HELDERSCHE COURANT VAN DINSDAO 18 OCTOBER 1032. Julianadorp. 't Zand. Wieringen. Callantsoog. Van Hwijcksluis. Anna Paulcwna. Texel. 2 Barsingerhorn. I Op uw Uocdc Jubileum S. Bruul. 11. 12. Paul" uit 62 kisten goudstaven bestond. Uit Nelspruit is het bezit per trein naar de DeLagoa Baai verzonden en hierover zegt een met rooden inkt onderstreepte Botitie: 30 Augustus. Van Nelspruat vertrokken neer de Delagoa Baa.i 31 Augustus. Het goud wordt afgeleverd, aan Wilken Aokermann. 3 September. Ben weer bezig met het goud. Verdere notities toonen aan, dat toen biet goud aan Wilken Ackermann was Overgedaan, de Bóeren-Republiek credie- ten kreeg voor het bedrag aan de goud- waarde, alsmede groote hoeveelheden levensmiddelen en voorraden, o.a. 44.000 zakken meel. Er werden schepen gecharterd en be langrijke sommen werden ter beschikking gesteld in Europa om de Boeren, die daar een toevlucht hadden gezocht, te steunen. De legende van de begraven milloenen is nu voor goed de wereld uit! UIT DE ADVERTENTIERUBRIEK. „Te koop nachthok met kippen en Inleg- potten". Het schijnt de bedoeling te zijn, dat de kippen in dit nachthok ingelegde eieren leggen, vandaar deze combinatie van kip pen en inlegpotten, diie anders een beetje zonderling zou zijn. „Wegens plaatsgebrek te koop een zin gende lijster met kooi en een zoo goed als nieuw kinderledikant". Oplossing: men plaatse den zingenden lyster met kooi in het ledikant, het plaats gebrek is dan opgeheven en tevens heeft het ledikant een bestemming. VERLOTING EN BAL VAN „J. V. C." Zondagavond had het uitgeschreven bal plaats van de voetbalvereeniging J. V. O., dat voorafgegaan door de ver loting ten bate van J.V.C.'s kas. Om ongeveer 10 uur laat het bestuur het doek ophalen en 88 fraaie prijzen prijzen prijken, netjes uitgestald, op het tooneel. De voorzitter van J.V.C., de heer J. Blaauboer, heet uit naam van J.V.C. de aanwezigen hartelijk welkom en ver heugt zich er over dat zoo'n talrijk publiek aanwezig is, om de verloting en het bal, dat hierna zal plaats hebben, bij te wonen. Nadat nog eenige loten die terugge komen waren verkocht zijn, kon de trek king beginnen. Twee kloeke adspirant- voetballers zullen de lot- en prijsnummers uit de verzegelde bussen trekken die onder toezicht van den heer I. J. Schroe- vers, die zoo bereidwillig was assistentie te verleenen, bekend gemaakt werden. Na een vlot verloop der trekking, waren de getrokken nummers al gauw onder het publiek bekend en zag men zoo hier en daar al blijde gezichten ten bewijze dat zij gelukkig geweest waren, vooral de man die voor het cafePrins Hendrik" met ververschings-artikelen stond was in zijn schik, want die had den len prijs, een pracht rijwiel gewonnen. Na afloop der verloting richtte de Voorzitter nog even het woord tot het publiek en dankt allen voor hunne moeite die zij zich getroost hebben om deze mooie verloting voor J.V.C. zoo schitterend te doen slagen. In het bijzonder een woord van dank aan de jonge dames en heeren die zoo bereid willig zijn geweest om de 1000 loten te helpen verkoopen. Ook moedigt de Voor zitter de toehoorders aan om J.V.C. te steunen en te maken dat zij het volgende jaar met gemak 2000 loten zal kunnen uitgeven. Tenslotte wenscht hij de aan wezigen nog eenige gezellige uurtjes toe. DE UITSLAG VAN DE VERLOTING. De uitslag was, dat de prijswinnende nummers in volgorde der prijzen waren 533, 510, 459, 15, 139, 918, 9.92, 140, 431, 756, 562, 681, 860, 24, 273, 177, 125, 277, 626, 338, 761 454, 50, 975, 826, 668, 296, 689, 783, 973, 247, 422, 328, 709, 347, 364, 945, 870, 871, 325, 632, 592, 467, 89, 936, 106, 752, 985, 31, 791, 354, 987, 519, 889, 622, 155, 778, 122, 333, 198, 755, 224, 52, 23, 471, 575, 772, 56, 195, 378, 524, 890, 680, 439, 680, 225, 586, 511, 894, 396, 573, 403, 419, 499, 443, 193, 911, 699. De prijzen kunnen tot 1 November worden afgehaald in het café van den heer A. Kossen. Onafgehaalde Vervallen na dien daturn aan de enkele punten gewijzigde Gemeen schappelijke regeling tusschen de ge meenten Den Helder, Texel, Anna Paulowna, Wieringen en Callants- oog nopens het voor die gemeenten instellen van een geneeskundig schooltoezicht. 13. Aanwijzing van een lid van de Com missie van Beheer voor den in te stel len Districtsschoolartsendienst. Aan beveling van Burgemeester en Wet houders: mr. D. Breebaart. 14. Voorstel tot wijziging van de ge- meentebegrooting Dienst 1932. 15. Bepaling van het uit te betalen loon in werkverschaffing. 16. Bepaling van het minimum-aantal leerlingen, waarbij de cursus voor schoolvrije jeugd en de daaraan ver bonden cursus voor handwerken van gemeentewege kan doorgaan. (Cur sus 1932—1933). Behandeling van subsidie-aanvragen voor het jaar 1933. Voorstel tot wijziging van het bedrag van het maximum-subsidie ten be hoeve van den autobusdienst Seha- genCallantsoogDen Helder v.v. en dit te brengen op 200.per jaar, met ingang van 1 Januari 1933. 19. Voorstel tot goedkeuring van de Be grooting van het Algemeen Armbe stuur voor den dienst 1933. 20. Vaststelling van de Gemeentebegroo- ting Dienst 1933. 21. Rondvraag en sluiting. „NUT EN GENOEGEN". Een ruime meerderheid hiervan bleek ech ter de voorkeur te geven aan de treinreis, zoodat deze vorm van reizen werd gekozen. Besloten werd, dat nog tot uiterlijk 31 October opgaven voor deelname kunnen worden gericht aan Jb. Raven, KI. Sluis, A. Noorden, Van Ewijcksluis, en Jb. Ra ven, Breezand, terwijl deze ook aan den bode van den Landarbeidersbond kunnen worden vertrekt. Met verschillende manifesten zal verder worden getracht de aandacht op deze de monstratie te vestigen, terwijl gerekend wordt op ruime deelname. 17. 18. prijzen vereen. Vergadering van de Vereen. „Nut en Genoegen", gehouden op Vrijdagavond 14 ingetrokken. Oct. 1932, in het lokaal van den heer Schrieken. Aanwezig waren 16 leden. De voorzitter, dr. Oterdoom, opent de vergadering met woorden van welkom en zijn voldoening over de flinke opkomst der leden uitsprekend. Hierna worden de notu len der vorige bijeenkomst door den secre taris, den heer Blaauw, gelezen en onver- derd goedgekeurd. Vervolgens rekening en verantwoording door den penningm., waarbij bleek, dat de totale ontvangsten met inbegrip van het saldo van vorig jaar bedroegen 210.48, de uitgaven totaal 134.64, zoodat een voor- deelig saldo van 75.84 viel te constatee- ren. Het nazien der rekeningen geschiedde door de heeren Oenema, Verseput en Wey en werd hierna bij monde van den heer Oenema namens deze commissie medege deeld, dat alles in orde was. Voorz. dankt den penningm. voor zijn goed beheer en de comm. voor het nazien voor de moeite. Vervolgens bestuursverkiezing. Aftre dend ziin de heeren W. Jimmink en L. v. d. Oord. De heer Jimmink wordt met alge- meene stemmen herkozen en in de plaats van den heer v. d. Oord, wordt benoemd de heer Jb. Kooij. Beiden nemen hun benoe ming aan. Bfi de rondvraag vraagt de heer Kooy of het niet goed zou ziin de leeftiidsgrens om als lid te kunnen toetreden wat lager te stellen, b.v. in plaats van 18 op 16 jaar, waardoor dan waarschijnlijk een uitgebrei der program dan we de laatste jaren ge woon zijn, zou kunnen worden opgesteld. De meening blijkt echter, dat er leden ge noeg zijn, die wat ten beste kunnen geven, doch wordt aan het matige program der laatste paar jaar de schuld gegeven: de minder goede samenwerking. Na verdere besprekingen hoopt, het be stuur, dat dit nu in de toekomst beter wordt en wordt de leeftijdsgrens van 18 op 17 jaar gesteld. De heer Hottentot vraagt verder of de Nutsavonden niet op een andere dan Zater dagavond kan worden gehouden. Daar de eerste Nutsavond reeds is vastgesteld op 26 Nov. a.s. zal dit dus weer op Zaterdag avond zjjn, terwijl den heer H. wordt toe gezegd, dat er zooveel mogelijk met zijn wensch zal worden rekening gehouden. De algemeene opinie is echter, dat de Zater dagavond het meest geschikt is voor een dergelijke bijeenkomst, daar men dan des Zondags fijn uit kan slapen. Na nog eenige minder belangrijke be sprekingen sluit Voorz. de vergadering. J. V. O. BERICHTEN. Donderdag meisjes-adspirantengroep, Westerland. Vrijdag half acht, gymnastiek. Zondagmiddag kwart voor drie, bijeen komst in de Vonk. Lees- en zangmiddag. De leden worden verzocht een schrift of iets dergelijks mee te nemen voor het noteeren van teksten. BOUWPLANNEN. Voor rekening van den dienst der Zuiderzeewerken zal ten oosten van de Slootsluis te Slootdorp (Wieringermeer) een dubbele dienstwoning worden gebouwd ten dienste van het sluispersoneel. VERIXIF DRANKWET. In verband met verwijdering van de cantine van den Volksbond, die van het begin der werken dienst heeft gedaan te Slootdorp, is door Burgemeester en Wet houders het aldaar geldende verlof A OVERSCHRIJVING VERGUNNING. Bij besluit van 17 October hebben Burg. en Weth., gemachtigd door den Minister, de vergunning voor drankverkoop,staande ten name van Jb. Bruul, overgeschreven op S. Halfweeg krachtens art. 29 dei- Drankwet (inrichting voor maatschappe lijk verkeer*. TIJDELIJK ONDERWIJZERES. In verband met ziekte van de onder wijzeres Mevr. Eden—Roskam is tot tijde lijk onderwijzeres aan de O. L. School te H'hoef aangesteld Mej. A. R. A. Blad van Haarlem. CRISIS-VARKENSWET. Voor vrijstelling van betaling ingevolge deze wet voor huisslachtingen zijn door den Minister d.d. 6 October gewijzigde voorschriften gegeven. Een eigenaar, die één varken per kalenderjaar wenscht te slachten, moet thans* aan de volgende eischen voldoenhij moet lid zijn van de Gewestelijke Varkenscentrale; hoofd zijn van een gezin, waarvan het zuiver inkomen in het voorafgaande belasting jaar niet meer dan f 2500 heeft bedragen; het varken moet hij ten minste 4 maan den zelf hebben gemest; hij moet gewoon zijn varkens voor gezinsgebruik te mesten; ten tijde van het slachten kunnen over leggen een akte van vrijstelling, hem door de Gewestelijke Centrale verleend; in het loopende jaar niet reeds zoo'n akte heb ben verkregen. Voor vrijstelling voor 2 varkens moet het gezin uit minstens 5, voor 3 varkens uit 9 personen bestaan in de beide laatste gevallen moet het in komen lager zijn dan f 2000. Ter verkrijging van de akte van vrij stelling moet men zich wenden tot de Gewestelijke Varkenscentrale, voor dit gewest te Alkmaar. Hippolytushocl. WONINGBOUWVEREENIGING „BETER WONEN". een heel gewoon burgerwoonhuis, met niets geen buitengewone accomodatxe, aan de Hofstraat, staan tal van huurders klaar, welke den gevraagden huurprijs van 8 per week gaarne willen betalen, als zy maar wonen. Steeds wordt de vereeniging, in het by zonder de bestuursleden, met aanvragen om een woning overstelpt. Het gemeentebestuur heeft een belang rijk feit over het hoofd gezien, nJ. dit, dat een groot aantal menschen naar Wierin gen is gekomen, welke uit een streek ko men, waar zii aan den rand van de ellende leefden. Deze mensohen hebben zich op Wieringen een nieuw bestaan weten te veroveren, wat in vergelijking met hun vroeger bestaan weelde genoemd kan wor den. Wanneer men de meening is toege daan, dat deze menschen weer zullen weg trekken, geeft dit blijk van een slecht in zicht. Er zal voor deze menschen steeds werk blijven op Wieringen, ook al is met een jaar de Wieringermeerpolder in cul tuur gebracht; want deze polder zal steeds bewerkt moeten worden, en steeds zal daar een groep arbeiders noodig zyn. Ook de middenstand heeft er groot be lang bü, dat het inwonertal van Wieringen niet afvloeit, doch steeds toeneemt. Verschillende goede zaken ziin de laatste jaren onder tafel gewerkt, alle uit den boe zem van den middenstand afkomstig. Men denke maar eens aan een onmiddellijke verkeersweg van de Wieringermeer naar Hippolytushoef, het marktplan, een viseh- rookerii, enz. Alle voorstellen, welke een pogen zijn om Wieringen, in het bijzonder Hippolytushoef tot een centrum te maken. Dit waren ongeveer de gesprekken op deze vergadering, waarvan het resultaat was, dat met algemeene stemmen werd be sloten, niet bii de pakken neer te gaan zitten, doch in het voorjaar van 1933 op nieuw het olan in te dienen bii den ge meenteraad, en verder alle stappen te doen, die de uitvoering van het plan kun nen bespoedigen. Van de bestuurstafel werd medegedeeld, dat de vereeniging het voorloop!" koop contract van het bouwterrein zal kunnen verlengen, aangezien de heer Doves in een onderhoud met het bestuur hier direct in toestemde. Een lid vroeg of het niet mogelijk was A Waar dit bord (met rooden rand) iteat, dreigt onverwacht gevaar. Weet daar extra oplettend, ver* minder de i «netheid. Uit voorxorg I Den Oeitr. 40 Jaar In dienst van de pos terijen. Zondag 16 October was het 40 jaar ge leden, dat de heer S. Bruul in dienst trad bij de posterijen. Hoewel dit gedenkwaardige feit 3 Octo ber jJ. reeds feestelijk is gevierd, aange zien de heer Bruul volgens zijn zeggen zijn ambtelijke loopbaan is begonnen. Bii de administratie der P.T.T. staat echter be schreven dat dit 16 October is. Hoe dit ook zii, aan belangstelling heeft het den heer Bruul en ziin echtgenoote op deze gedenkwaardige dagen niet ontbro ken. 3 October zullen zy niet licht vergeten en 16 October evenmin. In intiemen kring werden Sieme en Neeltje, Maandagmiddag, door den lieer J. P. Haanschoten, inspecteur der P.T.T. (district Haarlem) toegesproken. De vele verdiensten van den jubilaris werden door den heer Haanschoten opge somd. Het verheugde spr., dat de Dir.-Gen. hem opdracht had gegeven, niet alleen na mens den dienst, Bruul geluk te wenschen, en dank te zeggen voor ziin accuratesse, doch ook namens den Dir.-Gen. persoon lijk feliciteerde hij den heer Bruul, iets wat spr. zich niet kan herinneren dat meer is voorgekomen in ziin ressort. Meestal worden felicitaties namens den dienst in het algemeen uitgesproken. Wel een be wijs, dat zijn werk gewaardeerd wordt door den Dir.-Gen. Spr. uit den wensch, dat de pagne leidt niet direct tot het van een volledig programma wa»vPuUlken stuur nog in onderhandeling tlet ba. Koninkl. Letterk. Ver. „J jV,s nie< <fc Haarlem. Dit program wordt' gadering ter vaststelling overgPu,e ver. het bestuur. "Skaten Mej. Wynia uit Schagen zal nn, worden tot het houden van een z°cht Hierna komt de hoofdschotel <^Useri<\ 6. avond, de inleiding van den hee r, Loggers over Kapitalisme, Soeiaii» Planhuishouding. Spreker gaf een k 6 en overzicht van de verschillende stel»l(ler wist op boeiende wijze de vergader ea te leiden in de zoo inoeilyke eoonotic8 in vraagstukken. Pro en contra van dT'r^8 rale en socialistische leerstellingen e- den naar voren gebracht. Aan de eroer" tenwisseling werd door verscheiden! a aanwezigen deelgenomen, in het bii,! door den heer Jm. Blaauboer Kz er Kz. de tolk a vergadering toen hy den heer r De voorzitter was zeker JLlaatste jaren van Bruul ziin diensttijd op dat geld van particulieren geleend' werd, i gelijke wyze mogen verloopen. 1. 2. i RAADSVERGADERING CALLANTSOOG. Hedenochtend om half tien. Openbare vergadering van den raad dezer gemeente op hedenochtend om half tien ten raadhuize. Agenda: Opening. Notulen. Mededeelingen: a. Kasopname bij den gemeente-ont vanger. b. Gevaarlijk verkeerspunt te Kolk- sluis. c. Onderhoud Nieuwe Weg. Ingekomen stukken en verslagen. Verzoek tot ontheffing* van honden belasting. Verzoek van het gemeentebestuur van Schagen betreffende bijdrage in de kosten van het U.L.O.-onderwijs aldaar. Adres van de afdeeling Callantsoog van den Landarbeidersbond inzake werkverschaffing en steunregeling. Adres van de afdeeling Schagen en Omstreken van den Nederlandschen Bond van Koffiehuis-, Restaurant houders en Slijters betreffende de heffing van Personeele Belasting. Voorstel tot wederbelegging van een bedrag van 100.wegens uitloting van een obligatie ten laste van den Staat der Nederlanden. Vaststelling van enkele pensioens grondslagen. Voorstel tot wijziging van de Veror dening op de Winkelsluiting. Voorstel tot vaststelling van een op 4. 6. 7. 8. 9 10. GROOTE ONVOORZICHTIGHEID. Hoe verregaand onvoorzichtig het is, zich per rijwiel door een auto te laten voortrekken, ondervond Zaterdagmiddag weer de 20-jarige J. V. van Den Oever, toen hij zich, na beëindiging zyner werk zaamheden bij de wegenbouw maatschappij „Nederland aan den nieuwen verkeers weg langs het Balgzandkanaal naar huis zou begeven. V., die n.I. de gelegenheid had aangegrepen zich aan een vracht auto vast te houden, is, enkele honderden meters den afsluitdijk opzijnde, blijkbaar het stuur kwijt geraakt, althans voorbij gangers vonden hem daar even later met ernstig bebloed hoofd in bewusteloozen toestand aan den kant van den weg liggen Later, na bijgekomen te zijn, is V.per auto naar zijn woning overgebracht. GECOMBINEERDE VERGADERING MODERNE BONDEN. Vrijdagavond hielden de plaatselijke af- eehngen van de S.D.A.P. en de Moderne Ronden van Landarbeiders, Bouwvakarbei- ers en Overheidspersoneel eene gecom bineerde ledenvergadering in „Veerburg". Door het byzonder slechte weer was deze vergadering echter slechts matig bezocht. De voorzitter, de heer J. Dekker, leidde de besprekingen in, die geheel liepen over de op Dinsdag 8 Nov. a.s. te gelegen heid van de opening der begrootingsdebat- ten in Den Haag te houden groote demon stratie, waarvan de voorzitter hoopte dat deze, ondanks de moeilijke tijdsomstandig heden, toch op flinke deelname zou mogen rekenen. Uit de mededeelingen van den voorzitter bleek verder, dat de reis per trein f 2.40 per deelnemer zal kosten, tegenover die autobus 2. Door eene bijdrage uit de afueelingskas zal deze prys voor leden van een Landarbeidersbond nog eenigszins worden gereduceerd. Van de aanwezigen gaven zich reeds onmiddellijk een 25-tal als deelnemers op. aangezien deze had vernomen van verschil lende mensohen, dat zii daar hun geld wel in wilden beleggen. Medegedeeld werd echter, dat de statuten zulks niet mogelijk maakt. Voordat de ver eeniging zelfs officieel was opgericht, was reeds een schrijven ingekomen van iemand, die raad wist voor 90 procent der bouwkosten. Dat lijkt wel verleidelijk, doch dit is meestal geld, wat op niet al te lan gen termijn gegeven kan worden. Ook heeft het bestuur van verschillende goed gesitueerden op Wieringen, die veel toe komst in Wielingen zien, geld kunnen krygen voor het bouwplan, doch de ver eeniging mag alleen leenen van de ge meente of het Ry'k. Nadat nog verschillende zaken van huis- houdeüjken aard besproken waren, werd de vergadering gesloten. A.s. Woensdag 19 October, des avonds 8 uur, zal in het hotel De Haan te Hippo- tytushoef een vergadering plaats vinden, waarin door eenige leden van „T.O.V." pogingen zullen worden gedaan om tot op richting te geraken van een dansclub. Hippolytushoef. LANDHUUR-REDUCTIE. De diaconie der Doopsgezinde Gemeen te heeft besloten op de landhuurpryzen over 1932 15 pet. reductie te verleenen, vorig jaar was dit 10 pet. EEN TELEURSTELLING. Men deelt ons mede, dat de Ed.achtb. heer burgemeester, L. C. Kolff, wegens De heer J. Kriinen, waarnemend direc teur van het hoofdkantoor Den Helder, bracht namens directeur en personeel van het kantoor Den Helder de gelukwenschen over, en dankte Bruul voor de prettige sa menwerking, wat naar hij hoopte steeds zoo mocht blijven. De heer Bruul dankte met eenige wel gekozen woorden den heer Haanschoten en den heer Krynen, waarna men nog eenigen tiid in gezeliigen kout byeen bleef. DE WERKEN NABIJ DEN OEVER. De werkzaamheden aan den afsluitdijk naby Den Oever vorderen dermate, dat al lengs meer baggermaterieel vandaar wordt weggevoerd naar de verschillende eige naars. Het begint in Den Oever dan ook merkbaar stiller te worden, vooral des Zon dags, hetgeen ook verschillende nering doenden reeds beginnen te bemerken. Wij vernamen, dat ook de betonwerken voor de verdediging van den afsluitdijk ge durende de wintermaanden worden ge staakt, zoodat ook hier afvloeiing van per soneel te verwachten is. Weliswaar zullen aan den afsluitdijk nog eenige verdedigingswerken moeten wor den uitgevoerd doch het neemt niet weg dat het „groote" werk, de afsluiting van de Zuiderzee, zijn voltooiing nadert en daarmede is de drukte voor Den Oever voorbij en is de rust van vroeger, waarnaar men in dit geval niet verlangt, weerge keerd. ZANGUITVOERING. Zondag 30 October a.s. zal de zangver- eeniging „Zang en Vriendschap", van Hippolytushoef, dir. de heer Hovenier, dank bracht voor zyn leerzame! van nis getuigende inleiding. De groote komst op dezen avond bewees wel aP" dergelijke ontwikkelingsavonden in' 1 smaak vallen en de voorzitter sprak 'i ook den wensch uit, dat vele leden zich roepen zullen voelen tot het houden v inleidingen over diverse onderwerpen 11 Hierna sluiting. Naar ons werd meegedeeld zal op Din dag 1 November a.s. op initiatief van7' afdeeling Barsingerhorn van „Het Wi? Kruis" de Malariafilm „Waar een wil" is een weg", in de zaal van den heer 7 Graaf worden vertoond. 6 CONCERT. J.l. Zondagmiddag gaf de mandoline club „Oefening Kweekt Kunst", dir. heer P. Jongkind, een goedgeslaagd con-1 eert in „Concordia", van den heer Half weg te Hippolytushoef. Alhoewel de belangstelling in den be ginne matig was, nam deze gaandeweg toe, zoodat tenslotte bij den aanvang van het bal, dat een schitterend verloop had, as. Westerland. Bovengenoemde bouwvereeniging hield j.1. Vrijdag een ledenvergadering in de oude school te Hippolytushoef, ter bespre king van het afwijzend besluit van den Raad inzake het voorschot uit de gemeen tekas, ten bedrage van 106.000, voor den bouw van 39 arbeiderswoningen. Het schrijven van het gemeentebestuur, waarin zy de afwijzing motiveeren, werd door de leden heftig becritiseerd, niet zoo zeer om de afwyzing op zichzelf, doch wel om de manier waarop men zich van deze zaak afmaakt. Men geeft eenerzijds toe, dat er een woningtekort is od Wieringen, doch 1 er vrij veel publiek aanwezig waf aan den anderen kant noemt men den toe stand labiel op Wieringen, dat wil dus zeggen wankelbaar. Men was echter alge meen van meening op deze vergadering, dat de toestand lang niet wankelbaar is, in vergelijking met andere plaatsen zelfs sta biel te noemen. Niet alleen wat de bevolking betreft, doch ook wat de financieele positie aan gaat. Wanneer de toestand op Wieringen in derdaad een zoo labiel karakter heeft als de meerderheid van den gemeenteraad oor deelt, dan is het een groot schandaal van dien raad, dat men een drietal permanente scholen heeft bijgebouwd, welke dan zeer zeker onbevolkt zullen raken, als de bevol-1stan" vooruitgaande was, king grootendeels zal wegtrekken. Ook wekte het ontstemming op de ver- Oosterland gadering, dat het meerendeel der raadsle den geen moeite heeft gedaan om eens in zage te nemen van de stukken, zoodat men <lan kennis had kunnen nemen van het drukke ambtsbezigheden heeft bedankt van N. Niedorp, een openbare uitvoering als voorzitter onzer afdeeling der Hol- ?even in de concertzaal van den heer J. landsche Maatschappij van Landbouw. ONGELUK. Op den afsluitdijk van Ewjjcksluis Wieringen kwam de heer V., te Den Oever, j.l. Zaterdagmiddag, met zjjn rij wiel te vallen. Dr. Beeker, wiens hulp in geroepen werd, constateerde een ernstige hersenschudding. Per auto van den heer W. Waiboer van, van Ewjjcksluis, werd de patiënt bewusteloos naar Den Oever vervoerd. Bij informatie bleek ons, dat de toe- VERLOTING „BOUWAT". Lont, te Den Oever. AANGEREDEN. J.l. Zaterdagmiddag werd de auto van den heer Wilbers, manufacturier, nabij de de Gest aangereden door een van den tegenovergestelden richting komenden auto. Dit had tot gevolg, dat van de wagen van den heer Wilbers de radiateur, kop lamp, enz. werden vernield, terwijl de andere auto er met een defecten voorband afkwam. De bestuurders van beide voertuigen kwamen er vrijwel zonder kleerscheuren af. STONTELERWEG. In verband met den voorgenomen aan leg van den nieuwen weg vanaf het ge maal „Leemans" naar den afsluitdijk, moet een gedeelte van de z.g. „Hofman"-haven worden ontruimd, zoodat de eigenaars van woonarken en -arkjes elders een goed heenkomen moeten zoeken. Voor eenigen is dit een niet gemakkelijke taak onulat de schepen zoover op het droge zitten, dat zy slechts door uitgraven weer in het water kunnen, komen. Zaterdagavond vond in de zaal van den prachtige plan, wat, indien het uitgevoerdheer Albert Klein te Oosterland had geworden, het prachtigste punt van Hippolytushoef zou zyn. Geen particulier ondernemer kan voor een huurprijs van 4 en 4.50 per week een dergelijk complex woningen exploi- teeren, als door de vereeniging „Beter wonen gebouwd zou ziin geworden. Heden ten dage is nog een nijpend ge brek aan goedkoope arbeiderswoningen het feit, dat een postambtenaar, van Texel! overgeplaatst naar Wieringen, uitstel heeft moeten aanvragen van overplaatsing, daar woninggebrek is. Aan Den Oever komen de laatste weken steeds woningen leeg, doch de oude bewo- 2/ï! lr n0f\,niet uit' °f nieuwe staan klaar en huren deze voor weekhuren van 7 «a/9 per week. Een woning boven een café aldaar wordt graag voor acht gujden geaccepteerd. Voor genoemde verloting luidt als volgt: plaats. De Prijsnr. g c -*-o 3 Prysnr. >4 c 3 Prijsnr. (H c 48 3 h C 93 :s< u 1 252 9 893 17 256 25 2 283 10 988 18 605 26 3 315 11 966 19 1167 27 4 1010 12 156 20 453 28 6 665 13 47 21 926 29 6 726 14 807 22 450 30 7 875 16 596 23 839 31 8 201 16 207 24 46 32 33 boven uitslag S-i O 326 1016 27 51 1021 LEDENVERGADERING D. O. G. De vereeniging „D. O. G." hield Vrijdag j.l. een ledenvergadering in de zaal van den heer A. de Graaf. Na opening door den voorzitter, die in M ARKTOVERZICh Bizonder stug was Maandag de 'leA sche markt, om twaalf uur was bijna nov niets verkocht en ongetwijfeld is er veel vee onverkocht van de markt gegaan. Van het wolvee was vorige week de betere prijs al weer af, thans kwamen er zelfs éénjarige schapen voor den derden keer aan de markt. Lamineren (overhouders), waarvan slechts enkele lichte partijen aanwezig werden verkocht voor 8.50 a 9 Oude schapen voor ongeveer 11. De rammen, aanvoer was nog vry groot; prijs ongeveer 20. Een opvallend zwaar dier bleef waar schijnlijk onverkocht. Rundvee was er ditmaal in allerlei va riatie. Nuchtere kalveren deden pl. m. 9 Verder kwamen er reeds enkele zware graskalveren aan de markt, 't Is nu zoo ongeveer de tyd voor aanvoer van jongvee van buiten onze gemeente; naar wy ver nemen zijn er dan ook reeds ongeveer een 80 h 90 jonge runderen gearriveerd, hier van kwam echter nog maar weinig ter markt; de prijs loopt om de 25. Pinken deden heden pl. m. 55, voor een zware melkkoe pl. m. 300 gevraagd, de prijs zal zoo ongeveer 270 hebben bedragen. Een vette koe ging voor ongeveer 200. Verder stonden er nog enkele melk-, vette en melk koeien en een stier, die waarschijnlijk weer naar de boerderijen terug gegaan zijn. De biggen brachten ongeveer 5.50 per stuk op. De varkens doen op de boerde rijen thans 12 tot 13 cent per pond. Er was vrij groote aanvoer van pluim vee; de jonge kippen zyn vrij duur; de oude kippen echter laag in prijs, voor 70 cent kocht men een beste. Aan de eierenveiling is de aanvoer thans gering, de prijs bleef ongeveer gelijk aan die van vorige week, n.1. 6.45 per 100 stuks voor eieren van 60 kg gemengd. De wolpriis blijft nog steeds ongeveer 50 cent per kg, er is in de afgeloopen week reeds heel wat van Texel verzopen. ZAKENNIEUWS. Niettegenstaande de slechte tijden wor den te Den Burg in den laatsten tiid tal van nieuwe winkels geopend. In de Wever straat heeft de heer Wonder een drogisterij geopend in de voormalige kapsalon van den heer Mittelhauser. De heer S. de Waal opende in dezelfde straat een zaak in rij wielen en huishoudelijke artikelen in don winkel van wijlen den heer Kors. Saris. Zaterdag opende de heer Knopperts ziin nieuwe zaak in eleetriciteitsartikelen in het huis, voorheen bewoond door den heer T. Buys, terwiil binnen eenigen tyd in de ge heel verbouwde zaak van de Firma Gebrs. Dros op de steenenplaats een groote zaak in luxe- en huishoudelijke artikelen ge opend zal worden. BANG VOOR INBREKERS. Naar aanleiding van de inbraak, die Vrijdagnacht plaats had bij den heer G. Bakker, en waarvan tot heden de dader nog niet gevonden is, heerscht onder de bewoners van Den Burg groote onrust. Men oordeelde zich hier steeds veilig, vaa het afsluiten van ramen en deuren werd niet veel werk gemaakt en fietsen werden vaak 's nachts op stoepen en in stegen neergezet, doch nu hebben de meeste be woners de afsluiting van deuren en ramen goed nagezien en Zaterdag zyn reeds heel wat nieuwe sloten aangebracht, en verschil lende ramen van pennen voorzien. Over de inbraak bii den heer D. Gz. Bakker deelt men ons nog mode. dat men vermoedelijk heeft te doen gehad met vak lui. Voorwerpen. waarvan het meenemen eenig gevaar opleverde, liet men liggen> o. a. een aantal lotery-briefjes, die zich tus schen de doorzochte papieren in het ka binet bevonden. Ook groote sieraden, die het kort de gebeurtenissen uit het afge-ni°eilijk te verbergen zyn, zooals een gfl11" loopen vereenigingsjaar memoreert en tlen kan «tc.. lieten de dieven (dieft in het byzonder stil staat bij de viering «ero^rd. van het 65-jarig bestaan, een viering, die zeker heeft bijgedragen tot versterking! FIETSONGEVAL, van den onderlingen band van alle lagen! M hnier- der bevolking uit ons dorp, worden de no- ™'dagniidDag reed de heer^ O., bote tulen door den secretaris gelezen en on-van de kaasfa^iek „De Eendracb' veranderd goedgekeurd. per f e*s °P den Schilderweg. 'Iengevo-8, 'van den sterken wind reed hij niet h-' 206 883 1033 De hoofdprijs, een rijwiel, werd gewon nen door den heer van Zonderen te Den Uit het verslag van den penningmeester lilykt dat de ontvangsten hebben bedra gen 523.84 en de uitgaven 495.72 al- zoo een batig saldo van f 28.12. Het vórig 291 .jaar bedroeg dit saldo f 123.68, zoodat het algeloopen jaar, wel een duur jaar is ge weest voor onze vereeniging. Vervolgens biengt de heer Van der Kuvl vorslao uit als bibliothecaris. Hy drinót erg' aan op thSSi fC1Vvai1 de ïeesbiblio. tneek, waai door de inkomsten zullen ver hoogen en meerdere boekwerken kunnen Oever. De overige pryzen bestaan uit luxe; worden aangeschaft en huishoudelijke artikelen. besnrptin<r i i* txspreking voor de a.s. wintercam hoofd gebogen, doch aan de rechterzijde van den weg. Van de tegenovergesteW richting naderde een zoontje van den he Zutphen, eveneens per fiets: deze knaap reed vry hard, doordat hit voor den \vl.'|n ging. Waarschijnlijk heeft de jongen zil vaart niet kunnen stuiten, plotseling re-', de fietsen tegen elkaar en kwamen belde wielrijders onzacht op den weg np Het knaapje sloeg met een zijner ,ie'"!,n tegen het spatbord van een der fietsen, verwondde zich daarbij zoo ernstig, dat di rect een geneesheer ontboden werd, die de wonde op 8 plaatsen moest hechten.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6