=111BRIEVEiül Herfstmantel. maakte boter, suiker, melk en eieren, dat we daarna even laten rusten. De appels hebben we geschild, in vieren gesneden en van de klokhui zen ontdaan, daarna met zeer weinig water op een lage pit gezet om aan branden te voorkomen en zóó tot een dikke moes gekookt, waardoor wij de 100 gram suiker mengen. We hebben een vuurvasten schotel bij de hand en vullen dezen met de appel moes, nadat wij de opstaande kanten met boter hebben ingevet en brengen het reeds gemaakte deeg op de moes over, waarna het gebak gedurende 45 minuten in den oven geplaatst wordt. Deze zeer eenvoudige, doch voed zame schotel, sluit zich uitstekend aan bij een maaltijd, die aanvulling met iets stevigs noodig heeft, zooals hier by onze tomatensoep met groenten. Vragen betreffende deze rubriek worden usa.otwoord door: De Redactrice „Onze Keuken", Hofzichtlaan 4, Den Haag. Blouse en rok. (Nr. 229.) De blouse. Om tegemoet te komen aan het groote aantal aanvragen, plaatsen wij weder om een model van een blouse voor meer gezette figuren. Indien het de bedoeling is, een warme huisblouse te maken dan is een soepele zuiver wollen stof (Afgha- laine, wollen crêpe de ohine) het meest geschikt. Het model leent zich echter evenzeer voor middag- of meer ge- kleede blouse; in dit geval zouden we zwart crêpe de chine of een der mo derne zijden crêpe-achtige weefsels aanraden, alsmede fluweel, dat zich in de a.s. herfst- en wintermode een vooraanstaande plaats onder de meest gevraagde weefsels zal weten te ver overen, zoowel in zwart als in mooie warme tinten, groen, rood, paars enz. Vooral donkergrijs en taupe zijn kleu ren, die om veel te dragen zeer prac- tisch zijn. temeer, daar het niet gauw zoo'n stoffig aanzien heeft als zwart en sommige andere tinten. Alleen moet mij nog even de raad van het hart: denkt u er bij het knip pen aan het patroon in één richting uit te leggen, met het oog op „vleug". Vergeet men dit, dan krijgt men op en neergaande haartjes en donkere en lichte effecten. De blouse is hier iets ruim over de ceintur, die om het middel sluit. Wenscht men dit niet, dan wordt de eeint'ur die om het mijdel sluit, de blouse iets meer over de taillelijn, hetgeen tevens meer afkleedt. De rok. Dez» bestaat uit vóór- en achterbaan met 4 kleine zijbaantjes, waarvan twee, elk aan één zijde der voorbaan en twee aan de zijkanten der achter haan gezet werden; het model is niet bijzonder klokkend, dus zeer voordee- lig in het knippen, terwijl het zeer vlot staat. Afzonderlijke patronen van den rok en de blouse te verkrijgen tot en met maat 52 tegen vergoeding van 0.58. (Nr. 230). Vaak vraagt het koudere jaargetijde een warmer kleedingstuk, dan onze dunne, ongevoerde zomermantel. Voor onzen wintermantel met hoog opstaande kraag voelen we niet veel, temeer daar wij hierdoor min of meer verwennen en er met de werkelijk koude winterdagen niet meer het noo- dige profijt van hebben. Bovenstaand model is ook buitenge woon geschikt voor werkende vrouwen, die dag in dag uit door weer en wind moeten gaan en hiervoor graag een practische jas hebben, vooral als op de zijkanten dan een paar flinke zakken gezet worden. Homespun of tweed lijken ons o.m. zeer geschikte weefsels voor zoo'n herfstmantel; in ieder geval een fan- tasiestof, die een veel sportiever ge heel geeft. Een warme shawl, gebreid of ge haakt in bijpassende tinten, komt het geheel.en de draagster zeer ten goede. Het patroon voor den herfstmantel is in alle maten verkrijgbaar. Prijs 0.58. Pakje voor kleine jongens. (Nr. 233). Het patroon van bijgaand allerliefst pakje stellen wij beschikbaar voor kleine jongens van twee tot vier jaar. Het geheel voldoet bijzonder goed en is vlug te maken. Als materiaal voor broekje en slip-over zouden wij aan raden rood flanel van een stevige kwa liteit, ook wollen jersey of een tricot weefsel .leenen zich hier buitengewoon goed voor. De blouse van wit flanel heeft een klein omliggend kraagje en een „echte" groote jongens das. Met een kleine variatie, door in de plaats van een broekje een recht rokje te nemen, is ook een aardig geheel voor kleine jongens te maken; onder het kleine boordje laten we een strik van lint komen. Prijs van het patroon 0.58. II AMSTERDAMSCHE -fc Het Vondelpark voor de winter slaap. Al hebben wc de laatste jaren ook het Vliegenbosch aan den overkant van het IJ, al verheugen we ons, aan den Zuidelijken tegenovergestelden kant der stad in een Nieuwen en, sinds kort zelfs in een nieuwen Nieuwen Wandelweg, al roeien, canoën en zeilen jong en oud, rijk en arm in steeds grooter getale op de Nieuwe Meer, het oude Vondelpark in het centrum blijft van zomersch Amsterdam toch nog altijd de kern en het symbool. Het symboliseert, zou men kunnen zeggen, steeds getrouwelijk de zeden en gebruiken van den zomerschen Am sterdammer die op honk blijft en niet de be schikking heeft over motor of auto waarmede hij ergens anders zijn tol aan het warme jaar getij betalen kan. Wel bestuurt de streng alle openbare bemoeiing uitsluitende, regen ten-schaar de particuliere instelling die dit park is, nog steeds volkomen dictatoriaal, maar deze regenten zijn van het slag dat Amsterdam altijd gekend heeft: zij voelen de behoeften en verlangens van de hoofdste delijke volksmassa zeer goed aan en weten hun beheer' bij. die behoeften en verlangens op het nauwst te doen aansluiten. Met de steeds wisselende, steeds evolueerende instel ling van den zomerschen Amsterdammer hielden zij bij voortduring rekening en wie. na langen tijd afwezigheid, weer een indruk wil krijgen hoe de gemiddelde Amster dammer in dien tusschcntijd op den zomer is gaan rcageeren, behoeft slechts in de vacanticweken het Vondelpark in te loopen om direct weer een beeld hiervan te krij gen Het is, nu het park, met de gelende en vallende bladeren, op het punt staat zijn winterslaap weer in te gaan, het goede oogen- blik het beeld dat er dezen zomer te aan schouwen viel nog even te overzien. Ook in den modernen zomerschen Amsterdammer spreekt een „terug tot de natuur" en een. daarmede hand over hand toenemende kam- peer-lust sterk. En zoo zien wij dan ook in het Vondelpark-beeld van dezen zomer groote stukken grasveld die voor kinderen zoowel als ouderen met min of meer noma dische lusten werden vrij gegeven, waarop men zich in ongegeneerde kleederdraciiten neervleide en tenten, bouwde van de meest toevallig bijeengeraapte materialen.... En het.padvinders-aspect van een en ander werd in de eerste herfstdagen nog verhoogd door de groote kampvuren die het bestuur door de boschwachters en werklieden op deze velden van het oude afgekapte hout liet ontsteken. In dat beeld paste vanouds de sport van het „swaone peste" zooals de hoofdstedelijke jeugd dit in het gebruikelijke zware en don kerkleurige dialect noemde; in het beeld van dezen zomer viel echter weer op dat de over- groote belangstelling die de zomcrschc Am sterdammer voor de levende have in de vijvers aan den dag legt zich in snel tempo vanaf een „pesten" tot een minder barbaar- sche waardeering voor het leven in de natuur aan het ontwikkelen is. Groote groepen jon geren en ouderen kon men dag in dag uit aan den waterkant zien staan terwijl zij in gespannen aandacht het familie-leven van de vele watervogels gadesloegen en waarbij men dan elkaar, in opgewonden twistgesprAken college trachtte te geven in de bijzonder heden die daarbij te pas komen Ontegenzeggelijk heeft het Vondelpark zich in den loop 'der jaren van een min of meer deftig rij- en wandelpark waarin de Amsterdamsche beaumonde fier te paard of in keurige équipage, dan wel in keurig wan del-toilet gestoken drentelend op de paden of zittend op de banken elkaar rendez-vous gaf, ontwikkeld tot eén democratisch volks-park. Langzaam en bedachtzaam wel, zooals men dat van goede regenten verwachten kan! maar toch zonder ophouden wordt de lijn in deze richting steeds verder doorgetrokken Goote zandbakken voor de allerjongsten, moderne speeltuigen voor de wat oudere kin deren (in den tuin van het melkhuis) kwamen er bij. Hier en daar reeds snel: fotografen met moderne uitrusting (een motorfiets b.v. waarop men, ter verhooging van eigen glorie op de foto, tijdens de opname kan poseeren) voor de nog weer ouderen... Gaat het zoo door, en men ziet eigenlijk niet in waar om niet, dan zijn we niet ver meer af van het park-beeld dat hier en daar in Londen, op initiatief van minister Lansbury de laatste zomers reeds ontstaan is. Gondel varen op de vijvers, zwemmen, baden in de open lucht, dit alles en nog meer democratisch zal onze goede vader Vondel, die daar meestentijds onopgemerkt achter het struweel kalm zit uit te rusten van zijn dich terlijke arendsvluchten van weleer, misschien al wel in een der eerstvolgende seizoenen onder zijn lichtelijk verschrikte oogen krij gen. Maar eerst gaat hij nu, met zijn park, den winterslaap tegemoet. Mogelijk ook, dat ergernis u wat langer dan anders uit m éi- Ergernis over den, met veel l'31!1 roddel in plankenland reeds v i gang zijnden strijd over de rJ' zijn Gijsbrecht van Aemstel. kj0"1'1* zeischappen reclameeren de eer ditioneele Gijsbrecht-opvoering -01" 4- dagen van Januari in den voor hun rekening te nemen, NjTH ste plaats omdat zij bijzondere r.!"'ft len voor dit tooneelwcrk vaLV dichter, maar, men mag u,; sluitend omdat die opvoeriiw-^* ti;. goeden kluif voor de kas is en ie cieele risico's meebrengt. H« '"r wel eens zoo kunnen loopen dat vechten om het Gijsbrecht-betn 20o>s er mee heen loopt. Die derde geval Louis de Vries zijn, die 1,^° hoeve van zijn eigen, speciale geieJ?f monopolie van deze officieele a komt opeischen, maar plannen Voest^ voor deze eene gelegenheid uit de troepen die acteurs en actrices saam t(' gen die voor de verschillende Gijsbrec len het meest in aanmerking kom»- zou hij dan de „Bode" spélen, hem als weinigen ligt. Gaan die plaimtc'- dan zal, denken wij, Vondel zelf in zijn plantsoentje, ook wel de «k vinden. De „benauwde Er is in de Gijsbrecht ergens spral Amsterdam als van de „benauwde veste bestaat helaas gegronde vrees, dat nenkort die term ook weer voor de k stad zullen moeten gaan bezigen. We fe nen langzamerhand, naar de cijfers ij zoo juist verschenen verslag van dei meentelijken Woningdienst laten zien, aardig krap in onze beschikbare wet ruimte te zitten. In dezen crisistijd zakte aantal „woningen in uitvoering" schril rend snel. In de lagere huurgroepen kant nu al reeds weer van een nijpend tekort? ken Eigenlijk is na het top-jaar 1925,: door gemeente, vereenigingen en partic* niet minder dan 10.500 woningen op sr w aren gezet, de lijn van den wonit#:, reeds gestadig aan gaan zakken. Maarn dit laatste laar ging dat zakken in snel tempo Het bouwen staat vrij Ate' slechts hier en daar is er nog van nt activiteit in dezen sprake. Een goedt s woningen van een vereeniging aan de fe straat, tusschen Boerenwetering enk stcldijk op het uitgestrekte bouwrijpe ste het nieuwe Zuid de aanbouw van het«w gemeentelijk gymnasium en van een Ree strantschc kerk; daarmede houdt het danr zoo goed als op. Wat opluchting zot, bracht hebben de ruim 600 woningen die „Algemeene" en „Het Oosten", met meentegarantie van plan waren te bouwen het Oostzanertuindorp, maar Gedepute den vernietigden het desbetreffend raai sluit. Waarom is officieel nog niet bekt maar hetzal waarschijnlijk wel samenle gen met de wijze waarop men daar, in Hi lem, met het bezuinigingsstokje meent moeten werken. De hoogere instanties J nog altijd overtuigd, «dat de gemeente b sterdam in deze tijden onder een stei curateele moet gehouden worden en dat stokje, waar zij maar kunnen, v0® 1 plan waarbij de hoofdstad een nieuwe.- j cieel verplichting, al is het dan ooi in den vorm van een garantie, De opvatting dat „Amsterdam feite®? I failliet is" schijnt bij die hoogere i"-- nog veel opgeld te doen. Zooals zu tijd lang in de hoogere financieele et] kringen deed! Maar in die laatste schijnt men daar nu dan toch wel van i d»81- bal' kitf te# gekomen te zijn, wat bewezen wordt het feit dat zij nu onlangs weer, de in korten tijd, een leening-uitgifte van ,1 millioen op de kapitaalmarkt hielpen P J sen. Een leening dfe er, ook wee'» koek" in ging. Atelier-nood. De levensmiddelenraod. aan# er rJ! dat r' Nu men reeds een plan v00f een hoogstnoodzakelijke volkswoningen kan doorkrijgen, zijn de kansen - dit wel gedaan krijgt ten aanzien dezer dagen geopenbaard plan t0' e,. wen van een 32 tal „nieuw-zakelu c moderne eischen voldoende, ateliers gering. Ongetwijfeld is er in Amster^ met zijn groote schilders-kolonie, atelier-nood. En in iets gunstiger er in alle opzichten reden voor een. plan dit, van de architecten Zandstra, 'Jrenetr Symons, spoedig tot uitvoering ,c g Ware er alle aanleiding de anderen aan te zetten tot het verwe van hetgeen de maquette die men Liberty in de Leidschestraat aans

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 20