KANNEWASSER ijk mgeen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA B'UÜeniandsch overzicht. !S ALTi«JO Een Meisjesgezicht DINSDAG 4 GCTCBER 1932 De ontwapeningsconferentie en de Amerikaansche voorstellen. - De Duitsche eischen voor gelijkgerech tigdheid. - De opstand in Brazilië. - Rusland en de gebeurtenissen in Mantsjoerije. Afspoeling bij afsluitdijk. Boteraccijns en consumptiemelk. ■^TIE De bezuiniging op onderwijs. No. 7179. ESRSTE BLAD DERSCHE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f i.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-Indië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f 3.20 Losse nos. 4ct.;fr.p.p.6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.30, f 1.30, fl.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De ontwapeningsconferentie. In de commissie voor de effectieven voor de ontwapeningsconferentie heeft de Fran- sche delegatie zich Zaterdag niet langer verzet tegen het Amerikaansche voorstel om onmiddellijk te beginnen met de be spreking van de beginselen van het plan- Hoover inzake de vermindering van de levende strijdkrachten voor ieder land, zooals Paul Boncour had voorgesteld en ook door Polen was bepleit. De eerste stap in de goede richting dus. De commissie heeft dienovereenkom stig besloten en zich eveneens ermede vereenigd de verschillende onderdeelen van 't plan-Hoover volgens een door den Amerikaanschen gedelegeerde Wilson voorgestelde methode in bespreking te nemen. Wilson heeft een toelichting ge geven van de door Hoover bepleite split sing van de levende strijdkrachten in die, welke uitsluitend voor politiedoeleindtff, en die welke voor verdediging van het land tegen aanvallen van buiten dienen. mogendheden zich modern bewapend heb ben. De rijksregeering is bovendien van meening, dat de leidende staatslieden na de erkenning der rechtsgelijkheid van „Kaptein, ik venlang gelijkheid van be wapening!" („Canard enohainé", Parijs). De Duitsche eisch voor gelijkgerechtig- heid. Rijkskanselier Von Papen heeft zich weer eens uitgelaten over den Duit- schen eisch voor gelijkgerechtigheid en waar dit vraagstuk nog staat in het mid delpunt van de internationale belangstel ling, geven wij hier het interview dat hij toestond aan een specialen medewerker van de „Parijsche République": Von Papen deelde mede, dat hij te Lau- sanne jegens den Franschen minister president den wensch te kennen had ge geven, dat er een Duitsch-Fransch con sultatief pact tot stand zou komen opdat de betrekkingen tusschen de beide landen zooveel mogelijk zouden verbeteren. Het leerstel van Europa zou echter pas moge lijk zijn wanneer Duitschland ook inzake de bewapening gelijkgerechtigd met an dere naties zou zijn. Duitschland is niet voornemens, zijn wapening op te voeren. Het wenscht echter ook niet, juist op het oog-enblik, van de grondslagen van zijn veiligheid afstand te doen, nu alle andere WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen Heëding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Vpor Texel: Wed. BUIJSMAN, Parkstraat 30, JAAP SNOR Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). De Engelsehe minister van buitenland- sehe zaken, Sir John Simon, wiens nota aan Duitschland in Engeland heftig ge- critiseerd wordt. Duitschland en na een algemeene verkla ring, dat geen hunner eenig aanvalsplan koestert, een overeenkomst zullen vinden waarin rekening wordt gehouden met de gerechtvaardigde eischen van Duitsch land. Deze overeenkomst voor te berei den, is echter de taak der andere mogend heden. De-voortzetting van een eerlijke gedachtenwisseling tusschen Frankrijk en Duitschland kon deze taak slechts ver lichten, aangezien daardoor wordt bijge dragen tot een betere verstandhouding tusschen de beide opvattingen. Von Papen eindigde het interview met uiting te geven aan zijn wensch om voor den vrede te werken. Hij verwachtte een modus vi- vendi die het de regeering mogelijk zou maken, aan de ontwapeningsbesprekingen deel te nemen. De opstand in Brazilië is nog niet ge ëindigd. Nadat echter dte gevechten in de streek van Parahyba hei-vat waren, schij nen de opstandelingen uit Sao Paulo eieren voor hun geld gekozen te hebben. Reuter meldt althans uit Rio de Janeiro, dat de onderhandelingen zijn hervat. Vol gens de New-York Times toont de regee ring zich nu echter onverbiddieUik en heeft het leger, waardoor inmenging in politieke verwikkelingen wordt voorkomen; voorloo- pige terugkeer tot de grondwet van 1891 met bepaalde wijzigingen; vorming van een regeering der nationale eenheid. Volgens de New-Yorksche Times acht men de opstandelingen dan ook niet in staat den strijd, nog op groote schaal voort te zetten. Op tal van plaatsen zouden zij uit hun loopgraven de witte vlag hebben uitge stoken, ten teeken, dat zij zich overgeven. Rusland en de toestand in Mantsjoerije. Zondag om één uur wordt te Genève het rapport van de commissie-Bytton, die voor dén Raad van den Volkenbond een onder zoek in Mantsjoerije heeft ingesteld, open baar gemaakt zoo schreef de Nw. Rott. Crt. Zaterdagavond.. Elders in dit nummer vindt men eten ook een kort uittreksel uit dti rapport opgenomen. En, vervolgde het blad, de Amerikaansche vloot blijft, bij wijze van bezuinigingsmaatregel, „voor- loopig nog een jaar lang in haar geheel in den Grooten Oceaan, dus tegen het verre/; Oosten geconcentreerd". Ziedaar twee berichten zoó schrijft./ het blad waarvan de samenhang niet-1 onduidelijk is. De aangelegenheid van Mantsjoerije komt weer naar voren. In de periode van betrekkelijke rust, die nu ein digt, heeft zij echter veel stillen invloed i uitgeoefend op de politieke groepeering in j de wereld. Onder den druk ervan is menig verschijnsel, van consolidatie zooal niet veroorzaakt, dan toch bevorderd. J PvWAS>«* „Durf nou nog eens te zeggen, dat wy geen even goede pacifisten zijn. als jelui!" („Canard enohainé", Parijs). zij den rebellen tot middernacht gelegen heid) gegeven zich over te geven op de voorwaarden, door de bondsregeering ge steld. Deze zouden, volgens vroegere be richten neerkomen op: amnestie voor de opstandelingen, met Uitzondering van de belhamels; instelling van een nieuwe re geering in Sao Paulo; reorganisatie van De Japansche minister van oorlog, Ge neraal Ariki, dreigde met uittreding van Japan uit den Volkenbond en stichting van een afzonderlijken Aziatischen Vol ken hond: Groot is de uitwerking der gebeurtenis sen in Oost-Azië op Rusland geweest. Zij Hebben Moskou geschikter gemaakt in den internationalen omgang, minder koppig vasthoudend aan zijn revolutionaire stok paarden. Moskou heeft allerlei vertoon van onverzettelijk vertrouwen in de komst van de wereldrevolutie ervoor over boord moe ten zetten. Het moet echter worden gezegd, dat anderen en vooral Amerika onder de zelfde invloeden dezen gedeeltelijken om mekeer hebben vergemakkeijlkt. Het on derhoud van Stimson met Litwinof op het internationaal marktplein van Genève heeft voor de Russen in beteekenis voor hun binnenlandsch prestige opgewogen tegen boekdeelen aan phraseologische pro paganda. De Amerikaansche vloot voor concen tratie gereed in dien Grooten Oceaan, ver zachting van den afkeer van Washington tegen Rusland, het telkens weer opleven van de gedachte, die schuilde in de toespe ling in Stimson's bekenden brief, dat men de vlootovereenkomst zou kunnen opzeg gen; dat zijn dingen die op Japan diepen indruk moeten maken, als het voor over wegingen van practische politiek nog toe gankelijk is. NATIONAAL CRISISCOMITE. Gift van Prinses Jullana. Het Nationaal Crisiscomité deelt mede: Prinses Juliana heeft ten derden male een gift van 30.000 ter beschikking van het Nationaal Crisis-Comité gesteld. Derde sluis gewenscht? Naar De Telegr. verneemt zijn bij de sluizen inden afsluitdijk van de Zuiderzee belangrijke bodembeschadigingen gecon stateerd, hierin bestaande, dat zich voor die sluizen meer dan tien meter diepe uitschuringen in den zeebodem hebben gevormd. De oorzaak hiervan moet ge zocht worden in den zwaren stroom, die voor en achter de sluizen ontstaat ge durende het loozen van hot overtollige IJselmeerwater door de sluizen in de Waddenzee. Gelukkig zijn deze calamiteiten nog opgemerkt, voordat de fundamenten van de sluizen belangrijk aangetast zijn. Ware dit laatste het geval geweest, dan zou daarvan instorting van de sluiswerken het gevolg hebben kunnen zijn. Men is reeds begonnen met op zoo krachtig mogelijke wijze de ontstane be schadigingen te herstellen, met behulp van helmduikers en zinkstukken. Om een herhaling van dergelijke onheilen te voor komen, zal het waarschijnlijk noodig ge acht worden om langere leidammen bij de sluizen uit te brengen; zelfs is de noodzakelijkheid van den bouw van een derde uitwateringssluis in den afsluitdijk niet uitgesloten. Wellicht is van een en ander de reden, dat de openstelling van den afsluitdijk, die oorspronkelijk bepaald was op heden, thans is uitgesteld. Bij informatie bevestigde de directie van de Zuiderzeewerken ons, schrijft het blad, dat zich uitschuringen hebben ge vormd in den zeebodem en wel in een strook van ongeveer honderd meter voor de kunstwerken. De kunstwerken zelf, zijn volgens deze mededeelingen, onaan getast gebleven.Naar men ons verzekerde, is er geen reden tot ongerustheid. Men heeft maatregelen getroffen om verdere uitschuring van den bodem te voorkomen en is daartoe op de gewone wijze te werk gegaan, namelijk door het aanbrengen van zinkstukken. Men deelde nog mede, dat een en ander vrij veel tijd zal vorderen. Het feit, dat de boteraccijns voor het tijdvak, dat Zaterdag ingegaan is en 8 dezer eindigt, niet is verhoogd, schijnt in tegenspraak te zijn met een mededeeling, welke de heer Bückmann, de regeerings- commissaris voor den steun aan de melk veehouderij, op de vergadering van den Algemeenen Nederlandschen Zuivelbond, te Utrecht, dienaangaande heeft gedaan en heeft ook twijfel doen ontstaan, of de tezelfdertijd in het vooruitzicht gestelde stijging van den industrieprijs voor melk, waardoor de boeren een hoogere uitkee- ring zouden kunnen krijgen, wel zal door gaan. 1 verliest nimmer zijn frissche teint en soepele gaafheid, wanneer men voor de verzorging van het gelaat „Zij"-Crême gebruikt. In prijzen van 203045 en 75 cent. Men wijst er ons op, dat er natuurlijk in het algemeen wel verband bestaat tus schen accijns en melkprijs, maar dat dit geenszins wil zeggen, dat een hooger melkgeld voor de boeren onmogelijk zou zijn zonder verhooging van den accijns. Het bestur van de crisiszuivelcentrale heeft over deze punten vergaderd en, zoo als men aan het resultaat heeft gezien, besloten, den geldenden accijns te hand haven. Tegelijk is echter ook de verhoo ging van het melkgeld besproken. Een definitieve beslissing in verband met de ten aanzien hiervan geformuleerde voor stellen zou Maandag nog genomen wor den. Naar alle waarschijnlijkheid zal het resultaat zijn, dat het melkgeld voor de consumptiemelk inderdaad zoodanig ver hoogd wordt, dat de boeren voor hun melk 51/2 ct. per kg kunen krijgen. Het door den minister aan te wijzen ge bied, waarbinnen ingevolge het Zaterdag vermelde besluit, het verkoopen, vervoe ren en afleveren van consumptiemelk slechts met vergunning van de Crisiszui velcentrale mogelijk zal zijn, zal het groot ste gedeelte van de provincies Z.-Holland, Noord-Holland en Utrecht omvatten, d.w.z. dat gedeelte van de provincies, waaruit de vier groote steden, Amsterdam, Rotterdam, Den Haag en Utrecht, in hoofdzaak hun consumptiemelk betrek ken. Li „De Morgen" lezen wij: „Zooals bekend, besloot de Tweede Ka mer om het ontwerp tot wijziging van de Lager onderwijswet pas in Februari 1933 te behandelen. Niettemin heeft de regeering bij het ontwerpen van de begrooting van onder wijs gerekend op de in het ontwerp ver vatte bezuiniging door verhooging van de leerlingensohaal. Hoe moet dat nu? Het Katholiek Schoolblad van deze week brengt de oplossing. Dit blad meldt dat zeer binnenkort een sterk beknopt wetsontwerp tot wijziging van de L.O.- wet 1920 zal worden ingediend: Belangrijke bezuinigingsmaatrege len uit het aanhangige wetsontwerp zijn overgenomen. Technische verbete ringen blijven helaas rusten. De leer lingensohaal wordt in ongunstigen zin gewijzigd. Een paar erge dingen, die Weltersche dreigingen zouden worden genoemd, blijven ons gelukkig be spaard: Hittepetitten hebben niet de liefde van onzen minister en van het verbod van boventalligen moet Z. Ex cellentie ook niets hebben. De Tweede Kamer zal nu behalve de bedrijfsradenwet ook dit ontwerp nog wel vóór de begrooting moeten behandelen. Of zou ze het andermaal vertikken en tot uitstel besluiten?" DE INVOER VAN VISCH IN FRANKRIJK. Extra-contingent voor Nederland. Behalve de reeds genoemde contingen ten voor haring en versche zeevisch, is aan ons land zoowel voor het vierde kwartaal 1932 als voor het eerste kwartaal 1933 nog een contingent van 10.000 kg toe gestaan voor andere gedroogde of ge rookte viseh dan haring en kippen. Voorts blijkt uit een mededeeling in het „Journal Officiel", dat hetgeen ge durende het derde kwartaal op de ver schillende contingenten meer is uitge voerd dan het toegestane contingent, in mindering zal worden gebracht van het contingent over het loopende kwartaal. BELASTINGVERHOOGING IN DE PROVINCIE NOORD-HOLLAND? Ged. Staten van Noord-Holland zijn, naar ons wordt medegedeeld, schrijft de „Nw. Rott. Crt.", er niet in geslaagd de begrooting voor Noord-Holland voor 1933 sluitend te maken zonder belastingver- hooging. Het aantal opcenten op de ver mogens- en inkomsten-belasting zal met 4 worden verhoogd, zoodat het aantal op centen van 16 op 20 zal worden gebracht, De opbrengst van deze verhooging zal echter, naar het „Handelsblad" verneemt, niet voldoende zijn om de begrooting slui tend te maken. Daarom zal ook worden voorgesteld om op de salarissen van het provinciale per soneel een korting van 6 pet. toe te pas sen. De eerste 1000.zullen bij deze korting niet in aanmerking worden ge nomen. Dit voorstel is behandeld in de Com missie van Overleg; naar het blad meent, is daar echter geen overeenstemming be reikt. Buiten deze verhooging van belastin gen en bezuiniging op de uitgaven willen Ged. Staten ook door een verminderde storting in het Wegenfonds de provin ciale kas versterken. Eenige jaren geleden hebben de Prov: Staten vastgesteld, dat gedurende vijf jaar uit de provinciale kas een bedrag van 1 millioen per jaar zal worden gestort in het Wegenfonds. In 1930 is dit voor de eerste maal geschied, zoodat 1934 het laatste jaar zou zijn. Daarna zou een nieuwe regeling worden getroffen. Ged. Staten zullen nu voorstellen deze storting in het Wegenfonds voor 1933 tot de helft terug te brengen; dus te stellen op 500.000.—. Ten slotte ligt het in het voornemen van Ged. Staten om voor te stellen de bij dragen van de bedrijven aan de provin ciale kas iets te verhoogen. VERZOEK OM PENSIOEN- VERBETERING. Van de vóór 1920 gepension- neerden. De Nederlandsohe bond van gepen* sionneerden heeft een adres gezonden aan den voorzitter van den ministerraad, waarin wordt aangedrongen op het in dienen van een wetsvoorstel, waarbij d0 0 '9 0 op geregelde tijden, en neem zoo noodig 's avonds een Foster's Maagpil. De ontlasting geschiedt dan volkomen normaal en zonder krampen. f 0.65 per flacon. FEUILLETON door E, P^HïI-IPS OPPBNM'EIM. M» - „Zie zoo, nu zullen we eens zien, of we vanmiddag meer geluk hebben," zeide „Denk erom, dat je niet terug komt, of te moet wat verkocht hebben," bromde Min patroon. „Ik hoop, dat je geluk hebt." Er begon voor Bliss een middag, waar aan hij later niet zonder een rilling van afschuw terug kon denken. Wel twintig keer werd hij dien middag afgesnauwd door kwajongens van een jaar of zestien, clie door het kleine raampje in de deur haar hem keken en hem dan maar op eigen initiatief wegstuurden. Telkens en telkens weer moest hij wachten in toch tige gangen, waar de heen en weer loo pende werklui hun ongenoegen over zijn ongewenschte tegenwoordigheid op on dubbelzinnige wijze te kennen gaven. Hij werd uitgevloekt en onhebbelijk be handeld door menschen, die hij vroeger geen blik waardig gekeurd had. En toch, ondanks dat alles, kon hij een gevoel van voldoening niet onderdrukken, toen de eigenaar van een miniatuur-schoenfa briekje in Bethnal Green Road na bijna een half .uur aarzelen en na eerst wan hopige pogingen aangewend te hebben om den prijs nog lager te krijgen, hem een kleine order gaf. „Dat is m'n eerste", zeide Bliss, terwijl hij het bewijs van zijn met moeite bevoch ten overwinning in den zak stak. „Ik dank u wel". De fabrikant, wiens naam Rosenthal was, en wiens handen, in contrast met een grooten diamanten ring, hard naar een aanraking met zeep verlangden, keek hem achterdochtig aan. „Wat mankeert er aan die hakken?" vroeg hij haastig. „Denk erom, dat ze ge heel overeenkomstig aan de monsters moeten zijn. Ik waarschuw u, dat ik elke hak afzonderlijk zal nakijken, voordat ik betaal". „De hakken zijn zoo goed als het maar kan", stelde Bliss hem gerust. „De quaes- tie is, dat ik vandaag voor het eerst in een nieuwe betrekking ben en dit is mijn eerste ronde". Gelukkig werden zijn pogingen dien middag nog één of twee keer met succes bekroond, zoodat zijn patroon, toen hij zich dien avond aan het kleine fabriekje in Finsbury aanmeldde, meer dan tevre den was met het resultaat van een middag werken en zijn verbazing over het groot aantal bezoeken in ronde termen lucht gaf. „Nou hoor", zeide hjj, „je bent een best- doener, zooveel bezoeken op één middag". Bliss maakte van de gelegenheid ge bruik 0111 een van de grootste bezwaren tegen meer succes teberde te brengen. „Weet u wat het is", zeide hjj, „het con tant betalen daarin zit hem de moei- ljjkheid. Ze zouden wel willen koopen, maar ze hebben te weinig contanten". Mr. Morgan schudde het hoofd en zuchtte diep. „Ik heb zelf geen cent, al mjjn geld zit in die vervloekte machines en ik heb nog niet de helft betaald", zeide hij toen open hartig. „En daarom moet ik geld zien los te krjjgen, dan kan ik Zaterdag ten minste de loonen betalen. Als je zoo doorgaat als vandaag, dan zullen we het er net door halen, maar je hebt dan ook verduiveld je best gedaan. Heb je zin om een glas bier te gaan drinken?" Te zamen met zijn nieuwen patroon dronk Bliss het aangeboden glas bier; daarna ging hij naar een van de vele sta tions van de „Tube", had het geluk een hoekje te vinden en was na een paar mi nuten vast in slaap. Vervolgens ging hij Frances halen. Toen ze eenigen tijd ge wandeld hadden, gingen ze op een toeval lig leeg zijnde bank op een van de groote pleinen zitten. Het was heel warm, zon der eenige beweging hing de warme, be dompte, groote stads-atmosfeer om hen heen. Geen van beiden hadden ze veel lust tot praten. Bliss had opgezwollen, pijnlijke voeten van het ongewoon vele.loopen, ter wijl Frances zich dien avond heel moe voelde. Toch lukte het Bliss om haar een paar maal aan het lachen te maken, door de manier, waarop hij verslag deed van zijn nieuwe ondervindingen. „Denk eens aan", zeide hij lachend, „zeven shilling provisie in een dag. Maar ik moet je zeggen, dat ik nog nooit zoo hard gewerkt heb". Bijna medelijdend keek ze hem aan. „En dan praat je nog, alsof er in de toe komst heel wat voor ons is weggelegd", zuchtte ze. „Dat is er ook", zeide hij rustig; „voor dat we een jaar verder zijn, verkeeren we in geheel andere omstandigheden". Frances gaf geen antwoord; even daar na stond ze op. „Ik ga maar naar huis", zeide ze neer slachtig, „ik geloof, dat het buiten nog warmer is dan binnen. Het beste is, dat ik vanavond maar vroeg naar bed ga. Mor genochtend om halfnegen moet ik weer present zijn. Én ik durf natuurlijk geen oofeenblik te laat te komen, zoolang ik op proef ben". Langzaam wandelden ze door de stoffige straten naar huis. Hun weg voerde hen hoofdzakelijk door volksbuurten, waar de geheele bevolking uit de ramen hing, of in overhemd, de vrouwen in een niet nader te omschrijven costuum, op de stoepen zat. In de betrekkelijk nauwe straten was het zoo drukkend warm, dat de menschen amechtig naar een beetje frissche lucht zaten te snakken. Toen Bliss tersluiks naar het meisje naast hem keek, kromp zjjn hart van medelijden ineen, 't Was ook wel iets om medelijden te krijgen, steeds verscheen ze in hetzelfde slechtzit- tende mantelpak, dat langzamerhand zeer zichtbare teekenen van een veelvuldig ge bruik begon te vertoonen en daarbij voor dit warme weer volkomen ongeschikt was. En daarbij kwam, dat ze de laatste maand sterk vermagerd was; ze had zelfs iets van haar rechte, energieke houding en haar veerkrachtigen, pittigen loop ingeboet. Heel langzaam aan werd ze gebroken gebroken op het rad van voortdurende armoede. „Frances", zeide hij heel ernstig, toen ze voor haar huisdeur stonden, „toe, laat je niet zoo terneer drukken. Heb wat meer vertrouwen in mij. Je moet willen gelooven, dat onze moeilijke omstandig heden niet altijd zullen duren". Maar Frances schudde terneergeslagen het hoofd. „Och", zeide ze moedeloos, „ik heb van avond zelfs niet meer de kracht om iets te willen gelooven". „Maar beloof me dan, dat je niets over haast zult doen". Bijna onmerkbaar knikte ze; toen stak ze hem onverschillig de hand toe. Ze ging de stoep op en de deur in, zonder ook maar éèn keer om te kijken. Met een zucht keerde Bliss zich om. HOOFDSTUK XXVII. Met een zekere aangeboren koppigheid had Bliss nu al drie maanden volgehou den, wat hem eerst iets onmogelijks had toegeschenen. Eiken morgen begon hij met de straten van Bethnal Green, daarna kwamen Whitechapel en het East End aan de beurt. Zijn middagmaal gebruikte hij in de meest uiteenloopende gelegen heden, waar hij als tafelburen soms zeer zonderlinge individuen had. Zijn gemid deld weeksalaris bedroeg dertig shilling, waarvan hij echter de helft, ondanks haar zeer ernstig gemeend protest, aan Fran ces leende, die door de onverwachte te rugkomst van haar voorgangster weer zonder werk was. Zijn schoenen waren doorgeloopen en langzamerhand begon nen zelfs zijn kleeren, zijn vroegerzoo keurige kleeren, de gewone kenteekenen van een veelvuldig gebruik te vertoonen. Langzamerhand leerde hij oogenblikken van een ontzenuwenden angst kennen, als hij met zijn potlood in zijn hand, in span* ning stond te wachten, of de een of andere fabrikant er toe besluiten zou, hem eeni order te geven. Eiken avond weer, om zes uur ongeveer, keerde hij terug naar het' kleine fabriekje in Finsbury, om verslag uit te brengen en eiken avond weer, on* verschillig of hij dien dag geluk gehad! had of niet, werd hij door mr. Morgan naar het dichtstbijzijnde cafétje geloodst, waar hij op een glas bier en nooit meen dan één getracteerd werd. Het was merkwaardig, zooals hij meestal geduren* de het laatste uur van zijn werkdag begon te verlangen naar het gewichtige moment, waarop mr. Morgan zijn hoed opzette en met zijn krommen, zwarten duim over zijn schouder naar de deur wees. Tot zijn groote verbazing merkte hij, dat hij lang* zamerhand meer en meer belang begon te stellen in den grooten, slordigen, ongewas* schen man, die dag in, dag uit in den ruimen kelder onder zijn huis zelf de groote pers bediende, waardoor hij twee maal zooveel werk afleverde als in gewo* ne omstandigheden het geval zou zijn ge* weest, maar die, en dat had hij maar al te goed gemerkt, met taaie volharding den moeilijken strijd tegen een te klein be* drijfskapitaal volhield. „Als je zoo doorgaat, dan komen we er, jongmensch", zei hij dikwijls opgewekt, als ze met hun gewone glas bier voor zich in het kleine cafétje zaten. „Ik moet zeg* gen: je slaat het record wat den verkoop; van de hakken betreft en als ik den inen* schen nu maar wat crediet kon geven, dan, zouden we over niet al te langen tijd bin* nen zijn. Op je gezondheid!" (Wordt vervolgd), j

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1