T TAXI N.V. ZEEBA0_HUISDÜ1HEN VIERDE- EN LAATSTE BLAO Stadsnieuws. BRANDSTOFFEN OftCKE VISSER Visschei ij. Badhotel Badpaviljoen VAN ZATERDAG 24 SEPTEMBER 1932 Hebt gij nog niet iets? BESTE Polderweg 34 Telef. 228 ZOMERPRiJZEN Marinepersoneel. Zondag 25 September bij droog weder van 3-6 uur DANSEN Natuur en zwerven. PREDIKBEURTEN Ons JLeeszaal J^oek/e. Verdraag geen rugpijn. Licht op voor alle voertuigen: Zaterdag 24 Sept. 19-23 Zondag 25 Sept. 19-21 Maandag 26 Sept. 19-19 Velen hebben sinds de oprichting van het crisis-comité hun giften en gaven ge schonken. Velen geven nog. Maar er is nog zooveel meer noodig. De crisis duurt voort en daardoor tevens de nood. Erger nog, de nood wordt grooter en dag aan dag pijnlijker. Spaarpenningen raken op. Taaie volharding om het hoofd nog boven water te houden raakt uitgeput. Als een grimmig spook loert de crisis-nood dag aan dag naar nieuwe slachtoffers. En met succes. Moeten wij dit zonder meer toelaten? Economen praten, geleerden schrijven boeken vol over de malaise, alle middelen nekken,w dure wereld-conferenties trachten worden er geprobeerd om het spook te de knoop te ontwarren. We zullen geen boos woord er over spreken. We kunnen slechts met ontroering constateeren, dat de uitweg nog niet gevonden is. Mogen zij, die nog niet getroffen zijn door de crisis, dit zonder meer aanzien? Neen, gij wilt iets geven om althans eenigermate den nood te verzachten. Giro nummer 121145 M. A. Grunwald. Te Amsterdam slaagde Donderdag voor het politie-diploma met aanteeke- ning (ingesteld door den A. N. P. B.) onze stadgenoot, de agent van politie H. Streutker. APOTHEKEN. Van hedenavond 10 uur tot Maandag morgen is alleen geopend de apotheek van A. P. Hoolmans, Spoorstraat. Van Maandag 26 September tot 3 Octo- ber wordt avond- en Zondagsdienst waar genomen door W. H. Kingma, Kanaal- weg. „UNION*-RECLAME. Ter viering van het dertigjarig bestaan heeft de bekende „Union"-chocoladefa- briek in Haarlem, van 24 tot 30 Septem ber een jubileum-etalageweek georgani seerd. Alle banketbakkers die de „Union" artikelen verkoopen, werken hieraan mede. Aan het jubileum is een aardige verrassing verbonden, waarvoor wij naar de in dit nummer voorkomende adver tentie verwijzen. GRATIS KNIP- EN NAAICURSUS. Door de Singer Maatschappij zal hier ter stede een gratis knip- en naaicursus worden gehouden, zooals een uit een ad vertentie in dit nummer blijkt. De cursus zal twee weken duren en wordt gehouden van 26 September af, in een zaal van café Van Weelde, Koningsplein. Voor bizonderheden zie men de adver tentie. DE TORENBOUW VAN BABEL EN DE TEGENWOORDIGE WERELDCRISIS. Het bestuur van de Chr. Geref. Jongel. Vereeniging „Nathanaël" verzoekt ons te willen meedeelen, dat ds. H. Janssen, leger- en vlootpredikant in algemeenen dienst, van Den Haag, met het onderwerp „De torenbouw van Babel en de tegen woordige crisis", in een openbare verga dering hoopt op te treden op Woensdag 19 October a.s. OPENING VAN HET TOONEEL- SEIZOEN IN „CASINO". Het Chineesehe Landhuis. De „Casino"-'diirectie heeft gemeend het seizoen te moeten openen met een schitte rend mooie voorstelling en wel: „Het Chi neesehe Landhuis". Ofschoon het reeds eerder hier ter stede is opgevoerd, twijfelen wfj er niet aan, of dit prachtige stuk, dat in ons geheele land zoo bekend is gewor den, zal hier zeer zeker weer een volle zaal trekken. Dit stuk behoeft geen aanprijzing. Het kan zonder overdrijving worden gezegd, dat, wanneer Albert van Dalsum zijn rol in het Fransch of Duitsch speelde, hij zich met deze rol een internationale reputatie verworven zou hebben! Het stuk is zeld zaam spannend en behandelt het actueele vraagstuk van de tegenstrijdigheid van den gekleurden man en de blanke vrouw. Het werd1 reeds meer dan 325 keer opge voerd, zoowel in groote steden, als eldiers in het land. Dat ons een bijzondere opvoering te wachten staat, kunnen wfl garandeeren. BIJ DE HELDERSCHE STEENKOLEN- EN ANTHRACIETHANDEL Immers niets minder dan het gezelschap van den Stadsschouwburg te Amsterdam komt daarvoor hier naar toe en brengt de speciale Chineesehe decors mede. Behalve het persoonlijk optreden van den leider Albert van Dalsum, zullen medewerken: WiU.v Haak, Nell Knoop, Sara Heyblom, Ben Royaards, Cruys Voorberg, Carpen- tier Alting, Jos Sternheim, Ben Groenier en anderen. Een volgenden keer laten we eenige persbeoordeelingen volgen. LEGER DES HEILS, Spoorgracht 35, Den Helder. Naar wij vernemen, zal er op Woens dag 28 dezer, 8 u. n.m. een zeer bijzondere samenkomst gehouden worden in de zaal van het Leger des Heils, aan de Spoor gracht. Deze samenkomst zal geleid worden door luit.-kolonel J. P. Rawie, Komman- dant van de „Noord-Nederland-Divisie", geassisteerd door brigadier Chr. Rönitz en majoor F. de Jong. De kolonel, die voorheen „Algemeen Secretaris" was in Ned.-Indië, is een alge meen bekende figuur, en het zal dien avond zeker niet aan belangstelling ont breken. Gisterenavond had het Cambo een ver gadering uitgeschreven voor het geheele marinepersoneel beneden den rang van officier om nader mede te deelen de plannen van de regeering, zooals die in de salarisregeling voor het marineper soneel tot uitdrukking zullen worden ge bracht. De opkomst was uitstekend, toen de Voorzitter om kwart over 8 de bijeenkomst opende met zijn dank uit te spreken voor het in zoo ruime mate vol doen aan den oproep van de besturen om deze vergadering bij te wonen. De benedenzaal van „Casino" was geheel en het balcon was goed bezet. Spr. releveert verder dat na het rapport-Weiter er de gewenschte actie is gevoerd en nu de regeering een groot deel van de voor stellen in dat rapport heeft overgenomen, die actie zal worden doorgezet, waartoe deze goed bezette vergadering een goede inzet is. De heer S mith begint met de in het rapport-Weiter gebezigde uitdrukking, dat zij de stormbal hijscht, een uitdruk king, die door ons vooral wordt verstaan. Hetgeen inderdaad zoo is, want als men diverse bladen leest, dan kan men niet anders lezen dan dat alles bezuiniging, afbraak en reactie is. Een bezuiniging op allerlei sociale instellingen en maat regelen, speciaal voor de minder gesitu eerden, een afbraak van veel, dat sedert jaren is opgebouwd en een reactie op de actie sedert de laatste jaren gevoerd tot opvoering van de positie van het over heidspersoneel. Een blad als de R.-K. „Morgen" heeft eens taal gesproken die wij begrijpen, al is het R.K. over heidspersoneel nog niet zeker van de zaak of hun Kamerleden wel zullen volgen om de voorstellen van de commissie Weiter doorgevoerd te krijgen. In het Alg. Mar. Weekblad hebben wij speciaal geschreven over de Voorstellen voor zoo ver die Marine betreffen en dan uiteraard speciaal het personeel, al zal het allen wel bekend zijn, dat ook andere voor stellen onze inkomsten zullen drukken, omdat ze ons zijdelings in onze maat schappelijke positie aantasten. Spr. meent dat niet alleen de voorstellen van de commissie Weiter waarde bezitten; er zijn ook door andere Nederlanders plannen geopperd om het gat in de Staatsbegroo- ting te dekken en dan citeert hij Bekaar, eer, oud-belastingspecialist, prof. Verrijn Stuart, die de zilvermunt wil omwerken tot nikkelmunt en den heer Oudegeest, die voor meerdere zijner plannen zelfs stemmen van de „Avondpost" kreeg. Spr. levert daarna critiek op de actie van den Bond van Christelijke Marine personeel en zal de tweeslachtige houding van dezen Bond uiteen, om vervolgens nader in te gaan op wat „St. Christo- phorus" dezer dagen in een convocatie schreef, n.1., dat deze vereeniging de eenige is die een stevige actie heeft gevoerd. Weliswaar heeft het R.K. overheids personeel een in scherpe bewoordingen gestelde circulaire verspreid, doch wij hebben af te wachten wat hun fractie in de Tweede Kamer zal doen. Hij leest daarna iets voor uit hetgeen de heer Conijn, een der redacteuren van de R.K. ambtenaren-organisatie, heeft geschreven, n.1. dat het wel zeker is dat de plannen van de Regeering door de R.K. Kamer fractie met alle liefde zullen worden ge steund. Een zelfde proeve van kennis van zaken geeft Prof. Veraart, één der oud-Kamerleden van de R.K. Staatspartij, en die het al een even hopelooze zaak vindt te rekenen op het grootste aantal Kamerleden dat het verlossende woord zou kunnen spreken. Waarin de actie van Christophorus dan ook bestaat is ons een raadsel. Eindelijk geeft de spreker nog een relaas van hetgeen de commissie G. O. zeemacht heeft vernomen omtrent de verlaging welke op de inkomsten van het marinepersoneel zullen worden toe gepast, n.1. een grooter bedrag en premie- schaal voor het geheele personeel en nog een niet nader te noemen loonderving voor de ongehuwden. In welken vorm dit voor het marine personeel zal worden toegepast is nog niet bekend en zijn inlichtingen gevraagd. De heer Smith eindigt zijn eenige malen door applaus onderbroken betoog met een vingerwijzing om de organisatie trouw te blijven en dagelijks voor haar in de bres te staan en te blijven. Hierna brengt de voorzitter de volgende motie in stemming, die na eenige discussie en een kleine wijziging met algemeene stemmen wordt aangenomen. Motie. Het marinepersoneel met gezinsleden in een door het C.A.M.B.O. belegde ver gadering bijeen op Vrijdag 23 September 1932 in »Oasino«, te Den Helder; kennis genomen hebbende van de plan nen der Regeering, zooals deze in de ge combineerde vergadering van de Com- missiën G. O. Zeemacht en Landmacht, gehouden op 21 September j.1., bekend zijn gemaakt en waarbij wordtvooi'gesteld; a. de premiebetaling voor het eigen pensioen te verhoogen van 3% tot 8°/o; Bel dan op CITROEN GARAGE b. den ongehuwden-aftrek van 3% te brengen op 5%; gehoord de nadere toelichting op deze plannen en de discussie daarover; van oordeel: dat de uitvoering van het plan der Regeering om te komen tot verhooging der pensioenpremie voor eigen pensioen groote verbittering onder het personeel zal kunnen verwekken; dat reeds bij de invoering van 't premie- verhaal het personeel eene verplichting is opgelegd, welke vèr uitgaat boven de toenmaals gestelde verwachting; dat de thans voorgestelde hoogere premiebetaling tot gevolg zal hebben dat de reëele inkomsten van allen belangrijk zullen dalen; dat bij dit alles rekening moet worden gehouden met het feit, dat de voorloopige korting van 2ll2 en 5% in Maart j.1. in gevoerd, thans ook nog van kracht blijft; dat voorts het doorvoeren van nog een extra-verlaging der inkomsten van de ongehuwden dient te worden afgewezen, omdat daarvoor geen enkel gerechtvaar digd motief aanwezig is, noch op grond van het index-cijfer, noch op grond van een beter confort, hetwelk de ongehuwden aan boord der schepen of bij de inrich tingen der Marine zouden genieten; spreekt als hare mening uit dat deze plannen der Regeering in geen enkel opzicht kunnen worden gesteund; draagt de vertegenwoordigers in de Commissie G. O. op, alle pogingen aan te wenden om de uitvoering van deze plannen te voorkomen; verwacht van het georganiseerde marine personeel dat het de besturen krachtig zal blijven steunen. eischt van alle leden volle medewerking tot propageering dezer besluiten en de versterking van de Cambo-bonden besluit deze motie te publiceeren en gaat over tot de orde van den dag. Het zfin helaas weer sombere berichten, die ons ter kennis komen. Het contingent versche viscli naar Frankrijk is totaal uit geput, zoodat tot 1 October a.s. geen visch daarheen kan worden uitgevoerd. Het is maar een dag of wat, zal menigeen zeggen en dan kan de wagen weer rollen, maar wie even doordenkt, kan onmogelijk de druk op liet vischbedrijf er van onder schatten. Er ontstaat tijdelijk een over voering van de markt, waardoor de prijzen zakken. Duitschland contingenteert weliswaar den haringinvoer niet, maar heeft de invoer- belasting sterk verhoogd, hetgeen eigen lijk op hetzelfde neerkomt, want daardoor zal het verbruik geringer worden, omdat, naar men in Duitschland zelf beweert, de koopkracht van den Duitscher de uiterste minimumgrens heeft bereikt. Hoe dan tenslotte een volk alle maat regelen slikt, die moodeloos het leven on dragelijk maken (haring toch kan men wei beschouwen als een volksvoedsel) is een zaak, diie we hier niet vermogen uit te maken. Feit is echter, dat de haringvis- scherij en de haringhandol hier de nadee- h'ge gevolgen ondervindt. Meer en meer is, in dezen abnormalen tijd, ook de haringhandel aangewezen op de binnenlandsche consumptie. Dat d'it in derdaad nog geweldig kan worden uitge breid, is van vele zijden reeds betoogd, maar krachtige pogingen tot geconcen treerd samenwerken in deze, blijven nog achterwege. Althans het resultaat er van is nog niet merkbaar. Er is, in het algemeen gesproken, een te groote down-stemming. Die is zeer ver klaarbaar, maar deze fnuikt tevens een ontplooiing van nog tot een mogelijkheid van afeettoename te geraken Men wacht schijnbaar op een aan- 1 sporing. En waarheen men het oog vroe ger niet wilde richten, gebeurt thans. Men richt het oog naar de Regeering. Zeer ver klaarbaar, want d'eze is het, die inderdaad', richtlijnen zou kunnen aangeven. Vermoe- j delijk behoefde dat niet met groote kosten gepaard te gaan. Een verzoek aan de radio-om roepver- eenigingen tot het beschikbaar stellen van een half uurtje voor vischpropaganda kon als een geschikte inleiding van de cam pagne dienen. Een verzoek aan de huisvrouwenver- eenigingen om deze aangelegenheid in ernstige beschouwing te nemen op alle af- deelingsvergaderi ngen Een verzoek aan de Kamers van Koop handel voor steun in voorkomende ge vallen. Een verzoek aan den handel om beste kwaliteit haring en andere vischsoorten tegen zoo gering mogelijken prijs beschik baar te stellen. We noemen enkele dingen. Maar de stuwkracht in deze kan uitgaan van de Regeering en er moet worden getracht de Regeering daarvan te overutigen. Deze aansporing van haar kant behoeft de Re geering niets te kosten en dat is, in dezen tijd, een argument dat hout snijdt. Een ander bericht gewaagt van wat be moediging en dat is de ruimere toepassing van het snurrevaadbedrijf op de Urker visschersvloot. De fLinkere besommingen, die de vaartuigen, uitgerust voor de Deen- sche vischmet'hode, behalen, maakt de ge moederen der andere visschers onrustig en wekt in hen het verlangen hun korbe- drijf eveneens om te zetten in de snur- revaad. Maar, en daarover ook schreven wij en kele malen, deze wijziging in visch- methode brengt een uitgaaf van 2500 met zich. Dat bedrag heeft niet iedereen en oaarom wil men er bij de Regeering op aandrin gen tot het verstrekken van crediet daar voor op korten termijn. Ook wij schreven daarover en toonden aan, dat deze credietverstrekking door de Regeering, met bepaalde waarborgen met niet te groot risico zou kunnen worden verstrekt. Het is al weer de vraag of men de Re geering tot dat inzicht kan ImengenMen zit daar nu stevig op de geldkist en het is een toer om het deksel opgetild te krijgen. Maar een aantooning dat rentabiliteit mo gelijk is, zal dat toch misschien kunnen bewerken. Pogingen daartoe diienen in elk geval te worden gewaagd. In verband met de verhoogde heffing van invoerrechten van haring dient ook vermelding hetgeen in de land- en tuin- bouwwereld thans gaande is als verweer middel tegen Duitschland, dat ook voor die bedrijven de invoer daar te lande on mogelijk maakt. Principieel zal niemand voor dergelijke drastische verweermiddelen zijn, maar men ziet tot welk een buitengewone fel heid de economisch in den grond onge zonde maatregelen leiden kan. Het is het redden van het eigen leven, onbekommerd voor dat van anderen. De zondvloed, die hèm het langst doet leven, die de na hem komende kan wegtrappen, maar die ook tenslotte toch ten onder gaat. Hoe lang nog voor de wateren zullen dalen? Door vele schuiten werd Donderdag nog een poging gedaan om in de Noordzee wat vangst te bemachtigen en men „stoomde" eenige uren den wal uit, omdat daar, vol gens berichten, nogal wat schol lag. Som migen zullen waarschijnlijk dit vischge- bied hebben bereikt, anderen daarentegen kwamen niet zoover, want het weer werd onstuimiger en de zee schoot aan, zoodat men gedwongen was weer den veiligen wal te zoeken. Een vergeefsche tocht dus, die uit den aard der zaak nog heel wat kosten met zich bracht door olieverbruik, etc. Daarmede was voor hen de week weer ten einde, want ook Vrijdag was er nog de zelfde dreiging. Jammer, want de schol doét, wegens geringen aanvoer, nogal aar dig prijs in tegenstelling met de tong, die de haal niet kan krijgen. Paling wordt er over het geheel nog niet veel gevangen. Men had gehoopt, dat uit de verstopte lucht van Donderdagavond wat ruw weer uit het noordwesten zou ko men, maar deze zette voor den palingvis- scher althans, niet voldoende door. De soort paling is, door elkaar genomen, niet groot en de prijs is niet hoog. Met. de garnalenvissoherii vlot het nog niet. Vangst kan er genoeg worden ge maakt. want het krioelt weer van garna len, maar de handel vlot niet. Misschien komt er in de volgende maanden weer wat vraag uit België en Frankrijk, zoodat men hoopt, dat er dan weer wat prijs op deze schaaldieren zal komen. De Texelsche visschers houden zich steeds nog onledig met de garnalenvis soherii voor de drogerij aldaar. De kotters hielden zee en naar wordt verondersteld, afgaande op nogal goede seholvangstplaatsen zullen deze nog wel een behoorlijke besomming maken. Voor hen ook zeer jammer, dat de tong zoo laag in prijs is. Sinds enkele dagen zijn er van hier schuiten aan het garnalenkorren voor de consumptie te Amsterdam, 's Nachts wor den de garnalen per vrachtauto in leven den staat naar deze stad vervoerd. Nu het weer koeler wordt, wordt deze verzendincs- wijze mogelijk, vooral als men ze in niet te groot kwantum bfi elkaar voegt. Men bezigt hiervoor platte kistjes en krijgt de garnalen aldus levend, ter plaatse. Mochten deze pogingen slagen, dan opent zich voor onze plaast een belangrijk verschiet op vissoherügebied, omdat de Zuiderzee niet meer aan de vraag naar gar nalen in Amsterdam kan voldoen, terwijl op Texelstreom in den regel voldoende garnalen zijn te vangen. DE REVUE UIT SCALA NAAR DEN HELDER. Men schrijft ons: Nu Den Helder de laatste jaren ver stoken is gebleven van de Bouwmeester- Revue, heeft de „Casino"-directie pogin gen aangewend een andere bekende Revue naar hier te brengen. De Revue welke naast de Bouwmeester- Revue dit seizoen het meest opgang heeft gemaakt en thans in „Scala", in Den Haag, wordt vertoond, is de Rido-Revue: „Alles wordt weer goed". Deze geestige lach- revue heeft eerst een maand lang achter een in het Grand TheStre te Amsterdam uitverkochte zalen getrokken en is gedu rende de Septembermaanden in Scala, waar het ook iederen avond overvol is. Wel een bewijs, dat de opvoering bijzon der in den smaak valt van het publiek. Deze Revue is dan ook een buitenge woon geslaagde van de bekende Revue- auteur Rido. De hoofdpersonen er in zijn: Henriëtte Davids, Rika Davids, mevr. Sophie Kohier van Dijk, Isidore Zwaaf, terwijl het befaamde Dickson-Ballet er mede in optreedt. De Revue komt 2 dagen naar Den Hel der en wel op 11 en 12 October. EEN POPPENDOKTER. In een advertentie in dit nummer deelt de heer W. G. Bakker, Westgracht 82, mede, dat bij hem alle soorten poppen ge repareerd worden. U weet dus waar u met de gebroken ledematen van de pop pen van uw kleintjes heen kunt gaan. AANRIJDING. Een aantal jongens waren gisterenmid dag aan het voetballen in de Oostsloot- straat. Een van hen, de zévenjarige Van Reek, uit genoemde straat, werd door een wielrijder aangereden. Deze had absoluut geen schuld aan het ongeval, daar het natuurlijk zeer moeilijk was de kris en kras door elkaar loopende jongens te om zeilen. De jongen werd tegen den grond gegooid. Een dokter, die juist passeerde, verleende onmiddellijk assistentie. De voetballer werd naar zijn huis gebracht, waar hij weer op zijn verhaal kwam, zon der ernstige gevolgen van de aanrijding te hebben ondervonden. De straat is nu eenmaal geen openbare speelplaats en hoewel het te begrijpen is dat jongens graag op straat spelen, blijft uitkijken toch de boodschap. ONVOORZICHTIGHEID GESTRAFT. Door onoplettendheid is Woensdag op den dijk, achter het Postkantoor, de 25- jarige bediende P. v. K., van de firma v. d. Lee, door een aanhangwagen, die ach ter een luxe-auto was bevestigd, aange reden. De man reed op een fiets en werd van zijn rijwiel geslingerd. Hij bekwam verwondingen aan hoofd en handen en werd naar het hospitaal vervoerd, waar hjj werd verbonden en eenige dagen in observatie moest blijven. uitstekende gelegenheid tot het geven van DINERS, BRUILOFTS PARTIJEN ETC. Prirna Keuken Billijke prijzen „THE FOUR SYNCOPATORS" De zware herfstdamp trok op en de zon schoot haar bundels gouden licht door het nog natrillende teere, doorzich tige, sluierkleed en weefde de sappige kleuren op schepen en daken en zette de v^isters in goud-roode gloeiing. Aan de hekken en tusschen de takken der hoornen, waar tallooze spinnewebben hingen uitgespreid en die nu, door de dampsproeiïng, zoo duidelijk uitkwamen tegen de omringende voorwerpen, scheen het één grootsche diamanten schittering. Het zonnelicht ketste op de mlllioenen fijne dauwdrupskes en tokkelde daarop de davering van ontelbare lichtsprankels. Het was alsof natuur, in late bruids tooi, nog wilde toonen hoe schoon ze wel kon zijn en alsof ze ons nog wilde ver lustigen op al de schatten, die ze ten toon wilde spreiden en deze, zonder karig heid, ons als een grootsche vreugde wilde toebedeelen. Eu jubelend, zonder zich in te binden en zonder eenige beperking, gaf een geel- borstje uiting aan zijn vreugdige stem ming en klaterde het uit, spontaan en enthousiast, zooals wij, wezens van het nuchtere denken, niet meer vermogen uiting te geven aan hetgeen ons ontroert en begeestert. Bij ons altijd het overwegen hoe of Jan of Piet of Klaas het wel zal vinden, zoodat onze natuurlijkheid verschrompelt onder het conventioneele vernisje, dat langzamerhand de lijnen trékt, die ons wezen schijnt te verbergen achter een masker. Maar dat fijne vogeltje gaf zich, zooals het beïnvloed werd en hief haar jubelzang aan, luid en luidruchtig maar blij en onopgesmukt. Hoe ver voelen we ons vaak verwijderd van de natuur en hoe vaak staan we ver van de natuur zonder het zelfs te be seffen En als onze oogen somwijlen geopend zijn voor al het schoone, dat de natuur ons biedt, om niet, dan kan zoo'n moment ons zijn van een onschatbare waarde. En deze overgang van de prachtige nazomer tot de herfst mag met een bij zonder teeken aan de balk van den tijd worden aangeturfd. Nu en dan is er het rammelen met de dreigende keten, maar weldra legt zich dat dreigende geluid en is het weer alsof de zomer niet moede wordt zich te be stendigen. Zooals het gewoonlijk gaat, klaagt en puft men dan als de thermometer in de schaduw nog kan komen tot 23, 24° C., maar in den grond van zijn hart is men dankbaar, dat het is alsof de zomer nog langen tijd zich wil handhaven. Van het goede kan men te veel krijgen. Maar van dit goede de heerlijke zonnige dagen krijgt men niet spoedig te veel. Toch weten we, dat de gure dagen in aantocht zijn. En al wisten we het niet, dan melden zich toch wel de andere krachten aan die het ons duidelijk maken, dat er andere dagen op til zijn. De gevederde vrienden, die in den zomer onze gasten niet zijn, maar die in het hooge noorden en in het verre oosten hun zomerkwartier hebben, komen al naar onzestreken afzakken, vermoedelijk omdat het daarginds een beetje al te friscli voor hen wordt. De bonte kraaien en de rotganzen ze zijn al gezien en al mogen het dan mis schien nog enkele kwartiermakers zijn, weldra zullen de horden aankomen, zoo dra ze gemakkelijker gedragen worden door het oostelijk briesje. Dan ook zullen de kruisspinnen zich weer laten meezeilen op hun web, ge dragen op den stijven wind, ver over land en over zee, totdat hun spinsel er gens blijft vastbaken en ze hun tenten opslaan, daar waar de wind hen heeft gevoerd. Deze zwervers, die toch ook wel doel bewustheid zullen hebben, passen zich, zooals iedere zwerver, gemakkelijk aan bij andere omstandigheden. Zwerven eigenlijk zit dat in ieders natuur. Eigenlijk zouden we allen, in ons hart, gaarne nomaden zijn. Dat is, als rudiment, bij ieder nog wel aanwezig. Dat blijkt thans misschien het best, nu ieders levensbestaan, niet zoo wis kunstig zeker meer is als eenige jaren terug. Dan komt tot uiting hetgeen als rudiment nog bij ons aanwezig is. Het eerst bij hen, die dat rudiment nog krachtig in zich voelen. Nauwelijks voelen ze de band van het zekere be staan wat losser worden of ze nemen boot of cano, fiets of beenen en zwer ven daarheen waar het lot hen voeren wil. Onbekommerd en onbezorgd, nemend misschien hier, vragend daar wat ze noodig hebben voor hun nooddruft. En zij, die de zwerflust in het bloed hebben, worden nagevolgd door hen, die weliswaar de zwerflust minder in zich voelen, maar die, als het kuddedier, mee- loopen in den wassenden stroom, zooals ze waarschijnlijk altijd, onder welke om standigheden dan ook, blijven navolgen en zich onmogelijk ooit hebben kunnen ontworstelen aan het instinct van de kudde. Zoodat het niet ondenkbaar is, dat, wan-j neer de bestaansonzekerheid nog langj blijft voortduren, er weer zal ontstaan de Zondag 25 September 1932 DEN HELDER Ned. Herv. Gem. (Nw. Kerk, Weststraat) 's Middags 12.30 uur, Kinderkerk Ds. H. A. Enklaar Ned. Herv. Gem. (Westerkerk, WestpleinJ 's Morgens 10.30 u., Ds. H. A. Enklaar Onderwerp: „Leid ons niet in ver zoeking!" (Mt. 6:13) Geref. Kerk (Julianapark). 's Morgens 10 uur, Ds. Tollenaar 's Avonds 5.30 uur, Ds. Meynen Kerkdienst (Chr. Mil. Tehuis, Kanaalweg) 's Morgens 10 uur, Ds. Meynen 's Avonds 5.30 uur, Ds. Tollenaar Oud Geref. Kerk (Hoogstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 u„ de heer N. van der Kraats Chr. Geref. Kerk (Stnengracht). 's Morgens 10 uur en 's middags 5 uur, leesdienst. Herst. Evang. Luth. Gem. (Weezenstr.) 's Morgens 10 uur, Ds. P. H. Borgers Onderwerp: „De tweedracht door Christus gebracht". Doopsgez. Gem. 's Morgens 10 uur, Ds. P. J. Smidts Evangelisatie (Palmstraat). 's Morgens 10 u. en 's avonds 5.30 iu Ds. R. C. W. J. Hoek Oud-Katholieke Kerk (Langestraat 78). J 19den Zondag na Pinksteren, 's Morgens 10 uur, kerkdienst Past. Th. Moleman. Leger des Heils. 7 uur v.m., Bidstond 10 Heiligings - samenkomst 3i n.m., Openlucht - samenkomst a/h. Plantsoen. 8 Verlossings-samenkomst Allen geleid door Adjudant J. Brons Woensdag 28 Sept., 8 uur n m. Bijzondere Samenkomst, geleid door Luit. Kolonel J P. Rawie, Brigadier Chr. Rönitz, Majoor F. de Jong. Kerk van Jezus Christus. (Van de Heiligen der laatste dagen). Jansendwarsstraat 8. 's Morgens 9.30 en 's avonds 5 uur Samenkomsten. Hersteld Apostolische Zending Gemeente (Oorspronkelijke Stichting door Wijlen Apostel Schwarts) Zondagmorgen 10.30 uur, Dienst Sluisdijkstraat hoek Schagenstraat HUISDUINEN Ned. Herv. Gemeente 's Morgens 10 uur, Ds. Eikema Nu we weer naar den winter gaan, de dagen kouder en korter worden en we dus veel meer binnenshuis zullen zijn dan in de afgeloopen maanden het geval was, komt ook weer de tijd, dat onze Leeszaalhoekjes, hopen wij, gelezen wor den. En indachtig aan het spreekwoord „eere aan de vrouwen", hebben wij aller eerst iets voor onze vrouwelijke lezers. De Leeszaal heeft zich namelijk een serie kostelijke boekjes aangeschaft op het ge bied van dames hand- en andere werken, waarin ontzaglijk veel modellen, patronen, enz., zijn gegeven en die veel zullen worden geraadpleegd. Wij zullen er eenige van noemen: Smok werk voor kinder jurkjes en blouses, wollen kleeding voor heeren (dit is met Duitschen tekst), wol len babykleeding, poppenkleeding, klee ding voor oudere meisjes, voorts ont werpen voor kelimpatronen, haakwerk, enz. Dan is er een alleraardigst boekje van mevr. Blanka Deen over kralenrijgen en -weven, met een aantal afbeeldingen, van D. Been over eenvoudigen leerarbeid. Dit laatste is van een ander genre en bedoelt te zijn een handleiding voor zelf onderricht en voor de schoot. Ook hierin komen een aantal afbeeldingen van werk stukken voor. Maar ook voor de heeren der schep ping hebben we iets. Dr. Jan Romein (men kent toch zijn naam als bekend en populair publicist?) schreef een studie over de „Machten van dezen tijd", n.1. een overzicht van de voornaamste pro blemen der hedendaagsche internationale politiek. Wij zouden er graag wat meer van vertellen, maar zouden dan de plaats ruimte van ons „hoekje" overschrijden. En het is toch niet noodig, nietwaar? onze hoekjes bedoelen alleen u er aan te herinneren.... welk een prachtige in stelling we in de Breewaterstraat hebben en hoe daar eigenlijk nog veel te weinig menschen lid van zijn. Maar dat mag ik óók niet zeggen, want dat valt weer onder reclame voor het eigen standje.... massa-trek en de massaverhuizing. Symp- tonen daarvan zijn er al in Amerika, waar duizenden jonge menschen, die nog nooit in de gelegenheid zijn geweest om te werken, zich hebben vereenigd en nu het land afgrazen als zwermen sprinkhanen. Dat te verstaan zal velen er toe zetten deze zwerflust om te zetten in vestiging. Robinson. Blijf flink en gezond! Verdraag geen rug pijn, aanvallen van duizeligheid, onnatuurlijke vermoeidheid, rheumatiek, isschias, spit, urine- stoornissen, blaaszwakte, bezinksel in de urine! Deze verschijnselen wijzen er op, dat het bloed niet behoorlijk gefiltreerd wordt en dat gij dringend Foster's Rugpijn Pillen noo dig hebt. Verwaarloozing maakt de zaak erger urinezuur en andere schadelijke onzuiverhe den kunnen zich dan in het bloed ophoopen en schade aanrichten in alle kwetsbare deelen van het lichaam. Gij kunt niet gezond worden, alvorens de verzwakte organen in den rug, welke zorg dragen voor de zuivering van het bloed, weder gezond en sterk zijn. En het beste middel daar toe zijn Foster's Pillen. Dit 9peciale middel heeft duizenden hun gezondheid hergeven. Waarom zoudt gij hun voorbeeld niet volgen? Foster's Rugpijn Pillen zijn verkrijgbaar bij alle drogisten 4 1.75 per flacon.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 9