OP EN om HET BINNENHOF Over de Rijksvroedvrouwenschool wordt onderhandeld. - De Bedrijfsraden wet. - Waardeering en critiek. - Verdediging van minister Verschuur. - Van een broedmachine en een wieg- Geen „erkenning". - De wet komt er. - Mi nister De Geer in gevaar? worden er thans in de diverse kazernes gym nast iek-oefeningen gehouden, maar die oefeningen leden toch onder het gebrek aan ruimte en een outillage met moderne tral- nings-toestellen. Vandaar dat men thans 's overgegaan tot het inrichten van een soort centraal trainingsgebouw waartoe men de vroegere Stadsbank van leening in de Lepel straat verbouwd heeft. Men vindt hier nu de modernste gymnastiek-apparaten en min stens eenmaal in de week zullen alle brand- wachts hier komen oefenen. Het oude ge bouw in de Lepelstraat zal in het vervolg, nu dag in dag uit onze sportieve brandwachts er monter en frisch aan de diverse klimtou- wen, evenwichtsbalken, klimramen hun spie ren komen losmaken, heel wat prettiger tafereelen binnen zijn vier muren zien dan vroeger toen droef-gestemde klantjes hun pandjes met een mismoedig gebaar door de loketjes aangeven TV oeker-bestrijding. De Staatsbanken van Leening hadden en hebben nog ongetwijfeld een goede bedoe ling: de in nood geraakten te houden uit de handen van allerlei woekeraars. Maar zij bleken en blijken toch niet voldoende om den strijd tegen den woeker op afdoende wijze te voeren. Het is vooral aan mr. van den Bergh die het ontwerp van zijn z.g. Geld schieterstent door de beide Kamers zag aan genomen, te danken, dat men in dien strijd •een nieuw en krachtig wapen in handen kreeg. Dije wet zal allerlei woekerbankjes het bestaan onmogelijk maken. Dat is een goed ding; maar het blijft voornamelijk een nega tief wapen. Daarnaast moet er, wil men succes bereiken over de geheele linie, ook iets positiefs tot stand komen. Daarvoor nu wil de onlangs te Amsterdam opgerichte „Ver- eeniging voor Volkscredietwezen en Woe kerbestrijding" zorg dragen. Zij heeft de or ganisatie van het niet-commercieele volks credietwezen op het oog. Zelf zal zij geen cre- dieten verschaffen; maar zij wil de oprich ting van goede instellingen tot het verschaf fen van gelden bevorderen, door het ver strekken van de noodige adviezen, het ont werpen der reglementen, enz. De vereeniging zal tevens het punt zijn van waaruit op de basis der nieuwe wet de woekerbestrijding over het geheele land wordt georganiseerd. Ook waar woeker zich vertoont buiten het geldschietersbedrijf om, zal zij trachten dit kwaad te keeren. Ons werd verzocht mede te deelen, dat de vereeniging (secretaris: mr. Th. J. Eskens, van Eeghenstraat 12, Amster dam) het op prijs stelt inlichtingen van het publiek te ontvangen omtrent het voorkomen van gevallen van woeker of van onoorbare handelspraktijken, ook op het terrein van het afbetalingstelsel. C ij f er-voorspellingen. Er is voor een vereeniging als de bovenge- noemde vooral in deze tijden helaas veel werk aan den winkel. In de hoofdstad in de eerste plaats, want de economische dood drukt hier nog altijd op zeer velen. Dat blijkt wel uit de laatste cijfers inzake onze werkloozen. Het werkloozentotaal van de afgeloopen maand bedroeg ruim 44.000, wat ruim 18.000 meer is dan in dezelfde maand van het vorige jaar. Gaat het zoo door dan valt te vreezen, dat de voorspelling van wethouder Douwes, die tegen Januari a.s. dat aantal op een 50.000 schatte, bewaarheid zal worden. Er is de laatste weken een kleine opleving in de haven; de nieuwe Fordfabriek bij den Hembrug werd in werking gesteldEn zoo zijn er nog wel meer kleine lichtpuntjes. Laat ons daarom hopen, dat het niet „zoo" zal doorgaan en die 50.000 dus niet gehaald worden;.... en deze voorspelling niet ge heel zal uitkomen! Tegen het uitkomen van een andere cijfer- voorspelling, die van ir. de Graaf van Publieke Werken, kan men minder be zwaar hebben. Tenzij men dan voor alles ge steld is op het ijdelheidje om zoo spoedig mogelijk van Amsterdam te mogen spreken als van onze millioenen-stad 1 Directeur de Graaf meent namelijk tegen 1970 voor Am sterdam de totaal-bevolking op ongeveer 900.000 te mogen schatten, een totaal dat daarna ongeveer gelijk zal blijven of zelfs zal kunnen dalen. En zelfs in het jaar 2000, zegt hij, kan een bevolking van krap een millioen als practisch maximum worden aan genomen. Misschien val er in andere opzich ten wel iets te betreuren als we inderdaad nooit veel grooter zullen worden dan de voor spelling aangeeft, maar het is, aldus deze autoriteit, en men kan het hem nazeggen, „in alle geval een opluchting dat Amsterdam ver moedelijk bespaard zal blijven voor het stede bouwkundig schrikbeeld hetwelk de steeds doorgroeiende andere wereldsteden te zien geven !fl WEEK- KRONIEK Den Haag, 20 October '32. Nadat de interpellatie-De Vries—Bruins over de opheffing van de Rijksvroedvrou wenschool te Amsterdam geëindigd was er is tenslotte nog niets bepaald, daar mi- nistér Ruys bezig is met de gemeente Am sterdam te onderhandelen over een plan, dat bedoelt het voortbestaan van de school mogelijk te maken „buiten bezwaar van 's Rijks schatkist" of daaromtrent, kwam het ontwerp-Bedrijfsradenwet aan de orde. Een poos geleden heb 'k reeds op deze plaats een korte uiteenzetting gegeven van de strekking van het ontxerp Ik wil er er nog wel even aan herinneren, dat minis ter Verschuur op het oog heeft een betere bescherming van den arbeider en een hechtere regeling van het productie-pro ces. Lang niet iedereen is het ermee eens, dat de bewindsman een gelukkigen weg gekozen heeft om zijn idealen te bereiken. Vooral van liberale zijde en van zekeren katholieken kant loopt men met zijn geestesproduct niet weg. Men weet, de wet bedoelt het instellen van Bedrijfsraden, wanneer de omstandigheden daarvoor gunstig zijn. De Regeering beslist dus of al of niet een Bedrijfsraad zal worden ge schapen. Dat achten genoemde groepen be denkelijk. Aangezien zoo'n Bedrijfsraad een taak krijgt op het gebied van beslechting van gesèhillen, bemiddeling, overleg, ad vies en uitvoering zal hij dus een nogal in grijpende werking ontwikkelde. De liberaal dv* Vos vreesde dan ook, dat de onder havige regeling een zeer storenden invloed zal uitoefenen. Niet zei hij dat de Regeering zich afzijdig moet houden. De liberalen zijn vóór bedrijfsorganisatie, Maar de Overheid moet niet forceeren wat groeiende is. Het Soc.-Democratische denk beeld om de Raden een verordenende be voegdheid te schenken wees de afgevaar digde met grooten nadruk af. Hij ontboe zemde sympathie voor de denkbeelden van den Katholieken afgevaardigde dr. Kor- tenhorst, die gaan in de richting van door de overheid „erkende" bedrijfsschappen. Geen dwang dus, slechts overheidssanctie verleenen aan wat in het bedrijf-zelf ge groeid is. De minister echter en ook de groote meerderheid der Katholieken voelt daar niets voor. Dr. Kortenhorst heeft een taaie poging ondernomen om de Bedrijfsraden van minister Verschuur te „torpedeeren". Wel verklaarde hij „zich op het standpunt van den minister" te plaat sen, doch de bedoeling van de door hem ingediende amendementen was om naast de Bedrijfsraden de „bedrijfsgemeenschappen" een kans te geven. Zelfs prof. Aalberse, de Katholieke „chef" van de Kamerfractie, zette uiteen ook prof. Slotemaker de Bruine (C.H.) wees erop dat de heer Kortenhorst bezig is te trachten het ont werp te denatureeren. Men moet het een of het ander willen! Bij de algemeene beschouwingen over de wet bleek, dat minister Verschuur zijn wet er stellig door zal krijgen. Pertinent vóór het ontwerp verklaarden zich de Katholie ken, de Anti-Revolutionairen, de Chr.- Historischen en de Vrijz.-Democraten. En dat is al een goede meerderheid. Zal mi nister Verschuur zich tegemoetkomend be- toonen ten opzichte van de Soc.-Democra tische amendementen, die immers de Raden verordenende bevoegdheid willen verschaf fen ook mr. Aalberse stemde van harte met dit streven in, slechts vroeg hij zich af zulks thans reeds mogelijk is (deze mee ning was mede die van den Vrijz. Democra- tischen woordvoerder, mr. Joekes) dan krijgt de bewindsman de groep-Albarda ook mee! Want de heer Kupers had o.a. ver klaard nadat mr. Van den Bergh over het ontwerp in niet geheel-ongunstigen zin gesproken had dat de vakbeweging niet een destrectief, doch een costructief ele ment is in de samenleving (hetgeen de Communist Wijnkoop naderhand deed zeg gen: waar blijven de Soc. Democraten nu met Hun klassestrijd!?). Waarom zouden de arbeiders niet in een Raad zitriig willen nemen die stuwend werkt o# een vruchtbare samenwerking tusschen arbeiders en werkgevers? vroeg de heer K. zich af. Hij raadde den bewinds man de Soc. Democratische amendementen die den weg naar medezeggenschap wil len openen maar over te nemen. Minister Verschuur heeft zijn Bedrijfs radenwet op een knappe, waardige wijze verdedigd. Het zou mij te ver voeren uit voerig in te gaan op al hetgeen de bewinds man betoogde. De hoofdzaak van zijn rede kwam hierop neer, dat hij het ontwerp in beginsel zeer belangrijk, in de practijk van geringe beteekenis achtte (gelijk prof. Aalberse had verduidelijkt) zoolang de be teekenis er niet aan is gegeven door de belanghebbende groepen. De wet wil in grijpen op een bepaald punt in de maat schappelijke verhoudingen, doch zij brengt geen bedrijfsorganisatie. Zij zal slechts leiding geven ter ontwikkeling. Z.Exc. zette vervolgens uiteen dat hij boven de bindendverklaring van de coll. arbeidsovereenkomsten aan de Bedrijfs raden de voorkeur gegeven had, omdat de huidige crisis de bindendverklaring tegen houdt. Ten aanzien van het streven om reeds thans aan de Bedrijfsraden grootere be voegdheden te schenken gebruikte de mi nister een „gemoedelijk beeld", gelijk hij dat noemde, 't Is aldus Z.Exc. eigen lijk precies gesteld als met een broed machine voor kippeneieren. Als 't erom te doen is kuikens te fokken, dan moet men zich aan de voorschriften omtrent de tem peratuur der machine houden. Gebeurt dat zoo vervolgde de bewindsman dan heeft men over enkele dagen de beschik king over levenskrachtige kuikens. Maar gaat men te hard stoken, houdt men zich dus niet aan de voorschriften, dan krijgt men geen kuikens, maargekookte eieren! Dit geldt ook voor de Bedrijfsraden, ver zekerde mr. Verschuur vervolgens, die moeten worden opgebouwd op den goeden wil der partijen in het bedrijfsleven For ceert men, dan dreigt mislukking. Hetgeen met wil zeggen betoogde de minister dat lijdelijk moet worden afgewacht tot de gewenschte^ maatschappelijke verhouding zich aandient. Het is de taak van den Staat nieuwe situaties te scheppen, waarin de samenleving nieuw voedsel kan vinden. Hetgeen immers ook met de Ziektewet en de Arbeidsgeschillen wet het geval was ten^gv, y^huur bestreed de amendemen- en-Kortenhorst, die de Raden willen er kennen" en niet „instellen". De Overheid zei de minister kan niet volstaan met „erkennen' zij moet ook verdere ontwik- I keling stimuleeren. Dat de liberale dr. Vos wilde wachten tot er voor de Bedrijfsraden een volledige taak 1 zal zijn noemde minister Verschuur onjuist. Er moet voor de Raden ook een wachtende taak zijn, al moet men daarbij weer niet al te ver gaan. Mr. Verschuur wilde, wat de uitvoerende taak van de Raden betreft, de deelneming aan de uitvoering van de sociale wetten niet zonder meer aan de Bedrijfsraden opdragen. Er zal eerst een goeden vorm moe ten worden gevonden. En wat aangaat de verordenende bevoegd heid waar de Soc. Democratische amen dementen op zijn gericht, vroeg Z.Exc. de Kamer, zich daarover niet al te bezorgd te maken. Practisch aldus voorts de bewinds man brengen wij de Bedrijfsraden om hals indien wij ze bij de oprichting met veror denende bevoegdheid gaan belasten. „Die last is voor de wieg te zwaar!" grapte de mi nister. Evenwel wees hij de Soc. Democratische amendementen niet onvoorwaardelijk af. Hij was bereid een weg open te laten voor een formuleering, die het gevaar van te snelle uit breiding van bevoegdheden opheft. Aan hen die de broedmachine harder willen stoken raadde de minister, het voorbeeld van de S.D.A.P. in "1913 te volgen, die de Arbeids wet aanvaardde omdat zij gelegenheid bood tot verderen uitbouw. Aan het einde van zijn lange rede gekomen zijnde verzekerde minister Verschuur, dat de wetgever in nauw verband wil blijven met de economische ontwikkeling. Deze pogingen van de Overheid zullen alleen nieuwe moge lijkheden, maar ook nieuwe verantwoorde lijkheden scheppen. Er werd niet gerepliceerd. Zoodat dadelijk met de artikelsgewijze behandeling kon wor den begonnen. Als het belangrijkste resultaat daarvan kan ik reeds melden, dat dr. Korten horst zijn amendementen betreffende het „er kennen" en niet „instellen" van Bedrijfsraden heeft ingetrokken. De Kamer wilde er niet aan, zelfs de liberalen (om de tweeslachtig heid) en de meeste Katholieken niet! De mi nister bestreed de denkbeelden van zijn par tijgenoot op ongewoon-scherpe, onvriendelijke wijze. Noemde deze „buitengewoon onsympa thiek" en zeide ronduit er „een behagen in te scheppen" de onbruikbaarheid van de amendementen aan te toonen! t Was kras^ Dr. Kortenhorst liet zich bij de repliek niet onbetuigd en verklaarde ten slotte toen hij de amendementen introk dat men na derhand wel eens zeggen zalze waren heusch nog zoo slecht niet Het varkentje is op één oor na gevild. Nog moet beslist worden over de belangrijke Soc. Democratische amendementen. Maar hoe ook loopt: minister Verschuur kan zeker zijn van zijn ontwerp! Slechts de Communisten en de Staatk. Gereformeerden (de groep- Kersten) hebben er zich vierkant tegen ver klaard. Gelijk bekend is zal na het ontwerp-Be drijfsradenwet het ontwerp betreffende de verhooging van de invoerrechten worden be handeld. Slechts enkele kleinen ontwerpjes gaan nog vooraf. Waarschijnlijk krijgen we dus a.s. Dins- of Woensdag in de Kamer over die opcenten „de poppen aan 't dansen". Men zegt dat minister De Geer een heel harde dobber zal hebben, dat zelfs zijn portefeuille in gevaar verkeert, 't Zal wel zoo'n vaart niet loopen! Parlementariër. Ja nou ken ik der heelemaal niks aan doen dat ik de laatste twee weken der niet inge staan heb. Dat komp omdat ik ziek gewees ben en dat heb ik laas ook gehad he en toen heb ik nog geschreven dat ik hoofdpijn, buik pijn en pijn in m'n keel en nog een heele hoop van die andere dingen had en dat ik toen heelemaal niet lekker ben gewees. Nou en as je in bed lig dan ken je niet schrijven he. Maar nou zal ik dat dan maar weer gaan doen. Wat heb het gewaaid he. Maar het was nog heelemaal niet erg hard en ik ben ook naar het water gaan kijken en dat ging heel hoog tegen den dijk op. En der komp nou ook een nieuwe brug en dat wordt een mooie en die gaan ze nou maken en nou kenne ze niet meer der on der doorroeie omdat der niks onder door ken, en nou kenne der ook geen groote schepe meer door en ook geen water. Wat een gekke brug hè. En het water aan de andere kant van de brug dat moet nou gaan stinke omdat het der niet meer onder door kan. Dat vind ik nou gek en dat zal ook wel niet lollig zijn dan gaan ik liever jo-jo-jen want dat is veel prettiger en nou ik der een heb nou ken ik der geen eens meer mee spelen omdat m'n zuster den heelen tijd dat ding hebben moet en m'n vader ook. Dat wil die nou wel niet weten maar toen ik laatst aan het jo-jo-jen was toen deed ie net of ie niet keek maar ik kon toch goed zien datte ie zoo schuin keek en toen moest ik even weg en toen ik terug kwam toen had m'n vader die jo-jo in zijn handen maar toen zei hij datte ie der heelemaal niet mee spelen wou en dat die jo-jo van tafel was gevallen en datte ie hem daar weer wou opleggen. Maar hij had gerust mogen zeggen dat ie der mee gespeeld had, want in Amsterdam doen de groote menschen het ook dus dan mag het hier ook wel. Nou dat vind ik wel een lollig spel en dat is nou net iets voor het rapport van die meneer Weiter. Want dat is die meneer die geen cente meer voor de marine geven wil. Maar nou moest ie dat dan maar zoo doen, geen geweren meer geven en ook geen schepen, alleen maar roeibootjes en dan moes ten de matrozen allemaal van die jo-jen heb ben, daar kenne ze ook wel goed mee mikken want as je zoo'n jo-jo in je oog krijgt dan doe je ook niks en dan moeten ze die jojojen op de vijanden hun ooge gooien en dan kenne ze die gevangen nemen. Dat is beter as dat ze doodgeschoten moeten worden, he, en het doet ook lang niet zoo'n pijn, en het kost ook niet zooveel en dan is de oorlog veel lolliger. En dan hebbe ze ook geen sabels meer noo- dig en dan gaane die officieren en matrozen allemaal met een jojo in de hand loopen en dan de muziek der voorop en die moet dan maar dat moppie van de matrozen spelen. En dan zal die meneer die de baas is van de matroze en die die heele hoop streepen op zijn arm heef die zal het dan wel het beste van allemaal moeten kenne he. Mochten we dat dan ook maar op school doen maar dat mag nou niet. En der is ook een meneer in Amsterdam gewees die altijd boven op de film speelt en dat is der een die goed ken lachen en daar zijn nou al de ouwe en jonge meissies naar toe gaan kijken want die vinden hem we) aardig. Nou ik heb hem nog nooit gezien en dat komt omdat m'n vader zeg datte ik nog niet naar de bioscoop toe mag. Nou, nu heb u alweer gezien datte ik nog schrijven kan en nu moet ik alweer ophouwt en dat doen ik dan maar ook. Nou het beste dan maar weer he tot de volgende week. Daaaaaaaaaag.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 17