HELDERSCHE COURANT VAN DONDERDAG 20 OCTOBER 1932. Anna Pauluwna. Wieringen. Wieringei waard, Wieringermeer. Schagen. Texel. Luchtvaart. China en Japan. Hollandsche Maatschappij van Landbouw. De luchtpostverbinding Europa-Australië. Postvluchten van en naar Indië Smokkelarij van revolvers en patronen voor Duitschland. tegenstelling met veel andere gemeen- door de Ned. Varkenscentrale, doch men jf?n, waar deze cursus geen doorgang kan vinden, wegens gebrek aan belangstel ling. Voor de avondcursus meldden zich lè leerlingen aan, en voor de middag- cursus, welke bestaat uit het vervaardi gen van nuttige en fraaie handwer- kep, 12. De middagcursus staat onder leiding van mevr. H. C. van MeertenZuêlen, de avondcursus onder leiding van de heeren A. van Meerten en H. J. Schut. LOOP DER BEVOLKING. Ingekomen: Mej. E. Blahw van Buda- pest (Hongarije); J. A. Ruysenaars en gez, van Heemstede; mej. M. H. Vleut, van Haarlemmermeer; J. H. Jansen en echtg., van Barsingerhorn. Vertrokken: P. Swaerts en gez., naar Amsterdam; P. Hyman, naar Oost- en West-Souburg; M. Dijkstra, naar Apel doorn; mej. Gr. de Croos, naar Alkmaar; G. Buist, naar Eindhoven; A. Vroegop, naar St. Annaland; F. Petter, naar Giet hoorn; C. Maliepaard, naar Eindhoven. Burgerlijke Stand van Anna Paulowna. GEBOREN: Alida Anna, d. v. G. W. Timmer en A. Veen. GETROUWD: A. Kranenburg en G. J. v. d. Berg; G. Kistenmaker en A. W. Kooiman. v Woensdagavond hield de afdeeling Wieringen van bovengenoemde Mij. een vergadering in hotel Lont te Hippolytus- hoef, waar als spreker optrad Ir. T. P. Huisman, secretaris hoofdbestuur, welke het onderwerp zal behandelen, Landbouw- crisiswetten. Er was voor deze vergadering tamelijk veel belangstelling. De vergadering werd geopend door den heer O. J. Bossen, secretaris der afdeeling Wieringen, die Ir. Huisman met enkele woorden bij de leden inleidde, alsmede heette spr. de verschillende per sonen welkom, welke van de diverse zuster-afdeelingen aanwezig zijn. Rede Ir. Huisman: De spreker vangt zijn rede aan met te zeggen dat alvorens hij de verschillende voor het maatschappelijk leven een ramp weet nog niet goed wat men hier mee aan moet. Men is dan overtuigd dat nog lang niet genoeg gedaan is voor de boeren. Tot nog toe hebben deze wetten er voor gezorgd, dat de plattelands-middenstand aan het werk gehouden kon worden en dat loon kon worden uitbetaald. Wat de boer echter moet hebben is een loon voor zijn werk, dan slecbts kan hij stand houden. Spr. besluit zijn rede met een beroep te doen op hen, die nog buiten de orga nisatie staan. De invloed wordt afgemeten naar de organisatie, die men achter zich heeft. Door verschillende aanwezigen worden vragen gesteld, welke tot genoegen der vragenstellers werden beantwoord. Hierna volgde sluiting, nadat dank was gebracht aan Ir. Huisman voor zijn mooie rede. Hlppolytushoef. INSTITUUT VOOR ARBEIDERS ONTWIKKELING. De reeks van cursussen, lezingen enz., welke het Instituut dezen winter denkt te geven, werd Dinsdagavond ingezet met een cursus over de „huidige politieke en economische omstandigheden en de taak van de socialistische arbeidiersbeweging". Als spreker over dit onderwerp was uitge- noodigd de heer G. J. Zwertbroek, lid van het Partijbestuur der S.D.A.P. en secre taris van de V.A.R.A. De bovenzaal van Café Veerdig was goed bezet. Te half negen arriveerde de heer Zwertbroek in gezelschap van den bekenden socialistischen dichter, Martien Beversluis, welke bij wijze van verrassing eenige gedichten zou declameeren. Nadat de voorzitter van het instituut den heer Zwertbroek heeft ingeleid bij het publiek, vangt deze zijn rede aan. Op duidelijke wijze geeft de spreker eerst een definitie van de woorden poli tiek en economie. Hoe door alle tijden heen, de economie van een volk werd bepaald door hen die de macht hebben. Hiervoor ging de spr. een wijle naar de middeleeuwen terug. Ook toen was het het recht van den sterk ste, of wel vuistrecht. In onzen tijd is het nog niet anders, alleen noemen wij hen, die de macht nu hebben kapitalisten, zij bepalen wat er ge produceerd zal worden. De spr. gaat op dit probleem breed voerig in, en haalt met tal van voorbeel den aan, dat het kapitalistische stelsel Aan de fa. Gebr. Dikkerboom en Sy- branda te Oude Haske is door het Dep. van Waterstaat gegund het afwerken oevers en het maken boorvoorzieningen in de vierde afdeeling (het lage land) van de Wieringermeer, en het uitvoeren van bijkomende werken. crisiswetten behandelt, eerst een inleiding zal houden over de voorgeschiedenis. Toen wij nog alleen maar sprake over malaise en de crisis nog niet zoo fel woedde als nu, waren het alleen de akker bouwers, die een slechten prijs kregen voor hun product. Op even felle, zoo nog grootere wijze heelt de crisis zich in het veehouders-eenige economen een opbloei is geconsta- ïs. Dit stelsel is geheel ingesteld op het belang van een groep menschen, terwijl zij die de productie voortbrengen, dat zijn de arbeiders, altijd weer de dupe zijn van de fouten, die het kapitalistische stelsel maakt en veroorzaakt. Spr. meening was, dat hoewel en door teert, permanente werkloosheid voor een groote groep menschen zal blijven be staan. De groote vooruitgang in de techniek maakt het onmogelijk, dat allen weer aan bedrijf voortgezet Het gevolg van de lage graanprijzen was, dat men zich op het teelen van varkens toelegde, waardoor men een grootere overproductie kreeg. Het heeft lang geduurd voor dat wij de regeering hebben kunnen overtuigen het productie-proces kunnen deelnemen dat er maatregelen genomen diende te j ^en drietal aanwezigen wisselde van worden voor de boerenstand, zij is be- gedacnten. gonnen met het maken van de tarwewet. j Hierna trad Martien Beversluis op, Het in stand houden van de boeren- j welke op de hem eigen wijze verschillen- stand is een algemeen belang. de gedichten declameerde w.o. neger- Een ieder kent zijn eigen bedrijf, doch j liedjes en een tweetal van antimilitaristi- ik zie ze dagelijks van 6 a 700 bedrijven.1 scjje strekking De vermogens der boeren zijn aan het inkrimpen. En een boer moet tot op zekere hoogte min of meer kapitalist zijn. In 1929 was 5 pet. van de boeren hun bedrijf met een vermogen van onder nul, In zijn sluitingswoord bracht de voor zitter dank aan de heeren Zwertbroek en Beversluis. Voorts kondigde de heer de Wit aan, dus meer schulden dan eigendom. Op het dat de volgende cursus over enkele weken oogenblik is dit 23 pet. bij een landwaarde zal plaats hebben, waarin dan de heer Coen v. d. Lende als spreker zal optreden. Hierna volgde sluiting'. van f 2300. Men schrikt ervan zoo erg als het is, hoewel men het nog niet geloofde. Met tal van voorbeelden toonde spr. aan dat de crisiswetten in het algemeen belang zijn gemaakt, aangezien de boeren stand ten bate van algemeen belang in stand moet worden gehouden. Allereerst bespreekt de spreker de Tarwewet, deze heeft veel critiek onder vonden. Deze heeft nu een jaar gewerkt, men kan dus constateeren of zij geholpen heeft. Door monopoliseering heeft men bereikt dat ten allen tijde f 9.75 voor de tarwe werd gemaakt. Ook was dit een gevolg dat men 2 maal zooveel verbouwde als anders, bovendien was er overvloedige oogst. Om dit te voorkomen heeft de minister bepaald dat de boer niet meer als V3 van zijn land mag inzaaien met tarwe. Men mag wel meer zaaien, doch zal dit later weder om moeten ploegen, wat men dan met het slechtste gewas kan doen. De Crisis-Zuivelwet, was een heel moei lijke geschiedenis, doch men heeft hier tenslotte ook een weg opgevonden, door een heffing op den boterprijs te leggen, waarmede men margarine meteen aan een menggebod heeft onderworpen van20°/0, dit heeft tengevolge dat de prijs van mar garine niet verhoogd is aangezien hier boter in wordt verwerkt met toeslag. De uitstekende contróle door middel der coöperaties zorgen voor een goede uit voering. Thans heeft men de spijsvetten belast, zoodat de consument gedwongen is om een hoogeren prijs voor de producten te betalen. Van deze maatregel is het gevolg dat de laatste afrekening van den melk l8/* cent hooger was. De Varkenswet zal over een paar weken dus in werking zijn, en is een goede stap in de richting om de boeren eenigszins aannemeljjken prijs voor hun producten te geven. Men noemt dit een stabilisatiefonds, omdat de teelt belangrijk gestabiliseerd zal moeten worden, er zijn veel te veel varkens. Op verklarende wijze zet spr. de ver schillende voordeelen uitéén die deze wet met zich brengt. Men is de stellige overtuiging toegedaan dat de Varkens- wet zal slagen. Voor Schagen is nog weinig gedaan, men heeft wel een betere regeling om exporteeren genomen en dit wordt beheerd LEESBIBLIOTHEEK. Naar wij vernemen, heeft de Christ. Jongel.vreeeniging „Het Mosterdzaadje" haar leesbibliotheek weder in orde ge bracht met diverse boeken aangevuld en deze wederom ter beschikking van het lezend publiek gesteld. Liefhebbers kun nen eiken Zaterdag van des n.m. 89 u. in het lokaal „Reoboth" terecht, om een boek uit te zoeken. Men deelt ons mede, dat het gezelschap Kees Pruis, hetwelk a.s. Zaterdag in „Concordia" zou optreden, verhinderd is te komen en dus later hoopt op te treden. EEN NIEUWE ZAAK. Zaterdag 22 October a.s. opent de heer Adr. van Oers, in Slootdorp, (Wieringer- meerpolder) zijn nieuwe zaak in kruide niers- en koloniale waren, zoodat het aan tal winkelzaken zich aldaar gaandeweg meer uitbreid. POLITIE. Gevonden: een autoslinger, ge merkt „Cleveland" en een zilveren hee renhorloge. Verloren: een schroevensleutel van een auto. Inlichtingen bij den gemeentebode te Hippolytushoef. Den Oever. I)E NIEUWE VERKEERSWEG. Er is thans een begin gemaakt met de ophooging van het werkterrein te Den Oever ter plaatse van den geprojecteer- den verkeersweg. Hiertoe is voor het aan brengen der perskaden een z.g. dragline te werk gesteld, terwijl de grond daar- tusschen zal worden opgespoten met een perswerktuig. Aan den heer J. H. van Rooij te Hel mond is door het Dep. van Waterstaat gegund het bouwen van elf dubbele dienstwoningen in de Wieringermeer. DE STORM. Door den storm werd Dinsdag alhier een groote boom, nabij de tram, geheel afgeknapt. Zoo ons werd medegedeeld, was er net een auto gepasseerd; de boom kwam op de leuning terecht, die licht werd beschadigd. Het verkeer ondervond eenige stremming. Ook aan de Twee Wegen, bij den heer Mars, woei een boom om en kwam op een groentenwagen terecht, ook dit liep zon der persoonlijke ongelukken af. VERGADERING VAN DEN RAAD. Maandagavond vergaderde de Raad der gemeente Wieringerwaard, des nam. half vijf uur ten Raadhuize. Afwezig door ongesteldheid de heer J. Speets. Dé publieke tribune is tamelijk bezet. De gem. secretaris, de heer C. Haring huizen, opent met een woord van welkom de vergadering, en gaat over tot voorle zing der notulen, welke onveranderd worden gearresteerd. Behandelingen. Ingekomen stukken. Verder is ingekomen mededeeling van N. Hoppes welke zijn benoeming aan neemt tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim. Ingekomen verzoekschrift onderwij zers om subsidie voor ontwikkelingscur sus en vrij gebruikt schoollokaal. Besloten werd de bijdrage te bepalen op 1.75 per kind. Verzoekschrift afd. Wieringerwaard der H. M. van Landbouw om vrij gebruik van een lokaal in of bij de school voor een cursus eerste hulp bij ongelukken. Toegestaan. Schrijven van het P. W. N. inzake den aanleg van waterleiding langs Walings- weg, Teetjesweg en Slikkerdijk: De aan leg Walingsweg tot aan de Teetjesweg komt eerst in behandeling. De kosten bedragen: voor de provincie 160.30 en voor de gemeente 150.40. 25 personen willen aansluiting, waartoe een buizenlengte noodig is van 2895 meter. Het voorstel van Dag. bestuur is om voor den Walingsweg aan te sluiten, waarmee ook de Raad accoord gaat. De aanleg betreffende de Slikkerdijk wordt zonder stemming goedgevonden. Circulaire van Ged. Staten betreffende verlaging der jaarwedden van burge meester, secretaris en ontvanger. De reeds 6 pet. toegepast. Verzoekschrift van de afd. Schagen van den Bond van Koffiehuishouders e.a. om verlaging der grondslagen personeele belasting voor café's. Voor kennisgeving aangenomen. Een verzoek van de Middenstandsver- eeniging inzake opheffing rechtbanken Schagen en Alkmaar. B. en W. hebben dit al in de vorige vergadering toegelicht. Een schrijven omtrent dit onderwerp is aan Ged. Staten gericht. Schrijven van den Bond van Land-, Tuin- en Zuivelarbeiders, waarin wordt ge vraagd een subsidie van 500 (vorig jaar bedroeg dit 300), voordat de eerste uit- keeringen worden gedaan uit de werk- loozenkas. Ten tweede wordt een toeslag gevraagd van 50 cent per dag, behoudens kindertoe slag, bij langdurige werkloosheid. De volgende regeling wordt aangenomen: Een gezin van 2 personen 8.50 per week, elk kind beneden 7 jaar 19 cent; van 717 jaar 22 cent, ouder dan 17 jaar 36 cent. Dit geldt ook voor ongehuwden, 36 cent per werkdag, en wanneer b.v. 3 dagen wordt gewerkt, wordt 3 X 1.32 afge trokken. Punt 2. Aangehouden. Punt 3 van de agenda luidt: voorstel van B. en W. tot het verleenen van een bij drage aan den polder voor werkverschaf fing. Voorzitter zegt, dat het vorige jaar 50 toeslag door de gemeente werd ge- gegeven. Besloten wordt, dit percentage tot 75 te verhoogen. Het loon zal bedra gen 30 cent per uur, met een gemiddelde werkweek van 48 uur. De heer G o o s e n stelt voor, het uur loon op 35 cent te brengen, waarvan de polder 15 cent en de gemeente 20 cent per uur betaald. Na eenige bespreking stelt de heer Visser voor, om de geschoolde arbeiders het werk te laten aannemen. Dit geeft in stemming en de V o o r z i 11 e r zal een en ander aldus regelen. Punt 4. Bespreking steunregeling. Dit punt is in verband met de voorafgaande zaken al geregeld. Punt 4a. Goedkeuring begrooting 1933 van het Burgerlijk Armbestuur en ver leenen subsidie. Aangenomen zonder hoof delijke stemming. Punt 4b. Vaststelling gemeentebegroo- ting 1933. De heer B 1 a u boe r stelt voor, de pre sentiegelden te verlagen van 5 tot 3.50. Dit voorstel ondervindt geen steun. De begrooting sluit in ontvangsten en uitgaven met een bedrag van 60.955.49. De post onvoorziene uitgaven 2321.36. Punt 5. Voorstel B. en W. tot plaatsing der gemeente in de 2e klasse der gemeen tefondsbelasting. b. Idem tot verhooging der op de perso neele belasting te heffen opcenten van 7 op 14. c. Idem tot heffing van 30 opcenten op de vermogensbelasting. Aangenomen. Bij de rondvraag vraagt de heer G o o- s e n s eenige inlichtingen omtrent de sluis werken. Voorzitter zegt, dat misschien 25 pet. ran de arbeiders uit de gemeente te weil worden gesteld, het hangt er van af of het Rijk het werk uitvoert, of dat het in aanbesteding zal gaan. Daar niemand meer het woord verlangt, spreekt V o o r z i 11 e r ten slotte zijn leed wezen uit over de afwezigheid van den heer Sleutel en hoopt, hem spoedig weer in den raad terug te zien. Hierna sluiting. BENOEMING. De heer Ir. G. Veenstra, rijkslandbouw- consulent en directeur van de Rijksland- bouwwinterschool te Schagen is benoemd tot rijkslandbouwoonsulent te Gronin gen. MELKPRIJS. De melkprijs is te Schagen met 1 cent verhoogd en op 9 cent per liter gebracht. ONGELUK. De heer S., wonende Bierkade te Scha gen, had tijdens het lossen van een schuit turf het ongeluk op de treeplank uit te glijden. Hij kwam daarbij te vallen met het gevolg, dat een pees scheurde. Over brenging naar het ziekenhuis te Alkmaar werd door den dokter noodig geacht. GEMEENTERAAD. De agenda van de vergadering van den Raad der gemeente Texel op Zaterdag 22 October 1932 des namiddags te 3 uur ver meldt de volgende te behandelen onder werpen: Ingekomen stukken. Mededeelingen. Aanbieding begrooting Algemeen Arm bestuur voor 1933. Aanbieding gemeentebegrooting voor 1933. Aanvrage om vergoeding ingevolge art. 13 der L.O.-wet 1920. Belastingverhooging. Verzoeken om toelagen in studiekosten. Financieele regelingen dienst 1932. ZAKENNIEUWS. Tengevolge van langdurige ongesteld heid heeft de heer A. Bakker zijn bar bierszaak te Oosterend overgedaan aan den heer L. Vonk, aldaar, die reeds eeni- gen tijd het werk in deze zaak voor den heer Bakker waarnam. STORMSCHADE OP HET SPORTTERREIN. De pas gereedgekomen rieten afraste ring, waarop de leden van de Sportver. „Texel" zoo trotsch waren, en die zulk een luwte bracht op het voetbalveld, is door den storm.der laatste dagen vrij ern stig beschadigd. Ook is op andere plaat sen de heinig om het sportveld door den stormwind neergeworpen. DUITSCHLAND'S BOTERINVOER. Algemeene conüngenteerlng nadeclig voor Nederland. De boterinvoer in Duitschland zal al gemeen worden gecontingeerd, op 55.000 ton per jaar tegen een vast tarief van 75 mark. De nieuwe regeling is gunstig voor Denemarken en Finland, doch na- deelig voor Nederland. INSPECTEUR-GENERAAL BIJ HEf LOODSWEZEN. Naar de „Tel." verneemt, is de directeur van het Loodswezen te Rotterdam, kapi tein-ter-zee N. J. van Laer, bestemd om den dezer dagen overleden viee-admiraal C. D. de Haes op te volgen als inspecteur- keneraal bij den dienst te 's Gravenhage. Voorts zou het in de bedoeling liggen, kapitein-ter-zee P. Post Uiterweer, die mo menteel aan boord van een der kruisers in Ned.-Indië is, terug te roepen ter vervul ling der vacature van inspecteur van het Loodswezen te Rotterdam. NED.-INDISCHE WELDADIGHEIDSZEGELS. Ook hier te lande verkrijgbaar. Evenals vorige jaren, zullen ook dit jaar in December op de postkantoren, waar af zonderlijke loketten voor den verkoop van postwaarden aan verzamelaars gevestigd zijn, de nieuwe weldadigheidszegels van Ned.-Indië verkrijgbaar worden gesteld. De frank^erwaarde van deze zegels be draagt resp. 2, 5, 12Yi en 15 cent; de ver koopprijs 3, VA, 15 en 20 cent; het prijs verschil komt ten bate van het Leger des Heils in Ned.-Indië. „DORUS RIJKERS"-FONDS. Het Helden-der-Zee-fonds „Dorus Rijkers" deelt in zijn jaarverslag over 1931 mede, dat vele leden hebben be dankt, de giften spaarzamer worden en het effectenbezit aanmerkelijk in waarde is gedaald; het koersverlies bedroeg alleen al 55.000. De exploitatierekening sluit met een nadeelig saldo van 15.685. Daarbij komt, dat het hoofdbestuur het vorige jaar, toen de financieele positie van het fonds gunstig was, aan de oud-redders en weduwen een ruimere ondersteuning heeft toegekend. Men wil slechts in het uiterste geval deze bedragen weer vermin deren. In 1931 werden 101 oud-redders en 49 weduwen van redders gesteund met een totaal bedrag van 37.758. Met erkentelijkheid maakt het hoofd bestuur melding van een aantal belang rijke giften en besluit het verslag met een oproep om vooral in dezen tijd medewer king aan het fonds niet te onthouden. VISCHUITVOER NAAR BELGIË. Men meldt uit IJmuiden: Dinsdag was het de laatste dag, dat visch van buitenlandsche schepen op het Nederlandsche contingent naar Frank rijk mocht worden uitgevoerd. Van Woensdag af mag alleen visch naar Frankrijk uitgevoerd worden, afkomstig van en gevangen door Nederlandsche schepen, voorzien van certificaten van oorsprong. Tot dit doel is in hal B een uitvoercertificatenbureau geopend. Dinsdag waren er nog groote hoeveel heden buitenlandsche visch te IJmuiden aangevoerd, waarvoor goede prijzen wer den gemaakt, STEUN AAN GROVEN TUINBOUW. Deze week nog een wetsont werp te verwachten? Gisterennamiddag heeft de heer Ch. L. van de Bilt in de zitting van de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat deze week nog een wetsontwerp is te verwachten tot i steunverleening aan den groven tuinbouw. I Spr. vroeg of dit dan nog deze week in de afdeelingen zal komen. De voorzitter antwoordde hem, dat hij, zoolang het ontwerp nog niet is versche- nen, geen toezegging kan doen. 1 Een voorstel van de Australische regeering om het aanbod van de K.L.M. af te slaan. Reuter meldt uit Melbourne: De federale interdepartementale commis sie, die de voorstellen voor de luchtverbin- ding AustraliëEngeland heft onderzocht, heeft, naar verluidt, gerapporteerd tot af wijzing van het Nederlandsche aanbod om de luchtmail zonder subsidie te vervoeren. De oommissie heeft een wijziging aanbe volen van het aanbod van de drie Austra lische maatschappijen om een verbinding tot stand te brengen, die aansluiting geeft op de diensten van Imperial Airways, hetzü te Singapore, hetzij te Karatsji. Het honderdste postvliegtuig. Hedenochtend zou de honderdste post- vlucht van de K.L.M. van Amsterdam naar Batavia aanvangen. Het vliegtuig dat ver-trekken zou, is de „Havik", de bemanning bestaat uit de hee ren G. M. H. Frijns, Th. W. v. Weyhro- ther, P. B. Blok en G. v. Zadelhoff, die resp. als eerste bestuurder, tweede bestuur der, wektuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De Ibis. Aneta seint uit Bandoeng: De Ibis, welk vliegtuig uit Koh-Lak hier is teruggekeerd, is nog niet reis vaardig voor de reis naar Nederland. Daarom zal de retourvlucht van a.s. Vrij dag door de Kwartel worden gedaan. en van diplomatiek voorrecht voor den Russischen handelsvertegenwoordiger, zijn beide plaatsvervangers en het bureau de* handelsdelegatie, dat steeds als schadelijk beschouwd werd voor de Engelsche han-i delsbelangen opnieuw acuut. De japansche kolonisatie ln Mantsjoertye. Het ministerie van koloniën te Tokio is met het ministerie van financiën overeen gekomen, dat een millioen jen zal worden beschikbaar gesteld voor de uitgaven, noo dig voor het overbrengen van een tweede groep gewapende reservisten van 1000 per sonen naar Mantsjoerije. Haflar gebombardeerd. De „Moraing Post" verneemt uit Tokio, dat in het Noordwesten van Mantsjoerije een Japansche consul en een andere Ja pansche ambtenaar door Chineesche vrij willigers, die onder opperbevel staan van Generaal Soe Pingwen en die de steden Mantsjoeli en Hailar hebben bezet, zouden zijn vermoord. De positie der Japansche troepen in cit gebied is onzeker. Soe Ping-wen heeft zich bereid verklaard tot het voeren van onder handelingen. Volgens berichten uit Engelsche bron zou deze bereidverklaring slechts zijn ge volgd op een bombardement der Japanners, die 90 minuten lang de stad Hailar bescho ten. waardoor groote schade werd aange richt. Binnenland. VOOR DE ONTWAPENING. Een petitie. Dinsdag is aan MacDonald een petitie overhandigd, geteekend door 300 bekende personen uit alle kringen van de samen leving, waarin zij een vermindering van de wapeningen eischen, tot het peil, dat aan Duitschland voorgeschreven is, of althans het aannemen in beginsel van het voorstel van Hoover. DE VIERMOGENDHEDENCONFERENTIE Een Engelsche poging om over het doode punt heen te komen. Naar Reuter meldt, zou de Engelsche regeering gisteren besprekingen voeren over de voorgenomen conferentie der vier mogendheden. Men zegt, dat de regeering daarbij twee voorstellen ter tafel zou bren gen. Het eene voorstel beoogt zoowel van Frankrijk als van Duitschland de instem ming te verkrijgen om de conferentie te Lausanne te houden. Het andere voorstel houdt in, het plan tot het bijeenroepen van een mogend- heden-conferentie geheel op te geven en in plaats daarvan een gemeenschappelijke verklaring van de vroegere tegenstanders van Duitschland op te stellen, waarbij zij aan Duitschland bij de aanstaande be sprekingen volkomen gelijkheid zullen toe zeggen en waarbij zij zich verbinden de sterkte der bewapening van alle landen in een gemeenschappelijke overeenkomst vast te leggen. DE OPZEGGING VAN HET RUSSISCHE HANDELSVERDRAG IN ENGELAND. En de positie van de Russische handelsvertegenwoordigïng. Naar aanleiding van de opzegging van de Engelsche handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland, verklaart de Financial Times, volgens Reuter, dat dit besluit zich niet richt tegen den normalen handel tus- schen beide landen. De Britsche markten kunnen echter op de tegenwoordige wijze, noch voor Rus land, noch voor andere landen, waar de fabricatiekosten abnormaal laag zijn, open staan. De genomen maatregel is van algemee- nen en niet van bijzonderen aard en is niet genomen uit politieke overwegingen. Intusschen wordt het vraagstuk van het verleenen van diplomatieke immuniteit Een kist met 100 revolvers en 2500 seherpe patronen te Rotter dam in beslag genomen. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is de Rotterdamsche politie op het spoor ge komen van een smokkelzaak, betreffende het clandestien verzenden van wapenen en patronen van Nederland naar Duitschland. Het onderzoek heeft geleid tot het in be slag nemen van een kist met 100 revolvers en 2500 scherpe patronen en tot de arres tatie van een van de bij de smokkelarij betrokken personen. De „Nw. Rott. Crt." geeft de volgende bijzonderheden van deze zaak. Op een dag, aan het einde van de vorige week, kreeg een auto-transport-bedrijf te R'dam, hetwelk een geregelden nacht dienst op Amsterdam onderhoudt, een groote kist te vervoeren van Amsterdam naar Rotterdam. Bii het uitladen van de kist stootte deze wat hard tegen de straat steen en, met het gevolg, dat een plank van de kist los liet en een klein gedeelte van den inhoud op straat viel. Het bleken een paar doosjes te zijn; één van de doosjes viel open en daaruit rolde een aantal revol verpatronen. De directie van het expeditie bedrijf besloot den inhoud van de kist eens verder te onderzoeken en toen vond men in de kist in totaal 100 revolvers en 2500 scherpe patronen. Aangezien een dergelijke lading uiter aard niet mag worden vervoerd, zonder speciale geleide-biljetten, en het expeditie bedrijf in het geheel niet van dergelijke biljetten had ontvangen, begreep men, dat hier iets niet in den haak moest zijn en men waarschuwde de politie, die onmiddel lijk een onderzoek instelde. De revolvers en de patronen werden in beslag genomen en naar een politiebureau vervoerd; de ledige kist liet men in het pakhuis van het expeditiebedrijf achter, onder politiebewaking. De kist was n.1. niet geadresseerd. Het plakbriefje vermeldde alleen, dat de kist zou worden afgehaald. Het ging er dus om, uit te visschen voor wien de kist bestemd was en wat deze persoon met den inhoud wilde gaan doen. In den loop van den avond van denzelf den dag werd het expeditiebedrijf opgebeld door iemand, die informeerde, of de betrok ken kist reeds uit Amsterdam was aange komen. Op het- bevestigend antwoord, zei hij, de kist den volgenden morgen te zul len laten halen. Den volgenden morgen versoheen een jongen, met een motor-bakfiets van een besteldienst te Rotterdam, om de kist te halen. Hfi wist te vertellen, dat hij de kist moest vervoeren naar de opslagplaats van dezen besteldienst. Onder politietoezicht is de ledige kist daarop naar deze opslag plaats vervoerd, waar zij opnieuw onder bewaking werd gehouden. Tegen den avond van denzelfden dag verscheen een man, om de kist af te halen. Toen hij de kist wilde opladen, kwam de politie te voor schijn en zii hield den man aan. Hij bleek B. te heeten. Hij vertelde, dat hfi de kist moest gaan afhalen, in opdracht van ze keren G. K., die in hetzelfde pand als hij woonde. De kist moest naar dat huis wor den gebracht. K., die uit de stad was, zou haar over een paar dagen in ontvangst komen nemen. De politie heeft daarop in de eerste plaats een huiszoeking in het pand gedaan, welke huiszoeking geen resultaat heeft op geleverd. Daarna is het huis voortdurend onder strenge bewaking gehouden. Tot zelfs op het dak hebben rechercheurs de wacht gehouden. Tenslotte is K. thuisgekomen en hij werd terstond gearresteerd. Hii erkende, dat de kist voor hem bestemd is geweest. Hü had van zijn opdrachtgever iemand uit Am sterdam, wiens naam hij niet wilde noemen order gekregen, de kist dooi- te zenden naar een adres in Duitschland. Hij zou 3 commissie-loon voor eiken revolver ont vangen. Bij verder onderzoek bleek, dat K. juist terugkwam van een smokkelaffaire in Zuid-Limburg. Er is proces-verbaal tegen hem opge maakt. Men vermoedt, dat men hier de hand heeft weten te leggen op iemand, die betrokken is bij een wijdvertakt smokkel- complot. Het onderzoek wordt voortgezet.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 11