Wat kikker Karei en Tuimeltje beleefden. TWEE CENT VOOR EEN MEIKEVER. Als het regent. Spelletjes met dobbelsteenen. RAADSELS. In een jaar, waarin er zooveel Mei kevers waren, dat zij in dikke klompen aan den boom hingen en de oogst dei- boeren groot gevaar liep, woonde er in een zeker dorp een landbouwspeoialist, die de boeren steeds maar waarschuwde de meikevers te vernietigen. De boeren waren echter te lui of te dom of te on verschillig. hoe dan ook, zii deden niets om de plaag meester te worden. Toen liet de landbouwspeoialist ver kondigen, dat zii de meikevers maar -moesten verzamelen en bij hem bren gen, dan kregen zii voor een kever twee cent uitbetaald. Dat hielp!.... Met bakken en schotels, manden en kruiken, zakken en bussen trokken de boeren er op uit en verzamelden, reken den zij uit, hoeveel geld de specialist hen wel zou moeten betalen, als hij voor iedere meikever 2 cent zou betalen. Zoo zou men een aardig stuk geld kunnen verdienen! Toen zii nu in een grooten optocht bij den specialist aankwamen, beval deze hen zich op één rii te stellen. Hij ging naar den eersten boer, nam een meikever uit de mand en reikte hem twee cent toe. „Zoo", zei hti, „ik heb beloofd voor een meikever twee cent ,te betalen. Dat heb ik nu gedaan. De ove rigen kunnen jullie weer meenemen, of je kunt ze in de sloot gooien, al naar je wenscht".. Je begrijpt, dat de boeren leeliik op Een paar aardige gezel schapsspelletjes. De lange avonden komen weer aan en tegelijkertijd de regendagen. Het spelen op straat is dan weer afgeloo- pen. Je moet je nu weer in de huis kamer trachten bezig te houden en zou nu zeker graag eens wat willen spelen, dat je nog niet kent en niet steeds hetzelfde is, wat je vorige jaren hebt gespeeld. Nu hier zijn dan een paar gezelschapsspelen, die je zeker zullen amuseeren. Je vraagt een van je medespelers een of ander woord op de deur te schrijven en om hem in de war te brengen, kun je hem ook nog zeggen, dat het geen al te lang en ook geen vreemd woord mag zijn, opdat de zaak niet al te moeilijk wordt. Je zegt nu dat je in staat bent aan den ande ren kant van de deur hetzelfde te schrijven, zonder dat je in de kamer bent, terwijl het wordt geschreven. Je kunt gerust naar buiten gaan, de deur achter je sluiten, desnoods mogen ze haar op slot doen en toch zul je het zelfde kunnen schrijven. Het gezel schap gelooft er natuurlijk niets van dat je dit kunststuk kunt uitvoeren en toch is niets gemakkelijker. Je hebt beloofd hetzelfde aan de andere zijde van de deur te schrijven. Nu dat doe je ook, je schrijft het woord hetzelfde met krijt. En daarmee heb je je belofte gehouden, al zal het gezelschap misschien teleur gesteld zeggen: „is dat nu alles?" Nu nog een pandverbeurspelletje. Het gezelschap vormt een kring, 'in bet midden waarvan de leider gaat zitten. Deze richt alle mogelijke soort vragen aan de medespelers, zooals: ".Wat eet je morgen? Van welke mu ziek houd je het liefste? Hoe gaat het niet je? Welke eigenschappen van je puurman staan je niet aan? Hoe héb •ie het vandaag op school gemaakt? ^nz." Maar al deze vragen mogen alleen ®et gebaren beantwoord worden. Wie per ongeluk ook maar één woord zegt, öioet een pand geven. Je zult zien, "et is lang zoo eenvoudig niet als het W«1 lijkt. hun neus keken en lange gezichten trokken. Maar de specialist bleef er bii, hij zou voor een kever twee cent uit betalen. En daar zij de kevers niet meer mee naar huis wilden sjouwen, wierpen zii die in de sloot en de knechten van den specialist wierpen er aarde op en stampten die flink dicht. En toen de boeren met hangende hoofden weg trokken, liet de specialist hen nog eens terugroepen en sprak: „Kijk, jullie dacht op die manier ge makkelijk geld te verdienen en nu den ken jullie, dat ik je bedrogen heb! Maar jullie zult zien, dat ik je niet meer of minder beloofd heb, dan wanneer ik ge zegd zou hebben: ik betaal voor iedere meikever twee cent. Want als jullie de oogst binnenhaalt, denk dan eens aan mij de heele winst op koren, groen ten en vruchten, is mijn werk, want de meikevers hadden alles beslist vernie tigd en onverkoopbaar gemaakt". Dat troostte de boeren. En toen het oogstdankfeest werd gehouden, brach ten zij den specialist een bijzonder fraaie oogstkrans en de specialist gaf een feest, waarvan men nog hoort spre ken..!. Maar de boeren hadden hun luiheid ten opzichte van de meikevers afgeleerd en zorgden de daarop volgen de jaren er voor, dat de meikever geen kans meer kreeg, om schade aan te richten. De kleine rekenkunstenaartjes onder jullie zullen vandaag weer eens harde noten te kraken krijgen. Pas maar eens op!.,.. Neem drie dobbelsteenen en stapel die op elkaar. Nu moet je eens probeeren te raden, hoe groot de som van de bedekte getallen op de dobbel steenen is. Boven ligt een bepaald getal van de dobbelsteen, b.v. de 8, maar die zes wordt weer bedekt door het onderste getal van de tweede dobbelsteen. Deze getallen moet je bij elkaar tellen. Is nu het bovenste getal, dat dus zichtbaar is, een 6, dan kan je ervan verzekerd zijn, dat die som 15 is!Ongeioofelijk, hé? En toch is het zoo. Let maar eens op: Bekilk een dobbelsteen dan maar eens goed. Als je twee zijden van een dobbel steen optelt, krijg je altijd het getal 7. Is het niet zoo? 1 staat tegenover 6, 2 tegenover 5 en 8 tegenover 4! Twee tegenoverliggende zijden gevén dus steeds 7Daarvan gaan wij bij onze berekening uit. Van de belde onderlig gende dobbelsteenen moet dus een to taal van 7 per steen bedekt zijn, dat is dus 2X7 14. Daar het getal 6 boven zichtbaar is, moet het getal 1 er tegen over staan. 14 -f 1 15. De uitkomst is 15. Ligt b.v. de 8 boven, dan staat daar tegenover de 4, dus ls het totaal (2 X 7) -f 4 18. Zoo kun je steeds tot groote verwondering van de omstanders bere kenen, hoeveel oogen er bedekt zijn! „Vang de kurk" is efti ander dobbel spel. Daarbij heb .je een beker voor dob belsteenen, drie steenen, een draad ga ren en een kurk van een flesch noodig. Er kunnen zooveel deelnemers meedoen, als er maar willen.... Een ervan heeft de dobbelbeker en moet werpen. De an dere medespelers krijgen ieder een kurk, waaraan een draadje gebonden ls. Ieder zet nu zijn kurk op tafel en houdt den draad in de hand. Daarna wordt er geworpen. Is er een zes of een 1 bij de geworpen oogen, dan moeten alle deel nemers zoo vlug mogelijk hun kurk van tafel trekken (de kurken moeten minstens 30 cm van den tafelrand zijn geplaatst!), hetgeen de dobbelaar kan trachten te beletten door de dobbelbeker over een der kurken te zetten en zoo de kurk te „vangen". Als dus de beker op getild wordt en je ziet de drie steenen, moet je bliksemsnel bii jezelf nagaan, of de kurken weg moeten, ja of neen! Is er géén 6 of 1 geworpen, dan mag de kurk niet worden weggetrokken. Als de dobbelaar te langzaam is en geen kurk heeft gevangen, krijgt hij voor straf een lucifer. Hij, die gevangen wordt, krijgt eveneens voor straf een lucifer. Wie het snelst 10 lucifers, dus 10 slechte punten, heeft, is de verliezer. Men mag de beker ook eerst een beetje optillen en dan nog eens snel neerzet ten, zoodat men nog niets kon zien. Hierdoor komt het dikwijls voor, dat de een of ander te vroeg zijn kurk weg trekt en zelfs komt het voor, dat als iemand bii vergissing zijn kurk weg trekt, de dobbelaar hem vangt! In beide gevallen krijgen de schuldigen (in het laatste geval beiden) een lucifer! Dus oppassen, welke oogen er gewornen worden! Wie het laatst overblijft, is winnaar! Dus opgepast: bij een 1 of 6 snel de kurk wegtrekken, maar bii een worp, waar géén 6 of 1 is, de kurk stil laten staan of indien je dobbelaar bent snel een kurk trachten te van gen. Probeer het eens, het is een aller aardigst spel!.... SLIMME HANNES. Het was een donkere lucht, En leder was naar huis gevlucht, Want de regen viel bij stroomen uit 1de lucht. Maar Hannes deed net of hii geen [baast had, Jaap zei: „Hannes, waarom loop jij niet [hard?" Hannes zei: „Wat helpt mij het loopen, [het regent ginder ook!" WIE WAS DE GROOTSTE LEUGENAAR? Drie jongemannen zaten op zeek'ren avond bii elkaar. En tiaar zy niets anders te doen hadden, besloten zij, om de verveling te dooden, Ieugenge- sohiedenissen te gaan vertellen. Hij, die de grofste onwaarheid zou vertel len, zou de winnaar zijn. De eerste begint. Toen ik nog zeeman was op den schoener „Hertha" en over den Atlantischen Oceaan hup pelde, heb ik een aardig avontuur be leefd. Dat waren mooie tijden, weinig werk goed eten kortom, alles, wat men maar kon wenschen. Maar op zeek'ren nacht, gaat opeens het mooie schip naar den kelder en kon ik mii maar met moeite redden. En weten jul lie, hoe dat kwam? Wij waren in den nacht toevallig tegen den aequator ge varen. Goed gelogen, zegt nummer twee, maar luister eens naar mijl Toen ik op mijn groote wereldreis door Spanje kram, ging 'k eens op een nacht in de tuinen van Granada wandelen. Daar groeien de sinaasappelen zoo maar aan de boomen, echte, groote, mooie sinaasappelen. Toen ben ik naar boven geklommen, om er een paar te pluk ken, een paar van de mooiste. Heel hoog boven mii zag ik een schitteren de massa hangen. Plotseling schreeuwt mijn kameraad van beneden, dat het heclemaal donker is geworden en dat hij niets meer zien kan. Wat denken jullie wel, dat er gebeurd was? Ik was zóó geklommen, dat ik^de maan voor een sinaasappel had aangezien en die in mijn zak had gestoken! Nog beter gelogen, <,egt de eerste, en nu jij, nummer drie! Aoh, zucht de derde, spaar mij dat maar liever. Ik heb nog nooit in mijn leven gelogen! Gewonnen! schreeuwden de beide anderen en lachten! Oplossingen der vorige raadsels. cent Crislecomhé erwt kris neus rein Oslo Cato wolf mama II. klei Aster - as - ster. auto Lena Goede oplossingen van beide raadsels ou(vangen van: II. A.; L. A.; B. B.; M. B.; I. B.; P. B.; A. v. d. B.; C. B.; G. B.; N. G.; A. J.; N. K.; K. en J. K.; N. K.; T. K.; A. K.; C. K.; C. L.; H. L.; M. O.; J. O.; T. S.; A. v. S.; T. T.: T. V.; J. v. d. W. en A. W. Nieuwe raadsels. I X Op de le rij een ander X woord voor graan, X Op de 2e rij als men X iemand ontmoet. X Op de 3e rij een monu mentale ingang. Op de 4e rij slapend, kan prettig of onaangenaam zijn, Op de 5e rü een jongensnaam. Op de kruisjeslijn van boven naar beneden komt een plant, die men veel in de slooten vindt. II Het geheel is een spreekwoord van 20 letters of 4 woorden. 1, 2, 8, 4 is niet oud. 5, 6, 7, 8, 9,10,11 wil ieder wel wezen. 7, 8, 20, 19 een meisjesnaam. 5, 10, 6 is een meisjesnaam. Ingez. door D. L. 309. Even later kwam men Tuimeltje waarschuwen, dat de vliegmachine gereed stondIk moet nog even weg, zei Tuimeltje tot verbazing van al de kikkers. Wacht even op me, en zonder op Iemand te letten liep hij hard weg het kasteel in... Wat denken jullie dat-le ging doen? 310. Hij kwam terug met de ooievaar aan een ket ting. Die zal ik meenemen, zei Tuimeltje, dan heb ik tenminste een goede daad verricht, en zelf klom hij boven op het dek van de vliegmachine en bond de ooievaar er op vast. Het dier was natuurlijk erg kwaad, maar dat zou niet veel heipen, want zijn gedrag was er niet naar geweest.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 23