KANNEWASSER Rijk en geen geld. NIEUWSBLAD VOOR DEN HELDER, KOEGRAS, TEXEL, WIERINGEN EN ANNA PAULOWNA Buitenlandsch overzicht. TURENNE IS ALTIJD GOEDKOOPER OOK VOOR DAMES-CONFECTIE No. 7183. EERSTE BLAD De Belgische kabinetcrisis opgelost. - Het dreigend conflict in Lancashire bijgelegd. - Japan en de behan deling van het rapport Lytton. ANTHRACIET f 1.40 per H.L. De provinciale begrooting voor 1933 van Noord-Holland. Steunverleening aan den tuinbouw Stuwdam doorgebroken. FEUILLETON HE COURANT Abonnement per 3 maanden bij vooruitbet.: Heldersche Courant f 1.50; voor Koegras, Anna Paulowna, Breezand, Wieringenen Texel f 1.65; binnen land f 2.—, Nederl. Oost- en West-lndië per zeepost f 2.10, idem per mail en overige landen f3.20 Losse nos. 4ct.; fr.p.p. 6ct. Zondagsblad resp. f 0.50 f 0.70, f 0.70,f 1.—. Modeblad resp. f 1.20, f 1.50, f 1.50, 1.70. Verschijnt Dinsdag-, Donderdag- en Zaterdagmiddag. Redacteur: P. C. DE BOER. Uitgave N.V. Drukkerij v/h C. DE BOER Jr. Bureau: Koningstraat 78 Telefoon: 50 en 412 Post-Girorekening No. 16066. ADVERTENTIËN: 20 ct. per regel (galjard). Ingez. meded. (kolombreedte als redaction. tekst) dubbele prijs. Kleine advertentiën (gevraagd, te koop, te huur) van 1 t/m. 3 regels 40 ct., elke regel meer 10 ct. bij vooruitbetaling (adres Bureau v. d. blad en met br. onder no. 10 ct. p. adv. extra) Bewijsno. 4ct. De kabinetscrisis in België is door graaf de Broqueville opgelost. De lijst van zijn j medewerkers heeft hij wel eenige malen: moeten herzien, maar hij is er dan toch tenslotte, en dat nog wel zeer spoedig, in( geslaagd een definitieve lijst samen te; stellen en aan den koning aan te bieden. Zij luidt als volgt: Minister-president en minister van landbouw: graaf de Broqueville. Binnenlandsche zaken: minister van staat Poullet. Openbare werken: Sap. Koloniën: mr. Tschoffen. Financiën: minister van staat Jaspar. Arbeid en Nijverheid: Heyman. Buitenlandsche zaken: minister van staat Hymans. Kunsten en wetenschappen: minister van staat Lippens. Justitie: minister van staat Janson. Transportwezen: Forthomme. P. T. T,: mr. Bovesse. Landsverdediging: minister van staat Theunis. Verder is nog minister van staat Fran- qui benoemd tot lid van het comité der schatkist. De eerste 6 ministers behooren tot de katholieke partij, de anderen zijn libera len, behalve de nieuwe minister van lands verdediging, Theunis, die doorgaat voor liberaliseerend katholiek. Onafhankelijk, en ook nog ongehangen De dreigende staking in de katoenin dustrie in Lancashire heeft men op het allerlaatste oogenblik nog kunnen ver mijden, schrijft „De Telegraaf". In den nacht van Zaterdag op Zondag is tenslotte een regeling bereikt, die beide partijen heeft kunnen bevredigen. De fabrieken, waarin meer dan 170.000 arbeiders te werk zijn gesteld, zouden, zooals gebrui kelijk, gisteravond geopend zijn. De overeenkomst voorziet in een loons verlaging van 1 shilling 6V2 d. per pond en zal op 31 Oct. a.s. van kracht worden. Deze overeenkomst volgde na besprekin gen, die in totaal 13V2 uur hadden ge duurd en kwam 's nachts ongeveer half- twaalf tot stand. De tusschenkomst van het ministerie van Arbeid heeft niet alleen ten gevolge gehad, dat het conflict zonder staking of uitsluiting geregeld is, maar heeft boven dien plannen naar voren gebracht voor de instelling van organen ter voorkoming van werkstakingen en uitsluitingen in de toekomst, alsmede tot een herziening van de arbeidsvoorwaarden, waardoor de pro ductiekosten moeten worden verlaagd en de katoenindustrie van Lancashire in staat moet worden gesteld een deel van het verloren afzetgebied in het buitenland te herwinnen. Door deze interventie is de vrede in de katoen-industrie in elk van haar beide branches voor den tijd van drie jaar verzekerd. Voortaan zullen ge schillen worden behandeld door zooge naamde verzoeningscommissies met onaf hankelijke voorzitters. Deze commissies zullen onverwijld worden ingesteld en om te beginnen enkele nog hangende kwes ties onderhanden nemen, zoowel met be trekking tot de spinnerij- als de weverij branche. Japan en de behandeling van het rap port Lytton. Dat de behandeling van het rapport Lytton den Volkenbond straks voor tal van moeilijkheden zal plaatsen, blijkt wel uit het heele optreden van Ja pan. Officieus wordt uit Tokio gemeld, dat de Japansche bizondere gedelegeer de Matsoeoka de volgende instructies voor de houding van de Japansche delegatie bij de beraadslagingen van den Volken bond over het rapport Lytton heeft ont vangen: Bij de beraadslagingen over de Mant- sjoerijsche kwestie moet de Volkenbond de Japansche bijzondere belangen in Mantsjodrije erkennen. De besprekingen moeten zich bewegen binnen het kader van het rapport-Lytton en gevoerd wor den van het gezichtspunt, dat het Mant- sjoerijsche rijk een onafhankelijke staat is, die niets heeft uit te staan met de Chi- neesche republiek. Ingeval de Volkenbond tot een besluit mocht komen, dat inbreuk maakt op de Japansche belangen, moet Matsoeoka officieel verklaren, dat Japan uit den Volkenbond treedt. Ingeval de Volkenbond oog heeft voor de Japansche belangen, moet Matsoeoka voorstellen alle besprekingen over het Mantsjoerijsche vraagstuk drie of vier jaar uit te stellen. EEN BERAAMDE AANSLAG VAN NAZI'S OP HINDENBURG. Men meldt aan de Nw. Rott. Crt. uit Berlijn; Der Deutsche, het orgaan van de chris telijke vakvereenigingen, heeft Vrijdag beweerd, dat de stormafdeelingen der na- tionaal-socialistische partij sedert gerui- men tijd van plan zouden zijn met geweld [den rijkspresident ten val te brengen. Enkele bladen bevestigen dit bericht in zooverre, dat bepaalde elementen van rechts wel degelijk iets in hun schild schijnen te hebben gevoerd tegen von Hindenburg en wel in de dagen tusschen de jongste verkiezingen voor den Rijks dag en den 13 Augustus, den dag waarop Hitier door Hindenburg werd ontvangen. Het zou in de bedoeling van de radicale S.A. mannen hebben gelegen Hinden burg met geweld gevangen te nemen en j hem aldus te dwingen Hitier tot rijkskan- j selier te benoemen. Voor het bereiken; van dit doel wilde men alle telefoon- en 'telegraaflijnen naar Neudeck, waar dej i rijkspresident toen vertoefde, doorsnij- den. De autoriteiten hebben echter klaar blijkelijk lont geroken en het plan ver ijdeld. Hl- k. Fa. H. B00IJ Zoon, Molenstraat 134. Tel. 235 Westsfraat 103. Tel. 479 J. SLOT, Van Gaienstraat 9. Tel. 428 Wed. v. VLIET -WICKEL, Hoogstraat 20. Tel. 379 Wed. H. HORSMAN, Zuldstraat 44. W. BLANKMAN, Javastraat 78. Telefoon 31. Een tekort van 12 milliard op de Fransche begrooting. Vermindering der salarissen van de beambten met 10 pet. Herriot (tot het Fransche leger en be- ambtendom): „Jelui kosten me krankzin nig veel! Ik ben zelfs genoodzaakt (lot den in staatsdienst werkenden haas) jouw rantsoen in te krimpen". („Canard enchainé"). DE BEGROOTING ROTTERDAM. Belastingverhooging en salaris verlaging. In de gemeentebegrooting voor 1933 van Rotterdam stellen B. en W. voor, het aanvankelijk tekort van 6,3 millioen weg te werken door verlaging van salarissen en andere uitgaven en verhooging van belasting. EEN FLATGEBOUW. Van de Ned. Ver. van Huisvrouwen. In de Vrijdagavond te Haarlem gehou- i den vergadering van de Ned. Ver. van Huisvrouwen is meegedeeld, dat een plan ontworpen is voor de stichting van een i flatgebouw aan de Heemsteedsche Dreef te Heemstede. In het gebouw zullen huur- waarden zijn van 360 tot 1200 gulden. Het gebouw is ingedeeld volgens zes typen. DIRECTE TELEFONISCHE VERBINDING TUSSCHEN DE CONGO EN NEDERLAND. Volgens een bericht uit de Ccngo-kolo- nie is Vrijdag voor de eerste maal een directe telefonische verbinding tot stand gebracht tuvsohen Leopoldvi'.le en Ne derland. De gouverneur-generaal van de Belgische Congo-kolonie, generaal Til- kens, onderhield zich eerst met den Bel gischen consul te Rotterdam, en vervol gens met den Belgischen consul te Am- j sterdam. Deze gesprekken waren zeer duidelijk. DE NIEUWE CONTINGENTEERINGEN VAN DUITSCHLAND. De Duitsch-Fransche onderhan delingen. Over het beloop van de Duitsch-Fran sche besprekingen over de contingentee- ringen meldde Havas gisteravond, dat de Fransche bezwaren de volgende hoofd-j punten betreffen: In plaats van de Duitsche voorstellen om bij de berekening van de contingen- ten voor November en December 1932 de overeenkomstige maanden van het jaar '31 en om bij de berekening van de contin genten voor '33 de cijfers van '32 als basis te nemen, hebben de Fransche onderhan delaars voorgesteld den gemiddelden in voer van de normale jaren 1928, 1929 en 1930 tot grondslag te nemen. Juist 1931 was een jaar geweest, waarin de Fransche uitvoer, wegens de van Duit sche zijde getroffen hygiënische maatrege len tot afweer van den Colorado-kever, sterk was teruggeloopen, zoo hij al niet geheel op het nulpunt was aangeland. Bovendien hadden de Fransche gedele geerden de opheffing van deze maatrege len verlangd, want deze maatregelen be nadeelden een zeer groot deel van het Fransche gebied, omdat Frankrijk slechts die producten kon uitvoeren, die uit een streek komen op een afstand van onge veer 200 km van het centrum der aard appelziekte. De Duitsche vertegenwoordigers heb ben, nadat zij aldus over het Fransche standpunt waren ingelicht, Zondagavond Parijs verlaten om naar Berlijn terug te keeren. Belastingverhooging en salaris verlaging. Ged. Staten van Noord-Holland hebben aan de Provinciale Saten de begrooting voor 1933 aangeboden. Zij sluit op een be drag van 6.293.679 (uitgezonderd de be drijven). Zij leverde aarjvankelijk een tekort van 2.516.684 op. De voornaamste maatregelen tot dek king van dit tekort zijn: het onttrekken van een bedrag van 900.000 aan het reservefonds, vermindering van de jaar- lijksche storting 'in het wegenfonds met 500.000 een verhooging van de opcenten op de inkomsten- en vermogensbelasting van 16 op 20 (opbrengst 650.904) en een salariskorting voor het personeel van 6 percent (opbrengst 32.392). Ultkeeringen uit 's Rijks kas ten behoeve van verbouwers van fruit en warmo<zerijgewassen. Bij de Tweede Kamer is ingediend een wetsontwerp tot wijziging en verhooging van het Xe hoofdstuk (oud hoofdstuk V) van de Rijksbegrooting voor 1932, met het doel uitkeeringen te doen aan tuin bouwers. Naar de meening van den minister rechtvaardigt de ongunstige toestand vol doende de inwilliging van den uit de tuin bouwstreken zoo sterk klinkenden roep om hulp in den nood. Ten slotte is uit den drang der omstandigheden het besluit ge boren om, heenstappende over verschil lende bezwaren, een steunbedrag uit 's Rijks kas te verleenen. De grondgedachte van het steunplan is: door een bijslag op de geveilde pro ducten, in de op die producten geleden verliezen tegemoet te komen, met dien verstande, dat deze verliezen, indien zij in totaal 5 millioen of minder bedragen, geheel voor rekening van het rijk komen. Ingeval zij dit bedrag overschrijden, zal de garantie zich slechts tot een zoodanig percentage van de geleden verliezen uit strekken als voortvloeit uit de verhouding van het totaal der geleden verliezen tot het beschikbaar gestelde bedrag van 5 millioen. WIJ BREIEN en repareeren alle soorten wollen kleeding. Kousen en Sokken (ook de allerfijnste). Voor nieuw werk zijn wij No. 1. Vraagt onze Schoolkousen met dubbel gebreide knieëen. JAAP SNOR, Zuidstraat 19. (Let op den gelen winkel). IJSSELMEER ALS RECREATIE-OORD Tevens toekomstige bron van drinkwatervoorziening voor een deel van ons land. Wjj lezen in het „Hbl.": Blijkens het jaarverslag over 1931 heeft het Rijksinstituut voor zuivering van Af valwater den invloed van de loozing van het Amsterdamsche rioolwater in de Zui derzee chemisch en bacteriologisch nage gaan, dit ter latere vergelijking met den toestand, wanneer de afsluitdijk gereed zal zijn (hetgeen thans reeds het geval is), een geleidelijke verzoeting van het water zich zal voltrekken en de invloed van eb en vloed zal zijn uitgeschakeld. Het bleek dat de zone, waarover het rioolwater zich verplaatst, geheel wordt beheerscht door den wind en de getijden. Onder bepaalde omstandigheden kan de vuilwaterzone zich daardoor tot eenige km van het loozingspunt uitstrekken. Gewezen moge worden op het feit, dat het belang van het reinhouden van de Zuiderzee, welke na de voltooiing van den afsluitdijk in een zoetwatermeer zal worden herschapen, niet alleen gezocht moet worden in de gelegenheid, welke een dergelijk meer biedt als recreatieoord voor een groot bevolkingscentrum, doch dat, naar de meening van deskundigen, de afgesloten Zuiderzee in de toekomst eveneens een belangrijke waarde zal ver krijgen als bron voor de drinkwatervoor ziening van een groot deel van ons land. WEGENAANLEG IN NOORD-HOLLAND. Sneller tempo mogelijk. Ged. Staten deelen bij de aanbieding van de begrooting van het Wegenfonds voor het jaar 1933 mede, dat wegens de lasten en kapitaalsuitgaven 1.945.000 méér uitgetrokken is dan blijkens de j ramingen over 1933 voor den wegenaan leg zou worden uitgegeven. Het blijkt thans mogelijk over 1933 den wegenaan leg in sneller tempo uit te voeren dan destijds is aangenomen. Gedeputeerden zouden tot deze uitvoe ring wenschen over te gaan, indien over wegingen omtrent uitvoering van gedeel- ten van de wegenplannen (en de kanalen- plannen) met handkracht i.p.v. met de I machine, daartoe mochten leiden. Ten einde een belangrijk grooter aantal per sonen te werk te kunnen stellen, wordt overleg gepleegd met de Regeering en met de organisaties van bouwvakarbei ders en aannemers. Omtrent den uitslag van dit overleg zullen Ged. Staten nog nader mededeeling doen. („De Telegraaf"). DE BETOOGING VAN S.D.A.P. EN N.V.V. OP 8 NOVEMBER. Kans op ongeregeldheden? Het Tweede Kamerlid Keestra heeft den minister van binnenlandsche zaken de volgende vragen gesteld: 1. Heeft de minister kennis genomen van de berichten in verschillende bladen, blijkens welke van communistische en on- afhankelijk-socialistische zijde gedreigd wordt met verstoring van de betooging welke op 8 November a.s. te 's-Graven- hage door de S.D.A.P. en het N.V.V. zal worden gehouden? 2. Ziet de minister in de feiten, zooals deze zich ontwikkelen, en die er op wijzen dat op dien dag weder ernstige onge regeldheden zullen plaats hebben, geen aanleiding om alsnog te bevorderen of in vloed aan te wenden, dat de toestemming voor het houden der sub 1 genoemde de monstratie wordt ingetrokken, opdat het dreigende gevaar voor de politie-ambte- naren en demonstranten alsnog wordt af gewend? 3. Is de minister bereid, ook in het ver volg het mogelijke te doen om het geven van toestemming te voorkomen voor het houden van betoogingen, waarbij de kans op ernstige ongeregeldheden klaarblijke lijk is, en derhalve zijn bemiddelden in vloed op het bevoegde plaatselijk gezag aan te wenden, nu het niet tot de directe macht van het centraal gezag behoort, voor orde en gezag gevaarlijke betoogin gen te verbieden? 4. Indien de vraag sub 3 onverhoopt ontkennend wordt beantwoord, op welken grond meent de minister dan, dat zijn in menging ongewenscht is? Binnenland. Groote schade. Zaterdagmiddag is een stuwkade door gebroken aan de Meesterswijk te Smilde, jmet het gevolg dat het water thans naar de lager gelegen landen stroomt en voor duizenden guldens schade toebrengt aan de op het land staande aardappelen en stapels turf. Met man en macht is men bezig om het gat te stoppen. DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond ongeveer kwart over zeven reed de 21-jarige A. K. op zijn fiets uit den tuin van zijn woning aan den Zijlweg te Haarlem, met de bedoeling den weg over te steken in de richting Over- veen. Uit deze richting kwam op dat oogenblik een auto aangereden, bestuurd door R. J. K., wonende te Haarlem. K., die den naderenden auto niet schijnt te hebben gezien, werd aangereden. Hij is kort daarna aan de gevolgen overleden. SMOKKELARIJ VAN BOTER. Sedert de laatste dagen is de boter- smokkelarij langs de Noord-Limburgsche Oostgrens aanzienlijk toegenomen. In Voor slechte spijsver tering en verstopping zijn Foster's Maagpil- len het middel bij uit nemendheid. Zij pur- geeren niet heftig, doch werken zacht en zonder krampen. Houdt steeds een flacon bij de hand. Alom oerkrügbaat tf 0.65 p. flacon. door E. PHILLIPS OPPENHEIM. 63) „Heeft u misschien nog iets?" „Ja, dan moet u nog honderd pond aan Wililam Jennings sturen, adres Pintor Street No. 17, Camberwall, dat is mijn maat hier op de bus. Hij heeft een ziek kind, dat hij graag naar buiten zou wil len sturen. Natuurlijk ook anoniem." „Zeker," knikte Mr. Crawley: „Verder nog iets?" „En dan nog vijftig pond naar Thomas Bride, chef-bestuurder, adres hoofdkan toor van de Omnibus Maatschappij. En dan zoudt u mij een genoegen doen, als u dien hakkenfabrikant in Knsbury nog- eens wilde gaan opzoeken," ging Bliss voort, „om te zien hoe het hem gaat. Als hij meer kapitaal noodig heeft, kan hij het op de vroegere voorwaarden krijgen. O ja, en dan nog iets. Wilt u vijfduizend pond op een zekere Mrs. Heath vastzet ten? U kunt haar dan de rente van het eerste kwartaal meteen uitbetalen. Dan wilt u haar wel schrjjven, dat de genoem de som haar eigendom wordt. Het adres weet u." „U schijnt heel wat vrienden gekregen te hebben," merkte Mr. Crawley op. „En de jonge dame?" Het gezicht van Bliss betrok, maar na een paar oogenblikken nadenken, schudde hij het hoofd. „Neen, haar mag ik niet helpen," zeide hij eenvoudig. „Zij moet het nog maar acht en veertig dagen uithouden." Mi-. Crawley klapte zijn opschrijfboekje dicht en stak het in zijn zak. „Over een paar dagen zal ik u weer op dezelfde plaats als vandaag opwachten," beloofde hij. „Maar zoudt u uw vriend Wil- liam niet willen uitleggen, dat eeen „zetje van achteren" geven, zooals hij het noemt, niet bepaald de juiste manier is om iemand van mijn leeftijd en met mijn figuur te helpen? En kan ik u nog met wat cigaretten van dienst zijn?" Bliss schuilde het hoofd. „Alleen gewone fooien zijn geoor loofd," legde hij uit „Een handvol ciga retten van en pasasgier is iets heel ge woons. Tweemaal achter elkaar zou tegen de voorschriften zijn." „Een kleine fooi dan," begon mr. Crawley. Gedurende een paar oogenblikken dacht Bliss over dat voorstel na. Toen klaarde zijn gezicht op. „U zou sixpence aan William kunnen geven," stelde hij toen voor. „Maar denk erom, dat u erbij zegt," ging hij angstig door, „dat hij den bestuurder ook zijn deel moet geven." „Met het meeste genoegen," stemde mr. Crawley toe. „Denk erom, deelen met den bestuur der," riep Bliss hem na, toen mr. Crawley al een paar meter weg was. Bij de volgende halte kwam de conduc teur naar voren gestapt. „Die oude grappenmaker heeft me twee bob voor ons samen gegeven, Ernie," zeide hij, zich verheugd in de handen wrijvend. „Als we klaar zijn, zullen we samen op zijn gezondheid drinken." Bliss begon te lachen. „Wat gooit die man met zijn geld, vindt je ook niet?" Den eersten Zaterdag na zijn indienst treding bij de Omnibuscompagnie werd Bliss zijn loon, zeven en twintig shilling, uitbetaald en kreeg hij twee uur vrij. Eerst zocht hij den chef-bestuurder op om hem de geleende vijf shilling terug te geven en daarna ging hij zoo snel mo gelijk naar de kamer van Frances. Bij de deur kwam ze hem al tegemoet, gekleed om uit te gaan. Haar geheele manier van doen had iets dlusteloos, zelfs de glimlach, waarmee ze hem begroette, was niet ge heel en al natuurlijk. „Eindelijk," zeide ze zachtjes. „Als ik je vandaag niet gezien had „Geen dreigementen hoor" viel hii haar lachend in de rede. „Ik zal je eerlijk de waarheid zeggen. Ik heb je niet eerder opgezocht, omdat ik gewoonweg niet durfde." „O, dan ben jij zeker ook buiten betrek king geweest?" riep ze uit. „Heb je dan het geld, dat je mij geleend hebt, niet noodig gehad?" „Je slaat de plank glad mis," antwoord de hij opgewekt. „Ik heb niet altijd ge regeld gewerkt, maar ik heb toch altijd voldoende verdiend en nu," voegde hij er trotsch aan toe, „heb ik weer een betrek king." „Als wat?" vroeg ze vermoeid glim lachend. „Als bestuurder van een „bus", legde Bliss haar uit, „Het is een eigenaardig soort betrekking, maar het geeft zes en dertig shilling in de week." „Een „bus"?" herhaalde ze. „Het is vandaag geldjesdag voor me geweest," ging Bliss voort, terwijl hij zijn arm door de hare stak, „en ik heb hon ger als een paard. Ga je mee?" „Neen, ik ben niet van plan ergens met je te gaan eten," zeide ze vastbesloten „Och, kom, onzin, je gaat mee," hield hfj aan. Maar zij trok ïesoluul haar arm uit den zijne. „Neen, Ernesl," z°ide ze „we moeten nu den toestand onder de oogen zu-n. Ik heb geen betrekking meer en mijn hos pita heeft me de huur opgezegd. Ik heb er meer dan genoeg van. Van avond zal ik mr. Masters schrijven. Als hij me terug wil hebben, dan ga ik." „Neen, Frances, dat mag je niet doen," ze de hij ernstig. „Of ik 't doen mag of niet, ik zie geen anderen uitweg", ging ze voort. „Steeds heb ik 't weer geprobeerd en steeds is het weer het oude liedje. En ik moet ook om mijn zusters denken. Zooals de toe stand nu is, kan ik niets voor ze doen en ze hebben mijn hulp zoo hard noodig." „Maar je houdt toch niet van dien Masters," wierp hij er tegen in. „Natuurlijk houd ik niet van hem," antwoordde ze. „Je weet heel goed, dat jij de eenige man bent, om wien ik op die manier geef. Maar er is nu eenmaal niets aan te doen. Een bestuurder van een autobus met een weekloon van zes en dertig shilling is niet in staat een vrouw en twee zusters van die vrouw te onder houden. Dat weet je even goed als ik. En daarom is het beter, dat je me maar niet meer terug ziet. En daarom ga ik van avond ook niet met je mee ergens eten." Zwijgend bleef Bliss gedurende een paar oogenblikken voor zich uitstaren. Voorzichtig draaide ze haar hoofd om, om hem aan te kijken. Maar toen ze de uitdrukking op zijn gezicht zag, schoten haar oogen vol tranen. „Ik ben van plan veranderd," zeide ze impulsief. „Ik ga wel mee ergens eten. Ik stel voor, dat we naar ons oude restau rant gaan, dan kunnen we daar ons ge wone tafeltje nemen en als je wilt, zelfs een flesch Medoc en misschien is er ook weer muziek. Je moest eens weten, Er- nest, hoe down en moe ik me voel. Maar daarna wordt het dan afschid nemen, wil je daaraan denken." „Zoover-zijn we nog niet," zeide hij zachtjes. „Laten we in elk geval eerst gaan eten." Na een kwartier stapten ze het bekende restaurant in Soho binnen en als gewoon lijk controleerde ze weer zijn keuze van schotels. Nog nooit had ze hem zoo aantrekkelijk toegeleken. Ofschoon haar vermagerd uiterlijk het beste bewijs was van de on dervoeding van de laatste weken, waren haar bewegingen nog even elastisch als vroeger. Ze had een zekere natuurlijke gratie, die een onmiskenbaar cachet van distinctie op haar drukte, ondanks haar afgedragen kleeren en de zware onele gante schoenen. Bijna alle kleur was uit haar gezicht verdwenen, maar daardoor leken haar oogen des te intenser blauw onder de eenvoudige omlijstig van het zware lichtbruine haar. En 't was, alsof ze dien avond iets van haar vroegere re serve verloren had. Ze ging gemakkelijk achterover in haar stoel zitten, iets dat ze anders nooit deed en gaf zich geheel aan het genot van dit laatste samenzijn over. Ze vond het zelfs goed, dat hii haar hand in de zijne nam. Nog nooit had hij haar bezit als een zoo groote noodzaak voor zjjn geluk gevoeld. En toen een van de vele aanwezige muzikanten zijn vibol te voorschijn haalde en heel zacht een melodie erop begon te tokkelen deed ze haar oogen half dicht om beter te kunnen luisteren, 't Was of haar lichaam zacht jes deinde op den eigenaardigen cadans van de molodie in mineur. Bijna twee uur bleven ze daar zitten. Toen keek Bliss plotseling naar de klok. „Breng me even naar de garage," vroeg hii smeekend. „Over een kwartier moet ik weer kant en klaar staan om uit te rijden." Een oogenblik zat ze hem stil aan te kijken, maar toen lachte ze helder op. „Dat is waar ook," zeide ze toen. „je bent nu een autobus-bestuurder. Goed, ik ga mee." Bliss betaalde de rekening. Toen ze buiten kwamen, stak hij zijn arm vertrou welijk door den hare. Tot zijn groote ver bazing deed ze geen moeite om haar arm weg te trekken, voor dezen eenen keer drukte ze zich zelfs vaster tegen hem aan. (Wordt vervolgd.)

Heldersche Courant | 1932 | | pagina 1