^nrssss-^ï^^ss. ,T mÊ HELDERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 13 OCTOBER 1932. programma, KiTirr-De Nieuwe vaststelling van rechtsgebieden. Een brutale berooving. Scheepsrampen in de Oostzee. Inbraken te Scheveningen. Van links en rechts De Engelsche kroonprins in ons land. Werkloozenrelletjes te Belfast. wikkelt. Zij schrijft o. m., (lat de in de hegrooting voorgestelde verzwaring van lasten uit oeconomisch oogpunt uiterst bedenkelijk is en dat het zeer te betwij felen valt. of deze maatregelen de ver wachte baten aan de schatkist zullen brengen. IN- EN VERKOOPBUREAU VOOR LAND- EN TUINBOUWPRODUCTEN IN NOORD-HOLLAND. Wordt gevestigd te Alkmaar. ..aar wij vernemen, zal het door de pro vincie in te stellen in- en verkoopbureau voor tuinbouwproducten worden gevestigd in het Land bouwhuis te Alkmaar. Tot di recteur is benoemd de heer P. Klant, secre taris van de provinciale commissie uit ne veilingen in Noord-Holland. De heer A. W. Michels, lid van Ged. Staten, zal optreden als voorzitter van de oommissie, die op de verrichtingen van het in- en verkoopbureau toezicht zal hebben te houden. De samenstelling van deze com missie moet nog plaats hebben. Zooals bekend, stelt het in- en verkoop bureau zich ten doel de aan de in Noord- Holland gevestigde groenteveilingen aan gevoerde producten, die de daarvoor ge stelde minimumprijzen niet kunnen op brengen, voor rekening van de provincie aan te koopen. Aan elke veiling zal een der handelaren als vertegenwoordiger wor den aangesteld, die zorg moet dragen voor de verzending der producten. De door de provincie overgenomen pre' ducten zullen worden gedistribueerd als roenschelii'k voedsel, daar waar een tekort bestaat, of als veevoeder. Voor de distri butie als menschelük voedsel zal de direc tie zich in verbinding stellen met verschil lende liefdadige instellingen en inrichtin gen van sociaal nut in verschillende plaat sen van ons land, voorzoover deze inrich tingen in aanmerking komen om door het bureau te worden bediend. Voor de levering van groenten en even tueel van vroege aardappelen als veevoeder of pluimveevoeder, wordt de medewerking verzocht van de diverse landbouworgani saties. Door bovengemelde maatregelen wordt den tuinders eenige vergoeding voor hun onverkoopbare producten verzekerd, of tenminste een vernietiging van de pro ducten voorkomen. Zij, die zich met het bureau in verbinding wenschen te stellen kunnen zich wenden tot den directeur van het Landbouwhuis te Alkmaar. Bij de Tweede Kamer zijn wetsontwer pen ingediend, houdende nieuwe vaststel ling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kantongerechten, behoo- rende tot de gerechtshoven, te 's-Herto- genbosch, te Arnhem, te 's-Gravenhage, te Amsterdam en te Leeuwarden, zoomede wettelijke bepalingen in verband1 met de nieuwe vaststelling van het rechtsgebied en de zetels der rechtbanken en kanton gerechten. Herhaling van vacanties aan steuntrek- kenden voor demonstraties elders kan hier door in de toekomst niet, zonder toestem ming geschieden van den minister van binnenlandsche zaken. MEISJE VERDRONKEN. I genomen. Op hetzelfde oogenblik werd de I winkeldeur geopend en de boekhandelaai Een 10-jarige dochter van den heer S. vastgegrepen door een kameraad van ver- Botma, veehouder te Balk, die Dinsdag dachte. per fiets op weg was naar het land van j De rechtbank had beiden veroordeeld tot haar vader, moest een smal polderdijkje een gevangenisstraf van 1 jaar wegens passeeren. Waarschijnlijk tengevolge van diefstal met geweldpleging. - - -•-* Alleen E. K. bad tegen het vonnis hoo- den harden wind is zij te water geraakt en verdronken. DIEFSTAL VAN BANKBILJETTEN. De advocaat-gen. bij het gerechtshof te 's-Hertogenbosch heeft Maandag beves tiging geëischt van het vonnis der Bre- dasohe rechtbank, waarbij (1e schipper J. P. ter zake van diefstal van bankbiljet ten tot een bedrag van 650 ten nadeele van A. Bertels te Berkel-Enschot was Een passagier van een huur- j veroordeeld tot 2 jaar en 6 maanden ge- auto te Rotterdam overvallen,vangenisstraf. Binnenland. LIEFDESDRAMA. Twee gewonden. Maandagavond is op de kermis te Stok- kum (Geld.) hevig gevochten. De aanlei ding was. dat twee jongens, Litjes en Jansen uit 's-Heerenberg met een meisje berooid en mishandeld. In den nacht van Zaterdag op Zondag heeft de 46-jarige Duitscher E. K. uit Mel- dungen in de buurt van den Schiedam- schen dijk te Rotterdam een huurauto aan geroepen, met het verzoek, hem naar zijn hotel te brengen, dat in de omgeving van het Westplein ligt. Naast den chauffeur zat nog een tweede man. Bij het hotel gekomen, vorderde de chauffeur een bedrag van 10, hetgeen de Duitscher veel te hoog vond. Hij bood 5 aan, maar daar wilde de chauffeur niet van hooren. Hij bood aan voor een politiebu reau te rijden, om daar het geschil te doen beslechten. De Duitscher vond dat goed en stapte weer in den auto. De chauffeur reed daarop naar de Parkkade, waar het op dat uur uiteraard heel stil is.. Daar stopte hij en hij en zijn kameraad stapten uit, open den het portier en haalden den Duitscher uit den auto. Zij vielen hem aan, sloegen hem tegen den grond, schopten hem tegen het hoofd en beroofden hem vervolgens van alles wat hij bij zich had. De Duitscher bleef versuft liggen en de aanvallers gin gen er met den auto vandoor. Hun buit be stond uit 2 biljetten van 50 mark, 5 van 100 mark, 8 van 1 Engelsch pond, 1 biljet van 500 mark, 1 van 1000 mark, 1 van 100 Belgische francs, 1 chèque ter waarde van 100 pond, 2 horloges, 1 gouden horloge ketting en een leeren étui met paspoort en De Duitscher is, toen hij weer wat was van rn eenigszins beschonken toestand, ger beroep aangeteekend. Dinsdag is ver dachte wegens diefstal door het Hof ver oordeeld tot 1 jaar gevangenisstraf; de ge weldpleging i6 niet bewezen geacht. De procureur-generaal had lA jaar ge vangenisstraf geëischt. ONRECHTMATIG TREKKEN VAN STEUN. Door een lid van den gemeenteraad De Beverwjjksche politie heeft proces verbaal opgemaakt tegen J. E., gemeente raadslid aldaar, wegens het onrechtmatig trekken van steun. KIND DOOR AUTO GEDOOD. Te Nijmegen is Dinsdagmiddag onge veer 1 uur in de lange Hezelstraat het ze- wilden dansen, wat zekeren Coenen intvenjarige zoontje van den heer R. door Wehl niet aanstond. Buiten de danstent ten luxe-auto, bestuurd door den heer J. gekomen, heeft Coenen Litjes en Jansen zoodanig met een mes bewerkt, dat bei den zwaar gewond werden. Litjes kreeg eenige steken in den buik, waardoor hij in levensgevaar verkeert. De dader vluchtte. Hij is later gearresteerd. DIEFSTAL IN EEN KERK. Offerblok geledigd. Kok uit Arnhem, oven-eden en gedood. Buitenland. Een Finsch houtschip vermist. Ten gevolge van den hevigen storm zijn weer tal In de r.k. kerk De Liefde aan de Bil- aan de Zweedsche Oostzeekust derdijkstraat te Amsterdam is uit een van scheepsongevallen gebeurd, offerblok 500 gestolen. Het blok was in Het Finsche stoomschip „Sampo" werd vier weken niet geledigd; eenige leden geslagen. Nadat het geruimen tyd hul- van het kerkbestuur, die ontdekten wat Peloos had rondgedreven, slaagde een geschied was, hebben bij de politie aan gifte gedaan VECHTPARTIJ TE OSS. Door beleediging van een vrouw. Dinsdagmiddag bezocht een zekere bijgekomen, naar het Westplein gestrom peld, waar hij een agent van politie ont moette, wien hü vertelde, wat er was ge beurd. De man had een geheel opgezwol len gezicht, een dichtgeslagen oog en hü klaagde over pijn in de lendenen. De agent geleide hem naar het ziekenhuis aan den Coolsingel, waar hij is behandeld. Al spoedig rees verdenking tegen den 21-jarigen chauffeur, I. O., die Maandag middag in zijn woning is aangehouden. Even later is ook de 23-jarige varensgezel J. T. A. H. aangehouden. Beide mannen hebben een volledige bekentenis afgelegd. Zü zijn opgesloten. Het geld is niet terug gevonden. Drie jongemannen voor de rechtbank. het café van den heer v. d. L. in de Arendsvlucht te Oss. Hü beleedigde de vrouw door bandieten ontvoerd. in een gereed staande» auto geduwd. Geblind doekt i-eden zü eenige uren rond, waarna de bandieten mededeelen, dat zü mevrouw Collina in vrijheid zouden stellen om haar in de gelegenheid te stellen een losgeld voor haar echtgenoot bijeen te brengen ten bedrage van honderdduizend dollar. Col lina verklaarde, onmogelijk een dergelijk bedrag bijeen te kunnen brengen, en na lang loven en bieden kwamen zij tenslotte tot een bedrag van vijfduizend dollar, dat als losgeld verlangd wordt. Mevrouw Col- lins werd vervolgens uit den auto gezet, die met groote snelheid verdween. DE IERSCHE SWEEPSTAKE. Onder degenen, die Dinsdag met een prjjs van 100 pond uit de Iersehe Sweep- stake verblijd zijn, bevinden zich ook weer eenige inwoners van ons land of onze Oost, o.a. drie te Amsterdam, twee te Rotterdam, een in den Haag, Hoek van Holland, Zutphen, Apeldoorn. Verder iemand, als w-iens woonplaats „Zuid-Hol land" wordt opgegeven en een „Schuil naam winnaar", iemand te Batavia en iemand op Sumatra. BANKIER DOOR BANDIETEN ONTVOERD. Terwijl hij met zijn vrouw wandelde. Een bekend bankier uit Chicago, Nor man II. Collins, is tijdens een wandeling niet zijn vrouw door k^djeteu j^0 een Je wenscht eens wat lichts en watTen»! ZÜ werden plotseling om^riahiind-1 Er is in een Hollandsche krant altijd nog! „De strijd om het versche kadetje." 13 Octohe r. Het lezen van kranten is nuttig en g0f(1 Zii ZÜ" de Revue van het leven, Er trekt je een heel panorama voorbij. De mensch in zijn strijd en zijn streven Maar soms wordt de toestand je wel eens [te bar. Wat de Iersehe opbrachten. sweepstakes Men schiet in Genève geen sikkepit 0p 1 Men praat elkaar niet van de sokken Herriot voelt voor heusche ontwapening [niets Dus Duitschland blijft steeds nog maar ['nekken. Elk land heeft zqn zorgen, Zyn vreezen, fzün angst. Slechts wil houden nog ons verzetje; Gelukkig dat wij nog een hoofd hebben h ooi Den strijd om het versche kadetje! Er woedt over Azië 'n gevaarlijke storm, De vrede schijnt spaak daar te loepen; Bolivia vecht het met Paraguay uit, 1 Conflicten ontstaan weer bij hoopen. Bü ons., is een serie processen ontstaan Nu niet om het knappende fijntje, Maar of., suikervlinders.gebak zijn [of brood.,, Wii voelen nog wel voor een gijntje! Zweedsch bergingsvaartuig erin, het naar Nynahemn te sleepen. De bemanning was door de inspanning volkomen uitgeput en de geheeie lading van het schip was over boord gespoeld. Een tweede Finsch stoomschip, „Vera", uit HelSingfors, dat een Zweedsohe nood haven wilde binnenloopen en draadloos om een loods vroeg, heeft men sedert dien niet meer teruggezien. De met hout ge laden boot was door den storm ernstig be- vrouw van den herbergier op ergelüke schadigd en maakte sterk slagzij. Toen de wüze. V. d. L„ die ziek te bed lag, hoorde loodsboot buitengaats kwam, kon men het deze beleedigingen. Hij maakte zich daar over zoo kwaad, dat hij opstond en v. V. met een üzeren staaf te lüf ging. Hü bracht hem een ernstige hoofdwonde toe. Van V. kon. na verbonden te zijn, naar zijn woning worden gebracht. De politie heeft de zaak ir onderzoek. EEN BRUTALE OVERVAL TE AMSTERDAM. De dader tot een jaar gevan genisstraf veroordeeld. Het rechtsgebied van hel ge rechtshof te Amsterdam. Voorgesteld wordt de opheffing van de kantons Schagen, Medemblik, Zaandam, Pui-merend, Haarlemmermeer, Breukelen- Niienrode, Wk-bii-Duurstede en Woer den en van het arrondissement Alkmaar, welke kantons en welk arrondissement worden verdeeld1 over de overblijvende res sorten. Het kanton Alkmaar krijgt de gemeen ten Assendelft en Krommenie van het kan ton Zaandam, de gemeenten Heemskerk, Wijk aan Zee en Duin en Beverwijk van het kanton Haarlem, de gemeenten Jisp en Wormer van het kanton Purmerend, alsmede het kanton Schagen, met uitzon dering van de gemeenten Callantsoog en Anna Paulowna. Het kanton Den Helder krijgt de ge meenten Callantsoog en Anna Paulowna van het kanton Schagen, doch staat do ge meente Wieringen af aan het kanton Hoorn. Wat betreft de opheffing der rechtbank te Alkmaar, de kantons Helder en Alk maar komen bij het arrondissement Haar lem, Hoorn bii het arrondissemt Amster dam. De opheffing van de Alkmaarsche recht bank, aldus de memorie van toelichting, is teker gerechtvaardigd, gelet op den betrek kelijk geringen omvang van haar werk zaamheden. UITBREIDING VAN DE TEXTIEL NIJVERHEID IN NED.INDIË. Een ontwerp-ordonnantle. Aneta meldt uit Batavia, dat de regee- faig bii den Volksraad een ontwerp-ordon- iantie heeft ingediend, beoogende uitbrei ding van de in Nederlandsch-Indië he- Mande textieltoüverheid, alsmede de be vordering van de vestiging van nieuwe textielbedrijven. Het ontwerp stelt voor, nfsohaffing van de invoerrechten op onge- erfde katoenen en kunstzijde, weefgarens )n op grondstoffen ter vervaardiging van die garens. D,e hierdoor veroorzaakte in komstenderving zal 220.000 bedragen. STEMPELVACANTIES VOOR WERKLOOZEN. Ingrijpen van de regeering. Waarschijnlijk in verband met de com munistische ongeregeldheden bii dé ope ning der zitting der Staten-Generaal heeft Ie minister van binnenlandsche zaken den gemeentebesturen verzocht ten spoedigste mn hem ter goedkeuring in te zenden een ïewijzigde steunregeling. Bij deze wijziging zal rekening moeten worden gehouden met een nieuwe aanvul ling van het besluit van den minister van binnenlandsche zaken van 15 Januari, lui- lende: „De regeling tot bepaling van tijd(en) pn plaats van stempeling wordt vastgesteld ïoor burgemeester en wethouders. 'Zij is tem de goedkeuring van den minister van iinnenlandsche zaken onderworpen, ter- vijl afwijking van de goedgekeurde 'rege- iTig anders dan in gevallen van dringende loodzaak, b.v. bij ziekte of overlijden van iloed- of aanverwanten zonder toestem- ui ng van den voornoemden minister niet iroorloofd' is". In den avond van 20 Februari was de losse werkman E. K„ onder voorwendsel ,r tA een bijbeltje te willen koopen, een boek- Voor oe rechtbank te s-Gravenhagewinke] aan ^„'Singel binnengekomen en stonden Dinsdag terecht drie jongeman nen van goeden huize, verdacht van een reeks van diefstallen, te Scheveningen ge pleegd. Hun was ten laste gelegd, dat zij hebben ingebroken in perceelen aan den Nieuwen Duinweg, de Stadhouderslaan, den Kwee- kerü'weg en den Belvédèreweg, na ver breking van ruiten en aldaar hebben ont vreemd tal van sieraden, o.m. een gouden armband, gouden kettingen, speldjes, bro ches met diamanten, geldstukken, een film toestel, een geldkistje, alsmede een tasoli, inhoudende een bedrag van 1820 aan bankbiljetten, welke laatste door een der verdachten aan een dame werd ontrukt. Verschillende getuigen werden gehoord. De drie jongemannen legden ter terecht zitting een volledige bekentenis af. De president merkte op, dat de verdach ten een goed tehuis hadden, doch dat zij vermaak zochten in autorijden, café bezoek en het dragen van mooie kleeren. Met een hoofdknik gaven de verdaenten dit toe. Op verzoek van den verdediger werden de ouders van een der verdachten gehoord. Zij verklaarden vrijwel onkundig te zijn geweest van de gedragingen van hun zoon buitenshuis. Wat hij vertelde beschouw den zii ais grootdoenerij. De officier van justitie, nir. Knuttel, eischte tegen den oudsten verdachte drie jaar en den tweeden twee jaar gevangenis en den jongsten één jaar tuchtschool. Vonnis 25 October. INBRAKEN TE SOESTERBERG. Dinsdagmorgen om half acht bemerkte de koster van de R.-K. kerk te Soesterberg, dat er in de pastorie aan de voor- en ach terzijde een paar ruiten ingedrukt waren. Spoedig daarna werd ook bemerkt, dat het militair tehuis een bezoek van inbrekers heeft gehad en dat men door indrukken van een ruit een raam had geopend en naar binnen moet zijn gekomen. Tot dus ver werden alleen gestolen een heeren- rüwiel, een pendule, sigaren en sigaretten en andere kleinigheden. De politie van Soesterberg stelt met behulp van den rijks veldwachter en een politiehond een uitge breid onderzoek in. BRUTALE INBRAAK. Aan de Weteringsschans to Amsterdam. Te Amsterdam is Maandagnacht in een aan de Weteringschans bii het Eerste We teringplantsoen gelegen winkel, waar sportartikelen verkocht worden, ingebro ken. Men is zeer brutaal te werk gegaan. De inbrekers hebben gebruik gemaakt van net feit, dat de eerste verdieping boven den winkel leeg stond. Daardoor konden rij, zonder dat zulks al te veel gevaar op leverde, de deur van den vrijen opgang naar dit huis forceeren, waarna zii zich naar boven begaven en uit den vloer boven den winkel een luik of eenige planken wegbraken. Vermoedelijk met behulp van een steekbeitel hebben zij vervolgens het stucwerk van het winkelpand weggestoken en zich zoo door het gat in de winkel ruimte laten zakken. De buit, die zij zich daar hebben toegeëigend, bestaat uit een aantal jumpers en een klein bedrag aan geld. Langs denzelfden weg zijn de inbre kers, naar wie door de politie op het oogen blik ijverig gespeurd wordt, vertrokken. had uit de kassa een bedrag van 10 weg- schip echter niet meer vinden De Letlandsche motorschoener „Frie- drich" kon nog juist op het laatste oogen blik geborgen worden, toen de bemanning reeds bezig was te trachten, om met een zelf gebouwd vlot het land te bereiken. DRIE VROUWEN DOOR EEN SNELTREIN OVERREDEN. Te Brons bü Grenoble wilden Maandag drie vrouwen nabij het station den spoor weg oversteken, waarbij een der vrouwen niet de hak van haai- schoen in een wis sel bleef steken. De beide andere vrouwen trilden haar helpen, doch tezelfder tijd naderde in volle vaart de sneltrein naar Grenoble, waardoor de drie vrouwen letterlijk werden verpletterd. De eerste sweepstake, van November '30 bracht bruto 660.000 pond op, waarvan ruim 400.000 pond aan prijzen werd terug betaald, de tweede op de Grand National Steeplechase van Maart 1931 bijna driemaal zooveel, ruim een drie kwart mïllioen pond, waarvan bijna 1.200.000 terugging aan prijzen, de derde op de Derby van Juni '31 2.789.696 pond met bijna twee miilioen pond aan prijzen, de vierde van November '31 2.941.852 pond met weder bijna twee miilioen aan prijzen, de vijfde (de Grand National van Mei '32) bracht het geweldige bedrag van 3.365.312 pond op (prijzen bij na twee en een kwart miilioen), maar dit weid nog overschreden door de Derby van dit jaar, toen meer dan vier miilioen pond uit alle oorden van de wereld binnen stroomde en meer dan 2.800.000 aan prij zen werd1 uitbetaald. Dat thans bii de Cesa- rewitch het bedrag zoowat een half mii lioen is teruggeloopen, zegt weinig, want de Cesarewitch is minder algemeen in het buitenland bekend dan de Derby. Het is intuschen een overstelpend succes en men kan zich wel voorstellen, dat er in Enge land van alle kanten stemmen zün opge gaan om te zien of het door Groot-Brittan- nië opgebrachte bedrag niet in het land kan worden gehouden. VRIJDAG 14 OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.00—12.00 VARA, 12.00—4.00 AVRO, 4.00—8.00 VARA, 8.00—11.00 VPRO, 11.00— 12.00 VARA, 10.00—10.15 v.m. VPRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgelspel door J. Jong. 11.00 Grammofoonpl. 11.15 P. J. Kers: Onze keuken. 11.45 Voordracht door J. v. Oogen. 12.00 AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2.00 Grammofoonpl. 2.30400 AVRO-Kamerorkest «j.l.v. L. Schmidt en gramofoonpl. 4.00 Grammofoonpl. 4.40 Voor de jeugd. 5.20 Concert door VARA-Kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 6.15 Orgelspel J. Broodhouse McCarthy, m.m.v. Leo Fuld. 6.40 Dr. J. Tinbergen: „Verspilling van pro ductieve krachten." III. 7.00 Vervolg orgelspel. 7.15 Vervolg orkestconcert. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: „Orthodoxie". 8.30 Concert. Mej. W. Canté v. Amerongen (sopraan), Jan Keessen (iste viool), F. Brantchaar (2de viool), L. Werner (cello)', A. Adema (piano) en J. Stroomenbergh (bas), o.a. Cantate no. 5, Buxtehude. 9.oo Dr. W. Banning: „Democratie". 9.30 Vervolg concert, o.a. Cantate no 21 Bach. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Vaz Dias. 10.15 Causerie. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. NCRV"1"" programma' verzorgd door de 8.00 Schriftlezing. 8.15 Grammofoonpl. 10.30 Morgenwijding. 11.0012.00 Harmoniumconcert door H F Jurjaanz, m.m.v. mej. G. Koeman (sopraan).' 12.15 Trioconcert door H. Herman (viool) H v. d. Horst Jr. (cello) en mevr. R. A. v d Horst-Bleekrode (piano). 1.30—2.00 Orgelconcert A. Schellevis. 2.30 Vervolg trioconcert, m.m.v. T. G. v d Haar (cello). 3.15 Vervolg orgelconcert. 3-45 Grammofoonpl. 4.00 Chopin-concert door B. Verboom (plano) 4.30 Grammofoonpl. 5.00 Voor jeugdige postzcgelverzalaars. 5.30 Voor jeugdige amateurfotografen 6.00 Lezing door H. J. Steinvoort. 6.30 Causerie over het Leger des Heils. 7.00—7.3° Causerie door A. J. Herwig. 7-45 Grammofoonpl. 8'kesO°nolv r?°VLC ILO'V- (symi>bonieor- Kest) o.l.v. F. Schuurman m.m.v. A de Rook van Leeuwen (sopraan). O.a. Pasto rale Mastique, Massenet. 9.00 Dr. Ph. J. Ilenburg: „De toekomst v. <f. hedendaagsche student". 9 30 Vervolg concert, o.a. suite no. 1 in C Gr. t, Bach. ca. 10.00 Vaz Dias. 10.3011.30 Grammofoonpl. ZATERDAG 15 OCTOBER. Hilversum, 296 M. Uitsl. VARA-progr, 10.0010.15 VPRO. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedrijven: VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen; „De Notenkrakers o.l.v. D. Wins en A. Bouw meester (declamatie). 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant en grammofoonpl. 2.15 Grammmofoonpl. 2.15 J. v. Zultphen: „Hoe werd ik socialist?" 3.10 Concert door de „Notenkrakers", o.l.v. D. Wins en gfammofoonpl. 4.30 S. Boekman: Ons wedstrijdwezen. 4.50 VARA-mandoline-ensemble o.l.v. J. B. Kok en grammofoonpl. 5.40 Lezing door A. M. de Jong. 6.00 Friesch uurtje. 7.00 Uitzending voor het Platteland. 7.30 Grammofoonpl. 7.45 Toespraak door A. de Vries. 8.00 Bonte avond m.m.v. „De Flierefluiters", o.l.v. H. de Groot; R. Bresser (cello); Wla- dimir Piqué Trio; A. Bouwmeester (decla matie); L. Bergmann (zang en piano) en H. van Gorcum (conferancier). ca. 11.00 Vaz Dias. 11.00 Uitzending Centr. Bond van Transport arbeiders, m.m.v. het VARA-tooneel o.l.v. W. v. Cappellen en J. Jong (orgel). 11.4512.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M.. Uitsl. KRO-uitz. 8.009-15 en 10.00 Grammofoonpl. 11.30—Ï2.00 Godsd. halfuurtje. I2.I5-I.45 Orkestconcert. 2.00 Voor de rijpere jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Accordeonmuziek. 4.15 Grammofoonpl. 5.00 Accordeonmuziek. 5.15 Sportpraatje. 5.30 Grammofoonpl. 6.00 Accordeonmuziek. 6.10 Weekoverzicht. 6.30 Gramofoonpl. 6.40 Causerie. 7.00 Grammofoonpl. 7.107.30 Lezing. 7.45 Esperantocursus. 8.00 Orkestconcert m.m.v. solisten. 9.00 Declamatie. 9.15 Vaz Dias. 9.30 Vervolg concert. 11.3012.00 Grammofoonpl. Duizenden demonstranten. Een menigte van eenige duizenden werkloozen heeft Dinsdag te Belfast ge demonstreerd voor verhooging van uitkee- ringen. Er ontstonden wanordelijkheden, waarbij de politie enkele malen heeft moe ten schieten. Eenige personen zijn ge wond. De burgemeester heeft verordend, dat tussehen 11 uur 's avonds en 5 uur des morgens niemand zich op straat mag be vinden, en voor overdag een verbod van samenscholingen uitgevaardigd. Een doode, twee ernstig gewonden. Reuter meldt nader, dat de polite te Bel fast versterkingen uit den omtrek heeft gekregen; op het oogenblik patrouilleeren 2000 gewapende agenten en pantserauto's door de straten. Er blijkt nu één betooger gedood te zijn en van twee is de toestand kritiek; er zijn ook drie agenten gewond. Een ander bericht meldt, dat de relletjes in den namiddag opnieuw zijn begonnen. De menigte poogde het verkeer te strem men; bü groote magazü'nen werden de rui ten ingegooid; tramwagens werden ver nield. De betoogers vielen de politie aan en daarbij is geschoten; toen was de politie genoodzaakt het vuur te beantwoorden. Voor de vernielde winkels zijn politie posten geplaatst. Om Belfast heen is een cordon getrok ken, opdat niemand daar gisterenochtend zou kunnen binnenkomen. Het autobus- en tramverkeer staat stil. In een deel van de stad hebben de betoogers loopgraven gedolven en barricaden opgericht. Onder de betoogers bevinden zich ook vele vrou wen. EEN SNELTREIN PARIJSBAZEL ONTSPOORD. Zestien gewonden. De sneltrein Parijs—Bazel, die des morgens te zeven uur van het Gare de 1'Est te Parijs vertrekt, is Dinsdag door tot nog toe onbekende oorzaak te Villepa- tour bij Gretz ontspoord. Het treinver keer moest omgelegd worden. Reuter meldt nader: In den ontspoorden trein Parü's—Bazel bevond zich ook een rijtuig naar Belgra do; de trein had op het oogenblik van de ontsporing een snelheid van 100 km Niettemin zqn er slechts 16 gewonden, van wie het meerendeel licht gewond is. EEN ERNSTIG MOTOR-ONGELUK. Drie dooden. Een korporaal en twee soldaten van het derde regiment jagers te Doornik (Bel- gië), die op een motorrijwiel met duozitting uit het stadje Leuze naar hun garnizoen terugkeerden, zq'n in duisternis en mist op een auto van een Brusselsohen hande- laar gereden; de drie militairen waren op s ag dood, de handelaar bleef ongedeerd. DE ONTVOERDE BRITTEN. Re"te^ meldt uit Nioetsjwang dat ei- een boodschapper aldaar is aangekomen behandeld. 6 ^"Keiieri goed worden Om handelsrelaties aan te knoop^ Over enkele dagen arriveert de En,' gelsche kroonprins in ons land en voor. zoover wij weten, is dit de eerste maal dat hij hier een officieus bezoek brengt-, Men tast in het duister, waarom hij dit doet, want over het algemeen heeft het Engelsche hof zich niet uitgesloofd om zich in andere landen te vertoonen. Wan, neer men zü'n fantasie den vrijen loop laat gaan, is het mogelijk hiervoor een reden te vinden en zonder dat wq over positieve berichten beschikken, geven de antecedenten van dezen toekomstigen Britschen koning ons een leidraad .bjj onze conclusies. „Prince charming", zoo als hij in de wandeling genoemd wor<H van wege zün groote beminnelijkheid, heeft zich beü'verd om de lauwheid der Egelschen op handelsgebied zoo krachtig mogelijk tegen te gaan. De Engelschman had uit traditie en ingevolge de buiten, gewoon goede kwaliteit van zün veredel* lingsproducten in vroegere jaren, de ge woonte aangenomen de orders op zijn goederen af te wachten, in stede vap „den boer op te gaan". De Duitscher haa een tegenovergestelde mentaliteit; met alle mogelqke energie bracht hü rijn wa. ren aan den man en het was geen uitzon dering in de voor-oorlogsjaren, wanneer men in de verste uithoeken de Duitschd handelsreizigers aanwezig vond. Het spreekt vanzelf, dat bii het toenemen van de concurrentie, de geleidelijke ver betering van de niet-Engelsche indu- streele goederen tot het Egelsch peil en zelfs daarboven, ook de Engelsche passi- viteit den Brit parten ging spelen. Het is de verdienste avn den Prins vau Wales, dat hü daarin een verandering bracht. Hü ging met de Britsche dele gatie mede om de Engelsche tentoonstel ling in Zuid-Amerika te openen, waaB hü de Britsche handelsbelangen krachtig bevorderde; hü staat in Engeland zelf steeds op de bres om de traditioneelö zakenopvating te veranderen en nu is hjj naar Kopenhagen geweest, waar hü de aldaar gehouden Britsche tentoonstelling met zijn tegenwoordigheid vereerde. Doot een en ander heeft hü den bynaam ge kregen van den Britschen Hoogen han delsreiziger. De invloed van Prince Charming is op allerlei gebied groot en het is niet alleen de fabrikant van mode artikelen, die hem dankbaar moet zün. Het is dus mogelijk, dat de Engelsche kroonprins in Den Haag wat over En gelsche handelsverbindingen komt spre ken. Er is nu eenmaal een verwoede in ternationale economische oorlog aan den gang, waarin elk land moet trachten het hoofd boven water te houden. Engeland heeft een overeenkomst met zijn Domi nions gesloten tijdens de conferentie to Ottawa, doch in allen geval heeft die conferentie niet gebracht, wat er aan- vankelqk van gehoopt was. Zonder de verkregen resultaten te willen verklei nen, behoeft men niet aan te nemen, dat Engeland genegen zal zün, zyn andere klanten te verwaarloozen en vooral niet Nederland, dat veschillende banden met het Britsohe Rijk onderhoudt en wiens geografische positie (de Noordzee en dö Koloniën) een factor van beteekenis is lü de Britsche strategie. Nu Duitschland zijn agressie op han delsgebied meer en meer vergroot eö ook zijn handel met Nederland, tenminstö ten opzichte van den Nederlandsoheiï export naar Duitschland, beduidend wj|l verkleinen, daarbij zich op bittere nood zaak beroepende, zou een toenadering tot Engeland een uitkomst kunnen wordeö voor ons benarde bedrijfsleren. Zou de krachtige houding van onze Regeering ten opzichte van de Duitsche voorstellen verbandhouden met haar wetenschap, dat Engeland daarvoor een compensatie zou kunnen aanbieden? Wij hebben al me nigmaal gezegd, dat Duitschland vrij la om te doen met haar eigen handelsbewe ging, wat zij wil, mits geen overeenkom sten worden geschonden; wij hebbed geen recht haar daarvoor te willen straf fen door het organiseeren van een boy cot. Wél hebben wij hetzelfde recht om.' te blyven waken voor ons volksbestaan op de wijze, zooals wij dat zélf het meest geschikt vinden. Biedt een regeling met Engeland ons voordeelen, welnu dan kau niemand ons beletten die relatie te eccep- teeren en ten voordeele van beide lau®* den te benutten. Wij mogen ons econo misch aansluiten bij het Britsche wereld rijk, wanneer dit in onzen kraam te pw komt; wij mogen ook alleen blijven staan en de Regeering is daarvoor aan nie mand verantwoording verschuldigd daö aan het eigen Volk. Daarom verheugen wü ons in de k°ms« van den Enkelschen kroonprins. Later wü hopen, dat hieruit goede dingen ziU| len voortspruiten, want wij hebben verkwikking noodig, te meer nu de cn- sis eerst goed in ons land begint te W ken,

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2