HfElS NAPPA 6 HELDERSCHE COURANT VAN ZATERDAG 22 OCTOBER 1932. Luchtvaart. Mooi ...aan 'n boom wol voering prima De vrijgelaten Britten. Een moeder met vier kinderen verbrand. Bij KONIJN, TeS. 33S, versch gebraden LAMSBOUT. Algemeene beschouwingen rijksbegrooting. l8ts over belastingen. Dividendbelasting. Hoe genoeglijk rolt het leven van den nijveren landman heen, HERFST: SLIPGEVAAR Jeugdherbergen en jeugdige werkloozen. Postvluchten van en naar Indië Radiografisch Weerbericht. Haven van Nieuwedlep. Burgerlijke Stand van Den Helder Verdachte gaf de feiten toe, nadat twee getuigen waren gehoord. De officier eischte tegen de vrouw, die recidiiviste ie, oen gevangenisstraf van twee jaren. Uitspraak 3 November. EEN AANHOUDING. Te Amersfoort. Te Amersfoort is gistermiddag aange houden de schildersbaas G. B. U. uit Zwolle, die verdacht wordt van diefstal met braak aldaar gepleegd, op 2 en 3 Oc- tober. B;j fouilleering bleek hij een aan tal waardepapieren te bezitten ter waarde van 800. Bij denzelMen diefstal is ook een spaarbankboekje met 400 en 400 aan geld gestolen. Gisteravond is de ver dachte op transport gesteld naar Zwolle. Hij wordt van meerdere diefstallen ver dacht. Buitenland. r Het losgeld dat de bandieten hebben opgestreken voor de vrijlating van mevr. Pawley en den heer Corkran bedraagt volgens een officieele mededeeling, te Tokio ontvangen, 130.000 jen. Daarvan is ^an Britseh© zijde 35.000 jen gefour neerd. De nieuwe staat Mantsjoekwo heeft de rest opgebracht. Bij. aankomst van het bevrijde tweetal mevr. Pawley en Corkran te Nioetsj- wang, heeft Corkran meegedeeld, dat hij zes weken lang gebonden was geweest, en niet voldoende beweging had kunnen nemen. De bevrijde gevangenen waren vrij wel, doch zeer uitgeput. Bij de onderhandelingen over de uit levering van de gevangenen hebben Japansche tusschenpersonen en een ex- bandiet, zekere Pei Pa-tjen, een rol van beteekenis gespeeld. Een van de hoofdfiguren bij de leiding der bevrijdingspogingen was de heer van Es. Gisteravond is in een der buitenwijken van Parys in een bovenwoning brand uitgebroken, waardoor de aanwezigen den weg naar buiten werd afgesneden. De man en een toevallig aanwezige vriend slaagden er op het laatste oogenbllk in uit een der vensters te springen. Met ernstige brandwonden werden zij naar het ziekenhuis overgebracht. De vrouw en vier kinderen van vier tot tien jaar konden echter niet meer ontsnappen en kwamen in de vlammen om. POGING TOT SMOKKELARIJ VAN WAPENS NAAR DUITSCHLAND. Arrestaties te Venlo. De gemeentepolitie heeft in samen werking met de rijkspolitie Donderdag avond op den Luiterweg te Venlo aange houden een zekeren H., die in een mand twee verschillende soorten, in totaal 42 automatische pistolen en 1000 patronen vervoerde. De wapens waren bestemd voor uitvoer naar Duitschland en zouden et een Duitschen auto worden vervoerd, e aangehoudene is opgesloten en zal na verhoor in vrijheid worden gesteld. In verband met deze arrestatie is zekere vrouw H. aangehouden, die na verhoor eveneens op vrije voeten is gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet OVERVAL MET BEROOVING OP EEN KASSIER. Bjj RumMngen zijn de kassier van een hoogovenbedrijf en zijn begeleider door vier mannen overvallen, die hun onder bedreiging mgt een revolver een geld kistje, inhoudende 60.000 Luxemburgsche francs en ongeveer zevenduizend mark af handig maakten en toen per auto de vlucht namen in de richting van de Luxemburg sche grens. Dicht bij Diedenhofen kwam de Fransohe en Luxemburgsche politie hun wagen op het spoor. Toen zij dit merkten, verlieten zij den auto en liepen te voet het veld in. De politie slaagde erin één der roovers, een Italiaan, te arres teeren. HET GOUD VAN DE „EGYPT". De werkzaamheden tot het bergen van het goud uit het Engelsche stoomschip »Egypt" zijn thans door het Italiaansche bergingsvaartuig „Artiglio" gestaakt. Van de kostbare lading zijn tot dusver goudstaven ter waarde van bijna 80 mil- lioen frank aan de oppervlakte gebracht. Nu ligt nog voor bijna 35 millioen frank op den bodem der zee. ZES DOODVONNISSEN WEGENS DIEFSTAL VAN SCHOENEN. De rechtbank te Leningrad (Peters burg) veroordeelde zes beambten van de sphoen fabrieken Skorachod tot den dood door den kogel wegens diefstal van dui zend paar schoenen. De rechtbank ver klaarde dat dit vonnis eindelijk moest be wijzen, dat de regeering geen diefstal van staatseigendom meer zou toelaten. De veroordeelden hebben telegrafisch een gratieverzoek naar Moskou gezonden. ERNSTIG AUTOBUS-ONGELUK OP SUMATRA'S WESTKUST. Tien zwaargewonden. Gisterenochtend is een vrachtauto van de B.O.W., komende uit Fort de Koek, te Loeboekkalang tegen een autobus, vol passagiers, gebotst. lien personen wer den zwaar gewond. TAIFOEN BOVEN ANNAM. Volgens een berioht uit Hanoi is de kust van Annam door een taifoen geteis terd. Er werd groote schade aangericht. Eenige personen zijn om het leven ge komen. Verscheidene dorpen zijn volko men verwoest. Een groot aantal politie kazernes is ernstig beschadigd. Het tele foon- en telegraafverkeer is onderbroken. Buurmans brutaal kippen regiment. Een te Heer Hugowaard wonende elec- tricien, de heer C. A. Beers, werd deerlijk geplaagd door de onopgevoede kippen van ziin buurman K. de B. Deze beweerde echter, dat ziin kippen voorbeelden van netheid en orde waren, doch juist toen de veldwachter kwam op onderzoek, waren weer eenige gevederde dames in buurman Beers' tuin gezellig bijeen, dus stond de eigenaar, plat uitgedrukt, voor Piet Snot en mocht het geen verwondering baren, dat hij heden tot f 7 boete of 7 dagen werd veroordeeld. Verschenen is het voorloopig verslag over Hoofdstuk L Verscheidene leden be- sprek-en hierin de neg steeds voortdurende crisis, en den financieelen toestand. Zij achten de grootste bezorgdheid gerecht vaardigd. Ander,» leden wijzen op de be tere stemming ter beurze, welke_ niet lan ger een dergelijken somberen kijk op den toestand billijkt. De algemeene politieke toestand wordt verward en gespannener dan ooit genoemd. De langdurige depres sie heeft aanleiding gegeven tot het op komen van allerlei uiterste bewegingen als ©enerzijds fascisme en communisme, an derzijds een sterk nationalisme. Verschei den leden vragen of niet de economische ordening een grondige herziening behoeft. Het huidige maatschappelijke stelsel heeft gefaald; het heeft enorme voorthrengings- mogelijkheden geschapen en daarmede een belangrijke voorwaarde vervuld voor een algemeene welvaart, maar het kan de mogelijkheden niet in werkelijkheid om zetten. Het verlangen naar een ander eco nomisch stelsel greeit nog door hetgeen Rusland te zien geeft dat, hoe men overi gens ook over de methoden denken moge, aan de wereld leert, dat het practisch mo- is groote economische complexen centraal tP organiseeren en te besturen. Daarte genover staan natuurlijk weer de meenin gen van hen, die niet vinden, dat het kapi talisme gefaald heeft, die alleen maar de gevolgde handelspolitiek verkeerd achten. Zij meenen, dat wat in Rusland geschiedt zonder dictatuur niet mogelijk is en dat een poging tot navolging in ons land geen succes zou hebben. Een aantal leden neemt een tusschen- standpunt in tusschen deze beide tegen gestelde meeningen. Zij willen wijzigingen aanbrengen in het kapitalisme, zoodat het in wezen een ander stelsel wordt. Over de regeering sprekend, werd de weinige zelfstandigheid van het huidige kabinet gelaakt, en gewezen op het gebrek aan leiding. De indruk wordt gewekt als of de regeering haar eigen verantwoorde lijkheid schuwt; van eenige vaste lijn is geen sprake. Gewezen werd mede op de jongste Troonrede, waaraan alle inhoud ontbrak, alsmede op de noodzakelijkheid om vooral in dezen tiid te zorgen voor de handhaving van het gezag. In dit verband werden de straatdemon straties besproken en het veranderd stem- peluur voor de Amsterdamsche werk loozen, die op 20 September in Den Haag gingen demonstreeren. De gebeurtenis sen op dezen dag gaven aanleiding tot nog verschillende opmerkingen. Bij de financieele beschouwingen werd o.a. opgemerkt, dat by benadering niet is aan te geven met hoeveel het nationaal vermogen verminderd is dat de ernstige finantieele toestand en de slechte vooruit zichten voor de eerstvolgende jaren bui tengewone maatregelen noodig maken teneinde inflatie en staatsbankroet te voorkomen en dat de wijze waarop de re geering de groote moeilijkheden tege moet is getreden, in beginsel onjuist is te achten. Op het rapport-Weiter werd kritiek geleverd, over de bezuinigings maatregelen zelf verschillend geoordeeld. KANTONGERECHT TE ALKMAAR. Zwervers in duinen en langs polderwater. De jachtopziener Castricum van Castri- cum was heden speciaal gearriveerd ten behoeve van de heeren Jan V. en Engel Pr. uit Egmond aan Zee, die de vorige week ontkend hadden, het verboden duin terrein te hebben aangeraakt, hoewel het hun plan was, terdege uitgerust met 3 honden en twee schoppen, een ontdek kingstocht te doen naar de langoorige be woners, in welke expeditie door den jacht- opziener ontijdig was beëindigd! De heer Jan V. kwam er met ziin be roemde situatie-teekening, rijk geïllus- treerd, op de proppen, waarbij de heer Ambtenaar opmerkte, dat zijn hand was verbonden. Wat heb je aan je hand? vroeg de amb tenaar belangstellend. O, zei Jan, 'n beêt g'ad! Van 'n konijn? informeerde de ambte naar met geknepen oogen. Jae, lachte Jan. Overigens was deze heer van meening, dat waar Barbertje toch moest hangen, de teekening niet veel zou baten, een voor spelling, die echter nog niet in vervulling overging, omdat de kantonrechter, nog met voldaan, zekeren mijnheer Wal ook nog als getuige wil hooren. Indien deze heer Wal, wonende tp. Zaandam, is gevon den, zal de zaak, die wel wat op een feuil leton gaat ljjken, worden voortgezet. De kiosk diende als poppenkast. Met het interviewen van den chef-veld wachter Vermeulen van Bergen werd he den voortgezet de Zondagswinkelsluitings- zaak tegen dén heer C. A. B., geverbali seerd wegens het verkoopen op Zondag 18 September van sigaretten uit een op het perron der Berger Flying Scotch geplaat ste kiosk. Veel nieuws bracht dat verhoor niet. De opgave van den comparant, dat de bekeuring was geschied in overleg van den verbalisant, werd bevestigd. Aangeno men werd evenwel, dat een overtreding was gepleegd en de heer B., wiens beroep op een principieel© beslissing werd afge wezen, veroordeeld tot 8 boete of 8 dgn. Is een N.V. verplicht den fis cus inzage to geven van het aan- deelenregister? Ingevolge het bepaalde bij art. 17 der wet is het bestuur eener N.V. desgevraagd gehouden den inspecteur of een of meer door hem aangewezen ambtenaren inzage te verleenen van boeken of andere be scheiden, die tot staving der aangifte of van nadere beweringen kunnen dienen. De vraag, of hieronder ook het register van aandeelhouders is te begiipen, werd beantwoord in het arrest van den H. R. van 30 Oct. 1929, opgenomen in Beslis sing 4594. Inspecteur en Raad van Beroep waren van oordeel, dat het aandeeiregister on misbaar behoort tot de boekhouding ©ener N.V., die zoodanig register houdt, omdat het daarin vermelde een deel der boekhou ding uitmaakt. De N.V. zelf dacht er anders over; voer de voor den H. R. aan, dat het aandeelen- register niet behoort tot de „bescheiden", en evenmin is een bij de wet voorgeschre ven „boek", doch niets anders is dan een voudig een specificatie van het bedrag, dat in het grootboek rechtstreeks is in te zien en in het kasboek post voor post is na te gaan; dat de bühouding van dit boek voor de boekhouding bij volgestorte aan- deelen geen zin heeft; dat het dan ook geen deel uitmaakt van de boekhouding en dus niet op grond van art. 17 behoeft te worden overgelegd. De cassatierechter omschreef als volgt daarop de verplichtingen van het N.V. be stuur ten opzichte van de wettelijke be paling: dat een register van aandeelhouders, aangehouden door een N. V., ongetwijfeld is te beschouwen als een boek of bescheid in den zin der wet; dat nu het bestuur geenszins verplicht is om aan den inspecteur inzage te vërê leenen van alle in zijn bezit zijnde boekei! en bescheiden, enkel, omdat hij dit ver langt, doch bloot van die, welke kunnen dienen tot staving der aangifte of van nadere beweringen; dat de raad van beroep dus had moeten nagaan, of dit geval zich hier voordeetj en waar dit niet is geschied, de uitspraak niet in stand kan blijven. Na deze overwegingen werd de zaak naar den Raad van Beroep teruggewezen, cm opnieuw uitspraak te doen met inacht neming van deze zienswijze van den Hoo- gen Raad. Inzage van het aandeelenregister mag dus alleen gevorderd worden, indien dit register kan dienen tot staving der aan gifte af nadere beweringen. In hoever zulks het geval is, zalvo(,r elksev'al «f zonderlijk moeten worden beoordeeld. Is een N.V. verplicht Inzage van het notulenboek te geven? De Raad van Beroep te 's-Gravenhage kreeg dit thema verder te beslissen inzake een notulenboek. Een N.V. weigerde haar notulenboek ter inzage aan te bieden; zy was wel bereid een door haar zelf aan geven gedeelte van den inhoud te toonen. Overigens was zij van oordeel, dat notu lenboeken niet behooren tot de „boeken of bescheiden", waarvan art. 17 der wet spreekt. Het bestuur had voorts geen be zwaar tegen overlegging van het notulen boek der algemeene vergadering, doch wel tegen overlegging van de notulen der vergaderingen van commissarissen. Beslist werd hierop, dat ook naar 's Raads oordeel het voor de beantwoor ding der vraag, of behalve de lielastbane salarissen al dan niet andere belastbare uitkeeringen hebben plaats gehad, van be lang kan zijn inzage te nemen van de notulen der vergaderingen,, zoo van aan deelhouders als van commissarissen; dat dus de notulenboeken dier vergaderingen in deze behooren tot de boeken en be scheiden, bedoeld in art. 17 der wet; dat nu reclamante zich slechts bereid heeft verklaard inzage te geven van door haar aan te wijzen gedeelten der notulen, dit door den inspecteur terecht is opgevat als een weigering om inzage te verleenen; dat reclamante zich wel beroept op hare sta tuten, krachtens welke directeur en com missarissen zich jegens de vennootschap verbinden tot geheimhouding van de be raadslagingen en de besluiten van de ver gadering van commissarissen, voor zoo ver die besluiten niet bestemd zijn naar buiten te werken, doch dat dit beroep niet opgaat, omdat door een dergelijke bepa ling de bii de wet aan het bestuur opge legde verplichting tot het verleenen van inzage niet kan worden opgeheven. Is hetgeen aan houders van z.g. wtntsobllgaties als aflossing wordt uitgekeerd belastbaar? Voor de beantwoording van boven staande vraag hangt het, aldus de Hooge Raad in ziin arrest van 13 Nov. 1929, Be slissing 4603, af van de omstandigheid, of den houders dier stukken als zoodanig enkel een recht toekwam op een aandeel in die winst, dan wel, of zij daarnevens, als schuldeischer, een recht hadden op voldoening van het in de winstobligaties vermelde bedag. Alleen in het eerste ge val is er sprake van een belastbare uitdee- ling de dividendbelasting. 10 Maar levensgevaarlijk op den weg! Rottende bla deren kunnen eiken weg slipperig maken. Herfst beteekent: slipgevaar. Het Bestuur van de Nederlandsche Jeugdherberg Centrale heeft na gepleegd overleg met de daarvoor in aanmerking komende vakorganisaties gemeend het den jeugdigen werkloozen gemakkelijk te moe-; en maken van onze jeugdherbergen ge- oruik te maken. Vooral omdat gemeend wordt, dat juist voor deze jongens en meisjes een trektocht van zeer groote waarde kan zyn, mits deze onder goede leiding staat. Het volgend besluit is nu genomen. Wanneer een groep jeugdige werk loozen, leeftijd als regel niet boven de 25 jaar, gebruik wil maken van de Neder landsche jeugdherbergen, behoeven zij, wanneer de tocht georganiseerd wordt en onder leiding staat van een hij de Neder landsche jeugdherberg Centrale aange sloten organisatie, dus de leider voorzien is van een leiderskaart, aangevraagd door een bij de N.J.H.C. aangesloten organi satie, geen individueele trekkerskaar- ten te bezitten, ook niet de leden van de groep, die reeds boven de 18 jaar oud zijn. Bovendien moet de leider het bestuur van de N.J.H.C. kennis geven van den voorgenomen tocht en ontvangt dan een bewys dat de betreffende jeugdherber gen in dit geval af mogen wijken van de vastgestelde bepalingen. Vanzelfsprekend zijn de groepen ove rigens in alle opzichten aan de normale huisregels gebonden. Dit geldt ook alleen maar voor groe pen (met normaal leiders-aantal) ep niet voor individueele trekkers. SLOT ASSUMBURG. Van Middeleeuwsch Kasteel tot Jeugdherberg! Naar wy vernemen is dezer dagen een overeenkomst tot stand gekomen tusschen het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschappen te Den Haag en het bestuur van de Nederlandsche Jeugdher berg Centrale te Amsterdam, waarbij is bepaald, dat de groote Zuid-Oostelijke vleugel van het Slot Assumburg, gelegen in de nabijheid van het plaatsje Heems kerk (N.-H.), onder zekere voorwaarden door de Nederlandsche Jeugdherberg Cen trale zal kunnen worden ingericht als jeugdherberg. De inrichting geschiedt on der toezicht en leiding van Dr. J. Kalf, directeur van het Rijksbureau voor de Monumentenzorg, op wiens advies het kasteel ter beschikking is gesteld van de N J.H.C. Het historisch karakter van het slot zal dus zeker bewaard blijven, terwijl het tevens opengesteld blijft voor bezich tiging van het publiek. Naar wij voorts nog vernemen, hoopt men in het a.s. voorjaar zoo ver gevorderd te zijn met de inrichting, dat het slot als jeugdherberg in gebruik zal kunnen- wor den genomen. Heen. De „Havik" vertrok 21 October van Boedapest en landde dienzelfden dag te Athene. Terug. De „Oehoe" vloog 21 October van Mer- samatroe naar Athene. DE GRAF ZEPPELIN HEEFT EEN HALF MILLIOEN K.M. AFGELEGD. De rijksminister van verkeerswezen, ven Eltz-Ruebenach, heeft de directie der luohtsohepenwerf te Friedrichtshafen ter gelegenheid van den terugkeer van het luchtschip Graf Zeppelin het volgende telegram gezonden: „Het luchtschip Graf Zeppelin heeft door 500.000 km af te leggen een prestatie volbracht, welke eenig ter wereld is. Ik spreek by deze gelegenheid mijn harte lijke gelukwenschen uit, waaraan ik de beste wenschen verbind voor de verdere gelukkige tochten van het schip en den voorspoed van de luchtschepenwerf." Naar waarnemingen verricht In den morgen van 22 October. Medegedeeld door het Kom Nederlandsch Meteorologisch Instituut te de Bilt. Hoogste stand 767.4 te Budapest. Laagste stand 742.6 te Holyhead. Verwachting; Meest matige, tijdelijk wellicht toene mende Z. tot W. wind, zwaar bewolkt tot betrokken, met tijdelijke opklaring, waar schijnlijk regenbuien en iets kouder. 20 Oct. 1932. Aangekomen van Harlingen de motortjalk „Remi" als bijlegger met bestemming Lon den. Aangekomen van Londen en vertrokken naar Harlingen Eng. s.s. „.Leeuwarden". Donderdagmiddag is het Zweedsche s.s. „Erato',, op weg van Gothenburg naar Am sterdam, onze haven binnengevallen. Door den storm derm laatste dagen had het schip zeer veel kolen moeten verstoken om op stoom te blijven. Eveneens heeft de „Erato" het stuurboordanker en 40 vaam ketting verspeeld. 22 Oct. 1932. Vertrokken het Zweedsche s.s. „Erato" van 20 en 21 October. GETROUWD: J. A. v. Lil en H. Slump; F. de Jong en E. Jacobs; A. B. F. Hutten en A. J. Holman; G. J. Stam en D. Stein- rath; P. Post en A. Gortzak; O. L. Mel- nema en A. C. M. Greuter; J. A. v. d. 1 Heiden en J. Th. Gaerthé; P. de Nooy en H. W. Schengel; C. v. Straaten en M. M. Labout; J. Kruger en F. Borg; J. A. Hol lander en F. M. M. Gomes. BEVALLEN: L. v. d. Mussele-v. d. Vlies, z.; J. M. J. Komen-Oollee, d.; M. W. J. Pasterkamp-Visser, z. OVERLEDEN: J. de Graaf, 61 j.; J. W. Hoomans, 3 j. NIEUWE UITGAVEN. Verschenen bij de firma Sn. Levelt, electr koffiebraderij en theehandel te Amsterdam' het Album: „Pluimvee van allerlei slag". Dit album, waarvan de prettig, zakelijk ge. schreven tekst verlucht is met tal van pentee- keningen biedt ruimte aan 45 plaatjes, mooie afbeeldingen van de verschillende soorten pluimvee. De plaatjes zijn verpakt bij de arti kelen van genoemde firma. Een uitstekend verzorgd en zeer nuttig werk voor alle pluimveeliefhebbers, zoowel jong als oud. Verschenen bij de Ver. Arbeiders Radio Amateurs te Hilversum: „Onze Keuken" Radio-kooklessen door P. J. Kers Jr. Het boek begint met tal van nuttige „Keu- kenwenken". Dan volgen verschillende hoofd stukken: „Hartige voorproefjes (koud)"; Mayonnaise-saus en eenige variaties"; „Har tige voorproefjes (warm)"; „Bouillon"; „Soe pen"; „Visch"; „Vischsausen"; „Vleesch"; „Groenten"; „Aardappelen''. Allemaal korte, duidelijke recepten van over bet algemeen weinig kostbare gerechten. Een tweede deel van dit werk wordt in het begin van -het volgend jaar verwacht. Verschenen bij Van Loghum Slaterus N.V. te Arnhem, Nijgh en van Ditmar N.V. te Rot terdam: „Critisch Bulletin", onder redactie van Anthonie Donker. Dit nummer handelt in hoofdzaak over bio grafieën, over de kunst van een goede biogra fie te schrijven, eerlijk, menschelijk, zonder te veel heldenvereering. maar toch ook zonder te veel schaamteloosheid, zooals bij het werk van E. Halpérine-Kaminsky „La tragédie de Tol- stoï et de sa femme". J. F. Otten bespreekt het zoo juist in Hol- landsche vertaling verschenen boek van Emil Ludwig: „Gesprekken met Mussolini", terwijl we ook veel belangrijks vinden over „Stalin en zijn biografen". Verschenen bij de Verkades Fabrieken N.V. het album „Vetplanten". Weer wordt een nieuw Verkade's album met vreugde begroet door vele duizenden gezinnen in ons land. Als onderwerp werden ditmaal de „Vetplanten" gekozen en wie het prachtige album „Cactussen" bezit, zal wel niet verbaasd zijn over dit „vervolg". Hoeveel bloemenlief hebbers zouden er zijn, die het onderscheid kennen tusschen beide plantengroepen, die veelal zusterlijk bijeen staan op de venster bank? Trouwens, niet alleen in onderwerp is er verband tusschen beide jaargangen; ook in de uitvoering is dit terug te vinden in geen enkel opzicht doet „Vetplanten" voor zijn voorganger onder; terwijl de tekst ons nog boeiender voorkomt. Met klimmende verba zing leest men over de prachtige inrichting de zer natuurwonderen; welk een merkwaardig heden van bouw en groeiwijze worden erin beschreven! Hebt n b.v. ooit gehoord van planten, die zich in drooge periodes zoodanig in den bo dem terugtrekken, dat alleen de doorschijnen de „venstertjes" aan den bovenkant der sten gels het noodige licht doorlaten? of van soorten, die zóó precies gelijken op stukjes steen, dat ze nauwelijks te onderscheiden val len van hun rotstachtige on^eving? Dit alles geïllustreerd op de onnavolgbare wijze, zooals wij die kennen van de schilders J. Voerman Jr., C. Rol en H. Rol, maakt, dat iedere plantenliefheber geen oogenblik za' aarzelen, zich dit bloek aan te schaffen,, een unicum op het gebied van Hollandsche „Vetplanten"-literatuur. Als bijzonderheid zij daarbij nog opgemerkt, dat in deze uitgave voor het eerst zoowel de Hollandsche als de Latijnsche namen onder de plaatjes staan vermeld, waarvoor verzame laars eii kweekers zeker erkentelijk zullen zijn- Zoo blijkt ook ditmaal weer, dat Verkade s fabrieken nooit rusten, alvorens het beste is bereikt om dan weer uit te zijn op nieuwe mogelijkheden, aan de verbruikers van haar artikelen iets te geven van blijvende waarde. Want is het niet van onschatbaar belang, dat volwassenen en kinderen door deze boeken iets meer leeren beseffen van al het schoon5- dat de natuur biedt en waaraan door zoovelen, zonder er op attent gemaakt te zijn, wordt voorbijgeloopen? Tenslotte nog een woord van hulde aan den samensteller van het geheel: Jac. J. Koeman en aan de drukkers van album en plaatjes, de firma's Blikman Sartorius en van Leer Rectificatie. BEDELARIJ EN ALCOHOLISME- Een vftftigtal personen-, die werkzaak zyn by, en zich interesseeren voor ar"Jf verzorging, heeft onlangs onder le1(»n« van den secretaris van den Utrechtscnen Armenraad een studiereis gemaakt e® Merxplas, de bekende Belgische interne»" ringsinrichting voor zorg, en nazorgJ'1 de maatschappelijk en geestelijk niire^ den, bedelaars, landloopers, redavisj schipbreukelingen op de gevaar-u11 levenszee. t» Het „Dagblad van Noord-Braban deelt daaromtrent een en arrder mee' r hoofdbestuurder der inrichting, f) Jos. van Randt, ontving het gezelso en gaf verschillende mededeeüngen het werk. Per jaar worden eenige dm den bedelaars in de inrichting men. En dan stelde hij de vraag. w* oorzaak aan dit kwaad ten grondslag Op die vraag antwoordde hii niet na en, hoewél paradoxaal, met grooten e „110 maal op de 100 gevallen! alc lisme", -

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 6