DE WAAR EEN HEI-DERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 20 OCTOBER 1932. de uitvoer van planten naar frankrijk. De begrooting van Curapao. De oplichting bij de Nederlandsche JtS°met11 fS* "Sn"™'SiooS Landbouwbank te Amsterdam. een motorfietser aangereden en gedood, berooving te rotterdam. ffGÏMÊHCD. De Rijksmiddelen over September Een valsche chéque van f9000 pondspakje r&dfio- progïr&mm& De storm van Dinsdag. Van links en rechts Het spoorwegongeluk in Roemenië. versch gebraden Kalfs-Ro"a(1 bedoeling van ce regeering liggen om en kel steun te bieden aan voor export ge schikte producten. Voor het jaar 1932 zou een bedrag van 5.000.000 beschikbaar worden gesteld. Een regeling op grond van de crisis-uitvoerwet, in verband niet de Fransche contingcerlngcn. Bij beschikki ig van den minister van Economische Zaken en Arbeid is thans in gesteld een commissie voor den uitvoer naar Frankrijk o. m. van Bloembollen. Voorzitter dezer commissie is de heer mi» M. van Toulou van der Koog, te Haar lem. Tot leden zijn benoemd de hoeren: 1 RÜmierse, Overveen, C. j. van lil. gom. R. van Til. Hillegom, en Th. H. M. van Waveren, Ben nebroek. Het bedrag ter bestrijding van de kos ten, aan het afgeven der certificateni ver bonden, is vastgesteld op 5 0—0 per 100 kg bruto met een maximum van 0.50 per certificaat. De Koningin keurt de voor- loopig vastgestelde begrooting niet goed. Bij de Tweede Kamer is een missive in gekomen van den minister van koioniën, houdende mededeeling, dat de Koningin dé door den gouverneur van Curacao voor- loonif vastgestelde Curacaosche be"ix>o- ting voor 1933, zoodanig als deze door den Kolonialen Raad aangenomen is, niet goed keurt. Eerlang mag een wetsontwerp ter vaststelling van die begrooting worden tegemoetgezien. De „Nw. Rott. Crt." teekent hierbij aan: ^er toelichting van bovenstaand berioht diene, dat de Koloniale Raad van Curacao zich niet had vereen'igd met de door den gouverneur noodzakelijk geachte, in de voorloopige begrooting verwerkte bezuini gingsmaatregelen van verschillenden aard. Het regeeringsregiement van Curacao voorziet in een dergelijk geval van conflict tussc-hen gouverneur en Kolonialen Raad door vaststelling van de definitieve begroo ting bii de wet. Wij herinneren er aan, dat het rapport-Weiter ook Curacao in de be zuiniging betrekt en voor 1933/1934 voor dit gebiedsdeel een bezuiniging van ruim 4 ton heef, aanbevolen. Dat bet -»rne- ment van Curacao de noodzaak van straffe bezuiniging in de laatste maanden steeds meer is gaan inzien, kon nog kort geleden blijken uit de indiening van een gewijzigde suppletoire begrooting, waardoor deze met niet minder dan 8 ton werd verminderd. De gouverneur motiveerde deze wijziging der verminderde opbrengst der middelen vooral met het sterke terugloopen van de accijns op gedistilleerd. Bij deze gelegenheid heeft de gouverneur tegelijk voorstellen aange kondigd tot opvoering van de middelen door een tijdelijk bijzonder invoerrecht op benzine en opvoering van de loodsgel den. De gevraagde middelen zouden, deelde de gouverneur mede, met de bezuinigingen, die ook voor 1933 zullen worden doorge voerd,, tevens kunnen dienen om de be- grooting in 1933 sluitend te maken indien de opbrengst der middelen nog verder zou dalen. Het percentage landbouwers, dat niets meer bezit, meer schulden dan bezittin gen heeft is reeds zeer groot geworden. De meening, dat de tarweteelt looneml is geweest en daarom is uitgebreid, is naar de commissie weet onjuist. De opbrengst oogst 1931 is zeer tegengevallen, zoodat slechts bij uitzondering de teelt een loon zal hebben opgeleverd voor den boer. Dat niettemin de teelt wordt uitgebreid, vindt dan ook zijn oorsprong in het feit, dat de andere gewassen nog slechtere uitkom sten bieden. Dit laatste is er sinds de berichten der laatste weken over doelbewuste belemme ring door andere landen van den export onzer landbouwproducten niet beter op geworden. De commissie weet niet wat zij in deze omstandigheid den landbouwers moet adviseeren om te verbouwen, nu de tarweteelt beperkt moet blijven tot een derde hechtenis (7 maanden). lm nvers verachte Het vonn's bevestigd. Dinsdag heeft het hof arrest gewezen in de zahk tegen den 28-jarigen T. J. M. K., vroeger kassier van de Nederlandsche Landbouwbank te Amsterdam, die door de rechtbank te Amsterdam wegens diefstal en verduistering tot twee jaar gevangenis straf was veroordeeld. Eveneens heeft het hof uitspraak gedaan in de zaak tegen den kellner J. J. M. de H., diie wegens heling veroordeeld was tot één jaar gevangenisstraf en tegen den kantoor- looper T. A. H., die vrijgesproken was van het hem ten laste gelegde, het verbergen van gestolen goed. December 1931 had K. op onrecht- In - -- matige wiize (50.000 in handen weten te irue. krijgen. Bovendien had hij in den loop van De commissie ziet in de tarwe het vjjf'jaar k;.o00 ten nadeele van de Bank niwa upiran. <iat. de noodwendige beper- verd'ujsterd en bii zijn vlucht kantoorboe ken. aan de Bank toebehoorend, meege nomen. V Het hof bevestigde het vonnis der recht bank, waarbij verdachte K. tot twee jaar gevangenisstraf was veroordeeld, behalve ten aanzien der quaLificatie; nu werd K. veroordeeld wegens verduistering, diefstal en voortgezette verduistering. De H. werd ook door het hof veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf wegens voort- gezett» heling, de kantoorlooper T. A. H., die door de rechtbank was vrijgesproken, eenige gewas, dat de noodwendige beper king der andere culturen, door de vernie tiging van den export ervan, eenigermate kan opvangen en acht het dan ook onbe grijpelijk, dat juist in dezen duisteren tijd de steun beperkt wordt en zelfs geen gras land mag worden gescheurd om direct of indirect van de Tarwewet te profiteeren. Met cijfers uit Noord-Holland en Zuid- Holland toont de commissie nader aan op hoeveel honderden bedrijven de tarwe- verbouw zal moeten worden beperkt en hoe onbillijk deze uniforme beperking moet werken. Ter toelichting op den wensch, het maalpercentage te verhoogen, deelt de commissie o.m. mede, dat de kwali teit van den oogst 1932 uitmuntend is en de bezwaren, tegen een verhooging van het percentage (van 25 geuit, door de opgedane ervaring zijn gelogenstraft Voorts wijst de commissie op de moreele gevaren, welke de Tarwewet thans met zich brengt, nu zoo'n groote hoeveelheid tarwe voor wereldmarktprijs op de bin- nenlandsche markt moet worden ver kocht. De commissie acht het wel juist, dat wat goede tarwe tegen wereldmarktprijs be schikbaar blijft voor de molenaars; dit be hoeft slechts weinig te zijn. De commissie verzoekt het hoofdbe stuur, te streven naar een wettelijk maal percentage van minstens 40 Tenslotte wijst de commissie nog op het feit, dat de richtprijs van 12.50 voor oogst 1931 bleef gehandhaafd, ook toen bleek, dat de oogst ver beneden het ge middelde bleef, terwijl thans de richt prijs voor oogst 1932, door den Minister genoemd 12.telkens wordt verlaagd, nu de tarwetelers zoo gelukkig zijn een uitstekenden oogst te bezitten. De commissie wijst op de catastrophale daling der aardappelprijzen en andere factoren, welke er wel toe zullen mede werken, dat het boerengezin na een jaar werken weder verloren zal hebben, on danks de tarwewet en andere wetten. had vroeger van K. geoord, dat deze de Bank een hak zou zetten. Maandagavond omstreeks 11 uur is op den Luikerweg tusschen Valkenswaard en de gemeente Burkel en Schaft een dooue- lnk inotorfietsongeluk gebeurd. H. Wijn hoven uit Valkenswaard reed op zijn mo- torfeits, nabij de Steenenbrug, en trachtte den motorfietsrijder K. Boudijn in te ha- den motorrietsryaer iv. eouuun ui ie kri,,.ht van den len. Hii reed toen met volle vaart ovei een een windhoos gewoed. De kracht van steen slipte en reed Boudewijn in de flank wind was zoo groot, dat een gehee z - was onmiddellijk dakbedekking en schoorsteenen van het «nrr deze viel neer en #a» «mumwim» dood' Wijnhoven kreeg een geoomplioeer- huis van mevr. Liefst:ngh werden afge- dooa, wiiran V K er* K ,rrukt Een on andar kwam op den weg te- rta beenbreuk. Voorbijgangers haalden on- - r.r middellijk geneeskundige hulp. Dr. Rooy recht zonder evenwel voorbijgangers te uit Valkenswaard liet W. naar het zieken 1 huis te Valkenswaard overbrengen, treffen. lis te v aiKenswaaru overuren. Voorts werd de daklijst van de boerderij Het slachtoffer was een gehuwde 30- van den heer G. Horting afgerukt, even- oens zonder ongelukkon te veroorzaken. Tusschen Westerlee en Meeden knapten alle lichtmasten af. waardoor het dorp een tijdlang in het donker kwam te zitten. jarige typograaf Van een bedrag van 1800 gulden. Maandagavond heeft een buitenman bij -de politie aan het bureau aan de Witte de Withstraat te Rotte islam aangifte gedaan, dat hii even te voren in een pand aan de Kruiskade was beroofd. Terstond is een Binnenland. De Augustusmaand vormde een onder breking in de rij van dalende maandop- brengsten door de groote bijdrage der Div.- en Tantièmebelasting 5,5 mill.), welke werd veroorzaakt door de invoering van voorloopige aanslagen voor deze be lasting. Dientengevolge kon het eind cijfer 31,8 mill, ditmaal de verge lijking met Augustus 1931 doorstaan. De Septembermaand geeft een ander beeld. De opbrengst is met 29,9 mill. ca. 4,8 mill. lager dan in September 1931 en het totaal der eerste 9 maanden van 1932 blijft met 295,8 mill. 17,8 mill. be neden 9/12 der raming. Op deze basis zouden de ontvangsten in 1932 dus ca. 25 mill. bij de raming ten achter blijven, een bedrag, dit willen wij er onmid dellijk aan toevoegen dat zelfs niet als indicatie mag gelden, ook in verband met de uitloopende crisis uitgaven, voor het uiteindelijk tekort van de rekening van het begrootingsjaar 1932, al geeft het na tuurlijk wel globaal aan, hoever de in den staat verantwoorde middelen bij de raming ten achter blijven. De daling is ook thans weer verdeeld over vrijwel alle middelen. Een stijging, welke de vermelding waard is, geven slechts de invoerrechten 6,9 mill. t. o. 5,5 mill.), waarvan in het bijzonder het invoerrecht op benzine de oorzaak is. Overigens zijn de opbrengsten der diverse middelen teleurstellend, omdat men van de lichte opleving, welke men meent te kunnen bespeuren, weinig be merkt in de maandcijfers, behalve in de beursbelasting, die in September 478.777 opbracht tegen 894.169 in Augustus. GEWESTELIJKE VARKENSCENTRALE NOORD-HOLLAND. Bij de nieuwe Ministerieele Beschikking d.d. 6 October 1932, inzake de huisslach tingen, is het aantal gevallen, waarbjj vrij stelling van heffing kan worden verleend aanmerkelijk uitgebreid. Inlichtingen hieromtrent geven de leden der Plaatselijke Commissies. Bij de secre tarissen dezer commissie's zijn formulie ren beschikbaar, waarbij een acte van vrij stelling aan de Gewestelijke Varkenscen trale kan worden aangevraagd. DE TARWEWET ALS STEUNMAATREGEL. De Akkerbouwcoinmis8ie der Holland- sche Maatschappij van Landbouw heeft aan het hoofdbestuur dier organisatie ge adviseerd met klem aan te dringen op. Ie. opheffing van de beperking van den steun tot 1/3 van het bouwland; '2e. verhooging van het maalpercentage. De commissie wijst er het hoofdbestuur op, dat het laatste boekjaar zoowel voor akkerbouwers als veehouders zeer slecht is geweest en het weerstandsvermogen sterk is ondermijnd. Aanhouding van twee mannen te Amsterdam. In den loop van den morgen van Dins dag verscheen voor een sigarenwinkel op den Zeedijk te Amsterdam een groote auto van de politie. In dezen auto werd onder groote belangstelling van het publiek de geheele inventaris van het huis in ge laden. Na de sigaren kwamen crapauds en andere meubelen. Alles werd overge bracht naar het bureau Leidscheplein. Deze bijzondere verhuizing stond in verband met de arrestatie van den win kelier en zijn vriend, die bij hem inwoon de. De laatste was kantoorbediende bij een firma op de Stadhouderskade. Van deze firma was in het begin van het jaar bij een bankinstelling een chèque aange boden en ook uitbetaald van 9000, welke chèque valsch bleek te zijn. De politie had zich toen veel moeite ge geven te ontdekken, wie de chèque had geschreven en geïnd. De verdenking viel toen op een jeugdig kantoorbediende. Hij werd aan het bureau Leidscheplein ge hoord door den commissaris, den heer Hulseboom, maar de jonge man bleef ont kennen en er kon toen niets bewezen worden. De rechercheurs van het bureau Leidscheplein hebben toen de gangen nagegaan van den verdachte. Den laatsten tijd zijn zij daarin bijge staan door twee rechercheurs van de mo biele brigade van de centrale recherche. Het bleek, dat de kantoorbediende, die altijd nog bij dezelfde firma in betrek king was, meer geld uitgaf dan in over eenstemming was met zijn inkomen. Niet zoo heel lang geleden is hij verhuisd naar den Zeedijk, waar een vriend van hem in Mei een sigarenwinkel had geopend. Ook de vriend had daarna alle aandacht van de politie. Het bleek, dat de heeren een mooie in ventaris hadden, motorfietsen en heel dikwijls autotochten maakten. Dit gaf aan de politie aanleiding in te grijpen. De beide jonge mannen werden gearresteerd. Aanvankelijk ontkenden zij iets te weten van de chèque van 9000, maar tenslotte zijn beiden door den inand gevallen. De kantoorbediende heeft thans erkend de chèque te hebben in or de gemaakt en zijn vriend heeft het geld geïnd. Gisteren zouden beiden ter beschik king van de justitie worden gesteld. SCHEEPSRAMP OP DE NOORDZEE? Volgen., een draadloos bericht van het Nederlandsche stoomschip „St. Annaland", dat zich Dinsdagmorgen vijf mijlen ten Noord-Oosten van het lichtschip „Cross Sands" bevond, is op deze hoogte Dinsdag morgen tijdens den hevigen storm op on geveer één mijl afstand van de „St. Anna land" een onbekend schip gezonken. Het schip verdween plotseling in de diepte. De „St. Annaland" heeft de omge ving afgezocht, doch heeft alleen wat drijf hout en een kleine boot gevonden. 2.75-0J0" Versch gekarnd met 25 °/o allerfijnste Roomboter onder Rijkscontröle VRIJDAG ai OCTOBER. Hilversum, 296 M. 8.00 VARA, 10.00 VPRO, 12.00 AVRO, 4.00 VARA, 8.00 VPRO, ii.oo VARA. 8.00 Grammofoonpl. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Declamatie C. Rijken. 10.30 Grammofoonpl. 11.15 Kookpraatje. 11.45 Declamatie C. Rijken. 12.00 AVRO-kleinorkest o.l.v. N. Treep en grammofoonpl. 2 00 Grammofoonpl. 3.30 AVRO-kamerorkest o.l.v. L. Schmidt en grammofoonpl. 4.00 Grammofoonpl. 4.40 Voor de kinderen. 5-20 VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant. 6.00 Grammofoonpl. 6.15 Orgelspel J. Brookhouse McCarthy. 16.40 Lezing door Dr. F. M. Wibaut. 700 „Dc Flierefluiters" m.m.v.. A. de Booy (zang). 7.30 Causerie door H. J. Vader. 7-35 Vervolg concert. 8.00 Mej. Dr. N. A. Bruining: ,Het modernis me in de gemeente". 8.30 Concert door F. Koene (viool) en H. Bosmans (piano). 9.00 Ds. F. Kleyn: „Religieus Humanisme". 9.30 Vervolg concert. 10.00 Vrijz. Godsd. Persbureau. 10.05 Var Dias. 10.15 Voordracht door Ph. C. Ia Chapelle. 10.45 Grammofoonpl. 11.0012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-programma. 8.00—9.15 en 10.0 Grammofoonpl. 11.30 Causerie. 12.15 Orkestconcert. 2.00 Orgelconcert. 3.00 Solistenconcert m.m.v. E. Mathei (zang) en J. Callenbach (piano). 4.00 Grammofoonpl. 4-30 Vervolg concert m.m.v. L. Sn-*er (viool) en F. Boshart (piano). 5-30 Lezing. 5.50 Grammofoonpl. 6.15 Causerie. 6.45 Grammofoonpl. 7-107.30 Lezing. 7.45 Grammofoonpl. 8.00 Concert m.m.v. koor en pauze: Vaz Dias. rijbo12.00 Grammofoonpl. solist. In de ZATERDAG 22 OCTOBER. Hilversum, 296 M. Uitsl. VARA-programma. 10.00 VPRO. 8.00 Grammofoonpl. io.oo Morgenwijding. 10.15 Voor Arbeiders in de Continubedrijven: „De Notenkrakers", o.l.v. D. Wins; R. Nu- mant (declamatie) en J. Lemalre (declama tie). 12.00 VARA-kleinorkest o.l.v. P. Duchant, m.m.v. L. Fuld (zang) en grammofoonpl. 2.15 Grammofoonpl. 2.50 J. F. Ankersmit: „Hoe werd ik socialist". 3.10 Concert door de Flierefluiters. 3.50 Beoefening der huismuziek. 4.30 Coöperatie kwartiertje door H. Linde- mann. 4.50 Orgelspel door J. Jong en grammofoonpl. 5.40 Literaire voordracht door H. Poort. 6.00 Zang door de Wielewaal, o.l.v. P. Tig- gers en causerie door N -Bloemcndaal. 6.30 Grammofoonpl. 7.00 Voor het Platteland. 7.30 Orgelspel door J. Broodkhouse McCarthy. 7.45 Orgelspel. 8.00 Populair programma m.m.v. het VARA- orkest o.l.v. H. de Groot; J. Schmidt (zang) „De Dorpsbarbier", A. de Vries; W. van Cappellen; VARA-tooneel o.l.v. W. van Cappellen en de „Notenkrakers", o.l.v. D. Wins. ca. 10.30 Vaz Dias. 11.4012.00 Grammofoonpl. Huizen, 1875 M. Uitsl. KRO-uitzen. ;8.0o9.15 en 10.00 Gramofoonpl. 11.30 Godsdienstig halfuurtje. 12.15 Populair concert. 2.00 Voor de jeugd. 2.30 Kinderuurtje. 4.00 Grammofoonpl. 4.15 en 4.30 Voordracht. 5.30 Septetconcert. 6.20 Weekoverzicht. 6.40 Vervolg concert. 7.10 Katholieke R.V.U. 7-45 Sportpraatje. 8.00 Populair programma m.m.v. solisten. 9.00 Declamatie. 9.15 Vaz Dias. Vervolg populair progr. 11.0012.00 Grammofoonpl, er toe geleid, (lat een vrouw is aangehou den en opgesloten. Tn aansluiting aan liet bovenstaande be- rldltSl Je V- 'vJJ tentnan beroofd is van een bedrag van 1800 en dat ook nog een man, ml- de bi jarige PP. K„ is aangehouden. Hu en de vrouw, de 23-jarige B. C„ zijn opgesloten. Het geld is niet teruggevonden. Windhoos te Westerlee. Dinsdagavond heeft bij Westerlee (ljr^ 20 October. Verbaast u u t woordig nog wel eens over iets? iiT8eu* Ik heb het verleerd, 't ia eigenlijk •- 1k mer, je nergens meer over te kuiu,Cnjam- bazen. Het ontneemt je veel aang», V6r* sensaties; liet is of je centrale ,0n 9 stelsel bedekt is met een laag asp|ia uUw* je hersenen zijn omwoeld met iSol ilraad. De dingen zeggen je niets Ze glijden bq je kouwe kleeren af r* Maar kan het ook anders? Als het v stand zegt, dat de beurs stygen er; gaat ze omlaag, en als er alle reden v« haar is om te dalen, gaat ze omhiJ* Als de Bilt zon voorspelt komt er re» en als het regen voorspelt, komt er bram? Zoo lees ik in de „Telegraaf' Jinnny Walker bij zijn terugkomst New-York werd verwelkomd door dri groote sleepbooten, bezet met bewondi! raars en met een muziekcorps, dat Wal ker begroette met „Oome Back to Erin' the land of the pilgrim's pride and sidté walk of New-Yrok".„een compositi» uit de jonge dagen van Jininiy". Nee> t verwondert me heelemaal niet, evenmin als wanneer burgemeester \V. de Vluot begroet zou worden niet het „Wien Neer lands Bloed door d' Aadren vloeit, 't jö plicht dat iedre jongen, waar de blonde kust der duinen", een compositie uit dn jonge dagen van Wiinmy. Ergens anders las ik, dat men de over blüfselen heeft ontdekt van een viervo*." tige visch, die 300 millioen jaar ou<j zijn. Een paar dagen later werd bericht dat het maar 30 millioen jaar moest wezen. Nu ja, wat is een nul? Een nul is niets. Dit is ook al geen verschil me iets doet. Morgen lezen we misschien dat de eerste viervoetige visch 3 bilü0ei| jaar geleden op de maan voorkwam maar dat het nog niet heelemaal vasu staat hoe hij van daar op de aarde ver- zeild raakte. (Intusschen is het wél merkwaardig, dat de duizendpoot nooit het water tot zijn element heeft gekozen Blijkbaar heeft deze diersoort er altijd <lè voorkeur aan gegeven, haar pooten op het land te gebruiken; daardoor komt het dan ook, dat de duizendpoot geen visch is geworden. Ergens anders lees ik het volgende; Het leven op een modern passagiersschip is tegenwoordig z66 gecompliceerd, dat de piooolo, die voor de deur van den bloemenwinkel op de „Delicious" staat, nog nooit een golf had gezien. Toen hH onlangs aan dek kwam en er voor 't eerst een zag, viel hij flauw. Het verwondert me niets. Al was het waar! We hebben nu jaren lang de Angel saksische jazzbands zien groeien. Als er op 'n dag hier eens een Amerikaanseh# super-band kwam van 750 personen, die, aangezien geen enkel podium groot ge noeg hiervoor is, tusschen het publiek verspreid zouden gaan zitten, zou u er dan van opkijken? Ik niet. En ais ze eons, in navolging van de Egelsch© non-stop-variety, negen uur achter elkaar doorspeelden, zonder gemeen, schappelijke melodie, en ieder musicus naar eigen oordeel en Inzicht bijdroeg tot het algemeen lawaai, zou het u ver wonderen? Mij niet. En wanneer er cigaretten-automaten werden uitgevonden, dio alleen tunction- neerden als personen boven 14 jaar er en muntstuk in wierpen, zou u ervan opkijken? Ik geen oogenblik. Ik zit er zelfs iederen dag op te wachten- Sofaade aan «1e stationsoverkap ping te Lelden. Dinsdagmiddag is een groot gedeelte van de'bekapping van het tweede perron op het Kruiskade was beroofd. Terstond isi een Leiden afgewaaid. Groote stuk- uitgebreid onderzoek ingesteld en dit heeft ken asfaU kwaraen op den in het station staanden trein terecht en vlogen ver in het rond. Onmiddellijk werd met het oprui- mingswerk begonnen. De voor het station staande trein kreeg zeven minuten en de volgende trein vijf minuten vertraging. Vlsschersschult b|j Harderwijk omgeslagen. De opvarenden gered Dinsdagmorgen is op het IJselnieer, ton noorden van Harderwijk, de visschers schuit HK 15, eigenaar A. Klaassen Czn„ te Harderwijk omgeslagen. De opvarden, twee zoons van Klaassen, zijn door een Bunsohoter visscher, ,die met zijn schuit in de nabijheid was, gered. Windhoos boven Jubbega. Dinsdagmiddag heeft boven Jubbega een windhoos gewoed, die er veel schade heeft aangericht. Bii het tuinbouwbedrijf sneu velde een zeer groot aantal ruiten van de broeikassen. Bij verscheidene woningen werden de ruiten ingedrukt en bovendien bii een van deze huizen de muur van den achterkant geheel afgedrukt. Tal van hoo rnen werden ontworteld. Op den weg Jub begaGorredhk zijn van vele boomen de kruinen afgeknapt, welke tientallen meter verder op den weg en in het land terecht kwamen. Een brug voor de woning van den heer Schotanus werd opgenomen en een heel eind verder neergesmakt. De heer Stoelwinder, die zich aldaar op den weg bevond, werd met zijn fiets opge nomen en een eind verder neergeworpen. Hii kreeg slechts zeer gering letsel. De windhoos zette zich in Oostelijke richting voort. Buitenland. H«t aantal dooden tot 14 gestegen. Van de bü het spoorwegongeluk bij Temsvar gewonden zijn nog 6 man over leden; het aantal dooden bedraagt nu 24. Volgens ooggetuigen moet de voorste wagen van den trein over den daarop vol genden passagierswagen zijn geschoven; hierdoor komt het, dat vele dooden ernstig verminkt zijn. De vernielde passagiers wagen moet uit de zestiger jaren en bouw vallig zijn geweest. De machinist niet schuldig. Volgens een later bericht is de wissel wachter niet schuldig aan het ongeluk, daar de wissel langs electromagnetischen weg bediend wordt, d.w.z. dat de wissel- wachtei hem niet heeft kunnen omgooien op het moment dat de trein er zich op be vond. SPOORWEGONGELUK BIJ INNSBRUCK. Tot nog toe twee dooden. Toen Maandagmorgen een passagiers- trein van den Mittenwald-spoorweg uit Garnisch het West-station te Innsbruck zou binnenrijden, ontspoorde, waarschijn lijk tengevolge van verkeerden wisselstand, een wagon. De wagon sloeg om en werd over eenigen afstand meegesleurd. Twee I vrouwen kwamen onder het rijtuig te recht en werden gedood. Een aantal per sonen liep verwondingen op. HONGAARSCH HULDEBBLIJK VOOR MUSSOLINL Album met 2 mUlioen hand- teekeningen. Maandagavond heeft de minister-presi dent in de Sala Regia van het Palazzo Ve- nezia te Rome een Hongaarsch® afvaardi ging ontvangen onder leiding van het Ka merlid De Pakar, die hem het huldeblijk kwam aanbieden van 2152 Hongaarsche vereenigingen, die tezamen 2 millioen handteekeningen bijeengebracht hadden. De Pakar hield een toespraak, waarin hij gewaagde van de vriendschap van het Hongaarsche voor het ItaLiaansche volk en van zijn dankbaarheid voor den steun aan verminkten en gekwetsten verleend. De Duoe antwoordde met zijn dankbaarheid eu waardeering uit te spreken voor het hulde blijk, dat de Italiaansch-Hongaarsche vriendschap bevestigt. VALSCHE MUNTERS GEARRESTEERD. De Hamburgsche politie heeft een bende valsche munters gearresteerd en omvang rijk materiaal in beslag genomen, hetwelk een groot aantal gevallen, waarin valsch geld is uigegeven, opheldert. De bende Bn m T ltzekoe' Neumünster, .1 .tin en in anaere n.aatsen geopereerd De munters wilden juist aan de vervaardi ging van 20-mark biljetten beginnen. De leider van de bende wordt nog gezocht. Hij moet de 41-jarige Amold Petersen ziin, die in November van het vorig jaar uit het tuchthuis in Rendshurg is gevlucht De werkplaats bevond zich in een schil derswerkplaats in de Eiffelstraat Drie val sche munters zijn gearesteerd, alsmede een aantal menschen wegens medeplichtigheid en begunstiging. ONTPLOFFING VAN MIJNGAS. Een doode, elf gewonden. In de mijn Sophia Jakoba te Hückelho- ven is Dinsdagnacht naar uit Aken wordt gemeld, mijngas ontploft Eén mijnwerker is gedood, elf zijn gekwetst; bij drie hun ner bestaat levensgevaar. ZEVEN KINDEREN ACHTER GELATEN OP EEN BUREAU VAN HET BERLIJNSCHE ARMBESTUUR Op het bureau van het armbestuur aan de Biumenstrasse te Berlijn eischten Maan dagmorgen een aantal vrouweD, dat de uit- keeringen, die zii ontvingen, verhoogd zou den worden. Met groote moeite wist de chef de vrouwen te bewegen bet bureau te verlaten. Zeven hunner hadden echter hun kinderen achtergelaten. Aangezien nien niet dadelijk kon uitvinden bü wie de kinderen hoorden, zijn zü voorloopig een zuigelingeninrichting overgebracht DE STORM IN ENGELAND. In Engeland heeft het Dinsdag ook flink gestormd, met de gewone gevolgen van ontwortelde boomen, afgewaaide schoorsteenen en schade aan gewassen en huizen. De reddingboot van Cromer heeft acht maal in 22 uur zee moeten kiezen en 20 schipbrenkelingen aan land gebraent In het Z.-Westen des lands worden ooK reeds overstroomingen gemeld. Persoon lijke ongelukken waren gisteravond nog niet gemeld. JEUGDIGE AUTODIEVEN. de Eenige dagen geleden werden op Koppenplatz te Berlqn twee jongelui g' arresteerd, die zich op verdachte W*J., met een D.K.W.-auto uit de voeten w1" den maken. Op het politiebureau klaarden zü met den eigenaar van den af te hebben meegereden. Het ona zoek wees echter uit, dat zq dcn wa8,jl- to Dresden hadden gestolen en tlian3 den probeeren hem te Berlqn te ver'm pen. Verder bleek, dat de beide i°nH'itrg deel uitmaakten van een bende j'e"^ autodieven te Dresden, waarvan de J ste leden 15 jaar waren. Bij KONIJN, Tel-33^»

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 2