het pünlük voor u is, maar u hebt zelf gevraagd:, een verklaring af te leggen. Wilt u dit onder eede doen? Get.: Ja. De man vertelt dan, hoe hii argwaan heeft gekregen omtrent haar relatie tot den Alkmaarschen fabrikant; hii heeft toen het plan gehad zijn vrouw en zichzelf te dooden. Get. heeft nooit iets gemerkt, dat zü'n vrouw iets in zijn eten deed; wel bii de eerste pogingen met jodium; toen smaakte alles bitter. In October weigerden zijn boenen den dienst, nadat hij reeds anderhalve maand last van onpasselijkheid, keelpijn e. d. had. Na langdurige verpleging in het zieken huis kan de man thans weer wat loopen met behulp van een driepoot. Pres.: Hoe denkt u thans over uw vrouw na hetgeen zii tegen u heeft gedaan? Get., met een onderdrukten snik: 'k Heb groot medelijden met haar; ik heb haar altijd' op de been moeten houden. De in vloed van dien anderen man moet wel ont zettend zijn geweest. Hii wist bovendien, dat zii zwak was, dat had ikzelf hem ver teld, Ernstige bedoelingen had hü zeker niet; hij zal wel gedacht hebben: hebben is hebben Pres.: En wat doet u, wanneer uw vrouw vrijkomt, wilt u scheiden? Get.: Ik denk er niet aan! De manneliike verdachte, die dan gele genheid krügt eenige vragen aan dezen get. te stellen, begint met zijn spiit te be tuigen over het gebeurde; wat ik kan, roept hij uit, zal ik weer goedmaken, ik vraag u om vergiffenis, ik smeek u er om, maar niet voor moord, dat nooit. Hij vraagt den get. dan eenige bijzon derheden over huiselijke oneenigheden; de man zou ziin vrouw over slordigheden in de huishouding hebben uitgescholden, het geen de get. zich niet herinnert. De man nelijke verdachte roept dan de vrouw, die in dezelfde bank zit, toe: zeg jii het dan. De vrouw beaamt, door haar man te zijn uitgescholden. De Alkmaarsche huisarts, die het slacht offer behandeld heeft, verklaart vervol gens, dat de chronische arsenicumvergif tiging. wanneer niet was ingegrepen, zeker doodelük was geweest. Hierna werd de zitting geschorst. Eisch zes jaar voor ieder van de verdachten. Na de pauze wordt op zün verzoek (je man van de vrouw nog eens gehoord. Hij zegt, dat hii indertijd, toen hem in het zie kenhuis was gebleken, dat hii vergiftigd was, zijn dokter en advocaat aan hun ambtsgeheim heeft herinnerd en uitdruk-i kelü'k te kennen heeft gegeven, dat hij niet wilde dat de zaak ter oore van de Justitie kwam. Hij zeide dit omdat hij door schei ding aan het ongelukkige huwelijksleven toen wel een einde wilde maken, maar zijn vrouw niet gestraft wilde zien. Dokter of advocaat moeten toen toch iets hebben los gelaten en heeft tenslotte toch de justitie van een en ander gehoord. Wanneer vervolgens een drogist verkla ringen aflegt over de hoeveelheid Parijsch groen, die hü aan der ishandelaar heeft verkocht, zegt de vro. 'at zü niet alles heeft gebruikt; een gre ri van het ver gif heeft zii weggegooid. Bii het verdere getuigenverhoor komen de echtoenoote en een broer van den kaas handelaar verklaren, de eerste dat haar man steeds goed voor haar is geweest, de tweede, dat ziin broer grenzeloos gemak zuchtig is, een natuur om alle moeilijkhe den te ontwijken. Deze getuige geloofde, dat ziin broer met het verstrekken van het vergif geen verdere bedoeling heeft gehad dan hü zegt: iemand suf te maken. Nadat de vrouwelijke verdachte ten slotte nog heeft verklaard, dat de man haar ongevraagd het vergif verschafte, komt het Requisitoir. De procureur-generaal, mr. Bauduin, zegt van meening te zijn, dat de Recht bank terecht bewezen heeft geacht, dat de vrouw zich aan poging tot moord schuldig heeft gemaakt, en dat de man daaraan me deplichtig is. Een gelijke straf voor de verdachten is hier op haar plaats en spr. meent, dat de opgelegde straffen in juiste verhouding staan tot den ernst van het feit. Spr. vraagt daarom bevestiging van het vonnis der Rechtbank ieder der verdachten zes jaar gevangenisstraf. Na het pleidooi en re- en dupliek be paalde het Hof het arrest op 6 October. I De garnalenboct is leeg komen aandrijven. Vanmorgen is aan het strand te Zand- voort zonder bemanning, een van de gar- nalenbootjes komen aandrijven. De boot was geheel intact. Het net hing nog uit en de garnalen bevonden zich nog bin nenboord in het net. Omgeslagen is de boot niet, want zü lag met den kop op het strand op de waterlyn voor hotel „Noordzee". De bemanning, bestaande uit J. Visseher en Piet Loos, beiden uit Zandvoort, wordt vermist. Men vreest het ergste. Daar de zee .niet zoo wild is, dat er gevaar bestaat, vermoedt men, dat de visschers bü het binnenhalen van het net golfslag gekregen hebben, waardoor een van de mannen over boord is gesla gen, en dat de ander bü zyn poging tot redden, eveneens overboord is geslagen. Ook is het mogefijk, dat door een golf de boot even uit het roer geslagen is, ten gevolge waarvan een der mannen of allebei overboord geslagen zün. De visschers J. Visser en P. Loos heb ben zich van het voorjaar moedig ge dragen, toen de garnalenboot in de Zuid verongelukte en zü de eersten waren, die op de plaats van het ongeval, nog pogin gen in het werk hebben gesteld om de slachtoffers te redden, hetgeen toen niet mocht gelukken. Buitenland. BURGEMEESTER MCKEE BEWAART NEW-YORK VOOR EEN BANKROET. Er was groote vreugde in New York toen bekend werd dat het hooggerechts hof besloten had dat niet dit jaar, maar eerst in Nov. 1934 de nieuwe verkiezing voor een burgemeester zal gehouden wor den. McKee heeft het goede voorbeeld in bezuiniging gegeven, doorzon eigen sala ris van 40 tot 25 duizend te verminderen en de salarissen der ambtenaren ten stad- huize met in totaal twee millioen dollar. Donderdag zeide de burgemeester dat de begrooting met ten minste 80, maar liever 100 millioen dollar moet verlaagd wor den en hü is begonnen met alle ambte naren te ontslaan die onder het Walker regime wel een baantje hadden maarniet behoefden te werken. Behalve zyn cam pagne tegen schunnige tooneelvoorstel- lingen en geheime drankgelegenheden, heeft McKee de vernietiging gelast van alle automaten in de stad in welke men onder het motto «waag een dubbeltje om een dollar te winnen", den werldoozen hun steunpenningen afnam. Het misbruik was reeds tot een ware «racket» uitgc- dpd. Velen werden gedwongen die auto maten te plaatsen. EEN OUD-BEUL PLEEGT ZELFMOORD. John Ellis, die 23 jaar lang beul van En geland is geweest, heeft te Rochdale in een aanval van zwaarmoedigheid zelfmoord; ge pleegd. Ellis had in 1924 ontslag genomen uit ziin beulsambt. Hii had reeds eerder getracht zelfmoord te plegen. Bü de behandeling van dezen zelfmoord voor den liikschouwer bleek, dat de man eerst zijn vrouw en dochter bedreigd had, die het huis waren uitgeloopen. Volgens zeggen van ziin familie was Ellis niet meer zichzelf geweest sinds hü mevrouw Thompson had moeten hangen. Dat was hem. zooals hiizelf eens gezegd heeft, op ziin zenuwen geslagen. Ellis was een rustige, betrekkelijk kleine man en erg gevoelig van aard. Dat men zijn gezelschap schuwde en weigerde hem een hand te geven vanwege zijn beroep, moet hem vroeger vaak gehinderd hebben. Hoewel hij in zijn leven meer dan 200 men schen gehangen heeft, kon hij toch van ziin beulsbaantje alleen niet leven. Hij oefende daarnevens het eerbaar beroep van kapper uit. De lijkschouwer bevond, dat Ellis zelf moord had gepleegd in een aanval van verstandsverbijstering.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5