Schoenwerk geneest vn wtfaaoii de -futid TURENNE M. PISCAER, ANTHRACIET f 1.40 per H.L. Voor goedkoop en solied naar Koningslraal 49. v. Van links en rechts Het vergiftigingsgeval te Bergen. Valsche munterij. Fa. H. BOOIJ ZOON, Molenstraat 134, Tel. 235 Fa. H. BOOIJ ZOON, Weststraat 103, Tel. 479 J. SLOT, Van Galenstraat 9, Tel. 428 Wed. v. VLIET—:WiCKEL, Hoogstraat 20, Tel. 379 HET COMPROMIS IN DE BOUWNIJVERHEID. Maandag keeren de werkloos- kassen weer uit. Vertegenwoordigers van den Algein. 'gelegd in bovenbedoelde resoluties nader uiteenzetten, en trachten door reëel oveï- leg met de regeering tot overeenstem ming te komen over de te treffen maat regelen. DE VELSERBRUG DEFECT. Stagnatie In het reizigersver keer naar Noord-Holland. Al weer hersteld. Tengevolge van een defect aan de Vel- Xou op de overige wereld niet het spook van de crisis zijn klauw gelegd hebben.... IV. BERLIJN, afwachtende Burgstrasse door J'hr. Van Hoorn. Berlijn, 26 September '32 Een man komt van de trap van het beurspaleis; de rechterarm in een verband. Een kennis vraagt hem, wat er met zijn arm is gebeurd; waarop de gewonde ant woord: „Bii het opdrijven verwond!" Toegegeven, dat is een flauwe mop. Maar toch schuift er een dieper beteekenis in, die de verwonde heer zekerlijk zélf niet aangevoeld heeft".... Men zie„ de toekomst hier niet bijzonder rooskleurig in; men vreest, dat alles tever geefs zal zijn, dat juist zij, die trachten te helpen, op het beslissende moment het kind van de rekening zullen zijn! Het snelle einde der hausse en de daarop vol gende, gevoelige terugslag in de Burg strasse scheen hén recht te geven, die nog steeds wilden „afwachten" Daarbij komt nog de onhandige politiek der publieke instellingen. Bijna op het zelfde oogenblik, waarin de Rijkskanselier zijn groote economische rede hield, ontsloe gen de Rijksspoorwegen 30.000 man per soneel. Intusschen heeft men er weer 25.000 herroepen, zelfs beloofd, orders te geven voor den bouw van locomotieven en waggons, maar de slechte werking van dit overijlde ontslag heeft men tot nu toe niet meer kunnen goedmaken. Afwachtend is overigens niet alleen de houding van de Burgstrasse, maar ook de landbouw en de bedrijven zien nog geen geld, en zeker geen winst. De landbouwer klaagt over den tè rjjkelijken oogst (46 mil- li-oen mud, dus 15 meer, dan in de beide laatste jaren), die een scherpe daling der prijzen tengevolge heeft. En de bedrijven? „Wü zullen dezen winter 8.5 millioen werkloozen hebben!" verklaarde mij dezer dagen een der leidende personen. Ook de maatregelen, welke het buiten land neemt, zijn niet erg veelbelovend; zij brengen den industrie-export onbereken bare schade toe: Holland roept de men- sohen op de Duitsche waren niet te acoep- teeren, voert een strenge propaganda voor het Nederlandsch Fabrikaat; Frankrijk wil het Duitsch-Fransclie handelsverdrag op zeggen; de handel op Rusland is geheel gestorven: de andere buitenlandsche koo- pers eisohen credieten, die de Du-itsche in dustrie niet meer bij machte is te verstrek ken, al zou men gaarne willen. Zoo verguld is de toekomst dus niet en van een „eind der crisis" wordt nergens gesproken! Maar iedereen zegt: „Laten wij afwachten!" En daarin ligt zonder twijfel een opkomend vertrouwen verbor gen, een vertrouwen in de toekomst, dat vier maanden geleden nog volkomen ont brak. Nederl den R,K en den Christelqken treinverkeer bouwvakarbeidersbond hebben gisteren K hehhen. een bespreking gehad met ambtenaren van den Rijksdienst der werkloosheids verzekering en arbeidsbemiddeling. Be sloten is, dat de werkloozenkassen van genoemde organisaties met ingang van 10 October wederom uitkeeringen zullen verstrekken over een tijdsduur, als in de reglementen van die kassen is bepaald. OPLEVENG BIJ PHILIPS TE EINDHOVEN. Ongeveer 2000 arbeiders opnieuw aangesteld. Sinds de voorbereidingen voor het nieuwe radio-seizoen zijn aangevangen, valt er in de fabrieken van Philips Radio te Eindhoven een groote opleving te be speuren. De afdeeling arbeid van deze N.V. deelde ons mede, dat sinds het be gin van Juli ongeveer twee duizend nieu we arbeiders zijn te werk gesteld, zoodat het totaal personeel thans ongeveer 11.000 bedraagt. Regelmatig wordt nog nieuw personeel aangesteld, ongeveer 50 a 60 per week. De nieuwe arbeiders vinden voor namelijk werk in de fabrieken voor ont vangapparaten en radio-lampen. Zij wor den gerecruteerd uit de ingeschrevenen bjj de afdeeling arbeid der Philipsfabrie- ken. („Volk"). AANLEG VAN BOSCH IN DEN WIERINGERMEERPOLDER. 400 H.A. bosch. Er zijn thans plannen in voorbereiding, om werklooze land- en tuinarbeiders in het Noordelijk deel van Noord-Holland bij wijze van werkverschaffing te plaat sen bij het diepspitten van ongeveer 400 H.A. land in den Wieringermeerpolder, dat beboscht zal worden. Aan arbeidsloo- nen, enz. zal de uitvoering van dat werk ongeveer 400.000 vorderen. via deze brug niet meer plaats hebben. De reizi gers uit Noord-Holland ten Noorden van Beverwijk moeten naar Haarlem reizen via Amsterdam. Zij, die via Haarlem naar Noord-Holland willen, moeten eveneens hun route over Amsterdam nemen. Er is een as uit het electrische drijf werk voor de draai-inrichting van de brug. gebroken. Een later bericht meldde: Het defect aan de Velzerbrug was gis teravond om 8 uur hersteld. WERKVERSCHAFFING IN NOORD-HOLLAND. De loonen voor het „modderen". Op vragen van het Tweede Kamerlid van der Sluis: 1. Is het juist, dat in de Noord-Holland- sche tuingebieden aan het z.g. „modde ren" met Rijkssteun de voorwaarde is ge steld, dat de loonen der arbeiders niet hooger zijn dan 12 per week, in uitzon deringsgevallen 14? 2. Zoo ja, waarom zijn dan deze loonen zoo laag gesteld? heeft de minister van binnenlandsche zaken geantwoord: Ad 1 Voor verschillende plattelands gemeenten in de provincie Noord-Holland (West-Friesland) is het gemiddelde uur loon, dat bij de van rijkswege gesubsi dieerde werkverschaffingen mag woiuei betaald, op 25 cent bepaald. Dit gemiddelde uurloon geldt zoowel voor „modderen" ook wel „baggeren" ge naamd, als voor andere vormen van werkverschaffing. Boven het weekloon wordt voor ge bruik van eigen baggermateriaal, t. w. waterlaarzen, baggerbeugel en schuit, aan de te werk gestelden 1.50 per week ver- Uit het bovenstaande blijkt, dat het ant woord op vraag 1 bevestigend luidt. Ad 2. Met het oog op de loonen, welke in het vrije bedrijf in deze streek (tuin bouw en landbouw) worden betaald, is het in het algemeen niet verantwoord, bq de werkverschaffing hoogere loonen te (\Vaar de plaatselijke loonstandaard toe laat bij de werkverschaffing hoogere uur- loonen dan 25 cent vast te stellen, ge schiedt dit ook. VERJAARDAG VAN DE INDISCHE ROUTE DER K. L. M. Besschouwingen van den direc teur. Het is 29 Sept. eeil jaar geleden ge weest, dat de weekdienst Amsterdam— Batavia door de K.L.M. op Schiphol, in tegenwoordigheid van de Koningin, plech tig is geopend. De directie van de K.L.M., de heer Ples- man, heeft in een persconferentie eenige bschouwingen gewijd aan hetgeen tot stand is gekomen en gesproken over de toe komstmogelijkheden van de luchtverbin ding Amsterdam—Ned.-Indië. HET OOSTEN. Oost-Europa koestert geen hoop. door Dr. Eric Pettersson. Warschau, 26 September '32. Van een „einde der crisis", of ook slechts van een lichte verbetering in den economisohen toestand, welke op een op leven der wereldmarkt zou kunnen wijzen, bemerkt men in het Oosten van Europa niets! Polen steekt enorm© geldsommen in 'het met veel moeite opgebouwde industrie gebied van Opper-Silezië, dat als ooneur- rentiegebied tgenover Duitschland moet dienst doen; op deze wijze tracht men een massa-ontslag tegen te gaan. De randsta ten hebben meer schuld, dan zij ooit heb ben kunnen betalen! Tsjeoho-Slowakije is ifi alle opzichten en branches ontevreden en pessimistisch gestemd. Over Oosten rijk en Hongarije behoeft men niet eens te spreken. Slechts Rusland is ondanks aet mislukken van het vijfjarenplan Optimistisch gestemd.... Heel Oost-Europa zingt hetzelfde lied: „Als wq' crediet konden krijgenMaar waar zouden credieten vandaan moeten komen? De Poolsche grootindustrieelen zqn volkomen gebroken uit Amerika te ruggekeerd; men wilde hen daar geen et. crediet meer toestaan, jazelfs wilde men ook nog de reeds lang vervallen cre- (Mettermijnen niet langer rekken, doch de uitstaande geldsommen innen! De hout handel van Lithauen en Finland met het buitenland is ook pijnlijk stil geworden; nieuwe orders komen niet meer binnen. De Russische en Poolsche textielfabrie ken werken de oude bestellingen af en heb ben geen enkel vooruitzicht voor den win ter. Overal is de export zwakker geworden en aan een afzet in eigen land denkt men In Oost-Europa heelemaal niet meer! Waar men ook vraagt: Oost-Europa is zéér pessimistisch gestemd!'En het is en dit weer met uitzondering van den „heilstaat der Sovjets pessimistisch ten opzichte van elke verbetering, die er jp het Westen zou plaats vinden. En dat is ergerHier richten de tol- en tarief- HET VISSCHERIJBEDRIJF Uit IJmuiden meldt men aan de „Nw. Rott. Crt.": Ook de afdeeling van den Nederl. Bond van Christ. Fabrieks- en Transportarbei ders te IJmuiden had besloten, dat zijn leden geen Duitsche stoomtreilers zullen lossen, zoolang de steking in Duitsohland duurt. Woensdagmiddag is echter bericht ontvangen, dat de staking is opgeheven. Woensdagnacht werden eenige Duitsche stoomtreilers te IJmuiden verwacht, die weer gelost' zouden worden. Woensdag waren 11 Engelsche haring- drifters aan den afslag. Er was echter weinig vraag naar haring en daar de aan gevoerde haring slecht was, ging deze zeer goedkoop van den hamer. DE CRISISZUIVELWET. De datum van ingang van de verhooging van de ultkeering uil het Crlsls-Zulvelfonds. Vanwege den algemeenen Ned. Zulvel- bond wordt het volgende gemeld: In de bladen van 4 October is een be richt van de Crisis-Zuivel-Centrale ver schenen, waarbij deze mededeelde, dat de bijslag op de melk van 26 September af 2 cent per kg zou zijn. Dit strookte met de algemeene ver wachting, daar de vorige periode tot dezen datum liep en het algemeen bekend was, dat de bijslag voor de nieuwe periode in de op 30 September gehouden verga dering van het bestuur der Crisis-Zuivel- Centrale besproken zou worden. In de bladen van 5 October verscheen echter een bericht van de Crisis-Zuivel- Centrale, dat de verhoogde bijslag niet op 25 September, doch eerst op 2 October zou ingaan. Hierdoor is in sommige gedeelten des Lands verwarring en ontstemming hij de zuivelfabrieken ontstaan, daar deze bij het bepalen van den melkprijs reeds reke ning hadden gehouden en ook mochten houden met den verhoogden bijslag van 25 September af. Mede in verband met de in het tweede bericht aangehaalde mededeeling van den regeeringscommissaris voor de hulpver leening aan de melkveehouderij in de vergadering van den Alg. Ned. Zuivel- bond op 28 September j.1., deelt het dage- lijksch bestuur van den bond mede, dat het op geen enkele wijze verantwoordelijk is voor deze tegenstrijdige en verwarring stichtende berichten, die het, als schep pende een groote onzekerheid onder de veehouders, ten zeerste betreurt. DE SALARISVERLAGING VOOR HET RIJKSPERSONEEL. Het Christelijk Overheidsper soneel wil met de regeering In ZONDAG 9 OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.3012.00 VARA, 12.00—1.20 AVRO, 1.20 2.20 VARA, 2.20—500 AVRO, 5.00—6.00 VARA, 6.008.00 VPRO, 8.0012.00 AVRO. 8.30 Tuinbouwhalfuurtje S. S. Lantinga. 9.01 Postduivenberichten. 9.03 Veiligheidskwartiertje door Ir. R. A. Gorter. 9.15 Orgelspel J. Jong. 9.40 Grammofoonpl. 10.00 VARA-orest ol.v. H. de Groot. 10.30 Literaire voordracht door A. M. de Jong. 10.50 Vervolg orkestconcert. 11.40 Toespraak door G. J. Zwertbroek. 12.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep. I.20 Internationale Arbeiders-Radiodag. 2.20 Grammofoonpl. 2.30 Boekbespreking door Dr. Ritter. 3.00 Grammofoonpl. 4.00 AVRO-Molière-cyclus: „Les précieuses ridicules", m.m.v. Dr. J. Fransen en Kom- mtr Kleyn. 4.45 Sportnieuws en grammofoonpl. 5.00 Kinderuurtje. 6.00 Boekbespreking. 6.45 Wijdingsuur vanuit de Studio, m.m.v. Ds. F. W. J. v. d. Kieboom, Dicte Blooker (zang) en J. Ligtelijn (piano). 8.00 Vaz Dias. 8.15 Marek Weber en zijn orkest 9.00 Vervolgspel „Wat zoudt ge doen in dit geval?" I: „Zijn eer", door Kenneth M. Ellis. Vertsling W. Vogt. Regie: Kommer Kleyn. 9.30 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, m.m.v. H. Leydensdorff (viool) en M. Rodriguez (cello). O.a. Kol Nidrei, Bruch en Ménuet gotique, Boëlmann. II.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. 8.30—9.30 KRO, 9.30—12.15 NCRV, 12.15 5.00 KRO, 5007.45 NCRV, 7.4511.00 KRO. 8.30 Morgenwijding. 9.30 Gewijde muziek. 9.45 Kerkdienst uit de Nieuwe Kerk te Utrecht. Hierna tot 12.15 Gewijde muziek. 12.15 Septetconcert. 1.40 Causerie. 2.00 Filmpraatje. 2.10 Boekbespreking. 2.30 Guitaarconcert. 3.00 Hoorspel. 4.15 Voor de zieken. 5.00 Orgelconcert door Aafje Kamp. 5.50 Kerkdienst uit de Herst. Evang. Luth. Kerk te Den Helder. Hierna tot 7.45 Ge wijde muziek. 7-45 Lezing. 8.10 Sportnieuws. 8.15 Orkestconcert m.m.v. soliste. 9.00 Declamatie. 9.20 Persberichten. 9.35 Vervolg concert. 10.40 Epiloog. MAANDAG 10 OCTOBER. 1. „D« zaak C. C. W. Brown", door J. H. Rosler. 2. „De vrouw, die steeds op tijd is", door W. Lichtenberg. Regie: Kommer Kleyn. 10.00 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, o.a. Turk- sche marsch, Mozart. 11.00 Vaz Dias. 11.os Vervolg concert Omroeporkest. 11.30 Grammofoonmuziek. 12 00 Sluiting. Huizen, 1875 M. fjitsl. NCRV-programma. 8.00 Schriftlezing. 8.iy Grammofoonpl. 10.30 Morgenwijding. iï.0012.00 Concert door kwartet o l.v. Luise tyauenroth (viool, fluit, cello, piano of har monium). 12.30 Orgelconcert door Jan Zwart. 2.Q» Voor de scholen. 2.35 Grammofoonpl. 3.15 Knipcursus 3.30—3.45 Hoedenmaakcursus. 4.00 Bijbellezing door Ds. H. W. H. v. Andel m.m.v. mej. C. de Jager (zang) en C. v. Drieênhuizen (begeleiding). 5.00 Grammofoonpl. 5JO Chr. Liederenuurtje m.m.v. W. Verver (viool). 6 30 Vragenuurtje. 7.45 Ned. Chr. Persbureau. 8.00 Symphonieconcert door de H.O.V. o.l.v F. Schuurman, o.a. Danse macabre, S. Saëns. 9.00 Declamatie door mevr. N. Soeters-van Balen Blanken. 9.30 Vervolg concert. O.a. Menuet, Paderewski. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. DINSDAG 10 OCTOBER. Hii w©es er in de eerste plaats op, dat de vloot in haar samenstelling een belang rijke verbetering heeft ondergaan. In een jaar tijds is de geheele Indië- vloot herzien en uitsluitend samengesteld uit snel, modern en zeer betrouwbaar ma terieel. Het snelle overbrengen van de post is en blq'ft hoofdzaak. De verwachtingen, wat de exploitatie-uitkomsten betreft, waren bii Posterijen niet te hoog gespannen. De uitkomsten over de 3 maanden van 1931 en het eerste halfjaar van 1932 zqn echter aanzienlijk beter dan verwacht werd. De uitkomsten over het 2de halfjaar zijn nog wat beneden de verwachting. Het vervoer van passagiers en goederen is bedoeld als een aanvullende bron van inkomsten; toch heeft deze ais zoodanig reeds waarde. De financieeie uitkomsten overschreden n.1. in de eerste 8 maanden van 1932 reeds aanzienlijk de raming voor 12 maanden en is stijgende. Een zeer belangrijke maatregel, die met den winterdienst op 1 November a& zal ingaan, is de verlagnig van het passage 8 October. Een klein duiveltje kriebelt aan mijn voetzolen en ik nioet grinnikenEen klein duiveltje, ,iat Leedvermaak heet, een heel leeliïk stout, afgrijselijk duiveltje dus. O, jk weet het. En toch, en toch. William Randolph Hearst, de koning van de gele pers in het lelieblanke Anie rika, is naar een kliniek gebracht. Neen beleedig mq niet door te denken, dat iemands ziekte gevoelens van leedver maak bij mij kunnen wekken. Wie mjj ook teleurstelt in het leven, wethouder Douwes, sergeant Göbbels, Poe Yi, 0f die meneer, die als mijn partner sans bood met één renonce ik wensch ze alle maal een normalen polsslag toe. Nee, wat mii deed grinniken, was het vol- gende: Toen Hearst zich in een kliniek had laten opnemen, verklaarden zijn vrien den dat was dus hijzelf - dat hij aan geen enkele ziekte lijdt, en alleen maar „een onderzoek wilde laten instel len naar zqn algemeenen gezondheids toestand". Maar koel en wreed vervolgt het Reutertelegram: „Een later bericht meldt, dat Hearst een lichte operatie heeft ondergaan." Tiens, zag je dan als insider, ze hebben tegenover den Koning der In discretieseen indiscretie begaan. Wie du mir, so ich dir. Hodie mihi, cras tihi. Ik zie het gebeuren: De portier van de kliniek, die door een of andere krant ervoor „gestopt" wordt om alle aanzienlijke patiënten te ver raden ook het democratische Amerika terief Amsterdam-Batavia van 2200 tot h f y society-rubrieken, die dagelqk» 1750, met inbegrip van logies en voeding - bremrf Hear* onderweg. Ook het vrachttarief wordt met 1 No- vermber aahzienlqk verlaagd en van 17.50 pei kg teruggebracht op 12.50. om kopy schreeuwen brengt Hearst voor 'n dollar bq de krant aan. Er volgen telefoontjes. „Wat hééft-ie?" Hearst zwijgt. De geneesheer-directeur zwijgt De "re7„,£,e„ dë„ z«n, "SL"ï C5L' technisch gesproken, zeer bevredigend. Commercieel zijn zii, voor de K.L.M. al thans, gunstiger geweest dan de verwach ting. De exploitatie-uitkomsten van de poste rijen zqn beneden de raming gebleven. Mocht de K.L.M. er in slagen om samen met de K.N.I.L.M. de opdracht van tijde lijk vervoer der Australische post te ver krijgen, dan zou hiermede de kroon op het werk worden gezet. Binnenland. De vrienden steken de koppen bij elkaar, komen bjj Hearst, „Wat moeten we het gespuis antwoorden?" Hearst is woe dend, bromt, knettert. Het koddigst zon het zqn, als Hearst, de Koning der In discreties, de Koning (bijgevolg) van het Berokkende Leed, heeft uitgeroepen: „Wat gaat het hun aan! Waar bemoeien de vlegels zich mee? Wie heeft er wat mee te maken, wat mij scheelt!!. Helaas, dit zullen de vrienden niet ver melden, dit zal door den mantel der liefde bedekt blijven; hiernaar kunnen wq slechts gissen. „Zeg maar" heeft hij in ieder geval geïnstrueerd.volgt het Smoesje, over den algemeenen gezondheidstoe stand. Maar er worden vele dollars verdiend in Amerika, en hoe ook, de waarheid lekt uit. Het nieuws vliegt langs de dra den en wordt tot 6 koloms-headlines: Mr. MEARST HAS BEEN OPERATED UPON. De koning der onbescheidenheid Is ge troefd. De bedrieger bedrogen. Het duiveltje kriebelt aan mijn voet zolen. Gaat het u niet net zoo? Belde verdachten tot vijf Jaar veroordeeld. Donderdag heeft het gerechtshof te Amsterdam arrest gewezen in de zaak tegen J. B.( de 43-jarige echtgenoote van den landbouwer J. B. te Bergen en den kaashandelaar H. E. Zooals men zich her- innert, had de eerste in het tijdvak ,e° Dwufcrdag te verantwoorden ge- Augustus-October 1931 getracht om de Duitsche koopman S. M en de Hol- door middel van vergif haar man van het! lands?he mgenieur K-P. ter zake van1 het leven te berooven, de laatste zou haar tot ran bankbiljetten. Eveneens Voor de rechtbank te Amsterdam heb- die vergiftiging hebben aangezet en had haar de middelen ertoe verstrekt De vrouw had zoowel voor de rechtbank als voor het hof bekend haar echtgenoot te hebben willen dooden; de kaashandelaar bleef ook voor het gerechtshof echter bij heeft de Duitscher C. M„ broer van den eersten verdachte, terecht gestaan, wegens he namaken van bankbiljetten en poging tot uitgifte van valsche bankbiljetten. De valsche munters waren er echter niet in geslaagd deze bankbiljetten in omloop te brengen, aangezien de kellner in het verzorgd door de Hilversum, 296 M. Algemeen Programma, AVRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Pianorecital E. Veen. 11.00 Orgelconcert door J. Nieland, m.m.v. S. Bahler (viool). meene vergadering van het Christelijk Natinonaal Vakverbond op 23 Augustus j.1., en door het congres van het perma nent comité op 30 Augustus j.1. zqn aan genomen, voornamelijk wat betreft de -tijdelijkheid der inkomstenvermindering r(TonFDi^ann^rV.tateuZ^rvw,scha- en hPt Progressieve karakter .'aarvan. - onheil neemt zelfs 1 De vertegenwoordigers van het parma- lan'ii'ml0™ aan ^an een ramD voor nent comité zullen in de vergadering der den landbouw.... 1 centrale commissie voor georganiseerd overleg op 11 dezer het standpunt, neer- overleg treden omtrent wijziging) v!00/-, 1 I2-°° uschinsky s Select Salonorkcst o.l.v. overleg omtrent wijziging van de - Het permanent comité van Christelijke organisaties van personeel in publieken dienst kwam Woensdag te Utrecht bijeen ter bespreking van de door de regeering voorgenomen salarisverlaging en ver- s.30 AVRO-Kamerorkest o.l.v. G. Hemmes en hooging van het pensioen-premieverhaal.grammofoonpl. De vergadering was van oordeel, dat 700 Boekbespreking door E. d'OHveira. deze voorstellen niet voldoen aan de' reso- o 30 Vervo!? c°ncert luties, welke door de buitengewone alge- r" Di.as'J r- - ni<.piiA vornrnrlorincr „n„ v,„f ö'05 Concert door de Kon. Mit. Kapel o.l.v. Max Tak. 1.30 Concert door'Dames-trio. 2.30 Grammofoonpl. 3.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refreinzang Bob Scholte, en grammofoonpl. 4.30 Kinderuur. Kapt. C. L. Walther Boer, o.a. Wiener Blut, Strauss, en Fant. „Die Walkure", Seidel. In de pauze en na afloop: Radio-toonee!. Hilversum, 296 M. Uitsl. AVRO-programma. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Grammofoonpl. 10.30 Solistenconcert m.m.v. Rélie Rimath' (zang) en W. Brederode (vioot). Piano: E. Veen. 11,00 Grammofoonpl. 11.30 Vervolg solistcnconcert. 12.002.00 Concert door ensemble Rentmees ter. 2.15 Grammofoonpl. 3.00 Kniples door mevr. de Leeuw-van Rees. 4.00 Pianorecital door Wilmy Richards. 4.30 Radiokinderkoorzang o.l.v. J. v. Hamel. 5.00 Max Tak: „Gounod" (met grammofoonpt. Hl.) 6.00 Grammofoonpl. 6.30 R.V.U. 7.00 Kovacs Lajos en zijn orkest. Refr.zang: Bob Scholte. 7.30 Eng. les door Fred Fry. 8.00 Vaz Dias. 8.05 Kovacs Lajos en zijn orkest m.m.v. „The Rythm Brothers". 9.00 Optreden Wouter Loeb. 9.26 Omroeporkest o.l.v. N. Treep, o.a. scho ner Mai, wals, Strausz. 11.00 Vaz Dias. 11.0512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitz. 8.009.15 Grammofoonpl. 10.00 Orkestconcert. 11.3012.00 Godsd. halfuurtje. 12.15 Concert. I.45 Grammofoonpl. 2.00 Voor de vrouw. 3.00 Modecursus. 4.00 Vioolrecital door D. Vos, m.m.v. F. Bos- hart (piano). - 5.00 Grammofoonpl. 6.30 Esperantoles. 6.50 Grammofoonpl. 7.107.30 Lezen. 7.45 Causerie. 8.00 Orkestconcert. 9.00 Vaz Dias. 9.15 Lezing. 9.35 Vervolg concert. II.0012.00 Grammofoonpl. zqn verklaring, dat hq nooit het opze te,J>rengeD' aa^ez'ffn «mier heeft gehad den man te dooden. Wel had waar ze trachtten hun consumptie hij aan de vrouw vergif verstrekt, op haar aandringen, met de bedoeling den man suf en kwijnerig te maken. Voor de rechtbank te Alkmaar was aan beide verdachten ten laste gelegd: ten eerste, poging tot moord tezamen en in vereeniging; ten tweede, aan de vrouw poging tot moord, aan den man mede plichtigheid aan poging tot moord door het verstrekken van middelen aan de vrouw. Van het eerste punt der tenlastelegging heeft de rechtbank verdachten vrijgespro ken, doch ze zijn wegens poging tot moord en medeplichtigheid aan poging tot moord, ieder tot 6 jaar gevangenisstraf veroordeeld, overeenkomstig den elsch van het O.M. Subsidair was aan den kaashandelaar H. E. ten laste gelegd: uitlokking tot moord door het verschaffen van mldde len, althans opzettelijk zware mishand© ling, met voorbedachten rade gepleegd, door benadeeling der gezondheid van het slachtoffer, althans mishandeling met voorbedachten rade, zwaar lichamelijk letsel ten gevolge hebbend. Bij het vonnis der Alkmaarsche recht bank zijn deze drie punten niet ter sprake gekomen, daar de veroordeeling heeft plaats gehad op het tweede punt der ten laste legging. De officier van justitie en verdachten hadden tegen dit vonnis hooger beroep aangeteekend: op 6 October diende de zaak voor het gerechtshof te Amsterdam. De procureur-generaal mr. Bauduin vroeg bevestiging van het vonnis der rechtbank te Alkmaar en eischte tegen ieder der verdachten een gevangenisstraf van 6 jaar. Het hof heeft thans op formeele gron den het vonnis der rechtbank te Alkmaar vernietigd en I. B. veroordeeld tot een gevagenisstraf van vijf jaar wegens po ging tot doodslag, H. E. eveneens tot een gevangenisstraf van vijf jaar wegens me deplichtigheid aan poging tot doodslag, overwegende, dat het voornemen om den landbouwer J. B. te dooden niet is be raamd na kalm beraad en rustig overleg. Bij de strafmaat heeft het hof rekening gehouden met de verminderde toereke ningsvatbaarheid der vrouw. als valsch herkende. Bq den ingenieur wa rnet deze biljetten te betalen, ze dadelijk ren alle materialen en drukpers voor de vervaardiging van valsche bankbiljetten bestemd, in beslag genomen, mitsgaders 600 valsche bankbiljetten van 10. Ook te Dortmund en bij de Liquidatiekas te Amsterdam zijn dergelijke biljetten in be slag genomen, de verdachten ontkenden echter dat deze biljetten van hen afkom stig waren. Verdachte C. M. had slechts één biljet trachten uit te geven, hii had dit alleen gedaan om te zien of het balonnetje opging. De ingenieur erkende, dat het plan om valsche bankbiljetten te vervaardigen, van hem was uitgegaan, verdachte C. M. had de zaak gefinancierd en de jongere broer S. V. was door zijn broer geprest om mee te doen, aanvankelijk had S. M. zich hardnekkig tegen het plan verzet. Hij was werkloos naar Nederland gekomen, in de hoop hier, waar zijn broeder woonde, werk te zullen vinden. Toen dit niet gelukte, verweet deze hem, dat hij op zijn zak leefde: zoo was hü er toe gekomen om met hem en den inge nieur samen te werken. Het O. M„ waargenomen door mr Bosch, achtte het ten laste gelegde bewe zen en eischte tegen verdachte S. M. een gevangenisstraf van VA jaar, tegen den in genieur van 3!^ jaar. Vervolgens werd de zaak behandeld te gen den man, die de zaak gefinancierd had en die zich eveneens wegens het vervaar digen van valsche bankbiljetten tezamen en in vereeniging met anderen te verant woorden had. Verdachte verklaarde het bankbiljet al leen ter betaling te hebben aangeboden, oin den ingenieur te laten zien, dat men een va lach biljet toch dadelijk zou herkennen. President: Wilt u mq nu wqs maken een paar honderd gulden in deze zaak te heb ben gestoken, alleen om te bewijzen, dat het niet ging? Verdachte: Neen, natuurlijk niet. Maar ik werd later bang, ik heb zoo in angst gezeten, wilde er niet mee voortgaan. Het O. M. was van oordeel, dat er geen sprake was geweest van een „proef'-aan- bieding. Hii achtte dezen verdachte het meest schuldig en eischte tegen hem een gevangenisstraf van 4 jaar. Uitspraak 20 October.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2