HELDERSCHE COURANT VAN DONDER PAO 20 OCTOBER 1932. Luchtvaart. China en Japan. De luchtpostverbinding Europa-Australië. TWEEDE KAMER. Tijdschriften en Weekbladen. Radiografisch Wserberieht. De ramp in het Engelsche Kanaal. Smokkelarij van revolvers en patronen voor Duitschland. in tegenstelling met veel andere gemeen- hoopt hij, dat het overleg tusschen Kamer ftn, waar deze cursus geen doorgang kan jen Regeering gunstige resultaten zal op- vindon n/pcrpns crpnrAlc aan hp.lnncrct.pl. 1 1 v .F vünden, wegens gebrek aan belangstel ling. Voor de avondcursus meldden zich 19 leerlingen aan, en voor de middag- cursus, welke bestaat uit het vervaardi gen van nuttige en fraaie handwer ken, 12. De middagcursus staat onder leiding van mevr. H. C. van MeertenZuêlen, de avondcursus onder leiding van de heeren A. van Meerten en H. J. Schut. Minister Verschuur merkt op, dat in het debat zich duidelijk afgeteekend heeft een geest van samenwerking, die vooral in onze groote dagen zeer noo- dig is. Spr. onderbreekt daarna zijn rede en de vergadering wordt verdaagd tot heden- midd; g INSPECTEUR-GENERAAL BIJ HET LOODSWEZEN. Naar de „Tel." verneemt, is de directeur van het Loodswezen te Rotterdam, kapi tein-ter-zee N. J. van Laer, bestemd om den dezer dagen overleden vice-admiraal C. D. de Haes op te volgen als inspecteur- keneraal bij den dienst te 's Gravenhage. Voorts zou het in de bedoeling liggen, kapitein-ter-zee P. Post Uiterweer, die mo menteel aan boord van een der kruisers in Ned.-Indië is, terug te roepen ter vervul ling der vacature van inspecteur van het Loodswezen te Rotterdam. NED.-INDISCHE WELDADIGHEIDSZEGELS. Ook hier te lande verkrijgbaar. Evenals vorige jaren, zullen ook dit jaar in December op de postkantoren, waar af zonderlijke loketten voor den verkoop van postwaarden aan verzamelaars gevestigd zijn, de nieuwe weldadigheidszegels van Ned.-Indië verkrijgbaar worden gesteld. De frankeer waar de van deze zegels be draagt resp. 2, 5, 12'A en 15 cent; de ver koopprijs 3, 7A, 15 en 20 cent; het prijs verschil komt ten bate van het Leger des Heils in Ned.-Indië. „DORUS RIJKERS"-FONDS. Het Helden-der-Zee-fonds „Dorus Rijkers" deelt in zijn jaarverslag over 1931 mede, dat vele leden hebben be dankt, de giften spaarzamer worden en het effectenbezit aanmerkelijk in waarde is gedaald; het koersverlies bedroeg alleen al 55.000. De exploitatierekening sluit met een nadeelig saldo van 15.685. Daarbij komt, dat het hoofdbestuur het vorige jaar, toen de financieele positie van het fonds gunstig was, aan de oud-redders en weduwen een ruimere ondersteuning heeft toegekend. Men wil' slechts in het uiterste geval deze bedragen weer vermin deren. In 1931 werden 101 oud-redders en 49 weduwen van redders gesteund met een totaal bedrag van 37.758. Met erkentelijkheid maakt het hoofd bestuur melding van een aantal belang rijke giften en besluit het verslag met een oproep om vooral in dezen tijd medewer king aan het fonds niet te onthouden. VISCHUITVOER NAAR BELGIË. leveren. Zooals het ontwerp thans luidt, betwijfelt spr. echter of bet wel volkomen den bedrijfsvrede zal bevorderen. De heer Slotemaker de Bruïne, c.-h., vraagt zich af of men een nieuwe economische ordening wil, in welk geval spr. niet meegaat met den heer Van den Bergh en wel met den minister. Spr. wil dit ontwerp niet als een begin van een nieuwe economische samenleving. Spr. is bereid, met den minister mede te gaan. Deze is althans voorzichtiger dan de heer Kortenhorst. De heer Hermans, r.-k„ had gaarne gezien, dat de minister met dit ontwerp iets verder ware gegaan. Hij waarschuwt er tegen, de bedrijfs- raden den weg te doen opgaan van de vroegere Kamers van Arbeid, vraagt nadere toelichting dienaangaande van de regeering. Deze wet zal worden, wat wij er bij de toepassing van maken. De heer Bakker, c.-h., wijst er op, dat buiten de Kamer nog al verzet tegen dit ontwerp is gerezen bij de werkgevers. Spr. juicht dit ontwerp toe ook omdat de overheid zich steeds meer zal kunnen terugtrekken en zich beperken tot de taak van den toezienden voogd. Staat en maatschappij zullen er beide door gebaat zijn. Dit wetsontwerp zal, zonder ingrij pende wijzigingen wel te verstaan, een zegen zijn. De heer K u p e r s, s.-d., betoogt, dat thans het oogenblik is aangebroken om in het bedrijfsleven vollediger democrati- POStVlUChten VBP en naar Indië scher economie in te voeren. Deze minis- Een voorstel van de Australische regeering om het aanbod van de K.L.M. af te slaan. Reuter meldt uit Melbourne: De federale interdepartementale commis sie, die de voorstellen voor de luchtverbin- ding AustraliëEngeland heft onderzocht, heeft, naar verluidt, gerapporteerd tot af wijzing van het Nederlandsche aanbod om de luchtmail zonder subsidie te vervoeren. De commissie heeft een wijziging aanbe volen van het aanbod van de drie Austra lische maatschappijen om een verbinding tot stand te brengen, die aansluiting geeft op de diensten van Imperial Airways, hetzij te Singapore, hetzii te Karatsji. groep gewapende reservisten van 1000 per sonen naar Mantsjoerije. Haiiar gebombardeerd. De „Morning Post" verneemt uit Tokio, dat in het Noordwesten van Mantsjoerije een Japansche consul en een andere Ja pansche ambtenaar door Chineesche vrij willigers, die onder opperbevel staan van Generaal Soe Pingwen en die de steden -Mantsjoeli en Hailar hebben bezet, zouden riin vermoord. De positie der Japansche troepen in dit gebied is onzeker. Soe Ping-wen heeft zien bereid verklaard tot het voeren van onder handelingen. Volgens berichten uit Engelsche bron zou deze bereidverklaring slechts zijn ge volgd op een bombardement der Japanners, die 90 minuten lang de stad Hailar bescho ten, waardoor groote schade werd aange richt. Men meldt uit IJmuiden: Dinsdag was het de laatste dag, dat ter had moeten beginnen met een publiek rechtelijke regeling van het collectief ar beidscontract. Spr. waarschuwt met de ervaring, verkregen met de uitvoering der Ziektewet, welke teveel uitvoerings organen en teveel versnippering mede brengt, naar veler oordeel. Onze onge vallenverzekering daarentegen is perfect, en naar dat voorbeeld richte men zich ook met deze materie. Spr. vraagt zich af, of de bevoegdheden der bedrijfsraden voldoende zijn. Spr. moet deze vraag ontkennend beantwoor den. Wat dit ontwerp biedt, is te bereiken ook zonder de wet. De bedrijfsraden zul len geen levende organen worden, als hun bevoegdheid niet sterk wordt uitgebreid. Spr. hoopt dat de minister zich tegen de amendementen van soc. dem. zijde niet zal verzetten, opdat er van het voorge stelde in de praetijk iets zal terecht komen. Woensdagmiddag heeft de Tweede Kamer de behandeling voortgezet. De heer J o e k e s (v.d.) bespreekt op komst en bloei van de vakvereenigingen in het bedrijfsleven en geeft vervolgens een kort overzicht van de geschiedenis der sociale wetgeving hier te lande. Spr. richt zich tegen de opvattingen van den heer Kortenhorst, dat er een groot verschil is tusschen de bedrijfs verenigingen in de ziekteverzekering en hetgeen hier in dit onderwerp beoogd wordt, en is het niet eens met den heer Kortenhorst, dat er hier te veel staats bemoeiing is. Zooals de organisatie der bedrijfsraden wordt voorgesteld is ze niet geschikt. Spr. hoopt meer dan hij verwacht, dat dit ontwerp zal bijdragen tot beter over leg en meer eensgezindheid tuSschen de organisaties van werkgevers en arbeiders in het belang van het bedrijfsleven. De heer Kuiper (r.k.) verklaart zich principieel eens met de strekking van visch van buitenlandsche schepen op het I het wetsontwerp, dat bevorderlijk zal Nederlandsche contingent naar Frank- zyn voor het algemeen welzijn. Spr. is rijk mocht worden uitgevoerd. Van jjet we[ me^ wetsontwerp eens, doch Woensdag af mag alleen visch naar zonder enthousiasme. Hij geeft een aan- Frankrijk uitgevoerd worden, afkomstig vu]iinor van het wetsontwerp in over- van en gevangen door Nederlandsche .weging, waarbij een bedrijfsraad meer schepen, voorzien van certificaten van jnvloed wordt gegeven bij de uitvoering oorsprong. Tot dit doel is in hal B een van aigemeene maatregelen van bestuur, uitvoercertificatenbureau geopend. I De heer s m e e n k (a.r.) bestrijdt de- Dinsdag waren er nog groote hoeveel-g8nen die met dit ontwerp verder naar heden buitenlandsche visch te IJmuiden socialisatie strevenvan de internatio- Het honderdste postvliegtuig. Hedenochtend zou de honderdste post- vlucht van de K.L.M. van Amsterdam naar Batavia aanvangen. Het vliegtuig dat vertrekken zou, is de „Havik", de bemanning bestaat uit de hee ren G. M. H. Frijns, Th. W. v. Weyhro- ther, P. B. Blok en G. v. Zadelhoff, die resp. als eerste bestuurder, tweede bestuur der, wektuigkundige en radio-telegrafist de reis zullen maken. De Ibis. Aneta seint uit Bandoeng: De Ibis, welk vliegtuig uit Koh-Lak hier is teruggekeerd, is nog niet reis vaardig voor de reis naar Nederland. Daarom zal de retourvlucht van a.s. Vrij dag door de Kwartel worden gedaan. aangevoerd, waarvoor goede prijzen wer den gemaakt. STEUN AAN GROVEN TUINBOUW. Deze week nog een wetsont werp te verwachten? Gisterennamiddag heeft de heer Ch. L. van de Bilt in de zitting van de Tweede Kamer te kennen gegeven, dat deze week nog een wetsontwerp is te verwachten tot steunverleening aan den groven tuinbouw. Spr. vroeg of dit dan nog deze week in de afdeelingen zal komen. De voorzitter antwoordde hem, dat hij, zoolang het ontwerp nog niet is versche nen, geen toezegging kan doen. Voortgezet wordt Dinsdag de behande ling van het wetsontwerp tot instelling van Bedrijfsraden. De heer Kortenhorst, r.-k„ wij zende op het groote belang dezer materie, schetst de belangstelling welke er reeds jaren lang voor bestaat, alsmede het ver band ervan met den groei der vakorga nisatie. Spr. hoopt, dat een volkomen zakelijk debat mogelijk is en wijst op het belang op het advies van den Hoogen Raad van Arbeid over het voorontwerp dezer wet en op het standpunt der verschillende vakvereenigingen. De minister acht het staatsrechtelijk mogelijk aan de bedrijfsraden verorde nende bevoegdheid te geven. Spr. waar schuwt te dezen aanzien tot voorzichtig heid in onze uiteengerukte maatschappij. nale utopieën van den lieer Van den Bergh is niets te verwachten. Hetgeen de soc.-democraten willen, zijn niet uit de maatschappij opgekomen licha men, doch aan het bedrijfsleven opge legde instituten, welke de soc.-dem. wen- schen ter uitvoering moeten voorberei den. In de praetijk zal de wet iets ten goede kunnen uitwerken, als werkgevers en arbeiders zich tot samenwerking ge neigd toonen. De heer Wijnkoop (C. P.) zegt, dat het woord «bedrijfsraden* oorspronkelijk van de communisten afkomstig is en een revolutionnaire beteekenis heeft gehad. Het wetsontwerp is een leege leus, een yast te leggen, verkiezingsmanoeuvre. Het eene doel van het wetsontwerp is het breken van den strijd der arbeiders, het andere is een economisch fascisme. De bedrijfsraden zullen o-m. adviezen uitbrengen. Dit kan men ze laten doen, als er een loonsverlaging moet plaals vinden, zooals is geschied in het spoor wegbedrijf, waar de zoogenaamde arbei dersleiders met de onderneming een com promis hebben getroffen, zoodat de mi nister zich er niet mee behoefde te be moeien. Deze methode wil men nu ook uitbreiden en daarbij kunnen adviezen VOOR DE ONTWAPENING. Een petitie. Dinsdag is aan MacDonald een petitie overhandigd, geteekend door 300 bekende personen uit alle kringen van de samen leving, waarin zij een vermindering van de wapeningen eischen, tot het peil, dat aan Duitschland voorgeschreven is, of althans het aannemen in beginsel van het voorstel, van Hoover. I DE VIERMOGENDHEDEN CONFERENTIE Een Engelsche poging om over het doode punt heen te komen. Naar Reuter meldt, zou de Engelsche regeering gisteren besprekingen voeren over de voorgenomen conferentie der vier mogendheden. Men zegt, dat de regeering daarbij twee voorstellen ter tafel zou bren gen. Het eene voorstel beoogt zoowel van Frankrijk als van Duitschland de instem ming te verkrijgen om de conferentie te Lausanne te houden. Het andere voorstel houdt in, het plan tot het bijeenroepen van een mogend- heden-conferentie geheel op te geven en in plaats daarvan een gemeenschappelijke verklaring van de vroegere tegenstanders van Duitschland op te stellen, waarbij zij aan Duitschland bij de aanstaande be sprekingen volkomen gelijkheid zullen toe zeggen en waarbij zij zich verbinden de sterkte der bewapening van alle landen in gemeenschappelijke overeenkomst een DE OPZEGGING VAN HET RUSSISCHE HANDELSVERDRAG IN ENGELAND. En de positie van de Russische handelsvertegenwoordiging. Naar aanleiding van de opzegging van de Engelsche handelsovereenkomst met Sovjet-Rusland, verklaart de Financial Times, volqens Reuter, dat dit besluit zich Jiuen en uaaiuij Kumieii auviezen «"«-■=. a van bedrijfsraden goede diensten be- ni^t richt tegen den noimalen wijzen. De heer Aalberse (r.-k.) zegt, dat de beteekenis van het wetsontwerp zeer groot is, als men nagaat, wat de onmid dellijke, practische gevolgen zullen zijn. Practisch krijgt de wet beteekenis, als ,e strijd tusschen werkgevers en werk nemers plaats maakt voor een functio- eele samenwerking. Spr. is ervoor, verordenende bevoegdheid zullen krijgen, dat zij naast zelfbestuur autonomie zullen krijgen, maar is het gewenscht de desbe treffende vraag op dit oogenblik te be- I antwoorden. Spr. wacht 's ministers oor- Bevoegdheid der bedrijfsraden.jggi af# Blijken geen gevaren aanwezig, Voortzetting van de behandeling dan zal spr. met vreugde voor het amen- van het wetsontwerp. Het stand- dement stemmen. Maar voorshands schijnt schen beide landen De Britsche markten kunnen echter op de tegenwoordige wijze, noch voor Rus land, noch voor andere landen, waar de fabricatiekosten abnormaal laag zijn, open staan. De genomen maatregel is van algemee- Revue der Sporten, 17 Oct. Inhoud: De Lichamelijke Opvoeding in Rusland II (L. D. E. J. Kramer). Feiten en Commentaren. Nederland wint met 32, een onverwachte, doch verdiende overwinning (C. J. Groothoff). Buitenlandsch Golfnieuws. Van onze Golfclubs. De nieuwe holes van „de Pan." Een aantal snapshots van de Belgisch- Nederlandsch match. Tekst: Onze Voetbal wereld (C. J. Groothoff). Beroepsvoetbal en werkloosheid (C. J. Groothoff). Wat wordt er van Nurmi? Hoe staan de zaken in het Oosten? Een wedstrijd met geschie denis (Max Izaaks). Sport in Beeld, 18 Oct. Tekst: Getikte In vallen (H. A. Meerum Terwogt). Onze 3—2 overwinning in het Heysel-stadion (G. J. Nijland). Dagboek van een Leek. Bijblad Reissport: MysteryHinking, Reizen met ge heim gehouden bestemming (C. A. Müller). Illustraties: Het Nederlandsch elfal te Brus sel. Dames-hockey. Cross door de Kon. Mil. Sportvereeniging. Het Belgisch Elftal, en diverse kieken van deze match Nog an dere elftallen, portretten van zwemsters en zwemmers (heerlijk weer nu om te zwmmen!) En van de reizen met onbekende bestem ming een paar aardige opnamen uit Rotter dam. Ontvangen: De Huishouding, halfmaande- lijksch tijdschrift voor moderne huisvrouwen. 3e jaargang, no. 20, 16 October. Uit den in houd: De economie van het stoken door Ir. H. J. Goudswaard. Wijkverpleging, door Zr. R. Terweyden. Moeten onze kinderen de krant lezen?, door M. E. Leuw. Hya cinthen op glas, door A. M. van Driel. De roem van het Westland, door A. S. Raimond. De zorg voor ons uiterlijk, door Dacia. Ons feuilleton: Als de leelieën des velds. Geheimen uit de keuken, door H. M. S. J. de Holl. Ontvangen: Vogelwereld, maandblad voor den vogelliefhebber, uitgave: Vogelpark Put Rouwenhorst, Apeldoorn, te jaargang, Oct. 1932. Hoofdartikel: Wat wil onze regeering ten opzichte van de vogelliefhebberij? Eenige actie noodzakelijk!!! Verschenen bij W. de Haan, Utrecht: de nos. 38 tot 40 van „Kie-ke-boe", weekblad, dat nog steeds door de jeuigd met vreugde wordt begroet, dat steeds op peil blijft, wat be treft tekst, illustraties, knutselwerkjes en wed strijden. Verschenen bij C. J. van Houten en Zoon te Weesp: het October-nummer van „Ons Eigen Tijdschrift'', van welks rijken en steeds met foto's mooi verluchten inhoud we noe men: „Mijn solo-vlucht boven Afrika" door Elli Beinhorn; „Wonderen der fotografie, aanwending van infra-roode stralen"; Moder ne dressur: „Paul Eiper en het Circus"; „Brugge'' door L. Pinkhof met teekeningen van den schrijver. Verschenen bij Van Holkema Warendorfs U. M. te Amsterdam: het October-nummer van „Onze Aarde". J. Sibinga Mulder schrijft over „Elephanta", een eilandje dicht bij Bombay, met hoogst merkwaardige rotstempels. Dr. G. W. Hek- king vertelt een en ander over de „Zimbaboe- ruïnes" in Rhodesia, over wier herkomst men geheel in het duister tast. Dan vinden we een interessant artikel van Dr. H. A. P. C. Oomen over „Het duistere eiland Pantelllaria" in Italië, terwijl prof. Dr. J. C. Th. Ophof een lans breekt voor den zeer slinkenden volksstam der Seminool-Indianen in Florida. Tot slot geeft N. Pernot-Tetterode nog iets over Zuid- en Oost-Europeesche kleederdrachten.. Naar waarnemingen verricht in den morgen van 20 October. Medegedeeld door het Kon. Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 765.8 te München en Clesmont. Laagste stand 734.1 te Vestmanor. Verwachting: Meest matige, tijd. wellicht toenemende Z.W. tot W. wind, zwaar bewolkt tot be trokken, af en toe eenige regen, aanvan kelijk iets zachter. Stoomvaart Mij. Nederland. nen en niet van bijzonderen aard en is niet johan v. Oldenbarnevelt, arr. 19 Oct. te A'dam a'nt hpdriifsrnrlpn genomen uit politieke overwegingen. Poel au Laut, u„ 18 Oct. v. Suez. dat de bedrijfsraden Intusschen £ordt hct vraags9tuk van het B«gkalis,J.„ .7 Oct. v. Belawan. verleenen van diplomatieke immuniteit punt van C.-H. en S.D.A.P. Het standpunt van den minister is niet duidelijk. Ten bewijze daarvan stelt spr. verschillende bepalingen van het ont werp tegenover elkaar. Het is niet duide lijk wat de minister voornemens is bijv. met de bedrijfsvereenigingen en hoe hij zich te dien aanzien de staatstaak denkt. Het belangrijkste van een wetsontwerp is niet wat er in staat, maar welk pers pectief het biedt. Ondanks sprekers groote bezwaren het hem niet opportuun het op dit oogen blik in de wet op te nemen. De heer Van Poll (R.-K.) merkt op dat zijn grootste bezwaar tegen het wets ontwerp is, dat het geen verband houdt met de onderneming, waarmee men vol gens spr. had moeten beginnen. De heer Van Dis (Staatk.Geref.)zegt, dat zijn fractie tegen liet wetsontwerp e ;ge bezwaren heeft. H wetsontw van carkgever." en van diplomatiek voorrecht voor den Russischen handelsvertegenwoordiger, zijn beide plaatsvervangers en het bureau der handelsdelegatie, dat steeds als schadelijk beschouwd werd voor de Engelsche han delsbelangen opnieuw acuut. De japansche Mantsjoerije, kolonisatie in Chr. Huygens, u., 18 Oct. v. Algiers. Tawali, t., pass. 17 Oct. Perim. Marnix v. St. Aldegonde, u., 16 Oct. te Sa- bang. P. C. Hooft, t„ 19 Oct. v. Colombo. Tabian, u., 17 Oct. te Padang Tabinta, u„ 15 Oct. te Tjilatjap. Kon Ned Stoomboot Maatschappij. Barneveld, u., 16 Oct. v. Talcahuano. Boskoop, u., 16 Oct. v. Buenaventura. Calypso, pass. 17 Oct. Ouessant. Hebe, 19 Oct. te Tarragona. Hermes, 19 Oct. te Izmir. Iris, 19 Oct. v. Odense. Orestes, pass. 19 Oct. Gibraltar. Poseidon, 19 Oct. te Kopenhagen. Vesta, 19 Oct. te Napels. i i Ar'adne, 17 Oct. v. Triëst. Het ministerie van kolomen te lokio KLCottica> ,7 0ct. v. New-York. met het ministerie van financien overeen-1 Fauna i; Gct v Cadix 1 T 11 J r>n| nrATVI All 1 t—i /n Aurora, 18 Oct. te Triest. Achilles, pass. 19 Oct. Ouessant. Atlas, 15 Oct. v. Curacao. Baralt, 15 Oct. v. Curacao. Brion, 18 Oct. te Bordeaux. Fauna, 18 Oct. v. Ceuta. Ganymedes, 19 Oct. v. Hamburg. Haarlem, t.. 19 Oct. v. Paita. Midas, 17 Oct. te Curacao. Nereus, 19 Oct. te A'dam. Oranje Nassau, 19 Oct. v. IJmuiden. Saturnus, 19 Oct. te Stamboul. Trajanus, 16 Oct. v. P. au Prince. Triton, 18 Oct. v. Catania. Kon Paketvaartmaatschappy. Van Rees, 18 Oct. te Sydney. Kon Holl. Lloyd. Entrerios, u., 18 Oct. te Antwerpen. Erfurt, u„ 17 Oct. te Rio Janeiro. Kennemerland, u., 17 Oct. v. Antwerpen. Paraguay, u., pass. 16 Oct. Fernando Noronha Rio de Janeiro, u„ pass. 15 Oct. Madeira. Maasland, 19 Oct. v. A'dam. Salland, 19 Oct. te A'dam. HollandAfrika Lijn. Heemskerk, t., 18 Oct. v. Zanzibar. Meliskerk, 19 Oct. te R'dam. Nieuwkerk, u., 17 Oct. v. Kaapstad. HollandAmerika Lijn. Breedijk, 17 Oct. te Philadelphia. Delftdijk, 16 Oct. v. Los Angeles. Drechtdijk, 16 Oct. te Portland (O.). Damsterdijk, 18 Oct. v. Liverpool. Leerdam, 19 Oct. te Santander. Lochgoil, 16 Oct. v. Los Angeles. Lochkatrine, 19 Oct. te R'dam. Veendam, 18 Oct. te New-York. Nebraska, 18 Oct. v. Kingston (Ja.). HollandAustralië Lijn. Hoogkerk, u., 18 Oct. v. Colombo. Talisse, u., 18 Oct. te Launceston. Tanimbar, t„ 18 Oct. te Antwerpen. HollandBritsch-Indië Lijn. Streefkerk, 19 Oct. te R'dam. HollandO.-Azië Lijn. Ouderkerk, t„ 16 Oct. v. Manilla. Serooskerk, u., pass. 18 Oct. Gibraltar. JavaChinaJapan Lijn. Tjimanoek, 17 Oct. v. Batavia. Tjisadane, 17 Oct. v. Hongkong. Tjikembang, 18 Oct. te Shanghai. JavaNew-York Lijn. Adrastus, 18 Oct. v. Batavia. Simaloer, 17 Oct. te Boston. Tosari, 17 Oct. te Batavia. Rotterdamsche Lloyd. Dempo. t., 18 Oct. v. Marseille. Jacatra. 18 Oct. Port Said. Kota Tjandi, t„ pass. 18 Oct. Ouessant. Sibajak, 19 Oct. v. Batavia. Tapanoeli, u„ 19 Oct. v. Suez. Palembang, t., 17 Oct. v. Port Said. RotterdamZuid-Amerika Lijp Aldebaran, 19 Oct. v. R'dam. Alchiba, t., 16 Oct. te Santos. Aldabi, u., 17 Oct. v. St. Vincent. Alphacca, u., 17 Oct. te Montevideo. SïlverJava Pacific-lijn. Kota Inten, 17 Oct. te Portland (O.). Kedoe, 18 Oct. te Macassar. Silverbeeck, 14 Oct. v. Los Angeles. Silvermaple, 16 Oct. te Calcutta. Silverguava, 18 Oct. te Rangoon. Salawati, 19 Oct. v. Durban. Silverhazel, 16 Oct v. Vancouver. CORRESPONDENTIE. „Een Vroonstraatbewoner" zendt ons een klacht betreffende den overlast, dien hij en vele radiogebruikers met hem heb ben van z.g. hoogfrequentie-radiumstra- len, die hier ter stede worden toegepast en vraagt of hieromtrent niet een regeling kan worden getroffen, waarbij bepaald wordt, dat dergelijke uitstralingen alleen op zoodanige uren mogen geschieden, dat zij anderen geen overlast aandoen. Wij geven den inzender in overweging zich hieromtrent tot de bevoegde autoriteiten, i.c. B. en W. of den Raad, te wenden en aan hen een verzoek van dien aard te richten. Buitenland. benadeelt de belangen gekomen, dat een millioen jen za> worden Flora, 17 Oct. te New-York. e arbeiders. 1 beschikbaar gesteld voor de uitgaven, noo- Nero, 17 Oct. te Oporto. «lig VOOr het overbrengen van een tweede Van Rensselaer, u., 12 Oct. te Paramaribo VIJF NEGERS GEDOOD. Een gruwelijke vergissing. Bij Senatobia, in den staat Mississippi, achtervolgde de politie een neger, die van moord op een ambtenaar werd verdacht, doch verloor zijn spoor. Men waande hem te kunnen vangen op de hoeve van een neger-familie in de buurt. De hoeve werd door de politie omsingeld en onder vuur genomen. Resultaat vijf dooden: de boer zelf, diens vrouw, twee zoons en een schoonzoon. De gezochte neger was er niet en ook niet geweest MOEDERMOORD. Te Pariis woonde in zeer kommervolle omstandigheden een oorlogswectuwe, die reeds geruimen tijd door haar wonderlijke gedragingen de aandacht had getrokken van de bewoners van het huis, waarin zij gingswaanzin. Zij had een zoon, die ongun- stig bekend stond en wiens geestvermo gens eveneens (restoord waren. Maandag ochtend is deze zoon, een man van 38 jaar, zijn moeder met een taxi komen afhalen en moeder en zoon reden vervolgens naar een politie-bureau in de buurt. Toen de auto daar stopte en de vrouw uitstapte vielen er twee schoten, de vrouw viel neer op het trottoir: de zoon had zijn moeder doodge schoten. Aan de toeschietende politie agenten deelde hii mede, dat hii zijn moe der had gedood om haar te onttrekken aan de vervolging van vijanden. OPROER IN EEN CANADEESCHE GEVANGENIS. Uit Kingston in den Canadeeschen staat Ontario wordt gemeld, dat een oproer is uitgebroken in de Portsmouth-gevangenis. De wegen in de buurt van de gevangenis worden door troepen bewaakt. In de ge vangenis werd geschoten en op verschil lende plaatsen scheen brand uitgebroken te zijn. De autoritteiten weigerden bijzon derheden mede te deelen. Een nader bericht meldt, dat alle troepen te Kingston, in totaal 900 man, waren op geroepen om het oproer te onderdrukken. De opstandelingen hadden hun bewakers overvallen, die genoopt werden van hun 1 wapens gebruik te maken. De opstand is J thans geheel onderdrukt. EEN NIJLPAARD BRENGT EEN POSTBOOT TOT ZINKEN. Op de Zambesi bij Sioma heeft een nijl paard de Noord-Rhodesische postschuit aangevallen en tot zinken gebracht. De hippopotamus in dit geval eerder een zambesipaard, dan een nijlpaard beet een groot stuk uit de boot, waarop de ver schrikte roeiers uit de boot sprongen en naar de kust zwommen. Twee postzakken gingen verloren. VISSCHERSTRAGEDIE OP DE OOSTZEE. De kapitein van het regeeringsvaartuig Walter Koerthe bemerkte Dinsdag in de bocht van Swinemünde op ongeveer 3 mijl van Koserhoe een onderstboven drijvende boot, waaraan zich een uitgeputte man had vastgeklemd. Nadat de drenkeling aan boord was geholpen, werd het lijk van een jongeman ontdekt, dat aan het vaartuig was vastgebonden. De geredde visscher vertelde, dat hij met zijn zoon in dit bootje was uitgevaren. Door een plot seling opkomenden storm was het omge slagen en de beide inzittenden hadden zich aan het omgekeerde vaartuig vastgehou den. Toen de zoon teekenen van uitput- ting gaf, heeft de vader hem met een touw vastgebonden. Na eenige uren was de jongeman echter toch bezweken, waarna de vader nog vele uren had rondgedob berd, alvorens er redding kwam opdagen. Een Engelsch drifter vergaan. De bemanning gered. Gebleken is, dat dit schip de Engel sche drifter Condor, afkomstig uit Bauff was, welker bemanning voor het zinken aan boord was gegaan van de drifter Conoordia. Binnenland. Een kist met 100 revolvers en 2500 scherpe patronen te Rotter dam in beslag genomen. Naar de „Nw. Rott. Crt." verneemt, is de Rotterdamsche politie op het spoor ge komen van een smokkelzaak, betreffende het clandestien verzenden van wapenen en patronen van Nederland naar Duitschland. Het onderzoek heeft geleid tot het in be slag nemen van een kist met 100 revolvers en 2500 scherpe patronen en tot de arres tatie van een van de bii de smokkelarij betrokken personen. De „Nw. Rott. Crt." geeft de volgende bijzonderheden van deze zaak. Op een dag, aan het einde van de vorige week, kreeg een auto-transport-bedriif te R'dam, hetwelk een geregelden nacht dienst op Amsterdam onderhoudt, een groote kist te vervoeren van Amsterdam naar Rotterdam. Bij het uitladen van de kist stootte deze wat hard tegen de straat- steenen, met het gevolg, dat een plank van de kist los Met en een klein gedeelte van den inhoud op straat viel. Het bleken een paar doosjes te zijn; één van de doosjes viel open en daaruit rolde een aantal revol verpatronen. De directie van het expeditie bedrijf besloot den inhoud van de kist eens verder te onderzoeken en toen vond men. in de kist in totaal 100 revolvers en 2500 scherpe patronen. Aangezien een dergelijke lading uiter aard niet mag worden vervoerd, zonder speciale geleide-biljetten, en het expeditie bedrijf in het geheel niet van dergelijke biljetten had ontvangen, begreep men, dat hier iets niet in den haak moest zijn en men waarschuwde de politie, die onmiddel lijk een onderzoek instelde De revolvers en de patronen werden in beslag genomen en naar een politiebureau vervoerd; de ledige kist liet men in het pakhuis van het expeditiebedrijf achter, onder poütiebewaking. De kist was n.1. niet geadresseerd. Het plakbriefje vermeldde alleen, dat de kist zou worden afgehaald. Het ging er dus om, uit te visschen voor wien de kist bestemd was en wat deze persoon met den inhoud wilde gaan doen. In den loop van den avond van denzelf den dag werd het expeditiebedrijf opgebeld door iemand, die informeerde, of de betrok ken kist reeds uit Amsterdam was aange komen. Op het bevestigend antwoord, zei hij, de kist den volgenden morgen te zul len laten halen. Den volgenden morgen verscheen een jongen, met een motor-bakfiets van een besteldienst te Rotterdam, om de kist te halen. Hii wist te vertellen, dat hij de kist moest vervoeren naar de opslagplaats van dezen besteldienst. Onder politietoezicht is de ledige kist daarop naar deze -opslag plaats vervoerd, waar zü opnieuw onder bewaking werd gehouden. Tegen den avond van denzelfden dag verscheen een man, om de kist af te halen. Toen hij de kist wilde opladen, kwam de politie te voor schijn en zij hield den man aan. Hii bleek B. tP heeten. Hii vertelde, dat hii de kist moest gaan afhalen, in opdracht van ze keren G. K„ die in hetzelfde pand als hij woonde. De kist moest naar dat huis wor den gebracht. K„ die uit de stad was, zou haar over een paar dagen in ontvangst komen nemen. De politie heeft daarop in de eerste plaats een huiszoeking in het pand gedaan, welke huiszoeking geen resultaat heeft op geleverd. Daarna is het huis voortdurend onder strenge bewaking gehouden. Tot zelfs op het dak hebben rechercheurs de wacht gehouden. Tenslotte is K. thuisgekomen en hii werd terstond gearresteerd. Hii erkende, dat de kist voor hem bestemd is geweest, Hii had van zijn opdrachtgever iemand uit Am sterdam, wiens naam hii niet wilde noemen order gekregen, de kist door te zenden naar een adres in Duitschland. Hii zou 3 commissie-loon voor eiken revolver ont vangen. Bij verder onderzoek bleek, dat K. juist terugkwam van een smokkelaffaire in Zuid-Limburg. Er is roces-verbaal tegen hem opge maakt. en vermoedt, dat men hier de hand heeft weten te leggen op iemand, die betrokken is bij een wijdvertakt smokkel- complot. Het onderzoek wordt voortgezet.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 7