amm' Iets nieuws Slip-Qvers HERMAN NYPELS tweede blad heldersche courant van zaterdag 22 october 1932. IVoï uüÜ 11 Uxenl Zevenhonderdvijftien millioen gulden. in zuiver wol, vanaf ets. TWEEDE KAMER. Tegen oaaangenamen reuk uit De werkloosheid in Duitschland Valsche munters te 's Gravenhage gearresteerd. Een portefeuille met f37.000 zoek Twee gevallen van kindermoord of kinderdoodslag. Storm op het IJselmeer. a E 2 Hl HET N.V.V. EN DE VEERTIG-URIGE WERKWEEK. Een speciaal congres. In de vergadering van het verbondebe- Muuru van het N.V.V. is verslag uitge bracht van de op 4 October jj. met verte genwoordigers van een aantal hoofdbe sturen gehouden vergadering, betreffende een verkorting van den werktijd van die arbeiders, die thans nog langer dan 48 uur werken. Het verbondsbestuur besloot op advies van deze vergadering, het volgende jaar een speciaal congres te beleggen, waarbij aan de werktijden van langer dan 48 uren Ce noodiige aandacht zal worden geschon ken en voorts het vraagstuk van de ar- beid-verkorting in het algemeen (40-unge werkweek) zal worden behandeld. Over de vaststelling van den datum zal eerst nog overleg worden gepleegd met de soc.-dem. Kamerfractie. („Voorw."). DE NEDERLANDSCHE SPOORWEGEN EN DE MALAISE. il 249 locomotief beambten over compleet. Thans zijn er bii de Nederlandsche Spoorwegen 1884 machinisten, 901 onder machinisten, 1785 leerlingen-machinist en 13 leerlingen-machinist voor lichten dienst in functie. Ingaande 1 November a,s. zullen, naar de Utr. Crt. meldt, 30 machinisten en 1 leerling-machinist ontslagen worden, waar na er, als gevolg van de malaise, nog 249 locomotief-beambten overcompleet zullen zijn. Met den winterdienst zullen ditmaal geen ondermachinisten tot machinist be vorderd worden, terwijl niet doorgegaan zal worden met het afnemen van examen voor hen, die nog niet aan een examen hebben deelgenomen. DUITSCHLANDS BOTERINVOER. Nederlands aandeel in den Dullschen boterinvoer is gedaald van 24 op 12 Het Duitsche ministerie van Economi sche Zaken deelt mede, dat de Duitsche boterinvoer in 1931 heeft bedragen tegen de 100.000 ton (wij kwamen tot 92.000 ton zonder Dantzig en het Saargebied). In ihet loopende jaar zou de invoer, naar schatting, indien de vigeerende regeling ware blijven bestaan, 72,000 ton hebben bedragen. Uit dit laatste cijfer blijkt wel héél duidelijk, hoe zeer Nederland door de z.g. absolute tarisf-contingenteering (in tegenstelling met een proportioneele) ge dupeerd is ten bate van de kleine boter- exporteurs (Baltische landen e.d.). Want in normale tijden kwam 24 van de Duitsche importboter uit Nederland; in de afgeloopen 9 maanden echter slechts 6Va miljioen kg van de 54, dus 12 (Hbl.) TE HOOGE WATERSTAND IN NOORD-HOLLAND. Verlaging van het IJselmeerpeil verzocht Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij van Landbouw heeft in ver band met de moeilijkheden der water- loozing van Schermerboezem en andere waterschappen het volgende telegram aan den minister van waterstaat verzon den: Het hoofdbestuur der Hollandsche Maatschappij vaji Landbouw deelt mede, dat Noord-HoÏÏand onvoldoende water kan loozen en landerijen blank staan. Het dringt bij Uwe Excellentie beleefd aan, door verlaging van te hoog IJssel- meerpeil spoedig aan dezen verkeerden toestand een einde te maken. BETERE KAASPRIJZEN. Een blijvend verschijnsel? Op de Donderdag te Hoorn gehouden kaasmarkt is voor verschillende stapels boeren commissiekaas 30 per 50 kg be steed. Sedert geruimen tijd is een zooda nige noteering niet bereikt. Ook de prij zen van de overige kaassoorten vertoo- nen den laatsten tijd een niet onbelang rijke stijging. Of de prijsverbetering van dit product blijvend zal zijn, of dat deze verbetering aan seizoeninvloeden moet worden toegeschreven, zal de toekomst moeten leeren. In ieder geval zal deze prijsverhooging, vooral op het oogenblik pij de betrokkenen zeer welkom zijn. Men verzoekt ons opname van het vol gende: Uit hetgeen men den laatsten tijd in de dagbladen leest, blijkt, dat men hoe langer hoe meer doordrongen wordt van de groote beteekenis onzer Sociale Ver zekeringswetgeving. Dat die belangstelling goede gronden heeft, valt af te leiden uit de cijfers, wel ke omtrent de uitkeeringen bekend zijn. Over de jaren 1922 tot en met. 1931 werd in totaal uitgekeerd In geld ruim: Zes honderd vijf en negentig millioen gulden, dat wil dus zeggen, dat per jaar gemiddeld: negen en zestig en een half millioen aan belanghebbenden ten goede kwam. Dat ook de Invaliditeitswet, hoewel de uitkeeringen niet hoog zijn te noemen, niet van beteekenis is ontbloot, volgt uit de omstandigheid, dat over het bovenver melde tienjarig tijdvak ruim honderd negen en dertig millioen gulden in geld werd uitgekeerd, terwijl bovendien op rekening van de Invaliditeitswet moet worden geschreven een bedrag van bijna twintig millioen gulden, welk bedrag is uitgegeven aan kosten voor genees- en heelkundige behandeling en verpleging in eene inrichting op grond van de artt. ®9, 100 en 105 van voornoemde wet. Daarbij komt nog, dat de geldelijke uit keeringen ingevolge de Invaliditeitswet een regelmatige stijging doen zien. Was in 1922 het totaal van deze uit keeringen vier millioen gulden, in 1927 was dit gestegen tot vijftien millioen gul den en in 1931 tot drie en twintig mil lioen gulden. De belangrijke plaats, welke de Ouder domswet 1919 in onze verzekeringswet geving inneemt, wordt gedemonstreerd door het feit, dat over het meergenoemde tienjarig tijdvak in totaal ruim vier hon derd één en twintig millioen gulden werd uitgekeerd. Hoe men ook over de verschillende wetten moge denken, men zal moeten toe geven, dat onze verzekeringswetten een zeer belangrijk bedrag aan belangheb benden en inzonderheid aan de arbei dersklasse ten goede hebben doen komen. Uit het bovenstaande volgt, dat het geraden is, voorzichtig te zijn vooral in de moeilijke tijden waarin we leven met afbrekende critiek. Het zal wel in de eerste plaats van ieder, die daarop invloed kan uitoefenen gevraagd mag worden, is alles in het werk te stellen, om onze verzekerings wetgeving gaaf en intact door dezen crisis heen te helpen. Opmerking. In dit bedrag is niet begrepen, het geen over de jaren 1930 en 1931 werd uitgekeerd ingevolge de Ziektewet. Bovendien wordt er de aandacht op ge vestigd, dat het bedrag van twintig mil lioen gulden voor genees- en heelkundige behandeling enz. voor de berekening van het juiste bedrag, dat aan de verzeker den ten goede kwam, dient te worden gevoegd bij het bovenvermelde bedrag ad zes honderd vijf en negentig millioen gulden voor geldelijke uitkeeringen. In totaal werd derhalve ten bate van de ver zekerden uitgegeven zevenhonderd vijf tien millioen gulden. RADIOCENTRALEHOUDER CONTRA AANGESLOTENEN. Na hevigen strijd tenslotte overeenstemming. Winkel (N.-H.) 18 October. Reedseenige weken bestond er alhier een kwestie tus- schen den houder der radio-centrale en de aangeslotenen. Op een desbetreffend verzoek had de centralehouder medegedeeld niet tot ver laging te kunnen overgaan. Algemeen verlangde men echter verlaging van het tarief dat op heden f 2.per maand bedroeg. Na de weigering van den centralehouder liet het actiecomité een lijst circuleeren waarop al die abonné's teekenden, die geen f 2.— wenschen te betalen en ver klaarden de kwitantie te zuilen weigeren. Het gevolg was dat bijna alle aange slotenen deze lijst teekenden en deze lijst aan den centralehouder werd aangeboden, De centralehouder bleef echter hals starrig weigeren tot verlaging over te gaan. De kwitanties werden daarop door bijna alle abonné's geweigerd, waarop de centralehouder al spoedig een aanvang maakte met het afsnijden der weiger- achtigen. Hierop liet het actiecomité ten tweeden male een lijst circuleeren waarop de abonné's verklaarden zich onherroepelijk te zullen laten afsnijden indien het tarief niet werd verlaagd tot f 1.25 per maand. Deze lijst werd geteekend door 95 van 119 aangeslotenen. Na aanbieding van deze lijst schreef de centralehouder een vergadering uit waarop tegenwoordig zou zijn een spre ker van den Bond van Centralehouders. De oproep voor deze vergadering ver meldde echter dat het hem onmogelijk was om aan de gestelde eischen te vol doen. Deze zinsnede deed het actie-comité besluiten om door middel van den dorps omroeper de abonné's te verzoeken de vergadering niet bij te wonen. Slechts 8 personen bezochten daarop de vergade ring. Maandag j.1. echter had het actie-comité, dat hoofdzakelijk uit dames bestond, zelf een vergadering belegd, waarop ook de centralehouder was uitgenoodigd om tot een oplossing te komen. Op deze vergadering deelde de cen tralehouder mede dat hij Bond en col lega's in den steek had gelaten en bereid was het tarief te verlagen tot f 1.60 per maand. Dit voorstel werd echter niet aange nomen en den centralehouder werd voor gesteld om voorloopig voor den tijd van 6 maanden radio te leveren tegen f 1.25 per maand en daarna door een commissie te doen nagaan of dit tarief inderdaad te laag is. Na heftige debatten, waarin meermalen de bedreiging werd geuit, dat bij niet aanvaarding van het voorstel der ver gadering verschillende abonné's hun des tijds aan den centralehouder verleende vergunning tot het voeren van draden over hunne huizen en erven, zoefden in trekken en waardoor dus het geheele radionet met ondergang werd bedreigd, bezweek de centralehouder tenslotte voor den eisch der vergadering en verklaarde zich bereid voorloopig voor 6 maanden radio te zullen uitzenden voor f 1.25 per maand en alle reeds afgesnedenen direct weer gratis te zullen aansluiten. Staande ter vergadering werd daarop een com missie benoemd, bestaande uit 4 abonné's en 3 niet-abonné's, die na 6 maanden de boeken van den centralehouder zal contro leeren en dan zal beslissen of dit tarief inderdaad te laag is, zooals door den centralehouder werd beweerd. Voorloopig is er dus overeenstemming bereikt en worden de radioklanken weer lustig uitgezonden. Vergadering van Donderdag. Donderdagmiddag heeft minister Ver schuur een aanvang gemaakt met de be antwoording van de verschillende spre kers, die over het wetsontwerp tot instel ling van bedriifsraden het woord hebben gevoerd. Belangrijk is, dat het wetsontwerp niets anders en niet minder beteekent dan een ingrijpen op een bepaald punt in de maat schappelijke ontwikkeling. Daarbij treedt de overheid regelend en aanvullend op. De maatschappelijke ontwikkeling heeft ge maakt, dat de sociale wetgeving een an dere richting moest gaan aannemen en de noodzakelijkheid daarvan wordt tegen woordig meer dan ooit gevoeld. De over heid maakt die wending mee. De wetgever heeft meer te doen dan vaststelling wat gegroeid is, want wat ge groeid is is soms verre van voldoende. En de wetgever heeft ook in behoeften te voorzien. Thans is noodig permanentie van het overleg. De noodzakelijkheid doet zich ge voelen, dat de orde, door collect. arbeids overeenkomsten geschapen, tot een alge- meene ordening wordt gemaakt. De be- dryfsraad kan voor een verbindendverkla ring worden gebruikt en hij kan ook een collecteve arbeidsovereenkomst voorbe reiden. Men moet oppassen, dat bedrijfsorgani satie niet kan mislukken doordat men zou gaan saboteeren. Voorwaarde is goede wil bü beide partijen in het arbeidsproces. Uitvoerig gaat spr. op de verschillende redevoeringen in. Thans is er maar één alternatief: Een dof berusten of een leiding van overheids wege. Het ontwerp getuigt, dat het tweede gekozen is. Aangenomen wordt een amendement- Van den Bergh, waarbij in de wet vast gelegd wordt, dat bij de samenstelling zooveel mogelijk rekening wordt gehou den met het ledental der vakvereenigin- gen. De Kamer komt dezen middag niet klaar met dit wetsontwerp. Vergadering van Vrijdagmiddag. Bij de voortgezette behandeling van het ontwerp tot instelling van bedrijfs- raden neemt de minister, nadat het door den indiener gewijzigd is in dien geest, dat een besluit tot vaststelling op wijzi ging van het reglement weg kan worden genomen indien tenminste twee-derde van het aantal leden daarvoor zijn, dit amendement-mr. van den Bergh over. Een ander amendement, van den heer Van Poll, om een nieuw art. 14bis in te voegen, betreffende overleg tusschen werkgevers en arbeiders, wordt verwor pen. Langdurig wordt van gedachten ge wisseld over verschillende andere amen dementen, een er van, van den heer Van den Bergh om verschillende artikelen in te voegen om te bepalen, dat als andere leden aan den bedrijfsraad zijn toege voegd, deze tevens verordenende bevoegd heid heeft, wordt verworpen; een an der, van den heer Goseling, in eenigszins anderen geest hetzelfde bepalend, aan genomen. Over verdere amendenten zal a.s. Dinsdag worden gestemd. HET DEENSCHE ONTWAPENINGSPLAN DOOR HET FOLKETING AANGENOMEN. Het ontwapeningsvoorstel, tot wijziging van het Deensche leger en de vloot in een bewakingscorps en een kustverdediging, is Donderdag in derde lezing door het Fol- keting met 74 tegen 71 stemmen (van con servatieven en Venstre-partij) aangeno men en naar het Landsting verwezen. Het staat vrijwel vast, dat het Landsting het voorstel zal verwerpen, aangezien con servatieven en Venstre-partij in den Se naat een meerderheid hebben. Ook ver leden jaar werd het voorstel door het Fol- keting aanvaard en door het Landsting verworpen. AMERIKA AANVAARDT VERLEN GING BEWAPENINGSVACANTIE. De Vereenigde Staten aanvaarden de verlenging van de bewapeningsvacantie gedurende de ontwapeningsconferentie die 1 Nov. eindigt, tot 1 Maart 1933. Bin nenkort zal een officieel bericht daarvan aan Qenève worden gezonden. Het doel van deze verlenging is naar in officieele kringen wordt verklaard, aan de ontwa- penigsconferentie de gelegenheid te ge ven tot overeenstemming te komen be treffende de vermindering van de vloot- bewapeningen. Aean 7» AVI ld „Ik wil niet nalaten U mede te UC11 üliUiiU deelen, dat ik sinds het gebruik ■nrncriiiv m van jjw tandpasta „Chlorodont" helder-witte tanden bezit, terwijl bovendien de on aangename reuk uit den mond, waarvan ik vroeger last heb gehad, is verdwenen. Ik kan Uw Chloro dont dan ook sterk aanbevelen." (w. g.) E. G., Mainz. Verlangt alleen de echte Chlorodont- tandpasta, tube 35 cent en 60centl Meer dan vijf milioen. Naar het rijksbureau voor werkloos heidsverzekering en arbeidsbemiddeling mededeelt, bedroeg het aantal ingeschre ven werkloozen op 15 October ongeveer 5.150.000. Al is dit cijfer, aldus voegt Wolff er aan toe, in vergelijking met het eind der vorige maand ook met ruinn 48.000 gestegen, toch beteekent dit niet; dat de werkgelegenheid inderdaad met dit aantal verminderd is. De verschuiving J is het resultaat, eenerzijds van de elk j jaar in den herfst optredende afneming van het seizoenwerk, anderzijds van de opleving van eenige van de conjunctuur j afhankelijke bedrijfstakken, in het bij zonder de industrieën van verbruiksgoe- deren. Verder zijn bij de 5.150.000 ook 200.000 man inbegrepen, die op het oogen blik door vrijwilligen arbeidsdienst ar beid en brood vinden. DE BEWEERDE ACTIE VAN DEN EX-KROONPRINS. Socialistische bladen en woordvoerders in verkiezingsvergadreingen hebben den laatsten herhaaldelijk beweerd, dat de ex-kroonprins moeite doet om als rijks bestuurder te worden benoemd. De Fran- sche pers heeft van deze beweringen nogal ophef gemaakt en er aan toege voegd, dat de ex-keizer afwijzend staat tegenover de plannen van zijn oudsten zoon. Om daarover opheldering te erlangen heeft Mirbach's persbureau te Keulen nu bij den hofmaarschalk van den ex-keizer om inlichtingen gevraagd en het volgen de lakonieke antwoord gekregen: „Op uw vraag van 18 October heb ik de eer u mede te deelen dat mij van dergelijke geruchten niets bekend is." Zij zouden ongeveer 50 valsche rijksdaalders hebben uitgegeven. Ongeveer vier weken geleden bemerkte een vischwinkelier in de Frederikstraat in Den Haag, dat hem een valsche rijks daalder in betaling werd gegeven door een man, die daarop op heeterdaad be trapt werd. Deze man is aangehouden en bij hem thuis is huiszoeking verricht, echter zonder resultaat. Daar de aange houdene niet wist hoe hij in het bezit van dezen rijksdaalder gekomen was, werd hij op vrije voeten gesteld. In de week daarna kwamen bij de Haag- sche politie verscheidene klachten binnen over het ontvangen van valsche rijks daalders, tot j.1. Maandag een sigaren winkelier in de Boekhorstststraat weer iemand betrapte, die hem een valsche rijksdaalder in betaling had gegeven. Hij liet daarvan echter niets merken. Toe vallig was de winkelier in gezelschap van zijn broer, die een beambte is bij De Nederlandsche Bank. Deze volgde den verdachte op straat, hetgeen hem heel goed af ging. Na in eenige winkels te zijn geweest, belde de verdachte aan een perceel in de Reitzstraat. Aangezien daar niet werd opengedaan, liep hij verder eenige straten in, waarna de employé den man aanwees aan eenige agenten, die hem naar het politiebureau brachten. Daar bleek hij te zijn de 45-jarige koop man A. J. M. J. E., wonende op den Ged. Burgwal te 's-Gravenhage. Het adres in de Reitzstraat was de politie bekend als woonplaats van den 38-jarigen koopman B., iemand, die voor verschillende misdrijven verdacht wordt. Aanstonds werd door de recherche huis zoeking in dit perceel gedaan, hetgeen echter niets opleverde. B. was gevlogen. Hij heeft echter geen geluk gehad. Wat was het geval? Maandagavond j.1. had op de Veerkade een ongeluk plaats. Er slipte een motorfiets, waarop eveneens een duorijder. Beide motorrijders maak ten een flinke tuimeling en het publiek raapte van den grond op een schoen eneen rijksdaalder. Deze laatste bleek al dadelijk valsch te zijn en zoodra de duorijder zag, wat er gebeurd was met betrekking tot dien rijksdaalder, ging hij er zonder meer van door. Den nacht daarop gelukte het de politie hem op te sporen in een pension. Hij werd aangehouden en in bewaring gesteld. De bestuurder van de motorfiets werd in een café binnengedragen en had een ernstige kniewond. De Geneeskundige Dienst arriveerde, maar toen hij bemerkte, dat er een rijksdaalder verloren was, weigerde hij verder iedere geneeskundige hulp. Hij is toen op eigen kosten er tusschen uitgegaan. In tusschen was de gearresteerde E. aan een ruim verhoor onderworpen, waarbij hij na lange aarzeling bekende, bij de valsche munterij betrokken te zijn. Hij noemde als vervaardiger van de valsche rijksdaalders den 36-jarigen koop man W. F. L. uit de Zusterstraat. Naar dit adres toog toen de politie, die daar L. op bed vond liggen met een ernstig verwonde knie. L. was dus de motorrijder geweest, die Maandagavond uit het café aan de Veerkade verdwenen was. Ten huize van L. stelde de recherche, vergezeld van een ambtenaar van de valsch-geld-centrale te Amsterdam een onderzoek in. Dit onderzoek had wèl resul taat. Want hier werden de noodige attri buten gevonden, gedeeltelijk verborgen in een linnen zak, die moesten dienen om het valsche geld te maken. Naar schatting zijn er ongeveer 50 dezer rijksdaalders uitgegeven. L. is naar het ziekenhuis aan den Zuidwal gebracht, waar hij onder bewaking is gesteld. De gearresteerden B. en L. zyn vandaag Daar het huis van bewaring overgebracht. De rijksdaalders waren goed nage maakt. Het randschrift echter ontbrak. Bij voorkeur zochten de valsche munters hun slachtoffers in het schemeruur. DOODSLAG OP ZIJN OOM? De assistent van de zuivelfa briek te Oosteind vrijgesproken. De rechtbank te 's-Hertogenbosch Don derdag uitspraak doende in de zaak tegen den 23-jarigen assistent van een zuivel fabriek te Oosteind, onder Oosterhout, wien ten laste was gelegd doodslag subs. mishandeling, den dood tengevolge heb bende, gepleegd op 18 April 1931 op zyn oom L. v. d. Vleugel, directeur der zuivel fabriek te Wanroy, heeft verdachte vrij gesproken. De eisch was vier jaar gevangenis straf. Mr. E. van Zinnicq Bergmann te 's-Hertogenbosch trad als verdediger op. Gistermorgen omstreeks half elf heeft de 22-jarige kantoorbediende A. V. van de directie van de Compagnie Continen tale d'Importation, welke aan de Noord- blaak te Rotterdam gevestigd is, opdracht gekregen gelden te gaan innen. Hy heeft vijf relaties van de firma bezocht. By de laatst bezochte klant heeft hy o.a. een post van f 29.000 geïnd. Daarna is hy naar het postkantoor aan den Coolsingel gegaan om de postbox te lichten. Met de brieven en de porte feuille met geld is hy naar een lessenaar gegaan waar hy het geld heeft nageteld. Hij bleek toen bijna f 37.000 by zich te hebben. Daarbij waren 30 biljetten van f 1000. Het bedrag klopte met de optel ling van de bedragen op de geïncasseerde rekening en na accoordbevinding heeft hy het geld weer in de portefeuille ge daan. Vervolgens heeft hy de poststukken by elkaar in een acte-tasch gedaan, waar na hij naar het kantoor van zijn firma is gegaan. By aankomst aldaar bleek de porte feuille met geld niet meer in de tasch te zitten. De jongeman is teruggekeerd naar het postkantoor, omdat hy veronderstelde dat hy verzuimd zou hebben de porte feuille in de tasch te doen, doch op het postkantoor bleek de portefeuille niet te zyn. Van de vermissing met de portefeuille met geld is by de politie aangifte gedaan, welke terstond een onderzoek hoeft inge steld. Gisteravond had het onderzoek nog niet tot eenig positief resultaat geleid. Te 's-Gravenhage. De politie te 's-Gravenhage houdt zich op het oogenblik bezig met het onderzoek naar twee gevallen van vermoedelijken kindermoord of kinderdoodslag te 's-Gra venhage gepleegd door Duitsche dienst boden. Het eerste geval betreft dat van een 21-jarige dienstbode, afkomstig uit Beie ren, en sedert eenigen tijd in betrekking by een familie aan den Bonoordenhout- schen weg. Uit het voorloopig onderzoek is komen vast te staan, dat het meisje op 11 Sep tember j.1. op haar kamer heimelyk is bevallen en dat zy daarna het kind in doeken gewikkeld in een kast op haar kamer verborg. Na twee dagen evenwel werd het meisje ernstig ziek, zoodat de dokter opneming in het ziekenhuis aan den Tapytweg nood zakelijk achtte. Eerst een dezer dagen kwam men tot de ontdekking, dat het kinderlijkje zich in de kast bevond. Door den zorgwekkenden toestand waarin het meisje thans nog verkeert, was het de politie niet mogelijk haar aan een geregeld verhoor te onderwerpen. Het tweede geval betreft een 30-jarige dienstbode afkomstig uit Bottrop, in be trekking by een familie aan de Juliana van Stolberglaan. Deze is in den nacht van Maandag op Dinsdag jl., eveneens heimelyk, op haar kamertje bevallen. Woensdagmorgen toog zy als gewoonlyk aan het werk. Zij klaagde toen wel over pijn, waarop haar mevrouw haar aan eenige medicijnen hielp. Donderdagavond ging het meisje met iemand, met wien zy verkeering had, als gewoonlyk uit. Zy droeg toen een acte- tasch bij zich. Op de vraag van haar ver loofde, wat zy in die tasch had gaf ze een ontwijkend antwoord. Laatstgenoemde bood haar ook aan de tasch, die er nog al zwaar uitzag voor haar te dragen. Het meisje reikte hem daarop de tasch over; de man keek er in en ontdekte, tot zyn niet geringe verbazing, dat deze een pak waarin een kinderlijkje gewikkeld was, inhield. Op zyn vraag hoe zy in het bezit van zoo iets komen kon, antwoordde het meisje, dat zy het pakje had gevonden. De man begaf zich daarop aanstonds naar het politiebureau aan de Louise Henriëttestraat waar hy de politie van een en ander in kennis stelde. Bij haar verhoor bekende het meisje van dat kind bevallen te zijn en dat zij het na de ge boorte heeft laten liggen zonder er verder naar om te zien. Daar ook haar gezondheidstoestand ernstig geschokt bleek, werd zij op ge neeskundig advies eveneens naar den Tapytweg overgebracht. De politie heeft beide zaken verder in onderzoek. Twee motor booten gezonken. De opvarenden gered. Tijdens een hevigen storm voeren gis teren twee motorbooten, De Hoop van schipper J. Boon uit Hardinxveld en Nieuwe Zorgen van schipper W. van Wijngaarden uit Giesendam van Amster dam over het IJselmeer naar Kornwerder- zand. Beide schepen, ongeveer 80 ton groot, hadden een lading rijshout als deklast. Even buiten Harken kregen beide mo torschepen, die dicht bij elkaar voeren, last van den storm. Door de deklast wa ren de schepen zeer wankel en kort na elkaar zijn de beide motorbooten door de overkomende zeeën gekapseisd en gezon ken. De opvarenden, de schipper en de knecht van De Hoop en de schipper, diens vrouw en een knecht van de Nieu we Zorgen, wisten zich nog in de roei- booten in veiligheid te stellen. Na korten tyd werden zij opgepikt door het motorschip Jantina van schipper S. de Jong, dat, afkomstig van Hamburg, op weg was naar Amsterdam. De schipbreukelingen, die geen letsel hebben gekregen, zyn aan de Oranje sluizen te Amsterdam aan wal gezet. Buitenlandsch Overzicht Feuilleton pag. I - EB De komende economische wereld conferentie (hoofdartikel) De invoer van boter in Duitsch land en de regeling voor Neder land Drie huizen afgebrand te Barne- veld Japan verwerpt Hoover's ontwa peningsvoorstel met het oog op zijn landsverdediging Verlaging van het ljsselmeerpeil verzocht door te hoogen water stand in Noord-Holland Valsche munters te 's Graven hage gearresteerd Kort verslag Tweede Kamer Portefeuille met 37.000.zoek Twee gevallen van kindermoord of -doodslag, te 's Gravenhage Amerika aanvaardt verlenging bewapeningsvacantie Nederlands contingent in den Duitschen boterinvoer terugge bracht tot een derde Twee meisjes aangerand in de Java- en in de Soembastraat Radio-programma Stoomvaartlijnen In storm en maneschijn (feuille ton) Sportnieuws Omtrek nieuws Marineberichten X ■»r ■^£3 n I 5 2 2 5 n n li 6 11! Marktberichten IJ. Artikel over Dividendbelasting 6 INBRAAK IN EEN GEMEENTEHUIS. Een ware verwoesting aangericht. In den nacht van Woensdag op Don derdag hebben inbrekers zich toegang verschaft tot het gemeentehuis van Hete- ren. De inbrekers hebben op hun gemak het geheele gebouw doorzocht en van de bureaux en schrijftafels de laden open-i gebroken. Ook een stalen kast was ge welddadig geopend. Een bedrag van on geveer twee gulden aan klein geld wordt vermist. Toen de inbraak Donderdagmor gen werd ontdekt, bleek een ware ver woesting aangericht te zijn. Alle beschei den waren uit kasten en laden gehaald! en door de lokalen verspreid. Bij het onderzoek, dat onder leiding van den burgemeester, den heer Knoppers, werd ingesteld, werden vingerafdrukken ge vonden. RELLETJES TE BOSKOOP VOOR DE HAAGSCHE RECHTBANK. Tegen beide verdachten resp. acht maanden en een jaar ge vangenisstraf geëischt. De Haagsche Rechtbank heeft Donder-* dagmiddag tegen de beide verdachten, betrokken bij de relletjes te Boskoop op 8 Juni j.1., resp. wegens mishandeling van een agent van politie en wegens op ruiing, acht maanden en een jaar gevan-. genisstraf geëischt. In zijn requisitoir tegen den tweeden verdachte, een werklooze uit Gouda, her innerde het O. M. er aan, dat de overheid in deze gemeente door het verleenen van „stempel-vacantie" verdachte in de ge legenheid had gesteld naar Boskoop te gaan. ZWARE MISHANDELING. Het verdrinkingsgeval te Mun tendam. De rechtbank te Winschoten heeft gis-* teren uitspraak gedaan in de zaak tegen den 24-jarigen arbeider H. S.; uit Mun tendam, die terecht heeft gestaan, ver dacht in den nacht van 7 op 8 Febr. j.1. met het opzet om Ido Feiken, uit Meeden, van het leven te berooven, opzettelijk en gewelddadig voornoemden Feiken met een hard en zwaar voorwerp op het hoofd te hebben geslagen en daarna in het water van het kanaal te hebben geworpen. De officier van justitie had wegens zware mishandeling, vier jaar gevangenisstraf geëischt. De rechtbank heeft vandaag S. veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf met aftrek van vier maanden voorloopige hechtenis. BEKISTING BEZWEKEN. Van een van de nieuwe brug gen over de Roer bij Roermond. Gisterenochtend is een gedeelte van de bekisting van een der nieuwe bruggen over de Roer van den Maastrichtschenweg bezweken en ingestort, waardoor een be langrijke stagnatie in het werk is ontstaan. Persoonlijke ongelukken kwamen niet voor. Het betreft hier de bekisting van de eer- sto boog aan de eerste brug aan de stadsr zijde. Het bekistingswerk rustte aan den eenen kant op den oe>ver en aan de andere zijde op een reeks ingeheide palen. Stevige iizeren balken vormden den grondslag, waarop het constructiewerk en het geheele getimmerte rustte. DIEFSTAL. Een drieste dievegge. Voor de rechtbank te Breda heeft te recht gestaan de 26-jarige koopvrouw W. V., verdacht van diefstal met inklimming op 2 September j.1. te Terheyden en een i poging tot diefstal op 15 September te Ze venbergen, waarbij zij op heeterdaad werd betrapt.

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 5